daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Bulgaria > Regional Bulgaria > Sofia

Sofia Софийско строителство, развитие и общи дискусии

View Poll Results: Витошка трябва д
Изцяло пешеходна 210 45.36%
Пешеходна с велоалеи 165 35.64%
Пешеходна с велоалеи и трамваи 88 19.01%
Voters: 463. You may not vote on this poll

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 9 votes, 5.00 average.
Old June 4th, 2012, 10:18 AM   #241
bouzanis
Registered User

Likes (Received): 249

Ето една идея, свързана с трамвая по Витоша , който ще липсва на носталгиците

Quote:
Идеята ми е за запазване на трамвайни релси в отсечката между ул Алабин и ул Гладстоун, върху които да се постави за постоянно паркиран възстановен трамвай София 65, София 70 или София 100. Гледката на такъв жълт трамвай по бул Витоша e традиционна за булеварда и символична за него. Поставянето на такъв трамвай като музеен експонат на открито ще я запази и ще бъде допълнителна атракция в града.

Last edited by bouzanis; June 4th, 2012 at 10:25 AM.
bouzanis no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old June 4th, 2012, 11:31 AM   #242
bouzanis
Registered User

Quote:
Originally Posted by conejoconajo View Post
Бебешките колички - може би имат амортисьори, но за токчетата наистина улучи. Много е гадно по неравен паваж, още по-гадно по павета.
Бебетата наистина обожават павета
а решението с токчетата е ето това

Покрай магазините има част с равни плочки, в центъра са паветата. Хем прилича на улица, а не на цигански площад, хем е на едно ниво и не затруднява пешеходците.
Old June 4th, 2012, 11:35 AM   #243
benjaminn
Registered User

benjaminn's Avatar

Likes (Received): 3403

Бога ми, хайде без подобни жълти "символи" по софийските улици, много ви моля...

Bulgarian Police, 24 July 2013:
http://youtu.be/WvPJImAx1AE
http://youtu.be/E-JDMPLtj20

SOFIA - The Capital of Bulgaria:

Construction Updates, Public Transport & Infrastructure
Photography

Я мислех като да си умрем от старост,
а оно така станa като да си умрем от смех,
хе-хе-хе...

benjaminn no está en línea   Reply With Quote
Old June 4th, 2012, 11:46 AM   #244
kvasoc
BANNED

Likes (Received): 1

Quote:
Originally Posted by bouzanis View Post
Ето една идея, свързана с трамвая по Витоша , който ще липсва на носталгиците

Идеята ти за трамвая е много добра. Защо не изпратиш предложение до СО?
Аз бих изпратил писмо в подкрепа на твоето предложение.

П.С. Може би още по- добре ще е ако се постави реплика на мотриса от по- старите и по- малки трамваи (от ония зелените).

А иначе за паветата добре би звучало гранитни павета добити от кариери в планината Витоша като настилка на бул. Витоша.

Last edited by kvasoc; June 4th, 2012 at 11:51 AM.
kvasoc no está en línea   Reply With Quote
Old June 4th, 2012, 12:26 PM   #245
poseidon11
Registered User

Likes (Received): 33

Променят изцяло пешеходната част на “Вито

mРеконструкцията на целия участък на бул. „Витоша” от бул. „Свети Патриарх Евтимий” до Съдебната палата ще започне тази година, каза столичният кмет Йорданка Фандъкова.
Кметът направи проверка на работата на общинското предприятие „Паркове и градски градини”, предаде „Фокус”.

Наесен ще имаме изцяло ново пешеходно пространство в центъра на града, което от следващата година да бъде поддържано от общинското предприятие „Паркове и градини”, каза Фандъкова. „Проектът за промяната в този участък е готов. До месец очаквам да започне реконструкцията на цялото пространство. Не само това, което бяхме обявили, което е в задачата на изпълнителите на метрото, но и останалата част, за която в момента ще се консултира процедурата в Агенцията за обществени поръчки. Ако имаме възможност, е безсмислено да правим само едната част, по-добре общината да добави необходимите средства, за да може да се прави всичко нацяло, добави Фандъкова.

По предварителни данни над 3 милиона лева ще струва ремонтирането на този участък. „Ще имаме възможност да се справим с тази задача, стига колегите да се справят с процедурите, да може да се приеме проектът от Общинския съвет, да се направят процедурите за избор на изпълнител”, отбеляза още тя.

Тя съобщи още, че предстои да се обяви процедура за избор наизпълнител на пешеходната зона по бул. "Битоша" между ул. "Неофит Рилски" и ул. "Алабин". В нея ще има две водни съоръжения, но от проекта са премахнати обществената тоалетна и подземният паркинг, поради протестите на живеещите и собствениците на обекти в района, съобщи БТА.

http://sofia.dir.bg/news.php?id=11285800

Last edited by poseidon11; June 4th, 2012 at 12:34 PM.
poseidon11 no está en línea   Reply With Quote
Old June 4th, 2012, 12:30 PM   #246
conejoconajo
Registered User

conejoconajo's Avatar

Likes (Received): 942

Quote:
Бебетата наистина обожават павета
а решението с токчетата е ето това

Покрай магазините има част с равни плочки, в центъра са паветата. Хем прилича на улица, а не на цигански площад, хем е на едно ниво и не затруднява пешеходците.
Ще кажеш, че няма угодия, но плочникът отстрани е лъскав, трябва да е по-грапав, защото на прекалено гладко токчетата приплъзват :-)

===

Колкото до идеята за древен таралясник по Витоша, мисля, че няма да си пасва с архитектурата на сградите и замисъла на мястото. По същата причина и точно там няма да е най-подходящо да се слагат патетични мемориали на български владетели, а ако има пластики, то те да не доминират по трасето. Общото оформление по мое мнение трябва да е някакъв вариант на стила на НДК, но в по-весели тонове, или пък в краен случай нещо от сорта:

Един стар трамвай, колкото и кичест атракцион да е за населението от 0 до 5 години, само ще е претекст да оставят гадните релси, с кабеляка отгоре, а всъщност те са главните загрозители на Витошка в момента.
conejoconajo no está en línea   Reply With Quote
Old June 4th, 2012, 12:37 PM   #247
benjaminn
Registered User

benjaminn's Avatar

Likes (Received): 3403

Ако започнат целия булевард да ремонтират би било прекрасно. Дано намерят парите. И дано разкарат тревата от плана за реконструкция!

Не е по темата, ама да попитам - като гледам горната снимка, след края на проучванията пред ЦУМ, как ще се преустрои терена на бившия паркинг? Пак ли ще е такъв или нещо пешеходна зона?

Bulgarian Police, 24 July 2013:
http://youtu.be/WvPJImAx1AE
http://youtu.be/E-JDMPLtj20

SOFIA - The Capital of Bulgaria:

Construction Updates, Public Transport & Infrastructure
Photography

Я мислех като да си умрем от старост,
а оно така станa като да си умрем от смех,
хе-хе-хе...

benjaminn no está en línea   Reply With Quote
Old June 4th, 2012, 02:11 PM   #248
bouzanis
Registered User

Quote:
Originally Posted by kvasoc View Post
Ами аз копирах текста от предложение под статия за идеи за София на блога на общината. Не е моя идеята. Но не е лоша идея да се пише до общината, на мен също ми харесва , въпросът е дали има запазен трамвай за възстановяване. Тези дървените най-старите не знам дали ще им се отрази добре атмосферното влияние
Old June 4th, 2012, 02:16 PM   #249
bouzanis
Registered User

Quote:
Originally Posted by poseidon11 View Post
mРеконструкцията на целия участък на бул. „Витоша” от бул. „Свети Патриарх Евтимий” до Съдебната палата ще започне тази година, каза столичният кмет Йорданка Фандъкова.
Кметът направи проверка на работата на общинското предприятие „Паркове и градски градини”, предаде „Фокус”.

Наесен ще имаме изцяло ново пешеходно пространство в центъра на града, което от следващата година да бъде поддържано от общинското предприятие „Паркове и градини”, каза Фандъкова. „Проектът за промяната в този участък е готов. До месец очаквам да започне реконструкцията на цялото пространство. Не само това, което бяхме обявили, което е в задачата на изпълнителите на метрото, но и останалата част, за която в момента ще се консултира процедурата в Агенцията за обществени поръчки. Ако имаме възможност, е безсмислено да правим само едната част, по-добре общината да добави необходимите средства, за да може да се прави всичко нацяло, добави Фандъкова.

По предварителни данни над 3 милиона лева ще струва ремонтирането на този участък. „Ще имаме възможност да се справим с тази задача, стига колегите да се справят с процедурите, да може да се приеме проектът от Общинския съвет, да се направят процедурите за избор на изпълнител”, отбеляза още тя.

Тя съобщи още, че предстои да се обяви процедура за избор наизпълнител на пешеходната зона по бул. "Битоша" между ул. "Неофит Рилски" и ул. "Алабин". В нея ще има две водни съоръжения, но от проекта са премахнати обществената тоалетна и подземният паркинг, поради протестите на живеещите и собствениците на обекти в района, съобщи БТА.

http://sofia.dir.bg/news.php?id=11285800

Значи спешно трябва да ги заринем с жалби да няма тревни площи , които да изяждат до една трета от широчината на платното и да няма хората къде да се разхождат после!

Също и за десетките павилиони, които са предвидени , навесите и всички други глупости.

Виж за паркинга е добро решение - такъв паркинг ще задръсти Солунска и Алабин, а идеята е автомобилното движение да се ограничи по малките улици, не да се усилва. Паркинг трябва да има на булевард - има на Сердика един, да направят на Патриарха при кравай един (има проект от години) и готово...
Old June 4th, 2012, 07:17 PM   #250
vass
Registered User

vass's Avatar

Likes (Received): 444

Quote:
Ами аз копирах текста от предложение под статия за идеи за София на блога на общината. Не е моя идеята. Но не е лоша идея да се пише до общината, на мен също ми харесва , въпросът е дали има запазен трамвай за възстановяване. Тези дървените най-старите не знам дали ще им се отрази добре атмосферното влияние
Идеята не ми харесва особено. Тези жълти консерви, за които се говори са много грозни, наистина много.
vass no está en línea   Reply With Quote
Old June 4th, 2012, 07:57 PM   #251
mastodonta
Registered User

mastodonta's Avatar

Likes (Received): 1012

Това с трамвая е интересна идея, но според мен по би било подходящо за терена около бившата гара Пионер, а и доста по-тематично.
mastodonta no está en línea   Reply With Quote
Old June 4th, 2012, 08:20 PM   #252
Фelix
Registered User

Фelix's Avatar

Likes (Received): 189

Quote:
Originally Posted by conejoconajo View Post
Ще кажеш, че няма угодия, но плочникът отстрани е лъскав, трябва да е по-грапав, защото на прекалено гладко токчетата приплъзват :-)
Всъщност само бордюра между тротоара и улицата (въпреки че са на едно ниво) е гладък. Самите плочки са грапави.
А и в Маастрихт вали предостатъчно много, за да се научат какви плочки им трябват, когато е мокро
Фelix no está en línea   Reply With Quote
Old June 4th, 2012, 10:36 PM   #253
peter.tgeorgiev
Registered User

Quote:
Originally Posted by kvasoc View Post

П.С. Може би още по- добре ще е ако се постави реплика на мотриса от по- старите и по- малки трамваи (от ония зелените).

А иначе за паветата добре би звучало гранитни павета добити от кариери в планината Витоша като настилка на бул. Витоша.
По повод тази снимка и идея за трамвая в главата ми изкочи една случка, разказана от един преподавател във ВИАС, който за мен е един от най-добрите български, съвременни, млади архитекти. Той я разказа от първо лице, но аз ще спестя имената от колегиална гледна точка. Историята е следната:

- Играе си моя лирически герой със своя син на възраст 4-5 години. Играят си те и строят - кула от LEGO. Бащата, естет човек, подбрал елементи само в бяло и сиво. Строят ли те, строят ли ... По едно време малкото момченце казало...
-Ама, тате, аз искам и червено, и синьо, и жълто, защо само бяло и сиво!
-Защото иначе е кич!!! - отговорил бащата.
-Ама, аз искам киииич! - възкликнало детето.

Обожавам тази история, защото когато малките деца се радват на шаренията, кича и бляскащите предмети е супер сладко и забавно. Трагедията идва, когато и пораснали продължават да се радват на същите неща...
Пример (даден с ясното съзнание за частността му): ХХХабитуриенцки балуйе, разбиаш ли, 2012
peter.tgeorgiev no está en línea   Reply With Quote
Old June 4th, 2012, 11:59 PM   #254
Dragger
съфорумец

Dragger's Avatar

Likes (Received): 1897

Quote:
Originally Posted by peter.tgeorgiev View Post
По повод тази снимка и идея за трамвая в главата ми изкочи една случка, разказана от един преподавател във ВИАС, който за мен е един от най-добрите български, съвременни, млади архитекти. Той я разказа от първо лице, но аз ще спестя имената от колегиална гледна точка. Историята е следната:

- Играе си моя лирически герой със своя син на възраст 4-5 години. Играят си те и строят - кула от LEGO. Бащата, естет човек, подбрал елементи само в бяло и сиво. Строят ли те, строят ли ... По едно време малкото момченце казало...
-Ама, тате, аз искам и червено, и синьо, и жълто, защо само бяло и сиво!
-Защото иначе е кич!!! - отговорил бащата.
-Ама, аз искам киииич! - възкликнало детето.

Обожавам тази история, защото когато малките деца се радват на шаренията, кича и бляскащите предмети е супер сладко и забавно. Трагедията идва, когато и пораснали продължават да се радват на същите неща...
Пример (даден с ясното съзнание за частността му): ХХХабитуриенцки балуйе, разбиаш ли, 2012
Бе и тия неща по твоята логика са кич, ама Барселона има повече туристи и от Мадрид дори! Въпреки кича. Или по-скоро, поради него.

Dragger no está en línea   Reply With Quote
Old June 5th, 2012, 12:11 AM   #255
mojitoboy
Registered User

mojitoboy's Avatar

Likes (Received): 73

Не всичко шарено е кич ... и обратното.
Old June 5th, 2012, 12:25 AM   #256
vass
Registered User

vass's Avatar

Likes (Received): 444

Quote:
Originally Posted by Dragger View Post
Бе и тия неща по твоята логика са кич, ама Барселона има повече туристи и от Мадрид дори! Въпреки кича. Или по-скоро, поради него.

Едва ли градът дължи притока на туристи именно от тези сгради, но както и да е. Те не биха привлекли никого, защото ги има навсякъде по света. Самата атмосфера и старинните части са истината.
Quote:
Originally Posted by mojitoboy View Post
Не всичко шарено е кич ... и обратното.
+1 В повечето случаи обаче нещата не се получават добре, в смисъл не се вписват изобщо като са цветни. Примерно цветно осветление е приятно, но самата сграда да е цветна е грозно, поне за мен.
vass no está en línea   Reply With Quote
Old June 5th, 2012, 12:30 AM   #257
peter.tgeorgiev
Registered User

Quote:
Originally Posted by Dragger View Post
Хахахаха обожавам, когато на хората не им изнася споделената теза или просто от инат не искат да се съгласят с нея и се хващат за най-малкото и започват някакво безмислено заяждане над него ...
никъде не съм казал, че цветното е кич... просто като видях това трамвайче с цветните венци, та чак се умилих...
peter.tgeorgiev no está en línea   Reply With Quote
Old June 5th, 2012, 12:43 AM   #258
Dragger
съфорумец

Dragger's Avatar

Likes (Received): 1897

тгеоргиев, просто се хванах за тези ти думи:

Quote:
И тъй като съм луд фен на кулата Агбар, та веднага по логически път стигнах до заключението, че съм една трагедия, задето ме кефи, хаха
Dragger no está en línea   Reply With Quote
Old June 5th, 2012, 02:28 AM   #259
jelibon
Registered User

jelibon's Avatar

Likes (Received): 83

Quote:
Originally Posted by AnonymvsBeaver View Post
Според мен няма никакъв проблем в това да се строят класически паметници, конни или в цял ръст. Важното е да са естетически издържани, поставени на подходящи места, да се връзват и като размери с околните сгради, да са на подходящи хора. Паметниците на владетели (на кон), които се построиха във Варна и Пловдив не ми е известно някой да ги смята за грозни или за анахронизъм. На мястото, където беше мавзолея и там, където сега е паметника на съветската армия би било подхоящо да се построят нови паметници на царе, възрожденци и т.н. Иначе, би било добре да се възстанови паметника "1300 години България", както и военния паметник, който е бил в сегашния парк на НДК.
В София също има не лош паметник. Между Хотел Радисън CАС и Народното събрание, даже е на същата улица на която е бил и мавзолея.

За "Витошка" си мисля, че ще е хубаво да няма монументи които да спират погледа и да са на пътя на пешеходната ос. По спомени от преди да я заградят за строеж на метрото, като застанеш в началото и напред в посока НДК се виждаше само небето. Ако слагат някакъв паметник си мисля, че мястото му е след кръстовището, от страната на НДК. Нещо като този паметник, показващ се над дърветата. Не е на пътя, не се натрапва и се вижда отдалече като ориентир.
http://prikachi.com/images/933/4854933S.jpg
От друга страна двата паметника ще са си конкуренция и ако сложат нов паметник ще съсипят площадчето. Затова си мисля, че е по-добре да не слагат нови паметници, а да ремонтират и възтонавят сегашния в оригиналния му вид.

Интересна е идеята за релсите, но без трамвай. Права линия от край до край без декорации, а не като "Пиротска" която е като лабиринт с тези каменни пейки.
Old June 5th, 2012, 06:37 AM   #260
bench_mark_2
BANNED

Likes (Received): 489

Quote:
Originally Posted by jelibon View Post

Интересна е идеята за релсите, но без трамвай. Права линия от край до край без декорации, а не като "Пиротска" която е като лабиринт с тези каменни пейки.
Всъщност въпросът с релсите не е окончателно решен. Хората, които живеят около пресечката на Солунска и Витошка са пуснали жалби да се възстанови трамваят, тъй като без него няма абсолютно никакво транспортно обслужване. На мен ми беше отговорено, че се обмислят още възможните решения, но като цяло имало място и за релси при изцяло пешеходен булевард. Трамваите по Графа може би биха били някаква алтернатива при пускане но новата линия на метрото, но в момента няма как да се стигне до НДК и до центъра.

Може би трамвай от Ботев по Солунска, Граф Игнатиев и от там на ляво по Раковска е също алтернатива, която би била доста добра при ограничаване на автомобилното движение в центъра, което се въвежда от септември.

Last edited by bench_mark_2; June 5th, 2012 at 06:43 AM.
bench_mark_2 no está en línea   Reply With Quote

Reply

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules