daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Arkitektura dhe Planifikimi Urban > Tirana

Tirana Projects and Construction Updates.

Reply
 
Thread Tools
Old January 23rd, 2012, 10:44 PM   #21
AlbanPOLIMI
Moderator
 
AlbanPOLIMI's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Milano | Tiranė
Posts: 6,437
Likes (Received): 3045

Eshte de facto por nuk duhet te jete "institucion koti" !! Pasi me ligjin e decentralizimit eshte i vetmi institucion qe ka juridiksion mbi ato komunat qe jane menaxhuar aq bukur.

Per ligjin e ri per ndarjet administrative eshte hedhur gjithashtu hipoteza e shkrirjes se prefekturave dhe dhenies se juridiksionit bashkive (ne formen e provincia-ve) mbi komunat perreth. Te shofim ēfar do katranosin.....por vlen per te theksuar qe me mire do behet....se me keq s'ka ku te shkoje!!!
__________________
Vox populi, vox Dei
AlbanPOLIMI no está en línea   Reply With Quote
Old January 24th, 2012, 04:42 PM   #22
Bashkebiseduesi
Registered User
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 139
Likes (Received): 12

Quote:
Originally Posted by 7t View Post
Rinasi ėshtė fshat i Komunės Nikėl tė Rrethit tė Krujės. Rrethi i Krujes deri para nje dekade e ca ishte pjese e Rrethit te Tiranes. I tille ka qene me dekada. Edhe para se te ndertohej aeroporti aty.
Ndarja e sotme administrative ku e perfshin kete rreth ne Qarkun e Durresit s'do te thote asgje. Qarku si vecori administrative eshte krijuar thjeshte per te bere ndarjet e elektoratit gjate zgjedhjeve. Prefektura eshte institucion koti dhe i parendesishem.
Puna s'eshte c'ishte por c'eshte..

Pra me rregulla Aeroporti qenka i Krujes.. Trangujt e ndarjes administrative kane dash ta lejn kete zone ne rrethin TR sesa ne ate te KR nese kane pas mend qe aeroportin t'ja atribuojn TR-se... Ne te kundert, tani eshte vone ta quash Kruja International Airport, por le ta riemertojm Albanian International Airport, ose ate copezen e tokes, rreth te Kr e qark te Dr ta devijojn anej nga TR...

LoL... Mistere dhe idjotesi Shqiperie, asgje s'eshte sic emertohet apo duket, gjithcka eshte e kundert madje dhe vet e kunderta...
Bashkebiseduesi no está en línea   Reply With Quote
Old January 24th, 2012, 07:35 PM   #23
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,267

Aeroporti i Prishtines ndodhet ne Fushe-Kosove por nuk e quajne Fushe-Kosova International Airport.
Ka shume shembuj ne bote ku aeroportet ndertohen me dhjetra kilometra jashte qytetit me te cilin mbartin emrin.
7t no está en línea   Reply With Quote
Old January 25th, 2012, 12:26 PM   #24
Bashkebiseduesi
Registered User
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 139
Likes (Received): 12

Patjeter qe po, ka shume shembuj, por sikunder dhe Fushe Kosova, kjo e fundit ndodhet ne Qarkun Prishtine... Nga ketu me pas edhe emri....

Por jo Rinasi, i ndodhur ne rrethin Kr e ne qarkun Dr...

Une e kam tek logjika e shtrember e shtetit, sesi ky dhe ekspertet maksimal te tij, i organizon, ndan, profesionalizon gjerat kaq siperfaqesit.. Pra problemi eshte dicka me e thell sesa ceshtja e emrit... Personalisht s'pretendoj ti nderrohet emri, kupton?
Bashkebiseduesi no está en línea   Reply With Quote
Old January 25th, 2012, 08:46 PM   #25
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,267

U shpjegua me lart qe Kruja ishte pjese e Tiranes ne kohen kur u ndertua ky aeroport. Une nuk po arrij ta shoh "llogjiken e shtrembur" ketu duke marre parasysh kohen e ndertimit te aeroportit dhe afersine gjeografike qe ky aeroport ka me kryeqytetin. Rinasi eshte gjeografikisht me afer qytetit te Tiranes se sa Durresit.
Ndarja administrative e vendit ne Qarqe eshte bere per arsye politike (shperndarja e elektoratit te rretheve) sepse Prefektura sic dihet eshte nje institucion shterpe dhe pa fuqi administrative sikunder bashkia apo komuna.
7t no está en línea   Reply With Quote
Old January 26th, 2012, 12:17 PM   #26
Bashkebiseduesi
Registered User
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 139
Likes (Received): 12

E di qe Kr ka qene ne qarkun Tr, por e shohe te palogjikshme ndarjen, idet e aplikuar ne periudhen kur ndodhi. Sikunder u tha me lart, kjo ndarje, si dhe i takon shtetit, me serjozitet e mbi te gjitha profesionalizem, duhesh bere qe, copa e tokes se aeroportit, ti mbetej Tr, ne mos si qark te pakten si rreth, dhe kaq; pasi kur eshte projektuar ky ka qene destinuar per te; nje motiv me teper pse s'duhesh shkeputur prej saj. Ne nje fare menyre s'mund te themi se ka "plotesisht" sens keshtu si edhe eshte aktualisht, pra logjika e ndarjes, pasi flitet per dicka te organizuar nga ekspert shteteror. Ku copeza e tokes e ndodhur aktualisht ne rrethin Kr e qarkun Dr, objektin aktual te saj, c'rendesi ka me e shkuara ne kete pik, e emertojm dhe e atribuojm si te nje tjeter "qarku", atij Tr. Distanca se justifikon kete pune pasi problem eshte kjo puna tjeter.

T'ja shpjegosh kronologjikisht dikujt qe si di keto muhabete, fut ketu dhe te huajt, i pahabitur s'do te na qendrojn assesi!

Gjithsesi, kur te rihartojm ndarjet e reja administrative, heqjen e prefekturave dhe krijimin e provincave, nese do e bejm kete, s'do bejn keq ti hedhin edhe nje sy asaj copez toke te pakuptimte momentalisht, qe ne nje fare menyre do tregoj profesionalizmin dhe serjozitetin e shtetit tone aktualisht te munguar ne kete zgjedhje....

Last edited by Bashkebiseduesi; January 26th, 2012 at 12:23 PM.
Bashkebiseduesi no está en línea   Reply With Quote
Old January 28th, 2012, 04:58 AM   #27
StevenNL
Registered User
 
StevenNL's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: International
Posts: 2,776
Likes (Received): 528

Aeroporti quhesh Rinas me perpara qe mbante emrin e vendit ku gjendet.
Dhe sot e kesaj dite keshtu e therrasin disa dhe pse zyrtarisht eshte ndryshuar.
StevenNL no está en línea   Reply With Quote
Old January 29th, 2012, 01:36 PM   #28
AltinD
The Modecator
 
AltinD's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Location: TIRANA / Dubai / Vienna
Posts: 31,827
Likes (Received): 6071

Quote:
Originally Posted by 7t View Post
Rinasi ėshtė fshat i Komunės Nikėl tė Rrethit tė Krujės. Rrethi i Krujes deri para nje dekade e ca ishte pjese e Rrethit te Tiranes. I tille ka qene me dekada. Edhe para se te ndertohej aeroporti aty.
Rrethi i Krujes ka qene gjithnje rrethi i Krujes dhe s'ka pase te bej fare me rrethin e Tiranes, pra nuk ka qene asnjehere pjes e tij (te pakten pas rregullimit te ndarjes administrative gjate komunizmit, se nuk e di si ka qene para WWII)
__________________
I am the eye in the sky, Looking at you
I can read your mind
I am the maker of rules, Dealing with fools
I can cheat you blind.

AltinD no está en línea   Reply With Quote
Old January 31st, 2012, 03:35 AM   #29
gjergjkastrioti
Registered User
 
Join Date: Oct 2007
Location: Tirana
Posts: 9,310
Likes (Received): 4891

Quote:
Originally Posted by 7t View Post
Rinasi ėshtė fshat i Komunės Nikėl tė Rrethit tė Krujės. Rrethi i Krujes deri para nje dekade e ca ishte pjese e Rrethit te Tiranes. I tille ka qene me dekada. Edhe para se te ndertohej aeroporti aty.
Ndarja e sotme administrative ku e perfshin kete rreth ne Qarkun e Durresit s'do te thote asgje. Qarku si vecori administrative eshte krijuar thjeshte per te bere ndarjet e elektoratit gjate zgjedhjeve. Prefektura eshte institucion koti dhe i parendesishem.
Ore meqe qenka kot dhe i parendesishem pse mbahet akoma ne kembe ? I thone taksa ... jo per gje .
gjergjkastrioti no está en línea   Reply With Quote
Old January 31st, 2012, 02:01 PM   #30
AlbanPOLIMI
Moderator
 
AlbanPOLIMI's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Milano | Tiranė
Posts: 6,437
Likes (Received): 3045

Quote:
Originally Posted by gjergjkastrioti View Post
Ore meqe qenka kot dhe i parendesishem pse mbahet akoma ne kembe ? I thone taksa ... jo per gje .
Po pse mbahen akoma ne kembe: "Instituti i Monumenteve te Kultures" , "Lidhja e Shkrimtareve" , "Akademia e Shkencave" , "Inspektoriati i XYXYXYXYXY" kur te gjith marrin ato dy lek kot!! BECAUSE THIS IS ALBANIA!!
__________________
Vox populi, vox Dei
AlbanPOLIMI no está en línea   Reply With Quote
Old January 31st, 2012, 02:47 PM   #31
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Quote:
Originally Posted by 7t View Post
Ndarja administrative e vendit ne Qarqe eshte bere per arsye politike (shperndarja e elektoratit te rretheve) sepse Prefektura sic dihet eshte nje institucion shterpe dhe pa fuqi administrative sikunder bashkia apo komuna.
Jo, nuk eshte e vertete! Ndarja administrative ne Qarqe eshte bere ne vazhden e decentralizimit te pushtetit, qe kerkon BE-ja. Problemi eshte, qe pushtetit qendror nuk eshte i gatshem te kryej reformat e duhura per te decentralizuar pushtetin, sepse kemi disa mini-diktatore ne Tirane, qe u pelqen te sillen si Enver Hoxha.
Me perfundimin e reformave te decentralizimit administrata vendore do duket keshtu: 1. Qarku, 2. Rrethi, 3. Bashkia/Komuna. Qarqet do kene ne dispozicion buxhetin e vet, do kene kompetencat e veta ne sfera te ndryshme, si mirembajtjen e rrugeve lokale, mirembajtjen e shkollave, etj. Dmth. Prefekturat do pushojne se eksistuari dhe do zevendesohen nga Qarqet.
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old January 31st, 2012, 05:10 PM   #32
AlbanPOLIMI
Moderator
 
AlbanPOLIMI's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Milano | Tiranė
Posts: 6,437
Likes (Received): 3045

Sigurisht!! Por besoj do te kalojne 80 vjet deri sa udheheqesit te kene buonsensin ta kalojne ne parlament!!

Per momentin perdoren bashkite e komunat per te ushtruar pushtet politik. Si do ja benin pastaj !!

Per me teper per momentin po vriten njerezit per nje pale zgjedhje kryekomunaresh!! Imagjino c'mund te behej ne zgjedhjet e "Prefektit te plotfuqishem" (Kryetarit te Kryesise se Qarkut )
__________________
Vox populi, vox Dei
AlbanPOLIMI no está en línea   Reply With Quote
Old February 2nd, 2012, 03:31 AM   #33
tamarrsha
Registered User
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 102
Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by AlbanPOLIMI View Post
Po pse mbahen akoma ne kembe: "Instituti i Monumenteve te Kultures" , "Lidhja e Shkrimtareve" , "Akademia e Shkencave" , "Inspektoriati i XYXYXYXYXY" kur te gjith marrin ato dy lek kot!! BECAUSE THIS IS ALBANIA!!
Mos do te thuash qe ato institucione jane te parendesishme per ate gjene fare te parendesishme sic eshte kultura e shqiptareve?

Prefektura eshte institut i Ministrise se Brendshme dhe ka per detyre perfaqesimin e shtetit. Ekziston ne gjithe boten.
tamarrsha no está en línea   Reply With Quote
Old July 25th, 2012, 12:18 PM   #34
Mr_Albalover
Registered User
 
Mr_Albalover's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: London
Posts: 7,079
Likes (Received): 2629

Nisin punimet e Tirana Bussines Park

Publikuar: Korrik 25,2012 - 07:32

Tiranė - Inaugurohet fillimi i punimeve i njė tjetėr qendre biznesi, "Tirana Business Park", njė investim tėrėsisht gjerman. I pranishėm nė ceremoninė e inaugurimit ėshtė edhe kryeministri Berisha, i cili mban njė fjalim pėrshėndetės.

Projekti prėj 100 milionė eurosh parashikon ngritjen e njė parku biznesi dhe qendre ekonomike. Projekti ėshtė i vendosur nė komunėn e Prezės, pranė aeroportit "Nėnė Tereza", qė do t'i japė zonės njė fuqi tė re zhvillimi ekonomik dhe shoqeror. Ajo do tė ndėrtohet nė njė sipėrfaqe prej 210 mijė metra katrorė.

Ceremonia e fillimit tė punimeve starton fazėn e parė tė ndėrtimit tė projektit, duke ndėrthurur dy koncepte nė tė cilat bazohet: ambjente moderne pėr biznes dhe ambient miqėsor si parqe, ambiente pushimi, shėndetėsie, etj., pėr ta bėrė biznesin sa mė produktiv.

http://www.topalb.net/2012/07/nisin-...ines-park.html
__________________


"Ne, shqiptarėt e anės kombėtare, nuk kemi tjetėr mendim pėrveē ta heqim Shqipėrinė nga balta. Kėrkojmė tė jetojė kombi ynė me gjuhė tė tij, me mendime e me nder tė tij.
Sa shqiptarė janė tė ndershėm, do tė mbajnė tė gjithė mė anėn kombėtare. Ata qė janė zuzarė, shpirtrobėr e bij kurvash, le tė mbajnė mė anėt e tjera."
-Faik Konica
Mr_Albalover no está en línea   Reply With Quote
Old July 25th, 2012, 07:35 PM   #35
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904http://keshilliministrave.al
RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old July 25th, 2012, 07:37 PM   #36
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old July 25th, 2012, 11:43 PM   #37
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904

RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old July 26th, 2012, 02:03 AM   #38
Zwanse
m'oderatori i ardhshem
 
Zwanse's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: New York
Posts: 2,367
Likes (Received): 291

http://www.tiranabusinesspark.com/en/home.php
Zwanse no está en línea   Reply With Quote
Old July 27th, 2012, 12:02 AM   #39
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904

Mire qe u kujtuan ti hedhin syte nga Shqiperia gjermanet.

RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Reply

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 11:23 AM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

Hosted by Blacksun, dedicated to this site too!
Forum server management by DaiTengu