daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Forume Shtesė > Albanologjia

Albanologjia Albanian History, Culture, Folklore, Arts and Language.

Reply
 
Thread Tools
Old January 2nd, 2012, 12:20 AM   #121
L1nk1g
γνῶθι σεαυτόν.
 
L1nk1g's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: Gent (B)
Posts: 4,937
Likes (Received): 1966

Quote:
Originally Posted by Tartanzan View Post
Kush tha, se qenka emer shqiptar?! Une vetem thash cfare emrash kane femijet e mi. Pastaj, emri Sami eshte i perhapur ne Shqiperi.
Ngaqe po beje propagande kunder emrave fetare,emrave moderne,emrave te huazuar..Prandaj thashe.
__________________
"Vetėm njė popull qė nuk e meriton lirinė mund t'i ngrejė shtatore pushtuesit tė vet." I.Kadare
L1nk1g no está en línea   Reply With Quote
Old January 2nd, 2012, 12:03 PM   #122
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Quote:
Originally Posted by L1nk1g View Post
Ngaqe po beje propagande kunder emrave fetare,emrave moderne,emrave te huazuar..Prandaj thashe.
Une nuk bej propagande kunder emrave fetare, por kunder atyre emrave qesharake si "Madheshtori, Lumi, Flamur, Patriot, Atdhe, Granit, Besart, Festa, Mjellma, Arra, Embla, Atdhetare, Abetare, etj.", qe per mua ne fakt nuk jane emra, por vetem fjale, qe jane kthyer ne emra. Sepse jane thjeshte qesharake.

Kurse Sami eshte emer me me shume vlere se sa ato emrat qesharake te permendur me larte. Sepse Sami Frasheri ka qene njeri i rendesisshem per Shqiperine.
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old January 3rd, 2012, 12:18 PM   #123
Kumanovari
#Vetevendosje
 
Kumanovari's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 6,175
Likes (Received): 3004

Quote:
Originally Posted by Tartanzan View Post
Une nuk bej propagande kunder emrave fetare, por kunder atyre emrave qesharake si "Madheshtori, Lumi, Flamur, Patriot, Atdhe, Granit, Besart, Festa, Mjellma, Arra, Embla, Atdhetare, Abetare, etj.", qe per mua ne fakt nuk jane emra, por vetem fjale, qe jane kthyer ne emra. Sepse jane thjeshte qesharake.

Kurse Sami eshte emer me me shume vlere se sa ato emrat qesharake te permendur me larte. Sepse Sami Frasheri ka qene njeri i rendesisshem per Shqiperine.
__________________

#Albania

Kumanovari no está en línea   Reply With Quote
Old January 3rd, 2012, 12:22 PM   #124
Kumanovari
#Vetevendosje
 
Kumanovari's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 6,175
Likes (Received): 3004

my top 3

per vajza
- zana
- donika
- saranda

per djem
- patriot
- ilir
- kastriot
__________________

#Albania

Kumanovari no está en línea   Reply With Quote
Old January 3rd, 2012, 02:42 PM   #125
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Problemi me keto emra eshte, qe rralle i pershtaten realitetit. Une kam takuar para shume vitesh nje djal me emrin Patriot. Aj me shau Shqiperine dhe shqiptaret. Dhe kur i thashe une, qe edhe aj eshte shqiptar, ma ktheu qe me shqiptaret nuk do te kete pune. Pastaj une e pyeta se nga vjen aj, mu pergjigj "nga Zvicra". I thash ta gezoj emrin.

Tjeter shembull, futbollisti Atdhe Nuhiu apo Valon Behrami. Tradhetaret me te medhenje kane emrat me "patriotike". Keshtuqe me mire emra, qe nuk kane ndonje kuptim te vecante, si Adan, Aleta, Ben, Belina, Tarion, Verina.

PS: Emri Donika rrjedh nga emri Andronika Kastrioti!

