daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Hrvatski Forum > Croatia > Zagreb

Zagreb Zagreb Metropolitan Region

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 21 votes, 5.00 average.
Old February 9th, 2012, 03:22 PM   #1501
dadekhr
Velebitski degen

dadekhr's Avatar

Likes (Received): 277

Nije to nikakva retorika i ne grintam protiv konkurencije jer nam je većini isto. U mojoj branši konkurentnost cijenama nije donjela kvalitetu, nego suprotno. Izrazito nekvalitetnu uslugu bez garancije u pravom smislu riječi. Ne tražimo nikakvu pomoć jer nam ne treba. Imamo dovoljno posla, ali tražimo da državna tijela kontroliraju da li se radi po propisima, a ne radi se i to na način na koji sam gore opisao. Izvođenje radova bez računa i plaćanja PDV-a je uobičajeno u svim firmama, pogotovo manjim i onima koje ne sudjeluju na natječajima i oni su na taj način konkurentni. Nikakve veze sa taksistima mi nemamo, nego ja osobno podržavam nove koji su došli iako mi taksi ne treba. To svi znamo i od 800 firmi koje su preživjele, velika većina ih ima iste probleme. Svi smo u kontaktima na seminarima, akademijama, sajmovima i sličnim događanjima i dobro znamo kakve svi imamo probleme. Ne može firma koja koristi iste materijale kao mi i nema bolju cijenu od nas, nisu otplatili svoju liniju strojeva imati 15-20% nižu cijenu od nas, a da bude po zakonu. Ne može se na papiru nuditi gratis montaža i onda poslati montere po zimi montirati, pa im od 4 montaže platiti 2, papirnato to prikazati kao 4, a kad se ovi pobune podijeliti otkaze i naći nove itd. To je direktno kršenje zakona koji se odnosi na konkurentnost. Mi smo prepolovili zaposlene, prepolovili plaće, maksimalno optimizirali proizvodnju, skinuli sve sa cijene osim troškova proizvodnje, tj. doslovno sve ono što sam gore u prethodnom postu naveo i zadržali isti obujam posla gdje jedna osoba radi dva do tri posla istovremeno, gdje je norma proizvodnje prebačena za 20-30%, a ako nije onda se produži radno vrijeme bez naknade i uz sve to smo već dvije godine jedan od najvećih kupaca kod naših dobavljača, ali smo već iscrpljeni, jer to nije realna cijena za obujam posla i kvalitetu koju nudimo, a ta kvaliteta nam omogućuje da radimo bez oglašavanja, nego isključivo na preporuku kao i svih 10 godina. Kad bi još i oglašavanje morali plaćati, ne bi se pokrili. Na ocjenjivanju, tj. ARP-u od strane proizvođaća materijala imamo ocjenu "sehr gut" sa 97% bodova gdje je za prolaznu ocjenu dovoljno 80%, tako da nam niti s te strane nitko nema pravo ništa prigovoriti. Ali kad treba naplatiti to znanje i trud, to kupce više ništa ne zanima. Počnu mi mahati s ponudom proizvođaća koje osobno poznam i dobro znam kako rade za cijenu koju nude, a nerjetko su i same ponude tzv. miterice, tj. ne služe ničemu osim spuštanju cijene. Onda ih samo pošaljem k njima uz komentar da nas nek ne zovu za reklamacije koje im oni neće odraditi. Dobro, neku satisfakciju nalazimo kad odemo na reklamaciju za posao koji nismo odradili, niti smo radili ponudu, ali su kupci toliko ogorčeni da zovu direktno proizvođaće materijala, pa ih oni upute k nama. I to znamo naplatiti, ali to nije rješenje. I zato me ljute komentari poput ovih gore od ljudi koji uopće nisu u tom poslu i nemaju doticaja s takvim realnim problemima, nisu pod utjecajem tih problema i onda se prave kao da niti ne postoje. Nije bitno koja je moja branša, jer je u svim sličnim branšama koje se temelje na proizvodnji i funkcioniraju po istim pricnipima ponude i potražnje isto. Nismo u manjini, u manjini su oni koji su zaštićeni, a velik je udio onih koje nitko ne kontrolira ili ih se ne usude dirati. A najgori su oni kojima su firme po dva-tri puta zatvorene i opet rade. Kupce to uopće ne zanima ćim im ovi mahnu sa jeftinom ponudom, a inspekcija ne funkcionira. Sami predstavnici proizvođaća materijala kažu da imaju velike probleme sa izvođaćima koji se ne pridržavaju uputa o proizvodnji jer i za njih izlaze na vještačenje, moraju pokriti izvođaće iako nisu u pravu, jer ih direktori na to tjeraju da ne izgube kupce i ne dožive pad prometa a i sami dolaze do konstatacije da bi se broj izvođaća trebao prepoloviti kako bi se kvalitetan kadar koncentrirao u klasterima gdje bi temelj bio kvalitetnija ponuda, a ne ova divljina bez kontrole koja je sad prisutna. Imamo hrpu sitnih izvođaća, često nestučnih, a prepametnih i samo tupe po svojem, a zakon ih ne zanima. Za ilustraciju, proizvod koji je prije 9g. koštao 3.800kn sada ne možemo prodati za više od 3.100kn, dok je u Njemačkoj isti takav proizvod i onda i danas oko 7.000kn.

Zašto Bosanci mogu bez problema izvoziti svoje proizvode samo sa certifikatom od proizvođaća materijala koji dokazuje da proizvod koji je napravljen od njihovog materijala prema njihovim uputama ispunjava sve zahtjeve koji su propisani i koji se od njih se traži, dok mi moramo plaćati certificiranje za svaki pojedini tip proizvoda da bi dobili CE naljepnicu i mogućnost izvoza? To certificiranje košta od 15.000 do 30.000 kn, a rade ga dvije firme u Hrvatskoj. Jednu drži Jure Radić. Nema šanse da pod tim uvjetima naš proizvod prođe. To je pak drugi problem s kojim se suočavamo, ali to više nema veze s nelojalnom konkurencijom nego s nečim drugim.

Spuštanje cijene kršenjem zakona nije zdrava konkurentnost jer kad svi počnemo na taj način raditi, država će opet dizati kredite i prodavati ono što nam je ostalo da bi popunili rupe u proračunu.
dadekhr no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old February 9th, 2012, 03:35 PM   #1502
Emperor Diocletian
Ignorira pesimiste

Emperor Diocletian's Avatar

Likes (Received): 4603

Dadek, to što ti pričaš je onajobičniji kriminal, a ne tržište. Ti si se u prethodnim postovima kritički osvrnuo na to što se u Hrvatskoj otvara još trgovina, dakle na slobodno tržište. A zar se ne bi trebalo otvarati? Zašto kupcima ne bi bilo u interesu da se otvaraju nove trgovine i nude nove usluge?
To o čemu ti govoriš se događa apsolutno u svim sektorima. Nelojalna konkurencija, namješteni javni natječaji (kad se samo sjetim na koliko sam ih ja sudjelovao i dobio, pa su poništeni iz raznih razloga), činjenica da samo neke tvrtke stvarno mogu dobiti poslove, zatim država nekima plaća, a nekima ne plaća, nekima gleda kroz prste za sve i svašta dok nekima traži dlaku u jajetu. Sve mi je to poznato. Ali to nema veze s tržištem. Ne mogu ja reći da nije u interesu klijenata da se otavraju nove tvrtke koje nude neke proizvode ili usluge. Upravo to jest u interesu kupaca.
Na državi je da osigura funkcioniranje pravne države, a na nama je da se potrudimo biti što bolji i što jeftiniji. To znači da moramo raditi više i biti jeftiniji. Da, često se to natjecanje bazira na smanjenju plaća radnika, na smanjenju profita vlasnika, pa čak i na smanjenju kvalitete usluge, ali jebiga, upravo to ti je konkurencija, ti nudiš a kupac bira. U onom trenutku kad se ne možeš nositi s konkurencijom, iziđi iz arene.
Emperor Diocletian no está en línea   Reply With Quote
Old February 9th, 2012, 04:29 PM   #1503
dadekhr
Velebitski degen

dadekhr's Avatar

Likes (Received): 277

Ja sam se kritički osvrnuo na razmišljanje da još novih trgovina donosi još niže cijene što ne mora nužno biti tako ako su cijene već dosegle dno u zakonskim okvirima, a to sam usporedio sa svojim iskustvima koja nemaju veze s trgovinom, ali imaju s cijenom. U daljnje spuštanje cijena možeš jedino ulazeći u kriminal za koji te nitko ne pozove na red iz razno-raznih razloga.

Samo zatvaranje trgovine ili pogona dovodi nove ljude na burzu koje opet mi koji radimo moramo financirati. Čemu onda forsiranje zasićene grane u gospodarstvu, umjesto da se naprave kvalitetniji uvjeti za grane u kojima smo deficitarni. Mi kao kupci kratkoročno dobijemo nešto niže cijene koje nam u stvari neće bitno popraviti kvalitetu života, jer to što kupimo u tavom centru u ukupnim troškovima života nije svota zbog koje bi trebalo trljati ruke, a dugoročno ćemo plaćati veći porez da isfinanciramo nove nezaposlene na burzi. I to će iznositi puno više od uštede zbog koje je trgovački centar propao.
dadekhr no está en línea   Reply With Quote
Old February 9th, 2012, 06:02 PM   #1504
ZAGfan
fly away & everywhere

ZAGfan's Avatar

Likes (Received): 156

Uskoro se otvara CCO East - jel se zna vec, koje restorane/fastfoods dolaze?
ZAGfan no está en línea   Reply With Quote
Old February 9th, 2012, 06:27 PM   #1505
grofBombelles
BANNED

Likes (Received): 17

Quote:
Originally Posted by dadekhr View Post
Ja sam se kritički osvrnuo na razmišljanje da još novih trgovina donosi još niže cijene što ne mora nužno biti tako ako su cijene već dosegle dno u zakonskim okvirima, a to sam usporedio sa svojim iskustvima koja nemaju veze s trgovinom, ali imaju s cijenom. U daljnje spuštanje cijena možeš jedino ulazeći u kriminal za koji te nitko ne pozove na red iz razno-raznih razloga.

Samo zatvaranje trgovine ili pogona dovodi nove ljude na burzu koje opet mi koji radimo moramo financirati. Čemu onda forsiranje zasićene grane u gospodarstvu, umjesto da se naprave kvalitetniji uvjeti za grane u kojima smo deficitarni. Mi kao kupci kratkoročno dobijemo nešto niže cijene koje nam u stvari neće bitno popraviti kvalitetu života, jer to što kupimo u tavom centru u ukupnim troškovima života nije svota zbog koje bi trebalo trljati ruke, a dugoročno ćemo plaćati veći porez da isfinanciramo nove nezaposlene na burzi. I to će iznositi puno više od uštede zbog koje je trgovački centar propao.
Ova mi logika baš nije jasna-kako će to biti NOVI nezaposleni ako su ti već i sad nezaposleni? Pa neće valjda zaposlene zapošljavati u tom novom centru-nego nezaposlene.
grofBombelles no está en línea   Reply With Quote
Old February 9th, 2012, 10:29 PM   #1506
Powers 1791
Deda vas geda!

Powers 1791's Avatar

Likes (Received): 2725

Quote:
Originally Posted by grofBombelles View Post
Ova mi logika baš nije jasna-kako će to biti NOVI nezaposleni ako su ti već i sad nezaposleni? Pa neće valjda zaposlene zapošljavati u tom novom centru-nego nezaposlene.
Bombalo, tebi i careku dioklecijaneku, kao i nekim drugima to nije jasno. Ali dadek je 101% u pravu s svojom tenzijom!
Apsolutno sam njegovog misljenja pod toj temi.
Powers 1791 no está en línea   Reply With Quote
Old February 10th, 2012, 12:14 AM   #1507
grofBombelles
BANNED

Likes (Received): 17

Quote:
Originally Posted by Powers 1791 View Post
Bombalo, tebi i careku dioklecijaneku, kao i nekim drugima to nije jasno. Ali dadek je 101% u pravu s svojom tenzijom!
Apsolutno sam njegovog misljenja pod toj temi.
Ti nemaš pravo glasa još otkako si brano ZG taxi lobi
grofBombelles no está en línea   Reply With Quote
Old February 10th, 2012, 09:46 PM   #1508
Powers 1791
Deda vas geda!

Powers 1791's Avatar

Quote:
Originally Posted by grofBombelles View Post
Ti nemaš pravo glasa još otkako si brano ZG taxi lobi
He-He, branim ga i dan danas!
Old February 10th, 2012, 09:50 PM   #1509
Sarcastic Saracen
;)

Sarcastic Saracen's Avatar

Likes (Received): 4817

Quote:
Originally Posted by Powers 1791 View Post
He-He, branim ga i dan danas!
Ne brane ga više ni oni, al ti ga braniš. Deda, a da ti možda još uvijek s bombom u ruci ne držiš i prvu liniju obrane na Drini?
Sarcastic Saracen no está en línea   Reply With Quote
Old February 10th, 2012, 09:59 PM   #1510
Powers 1791
Deda vas geda!

Powers 1791's Avatar

Quote:
Originally Posted by Sarcastic Saracen View Post
Ne brane ga više ni oni, al ti ga braniš. Deda, a da ti možda još uvijek s bombom u ruci ne držiš i prvu liniju obrane na Drini?
Cuj Sarkicu, nesto takvog mi nebi palo na pamet!
Old February 10th, 2012, 10:19 PM   #1511
Zabonz
Master Planner

Zabonz's Avatar

Likes (Received): 513

The proposal for the Vrbani Business Center

http://www.archdaily.com/205165/vrba...ess-center-nfo

Old February 10th, 2012, 10:22 PM   #1512
MasonicStage™
Nadmoderator

MasonicStage™'s Avatar

lijepa zgrada, no to je mislim tek 3. ili 4. nagrađeni rad za tu lokaciju koliko se sjećam.

sve u svemu, ukoliko to krene uzbrzo, imat ćemo što pratit na zagrebačkoj aveniji, zajedno s cimosom
Old February 10th, 2012, 11:37 PM   #1513
Mordaunt-S
Registered User

Mordaunt-S's Avatar

Likes (Received): 1285

Ovo je odlično. Zato se i ne gradi.

Masni, pliz daj link na pobjednički da ne kopam .
Mordaunt-S no está en línea   Reply With Quote
Old February 11th, 2012, 09:09 AM   #1514
S.Crosby
Registered User

S.Crosby's Avatar

Likes (Received): 172

Wow, Beutiful Hope it gets built
S.Crosby no está en línea   Reply With Quote
Old February 11th, 2012, 02:11 PM   #1515
vet
juzr

vet's Avatar

Quote:
Originally Posted by MasonicStage™ View Post
lijepa zgrada, no to je mislim tek 3. ili 4. nagrađeni rad za tu lokaciju koliko se sjećam.
Ako aludiras na neboder, to je nasuprot sota, par metara dalje. (ak se ne varam)
Old February 11th, 2012, 02:53 PM   #1516
Sarcastic Saracen
;)

Sarcastic Saracen's Avatar

Likes (Received): 4817

Evo rezultati, Masonac je u pravu, ovo gore je 3. nagrada

http://www.d-a-z.hr/hr/natjecaji/rez...bu,66.html?t=r
Sarcastic Saracen no está en línea   Reply With Quote
Old February 22nd, 2012, 12:27 PM   #1517
*Cole*
Registered User

*Cole*'s Avatar

Likes (Received): 9

Quote:
Originally Posted by Prieure View Post
Update trgovačkog centra Vrbani III:
-premda su najavljeni susjedima letcima, nema vec neko vrijeme radova, cak i prije nego je krenula ova opaka zima
Stoga bih molio insajderski info, ukoliko itko zna ta se dogadja.
Tehnika sklopila posao vrijedan 15,3 milijuna eura

Zagrebačka građevinska tvrtka Tehnika izvijestila je danas putem Zagrebačke burze o novom sklopljenom ugovoru o građenju.

Naime, Tehnika je kao izvođač radova sklopila Ugovor o građenju za izgradnju trgovačkog centra na lokaciji k.o. Vrapče, na uglu Horvaćanske i Ruderške ulice u Zagrebu, s naručiteljem Vrbani projekt d.o.o. Cijena ugovorenih radova je 15,292.609,19 eura bez PDV-a. Početak gradnje je 1. ožujka 2012., a završetak u roku 13 mjeseci, stoji u obavijesti.

http://www.poslovni.hr/vijesti/tehni...ra-197640.aspx

I will not buy this record, it is scratched.
*Cole* no está en línea   Reply With Quote
Old February 22nd, 2012, 03:03 PM   #1518
Emperor Diocletian
Ignorira pesimiste

Emperor Diocletian's Avatar

Likes (Received): 4603

A evo i slike:

http://www.tehnika.hr/USER/AspCode/Home.asp
Emperor Diocletian no está en línea   Reply With Quote
Old February 22nd, 2012, 04:42 PM   #1519
stric
Što me gledaš?!

stric's Avatar

Točno je to falilo tom kvartu, a i bonus kad se gradi trgovački c. je besplatan parking, koji je u tom kvartu gdje je svako parking mjesto prodano(privatno) dobrodošla promjena.
stric no está en línea   Reply With Quote
Old February 22nd, 2012, 06:00 PM   #1520
Troopchina
Registered User

Troopchina's Avatar

Likes (Received): 1273

City Center One East

u prvom planu garaža

Troopchina no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
zagreb