daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Slovakia > City Development > Bratislava

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 3 votes, 5.00 average.
Old April 10th, 2012, 01:07 PM   #101
Strummer
lost in the supermarket

Strummer's Avatar

Likes (Received): 959

Tie clanky su o situacii v USA, kde po druhej svetovej doslo k vyludneniu a upadku miest a masovemu stahovaniu do sprawlu. V kontinentalnej Europe je uplne ina situacia, nechapem preco maju slovaci (a nielen v tomto ale aj v inych temach) tendenciu davat USA ako nejaky priklad a referenciu, to je uplne mimo.

Slovensko ma 5 milionov obyvatelov, a ten pocet sa bude uz len znizovat, riesit tu "ochranu krajiny" je dost prehnane... tie malicke akoze-suburby co vznikli pocas bubliny predstavuju v pomere k celej krajine uplne zanedbatelnu plochu. A ked dorastu deti tych ludi do skolskeho veku, tak nastane presne to co nastalo v Cesku, ludia sa zacnu stahovat naspat do miest, kvoli infrastrukture. Okrem toho v kontinentalnej Europe sa mesta maju stavat kontinentalnym mestskym sposobom (Vieden, Pariz, atd...), a nie bytovymi vyskovkami, a na tento typ vystavby je v Bratislave miesta k dispozicii viac nez dost.

Sponsored Links

Old April 10th, 2012, 01:26 PM   #102
zollium
BANNED

Likes (Received): 10

Quote:
Originally Posted by Strummer View Post
Tie clanky su o situacii v USA, kde po druhej svetovej doslo k vyludneniu a upadku miest a masovemu stahovaniu do sprawlu. V kontinentalnej Europe je uplne ina situacia, nechapem preco maju slovaci (a nielen v tomto ale aj v inych temach) tendenciu davat USA ako nejaky priklad a referenciu, to je uplne mimo.

Slovensko ma 5 milionov obyvatelov, a ten pocet sa bude uz len znizovat, riesit tu "ochranu krajiny" je dost prehnane... tie malicke akoze-suburby co vznikli pocas bubliny predstavuju v pomere k celej krajine uplne zanedbatelnu plochu. A ked dorastu deti tych ludi do skolskeho veku, tak nastane presne to co nastalo v Cesku, ludia sa zacnu stahovat naspat do miest, kvoli infrastrukture. Okrem toho v kontinentalnej Europe sa mesta maju stavat kontinentalnym mestskym sposobom (Vieden, Pariz, atd...), a nie bytovymi vyskovkami, a na tento typ vystavby je v Bratislave miesta k dispozicii viac nez dost.
Ty si to aj cital co som vycervenil Vsak to sa tyka vsetkych miest na celom svete...preboha co mate problem s chapanim textu?!?! O com to rozpravas ze v Europe je uplne ina situacia ?!?! Na celom svete je uplne rovnaka situacia!Este raz :Where to house the additional urbanites with as little environmental harm as possible will become crucial as the world’s population increases by an estimated 1 million additional people each week for the next 38 years, experts said.The way cities have grown since World War II is neither socially [nor] environmentally sustainableNa Slovensku sa bude pocet ludi uz len znizovat ?!?! Ja nedavam USA ako priklad len tie clanky rozpravali o tom preco si ludia vyberaju zivot v meste v porovnani so zivotom mimo.Nechapem preco by si mal Slovensko vynimat z tychto uvah.Plati to pre vsetky velke mesta.A ak nechapes ekonomicke vyhody a prinosy Poln.pody a Lesov atd atd... tak potom sa urcite nezhodneme

Last edited by zollium; April 11th, 2012 at 11:32 AM.
zollium no está en línea   Reply With Quote
Old April 10th, 2012, 01:37 PM   #103
Strummer
lost in the supermarket

Strummer's Avatar

He? Slovensko ma index porodnosti 1,25. Na zvysovanie populacie je potrebny index vyssi nez 2,1. Takze ano, populacia Slovenska sa bude uz len znizovat.

"World's population" v tomto kontexte znamena takmer vyhradne len Cina a India. Co sa tyka stahovania do miest z vidieka, tak to sa tyka dvoch situacii, za prve stahovanie do miest prave v Cine a Indii a v dalsich rozvijajucich sa krajinach, za druhe stahovanie do miest v USA, sposobene nedostatkom zdrojov, cim sa zivot v suburboch stane neudrzatelnym (rastuce ceny ropy a inych zdrojov sposobia to, ze sa extremne predrazi doprava ludi, materialu, potravin, atd... a naklady na vykurovanie v suburboch, cim sa zivot v mestach stane lacnejsim a efektivnejsim). Obidva tieto priklady sa Slovenska tykaju len vo velmi malej miere. Kedze vidiek je tu, na rozdiel od americkych suburbov, do znacnej miery sebestacny.
Old April 10th, 2012, 02:01 PM   #104
zollium
BANNED

Quote:
He? Slovensko ma index porodnosti 1,25.
A to znamena ze nas uz bude len menej ??? Čistá miera reprodukcie vyjadruje rast populácie. Ak je rovná 1, tak veľkosť populácie sa nemení. Ak je >1, populácia rastie. Ak je <1, populácia sa zmenšuje.Predikcia je ze do r.2025 sa ma zdvihnut na 1,6..Neboj sa Slovaci este nekoncia
Quote:
Obidva tieto priklady sa Slovenska tykaju len vo velmi malej miere.
Ja som zase naopak presvedceny ze obidva tie clanky sa Slovenska tykaju vo velmi podstatnej miere.Ci dnes alebo v buducnosti a specialne to plati o Bratislave a vsetkych vacsich mestach.A kazdy vzdelany a rozhladeny a progresivny planovac,urbanista,strateg alebo niekto iny by to mal vediet

Last edited by zollium; April 10th, 2012 at 02:10 PM.
Old April 10th, 2012, 02:04 PM   #105
Phill
.

Quote:
Originally Posted by zollium View Post
Zahustovanie,Stavanie do vysky,Zivot v meste VS Zaberanie pody,lesov,priroda,zivot mimo mesta alebo v suburbs.
ale ja fakt neviem prečo to potom riešiš so mnou, keď práve ja som zástancom toho "zahusťovania", i keď v prípade BA to ani nie je zahusťovanie ako dourbanizovanie.

ostatné veľmi dobre vysvetlil Strummer
Phill no está en línea   Reply With Quote
Old April 10th, 2012, 02:15 PM   #106
zollium
BANNED

Quote:
Originally Posted by Phill View Post
ale ja fakt neviem prečo to potom riešiš so mnou, keď práve ja som zástancom toho "zahusťovania", i keď v prípade BA to ani nie je zahusťovanie ako dourbanizovanie.
Ja s tebou neriesim..len som reagoval na tvoj post ..moment... uz neviem ani co to presne bolo.Jaj tych tvojich 5 domov a Suburby....A Strummer nic nevysvetlil..skor si myslim ze nepochopil o com su tie dva clanky a co som prostrednictvom ich obsahu chcel naznacit

Last edited by zollium; April 10th, 2012 at 02:25 PM.
Old April 10th, 2012, 02:17 PM   #107
Strummer
lost in the supermarket

Strummer's Avatar

Quote:
Čistá miera reprodukcie vyjadruje rast populácie. Ak je rovná 1, tak veľkosť populácie sa nemení. Ak je >1, populácia rastie. Ak je <1, populácia sa zmenšuje.Predikcia je ze do r.2025 sa ma zdvihnut na 1,6..Neboj sa Slovaci este nekoncia
Ty si este viac mimo nez som si myslel. Index uhrnnej plodnosti znamena pocet deti na jednu zenu. Ak sa rovna jedna, znamena to, ze jedna zena ma jedno dieta, co v praxi znamena ze v dalsej generacii sa populacia zmensi na POLOVICU.

A opravujem, to cislo 1,25 bolo z roku 2006, v roku 2011 sa dvihla na 1,4 vdaka porodnosti Husakovych deti, to uz ale skoncilo, takze nastane znova pokles a ten uz sa neotoci (ako tak pozeram okolo seba, vacsina mojej generacie 1975-1979 co chceli mat dve deti uz ich maju).
Old April 10th, 2012, 02:19 PM   #108
kaxno
railfan

kaxno's Avatar

Likes (Received): 219

Quote:
Originally Posted by zuzana View Post
v troch veziach poznam jednu rodinku s dvojcatami. v dome maju spolocensku miestnost, kde mozu usporaduvat rodinne oslavy, je tam tusim fitko a cez cestu sa mozu prechadzat okolo kuchajdy. prijemne blizko je aj polus. co mne osobne akurat vadi, je masovost objektu, co je problemom pri akejkolvek potrebe sa so susedmi na niecom dohodnut. zvysok je podla vkusu a chuti obyvatela. rovnako ako vienna gate.
v karloveskom ramene, ci inych mensich bytovkach, mi chyba prave to zazemie typu kocikaren, ci klubovna - mozno smiesne, ale ked mate pat rokov schodze vlastnikov bytov na schodisku, tak uz vas to otravuje. najma ked je to schodisko z cinskej zuly a teda sa na nom extra dobre nesedi
Toto je vzdy o preferenciach. Ja teraz byvam vo Vienna Gate. Preco ? Lebo to malo v danom case dobru cenu (vzhladom na novostavbu v tom case), budova mi vyhovovala koncepcne (OG) aj lokalitou (ano, byvanie na Kopcianskej pri stanici mi nepripadalo nicim divne, vlaky mam rad, na biku som v Rakusku za 3 minuty, po Petrzalskom korze som v praci za 15 minut peso, statie v garazi mam, cize s parkovanim nemam problem).

Co vsak uz teraz viem, ze ked budem mat raz deti, tak ich nechcem vychovavat tam, kde teraz byvam. Sam som si prezil detstvo v mensej bytovke "pod lesom" a toto by som rad doprial aj mojim sarvancom. Nech si mozu vybehnut za barak, nahanat sa po vonku.
V tomto by mi fakt vyhovala nejaka bytovka kludne aj dalej od centra, ale "na okraji" (nieco na styl Vinohradisu, Parkville, tych novych budov v Dubravke (Tarjanne), alebo rodinny (kludne aj radovy) dom niekde v AT (pod tym "pohorim" co tu maju nad Hainburgom). Rodinny dom chcem, ale ked uz dom, tak nieco osobite (a patricne nakladne). To teraz neriesim vobec.

Z pohladu rodiny, sa mi napriklad velmi pacia atriove novostavby na Gercenovej. Je to prijemne, kludne prostredie, tie domy maju svoje vlastne uzatvorene dvory, kde su detske ihriska, udrziavane travniky. Istym sposobom mojim poziadavkam vyhovuje aj Rozadol (prijemny urbanizmus).

Toto je prave typ obydli, ktore v BA z mojho uhladu pohladu brutalne chybaju, prijemne, nizkopodlazne domy, mozno aj atrioveho stylu, so zachovanym sukromim, mierou zelene, kludne aj v tu menovanych lokalitach, ktore cakaju na re(do)urbanizaciu. Zoberte si uz len ten "mrtvy pas" cez centrum Petrzalky, a vsetky tie "mrtve polia" v okoli MN.

Vyskove stavby tak ako ich z BA pozname, maju na mesto akym je Bratislava vela negativnych externalit (staticka doprava, prenajomnici ...). Bytove na SVK (vlastne len v BA) vznikali len v kontexte investicneho dopytu (III Veze, Vienna Gate), resp. ako spekulativne investicie (Manhattan, Trinity), alebo investicie s pochybnym pozadim (Retro).
Vsetko su to stavby ktore boli zamerane prvotne na investicnu klientelu, nie na realne byvanie (viz. problem s prenajomnikmi) a v dnesnej dobe by uz nevznikli (tak ako sa nepostavili rozne planovane bytove projekty, pocnuc Lipovym Parkom, Slovanmi, bytove veze Twin City, Eurovea V2, povodny koncept PC ...) Maly Slovensky Dubaj skoncil

Ohladom kancelarskych vyskoviek, hold, bol dopyt (resp. podmienky na trhu na ich obsadenie), tak vznikli, dopyt uz nie je, tak nevznikaju (az na par specificky zameranych projektov, typu Central & Forum Business Center).

Last edited by kaxno; April 10th, 2012 at 02:31 PM.
kaxno no está en línea   Reply With Quote
Old April 10th, 2012, 02:38 PM   #109
zollium
BANNED

Quote:
Originally Posted by Strummer View Post
Ty si este viac mimo nez som si myslel. Index uhrnnej plodnosti znamena pocet deti na jednu zenu. Ak sa rovna jedna, znamena to, ze jedna zena ma jedno dieta, co v praxi znamena ze v dalsej generacii sa populacia zmensi na POLOVICU.

A opravujem, to cislo 1,25 bolo z roku 2006, v roku 2011 sa dvihla na 1,4 vdaka porodnosti Husakovych deti, to uz ale skoncilo, takze nastane znova pokles a ten uz sa neotoci (ako tak pozeram okolo seba, vacsina mojej generacie 1975-1979 co chceli mat dve deti uz ich maju).
OK pardon.. ak je to Uhrnna Plodnost,pocet deti na zenu tak je to ine...To ale neznamena ze v mestach bude byvat alebo ze sa tam bude stahovat menej ludi
Old April 10th, 2012, 02:42 PM   #110
Qwert
Moderator

Qwert's Avatar

Likes (Received): 873

Neviem, prečo sa tu musíme baviť len v extrémoch. Nikto nechce v BA 200 metrové mrakodrapy, ani nikto nechce rodinné domčeky na Mlynských Nivoch. Keď sa v obciach okolo BA rozbehne výstavba rodinných domov, hneď je z toho urban sprawl? Sa zobuďme. Mám pocit, že niekto by staval len rodinné domy, niekto by staval len nejakú mestskú 8-poschodovú zástavbu, niekto len výškovky. Skôr ale treba nejaký kompromis.

Úplne ma odrovnáva riešenie globálneho rastu svetovej populácie na Slovensku. Tento rast a problémy s ním spojené musia riešiť krajiny, kde ten rast prebieha, nie Slovensko, kde o pár rokov začne klesať počet obyvateľov. Hlavne nie v situácií, kedy by táto krajina dokázala uživiť aj dvojnásobok dnešného počtu obyvateľov. Za posledných 10 rokov vzrástol počet obyvateľov o 17 581 obyvateľov. Ak to takto nebezpečne bude stúpať ďalej, tak hrozí, že o 100 rokov tu bude žiť o 175 810 obyvateľov viac, čo si len počneme s toľkými ľuďmi? Trend je žiaľ opačný. V 80-tych rokoch pribudlo 283 167 obyvateľov, v 90-tych 105 120 a v prvom desaťročí 21. stor. už len 17 581. Je tu teda žiaľ reálna šanca, že už v tomto desaťročí zaznamenáme pokles počtu obyvateľov prvýkrát od konca druhej svetovej vojny.
Qwert no está en línea   Reply With Quote
Old April 10th, 2012, 04:07 PM   #111
zollium
BANNED

Suhlasim ze s tym prirastkom populacie je to dost zle,zial okolnosti tomu nepraju.No co, musime sa len spolahnut na to ze konstantny romsky babyboom este zrychli a tie primery vylepsi Ale ja som vobec nechcel tuto debatu doviest k populacnym pomerom.To ma Strummer namotal.Tie clanky ktore som ja rozoberal nehovorili o populacnych indexoch.Uz to opakujem x-krat .Dokonca sa tam hovorilo prave o tej generationY a ako oni vidia svet a preco volia zivot v city prednostne pred zivotom mimo plus dalsie zaujimave uvahy.To ze populacny index je nepriaznivy neznamena ze pocet obyvatelov Bratislavy a jej okolia bude klesat.Myslim ze to bude skor naopak.Plati to aj pre ine velke mesta.Faktory,preco tomu tak je boli uvedene aj v tych clankoch.Samozrejme je to len nejaky trend urcite to nelati pre vsetkych ludi.
Old April 10th, 2012, 04:39 PM   #112
kaxno
railfan

kaxno's Avatar

Likes (Received): 219

Btw, neviem kam to dat, ale v kontexte diskusie sa mi to sem hodi:
V Dubravke nechcu "vyskovku": http://reality.etrend.sk/byvanie/pro...tie-odpor.html

Co je zaujimave, tak naklady na tuto stavbu by mali byt 6,8 mio €, co je pri pocte 118 bytov a 200 parkovacich miest celkom "reasonable" cislo. Zaujimalo by ma, ake cenovky by dali, keby to idu stavat (samozrejme, neratam naklady na pozemok, ale nemyslim ze tie boli nejake horibilne, viz BA realie).
kaxno no está en línea   Reply With Quote
Old April 10th, 2012, 05:10 PM   #113
zollium
BANNED

Opakujem ze nie som urbanista,architekt ale mam pocit ze sa velakrat rozhoduju ludia na zaklade predsudkov..pocuju dvojciferne cislo poschodi a hned je problem...zvlastne,ale co uz
Old April 10th, 2012, 06:52 PM   #114
marish
Registered User

marish's Avatar

Likes (Received): 268

Quote:
OK pardon.. ak je to Uhrnna Plodnost,pocet deti na zenu tak je to ine...To ale neznamena ze v mestach bude byvat alebo ze sa tam bude stahovat menej ludi
vsetky vypocty, aj cisla o slovensku su na tej wiki stranke, z ktorej si kopiroval vety do tvojho postu vyssie: http://sk.wikipedia.org/wiki/P%C3%B4...3.BDpo.C4.8Det

pozri si demograficke porovnanie z poslednych scitani ludu:

najskor porovnanie vyvoja podielu mestskeho a vidieckeho obyvatelstva:

Quote:
TRENDY VÝVOJA SPOLOČNOSTI
ZÁVERY
Viac obyvateľov žije v mestách ako na vidieku.
„Vyľudňujú“ sa najmenšie obce, zvyšuje sa podiel
obyvateľov bývajúcich v obciach s menej ako 20 000
obyvateľmi. Podiel obyvateľstva v najväčších
mestách je stabilný
; žije tam viac ako tretina
obyvateľstva.
zdroj: http://www.scitanie2011.sk/wp-conten...-SODB-2011.pdf

a este porovnanie podielu narodnosti z poslednych scitani:
http://www.scitanie2011.sk/wp-conten...ads/Tab.11.pdf
najviac stupajuca narodnost je romska a este "nezistena".

ked si uvedomis majetkove pomery romskej populacie, neviem veru, ci sa im tie skajskejpre na vybyvanie oplati stavat.

rada na zaver: skus sa drzat slovenskych realii, ked sa bavime o slovensku. pri urbanizme zohladnovat slovensku demografiu a nie americku. pri politike zohladnovat slovensku "lavicu" a nie "zahranicnu" lavicovu ideologiu, od ktorej je ta slovenska na hony vzdialena. neber to v zlom, ale mne to prijde, ako keby si sa vratil na slovensku rodnu zem, ale este si sa nestihol vo vsetkom prepnut aj na slovensku realitu.
Old April 10th, 2012, 07:00 PM   #115
Ondro
space hamster

Ondro's Avatar

Likes (Received): 204

Však pekná nie je, ale ani zas nie je v prostredí, kde by svojou krásou ublížila, tak isto ako dopravne, Dúbravka má dobrú dopravu, do centra vedú električky, autobusy, dve štvorprúdovky(dá sa ísť aj cez Karlovku aj cez Patrónku) a prinajhoršom sa dá ísť aj po D2... 118 bytov a 200 parkovacích miest je úžas, ak by sa to postavilo, myslím, že by vyšlo ešte aj parkovacích miest pre ľudí z okolia. Myslím, že by to tam zas až taký (d)efekt nebol, ako si predstavuje starosta.