Last edited by Tartanzan; January 3rd, 2012 at 03:46 PM.
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old January 3rd, 2012, 03:40 PM   #126
Lum Lumi
BANNED
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 2,947
Likes (Received): 1531

Quote:
Originally Posted by Tartanzan View Post
Problemi me keto emra eshte, qe rralle i perkasin realitetit.
Lum Lumi no está en línea   Reply With Quote
Old January 3rd, 2012, 04:20 PM   #127
Arbenit
Registered User
 
Arbenit's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 3,720
Likes (Received): 372

Quote:
Originally Posted by Tartanzan View Post
Tradhetaret me te medhenje kane emrat me "patriotike".
Me ia nise ne kete forum me gjobite me pare per marrezina, ti ishe fute borxh deri ne fyt.
__________________
Don't feed the trolls

Brilliant minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people
Arbenit no está en línea   Reply With Quote
Old January 3rd, 2012, 04:33 PM   #128
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Quote:
Originally Posted by Arbenit View Post
Me ia nise ne kete forum me gjobite me pare per marrezina, ti ishe fute borxh deri ne fyt.
Une them mendimin tim, ti thuaje tendin. Por leri keto traplliqet!
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old January 3rd, 2012, 10:19 PM   #129
Kumanovari
#Vetevendosje
 
Kumanovari's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 6,175
Likes (Received): 3004

Quote:
Originally Posted by Tartanzan View Post

PS: Emri Donika rrjedh nga emri Andronika Kastrioti!
e di, at qellim e ka.
njeriu e ben emrin dhe jo emri njeriun
__________________

#Albania

Kumanovari no está en línea   Reply With Quote
Old January 3rd, 2012, 11:13 PM   #130
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Quote:
Originally Posted by Kumanovari View Post
e di, at qellim e ka.
njeriu e ben emrin dhe jo emri njeriun
Pa dyshim. Por duket qesharake, kur dikush e ka emrin Patriot, dhe eshte njeriu me anti-shqiptar qe kam pare ndonjehere.
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old January 3rd, 2012, 11:49 PM   #131
Vanadis
Registered User
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 81
Likes (Received): 2

Quote:
Originally Posted by Tartanzan View Post
Cfare emrash qesharake lexon nga ndonjehere si psh. "Festa, Maja, Arrita, Mjellma, Fidan, Atdhe, Lis, Ambel". Nuk takon shpesh shqiptare me emer te bukur, o kane emra te huaj (qofshin myslimane apo krishtere) ose emra koti si Festa, Lisi, etj.

Per mua emri me i bukur eshte Ledio

Mua me pelqejne me shume emrat qe kane origjine ilire. Femijet e mi i kam pagezuar Alban, Sami dhe Aiola.
Natyrisht qe gjithmone dikujt ndonje emer do t'i duket qesharak, jo i mire, nderkohe qe dikujt do t'i pelqeje. Por gjithsesi keta emra jane me te mire se Klajdi, Endrju, Esmeralda, Xheni, Harolld, Lucie, Jorgo sic ua lene shqipetaret femijeve te tyre. Po i hyri dikush emrave pas 100 vjetesh mund te kujtoje se ne Shqiperi jetuan angleze, italiane e greke ashtu sic mund te duket se gjithe turq ishim deri vone, me emrat Mehmet, Hajrullah, Abdullah e cfare jo.
Ty te pelqen emri Ledio, dikujt mund t 'i duket qesharak. E? Pastaj, na shkrive me Samiun ilir Ups dhe Aio-ue-len.
Vanadis no está en línea   Reply With Quote
Old January 4th, 2012, 12:02 AM   #132
Lum Lumi
BANNED
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 2,947
Likes (Received): 1531

Sami is a turkish word meaning semite, of the semitic tribe.
Lum Lumi no está en línea   Reply With Quote
Old January 4th, 2012, 12:17 AM   #133
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Quote:
Originally Posted by Vanadis View Post
Pastaj, na shkrive me Samiun ilir Ups dhe Aio-ue-len.
Po kush tha ore, qe Sami eshte emer ilir?! Une vetem thash, qe me pelqejne emrat ilire, dhe pastaj shtova emrat e femijeve te mi. Nuk thash askund, qe Sami eshte emer ilir! As per Aiolen nuk thash, qe qenka emer ilir! Mesohu te lexosh me mire.
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old January 4th, 2012, 03:15 AM   #134
Huti
bitte spiel mir etwas
 
Huti's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 4,639
Likes (Received): 19976

Si quhet katoliku shkodran i shkolluem?
-Alafabert

Huti no está en línea   Reply With Quote
Old May 15th, 2012, 01:39 PM   #135
Mr_Albalover
Registered User
 
Mr_Albalover's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: London
Posts: 7,079
Likes (Received): 2629

Emrat e shqiptarėve
Quote:
Njė javė mė parė, njė prej emisioneve mė tė ndjekur tė “Pasdites”, trajtoi origjinėn e emrave tė vendbanimeve shqiptare.

