daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Transport miejski i regionalny

Transport miejski i regionalny Komunikacja zbiorowa oraz rowerowa

Reply

Thread Tools
Old April 23rd, 2012, 11:17 PM   #4201
J am KOSA
Registered User

Likes (Received): 201

Chyba zmienię temat pisania swoich postów A Wam życzę zmiany powietrza na bardziej czyste, bo chyba doszło do zatrucia smogiem
A tak na poważnie, to kiedy był przetarg na solniczki do kato bo trochę zaniedbałem temat ...
J am KOSA no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old April 24th, 2012, 12:06 AM   #4202
msilent
Registered User

Likes (Received): 4

Jako ciekawostkę podam, że na oficjalnym profilu KZKGOP na Facebooku zostało zadane pytanie dot. stawek wozokilometra w przetargach.

Pytanie:
Quote:
Dlaczego w "Zawiadomieniach o wyborze najkorzystniejszej oferty" dla przetargów na obsługę linii autobusowych podawane są tylko przyznane danej ofercie punkty, bez podania ceny wozokilometra przedstawionej przez danego przewoźnika? Czy w BIP jest gdzieś podana taka informacja?
Odp. KZKGOP:
Quote:
Taka informacja nie jest podawana BIPie lecz zawsze się możesz pisemnie zwrócić z prośbą o podanie ceny za wzkm w ramach dostępu do informacji publicznej.
Quote:
Nikt nic nie ukrywa, ustawa Prawo zamówień publicznym w Art. 92 wyraźnie określa jakie informacje powinny się znaleźć w ogłoszeniu o rozstrzygnięciu postępowania.
link do dyskusji:http://www.facebook.com/kzkgop.oficj...t=feed_comment
msilent no está en línea   Reply With Quote
Old April 24th, 2012, 12:11 AM   #4203
Maciek2207
Registered User

Maciek2207's Avatar

Likes (Received): 336

Quote:
Originally Posted by J am KOSA View Post
Chyba zmienię temat pisania swoich postów A Wam życzę zmiany powietrza na bardziej czyste, bo chyba doszło do zatrucia smogiem
A tak na poważnie, to kiedy był przetarg na solniczki do kato bo trochę zaniedbałem temat ...
W listopadzie, wplynela tylko jedna oferta - Solaris U18.
Maciek2207 no está en línea   Reply With Quote
Old April 24th, 2012, 06:44 PM   #4204
mark40
Registered User

mark40's Avatar

Likes (Received): 677

Quote:
Originally Posted by Maciek2207 View Post

katowicki Solaris
Jest i gliwicki

mark40 no está en línea   Reply With Quote
Old April 24th, 2012, 06:52 PM   #4205
ps-man
Unregistered User

ps-man's Avatar

Likes (Received): 6453

Ale co to za kolor? Tzn. bardzo ładny, ale przynajmniej na zdjęciu nie katowicki...
ps-man no está en línea   Reply With Quote
Old April 24th, 2012, 07:02 PM   #4206
Maciek2207
Registered User

Maciek2207's Avatar

Likes (Received): 336

Wszystko się zgadza. Nie ma co się przejmować malowaniem, na każdym zdjęciu wychodzi inaczej. Zobaczymy jak się na żywo będą prezentować.
Maciek2207 no está en línea   Reply With Quote
Old April 24th, 2012, 08:29 PM   #4207
MajKeR_
Siedem

MajKeR_'s Avatar

Likes (Received): 544

Nawet, jeśli odcień katowickich i gliwickich autobusów jest taki sam, to dobrze - moim zdaniem wszystkie autobusy w GOPie powinny mieć jednakowe barwy, a żółty jest już u nas najbardziej rozpowszechniony.

Ciekawostka: my kupujemy autobusy z Niemiec, a Ukraina od nas.

klik
„Analizować dom dla zwykłego człowieka, dla „każdego” to odnajdywać ludzki fundament, ludzką skalę, typową potrzebę, typową funkcję, typowe emocje. Proszę bardzo! To najważniejsze, w tym jest wszystko. Nadchodzi czas godności, człowiek porzuca wystawność!
Le Corbusier, W stronę architektury (Vers une architecture), Warszawa, Fundacja Centrum Architektury, 2012 (original issue: Paris, 1923)

MajKeR_ no está en línea   Reply With Quote
Old April 24th, 2012, 10:14 PM   #4208
J am KOSA
Registered User

Quote:
Originally Posted by MajKeR_ View Post
Nawet, jeśli odcień katowickich i gliwickich autobusów jest taki sam, to dobrze - moim zdaniem wszystkie autobusy w GOPie powinny mieć jednakowe barwy, a żółty jest już u nas najbardziej rozpowszechniony.
A ja jestem za odrębnością barw, bo jednakowe autobusy były za komuny. Teraz przynajmniej wiadomo gdzie który autobus jedzie .
Old April 24th, 2012, 10:18 PM   #4209
MajKeR_
Siedem

MajKeR_'s Avatar

Zwłaszcza na terenie MZKP, gdzie jeden przewoźnik wcale nie oznacza jednego schematu malowania...
„Analizować dom dla zwykłego człowieka, dla „każdego” to odnajdywać ludzki fundament, ludzką skalę, typową potrzebę, typową funkcję, typowe emocje. Proszę bardzo! To najważniejsze, w tym jest wszystko. Nadchodzi czas godności, człowiek porzuca wystawność!
Le Corbusier, W stronę architektury (Vers une architecture), Warszawa, Fundacja Centrum Architektury, 2012 (original issue: Paris, 1923)

Old April 24th, 2012, 10:22 PM   #4210
J am KOSA
Registered User

Quote:
Zwłaszcza na terenie MZKP, gdzie jeden przewoźnik wcale nie oznacza jednego schematu malowania...
To już jest inna sprawa która powinna być dawno rozwiązana .
Old April 24th, 2012, 10:36 PM   #4211
ps-man
Unregistered User

ps-man's Avatar

Quote:
Akceptowalna jest sytuacja, gdy jednocześnie funkcjonuje stare i nowe malowanie.

Kwestię jednolitego malowania już tu przerabialiśmy wiele razy. Ja wcale nie jestem za.
Old April 24th, 2012, 10:52 PM   #4212
MajKeR_
Siedem

MajKeR_'s Avatar

Jeśli byłoby tylko stare i nowe - nie miałbym zastrzeżeń. Ale rzecz w tym, że nawet u przewoźnika, który jako jedyny tutaj ma dwa własne schematy, są wozy pomalowane jeszcze inaczej. Firmy prywatne zwykle nie mają jakiegokolwiek malowania zakładowego. Na pewno doskonale zdajesz sobie z tego wszystkiego sprawę. Dla mnie - jako estety - jest to nieakceptowalne, tak jak ośmioznakowe tablice rejestracyjne i jeszcze kilka mocno upowszechnionych wizualnych patologii.

Old April 24th, 2012, 10:54 PM   #4213
J am KOSA
Registered User

Quote:
Jeśli byłoby tylko stare i nowe - nie miałbym zastrzeżeń. Ale rzecz w tym, że nawet u przewoźnika, który jako jedyny tutaj ma dwa własne schematy, są wozy pomalowane jeszcze inaczej. Firmy prywatne zwykle nie mają jakiegokolwiek malowania zakładowego. Na pewno doskonale zdajesz sobie z tego wszystkiego sprawę. Dla mnie - jako estety - jest to nieakceptowalne, tak jak ośmioznakowe tablice rejestracyjne i jeszcze kilka mocno upowszechnionych wizualnych patologii.
Ale nie wszędzie są te patologie .Uogólniasz za bardzo .
Old April 24th, 2012, 10:54 PM   #4214
ps-man
Unregistered User

ps-man's Avatar

Quote:
PKM Świerklaniec? A które są inaczej malowane - jeśli już, to raczej nie są w ogóle malowane, gdy chodzi o niektóre używane wozy.

Co jest nie tak w ośmioznakowej tablicy rejestracyjnej?
Old April 24th, 2012, 11:18 PM   #4215
MajKeR_
Siedem

MajKeR_'s Avatar

Quote:
Originally Posted by J am KOSA View Post
Ale nie wszędzie są te patologie .Uogólniasz za bardzo .
Wystarczy, że w ogóle są. W Jaworznie na pewno też - ale poza autobusami.

Quote:
Originally Posted by ps-man View Post
PKM Świerklaniec? A które są inaczej malowane - jeśli już, to raczej nie są w ogóle malowane, gdy chodzi o niektóre używane wozy.
Pewnie, że PKM Świerklaniec. Właśnie, bywa, że nie są w ogóle malowane i jeżdżą takie, jak u poprzedniego właściciela, a coś takiego prezentuje się bardzo źle. Swoją drogą, ciekawe, że kiedyś przemalowywali nawet bardzo awaryjne jak się okazało kolońskie MANy, a teraz mniejszość używańców (albo robią to doraźnie - jak w przegubowym Mercedesie na STA 16040, chyba #1127; a ten egzemplarz jest akurat bardzo dobrym zakupem i przy odpowiedniej obsłudze mógłby długo pojeździć).