Last edited by Ondro; April 10th, 2012 at 07:09 PM.
Ondro no está en línea   Reply With Quote
Old April 10th, 2012, 09:18 PM   #116
zollium
BANNED

MARISH
Nehnevaj sa ale uz to opakujem 5 krat ze v tych clankoch neslo o populacne indexy samotne,vy ste to len vytrhli z kontextu.Neviem preco Ty A Strummer neustale tlacite pilu na porodnost ktora sa aj tak bude nejakym sposobom menit a vyvijat a do buducna bude aj tak populacia na SK rast ,lebo ja si vobec nemyslim ze Slovensko ide vymriet na nulu,aj ked momentalne predikcie hovoria o opaku.Bude to nejaka sinusoida ktorej dno nevieme kde momentalne je....To aj tak nic nemeni na validite argumentov z tych clankov.Tvoje grafy su OK a je dobre ze si to sem dal,lenze moja pointa bola o inom. V tych clankoch sa hovorilo o tom preco by sa moderne mesta mali zahustovat v prospech inych veci napr.prirodne zdroje alebo zivot mimo mesta,ale aj populacna explozia vo vseobecnosti a preco mladi ludia volia prednostne zivot v meste atd. Tiez som povedal ze su to TRENDY a urcite to neplati pre kazdeho!Vsetko to tam je.Nezabudaj ze sme sucastou tejto planety a ked nieco dava perfektny zmysel pre Boston alebo Vieden nechapem preco by sme mali z toho vyhadzovat Bratislavu?! Ak tu spochybnujete neustale hladanie rovnovahy medzi clovekom a prirodou,specialne v dnesnej dobe,tak naozaj nie je o com. Vsak prave ludske sidla, su toho podstatou.Ja nie som nejaky Ekoterorista len tie clanky podla mna maju vela do seba.A spochybnovat to tym,ze tie veci neplatia, lebo Slovensko aj tak vymiera,nie je podla mna na mieste.Lebo to s tym ma pramalo spolocne.Zadalsie pokial viem tak pocet obyvatelov Bratislavy aj v ramci aglomeracie narasta..ale to je presne to co nechcem aby bolo predmetom dikusie,kedze tie clanky poukazuju ako celok na nieco ine.A snazit sa z toho vynat Slovensko alebo tym padom aj celu strednu Europu,kedze aj tam su prirastky obyvatelstva velmi nizke je,podla mojho nazoru,poriadne pritiahnute za vlasy.

No a v neposlednom rade som chcel aj ukazat Zaqovi ze to nie su len moje mokre sny a maly *****

Last edited by zollium; April 10th, 2012 at 09:26 PM.
Old April 11th, 2012, 12:37 AM   #117
seem
Mornar bez mora

seem's Avatar

Likes (Received): 58

Quote:

Opakujem ze nie som urbanista,architekt ale mam pocit ze sa velakrat rozhoduju ludia na zaklade predsudkov..pocuju dvojciferne cislo poschodi a hned je problem...zvlastne,ale co uz
Uf to ako neni ešte dosť panelákov v Dúbravke?Otras že sa niečo také stavá a je v po tom dopyt, sado maso, nadávame na paneláky a staviame na SK ešte 3x väčšie blbosti.

Zauvik si tu, u mojim mislima i grudima..
seem no está en línea   Reply With Quote
Old April 13th, 2012, 02:29 AM   #118
zaq-
BANNED

Likes (Received): 743

Quote:

No a v neposlednom rade som chcel aj ukazat Zaqovi ze to nie su len moje mokre sny a maly *****
Bohuzial, si ma v tom len utvrdil.
Vytahovat totiz od reality odtrhnute, s nicim nesuvisiace statistiky, len aby si dokazal najst aspon nejaky realny zaklad v tvojich vysnenych fantaziach - tak to mna nedokaze presvedcit o opaku.

Mimochodom, preco si Bratislavu a cele Slovensko, porovaval iba s tymi milionovymi metropolami a krajinami,ktore maju tvrdy problem s urbanistikou a s ubytovanim milionov ludi?

Preco si Bratislavu rovno neporovnal s nejakou nadpozemskou civilizaciou?
Preco ta skromnost?

Inac, vies aky je rozdiel medzi vyspelymi a zaostalymi krajinami?
Tie vyspele vymyslaju zakazdym nove veci, ktore vyplyvaju z ich potrieb a nahromadenych problemov.
Tie zaostale krajiny, sa snazia presne napodobnovat a kopirovat tieto veci.
Aj ked na to nemaju ziadne predpoklady, fundamenty a zaroven to neriesi ziadne ich problemy.
Naopak, vytvara im to nove.
Preto tieto zaostale krajiny, posobia tak pateticky.
A preto su stale zaostale.
zaq- no está en línea   Reply With Quote
Old April 13th, 2012, 07:26 AM   #119
Name user 1
user1

Name user 1's Avatar

Likes (Received): 343

Quote:
Originally Posted by zaq- View Post
Aj ked na to nemaju ziadne predpoklady, fundamenty a zaroven to neriesi ziadne ich problemy.
na kopirovani a pouceni chyb nie je nic zle, inak by si nemohol prejst uciacim sa procesom. Inovovat je zlozite, preto sa male krajiny musia specializovat len v urcitych oblasiah, pretoze na ostane nemaju financne, materialne a ludske zdroje.
Name user 1 no está en línea   Reply With Quote
Old April 13th, 2012, 07:44 AM   #120
zollium
BANNED

Quote:
Originally Posted by zaq- View Post
Bohuzial, si ma v tom len utvrdil.
Vytahovat totiz od reality odtrhnute, s nicim nesuvisiace statistiky, len aby si dokazal najst aspon nejaky realny zaklad v tvojich vysnenych fantaziach - tak to mna nedokaze presvedcit o opaku.

Mimochodom, preco si Bratislavu a cele Slovensko, porovaval iba s tymi milionovymi metropolami a krajinami,ktore maju tvrdy problem s urbanistikou a s ubytovanim milionov ludi?

Preco si Bratislavu rovno neporovnal s nejakou nadpozemskou civilizaciou?
Preco ta skromnost?

Inac, vies aky je rozdiel medzi vyspelymi a zaostalymi krajinami?
Tie vyspele vymyslaju zakazdym nove veci, ktore vyplyvaju z ich potrieb a nahromadenych problemov.
Ach Jaj Zaq.....ty naozaj nechces vidiet tie argumenty ako objektivne.Zrejme si tie clanky ani cele necital lebo inak by ti urcite dosli nejake suvislosti.Potvrdzuje to aj ten predosly clanok architekta.A som si isty ze by sa k tymto tvrdeniam pridalo aj kopec odbornikov.Ja respektujem ze mas iny nazor ale myslim si ze je nespravny a spiatocnicky. A mne nejde o nejake sny alebo co..jednoducha logika a pragmatizmus.Zopakujem to znovu.Je smiesne mysliet si ze ked moze nieco platit pre Vieden,s podstatne vyssou hustotou,ako vysnivane mesto s vysokou kvalitou zivota,nemoze to platit pre Bratislavu ?! A dalsie mesta na celom svete.A urcite nie len megamesta.Ty si tie clanky asi naozaj nepochopil.Mas v hlave zafixovanu svoju predstavu a nechces pripustit ze veci by mohli byt aj inak,to je cele

Reply

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules