daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Bulgaria > Regional Bulgaria > Sofia

Sofia Софийско строителство, развитие и общи дискусии

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 1 votes, 5.00 average.
Old April 27th, 2012, 07:05 PM   #701
Iv
Registered User

Likes (Received): 2

Quote:
Originally Posted by FloatingShift View Post
Iv, неуместно е за наричаме нашия амфитеатър "колизеум", защото това е "собствено" име на една конкретна арена - Флавиевия амфитеатър в Рим. Аз не мисля, че е уместно арената да се реконструира, защото така ще се обезличат оригиналните останки, които и без това не са особено добре запазени. Пак ще повторя мнението си, че имаме развалините на една доста разрушена и скромна по мащаб арена от един провинциален римски град, с която няма как да учудим света. Това не пречи руините да се социализират по подходящ начин и да станат едно красиво и привлекателно място и за туристите и за местните.
Добре, грешката сигурно е моя - амфитеатър не колизеум. До колкото знам от археолози, след като една руина се изследва ("разкопае") тя вече не представлява интерес за археологията и има вече само "художествена" стойност. Тази стойност се цени от туриста и поради това на много места се извършва и реставрацията - за да може туристите да не се разхождат сред камъни и бордюри и да се мъчат да си въобразят върху какво ходят - а да добият реална представа за обекта. Една реставрирана сграда може да се използва и за други цели - представления и т.н., докато една автентична руина не може да се използва почти за нищо. Според мен една добре направена реставрация даже съхранява по-добре една руина от консервацията, която трябва да се прави през няколко години. След като ще се дадат хиляди левове за отчуждаване на имотите върху амфитеатъра, е логично да се направи реставрация, за де може да се възвърнат тези пари от билети и представления.

П.П. Охридският амфитеатър открит наскоро случайно под паднали къщи. Ясно си личат оригиналните руини и над тях възстановеното сега - трибуните. За мен това е пример за много умела реставрация.
https://picasaweb.google.com/1131764...75693565644370
https://picasaweb.google.com/1131764...75699144063682

Last edited by Iv; April 27th, 2012 at 07:21 PM.
Iv no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old April 27th, 2012, 10:03 PM   #702
Vojvoda
Rough'n'tough

Vojvoda's Avatar

Likes (Received): 1815

Quote:
Originally Posted by Stenli View Post
Някой може ли да намери снимки от посещението на Ван Рампой в комплекс Сердика онзи ден?
Само това е качил чичо:
http://www.facebook.com/media/set/?s...7627090&type=1
Old April 27th, 2012, 10:56 PM   #703
Stenli
Registered User

Likes (Received): 49

Quote:
Originally Posted by Vojvoda View Post
Само това е качил чичо:
http://www.facebook.com/media/set/?s...7627090&type=1
Мале румънците какъв парламент имат само...
Stenli no está en línea   Reply With Quote
Old April 27th, 2012, 11:02 PM   #704
Dragger
съфорумец

Dragger's Avatar

Likes (Received): 1785

Quote:
Originally Posted by Stenli View Post
Мале румънците какъв парламент имат само...
Дам, без да преувеличавам, това е най-великото нещо, което съм виждал в живота си!
Dragger no está en línea   Reply With Quote
Old April 27th, 2012, 11:47 PM   #705
FloatingShift
Registered User

FloatingShift's Avatar

Likes (Received): 2063

Ма вие сериозно ли се прехласнахте пред Дома на народа на Чаушеску?! Грандиозно е да (грандоманско, де), но според мен не е издържано като архитектура.
FloatingShift no está en línea   Reply With Quote
Old April 28th, 2012, 12:22 AM   #706
vass
Registered User

vass's Avatar

Likes (Received): 444

Според мен му липсва завършек, някак незавършено изглежда. Трябва поне една висока част да има на централната част на сградата, за да е по-впечатляващо.
vass no está en línea   Reply With Quote
Old April 28th, 2012, 08:46 AM   #707
bobsunbobsun
Registered User

bobsunbobsun's Avatar

Likes (Received): 3

Куполът е много впечатляващ!
bobsunbobsun no está en línea   Reply With Quote
Old April 28th, 2012, 10:14 AM   #708
bulgarischer
BANNED

Likes (Received): 214

Аха грандоманско мрандоманско и гроздето е кисело но Каса ла Република си е едно достижение за което другите само могат да мечтаят и да гризат нокти и да плюят, това остава това предизвиква интерес, всички туристически групи от там ги карат да гледат и да се дивят, който каже че това второ по големина в света творение от подобен тип е минус за рОмънЕштите може да иде да пие една вода кенефа е в дясно !!!
bulgarischer no está en línea   Reply With Quote
Old April 28th, 2012, 10:29 AM   #709
Celeborn
Trololo

Celeborn's Avatar

Къде в дясно, не го виждам, а изпих сума ти вода и съм на зор!
Old April 28th, 2012, 10:46 AM   #710
bulgarischer
BANNED

Quote:
Originally Posted by Celeborn View Post
Къде в дясно, не го виждам, а изпих сума ти вода и съм на зор!

Old April 28th, 2012, 11:05 AM   #711
bench_mark_2
Registered User

Likes (Received): 435

Quote:
Originally Posted by bulgarischer View Post
Аха грандоманско мрандоманско и гроздето е кисело но Каса ла Република си е едно достижение за което другите само могат да мечтаят и да гризат нокти и да плюят, това остава това предизвиква интерес, всички туристически групи от там ги карат да гледат и да се дивят, който каже че това второ по големина в света творение от подобен тип е минус за рОмънЕштите може да иде да пие една вода кенефа е в дясно !!!
Този стил не е особено благоприличен. Предлагам да се изтрие това мнение и авторът да бъде сакнциониран. Още повече, че до момента не е споделил мнения в Софийските секции, които да представляват интерес.
bench_mark_2 no está en línea   Reply With Quote
Old April 28th, 2012, 12:33 PM   #712
JloKyM
Moderator

JloKyM's Avatar

Likes (Received): 3556

А аз предлагам да преместите дискусията за румънския парламент в по-подходяща тема, защото тук говорим за руините на Сердика.

Относно евентуална реставрация на софийския амфитеатър - мен ме глождят два основни въпроса:
1. На практика нямаме достатъчно информация как е изглеждал, за да сме сигурни, че ще направим добра възстановка
2. Практиката при възстановяване на подобни антични постройки не показва, че сме особено способни да направим нещо, което да не лъха отдалеч на евтиния и некачествено дострояване. За съжаление са твърде малко успешните опити за реставрация в България.
JloKyM está en línea ahora   Reply With Quote
Old April 28th, 2012, 02:05 PM   #713
bulgarischer
BANNED

Quote:
Originally Posted by JloKyM View Post
А аз предлагам да преместите дискусията за румънския парламент в по-подходяща тема, защото тук говорим за руините на Сердика.

Относно евентуална реставрация на софийския амфитеатър - мен ме глождят два основни въпроса:
1. На практика нямаме достатъчно информация как е изглеждал, за да сме сигурни, че ще направим добра възстановка
2. Практиката при възстановяване на подобни антични постройки не показва, че сме особено способни да направим нещо, което да не лъха отдалеч на евтиния и некачествено дострояване. За съжаление са твърде малко успешните опити за реставрация в България.
За възстановката може да се направи добър проект който да е естетически и конструктивно най подходящ за привличане на интерес и туристически поток, това е главното в случая.

Относно качеството на възстановка абсолютно точно, ние не ставаме за такива работи, доказали сме го на практика, трябва да се търсят в случая чужди екипи и специалисти които да направят това, да приложат всички стари технологии на изработка, материали, изкуствено състаряване на елементите и всичко каквото е нужно.

Ако всичко се възприеме сериозно и това бъде извършено качествено и професионално столицата ни може да се сдобие с един шедьовър който да ни носи само ползи, представете си само влизащия в центъра на София поток по Дондуков и отляво се открива изящната възстановка на амфитеатъра на Сердика красота, а също така през нощта да е осветен по най оригинален начин, просто по конструкцията на възстановката е предимство че могат да се монтират и нагаждат всякакви технически средства и конструктивни елементи които не е препоръчително и недопустимо да се вграждат в автентични руини, така че може да се получи чудно, но трябва воля и желание от управляващите което винаги също при нас липсва за съжаление !!!
Old April 30th, 2012, 12:48 AM   #714
FloatingShift
Registered User

FloatingShift's Avatar

Quote:
Originally Posted by JloKyM View Post

Локуме, днес се прибрах от Созопол и бях приятно изненадан от качеството на частичната реконструкция на западната крепостна стена на стария град. Не става дума за патетично-бутафорната южна крепостна стена откъм морето, а тази откъм провлака, който свързва стария град с континента - бих казал, че това е първата сполучлива възстановка на архитектурен паметник, на която попадам в България. Мога да кача и снимка, ако някой иска.
Old April 30th, 2012, 12:50 AM   #715
vass
Registered User

vass's Avatar

Likes (Received): 444

Интересно звучи, качи я в археологическата тема.
vass no está en línea   Reply With Quote
Old April 30th, 2012, 07:47 AM   #716
Vojvoda
Rough'n'tough

Vojvoda's Avatar

Likes (Received): 1815

Защо там, след като вече не става дума за копане, а за възстановяване на историческа забележителност с цел привличане на посетители, т.е. туризъм? Новините за не един или два подобни проекти, включително и Виа Понтика, погрешно са пуснати в темата за археология. Да не говорим, че нерегистрираните потребители не могат да видят съдържанието й.
Old April 30th, 2012, 01:41 PM   #717
FloatingShift
Registered User

FloatingShift's Avatar

Little sheep liked this post
Old May 7th, 2012, 12:08 PM   #718
FloatingShift
Registered User

FloatingShift's Avatar

Разкопките пред ЦУМ. Няма особено много за коментар, защото още не са достигнали нивото на римските улици. Интересни са дървените греди (на 18 века), които са забити в пода на едно помещение на римска сграда и са се запазили така добре благодарение на оводнената почва, за която принос има близкият минерален извор.

Old May 7th, 2012, 12:13 PM   #719
FloatingShift
Registered User

FloatingShift's Avatar

Old May 7th, 2012, 12:40 PM   #720
Dragger
съфорумец

Dragger's Avatar

Likes (Received): 1785

Eхее, супер снимки!

Аз да питам някой знае ли как точно работят археолозите там? Копаят, копаят пък изникне нещо ли? Колко надолу копаят? Какво правят като открият нещо?
Dragger no está en línea   Reply With Quote

Reply

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules