daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Serbian Forum > Изградња и развој > Изградња, привреда и инфраструктура > Железница

Железница Железнички саобраћај / Rail transportGlobal Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.


Reply

 
Thread Tools
Old May 1st, 2012, 09:23 AM   #5421
micika
SkyTeam member
 
micika's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Location: Schiphol-Rijk
Posts: 9,598
Likes (Received): 9564

Quote:
Originally Posted by Politikolog View Post
takodje nema voza ni iz Zagreba, Ljubljane i Budimpeste
Cek, uopste nema vise tih vozova? Juce sam bas gledao na sajtu zeleznica jer mi trebaju te destinacije, bas racunao da po cenama sa sajta autobusom je jeftinije do sve tri destinacije.
micika no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old May 1st, 2012, 11:28 AM   #5422
Politikolog
Registered User
 
Politikolog's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 467
Likes (Received): 206

Quote:
Originally Posted by micika View Post
Cek, uopste nema vise tih vozova? Juce sam bas gledao na sajtu zeleznica jer mi trebaju te destinacije, bas racunao da po cenama sa sajta autobusom je jeftinije do sve tri destinacije.
Nema, ukinut je taj voz koji je isao od Budimpeste tako da su i ostali gradovi ostali bez vozova za Italiju. Bilo je nekih prica da ce mozda Italijani slati Pendolina do Beograda(oni izjavili kad su bili u poseti u Srbiji) ali nista ozbiljno po tom pitanju nije uradjeno... Ambasssador je dao najbolju i najeftiniji opciju ali ima mnogo presedanja mada vozovi od Gorizie idu cesto, znaci sam treba doci dotle sto nije ni problem jer ima vozova i u Sloveniji(redje nego u Italiji ali idu). Da autobus je jeftiniji mada mogu i karte za voz da se nadju jeftino, ali za ovu destinaciju tesko...
One opcije sto sam ja predlagao su jedini izbor ako hoces vozom(i ova koju je Ambasssador predlozio) s tim sto ne bi isao do Municha vec do Villaha ali opet nije ni jeftino...
__________________
Kosovo je Srbija... Sve ostalo je Miskovic...
Politikolog no está en línea   Reply With Quote
Old May 1st, 2012, 05:49 PM   #5423
CrazySerb
Vuk sa Ontarija
 
CrazySerb's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 19,751
Likes (Received): 7678

Zanimljiv osvrt iz makedonskog ugla na trenutna ulaganja u obnovu voznog parka zeleznica regiona - nadam se da ne smeta sto je clanak na makedonskom:

Quote:
ТЕМА: Кога ќе има нови возови за македонските патници?

Помина половина година од последното владино ветување за купување на нови дизел и електромоторни патнички гарнитури за Македонски железници – транспорт, а во јавноста сеуште не е обелоденето кога ќе се распише меѓународниот тендер за избор на најповолен понудувач за возовите, ниту пак е потпишан договор со Европската банка за обнова и развој (ЕБРД) за доделување кредит за оваа намена. Ветувањето на македонската влада е дека во 2013 година ќе сообраќаат 5 нови патнички гарнитури, од кои 3 дизел и 2 електромоторни, со цел поквалитетно одвивање на внатрешниот патнички сообраќај. Зделката вредна 45 милиони евра опфаќа и купување на 160 товарни вагони, но и за оваа најава сеуште нема никакви конкретни мерки.
За разлика од Македонија, земјите од регионот во моментов активно работат на купување нови патнички гарнитури и вагони за модернизирање на железничкиот транспорт. Црна Гора потпиша договор со шпанската компанија Construcciones y Auxiliar de Ferrocarriles (CAF) за купување на 3 електромоторни возови во вредност од 13 милиони евра, обезбедени преку заем од ЕБРД. Шпанскиот производител ќе треба да го комплетира договорот до 1 јули 2013 година, а проектот е дел од големиот градежен зафат за целосна реконструкција и оспособување на пругата од Подгорица до Никшиќ.


* Руски дизел моторни гарнитури ќе сообраќаат по српските пруги

Србија во моментов преговара со неколку потенцијални кредитори за санирање на девастираната железница, меѓу кои се и ЕБРД, Европската инвестициска банка, Меѓународната железничка банка „Еурофима“, како и со државите Русија и Чешка. Железничката компанија на нашиот северен сосед веќе купи 12 дизел моторни гарнитури од рускиот производител „Метровагонмаш“ во вредност од 43 милиони швајцарски франци преку заем од „Еурофима“. Првиот воз е пристигнат во Србија, а останатите 11 ќе треба да започнат да сообраќаат на неелектрифицираните пруги до крајот на 2012 година. Српските железници имаат обезбедено кредит од ЕБРД во вредност од 100 милиони евра за набавка на 22 до 23 електромоторни гарнитури за меѓуградски и приградски железнички сообраќај, иако сеуште немаат објавено информации од кој производител ќе се купат превозните средства.


* Шпанска „Талго“ композиција во железничкото депо во Сараево

Босна и Херцеговина купи 9 патнички композиции од седмата генерација на познатиот шпански производител „Талго“. Шпанската влада и додели кредит на босанската федерална железница во вредност 67,6 милиони евра. Дополнителни 40 милиони евра се одвоени за купување на 4 Талго возови за Железницата на Република Српска. Гарнитурите постепено беа испорачувани на босанската железница, а во моментов сеуште се чекаат употребни дозволи за нивно сообраќање низ железничката инфраструктура во Хрватска и Србија. Новите возови првично ќе сообраќаат кон Загреб, Белград и Будимпешта, а во понатамошниот период и кон други европски градови. Железницата на оваа земја доби дневни и ноќни Талго композиции кои можат да развијат максимална брзина од 220 километри на час. ЕБРД со 5,3 милиони евра го финансираше и проектот за купување на електромоторна гарнитура од хрватската компанија „Кончар“ за регионалниот сообраќај во Босна.* Првата дизел моторна гарнитура произведена во Хрватска

Хрватска покрај тоа што презема мерки за купување на нови патнички возови за државната железничка компанија, во моментов е единствената држава од бивша Југославија што произведува патнички гарнитури во познатите „Гредељ“ и „Кончар“. Од овие компании е изработен електромоторен воз за босанските железници, но и 8 електромоторни гарнитури за приградскиот превоз во Загреб. „Гредељ“ го претстави и својот прототип на дизел моторна гарнитура за регионален сообраќај на неелектрифицирани пруги. Хрватски железници се пред потпишување на кредит од ЕБРД во вредност од 150 милиони евра за купување на повеќесистемски локомотиви и електромоторни гарнитури за електрифицираните пруги во оваа земја.


* Електромоторна гарнитура на хрватскиот производител „Кончар“

Романија, Бугарија и Грција веќе од поодамна имаат направено крупни чекори во осовременувањето на возниот парк на нивните железници. Ако се изземе Албанија, како и Косово кое во моментов вложува во реконструкција и купување единствено на локомотиви, а не патнички гарнитури и вагони, тогаш Македонија е единствената земја на Балканот која во последниве 2 години не вложила напор во обезбедување сопствени финансиски средства или пак земање кредит од странска банка за купување на нови превозни средства во железницата. Во меѓувреме, роковите за остварување на владиното ветување течат, а состојбата со возниот парк на МЖ – Транспорт од година во година се влошува поради дотраениот возен парк стар од 25 до преку 40 години.


Бојан Блажевски
CrazySerb no está en línea   Reply With Quote
Old May 1st, 2012, 11:22 PM   #5424
lazaretstd
Graditelji novog Sveta...
 
lazaretstd's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 316
Likes (Received): 230

Ljudi hvala puno na odgovorima, iskreno zgranuo sam se da nema vozova. Bukvalno sam predprosle godine bio na z stanici da kupim karte za neke prijatelje i video na peronu br 1 voz na kome je pisalo Beograd-Trst-Venecija i naravno brdo italijana na samoj stanici i bio sam siguran da ga ima i dan danas. Iskreno, lakse mi je avionom ali sam ipak hteo vozom cisto zbog ugodjaja, razgledanja okoline ali ako je potrebno ovoliko peripetija, tesko da cu se odluciti za prugu, ipak je avion, avion. Hvala svima jos jednom !
lazaretstd no está en línea   Reply With Quote
Old May 2nd, 2012, 12:40 AM   #5425
Alex_ZR
Registered User
 
Alex_ZR's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Zrenjanin
Posts: 2,903
Likes (Received): 4004

Najbolje da se u Srbiji ukinu svi vozovi. Ključ u bravu i nema više.
Alex_ZR no está en línea   Reply With Quote
Old May 2nd, 2012, 04:59 AM   #5426
vladygark
Србоватник
 
vladygark's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Civitas Sancti Demetrii
Posts: 5,194
Likes (Received): 7603

Свеже фотке са Метровагонмаша (26/04/12).

Извор: http://docent.livejournal.com/151190.html
vladygark no está en línea   Reply With Quote
Old May 2nd, 2012, 07:39 PM   #5427
gishko
Registered User
 
gishko's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 1,188
Likes (Received): 473

Ево још мало о новом возу

Quote:
Quote:
Originally Posted by 644
Posto niko nije postavio slike garnitura po dolasku u Srbiju, evo od mene par ... Inace , na njima pise Vrsac i Kikinda.http://www.railserbia.net/forum/post...e&f=2&p=147939
gishko no está en línea   Reply With Quote
Old May 2nd, 2012, 07:41 PM   #5428
micika
SkyTeam member
 
micika's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Location: Schiphol-Rijk
Posts: 9,598
Likes (Received): 9564

Posle ovih ukidanja linija, koje uopste medjunarodne linije imamo sada?

Vozi li i dalje voz za Bukurest recimo?
micika no está en línea   Reply With Quote
Old May 2nd, 2012, 07:52 PM   #5429
prolaznikSRB
BANNED
 
Join Date: May 2011
Posts: 3,753
Likes (Received): 2800


Putnički saobraćaj


BEOGRAD - BAR
Belgrade -Budapest
WIEN SPECIAL
MUNCHEN SPECIAL
LJUBLJANA SPECIJAL
SARAJEVO SPECIJAL I DOBOJ SPECIAL
Beograd-Skoplje-Beograd
Beograd - Bukurešt
prolaznikSRB no está en línea   Reply With Quote
Old May 2nd, 2012, 07:54 PM   #5430
micika
SkyTeam member
 
micika's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Location: Schiphol-Rijk
Posts: 9,598
Likes (Received): 9564

Umem i ja da citam sa sajta, i gledao sam taj sajt stalno, medjutim vidis da lepo gore iznad kazu ljudi da su ukinute linije za Ljubljanu, Budimpestu...
micika no está en línea   Reply With Quote
Old May 2nd, 2012, 07:57 PM   #5431
prolaznikSRB
BANNED
 
Join Date: May 2011
Posts: 3,753
Likes (Received): 2800

Quote:
Originally Posted by micika View Post
Umem i ja da citam sa sajta, i gledao sam taj sajt stalno, medjutim vidis da lepo gore iznad kazu ljudi da su ukinute linije za Ljubljanu, Budimpestu...
Човек је написао да нема више возова ОД Будимпеште, Загреба и Љубљане за Венецију.

Иди на станични ред вожње и видешеш целу понуду главне Београдске станице:

Ред вожње
prolaznikSRB no está en línea   Reply With Quote
Old May 2nd, 2012, 08:01 PM   #5432
micika
SkyTeam member
 
micika's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Location: Schiphol-Rijk
Posts: 9,598
Likes (Received): 9564

Moja greska onda. Drugacije sam shvatio.
micika no está en línea   Reply With Quote
Old May 2nd, 2012, 08:28 PM   #5433
vladygark
Србоватник
 
vladygark's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Civitas Sancti Demetrii
Posts: 5,194
Likes (Received): 7603

Колико сам разумео, досада је Метровагонмаш испоручио 3 гарнитуре, укључујући онај први тест примерак?
vladygark no está en línea   Reply With Quote
Old May 2nd, 2012, 09:37 PM   #5434
Vucko
Cosminologist
 
Vucko's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 11,933

Stigle su!Jupi!

25 aprila su krenule iz Rusije.
Vucko no está en línea   Reply With Quote
Old May 2nd, 2012, 10:44 PM   #5435
dekibelgrade
Registered User
 
Join Date: Jan 2012
Location: Beograd
Posts: 71
Likes (Received): 3

Molim da mi se nesto objasni ako je neko dobro upucen. Ne idem cesto van Beograda, a i kad idem, to sve odradim kolima. E sad, kad ce ti novi vozovi (ovi crveno-sivi/crni) da se krecu po nasim prugama i na kojim linijama? I da li ce ti vozovi ici brze uprkos losem stanju sina u Srbiji? Iskreno, cim se stabilizuje stanje prelazim na zeleznicki saobracaj, jer su guzve nesnosljive u gradovima.
dekibelgrade no está en línea   Reply With Quote
Old May 2nd, 2012, 11:20 PM   #5436
Vucko
Cosminologist
 
Vucko's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 11,933

Radi vec jedan voz,mozes svaki dan sa Dunav Stanice kod glavne policijske stanice od 19.20 da ides do Vrsca.A takodje ima neki polazak ujutru i 2 nazad za BG.

Na putu do Vrsca prolazi kroz pancevo.A karta do panceva je 60 din pa se provozaj ako nemas pametnija posla.Ja se vozih prosle nedelje i super je.
Vucko no está en línea   Reply With Quote
Old May 3rd, 2012, 01:27 AM   #5437
Politikolog
Registered User
 
Politikolog's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 467
Likes (Received): 206

Quote:
Originally Posted by dekibelgrade View Post
Molim da mi se nesto objasni ako je neko dobro upucen. Ne idem cesto van Beograda, a i kad idem, to sve odradim kolima. E sad, kad ce ti novi vozovi (ovi crveno-sivi/crni) da se krecu po nasim prugama i na kojim linijama? I da li ce ti vozovi ici brze uprkos losem stanju sina u Srbiji? Iskreno, cim se stabilizuje stanje prelazim na zeleznicki saobracaj, jer su guzve nesnosljive u gradovima.
Vec je odgovorio covek gde ide prvi ali da i ja nesto izustim: nece ici brze od dozovljenih brzina(znaci koliko pruga dozvoljava). Gde ce ici ostale garniture to niko ne zna, ali nece sigurno sve zavrsiti u Beogradu...

Quote:
Originally Posted by micika View Post
Umem i ja da citam sa sajta, i gledao sam taj sajt stalno, medjutim vidis da lepo gore iznad kazu ljudi da su ukinute linije za Ljubljanu, Budimpestu...
Samo da se nadovezem iako je odogovorio Prolaznik radilo se o vozu za Veneciju koji je kretao iz Budimpeste, e sad kad je ukinut taj voz ovi gradovi su ostali bez veze za Veneciju... Mada vrlo je verovatno da ce od sledeceg reda voznje biti ukinuti odredjeni vozovi: za Ivo Andic koji ide do Budimpeste se vec sad zna da ce biti ukinut, zatim pominje se i Nikola Tesla (Zagreb), zatim Sava (Villah) ali to jos nije konacno odluceno - bar nije javno receno...
__________________
Kosovo je Srbija... Sve ostalo je Miskovic...
Politikolog no está en línea   Reply With Quote
Old May 3rd, 2012, 01:29 AM   #5438
lazaretstd
Graditelji novog Sveta...
 
lazaretstd's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 316
Likes (Received): 230

.aa
lazaretstd no está en línea   Reply With Quote
Old May 3rd, 2012, 08:19 PM   #5439
vladygark
Србоватник
 
vladygark's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Civitas Sancti Demetrii
Posts: 5,194
Likes (Received): 7603

Кина је представила јавности воз CRH380D, уствари Bombradier Zefiro. Судећи по ознаци, воз је сертификован за брзине до 380 км/ч, с тим да у Кини и даље важи ограничење од 300 км/ч, из разлога безбедности и штедње енергије. Кина је засада једина земља која има овај воз, али ускоро ће га имати и Италија, будући да је Trenitalia наручила 50 гарнитура од конзорцијума Bombardier-AnsaldoBreda.http://fans.railcn.net/thread-51563-1-1.html
vladygark no está en línea   Reply With Quote
Old May 8th, 2012, 07:51 PM   #5440
Opustenooo
Original Since 1984
 
Opustenooo's Avatar
 
Join Date: May 2011
Location: Belgrade
Posts: 579
Likes (Received): 477

Dobra slika sa B92.net .


http://www.b92.net/biz/zoom.php?nav_...mage_id=148732 direktan link.
__________________
"...JA SVAKU SVOJU POBEDU ZAPOČINJEM INATOM..."
Opustenooo no está en línea   Reply With Quote


Reply

Tags
Србија, Српска, Црна Гора, железница, železnica, caf, crna gora, montenegro, rail, railway, railways, serbia, srbija, srpska

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Related topics on SkyscraperCity


All times are GMT +2. The time now is 09:30 AM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2018, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

tech management by Sysprosium