daily menu » rate the banner | guess the city | one on one

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Nordic & Baltic > General development > Sweden > Malmö


Reply

 
Thread Tools Rating: Thread Rating: 7 votes, 4.29 average. Display Modes
Old May 31st, 2012, 11:29 AM   #761
staff
囧!
 
staff's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Location: Melbourne | Malmö-Copenhagen | Shanghai
Posts: 10,585
Likes (Received): 23

Riktigt dåliga nyheter. Detta är den mest akuta åtgärden i hela regionen.

http://www.sydsvenskan.se/sverige/ut...mbana-forsenas
Quote:
Utbyggd stambana försenas

Malmö-Lund.
Utbyggnaden av den hårt belastade södra stambanan kan försenas i upp till två år. Satsningen prioriteras ner av Trafikverket när andra järnvägsprojekt har blivit dyrare.

Trafikverkets ledning menar att det behövs omkring 700 miljoner kronor i ökade anslag för att komma igång som planerat 2014.

Järnvägen är maximalt belastad i rusningstid och ska byggas ut från två till fyra spår mellan Arlöv och Flackarp utanför Lund.

Spåren ska också grävas ner där de passerar genom Åkarp och Hjärup.

Men nu är det mycket ovisst om byggstarten kan ske 2014 som planerat.

– Vi är lite oroliga som det ser ut nu att vi inte kan starta 2014. Skälet är att vi har många stora pågående järnvägsprojekt runt om i landet, säger Lennart Andersson, regionchef på Trafikverket.

Tre miljarder kronor är avsatta för utbyggnaden. Men när andra aktuella järnvägsprojekt i landet blir dyrare – bland annat Citybanan i Stockholm – så skjuts investeringen i Skåne på framtiden.

– Pengarna finns i våra planer, men de ligger på fel år. Det är omkring 700 miljoner kronor som behöver tidigareläggas för att driva projektet optimalt, säger Lennart Andersson.

Trafikverket sätter sitt hopp till att regeringen anslår mer pengar i den infrastrukturproposition som väntas till hösten.

Som argument för sin sak lämnade verket i förra månaden in en utredning om järnvägskapaciteten.

– Där har vi en förhoppning om att få finansiering – men vi vet inte idag. Det kan i värsta fall bli byggstart 2016 istället för 2014.

– Vi drar inte i nödbromsen nu. Men får vi inte de signaler vi önskar i höstens proposition får vi gå ner i ett lägre arbetstempo.

Lennart Andersson menar att det är viktigt att järnvägsutbyggnaden kommer igång som planerat.

– Banan är en stor och betydande flaskhals i södra Sverige. När vi får störningar i systemet – på grund av väder och vind eller att anläggning eller tåg går sönder – blir de mycket mer påtagliga när vi bara har två spår på sträckan.

Samtidigt som det saknas pengar till järnvägsutbyggnaden så dröjer regeringens tillstånd att fortsätta med projektet.

Miljölagstiftningen kräver ett särskilt tillstånd från regeringen för att större infrastrukturprojekt som järnvägsutbyggnader ska få sätta igång – så kallad tillåtlighet.

Att beslutet från regeringen dröjer har redan fått till följd att samrådsmötena – där de boende vid järnvägen ska få veta mer om hur de påverkas – har skjutits upp till efter sommaren.

– Tillåtligheten från regeringen kan ge oss nya förutsättningar som vi måste ha med i planen innan vi håller samråd, säger Ingela Olofsson Renström, enhetschef på Trafikverket.
__________________
staff no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
 
Old May 31st, 2012, 12:05 PM   #762
kirderf
Registered User
 
Join Date: May 2008
Posts: 254
Likes (Received): 7

Bisarrt. Som du säger den viktigaste åtgärden i regionen och som borde vara en högprioriterad åtgärd på nationell nivå. Lägg till det faktum att det varit en rejäl jävla långbänk och borde varit löst för länge sedan.

Kan detta vara ett sätt från Trafikverket att eska mer pengar från regeringen? Uppenbarligen är det ju så, men jag tänker mer att det känns som politiskt väl valt projekt att nedprioritera just Södra stambanan. Har du någon insyn eller uppfattning om detta, smastad?
kirderf no está en línea   Reply With Quote
Old May 31st, 2012, 05:25 PM   #763
staff
囧!
 
staff's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Location: Melbourne | Malmö-Copenhagen | Shanghai
Posts: 10,585
Likes (Received): 23

Postade detta i LRT-tråden, men det passar in här också. Hur har de tänkt när det gäller avgifter på E6/E22 som väl är statliga motorvägar?

http://www.mynewsdesk.com/se/pressro...regionen-41272
Quote:
Skattning av vägskatt i Malmöregionen

2012-05-31 16:32

SPIS (Spårvägar i Skåne) har gett Trivector Traffic i uppdrag att översiktligt skatta möjliga intäkter från trängselskatt/vägavgifter i regionen med syfte att finansiera nya spårvägar. Skattningarna som presenteras i föreliggande rap-port är grova och bygger på en analys av de system som införts, respektive är på väg att införas, i Stockholm respektive Göteborg.

Finansieringsmöjligheter från tre olika varianter på trängselavgifter ska beskrivas och intäkterna från dessa skattas. Rapporten presenterar potentiella förändringar i transportarbete; drift- och investeringskostnader; och andra möjliga effekter av införandet av en avgift/skatt. De tre möjliga trängselavgiftsvarianterna som ska beskrivas är:

Trängselskatt i Malmö stad
Avgift på E6:an
Avgift på E22:an


Det här dokumentet ger en kort översikt av möjliga trängselavgifter, baserad på erfarenheter från existerande system. Analysen är gjord utan omfattande studier, modelleringsverktyg, eller mer avancerad transportsystemanalys, vilket betyder att siffror och slutsatser är relativt osäkra.
__________________
staff no está en línea   Reply With Quote
Old June 2nd, 2012, 07:00 AM   #764
staff
囧!
 
staff's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Location: Melbourne | Malmö-Copenhagen | Shanghai
Posts: 10,585
Likes (Received): 23

http://www.sydsvenskan.se/malmo/supe...n-far-graddfil
Quote:
Superbussen får gräddfil

Malmö.
Amiralsgatan blir mer stadsgata än väg. Och bilarna får maka på sig när den nya superbussen ska susa fram i Malmös i särklass längsta busskörfält på drygt tre kilometer.



Det är vardagsmorgon i kollektivtrafiken. Buss fem kör längs Amiralsgatan. Från Rosengård till centrala Malmö blir bussen allt fullare, men ingen behöver stå upp. Detta är Malmös allra största stadsbusslinje, från hållplats Folkets park är det uppemot 800 resenärer i timmen såhär i rusningstid. Bussen går på maxkapacitet, vid flera hållplatser hinner femmorna ikapp varandra.

Linje fem står inför en genomgripande förändring som kommer att göra avtryck i Malmötrafiken. "Superbuss" är arbetsnamnet på de specialdesignade, extralånga bussar som ska ersätta linje fems vanliga stadsbussar i december nästa år. Tanken är att bussen får en egen gräddfil längs nästan hela Amiralsgatan, från Rosengård centrum till Drottninggatan.

Hela denna stäcka på drygt tre kilometer blir ett av körfälten i varje riktning bussfil, är tanken.
Förväntningarna på superbussen är högt ställda. Den ska förverkliga det politiska målet att styra resandet från bil mot kollektivtrafik.

Superbussen ska bli en morot för pendlarna. Den ska marknadsföras som ett snabbare, bekvämare och, inte minst, punktligare alternativ än dagens stadsbussar. Trafikutredarna tror att superbussen ökar resandet på linje fem med fem procent.
– Vi försöker efterlikna spårvagn. Det ska vara bra framkomlighet och tillförlitlighet, säger projektledaren Mattias Schiöth på Skånetrafiken.

Politikerna har enats om superbussen i en avsiktsförklaring. Men en rad frågor återstår att lösa inför det formella beslutet i höst. En viktig aspekt är hur trafiken på Amiralsgatan påverkas av en bussfil.
–Vi tittar på olika lösningar, säger projektledaren Malena Möller på gatukontoret.

Amiralsgatan är en av de största infarterna till centrala Malmö, och en av de mest trafikerade stadsgatorna. Här samsas personbilar med ambulanser, brandbilar och polisbilar, gula regionbussar och gröna stadsbussar, sopbilar och transportlastbilar. Samt en del cyklar, och, på vissa sträckor, parkerade bilar.

Vad händer om bussarna tar ett körfält från bilarna? Och vad blir konsekvensen om bussfältet läggs i mitten, eller i kanten? På gatukontoret är trafikplanerarna i full gång med att mäta trafikflöden på Amiralsgatan. De räknar fordon, lägger ut mätkablar i körbanan, och simulerar trafik med hjälp av dataprogram.

En sak är säker, konstaterar projektledaren Malena Möller på gatukontoret:
– Det blir mindre utrymme till bilarna.

Men för blåljustrafiken blir det en förbättring:
– Utryckningsfordon ska använda busskörfältet, säger Malena Möller.

Den nya bussen är ett samarbete mellan Malmö stad, Skånetrafiken och entreprenören Nobina som kör hälften av Malmös stadsbussar. För Malmös del är huvuduppdraget att anpassa gaturummet för den nya, extralånga bussen. Men det handlar inte bara om att få det att fungera. Politikerna och tjänstemännen vill sända en stark signal om att superbussen är ett nytt inslag i Malmötrafiken.
– Den här linjen ska särskilja sig. Man ska förstå att det inte är någon vanlig busslinje, säger Mattias Schiöth på Skånetrafiken.

En idé är att superbussen får en annan färg än stadsbussgrön. Att linje fem får en tydlig identitet är viktigt för att signalera att superbussen innebär en nyhet: på superbussen blir det påstigning genom alla dörrar, och man stämplar själv sin biljett utan att behöva passera föraren.
– Spårvagnsbeteende, säger Mattias Schiöth.

De andra stadsbussarna kommer att fungera som idag med påstigning hos föraren.
På gatukontoret hoppas trafikplanerarna att superbussens intåg ska förändra Amiralsgatan.
– Det är ju väldigt mycket asfalt och breda sektioner idag, säger Malena Möller.

Mer väg än stadsgata, är hennes bild av Amiralsgatan.
– Vi hoppas att den kan bli mer stadsmässig.
__________________
staff no está en línea   Reply With Quote
Old June 2nd, 2012, 08:58 AM   #765
staff
囧!
 
staff's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Location: Melbourne | Malmö-Copenhagen | Shanghai
Posts: 10,585
Likes (Received): 23

http://www.expressen.se/kvp/ledare/l...e-forskracker/
Quote:
Ledare: Spår som inte förskräcker

Att ingenting är säkert när det gäller statliga infrastrukturprojekt förrän de är klara - framför allt om de ligger i Skåne eller Sydsverige - bevisas återigen:
Trafikverket har plötsligt inte de pengar som behövs för att som planerat sätta i gång bygget av fyraspårsjärnväg mellan Malmö och Lund; andra projekt har blivit dyrare, sägs det.

Utan extraanslag på 700 miljoner kommer inte bygget i gång 2014 utan kanske två år senare.
Regionchefen Lennart Andersson säger till Sydsvenskan att de inte "drar i nödbromsen än", men avvaktar tioll hösten för att se om regeringen i propositionen anslår mer pengar.
Är det enda sättet, måste det nog bli så. Fyrspåret borde ha varit på plats för tio år sedan. Sträckan är en flaskhals som inte bara är drabbad av förseningar utan också trafiken i hela Sydsverige.
Och bara de knappa två milen har många viktiga funktioner: Här går pendlingståg var tionde minut, delvis som en del i Öresundstågsystemet, här passerar snabbtågen, och här ska godstrafik kunna flyta.
Regionala och lokala röster måste ta ton i kör och enskilt för att se till att staten lever upp till sitt ansvar.
Lite ironiskt är att nyheten kommer precis efter det att det regionala näringslivet i form av Sydsvenska industri- och handelskammaren tog ställning för att prioritera utbyggnad till fyra spår på stambanan upp till Hässleholm, och fler mötesstationer på vägen genom Småland.
De menar att de diskuterade snabbtågslinjerna och godsjärnvägarna ligger så långt fram i tiden att man först kan lösa mycket av problem med fyra spår genom Skåne. Då skulle flaskhalsen vidgas, man får möjlighet att på sträckan separera snabbare och långsammare tågslag.
Det ligger mycket i det utan att för den skull alldeles avskriva höghastighetsjärnväg till Stockholm och Oslo. Inte minst norrmännen har ett stort intresse att få supersnabba tåg till Malmö/Köpenhamn och vidare ut på kontinenten till Hamburg och Berlin.
Och höghastighetsjärnväg till Mälardalen kan enligt vissa beräkningar till stor finansieras genom markvärdeshöjningar vid de nya stationerna.
Men fyrspårsförslaget är billigt, snabbare genomförbart och en lösning som man kanske inte behöver vänta på i decennier.
Men först och främst måste byggstarten 2014 för två nya spår Malmö-Lund säkras.
__________________
staff no está en línea   Reply With Quote
Old June 3rd, 2012, 09:45 AM   #766
staff
囧!
 
staff's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Location: Melbourne | Malmö-Copenhagen | Shanghai
Posts: 10,585
Likes (Received): 23

http://www.sydsvenskan.se/malmo/poli...het-om-bussfil
Quote:
Politisk enighet om bussfil

Malmö.
En bred politisk enighet banar väg för superbussen som ska börja rulla på stadsbusslinje fem nästa år. Båda blocken ger klartecken för ett tre kilometer långt busskörfält på Amiralsgatan.

– Det blir ett ingrepp som heter duga i en viktig trafikåder, konstaterar kommunalrådet Anders Rubin (S) som är ordförande i tekniska nämnden.

Han tänker särskilt på den redan hårt trafikerade sträckan från Nobeltorget mot Centralen.
– Problemet är att få plats med övrig trafik. Vi kan få mer bilköer, initialt. Men förhoppningsvis leder detta till att ett antal som kör bil istället väljer att åka kollektivt.

En egen fil är helt nödvändig när linje fem får en högkapacitetsbuss, menar Anders Rubin.
– Vill vi ha en fungerande kollektivtrafik har vi inte många alternativ.

För superbussens skull är även oppositionen beredd att ge klartecken för att förvandla ett av Amiralsgatans körfält åt bussar, i båda riktningarna, hela vägen från Latinskolan till Rosengård centrum.
– Vi ska inte sätta oss emot det, säger Moderaternas kommunalråd Stefan Lindhe.
Han framhåller att superbussen får påstigning genom alla dörrar, vilket förkortar restiden.

– Vår grundinställning är att vi inte ska planera mot något trafikslag. Men självklart måste man ibland göra kompromisser som kan försämra för andra, säger Stefan Lindhe.

Även folkpartisterna är positiva till att superbussen får egen fil, men de vill se en konsekvensbeskrivning innan de säger definitivt ja.
– Vi har absolut inte sagt nej. Ska det vara någon nytta med superbussen måste den ha ett eget körfält. Men vi vill se hela utredningen. Det måste vara framkomligt även för bilar, och man får inte tränga ut cyklar, säger kommunstyrelseledamoten Ewa Bertz (FP).

Miljöpartisten Karolina Skog, som är kommunalråd med ansvar för framtidens trafik, menar att ett busskörfält i själva verket förbättrar framkomligheten.
– En snabb och bra kollektivtrafik är ett sätt att skapa mer plats för alla i trafiken.
Stefan Lindhe (M) ser superbussen som ett intressant test.
– Accepterar Malmöborna lägre framkomlighet på Amiralsgatan om man istället får en proffsigare busslinje?

Även Sverigedemokraterna, som är ett ensamt oppositionsparti i Malmöpolitiken, säger ja till att superbussen får ett eget körfält.
Politikerna fattar det formella beslutet om superbussen efter sommaren.
__________________
staff no está en línea   Reply With Quote
Old June 4th, 2012, 09:55 AM   #767
Smastad
Registered User
 
Smastad's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 366
Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by kirderf View Post
Bisarrt. Som du säger den viktigaste åtgärden i regionen och som borde vara en högprioriterad åtgärd på nationell nivå. Lägg till det faktum att det varit en rejäl jävla långbänk och borde varit löst för länge sedan.

Kan detta vara ett sätt från Trafikverket att eska mer pengar från regeringen? Uppenbarligen är det ju så, men jag tänker mer att det känns som politiskt väl valt projekt att nedprioritera just Södra stambanan. Har du någon insyn eller uppfattning om detta, smastad?
Nej, jag är också lite förvirrad. Jag leker lite med tanken att det är svårare för väljarna att förstå nyttan med fyra spår i stället för två än att förstå nyttan med helt ny järnväg och att det därför skulle vara mindre politiskt gångbart. Samtidigt är det ju trafikverket som är ute och säger detta och de bör ju definitivt ha koll. Kanske bara ett sätt att få mer pengar. Eller en effekt av dålig planering.
Smastad no está en línea   Reply With Quote
Old June 18th, 2012, 07:16 AM   #768
staff
囧!
 
staff's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Location: Melbourne | Malmö-Copenhagen | Shanghai
Posts: 10,585
Likes (Received): 23

Cykelgaraget vid Triangeln som bör ha börjat byggas nu?

image hosted on flickr


image hosted on flickr


image hosted on flickr
__________________
staff no está en línea   Reply With Quote
Old June 18th, 2012, 07:35 AM   #769
staff
囧!
 
staff's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Location: Melbourne | Malmö-Copenhagen | Shanghai
Posts: 10,585
Likes (Received): 23

http://www.skanskan.se/article/20120...ubbelt-sa-bred
Quote:
Kaptensbron blir dubbelt så bred

Av Matilda Lundahl 17 JUNI 14.08

MALMÖ. Med sina 8 000 cyklister per dygn är Kaptensbron den mest belastade cykelvägen i stan. För att anpassa bron till den ständigt ökande strömmen av cyklister ska den nu byggas om.

Rusningstid och sommartid är värst för trafiken över bron. Cyklister och gångtrafikanter samsas om en relativ liten yta för att ta sig över Södra Förstadskanalen.

Snart ska det bli ändring på det. Kaptensbron ska rivas och byggas upp på nytt. Bredare och fräschare.
– Den kommer i princip att bli dubbelt så bred, både för gående och cyklister, säger tekniska nämndens ordförande Anders Rubin (S).
– I dag upplevs bron som något man tar sig över, tanken är att den även ska bli en plats där man kan vara och vistas, fortsätter han.
För att inte störa Malmöfestivalsbesökarna inleds arbetet efter arrangemanget. En tillfällig bro kommer att upprättas väster om nuvarande bro.

Arbetet beräknas ta tio månader och kosta cirka 36 miljoner kronor.
Den nya bron ska inte påverka genomströmningen i kanalen, däremot kan båttrafiken påverkas under själva byggskedet. Men kanalen ska, i möjligaste mån, hållas öppen under hela byggtiden. Båttrafiken kan tvingas att stängas av under kortare perioder av säkerhetsskäl.

Brons ljussättning och effektbelysning kommer också att ses över under ombyggnaden.
__________________
staff no está en línea   Reply With Quote
Old June 18th, 2012, 11:04 AM   #770
Shifty2k5
Registered User
 
Join Date: Jun 2010
Location: Uppsala
Posts: 307
Likes (Received): 6



Det projektet skrotades väl enligt en artikel från sydsvenskan tidigare i våras?
Shifty2k5 no está en línea   Reply With Quote
Old June 18th, 2012, 12:18 PM   #771
kirderf
Registered User
 
Join Date: May 2008
Posts: 254
Likes (Received): 7

Nej, båda projekten är i liv. Kaptensbron har man inte bärjat med ännu dock.

Cykelparkeringen och servicehusen vid Triangeln är dock på gång. Båda husen har nått full höjd (1 vån, hehe). Det är ju väldigt enkla byggnader så de bör vara klara ganska så snart. Är fortfarande besviken över att de tidigare planerna på en betydligt intressantare cykelparkering inte blev av.
kirderf no está en línea   Reply With Quote
Old June 19th, 2012, 12:52 PM   #772
staff
囧!
 
staff's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Location: Melbourne | Malmö-Copenhagen | Shanghai
Posts: 10,585
Likes (Received): 23

http://www.mynewsdesk.com/se/pressro...t=pressrelease
Quote:
Inbjudan till presskonferens om Malmö C

2012-06-19 11:30

Gatukontoret, Jernhusen och NCC bjuder in till presskonferens den 20 juni för att informera om arbetet på och kring Malmö C.




Onsdagen den 20/6 kl. 11.00 hålls presskonferens i Kungliga vänthallen, Malmö Centralstation (ingång från Centralplan där bussarna stannar). Gatukontoret, Jernhusen och NCC kommer bland annat informera om vad som händer med:

Det nya cykelgaraget
Busstationen
Kungliga vänthallen och övriga lokaler längs Centralplan
Efter presskonferensen ges möjlighet att få komma ner och besöka det underjordiska cykelgaraget.
__________________
staff no está en línea   Reply With Quote
Old June 19th, 2012, 01:28 PM   #773
staff
囧!
 
staff's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Location: Melbourne | Malmö-Copenhagen | Shanghai
Posts: 10,585
Likes (Received): 23

http://www.metroarkitekter.blogspot.se/
Quote:
2012-06-15 - Malmö Centralstation publicerat i Bauwelt!
mer info / more info

/ Tillsammans med flera internationella infrastrukturprojket har Malmö
Centralstation blivit publicerad i den Tyska arkitekturtidskriften Bauwelt! /

/ Among several international infrastructure projects has Malmo
Railway station been published in the German architecture magazine Bauwelt! /

__________________
staff no está en línea   Reply With Quote
Old June 19th, 2012, 01:28 PM   #774
staff
囧!
 
staff's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Location: Melbourne | Malmö-Copenhagen | Shanghai
Posts: 10,585
Likes (Received): 23

Större bild på Malmö C:

__________________
staff no está en línea   Reply With Quote
Old June 21st, 2012, 12:48 PM   #775
staff
囧!
 
staff's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Location: Melbourne | Malmö-Copenhagen | Shanghai
Posts: 10,585
Likes (Received): 23

Ju mer jag läser om Jernhusens planer desto mer ökar mitt förtroende för dem.

http://www.sydsvenskan.se/malmo/arbe...tralen-fortgar
Quote:
Arbetet med Centralen fortgår

Malmö.
Nu börjar den andra etappen av upprustningen av Centralstationen. Det är den äldsta byggnaden som i nuläget står tom som ska renoveras och fyllas med design- och servicebutiker.

Ambitionen är att så långt det är möjligt att återställa den gamla stationsbyggnaden till ursprungsskick. I alla fall när det gäller fasaden och planteringarna som en gång fanns utanför byggnaden mot kanalen. På markplanet är det tänkt att sju-åtta butiker med inriktning på service och design ska öppnas.

Även det nya stora cykelgaraget utmed kanalen är på väg att färdigställas. Garaget ska rymma 1 400 cyklar och det är också tänkt att här ska finnas en cykelverkstad, toaletter och duschar för resenärerna, samt en lounge där cyklister som väntar på tåget kan pusta ut.

Det kommer även att bli möjligt att låsa in sin cykel mot en avgift. Både stationshuset och cykelgaraget väntas stå klara under hösten 2013.
__________________
staff no está en línea   Reply With Quote
Old June 23rd, 2012, 11:11 AM   #776
[juxtaposition]
Martin K
 
[juxtaposition]'s Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Location: Malmö
Posts: 1,536
Likes (Received): 29

Håller med, Centralen är så himla mycket roligare idag än innan Citytunneln.

Det är en ganska imponerande (Resecentrum)satsning Jernhusen gjort runt om i landet. Stationen i Uppsala tycker jag också är fräsch och trevlig, Gbg C likaså efter tillkomsten av Nils Ericsson-terminalen.

Det är bra att det inte bara handlar om att hoppa av tåget och på bussen längre, utan att de gjort stationerna till mycket vidare målpunkter. Ibland åker jag själv på söndagar upp till Centralen och sätter mig på O´learys, kollar på Serie A eller Premier League och käkar en bit mat. Det kunde jag inte göra för ett par år sedan.
[juxtaposition] no está en línea   Reply With Quote
Old June 25th, 2012, 02:45 AM   #777
staff
囧!
 
staff's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Location: Melbourne | Malmö-Copenhagen | Shanghai
Posts: 10,585
Likes (Received): 23

http://sverigesradio.se/sida/artikel...rtikel=5160622
Quote:
Ny busstation och cykelanläggning

Publicerat: onsdag 20 juni kl 15:16 , Nyheter P4 Malmöhus

En ny cykelanläggning och en ny regionalbusstation byggs just nu vid den östra delen av centralstationen i Malmö. Cykelanläggningen kommer att rymma ca 2000 cyklar.

Projektledare: ”De som använder den ska känna en trygghet”
1400 cyklar under jorden och 600 cyklar ovanför marken.
-Anläggningen ska välkomna alla cyklister med ljusa färger och trivsammiljö. Det kommer att finnas toaletter, cykelverkstad, lounge och inte bara cykelgarage, säger Conny Ragnarp Projektledare på Gatukontoret.
En regionalbusstation till Skånetrafiken kommer att byggas ovanpå anläggningen. Trafiken kommer att påverkas när byggarbetet är i gång. Arbetet förvänta sig att vara klar hösten nästa 2013.

Den ursprungliga stationsbyggnaden Södraflygen kommer att ändras till butiklokaler som är ljusa och öppna med stora skyltfönster.
Färgen på centralstationen kommer att ändras till en ljusare färg.

-Den ändras både för att den håller på att trilla ner och för att sätta den här juvelen på marknaden och visa så här fin är byggnaden, det säger Ola Gunnefur Affärsutvecklare på Jernhusen.

Den kungliga vänthallen kommer att utnyttjas av allmänheten genom att ändra den till exempel till matsal, accessoarbutik eller samhällsinformation.



__________________
staff no está en línea   Reply With Quote
Old June 25th, 2012, 02:55 AM   #778
staff
囧!
 
staff's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Location: Melbourne | Malmö-Copenhagen | Shanghai
Posts: 10,585
Likes (Received): 23

Det blir tydligen kontorslokaler i huvudbyggnaden:

__________________
staff no está en línea   Reply With Quote
Old June 26th, 2012, 08:18 AM   #779
staff
囧!
 
staff's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Location: Melbourne | Malmö-Copenhagen | Shanghai
Posts: 10,585
Likes (Received): 23

Naturligtvis positivt att hyrcykelsystem äntligen kommer på plats, men att inte rikta sig till turister känns urbota dumt. Malmö har gjort sig världsberömd för sin hållbarhetsinriktning och som cykelstad-- då borde hyrcyklar vara det första dagsturisterna (som kommer med tåget från Kbh främst) ser när de kommer upp ur Citytunnelstationerna. Jag kan nästan garantera att det kommer bli krångligt och avancerat för turister som inte har Jojo-kort.

Samarbetet med Lund och Helsingborg är bra när det gäller stordriftsfördelar för att effektivt kunna få igång satsningar som spårvagnsnäten samt hyrcyklarna (självklart ska samma cyklar och samma betalningsstationer användas!), men när allt kommer till kritan så är dessa städer fundamentalt olika. Detta innebär att olika lösningar krävs när det gäller de övergripande visionerna, även om man använder samma typ av system i slutändan-- annars riskerar man att få urvattnade och sönderkompromissade lösningar som inte är till gagn för någon av städerna. Malmö är en storstad som för närvarande ser en enorm uppgång i turism med miljontals internationella turister varje år.

I fallet med hyrcyklar så tycker jag det är otroligt viktigt att man inte försummar turisterna på något sätt-- i alla fall inte i Malmö.

http://nfo.nu/?p=128448
Quote:
Hyrcyklar ska underlätta för pendlare

2012-06-25, 12:08

SKÅNE. Malmö, Lund och Helsingborg planerar ett gemensamt system för hyrcyklar, som ska gå att boka och betala genom Skånetrafiken. Cyklarna ska rikta sig mer mot pendlare än turister.

Karolina Skog
– Skånetrafiken ser till att det går att betala med jojokortet, medan kommunerna äger cyklarna. Men kunden ska uppleva det som samma system, säger Karolina Skog (MP), kommunalråd i Malmö.

Hon hoppas att cyklarna finns på plats redan under den här mandatperioden – med andra ord senast år 2014. Medan många andra hyr- och lånecykelsystem vänder sig främst till turister, ska de skånska hyrcyklarna i första hand komma pendlarna till nytta. När de hoppar av bussen eller tåget på arbetsorten kan de ta en cykel och bege sig vidare.

– Vi ser att det finns ganska stor grupp där en kombination av kollektivtrafik och cykel ger en bra lösning. På så vis kan man också i större utsträckning klara sig utan bil, genom att lösa en stor del av sina resor så här och till exempel vara med i en bilpool, säger Karolina Skog till Nytt från Öresund.
På sikt kan fler kommuner ansluta sig till systemet. Karolina Skog ser också stora fördelar om det i framtiden går att samarbeta med Köpenhamn.

– Om man kan gå på bussen i Malmö och betala för en hyrcykel i Köpenhamn, då har vi ett bra system, säger hon.
Anna Palmehag/NFÖ
__________________
staff no está en línea   Reply With Quote
Old June 26th, 2012, 01:17 PM   #780
staff
囧!
 
staff's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Location: Melbourne | Malmö-Copenhagen | Shanghai
Posts: 10,585
Likes (Received): 23

http://www.mynewsdesk.com/se/pressro...t=pressrelease
Quote:
Grönt ljus för utredning om gemensam drift av Copenhagen Malmö Port och Helsingborgs Hamn

2012-06-26 10:45

Copenhagen Malmö Ports styrelse vill utreda bildandet av ett gemensamt driftsbolag med Helsingborgs Hamn AB. På tisdagen gav kommunstyrelsen sitt medgivande till utredningen.

Målet är att undersöka hur en ny hamnaktör med flera spetsområden kan skapas och hur ett modernt hamnföretag ska kunna ta upp kampen i konkurrensen från de stora hamnarna på kontinenten och med övriga transportintensiva regioner i Östersjön.

Malmö stads ägande av den fysiska hamnen kommer bestå oavsett eventuella förändringar i formerna för driften.

– Det här är ett steg mot att bredda hamnverksamheten ytterligare och utnyttja hamnresurserna ännu bättre, och ambitionen är att det här ska vara drift redan om ett år, säger Ilmar Reepalu (S), kommunstyrelsens ordförande.

– En gemensam storhamn i Öresundsregionen är intressant av många skäl, inte minst av miljöskäl. Med en gemensam strategi för transporterna kan mycket göras för att överföra gods från vägarna till andra transportslag som sjöfart och järnväg. Det är ett spännande steg som nu tas mot detta, säger Lari Pitkä-Kangas (MP), kommunalråd.
__________________
staff no está en línea   Reply With Quote


Reply

Thread Tools
Display Modes Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off



All times are GMT +2. The time now is 10:22 AM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2013, vBulletin Solutions, Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like v3.1.2 (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2013 DragonByte Technologies Ltd.
vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2013 DragonByte Technologies Ltd. (Resources saved on this page: MySQL 18.75%)

SkyscraperCity - In Urbanity We Trust

Hosted by Blacksun, dedicated to this site too!
Forum server management by DaiTengu