Gjuhėtari Gjovalin Shkurtaj ngjalli njė interes tė madh nėpėrmjet shpjegimeve tė tij interesante dhe duke qėndruar nė tė njėjtėn temė, “Pasdite” trajtoi tė hėnėn se si kanė ndryshuar emrat e shqiptarėve ndėr vite dhe arsyet qė kanė sjellė kėtė ndryshim.

Pėr t’iu pėrgjigjur njėkohėsisht pyetjeve nėse emrat shqiptarė janė tė rrezikuar dhe se ēfarė duhet tė bėjmė nė vazhdim, gjuhėtarja Linda Mėniku, pedagoge nė Universitetin e Tiranės, bėri njė ekspoze tė gjerė, duke nisur nga emrat e gjyshėrve tanė dhe prejardhja e tyre.

“Emrat apo vėnia e tyre ėshtė njė proces qė lidhet me kulturėn, traditėn dhe identitetin personal tė secilit prej nesh. Ai tregon lidhje kulturoe, familjare, pėrkatėsi nė grup, etj. Domethėnė, emri tregon pėrkatėsi, por edhe njė risi dhe qėllim pėr tė qenė i veēantė. Emrat tanė janė tregues i kėsaj marrėdhėnie me veten, me kulturėn e tyre moderne, por edhe ato qė kemi qenė nė kontakt, histori luftrash, fqinjėsi dhe histori globalizimi”, parashtroi temėn gjuhėtarja.

“Tek gjyshėrit tanė ėshtė krejtėsisht i qartė raporti i ndarjes fetare, me emra turq, arabė apo katolikėt, me emra tė krishtera nė variante shqip si Gjin, Gjon, Mrik. Ortodoksėt dallohen lehtė pėr shkak tė njėtrajtėsisė sė tyre, si Antoneta, Dhimitėr, Andon, etj”.
Pasi kėtij grupi, zonja Mėniku identifikon ata persona tė viteve tė kohės pėrpara dhe pas Luftės sė Dytė Botėrore, “kur ka njė lloj pėrpjekje pėr t’u identifikuar si shqiptar apo dėshira tė sė ardhmes. E shprehur nė emra, ka rritje emrash si Fatbadh, Lumturi, Liri, Shpėtim, ēka lidhet me dėshirat e shqiptarėve pėr tė ardhmen dhe pėr veten e tyre. Nė kėtė brez, janė dominues piėkrisht emrat Shpėtim dhe Liri. Pėrsa i pėrket Kosovės, ka njė karakteristikė tjetėr, ndonėse identitet tė njėjtė. Lidhur me historinė e saj, nė brezin qė sot janė 20-30 vjeē, mbizotėrojnė emra si Liridon, Liridona”.

Nė kohėn e komunizmit, ka patur ndikime tė qarta kultutore, por edhe tentativa pėr t’u rikthyer nė emra thellėsisht shqiptar. Pegagogia Mėniku shpjegon: “Fundi i viteve 1960-70, pėr shkak tė rritjes sė ndėrgjegjėsimit tė raporteve shqiptaro-ilire, e ndikuar edhe nga studimet e gjuhėtarėve gjermanė, nisėn tė pėrdoreshin nė masė emra si Anila, Entela, Bledi, Arben, Artan, Genci, Ilir, Genti, Teuta. Janė tė gjithė emra qė i referohen fiseve ilire”.

Megjithatė, kjo periudhė e identifikimit me emrat ilirė dallon pėr dy faza tė saj. “Etapa e parė ishte ajo e preferimit tė emrave tė mbrėterve ilirė, si Agron, Teuta, Bardhyl dhe mė pas, nė njė etapė tė dytė, nė njė pėrpjekje pėr tė krijuar njė lloj identiteti si Brikena, Bledar, Bledion, por edhe emra fisesh, si Ardian, Enkelejd, Dasaret, etj. Nė kėtė periudhė pati edhe njė ndikim nga miqėsia me Bashkimin Sovjetik, duke u vendosur shumė emra si Sonja, Vladimir, Liliana, etj. Ndėrsa marrėdhėnia e viteve 60-70 me Kinėn, nuk solli shumė ndikim nė fushėn e emrave, ēka tregon se marrėdhėnia ishte mbase sipėrfaqėsore dhe se kulturat ishin shumė tė ndryshme pėr t’u pėrshtatur nė pak kohė”.

Dekada e fundit e komunizmit dhe tranzicioni ka shėnuar njė tjetėr etapė nė historinė e vendosjes sė emrave tė shqiptarėve. “Fundi i viteve 1980 solli njė ndryshim tė situatės. Nė komunizėm ishte e ndaluar vėnia e emrave fetarė dhe tė huaj, kėshtu qė liberalizimi i pjesėshėm i jetės solli krijimin e njė brezi Liviash, ndikuar nga personashi Livia Konte e Oktapodhit apo emra tė tjerė serialesh, si Megi. Rikthimi i fesė nė jetėn e shqiptarėve u shoqėrua me rikthimin e kėtyre emrave fetarė, si Kristi, Sara, Franēeska, etj, por tendenca e fundit ėshtė rikthimi pėrsėri tek emra shqiptarė, kryesisht ilirė, tė shkurtėr dhe tė paeksploruar, si Bojken apo Daor. Gjithashtu, vėrehet njė dėshirė pėr tė vendosur emra tė tjerė shqiptarė, si Art, Drin, Bora, Arbi, Dea, etj”.

Sipas gjuhėtares, e cila nuk sheh njė rrezik evident pėr zhdukjen e emrave shqiptarė dhe qė pranon si njė tendencė tė pashmangshme tė globalizimit dhe lėvizjes sė lirė bashkėekzistencėn e emrave tė huaja, njė rol tė mirė nė ruajtjen e identitetit ėshtė edhe njė vendim i gjendjes civile nė vitin 2008, qė shmang emrat e ēuditshėm dhe qesharakė. “Janė pikėrisht emra si Pikėllime, Ballokume, Ēbane, Sose, Pseerdhe, Mbarime, Van Dam, Ēak Norris, Zidan, Ingis apo Bon Xhovi, ata qė nuk lejohen mė”.
http://www.facebook.com/photo.php?fb...9205950&type=1
__________________


"Ne, shqiptarėt e anės kombėtare, nuk kemi tjetėr mendim pėrveē ta heqim Shqipėrinė nga balta. Kėrkojmė tė jetojė kombi ynė me gjuhė tė tij, me mendime e me nder tė tij.
Sa shqiptarė janė tė ndershėm, do tė mbajnė tė gjithė mė anėn kombėtare. Ata qė janė zuzarė, shpirtrobėr e bij kurvash, le tė mbajnė mė anėt e tjera."
-Faik Konica
Mr_Albalover no está en línea   Reply With Quote
Old March 22nd, 2013, 06:57 PM   #136
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Quote:
Originally Posted by omnipotent View Post
Kjo puna e emra shpesh eshte teme diskutimi ne familje e mes shokesh.

Ne Kosove ka me shume emra shqiptare te te rinjte (Saranda, Berat, Vlora, Elbasan), ndersa mezomosha e me te vjeter, kane emra te myslimanizuar (Ahmet, Sali, Avdullah Muharrem etj).
Ne Shqiperi emrat e femijeve jane te bezdisshem. Te aferm te familjes time te luftes ne Tirane, ju kane dhene emra si Amarildo, Mikelangjelo, Sarah, Andrew, Claudia) etj. qe japin pershtypjen se jane gjithqka pos shqiptare.

Sidoq.. emri im i preferuar per djem eshte TRIM ARLIND ose JON, per vajza DEA dhe BORA.
Nje gje qe ato kosovare qe i pagezojne femite e tyre me emrin Berat, nuk e kuptojne qe emri Berat rrjedh nga Belgrad/Beligrad (qytet i bardhe). Sepse kur bizantinet/bullgaret roberuan Ballkanin dhe Shqiperine, i riemertuan qytetet dhe fshatrat me emra sllave. Keshtu Berati e morri emrin Belgrad, sepse fasadat e shtepive jane te bardha. Me pare Berati quhej Antipatreia.
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Reply

Tags
dardania, iliria, kosova, shqipėria

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 07:33 AM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

Hosted by Blacksun, dedicated to this site too!
Forum server management by DaiTengu