daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Romania & Moldova > Development Forums > Bucharest–Ilfov

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old January 22nd, 2012, 02:53 AM   #501
Suburban101
Regular user

Suburban101's Avatar

Likes (Received): 21

Exista o diferenta totusi intre animalele abuzate si animalele domesticite. Ati vazut si voi poze cu animale salbatice care pot fi imblanzite (tigri, lei ) si de regula oamenii se ataseaza de ele si exista o relatie sanatoasa pe care se dezvolta animalele aflate intr un mediu normal de viata.

mai offtopic: Va recomand cu caldura filmul Ursul

Sponsored Links

Old January 22nd, 2012, 12:12 PM   #502
Ayceman
Registered User

Ayceman's Avatar

Likes (Received): 4

Quote:
Originally Posted by Fallen View Post
Elefantii de la circ au fost dresati de om pentru a ne satisface o nevoie (de divertisment).

Cainii politiei au fost dresati de om pentru a ne ajuta sa gasim victimele cutremurelor.

Caii au fost dresati de om pentru a ne satisface nevoia de transport mai rapid.

Scopul in care sunt folosite animalele nu scuza faptul ca ele sunt folosite de oameni. La asta ma refeream prin afirmatia de mai sus.
Și ce dacă sunt folosite? Atât timp cât sunt tratate corespunzător e bine, că de-aia avem legi de protecție a animalelor. Unele circuri și spectacole ambulante își tratează bine animalele, altele nu. Pentru un exemplu pozitiv uite-te pe net la Fercos Brothers.
Ayceman no está en línea   Reply With Quote
Old February 8th, 2012, 03:31 PM   #503
Ender Wiggin
Registered User

Ender Wiggin's Avatar

Likes (Received): 59

tot despre Parcul Circului

Salut,

Sa lamurim niste lucruri. Circul are - sau, mai degraba, avea - o menajerie cu terenul aferent. Un spatiu care cuprinde inclusiv constructiile necesare si care este adiacent cladirii Circului. Dupa cum se vede pe aceasta harta aproximativa realizata de susbsemnatul.

Problema este ca Primaria a pierdut printr-o sentinta din februarie 2011 acest spatiu in favoarea unui samsar, Gheorghe Stelian. Acesta din urma cere Circului 56 465 euro pe luna, retroactiv, pentru folosinta terenului (vedeti acest comunicat al PMB). De asemenea, menajeria ar trebui evacuata. Inca din 2009 - fara o sentinta definitiva privind terenul - Consiliul de la Sectorul 2 a aprobat o cladire de 19 etaje pe terenul menajeriei. Peste drum de Eurotower - poate asa vizualizati mai usor.

Aceasta este situatia care a dus la amputarea parcului. Primaria a cautat o solutie de avarie. Administratia Parcurilor (ALPAB) mi-a raspuns astfel la o sesizare:
"Conform Hotărâririi Consiliului General al Municipiului București Nr. 155/27.07.2011, o suprafață de 11.050 mp din parcul Circului de Stat a fost trecută din administrarea ALPAB, în administrarea instituției CIRC&VARIETE GLOBUS București."

Ar trebui sa fie suficient de clar cum stau lucrurile. Nu este vorba ca noi, cetatenii, 'donam' un teren pentru un serviciu public (activitatea Circului). Noi, cetatenii, am pierdut deja un bun public - terenul menajeriei - in favoarea nu a fostului proprietar de drept, ci a unui smecher. Primaria a gestionat prost chestiunea retrocedarii terenului menajeriei. Fiind vorba de interes public si de posibila afectare a unui parc, trebuia negociata o altfel de compensare - alt teren, bani etc.

In bucata de parc imprejmuita animalele nu vor zburda din floare in floare. Sau poate credeti ca animale potential periculoase pot fi despartite de un gard de 1,5 m de copiii care se joaca in parc? Nu. Se vor construi adaposturi pentru animale, asa cum erau si pana acum. Ca se va construi fara a taia copaci sau nu, ramane ideea ca am ajuns sa construim intr-un parc si asa mic pentru a face loc intereselor meschine ale unui om fara scrupule.

Nu intervin in discutia despre drepturile animalelor, pentru ca mi se pare ca e vorba de alta tema. Situatia de la Parcul Circului nu are nimic de-a face cu a oferi animalelor o viata mai buna sau cu a le scuti de suferinte inutile. Este vorba de reteta de distrugere a spatiului public - simbolic si fizic - aplicata de 20 de ani: cinism, coruptie, apatie, lipsa de interes si neprofesionalism.

Cele bune.
Ender Wiggin no está en línea   Reply With Quote
Old February 28th, 2012, 09:50 PM   #504
alexi1982
Registered User

alexi1982's Avatar

Likes (Received): 185

Parc nou de 30.000m patrati pe bd. Timisoara

Am primit azi instiintarea de plata a impozitelor locale, alaturi era si o scrisoare din partea primarului sectorului 6. Pe langa tonul electoral, apar si cateva proiecte ce vor fi incepute, printre care si anuntul unui nou parc cu suprafata de 30.000m patrati. Va fi situat pe Bd. Timisoara pe terenurile ocupate acum de REBU si URBAN. Lucrarile incep pe 1 martie. Tot in scrisoare se anunta si lucrari de modernizare ale Parcului Dr. Taberei, tot de la 1 martie.
alexi1982 está en línea ahora   Reply With Quote
Old February 29th, 2012, 07:05 PM   #505
Goldmund
BANNED

Goldmund's Avatar

Likes (Received): 535

Un mini-parc de trei ha., dar mai bine decat nimic.
Ah, suna mai bine, un parc de 30.000mp....
Goldmund no está en línea   Reply With Quote
Old February 29th, 2012, 08:55 PM   #506
ViitorulPrimar
BANNED

ViitorulPrimar's Avatar

Likes (Received): 0

Adica 300 metri pe 100 metri.Adica ar intra in Casa Poporului si inca ar mai ramane spatiu.
ViitorulPrimar no está en línea   Reply With Quote
Old March 1st, 2012, 10:32 AM   #507
Suburban101
Regular user

Suburban101's Avatar

Likes (Received): 21

CP intra si in Izvor, si nu e atat de mare.. defapt parcul Izvor e cu 1 hectar mai mare decat Cisimigiu ca suprafata , ambele fiind vazute ca mult mai mici decat cele principale (herastrau, tineretului, ior, national, etc)

Daca tot nu avem multe parcuri sau cu o densitate crescuta, macar sa fie putine dar mari ca suprafata.
Old March 27th, 2012, 07:42 PM   #508
usernameteg
Username: Teg

usernameteg's Avatar

Likes (Received): 1434

Nu e legat doar de Bucuresti, dar acest topic mi s-a parut cel mai indicat:

Pentru fiecare metru patrat de spatiu verde distrus, vinovatii risca amenzi de pana la 4500 de euro, potrivit ultimelor modificari aduse Legii nr. 24/2007 privind reglementarea si administrarea spatiilor verzi din intravilanul localitatilor. Legiuitorul prevede aceleasi amenzi pentru primariile care nu demoleaza constructiile ridicate ilegal pe aceste suprafete. Constructiile neautorizate de pe spatiul verde se vor demola pe cheltuiala proprietarilor. Legea a fost publicata in Monitorul Oficial din 22 martie.

Quote:
Principalele modificari aduse legii spatiile verzi:
- constructiile neautorizate pe spatiile verzi se demoleaza si terenul se aduce la starea initiala, cheltuielile pentru efectuarea acestor lucrari fiind suportate de proprietarul constructiei;
- instrainarea si atribuirea terenurilor cu spatii verzi se efectueaza in conditiile prevazute de lege, cu pastrarea destinatiei de spatiu verde;
- schimbarea destinatiei terenurilor inregistrate in registrul local al spatiilor verzi se poate face numai pentru lucrari de utilitate publica, stabilite in baza documentatiilor de urbanism, aprobate conform legislatiei in vigoare;
- este interzisa schimbarea destinatiei, reducerea suprafetelor ori stramutarea spatiilor verzi definite de prezenta lege;
- extinderea intravilanului localitatilor, transformarea zonelor cu alte functiuni in zone rezidentiale si construirea pe terenuri de peste 3.000 mp aflate in proprietatea statului, a unitatilor administrativ-teritoriale, a autoritatilor centrale si locale se pot realiza exclusiv pe baza documentatiilor de urbanism care sa prevada un minimum de 20 mp de spatiu verde pe cap de locuitor si un minimum de 5% spatii verzi publice;
- se pot amplasa pe un spatiu verde: alei pietonale, mobilier urban, amenajari pentru sport, joc si odihna, constructii pentru expozitii si activitati culturale, constructii usoare cu caracter provizoriu pentru activitati de comert si alimentatie publica, grupuri sanitare, spatii pentru intretinere, dar numai in baza unei documentatii de urbanism pentru intreaga suprafata a spatiului verde si cu obligatia ca suprafata cumulata a acestor obiective sa nu depaseasca 10% din suprafata totala a spatiului verde;
- se aplica amenzi de la 10.000 lei la 20.000 lei pentru persoanele care construiesc pe spatiu verde sau diminueaza aceste suprafete, schimba destinatia lor si le stramuta;
- se aplica amenzi de la 10.000 lei la 20.000 lei pentru administratiile locale care nu demoleaza constructiile amplasate ilegal pe spatiile verzi. Aceasta sanctiune se aplica pentru fiecare mp ocupat de acestea;
- se aplica amenzi intre 100 si 200 lei pentru persoanele care nu asigura integritatea, refacerea si ingrijirea spatiilor verzi aflate in proprietatea lor si nu coopereaza cu autoritatile pentru protectia mediului;
http://www.hotnews.ro/stiri-esential...4-500-euro.htm
usernameteg no está en línea   Reply With Quote
Old April 20th, 2012, 11:53 PM   #509
vancouverro
Registered User

vancouverro's Avatar

Likes (Received): 1004

Parcul “Râul Colentina”, cu alee pentru fotbaliști celebri, se deschide duminică. VEZI CUM ARATĂ

Poze de pe b365.realitatea.net:

Bine, ca din pozele din ziar nu se intelege mai nimic. VARZA ziaristii. VARZA TOTALA.

Iata si niste poze calumea, facute de un user de pe forum.metrouusor.com (nu tin minte sigur, dar parca @PinkyHog). Parcul este chiar lânga santierul strapungerii Doamna Ghica - Chisinau (Pantelimon):

Old April 22nd, 2012, 10:43 PM   #510
Le Clerk
AUTOBANN.ED

Le Clerk's Avatar

Likes (Received): 3355

Castles and Mansions in Romania
Le Clerk no está en línea   Reply With Quote
Old April 22nd, 2012, 10:50 PM   #511
Le Clerk
AUTOBANN.ED

Le Clerk's Avatar

Last edited by Le Clerk; April 22nd, 2012 at 11:28 PM.
Old April 22nd, 2012, 11:09 PM   #512
Le Clerk
AUTOBANN.ED

Le Clerk's Avatar

Old April 22nd, 2012, 11:19 PM   #513
Le Clerk
AUTOBANN.ED

Le Clerk's Avatar

Old April 22nd, 2012, 11:22 PM   #514
bogd_an
Registered User

bogd_an's Avatar

Likes (Received): 37

Parcul Bordei mi se pare foarte reusit, poate nu la fel de frecventat ca Herastraul, desi sunt practic unul langa altul, dar in mod sigur amenajat "altfel" decat celelalte parcuri.
Old April 22nd, 2012, 11:32 PM   #515
cosstin
Registered User

Likes (Received): 2

Quote:
Originally Posted by alexi1982 View Post
Am primit azi instiintarea de plata a impozitelor locale, alaturi era si o scrisoare din partea primarului sectorului 6. Pe langa tonul electoral, apar si cateva proiecte ce vor fi incepute, printre care si anuntul unui nou parc cu suprafata de 30.000m patrati. Va fi situat pe Bd. Timisoara pe terenurile ocupate acum de REBU si URBAN. Lucrarile incep pe 1 martie. Tot in scrisoare se anunta si lucrari de modernizare ale Parcului Dr. Taberei, tot de la 1 martie.
Chiar daca nu sunt fan Poteras, parcul asta e binevenit prin alaturarea cu zona de agrement Terra Park. In spatele Terra Park mai sunt ceva caldiri ale MAI, iar langa parculet este proiectat un complex rezidential. Deci parculetul are el rostul lui.
cosstin no está en línea   Reply With Quote
Old April 23rd, 2012, 12:57 AM   #516
empyrion
Registered User

Likes (Received): 1

Le Clerk, am fost azi in Herastrau cu ai mei, pe la ce ora erai pe acolo? Ca in jur de 6 am plecat fix cand erau aia cu rolele pe acolo se dadeau in stamba. Poate ne-am si vazut da nu ne cunoastem in persoana

Multa Bafta!

Apropos, era plin astazi in parc. DE cand nu am mai fost imi plac schimbarile facute, si am vazut lampi din acelea stradale cu celule solare ca in parcul din Colentina. Interesant, dar daca incarca baterii interne, alea trebuie inlocuite cam o data la 3 ani cel putin ca sufera uzura de la ciclurile de incarcare-reincarcare. Cam mare risipa...
Old April 23rd, 2012, 07:54 AM   #517
Le Clerk
AUTOBANN.ED

Le Clerk's Avatar

Eu am fost in Herastrau in jurul orei 8 cred. Anterior fusesem si in Bordei. Nu cred ca am apucat sa ne vedem. Oricum, era foarte multa lume.

Si mie imi plac schimbarile facute. Parcul Bordei chiar pare mai atent lucrat decat Herastraul, la pavaj, bancute, etc. Ambele arata foarte bine, nu stiu daca le-as putea gasi vreun repros, poate cu exceptia benzilor de biciclete care nu trebuiau puse pe mijlocul aleilor ci intr-o parte a acestora, pt ca acum biciclistii vin cu viteza pe mijloc in timp ce pe unele alei e putin loc pentru pietoni e margini si trebuie sa te feresti constant si sa fii atent la biciclisti, unii chiar iresponsabili pt viteza cu care merg in zone pietonale.
Old May 17th, 2012, 11:57 PM   #518
nebunul
Basarabia e Romania

nebunul's Avatar

Likes (Received): 195

Delta din mijlocul Bucurestiului. Un adevarat ecosistem, intre blocuri prafuite si munti de gunoaie
http://stirileprotv.ro/stiri/social/...-in-delta.html
Legea spune ca propunerile pentru instituirea regimului de arie naturala protejata pot fi facute de orice persoana fizica sau juridica.

Timpul pentru Unire niciodată nu va veni de la sine, dacă nu-l vom face şi aduce fiecare dintre noi, cei care ne dorim Unirea cu adevărat.
“DACĂ VISUL UNORA A FOST SĂ AJUNGĂ ÎN COSMOS, EU VIAŢA ÎNTREAGĂ AM VISAT SĂ TREC PRUTUL” (GRIGORE VIERU)
nebunul no está en línea   Reply With Quote
Old May 18th, 2012, 12:30 AM   #519
Alpin
Registered User

Likes (Received): 0

Care mai e situatia in parcul Bordei? Ultima oara cand am fost (acum ceva ani) erau niste garduri si un inceput de cladire. Apoi am inteles ca au ajuns la o intelegere cu constanda si nu se va mai construi in parc. Deci au luat gardurile/demolat fundatiile/refacut zona?
Alpin no está en línea   Reply With Quote
Old May 18th, 2012, 03:33 AM   #520
PaulFCB
BANNED

Likes (Received): 254

Erau de mult gardurile pe Turgheniev, acum cred ca e deschis si poti sa mergi fara nicio problema, e parc in toata regula.
PaulFCB no está en línea   Reply With Quote

Reply

Thread Tools

Posting Rules