daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Serbian Forum > Изградња и развој > Изградња, привреда и инфраструктура > Ваздухопловство

Ваздухопловство Ваздушни саобраћај / AviationGlobal Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.


Reply

 
Thread Tools
Old February 17th, 2012, 04:23 AM   #121
CrazySerb
Vuk sa Ontarija
 
CrazySerb's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 19,765
Likes (Received): 7711

Cisto kao upozorenje nasima, ako im ikad padne na pamet da daju aerodrome pod koncesiju...

Inace, ista turska firma TAV je imala slican peh i na jednom drugom aerodromu kojim upravljaju, u Tibilisiju, gde je jedan deo krova novog terminala, vrednog 100 miliona dolara, prosto odleteo u vazduh tokom oluje...u tri navrata

Quote:
Аеродромот прокисна, водата се собира во кофи

Покривот на новата терминална зграда не го издржа налетот на обилните снежни врнежи

Сања Наумовска

Кофи полни со вода од покривот кој прокисна ги дочекаа вчера патниците на скопскиот аеродром „Александар Велики“. Новата зграда не го положи тестот пред налетот на обилните снежни врнежи, па од викендот наваму вработените се снаоѓаат како знаат и умеат. На неколку места низ аеродромот се распоредени кофи да ја собираат водата што капе.

„Аеродромите се прв впечаток за државите, а ова е голем ден кога со ’Александар Велики’ целосно се менува сликата за нашата земја кај сите патници кои ќе стапнат на македонско тло“, рече премиерот Никола Груевски, пред само неколку месеци на отворањето на истата терминална зграда.

Од концесионерот ТАВ Македонија признаваат дека аеродромот има проблем со прокиснувањето на покривот, но тврдат дека прават се' за зградата да биде максимално функционална и безбедно да ги прифати патниците за закажаните летови.

„Итно ги преземавме сите неопходни мерки за да се реши проблемот со прокиснувањето. Ова е прва зима за новата зграда, а поправките се дел од процедурите за одржување на зградата“, информираат од ТАВ Македонија.

Во поголемиот дел од вчерашниот ден аеродромската писта беше функционална и се реализираа повеќето планирани слетувања и полетувања. Беа откажани само утринските летови за Загреб, Љубљана и Виена, додека, пак, авионите за Белград, Виена и Истанбул во попладневните часови беа реализирани без проблеми. Вчера беше откажан и попладневниот лет од Цирих.

„Аеродромот ’Александар Велики’ е отворен и истовремено активно се работи на целосно расчистување на пистата. Во неделата вечерта не слетаа авионите од Љубљана, Загреб и Виена, па затоа и немаше полетувања до овие дестинации вчераутро. Летот од Белград наместо доцна во неделата слета вчера утрото во 7,30 часот и полета за Белград во 8 часот. Летот од Прага наместо во 22,45 часот долета вчера, час по полноќ, а полетувањето кон Прага се реализираше утрото во 6,20 часот. И аеродромот ’Св. апостол Павле’ во Охрид е отворен и исчистен, иако нема закажани летови“, соопштуваат од ТАВ.

Од компанијата велат дека аеродромот е постојано отворен и дека не очекуваат проблеми во работата. Паралелно со редовните активности ќе се работи и на отстранување на последиците од прокиснувањето на покривот. Инаку, аеродромот „Александар Велики“ беше пуштен во употреба во септември минатата година, повеќе од еден месец порано од крајниот рок за изградба. Во моментов скопскиот аеродром важи за еден од најмодерните на Балканот. Инвестицијата на турскиот концесионер ТАВ е тешка 100 милиони евра. Аеродромот, кој е реконструиран од корен, доби целосно нова терминална зграда, нова продолжена писта и карго-објект. „Александар Велики“ е десетпати поголем од некогашниот аеродром и има капацитет за 4 милиони патници годишно. Новата терминална зграда има површина од 40.000 квадратни метри и шест патнички пристапни мостови, за директна врска на патниците со влезот во авионот. Патниците имаат на располагање 23 места за чекирање и модерни дисплеи со тековните информации за заминување и пристигнување на авионите.

http://www.utrinski.com.mk/default.a...5859BF5227EB6A
Skoplje:
Gruzija:


Last edited by CrazySerb; February 17th, 2012 at 04:31 AM.
CrazySerb está en línea ahora   Reply With Quote

Sponsored Links
Old February 17th, 2012, 04:43 AM   #122
YU-AMC
Aviation/Travel Nerd
 
YU-AMC's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Whitchurch, Ontario, Canada
Posts: 9,256
Likes (Received): 1041

