search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > Continental Forums > Middle East > Local Forums > Iran > Construction & Development > Khorasan and Eastern Region > MashhadGlobal Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.


Reply

 
Thread Tools
Old January 3rd, 2012, 05:27 PM   #1
omidhercule
Registered User
 
Join Date: May 2009
Posts: 379
Likes (Received): 12

[Mashhad] mehr-o-mah twin towers - 52/48flrs

آغاز عملیات ساخت برج های

دو قلوی ۵۲ و ۴۸ طبقه مهر و

ماه .


سيد محمدپژمان در مراسم کلنگ زنی مجتمع تجاری مهروماه تصریح کرد: حجم فعالیت های اقتصادی و اجرای پروژه های تجاری در مشهد بسیار بیشتر از گذشته شده که این موضوع تعدادی از شهروندان را با نگرانی روبروکرده اما باید گفت که در شهرمشهد با توجه به اینکه نقش فراملی با حجم زیادی از زائران را دارد درحال افزایش نیز هست که باید زیرساخت های این شهررا براساس این مقیاس فراهم شود.
وی ادامه داد: محقق شدن این هدف، تحول زیادی دربهبود سطح درآمدی شهروندان به وجود می آورد و باعث رونق و رشد اقتصادی شهرهم خواهد شد، با ادامه اين روند نيز به یک شهرآرمانی که در اهداف شهرداری مشهد است دست خواهیم یافت.

پژمان اظهارداشت: برای استفاده از پتانسیل های موجود شهرمشهد در حوزه گردشگری باید گام هایی برداشته شود که البته در شهرداری مشهد اقدامات و برنامه ریزی هایی در این زمینه صورت گرفته است که احداث مراکز تفریحی، احداث مجتمع های چند منظوره برای به وجود آمدن یک سیستم یک پارچه و مناسب و ساخت مراکز تفریحی و سرگرمی از جمله این طرح های در دست اجرا مي باشد.

شهردارمشهد با اشاره به اینکه اکنون فعالیت های عمرانی و خدماتی شهر را طوری اجرا می کنیم که سفرهای طولانی درون شهری کاهش یابد، بیان داشت: با احداث مجتمع های چند منظوره درنقاط مختلف شهرمشهد، مردم برای استفاده از خدمات گوناگون می توانند به نزدیک ترین مکان مراجعه کنند.

همچنین صدیقی سرمایه گذار این پروژه در این مراسم گفت: پروژه برج های بزرگ مهرو ماه با بیش از 320 هزارمترمربع زیربنا و سرمایه گذاری حدود 750 میلیاردتومان با عرصه ای به وسعت بیش از 4 هکتار با مشارکت شهرداری مشهد که در اجرای طرح های پروژه های شهری و سرمایه گذاری برا ی خدمت رسانی به زائران و مجاوران پیشگام است اجرا خواهد شد.

وی افزود: این طرح با مشخصات فنی منطبق با استاندارد های جهانی مبتنی برارزش*های زیست محیطی و شهری باعث ایجاد فرصتی وسیع برای توسعه درمحدوده غربی شهر مشهد می شود که در همین راستا و با درنظر گرفتن ارزش های معنوی و فرهنگی شهر مشهد رویکرد فرهنگی ،اجتماعی وگردشگری در تمامي مراحل کار در بخش های مختلف پروژه به عنوان راهبرد اصلی در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه درهنگام ساخت این پروژه حدود هزارو 500 نفر و در دوران بهره برداری بیش از 8هزارنفر مشغول به کار خواهند شد ،تصریح کرد: این پروژه علاوه بربخش های تاسیساتی، خدماتی و پارکینگ که فراتر از استانداردهای معمول برای آن پیش بینی شده ،شامل یک گردش بازار و دوبرج می باشد که برج مهر،اداری و اقامتی و برج ماه ،مسکونی است.

صدیقی ابزار امیدواری کرد: مدت زمان اجرایی پروژه 4

ساله برنامه ریزی شده که امیدواریم با تدابیر اندیشیده شده

بخش هایی از این پروژه زودتر از زمان تعیین شده بهره

برداری شود.معرفی

پروژه شاخص برج های دوگانه "مهر و ماه" به عنوان بزرگترین و بلندمرتبه ترین پروژه چند عملکردی شرق کشور با مشارکت شهرداری مشهد و سرمایه گذاری شرکت ستاره البرز شرق در حاشیه بلوار وکیل آباد در زمینی به مساحت بیش از 4 هکتار و با زیربنای حدود 330 هزار متر مربع احداث خواهد شد. عملکرد های اصلی "مهر و ماه" شامل مسکونی، تجاری فروشگاهی و دفتری، هتل 5 ستاره بین المللی و توقف گاه می باشد که با فرهنگی و اجتماعی (سینما، تالارهای همایش و مراسم، رستوران ها و کافی شاپ ها و ...) و نیز فضاهای خدماتی و تاسیساتی با رویکرد گردشری پشتیبانی می شود.

ساختار کلی

- رستوران چشم*انداز در بالاترین طبقه برج اداری- اقامتی قرار گرفته، تا امکان استفاده از منظر حاصل از ارتفاع و کیفیت قرارگیری فراهم شود.

- برج اداری- اقامتی در سمت جنوبی و با حفظ فاصله حدود 65 متری از بدنه وکیل*آباد استقرار یافته، و برج مسکونی با حفظ فاصله حدود 160 متری در شمال آن واقع شده است.

- برای فراهم کردن امکانات مناسب منظر، برج مسکونی (۵۲ طبقه) از برج اداری- اقامتی (۴۸ طبقه) بلندتر منظور شده است.

- کف باغ بام در سقف طبقه اول، بصورت شیبدار ملایم و منحنی، فضای سبز و باز عمومی با احداث جداره*هایی برای کنترل اشراف بر بافت مسکونی مجاور خواهد بود.

- در طبقه اول تجاری ارتفاع میانگین 10 متر منظور شده که برای ساخت فروشگاه*های بزرگ از برندهای معتبر بین*المللی ضروری است، و در آن اقدام به احداث نیم طبقه نخواهد شد.

- سه طبقه بخش تجاری از طریق بازشوهای دیداری در طبقه اول و همکف (به مساحت حدود 12000 مترمربع) و بازشوهای دسترسی به باغ بام عمومی، به یکدیگر ارتباط خواهد داشت.

- در تراز همکف یا ترازهای پیوسته به آن، ایستگاه تاکسی، توقف*گاه ویژه لیموزین، توقف*گاه سرویس*های عمومی (مینی*بوس یا اتوبوس) و موارد مشابه استقرار خواهد یافت.

مبانی برنامه ریزی معماری و بهره برداری
مبانی برنامه *ریزی معماری و کالبدی پروژه "مهر و ماه" با توجه به عوامل متغیر (مرتبه* بندی خدمات و دامنه مخاطبان) و عوامل ثابت (تناسب اجزا و بهره اقتصادی) انجام گرفته است.

عوامل شکل *گیری ویژگی*های کمی و کالبدی فضاهای عملکردی "مهر و ماه" عبارتست از: استانداردهای شکلی و عملکردی، سرانه* ها و صورت معماری. همچنین عوامل مؤثر در شکل*گیری ویژگی*های کیفی فضاهای عملکردی "مهر و ماه" عبارتست از: هنجارها، شیوه بهره* برداری و فناوری*های نوین.

بدین ترتیب با تشخیص نیازمندی*های ضروری پروژه ( که عملکرد اجزای پروژه متوقف بر آن است)، نیازمندی*های کیفی ( که کارایی اجزای پروژه وابسته به آن است) و نیازمندی*های موضوعی (که پروژه را دارای خصلت گردشگری می*سازد) در کنار عملکردهای اصلی توافق شده در قرارداد مشارکتی میان شهرداری مشهد و شرکت سرمایه* گذاری ستاره البرز شرق، برنامه کالبدی و عملکردی پروژه در قالب فهرستی از بیش از چهل نوع فضای عملکردی متفاوت تدوین شد.

با توجه به پیش*بینی هتل 5 ستاره بین* المللی در طبقات بالای برج اداری- اقامتی (مهر)، اینگونه درنظر گرفته شده است که بهره* برداری از کل پروژه (بخش*های مسکونی، تجاری، اداری، فرهنگی و اجتماعی، خدماتی و...) توسط "بهره* بردار بین* المللی معتبر هتل" انجام شود. در این صورت تمامی ساکنان، شاغلان و حاضران در پروژه، از کیفیت سکونت، اشتغال و حضور در هتل 5 ستاره بین* المللی بهره* مند خواهند شد.

چشم انداز و مبانی

با توجه به مزیت ها و ضرورت*های گفته شده پروژه "مهر و ماه" پس از احداث و بهره*برداری، واجد ارزش*های زیر می*باشد:

- محمل عرضه صورتی نوآورانه در معماری، در کل عرصه شهری.

- کانونی شاخص و متمایز برای نشانه گذاری در پهنه غربی شهر.

- کانونی جاذب برای زائران و گردشگران.

- عاملی مؤثر در توانمندسازی اقتصاد شهری.

- الگوی کالبدی متناسب با نیازهای امروزین زندگی و کسب و کار.

- نشانگر عینی فناوری* های نوین ساخت، تجهیز و بهره* برداری.

و برای حرکت به جانب این چشم انداز، از مفاهیم زیر بهره گرفته شده است:

- تولید و توسعه نمانام (برند)، برای بسط خاطره اجتماعی و تثبیت جایگاه در فعالیت گردشگری و بازرگانی.

- معماری پایدار، برای تعامل ارزش**آفرین با محیط طبیعی، انسانی و انسان ساخت و بهره* گیری از
فناوری*های نوین انرژی.

- توجه به ظرفیت*های حادث، برای عرضه فضاهای جاذب عمومی به شهروندان و همسایگان و ایجاد گفتگوی مثبت میان آن*ها.

- تحلیل تأثیر ساختمان بلند، به لحاظ هندسی، اقتصادی و ساختاری، به منظور دریافت و اثرسنجی نحوه تعامل پروژه* ها با حوزه* های شهری.

- توجه به مدیریت بهره* برداری، به عنوان بااهمیت*ترین بخش عملیات فنی و مدیریتی مؤثر در کامیابیفرین مستمر و حفظ جذابیت.

- ساماندهی فضای تجاری، با الگوگیری از معماری ایرانی – اسلامی به عنوان راسته بازارهای حوزه*بندی شده، با خصلت گردشگری.

- برنامه* ریزی مطالعات مکمل، برای پایه *ریزی الگویی فنی و مدیریتی در پروژه* های بزرگ و چند عملکردی.

مزیت های شهری و عمومی

- در مناطق تازه ساخته شده شهر مشهد، احداث بناهای شاخص برای مرتبه* بندی کالبدی و عملکردی هر دارای مزیت و ضرورت است.

- در غرب و جنوب مشهد، ایجاد نقاط مرجع به گونه* ای که بافت یکنواخت شهر را نشانه* گذاری کند، مورد توجه می*باشد.

- اقتصاد گردشگری، با توجه به سرعت جابجایی میان شهرها و کاهش زمان ماندگاری زائران در شهر، نیازمند تقویت از طریق بنیان زیرساخت*ها و فضاهای جاذب است.

- تغییر در سبک زندگی شهری و تحول الگوهای متداول کسب و کار شهروندان، نیاز به الگوهای تازه فضایی و کالبدی سامانه های سکونتی و محیط*های کسب و کار را افزایش داده است

- جهش در شیوه نگرش به طرح*ریزی فضای کالبدی متناسب با سبک زندگی و الگوی کسب و کار امروزی، نیازمند تولید الگوی عینی از انگاره* های سازگار با مقتضیات و فناوری جهان امروز است.

دسترسی به پروژهکاربردها

رستوران چشم انداز

احداث رستوران چشم انداز، يكي از راه هاي بهره گيري از ظرفيت پديد آمده به واسطه ارتفاع برج هاي دوگانه در پروژه مي باشد. پيداست كه اين رستوران به لحاظ ويژگي هاي انحصاري خود، مي بايد در نقطه اي از پروژه قرار گيرد، كه ضمن برخورداري از منظر و ارتفاع مناسب، به لحاظ دسترسي، مجهز و به لحاظ كاركردي با آنچه در همجوارش قرار گرفته، همخوان و مناسب باشد. در اين گام و به عنوان يك پيشنهاد اين موضوع در رأس برج اداري- اقامتي مشخص شده، ليكن درگام هاي بعدي، امكان جابه جايي يا تعليق رستوران چشم انداز در ميان دو برج نيز قابل تصور مي باشد.

اين رستوران نيازمند فضاي خدماتي اختصاصي است، زيرا هم، نوع كيفيت خدمات آن با ساير فضاهاي پذيرايي در پروژه متفاوت است، و هم تا فضاهاي خدماتي واقع در طبقات بستر فاصله زيادي دارد.

مجموعا1360 مترمربع زيربنا براي اين بخش، شامل 560 مترمربع فضاي خدماتي و 800 مترمربع تالار رستوران، در نظر گرفته شده است.

در فضاي بام اين رستوران (يا هر ارتفاع مناسب ديگري) محل فرود هلي كوپتر نيز پيش بيني خواهد شد.سرسرا و خدمات عمومي هتلهم جوار با طبقات زيرين بخش اقامتي، فضاهاي خدمات عمومي متعلق به هتل 5 ستاره بين المللي قرار مي گيرد. اين فضاهاي عملكردي در دو طبقه با ارتفاع نسبتاً بلند (حدود 5 متر) شامل موارد زير خواهد بود:

سرسراي ورود و پذيرش،* كه داراي دسترسي مستقيم عمودي از طريق آسانسور اختصاصي هتل، به ورودي اين بخش در همكف مي باشد. ورود به طبقات اقامتي از طريق آسانسور ديگري كه فقط در همين طبقات حركت مي كند، امكان پذير خواهد بود.
كتابخانه و نمازخانه به همراه بخش اداري هتل در كنار سرسراي ورود و پذيرش قرار مي گيرد، و طبق معيارها و ضوابط گردشگري، به ميهمانان خدمات مي دهد.
كافي شاپ كه فضاي پذيرايي 24 ساعته است، و با عرضه نوشيدني ها و غذاهاي سبك در خدمت ميهمانان مقيم در هتل يا ساير مراجعان مي باشد.
صبحانه خوري يكي از فضاهاي اصلي عمومي هتل است، كه با مساحت زيربناي حدود 500 متر مربع، در تراز كيفي 5 ستاره و سطح بين المللي، فضاي صرف صبحانه را براي ميهمانان، مقيم در هتل يا ديگران فراهم مي آورد.
تالارهاي مراسم كوچك كه هم پيوند با تالارهاي مراسم بزرگ واقع در طبقات زيرزمين، در طبقات زيرين بخش اقامتي قرار گرفته است، با ظرفيت حدود 2×180 نفر (براي بانوان و آقايان بطور جدا) برنامه ريزي شده، و بخشي از نيازمندي هاي موضوعي گردشگري را پاسخگو خواهد بود.
خدمات بهداشتي، تأسيساتي و پشتيباني مورد نياز براي فضاهاي عملكردي فوق نيز حسب مورد و بر اساس استانداردهاي برنامه ريزي معماري در اين طبقات پيش بيني خواهد شد.

هتل 5 ستاره بين المللي

حدود يك چهارم از مساحت زيربناي برج تجاري، براي تأمين نيازمندي موضوعي (گردشگري) پروژه، به هتل 5 ستاره بين المللي اختصاص داده خواهد شد. گرايش عملكردي اين هتل، هم به سبب مكان استقرار و هم جواري ها، و هم به سبب اندازه آن (كه جمعا معادل 100 تا 120 دهانه) مي باشد، هتل بازرگاني (Business Hotel) است، و عملكرد آن در پيوند با بخش تجاري- دفتري (اداري) پروژه معنا مي يابد. ليكن در برنامه بهره برداري پروژه، اينگونه منظور شده است كه نگهداري و ارائه خدمات به ساير بخش هاي عملكردي پروژه (از جمله واحدهاي مسكوني و تجاري فروشگاهي) نيز توسط دستگاه بهره برداي از هتل، و در نتيجه با تراز كيفي معادل 5 ستاره، و در سطح بين المللي صورت پذيرد. اين امر از جانبي مستلزم رعايت ضوابط و معيارهاي كمي و كيفي در برنامه ريزي، طراحي و احداث ساختمان مي باشد (كه فراتر از موارد مندرج در جداول مشخصات فني ضميمه قرارداد است)، و از جانب ديگر در فرايند بهره برداري، استقرار و تثبيت نظامي را ايجاب مي كند كه همپاي نظامات بهره برداري از مجموعه هاي اقامتي است.

هتل 5 ستاره بين المللي در 8 طبقه به مساحت كل زيربناي حدود 10000 متر مربع بدين ترتيب برنامه ريزي مي شود:

طبقات اول تا چهارم: اتاق هاي يك دهانه (2نفره – 2 تخته).
طبقات پنجم و ششم: سوييت هاي 2 و 3 دهانه.
طبقات هفتم و هشتم: سوييت هاي 4 و 5 دهانه.
امكانات ساختاربندي برج مسكوني
ساختار بندي برج مسكوني در فرايند طراحي معماري قطعي خواهد شد. در اينجا ضمن

عرضه لفاف ظاهري، به امكانات ساختار بندي برج به لحاظ ارتفاع، بدنه، گونه بندي واحدهاي مسكوني و موارد مشابه پرداخته مي شود. همانگونه كه در مقطع شماتيك روبرو مشاهده مي گردد، برج مسكوني از چهار بخش تشكيل شده كه هر بخش توسط طبقه اي تأسيساتي- خدماتي از ديگري جدا شده است. گونه بندي واحدهاي مسكوني بر حسب چهار بخشي بودن برج، به ترتيب زير پيشنهاد مي شود:
طبقات سوم تا دوازدهم: واحدهاي مسكوني هم سطح، با زيربناي ميانگين 180متر مربع.
طبقات چهاردهم تا بيست و سوم: واحدهاي مسكوني هم سطح و دو سطحي، با زيربناي ميانگين 240 متر مربع.
طبقات بيست و پنجم تا سي و چهارم: واحدهاي مسكوني دو سطحي، با زيربناي ميانگين 300 متر مربع.
طبقات سي و ششم تا چهل و نهم: واحدهاي مسكوني هم سطح، با زيربناي ميانگين 570 متر مربع.
طبقات پنجاهم و پنجاه و يكم: يك واحد مسكوني با زيربناي حدود 1040 متر مربع.
چنانكه در مقطع شماتيك روبرو مشاهده مي شود، عقب نشيني جانبي بخش هاي چهارگانه از چهارسو به شيوه اي متفاوت براي احداث تراس هايي كه كف آنها بر بام طبقات تأسيساتي خدماتي قرار دارد، ضمن فراهم كردن امكان احداث فضاي سبز در ارتفاع در طبقات سيزدهم، بيست و چهارم و سي و پنجم، از اشراف برج به بافت مسكوني مجاور نيز خواهد كاست.

در طبقه دوم برج مسكوني سرسراي ورود و پذيرش و ملاقات و همچنين باشگاه ساكنان و مالكان قرارداد. بدين ترتيب نخستين طبقه مسكوني از باغ بام طبقه اول، حدود 24متر و از سطح خيابان، 42 متر ارتفاع خواهد داشت.طبقات خدماتي در برج هاي دوگانه

سازماندهي و توزيع انرژي الكتريكي، گرمايي و سرمايي مورد نياز در فضاهاي عملكردي گوناگون پروژه، در فضاهاي تأسيساتي تمهيد شده به همين منظور،

انجام و كنترل مي شود. بنابراين ضمن تأكيد بر الزام در نظر گرفتن فضاهاي تأسيساتي به عنوان بخش مهمي از نيازمندي هاي ضروري ساختمان پروژه، پيداست كه تمركز كامل بخشيدن به اين عملكرد و تجميع تمامي فضاهاي مرتبط با آن در طبقات زيرزمين، با ويژگي هاي اصلي و كالبدي و عملكردي پروژه سازگار نيست. هزينه زياد جابه جا كردن آب و هواي گرم و سرد در ارتفاع برج هاي دوگانه و ساير موارد از اين قبيل، ضروري مي سازد كه بطور متناوب در طبقات برج ها (بر اساس يافته ها و تجارب حاصل از موارد مشابه، در هر ده طبقه يك بار) طبقه اي تأسيساتي پيش بيني شود. بدين ترتيب از حجم داكت هاي تأسيساتي در طبقات ساختمان ها كاسته مي شود، و تنها از اين طريق مي توان به سهم منظور شده براي مساحت زيربناي قابل واگذاري در عملكردهاي اداري و مسكوني (به ترتيب 85 و 80 درصد) دست يافت. دستيابي به اين شاخص مهم كه در قرارداد مشاركت نيز مورد تأكيد قرار گرفته و محاسبات مالي پروژه بر اساس مفروضات حاصل از آن انجام شده، مستلزم افزودن بر مساحت كل زيربناي برج ها (دربخش نيازمندي هاي ضروري و زيربناي مشاع و غير قابل واگذاري) است، و در نتيجه شمار طبقات برج هاي دوگانه افزايش خواهد يافت. البته اين امر نبايد موجب افزايش هزينه هاي حقوقي ساختمان (از جمله عوارض صدور مجوز ساخت) گردد، زيرا كه كارآمد ساختن پروژه جز از طريق احداث اينگونه فضاها به هيچ روي امكان وقوع نخواهد داشت. بنابراين "گروه مشارکت کننده" با پذيرش احداث فضاهاي تأسيساتي از جمله نيازمندي هاي ضروري ساختمان و مشابه آن و صرف هزينه هاي متعلق به اين امر، سازمان بهره بردار را از هم اکنون تجهیز می کنند. در كنار فضاهاي تأسيساتي واقع در طبقات مياني برج، فضاهاي خدماتي ديگر همچون انبار قرار مي گيرد. انبارها مورد استفاده ساكنان يا كاركنان در برج هاي دوگانه اداري و مسكوني خواهد بود.

باغ بام اختصاصي برج هاي دوگانه و باغ بام عموميپروژه چند عملکردی برج های دوگانه مشهد، خود را موظف می شمارد که در قبال فرصتی که برای استقرار و حضور نمادین و موثر از شهر دریافت كرده است، ظرفیت های ویژه ای را نیز در اختیار شهر قرار دهد. ایفای این وظیفه نیازمند همدلی و همداستانی تمامی دست اندرکاران در بخش های مختلف مدیریت شهری، سرمایه گذاری، مدیریت راهبردی و مهندس مشاور متولی تهیه کننده طرح معماری می باشد. لیکن در گام نخست، لازم است ارزش این ظرفیت های ایجاد شده، به منظور تفاهم متقابل در قالب گزارش حاوی برنامه کلی کالبدی و لفاف ظاهری، تبیین شود.

باغ بام عمومی فضایی است سبز و باز، به مساحت بیش از سه هکتار، که در ارتفاع حدود 18 متری از زمین و با امکانات ارتباطی زیر قرار گرفته است:

ارتباط با بافت های مسکونی واقع در جنوب بلوار وکیل آباد و نیز پارک چل بازه، از طریق پل روگذر پیاده.
ارتباط با سرسراهای برج های دوگانه مسکونی و اداری- اقامتی، از طریق آسانسورهای اختصاصی.
ارتباط با بخش تجاری (ازجمله برای بهره گیری از خدمات عمومی و سرویس های بهداشتی)، از طریق ورودی های تعبیه شده در آن.
ارتباط با ورودی های اصلی ساختمان، از طریق آسانسورهای اختصاصی.
در این باغ بام، امکان کاشت درختان (با عمق ریشه حداکثر یک و نیم متر) و گل ها و بوته ها بصورت اندام وار و مطابق با مبانی طراحی بوستان های عمومی، فراهم است. سایه درختان و بوته ها علاوه بر آنکه موجب کاهش مصرف انرژی برای گرمایش و سرمایش بخش تجاری ساختمان می شود، فضایی دلنشین را در ارتفاع و در کنار دو برج زیبا برای صرف اوقات فراغت در آرامش فراهم می آورد. همچنین می توان در بخش هایی از این باغ بام، زمین های ورزشی، مسیر دوچرخه سواری کودکان و آب نما و فواره و نیز نورافشان پیش بینی نمود. لیکن باید توجه کرد که لازم است تجهیزات و خدمات قابل تعبیه در باغ بام، در تراز کیفی پروژه و در سطح بین المللی باشد.

بخشی از باغ بام (به مساحت حدود 6000 متر مربع)، به طور اختصاصی متعلق به برج مسکونی خواهد بود. این بخش که در ارتباط مستقیم با سرسرای ورودی مسکونی (طبقه دوم) قرار می گیرد، فضایی ایمن و کنترل شده برای ساکنان برج را فراهم خواهد ساخت.

باغ بام اختصاصی فضايی است سبز و نیم باز که در تراز 20/30+ متر از سطح زمین و در روی سکویی به مساحت تقریبی 2500 متر مربع قرار گرفته، و مستقیما در خدمت هر یک از برج های دوگانه می باشد. این باغ بام به دلیل نحوه قرار گیری برای فعالیت های عمومی مناسب نیست، و تنها برای بهسازی منظر و کنترل اشراف از بخش خدمات عمومی و همگانی برج ها احداث شده، و احتمالا در آن بعضی از جلسات یا ملاقات های عمومی و مشابه اینها برگزار خواهد شد.

امكانات ساختاربندي برج اداري (تجاري دفتري) – اقامتيقطعيت يافتن ساختاربندي برج اداري- اقامتي نيز به فرايند طراحي معماري و تصميم گيري هاي آن موكول مي شود. آنچه در اينجا

به عنوان امكانات ساختاربندي قابل طرح است، كلياتي است كه براي لفاف ظاهري و برنامه كلي كالبدي پيشنهاد شده و بنابراين در مراحل بعدي (البته بدون تغيير در سطوح كاربري ها و اصول بخش بندي برج و امكانات آن) قابل تدقيق مي باشد. چنانكه در مقطع شماتيك روبرو مشاهده مي شود، برج اداري- اقامتي از چهار بخش مجزا (كه توسط طبقات تأسيساتي – خدماتي از يكديگر جدا مي شود) به شرح زير تشكيل شده است:

طبقات سوم تا دوازدهم: واحدهاي تجاري- دفتري با مساحت زيربناي ميانگين 150 متر مربع.
طبقات چهاردهم تا بيست و سوم: واحدهاي تجاري- دفتري مدولار، در پيمون هاي 75 متر مربعي قابل پيوست با يكديگر، در سطح و ارتفاع.
طبقات بيست و پنجم تا سي و چهارم: واحدهاي تجاري – دفتري، با مساحت زيربناي ميانگين 240 متر مربع.
طبقات سي و هشتم تا چهل و پنجم: هتل 5 ستاره بين المللي.
توقف گاه ها

توقف گاه بخشی از نیازمندی ضروری ساختمان است، که در قرارداد مشارکت نیز به آن توجه شده، و حدود 98508 متر مربع در طبقات زیرزمین به آن

اختصاص یافته است. پیداست که با تامین فضا برای پاسخگویی به سایر نیازمندی های ضروری و همچنین نیازمندی های موضوعی و کیفی پروژه، نیاز به توقف گاه نیز به نسبت افزایش خواهد یافت. از طرفی تأمین دسترسی برای توقف گاه های گوناگون بصورت جداگانه و نیز با شیبراه های منطبق بر استانداردهای معتبر و تمهیدات ایمنی و امنیت در طبقات توقف گاهی، مستلزم توجه ويژه در طراحی معماری می باشد. موارد ذکر شده توسط مدیریت راهبردی در فرایند طراحی معماری، به عنوان اصول راهبردی مد نظر خواهد بود، و تحویل گیری مدارک طراحی معماری نیز بر همین اساس صورت خواهد پذیرفت.
با توجه به اینکه در توقف گاه های طبقاتی، تقریبا به ازای هر 30 متر مربع یک محل توقف خودرو قابل احداث می باشد، اینگونه در نظر گرفته شده است که با جداسازی توقف گاه بخش های مختلف پروژه و تجهیز آنها به ورودی های اختصاصی و ارتباطات مستقیم و اختصاصی به بخش های عملکردی، به این ترتیب عمل شود:

حدود 1500 مترمربع (50 محل توقف خودرو) برای کارکنان سازمان بهره بردار، در ارتباط مستقیم با بخش ورودی و کارت زنی کارکنان و همچنین بخش خدمات کارکنان از یک سو، و توقف گاه خودروی عمومی بزرگ در تراز مناسب از سوی دیگر.
حدود 6000 مترمربع (200 محل توقف خودرو) برای بخش تجاری-دفتری (اداری)، در ارتباط مستقیم از طریق آسانسور اختصاصی به سرسرای ورودی بخش اداری در طبقه دوم برج اداری.
حدود 10000 مترمربع (300 محل توقف خودرو، شامل 200 محل توقف برای ساکنان و 100 محل توقف برای مهمانان) برای بخش مسکونی، در ارتباط مستقیم از طریق آسانسور اختصاصی به سرسرای ورودی بخش مسکونی در طبقه دوم برج مسکونی.
حدود 2100 مترمربع (70 محل توقف خودرو) برای مهمانان هتل 5 ستاره بین المللی، دارای ارتباط مستقیم از طریق آسانسور اختصاصی به سرسرای ورود و پذیرش بخش اقامتی واقع در طبقه سي و ششم برج اداری- اقامتی.
حدود 15000 مترمربع (500 محل توقف خودرو) برای بخش های گردشگری، شامل تالارهای مراسم، سینما، تالارهای ورزشی، و تالارهای همایش.
حدود 76100 مترمربع (2530 محل توقف خودرو) برای بخش تجاری.
بدین ترتیب مساحت بخش توقف گاهی در نظر گرفته در پروژه با افزایش 12180 مترمربعی، از 98508 متر مربع مندرج در قرارداد، به 110688 مترمربع و جمعا با ظرفیت 3700 محل توقف خودرو بالغ شده است. همچنین برای استفاده ساکنان در برج ها و کارکنان بخش های تجاری و مهمانان، خدمات اتومبیل از قبیل کارواش و موارد مشابه در کنار توقف گاه پیش بینی شده است.

سينما و تالارهاي همايش

کارامدی پروژه در بخش گردشگری (به عنوان موضوعی که در قرارداد مشارکتی نیز بر آن تاکید شده است)، منوط به احداث فضاهایی برای تامین نیازمندی های شناخته شده

در این موضوع می باشد. در کنار بخش اقامتی که به صورت هتل 5 ستاره بین المللی در نظر گرفته شد، تالارهایی برگزاری مراسم، همایش و همچنین سینما، به این ترتیب در برنامه کلی کالبدی و لفاف ظاهری پروژه منظور شده است:
تالارهای برگزاری مراسم: دو تالار کوچکتر با مساحت زیربنای500 مترمربع، در کنار هتل 5 ستاره بین المللی در طبقه سي و هفتم برج اداری- اقامتی قرار دارد. دو تالار بزرگتر با مساحت زیر بنای2000 مترمربع در طبقه زیر زمین دوم و سوم قرار گرفته است. هر دو مجموعه دارای خدمات اختصاصی و همچنین ارتباط مستقیم با ورودی در تراز همکف و نیز ارتباط با بخش خدمات (آشپزخانه مرکزی) ساختمان خواهد بود.
تالارهای برگزاری همایش: علاوه بر خدمات مشترک بخش اداری که در برج اداری و در طبقه اول آن قرار گرفته است، مجموعه ای از تالارهای همایش (که برنامه تعداد و تنوع آن در راهبردهای پایه طراحی و فرایند معماری پروژه تدقیق خواهد شد) در طبقات زیر زمین دوم و سوم قرار می گیرد. با توجه به اینکه بخش مهمی از ساختمان در یکی از برج های دوگانه به عملکرد تجاری- دفتری (اداری) اختصاص یافته و نیز گرایش عملکردی هتل که بازرگانی منظور شده است، این مجموعه در نظام بهره برداری پروژه جایگاه ویژه ای خواهد یافت، ضمن آنکه قادر به خدمت رسانی به تقاضاهای خارجی نیز خواهد بود.
تالارهای سینما: شهر مشهد و به خصوص بخش غربی آن در محدوده استقرار پروژه، به لحاظ فضاهای فرهنگی و سالن های سینما دچار کمبودهای آشکار است. احداث سه تالار سینمای کوچک و خاص با ظرفیت میانگین 120 نفر برای هر سالن، در مجموعه ای به مساحت کل 1200 متر مربع در طبقات زیر زمین دوم و سوم به همین منظور پیش بینی شده است. وروردی این سالن های سینما از طریق مجموعه تجاری پیش بینی شده، و البته ظرفیت مورد نیاز پارکینگ برای آن تامین گردیده است. این تالارهای سینما در هنگام برگزاری همایش های بزرگ و برنامه ریزی شده در مجموعه تالارهای همایش، قادر به ارائه خدمات به همایش از طریق تامین فضای نمایش فیلم های آموزشی و تبلیغاتی و . . . نیز می باشد

http://mashhad1400.blogfa.com/

anyone wants to translate? i just cannot be bothered to read through the whole thing.
omidhercule no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old January 3rd, 2012, 05:57 PM   #2
SoroushPersepolisi
Moderator
 
SoroushPersepolisi's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Tehran
Posts: 14,962
Likes (Received): 5032

if they build these il change my name to soroushesteghlali

btw dont forget correct thread titles

in naam gozarishunam mano koshte, who the hell names a large concrete and steal structure "mehr", which means..... love?
__________________
See TEHRAN, The Capital of IRAN
SoroushPersepolisi no está en línea   Reply With Quote
Old January 3rd, 2012, 06:12 PM   #3
Ze Carlos_Ze
BANNED
 
Join Date: Sep 2011
Location: Phuket
Posts: 1,111
Likes (Received): 4

finally some LARGE decent skylines!
Ze Carlos_Ze no está en línea   Reply With Quote
Old January 4th, 2012, 11:09 AM   #4
Aerithia
Queen of Persia
 
Aerithia's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Location: Iran
Posts: 1,326
Likes (Received): 207

Awesome!

This will really appeal to the skyline as Carlos said, last time i went to Mashhad it just looked terrible... so many houses suffering from urban decay, also large poverty is what i noticed... however things might have changed now, this was 6 years ago >.>
Aerithia no está en línea   Reply With Quote
Old January 4th, 2012, 08:58 PM   #5
SoroushPersepolisi
Moderator
 
SoroushPersepolisi's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Tehran
Posts: 14,962
Likes (Received): 5032

the ground breaking ceremony

seems like this is realhttp://news.mashhad.ir/index.php?set...view_album.php
__________________
See TEHRAN, The Capital of IRAN
SoroushPersepolisi no está en línea   Reply With Quote
Old January 5th, 2012, 01:50 PM   #6
omidhercule
Registered User
 
Join Date: May 2009
Posts: 379
Likes (Received): 12

به گفته مهندس پژمان شهردار مشهد این پروژه بلندترین برج مسکونی در کشور ایران است


که ارتفاع آن ۲۳۰ متر از سطح زمین میباشد.

و خبر دیگه اینکه عملیات گودبرداری پروژه بصورت شبانه روزی در حال انجام است.

its going to be the tallest residential tower in iran

height of 230m

http://mashhadeziba.blogfa.com/post-106.aspx
omidhercule no está en línea   Reply With Quote
Old January 5th, 2012, 04:06 PM   #7
Aerithia
Queen of Persia
 
Aerithia's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Location: Iran
Posts: 1,326
Likes (Received): 207

I almost had to say "Hail the Islamic Republic of Iran" but i managed to stop myself D:

I wonder if i will ever have the chance to say that...
Aerithia no está en línea   Reply With Quote
Old January 17th, 2012, 08:04 PM   #8
sarbaze tabarestan
BANNED
 
Join Date: Aug 2008
Location: Tehran
Posts: 1,692
Likes (Received): 64

big up 4 mashad
sarbaze tabarestan no está en línea   Reply With Quote
Old August 8th, 2016, 12:22 PM   #9
Ashkan_ferdowsi
Registered User
 
Join Date: Feb 2014
Location: Montreal
Posts: 53
Likes (Received): 45

In the new municipality administration of Mashhad there was some debates on whether it's good to go vertical or not which put hold on many of Mashhad's municipality projects but I think it ended up in favor of projects like this since many of them started again. Like this project which is seeking investment right now. some renders:__________________

SoroushPersepolisi, iranii liked this post
Ashkan_ferdowsi no está en línea   Reply With Quote
Old September 17th, 2017, 07:32 PM   #10
Batista12
Registered User
 
Batista12's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: 's-Gravenhage
Posts: 1,401
Likes (Received): 1083

Original renders:

1.


2.


3.


4.


5.


Source:
http://www.asarconsult.com/projects/mehr_o_mah.html
Batista12 no está en línea   Reply With Quote


Reply

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Related topics on SkyscraperCity


All times are GMT +2. The time now is 10:41 AM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

Hosted by Blacksun, dedicated to this site too!
Forum server management by DaiTengu