Quote:
Originally Posted by ps-man View Post
Co jest nie tak w ośmioznakowej tablicy rejestracyjnej?
Brzydota wykonania - niejednakowe odstępy między literami w wyróżniku miejsca i cyframi w wyróżniku pojazdu oraz na początku i końcu białego pola tablicy, różnica grubości liter w wyróżniku miejsca i cyfr (niby te same litery zwężone, co tutaj w wyróżniku miejsca, na siedmioznakowych bywają w wyróżniku pojazdu, ale wobec równych odstępów między wszystkimi znakami tam ta różnica w ogóle nie rzuca się w oczy). To jest takie moje zboczenie, przejaw zainteresowania tablicami, pewnie niezrozumiały jako przykład patologii wizualnej dla laika.

Przepraszam za wplatanie kwestii luźno związanych z autobusami i wałkowanie po raz n-ty tego samego tematu (czyli malowania). Nie chcę wyjść na takiego, co ma coś do powiedzenia tylko w luźnych dywagacjach

Old April 24th, 2012, 11:29 PM   #4216
ps-man
Unregistered User

ps-man's Avatar

Quote:
Pewnie, że PKM Świerklaniec. Właśnie, bywa, że nie są w ogóle malowane i jeżdżą takie, jak u poprzedniego właściciela, a coś takiego prezentuje się bardzo źle. Swoją drogą, ciekawe, że kiedyś przemalowywali nawet bardzo awaryjne jak się okazało kolońskie MANy, a teraz mniejszość używańców (albo robią to doraźnie - jak w przegubowym Mercedesie na STA 16040, chyba #1127; a ten egzemplarz jest akurat bardzo dobrym zakupem i przy odpowiedniej obsłudze mógłby długo pojeździć).
Za to monachijskie Merole można uznać jako wozy, które mają mniej więcej stare malowanie.

Quote:
Brzydota wykonania - niejednakowe odstępy między literami w wyróżniku miejsca i cyframi w wyróżniku pojazdu oraz na początku i końcu białego pola tablicy, różnica grubości liter w wyróżniku miejsca i cyfr (niby te same litery zwężone, co tutaj w wyróżniku miejsca, na siedmioznakowych bywają w wyróżniku pojazdu, ale wobec równych odstępów między wszystkimi znakami tam ta różnica w ogóle nie rzuca się w oczy). To jest takie moje zboczenie, przejaw zainteresowania tablicami, pewnie niezrozumiały jako przykład patologii wizualnej dla laika.
No widzę, że to zboczenie. Trochę rozumiem, bo kiedyś chciałem, by wszystkie nowo budowane domy przy danych ulicach/kwartałach były identyczne i tak samo pomalowane.

Ja na tablice w ogóle nie patrzę, nawet nie mam pojęcia jakie blachy ma mój wóz...

A sama blacha to tylko rzecz służąca tylko do ewidencji, tak naprawdę niechciana, zupełnie nieistotna, ale każdy ją musi mieć... Z punktu widzenia estety (także i mnie) to coś, co nie powinno istnieć. Ale jeśli już jest, to po co na nią zwracać uwagę?

Last edited by ps-man; April 24th, 2012 at 11:35 PM.
Old April 24th, 2012, 11:37 PM   #4217
MajKeR_
Siedem

MajKeR_'s Avatar

Bo skoro już wisi na pojeździe, to w jakimś stopniu współtworzy jego wygląd. W Polsce niestety proces rejestracji pojazdów nie stanowi do końca rzetelnego ewidencjonowania - jedyny jego plus to fakt, że w ogóle jest i można na jego podstawie w ogóle rozpoznać dany przypadek, bo sam w sobie jest bardzo zabałaganiony (stworzono kilkanaście możliwych kombinacji i przez nie do końca sprawną CEPiK zdarzają się przypadki np. wydania tablic indywidualnych z tym samym wyróżnikiem na dwa różne pojazdy). Uważam, że polski system trzeba zmienić - najlepiej na taki, w którym numerów w ogóle by się nie zmieniało przez całe życie pojazdu. Przyznam, że jakby był w tym porządek, to by mnie to nie zainteresowało. :P

Old April 24th, 2012, 11:42 PM   #4218
redo87
Registered User

redo87's Avatar

Likes (Received): 14

Ja za to mam fiołka na punkcie tablic. Tablica z 8 znakami wygląda fatalnie. Tak jakby nie można ujednolicić wszystkich do 7 znaków... W każdym razie kolegę w 200% rozumiem. EOT
Edit: ja często lubię wiedzieć skąd kierowca przede mną jest. Pozwala mi to w gruby sposób ocenić czy mógł nie wiedzieć, że pas się kończy. To jest dla mnie ogromna wada stałych tablic. No chyba, że numery stałe, a wyznacznik miasta i województwa byłby zmienny. To raczej jest niewykonalne bo nie ma tyle miejsca na tablicach.

Last edited by redo87; April 24th, 2012 at 11:47 PM.
redo87 no está en línea   Reply With Quote
Old April 25th, 2012, 12:00 AM   #4219
ps-man
Unregistered User

ps-man's Avatar

Mnie tam się odmieniło dawno temu i mam serdecznie gdzieś zarówno tablice, to jak wyglądają (choć sam wzór jest dość estetyczny; tyle na świecie paskudnych blach jeździ, w beznadziejnych kolorach tła i czcionk, z brzydkimi czcionkami itp. itd., że nie ma co narzekać), jak też i czy istnieje np. jakiś porządek w numeracji taborowej. Skoro każdy autobus ma swój niepowtarzalny numer, to nie ma sprawy, zwłaszcza dla nie-MKM-a. Także jednolite malowanie taboru w GOP-ie nie jest konieczne, ale wypadałoby wprowadzić jakiś porządek, tzn. nie można dopuszczać do sytuacji, gdy przewoźnicy cały czas jeżdżą autobusami z malowaniem poprzedniego właściciela, a i nowo kupowane autobusy nie mają jednolitej kolorystyki. To jest wyraz zapaści KM i traktowania jej jako zła koniecznego, zarówno przez nie szanujących pasażera i siebie samych - przewoźników, jak też i KZK GOP i MZKP. Od zeszłego roku w warunkach przetargowych jest mowa o jednolitym malowaniu, które będzie uzgodnione z organizatorem. Najwyraźniej do żadnych uzgodnień po rozstrzygnięciu przetargów nie doszło, a jeśli nawet - nikt tego nie egzekwuje. Nie musi być jednolitego malowania, choć np. owe uzgodnienia z prywaciarzami mogą doprowadzić do wprowadzenia jednolitej kolorystyki dla nich przy zachowaniu odrębności komunalnych przewoźników. Odrębne malowanie tychże już wpisało się w krajobraz - jeżeli dany przewoźnik zawsze jeździ na danej linii i prowadzi ona do gminy macierzystej dla niego albo w danych kierunkach, charakterystycznie pomalowany autobus zazwyczaj stanowi sygnał gdzie pojedzie - czasami nie trzeba nawet patrzyć na wyświetlacz i nr linii. Już się na tym "przejechałem", gdy wsiadłem do nieco jaśniejszego niż inne autobusy gliwickiego Ikara, choć chciałem jechać autobusem katowickiego PKM-u, obsługującego zupełnie innej linii. Stąd niepokoję się tą kolorystyką przegubowego Solara dla Katowic.

Quote:
Originally Posted by redo87 View Post
Ja za to mam fiołka na punkcie tablic. Tablica z 8 znakami wygląda fatalnie. Tak jakby nie można ujednolicić wszystkich do 7 znaków... W każdym razie kolegę w 200% rozumiem. EOT
Edit: ja często lubię wiedzieć skąd kierowca przede mną jest. Pozwala mi to w gruby sposób ocenić czy mógł nie wiedzieć, że pas się kończy. To jest dla mnie ogromna wada stałych tablic. No chyba, że numery stałe, a wyznacznik miasta i województwa byłby zmienny. To raczej jest niewykonalne bo nie ma tyle miejsca na tablicach.
Kolejny? Gdybyście mi nie napisali, że są jakieś 8-znakowe blachy, to bym nawet nie wiedział. Inna sprawa, że gdyby ktos mnie (dotychczas) zapytał ile znaków jest na "standardowej" tablicy, to może bym nie odpowiedział poprawnie... Szczęśliwi ci, którzy żyją w nieświadomości.
Old April 25th, 2012, 10:19 AM   #4220
baron de m966
Proud Tata

baron de m966's Avatar

Likes (Received): 118

Do Gliwic dotarły już trzy 15-metrowce z nowej dostawy. Na dniach powinny pojawić się też krótkie.

Reply

Tags
autobusy, bytom, chorzów, gliwice, jaworzno, katowice, komunikacja miejska, silesia, trolejbus, tychy

Thread Tools

Posting Rules