Quote:
Originally Posted by Dziggy View Post
eto odgovora, znaci od te druge piste u skorije vreme nema nista, a i ne treba jer nema potrebe
Da, ali za fotografisanje, jedna pista je raj. Ako cemo gledati da se para obrne, bolje im je da izgrade terminal 3 kad se kapacitet pupuni, tek onda pista koja bi se tek isplatila sa preko 100 000 poletanja. Samo me zanima sta ce se desetit kad dodje vreme za T3? Hoceli biti novca ili koncesira. Sa 4M putnika prometa trebali bi imati oko 30M profit godisnje. Zar to nije dovolno da se finansira T3 na 5-10godina?
YU-AMC no está en línea   Reply With Quote
Old February 17th, 2012, 04:51 AM   #123
CrazySerb
Vuk sa Ontarija
 
CrazySerb's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 19,765
Likes (Received): 7711

Iskreno, ne treba ni misliti o tom "T3" barem do 2020-e...postojeca dva terminala mogu sasvim komotno da opsluze 8-10 miliona putnika.

Na kraju krajeva, kroz ovaj terminal u Rigi je prosle godine proslo preko 5 miliona putnika...a znatno je manji od beogradskog:

CrazySerb está en línea ahora   Reply With Quote
Old February 17th, 2012, 07:03 AM   #124
smokiboy
Registered User
 
Join Date: Aug 2007
Location: Toronto
Posts: 1,011
Likes (Received): 150

Onaj parking iza terminala u Skopju mi je dobar, ja sam izbrojao 16 automobila.
smokiboy no está en línea   Reply With Quote
Old February 17th, 2012, 04:45 PM   #125
YU-AMC
Aviation/Travel Nerd
 
YU-AMC's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Whitchurch, Ontario, Canada
Posts: 9,256
Likes (Received): 1041

Ja nisam nista hteo lose reci za taj SKP aerodrom da ne kazu da sam ljubomoran, ali kad udjes u njega, krovna konstrukcija izgleda kao neka piljara/fabricica. Zar ne vide kako novi imaju jake konstrukcije, pa posle neka cela ploca krovna navrnuta sa nekim prozorima u nebo. Ako nista bar su mogli poplocati krov iznutra sa nekim plocicama kao sto su uradili na BEG T2 kad su renovirali. Moj zakljucak je da su turci jako prefirigani i samo gledaju da obrnu pare sto pre.
YU-AMC no está en línea   Reply With Quote
Old February 18th, 2012, 02:21 PM   #126
Eeeee
Registered User
 
Eeeee's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,138
Likes (Received): 1639

Biznismeni brate, biznismeni, nisu Turci dosli ovde(ceo balkan) iz nostalgije i zelje da nam se svima iskupe za 500 godina prve bracne noci i kolceva, nego da zarade...
__________________
[insert coin to continue]
Eeeee no está en línea   Reply With Quote
Old February 18th, 2012, 06:01 PM   #127
felicidad76
Registered User
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 20
Likes (Received): 0

T2 BEG-poslovni prostori iznad departure's level

Zanima me da li neko zna kad ce se popuniti oni poslovni prostori iznad passport kontrole u T2 gde su odlasci. Znate da ima nekoliko poslovnih protora sto stepenice vode ka njima ali sve je prazno? Da li neko zna?
felicidad76 no está en línea   Reply With Quote
Old February 18th, 2012, 09:14 PM   #128
YU-AMC
Aviation/Travel Nerd
 
YU-AMC's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Whitchurch, Ontario, Canada
Posts: 9,256
Likes (Received): 1041

Quote:
Originally Posted by Eeeee View Post
Biznismeni brate, biznismeni, nisu Turci dosli ovde(ceo balkan) iz nostalgije i zelje da nam se svima iskupe za 500 godina prve bracne noci i kolceva, nego da zarade...
Znam da je Pesta dosta veca i ne moze se porediti, ali zar nisu mogli da metnu krov ovakav.Quote:
Originally Posted by felicidad76 View Post
Zanima me da li neko zna kad ce se popuniti oni poslovni prostori iznad passport kontrole u T2 gde su odlasci. Znate da ima nekoliko poslovnih protora sto stepenice vode ka njima ali sve je prazno? Da li neko zna?
To i mene zanima. Tu treba vise para da mlate na te radnje plus buduce u tranzit zoni.
YU-AMC no está en línea   Reply With Quote
Old February 19th, 2012, 02:18 AM   #129
Podgoricanin
Montenegrin
 
Podgoricanin's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: Podgorica
Posts: 5,459
Likes (Received): 2935

Aerodrom u Skoplju ima epski parking!
Podgoricanin no está en línea   Reply With Quote
Old February 19th, 2012, 05:54 PM   #130
delija90
Chicha was here
 
delija90's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Beograd
Posts: 9,214
Likes (Received): 9883

Ово је у ствари паркинг у склопу којег је аеродром.
delija90 no está en línea   Reply With Quote
Old February 19th, 2012, 08:04 PM   #131
vladanng
Registered User
 
vladanng's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Negotin/Belgrade
Posts: 1,729
Likes (Received): 843

Quote:
Originally Posted by delija90 View Post
Ово је у ствари паркинг у склопу којег је аеродром.
cuti, mozda i doguraju do milion putnika u narednih 10 godina
vladanng no está en línea   Reply With Quote
Old February 19th, 2012, 10:39 PM   #132
YU-AMC
Aviation/Travel Nerd
 
YU-AMC's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Whitchurch, Ontario, Canada
Posts: 9,256
Likes (Received): 1041

Quote:
Originally Posted by vladanng View Post
cuti, mozda i doguraju do milion putnika u narednih 10 godina
Iako imamo temu za promet i avio kompanije, SKP je imao oko 750K 2011, dok su poceli 2012 sa 25% povecanjem. Znaci ipak koncesionari gledaju da naprave neku paru.
YU-AMC no está en línea   Reply With Quote
Old February 20th, 2012, 02:54 AM   #133
YU-AMC
Aviation/Travel Nerd
 
YU-AMC's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Whitchurch, Ontario, Canada
Posts: 9,256
Likes (Received): 1041

Znali neko hoceli biti nekakvih ulaganja u Niski aerodrom? Meni izgleda sasvim solidno i dopada mi se onaj stakleni tunel sto vodi ka avionima. Mozda malo krov preferbaju ako je izbledio od sunca....
YU-AMC no está en línea   Reply With Quote
Old February 20th, 2012, 02:13 PM   #134
LesBuild
BANNED
 
Join Date: Nov 2011
Location: Leskovac
Posts: 366
Likes (Received): 128

Quote:
Originally Posted by YU-AMC View Post
Znali neko hoceli biti nekakvih ulaganja u Niski aerodrom? Meni izgleda sasvim solidno i dopada mi se onaj stakleni tunel sto vodi ka avionima. Mozda malo krov preferbaju ako je izbledio od sunca....

Bilo bi redno da se i on malo sredi. A moze se srediti bez previse ulaganja. Mogli bi obloziti fasadu nekim tamnim fassadnim panelima i nekim tamnim staklima umesto postojecih i bio bi ko bombonica.
Unutrasnjost predlazem od poda do plafona fully reforma

Evo na sta mislim..Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us
LesBuild no está en línea   Reply With Quote
Old February 20th, 2012, 05:26 PM   #135
TrTomir_Ni
Registered User
 
TrTomir_Ni's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Location: Nis
Posts: 3,963
Likes (Received): 1235

Nema potrebe za tim jer zgrada unutra a i spolja ok.. Ako nekad bude postojala potreba i ako se izgradi novi terminal onda se moze razmisljati i o rekonstrukciji starog, taman obe muve jednim udarcem.. Nisam znam da Niski aerodrom ima avio-most, ako si yu-amc na to mislio kad si spomenuo stakleni tunel..
TrTomir_Ni no está en línea   Reply With Quote
Old February 20th, 2012, 07:41 PM   #136
oroborus
mosh n roll
 
oroborus's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Location: Niš
Posts: 1,336
Likes (Received): 221

nema avio-most, verovatno je mislio na ovaj tunel u levom delu slike...
mislim da je on samo za dolazne putnike...

oroborus no está en línea   Reply With Quote
Old February 21st, 2012, 12:53 AM   #137
YU-AMC
Aviation/Travel Nerd
 
YU-AMC's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Whitchurch, Ontario, Canada
Posts: 9,256
Likes (Received): 1041

^Na tunelce sam mislio. Nema sanse da bi se aviomostovi mogli isplatiti. NA BEG naplacuju po 150 eura po koristenju. Most kosta oko $280 000 USD. Znaci trebalo bi dugo vremena da se povrati investicija. Taj tunel za sada je dobar.
YU-AMC no está en línea   Reply With Quote
Old February 27th, 2012, 07:31 PM   #138
nixazmaj
Registered User
 
Join Date: Oct 2008
Location: Е80
Posts: 1,342
Likes (Received): 650

malo iznenadjenje

nixazmaj no está en línea   Reply With Quote
Old February 27th, 2012, 07:33 PM   #139
micika
SkyTeam member
 
micika's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Location: Schiphol-Rijk
Posts: 9,604
Likes (Received): 9582

Bitcheeeeeeeees.
micika no está en línea   Reply With Quote
Old February 27th, 2012, 07:35 PM   #140
CrazySerb
Vuk sa Ontarija
 
CrazySerb's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 19,765
Likes (Received): 7711

Odlicno
CrazySerb está en línea ahora   Reply With Quote


Reply

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Related topics on SkyscraperCity


All times are GMT +2. The time now is 03:07 PM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2018, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

tech management by Sysprosium