daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Slovakia

Slovakia Slovensko |» Bratislava | Košice

Reply

Thread Tools Rate Thread
Old December 16th, 2011, 01:35 PM   #21
futuros
Astral tourist

futuros's Avatar

Likes (Received): 26

Quote:
Originally Posted by Cudzinec View Post
Futuros, zaujimavy napad zalozit taketo vlakno tu na SSC. No internet je plny rad a diskuzii na toto tema. ja sam som osobne cerpal tu: http://stavbadomusvepomoci.cz/
Jo jo, skôr som chcel spoznať ktorý tutok z forumerov majú skúsenosti s výstavbou domov.

Quote:
Ja som stavial svojpomocne /okrem hrubej stavby/ a pouzil som keramicke tehly LIAPOR sirky 365 mm. Na to som dal 10cm polystyren a rocne naklady na kurenie /plynovy kondenzacny kotol/ ma vychadzaju na cca 600 EUR. Takze spokojnost.
Čiže 50Euro/mesiac, to je pekné číslo na dom. Priznám sa, že ani o tomto nemám ešte predstavy, koľko by mali stáť také energetické náklady na dom a ako sa to dá dobrými materiálmi stiahnuť.

Quote:
V kazdom pripade tebe /aj ostatnym stavebnikom fora/ prajem vela stastia a hlavne pevne nervy pocas stavby RD!
Díkes, idem do toho tiež svojpomocne/firemne, s tým že nie som moc technický tip (v byte mi vie aj pár mesiacov nesvietiť nič v chodbe keď sa vypáli žiarovka).

Sponsored Links

Old December 25th, 2011, 12:58 AM   #22
hipi(sk)
Registered User

Likes (Received): 11

futuros, urcite zatepli, take veci ako oprava fasady pri zatepleni EPS sa nemoze stat, ak urobia dobru robotu ani za 20 rokov. Navyse financne napr 25cm ytong a 15cm EPS bude stat menej ako 40cm tehla/ytong.
Vyhody ale budes mat nielen v lepsom tepelnom odpore steny, ale aj vo vyrieseni tepenych mostov, ktore nastavaju bez zateplenia (lepidlo medzi tehlami, preklady atd).
Ludmi, co sa ohanaju splnenim tepelnych noriem nepocuvaj, tieto normy su velmi laxne. Takze ak ti niekto povie, ze do strechy staci 20cm, ci 40cm tehla splna "dnesne standarty"(co je to za blbost?) tak sa len zasmej a uz ho viac nepocuvaj.
Okna nerob zapustene, ako sa robi este stale na vacsine domov, ale zarovno s murmi, ale idealnejsie by bolo predsadene(je to narocnejsie, preto si nemyslim, ze do toho pojdes).
Do kurenia neinvestuj vela, vsetci ti budu rozpravat ako je dobre mat kotol s nizkym spodnym vykonom za 3000 eur, ale rovnaku sluzbu ti urobi aj kotol 5kw-24kw za 1000eur, akurat mozno nebudes moct mat ekvitermiku aby ti kotol necykloval, v praxi ale obrovsky rozdiel v teplotnej stalosti nepocitis. Takze ak pojdes na hranu s peniazmi, kasli na nenavratne investicie ( to plati hlavne o solarnych kolektroch, tepelnom cerpadle, rekuperacii), nemusis ist na nizkoenergeticky dom za kazdu cenu.
Nieze ta nahovoria na 5cm eps do podlahy ako mna... teraz j to u mna alfaomega tepelnych strat. Sice neplatim vela za plyn, ale aj tak takato zbytocnost zamrzi, navyse toto uz nikdy neopravim.

Ja mam montovany bungalov do L (dost zly faktor tvaru 1,8) 137m2, kurim na 22, dunajska luzna, a platim 550eur rocne, spotreba 960m3 plynu (50eur mesacne - del to jedenastimi, kedze 12ty mesiac sa neplati - je vyuctovanie)

Este nieco, zaznelo tu slovicko perlit, bacha na to, vsade citam, ze perlit nie je vhodny,ze viaze vlhkost. Ked tak, tak ekostyren, alebo liapor. Ale aj tak je to zbytocne, kedze spoj spodneho radu tehal (tu ma vyhodu ytong s jeho lepsim tep odporom - 30cm ytong = 44cm tehla) s zakladovou doskou neprerusis.

odporucam ti citat dennodenne forum na prvej priecke www.ostavbe.sk, na druhej e-filip.sk, na tretej modrastrecha.sk ,ale tam uz chodia menej skuseni ludia.

Last edited by hipi(sk); December 25th, 2011 at 01:10 AM.
hipi(sk) no está en línea   Reply With Quote
Old December 25th, 2011, 03:14 PM   #23
aquila
dialnice.info ::..

aquila's Avatar

Likes (Received): 647

ono pri zatepleni nie je drahy polystyren ale praca, vid aj porovnanie 15 vs. 20 cm polystyrenu.

niekto to robi aj tak ze da 20 cm steny (pri bungalove v pohode) a da 20-25 cm izoloacie.

my mame napriklad 16 cm betonovu stenu a 20 cm zateplenie, do toho drevohlinikove okna, ktore nie su ani vypenovane, ako je casto zvykom, ale su normalne prisroubovane do dreveneho ramu, ktora je zase zakotvena v stene, ale to su uz trosku ine metody ..

a ako uz bolo spomenute, do podlahy treba dat viac izolacie, to sa hodne podcenuje, do strechy aj do stiehn to mozes aj pocas stavby zmenit, ale do podlahy uz nemas sancu

inak dalsia hlupost co kopu ludi robit, ze kupi drahu sklennu vatu a supnu na to nepriedysnu fasady, co uplne straca zmysel tam davat drahu sklennu vatu
aquila no está en línea   Reply With Quote
Old February 25th, 2012, 11:43 PM   #24
futuros
Astral tourist

futuros's Avatar

strešné vs. francúzske okná

Ahojte,

dovoľte mi jednu otázku, riešime čo je lepšie v destkých izbách, či
  • strešné okno + francúzske okno(1250x2200)
alebo
  • bez strešného okna ale so širším (1500x2200) francúzskym
.

Čítali sme rôzne infomácie pre a proti, že napr. strešné okná vedia komplikovať veci, na druhej strane sú strešné okná veľmí pekné. A kedže sa jedná o detské izby nevieme sa rozhodnúť. Ak máte niekto s tým skúsenosti pošlite nám plís k tomu váš názor.

díkes. toto je situácia
Old February 26th, 2012, 01:16 AM   #25
R1S0
Registered User

R1S0's Avatar

Likes (Received): 37

ja by som volil variantu bez stresneho okna.
-mas o dva tepelne mosty menej (resp. starost,ako ich spravne zvladnut)
-ak zvolis sirsie dvere,viac presvetlis izby,a tym sa lepsie presvetlia aj studenstske stoly
-budes mat o jeden stavebny otvor na sever menej,co je vzdy plus
-pocas dazda moze niekomu vadit hluk,ktory to sposobi

"Proaktívny prístup považujem za jedinú možnosť ako naštartovať celkový rozvoj nášho mesta." Frantrišek Knapík,proaktívny primátor mesta Košice.

„Pojem absolútna nedotknuteľnosť nemožno absolutizovať." Magistrát mesta Košice,o predpise absolútnej nedotknutelnosti parku v MČ Barca,ktorý pred rokmi sám zaviedol.
R1S0 no está en línea   Reply With Quote
Old February 26th, 2012, 12:10 PM   #26
futuros
Astral tourist

futuros's Avatar

Quote:
Originally Posted by R1S0 View Post
ja by som volil variantu bez stresneho okna.
-mas o dva tepelne mosty menej (resp. starost,ako ich spravne zvladnut)
-ak zvolis sirsie dvere,viac presvetlis izby,a tym sa lepsie presvetlia aj studenstske stoly
-budes mat o jeden stavebny otvor na sever menej,co je vzdy plus
-pocas dazda moze niekomu vadit hluk,ktory to sposobi
Ahoj,

díkes moc za pomoc, čiže nám to potvrďuje že to tak spravíme.
Old February 26th, 2012, 01:56 PM   #27
michael89
Registered User

Likes (Received): 3

No vidíte a mne sa strešné okno vždy páčilo, aj klopanie dažďa naň. 100 ľudí = 100 chutí
michael89 no está en línea   Reply With Quote
Old February 26th, 2012, 03:35 PM   #28
wuane
Registered User

wuane's Avatar

Likes (Received): 340

Specialne pri severozapadne orientovanej detskej izbe by som mimoriadne dbal na presvetlenie.Ak by bolo stresne okno prinosom v tomto smere,tak by som neuvazoval a urcite ho tam dal.Deti potrebuju svetlo na hranie,ucenie,vzdy je lepsie prirodzene slnecne ako umele.

Aj ja mam rad klopanie dazda na stresne okna.Nemusim sa ani pozerat von a viem kedy prsi
..dúfam, že to nikto nepočúva, zabezpečil som na tento rok 35, na budúci rok asi 40, plus teda ďalšie veci. Zabezpečil som ich, ako tie peniaze, vlastnou hlavou...To, že sa pri tom motal Fedor, nemôže znamenať, že ma niekto bude držať za gule, to sa nesmie stať...Som sa vymanil od Fedora a povedal som: Fedor, ja som dal do toho hlavu a nie ty si dal do toho hlavu, takže ja budem teraz o niektorých veciach rozhodovať..."

SLOVAK CITIES -
- S L O V E N S K É
M E S T Á -
wuane no está en línea   Reply With Quote
Old February 26th, 2012, 05:57 PM   #29
zuzana
AA

zuzana's Avatar

Likes (Received): 14

to stresne okno na juznu stranu bude izbu prehrievat, na severnu ti to zas velmi s priamym preslnenim velmi nepomoze. tiez by som zvolila skor sirsie fasadne okna - tam vsak zas presah strechy komplikujuci dopad slnecnych lucov... skombinovala by som to so skratenim presahu strechy. plus ak predsa len stresne, otazkou je vyska parapetu, pretoze pokial ho mas vyssie, moze to komplikovat obsluhu okna. vseobecne tie izby budu tmave, takze mozno este alternativne okrem stresneho okna uvazovat o svetlovode, ktory privedie rozptylene denne svetlo...
zuzana no está en línea   Reply With Quote
Old February 26th, 2012, 08:54 PM   #30
aquila
dialnice.info ::..

aquila's Avatar

Likes (Received): 647

svetlovod by som neodporucal, to uz radsej stresne okno. svetlovod je nieco ako univerzalne pneumatiky.. najhorsia kombinacia zimnych a letnych pneumatik ...

my sme sa bohuzial nechali na starom dome nechali ukecat na svetlovod a bola to cista katastrofa, naklady skoro vyssie ako pri stresnom okne ale presvetlnie zufale a nepomohlo ani vymena difuzora ..

osobne by som ale tiez radsej dal vacsie okna aj ked das normalne siroke francuzske okno a hned k tomu klasicke okno ..

a ako bolo spomenute stresne okna mas dalsiu komplikaciu na streche, musi byt pod nim radiator, lebo ti neuznaju zaruku a problem ak nechas vetrat v lete a bude prsat ..

cize ak to nie je absolutne nutne, stresne okno nedavat ..
aquila no está en línea   Reply With Quote
Old February 28th, 2012, 11:24 AM   #31
Cudzinec
Registered User

Cudzinec's Avatar

Likes (Received): 42

ja som do podkrovných detských izieb použil kombináciu: štandardných okien + strešných okien. Strešné okná podstatne presvetlia miestnosti. Osobne jednoznačne doporučujem strešné okná zvnútra oplastované. Mám ich 6 rokov a zatiaľ čo sused /má štandardné drevené a rovnako staré/ ich do 2 rokov bude musieť meniť, zatiaľ čo naše sú ako nové.
Cudzinec no está en línea   Reply With Quote
Old February 28th, 2012, 09:10 PM   #32
motooo
Registered User

motooo's Avatar

Likes (Received): 360

Ja by som asi bol asi zastanca tej kombinacie oboch variant. Nakolko ten presah strechy je dost velky, a moze byt siroke okno, ako chce, ale stale bude tienene. Navyse mam pocit, ze take osvetlenie z hora doda kazdej miestnosti, lepsiu atmosferu. Co sa tyka tej technickej stranky, tak je pravda, ze je to dalsia komplikacia. Ale zase je lepsia moznost vyvetrat, ked mas v izbe aj stresne okno. A osobne mam pocit, ze podkrovie bez stresneho okna nieje podkrovim, ale to je taktiez skor pocitova vec..
motooo no está en línea   Reply With Quote
Old May 11th, 2012, 01:55 PM   #33
futuros
Astral tourist

futuros's Avatar

Ahojte,

dovoľte sa mi spýtať otázku, či je lepšie variť na plyne alebo na indukčnej doske v zmysle zdravia. My sme si vybrali indukčnú dosku, ale na nete sme našli dosť negatívnych informácií s tým že to škodlivo vplýva na zdravie.

neviete plís niekto klasifikovane poradiť?

díkes
f.
Old May 11th, 2012, 02:02 PM   #34
Strummer
lost in the supermarket

Strummer's Avatar

Likes (Received): 782

Quote:
Originally Posted by futuros View Post
"kvalifikovane"
Old May 11th, 2012, 02:39 PM   #35
didinko
Bystander

didinko's Avatar

Likes (Received): 102

Quote:
Ahojte,

dovoľte sa mi spýtať otázku, či je lepšie variť na plyne alebo na indukčnej doske v zmysle zdravia. My sme si vybrali indukčnú dosku, ale na nete sme našli dosť negatívnych informácií s tým že to škodlivo vplýva na zdravie.

díkes
f.
Neviem úplne ako je to v zmysle zdravia( indukčný varič produkuje elektrosmog), ale na plyne sa var reguluje omnoho ľahšie ako na indukcii. Varil som na oboch typoch varných dosiek a na klasický zemný plyn nedám dopustiť.

didinko no está en línea   Reply With Quote
Old May 11th, 2012, 04:35 PM   #36
futuros
Astral tourist

futuros's Avatar

Quote:
Originally Posted by Strummer View Post
"kvalifikovane"
presne presne
Old May 11th, 2012, 06:15 PM   #37
marish
Registered User

marish's Avatar

Likes (Received): 254

suhlas s didinkom. tiez myslim, ze na plyne sa vari najlepsie (najpohodlnejsie). s nezdravostou inducknych dosiek by som si hlavu nelamal, ale plyn by som vybral kvoli komfortu. aj ked keramicke platne vyzeraju viac cool, nie je problem najst aj moderny dizajnovy plynovy sporak.
Old May 11th, 2012, 06:53 PM   #38
R1S0
Registered User

R1S0's Avatar

Likes (Received): 37

Quote:
Ahojte,

díkes
f.
ked v zmysle zdravia,var v hrnci na paru... (http://www.najnakup.sk/parne-a-elektricke-hrnce) a to,co tam neuvaris je uz jedno,ci uvaris na indukcii,plyne,ci dreve na zahrade,lebo to bude zlomok casu

kazdopadne v dnesnej dobe sa zaoberat elektrosmogom si myslim,nema zmysel.je ho tolko a vsade,ze pokial by si chcel,aby to (ne)malo nejaky vplyv,musel by si vypadnut na samotu na lazy...

"Proaktívny prístup považujem za jedinú možnosť ako naštartovať celkový rozvoj nášho mesta." Frantrišek Knapík,proaktívny primátor mesta Košice.

„Pojem absolútna nedotknuteľnosť nemožno absolutizovať." Magistrát mesta Košice,o predpise absolútnej nedotknutelnosti parku v MČ Barca,ktorý pred rokmi sám zaviedol.
R1S0 no está en línea   Reply With Quote
Old May 11th, 2012, 07:29 PM   #39
bolkop
Registered User

bolkop's Avatar

Likes (Received): 53

Indukcia ovela rychlejsie ohrieva a kvoli malym stratam setri energiu, ale nejaka ekonomicka navratnost voci plynu, no neviem... Ja asi do nej v buducnosti pojdem tiez ak nic lepsie nevymyslia, ale len kvoli tomu, ze chcem byt co najmenej zavisly na dodavkach plynu, aj ked kvoli tym par kWh je to asi jedno.
Tak ako pise R1S0, elektrosmog realne existuje, ale vysledky studii vplyvu su tak rozne, ze ani nema zmysel sa tym zaoberat, mozno vplyvom na deti vo vyvoji. Ovela horsie su vsetky tie bezdrotove siete co nas obklopuju.
Dnesne spotrebice v pohode splnia požiadavky na produkciu EMŽ podla ICNIRP, kedže tie tuším stanovili asi pred 10 rokmi.
Ja som mal minuly rok doma Teslameter a produkcia spotrebicov sa ani nepriblizila hranicnym hodnotam, najhorsie z toho vysla mikrovlnka, ale pri vsetkych spotrebicoch vo vzdialenosti 30 cm od povrchu boli takmer nulove hodnoty ...
bolkop no está en línea   Reply With Quote
Old May 11th, 2012, 07:51 PM   #40
didinko
Bystander

didinko's Avatar

Likes (Received): 102

Quote:
Originally Posted by bolkop View Post
ale len kvoli tomu, ze chcem byt co najmenej zavisly na dodavkach plynu,
A keď ti vypadne elektrika tak si na kuchynskej linke rozložíš ohník?

didinko no está en línea   Reply With Quote

Reply

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules