daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Romania & Moldova > Development Forums > Bucharest–Ilfov

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old June 19th, 2012, 11:04 AM   #4901
om_bun
Registered User

om_bun's Avatar

Likes (Received): 0

Super tare,ai prins in poza si pestii si purtatoarele de SIDA care isi fac veacul in zona )
om_bun no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old June 19th, 2012, 05:22 PM   #4902
usernameteg
Username: Teg

usernameteg's Avatar

Likes (Received): 1434

Piața Sudului se transformă: Pasaje rutiere subterane și pasaje pietonale

Quote:
Pasajul subteran se va realiza pe direcția Calea Văcăreşti – Str. Niţu Vasile și va avea o lungime de 356 de metri, din care rampa spre Văcărești, 111 metri, iar rampa spre Nițu Vasile 85 de metri. Lungimea în subteran va fi de 85 de metri, iar înălțimea de 5 metri. Rampa spre Niţu Vasile va fi o rampă unică având câte două benzi de circulaţie pe sens. Rampa spre Calea Văcăreşti va fi formată de fapt din două rampe independente, câte una pe fiecare sens de circulaţie, fiecare având câte două benzi.

De asemenea, la suprafață, în intersecția Calea Văcăreşti – Sos. Olteniţei – Str. Niţu Vasile va fi amenajat un sens giratoriu cu patru benzi de circulaţie. Localele, adiacente rampelor pasajului rutier, vor fi prevăzute cu câte două benzi pe sens atât pe Calea Văcăreşti, cât şi pe str. Niţu Vasile. VEZI PLANUL LUCRĂRII
usernameteg no está en línea   Reply With Quote
Old June 19th, 2012, 07:56 PM   #4903
andrei11
BANNED

Likes (Received): 153

Aiurea in tramvai ! Vorbe, vorbe. Din 1988 - 1989 pana in ziua de astazi pasajul subteran de la BIG Berceni "tot incepe".
Pana nu incep sa lucreze nu mai cred nimic. Si nu e destul, sa nu aiba soarta santierelor din apropiere de la fostul abator si de pe Splai Dudescu. Si cel de la Virtutii. Si a altor santiere.
Campania a trecut, o sa mai fie putina agitatie in toamna si dupa aceea pas. In Bucuresti deja se desfasoara un santier - Magistrala 5 de metrou care "absoarbe" destule fonduri publice. Celalalte santiere sunt mai mult sau mai putin bluffuri.
andrei11 no está en línea   Reply With Quote
Old June 20th, 2012, 09:54 AM   #4904
LucianPopa1000
BANNED

Likes (Received): 713

In articol spune ca pasajul va fi facut pe directia Vacarest-Nitu Vasile.E cea mai circulata directia in Piata Sudului? De asemenea autorul spune ca rampele de intrare/iesire in pasaj vor avea 85,respectiv 111m,ceea ce mi se pare foarte putin.Din ce stiu eu cele mai
"scurte" rampe sunt cele din Unirii care au cam 130m fiecare,la celelalte pasaje lungimea e peste 150 m.
E mai mult decat necesar pasajul asta,dar cum spune si Andrei11,sa nu fie un bluff.Cred ca s-au plictisit locuitorii din Berceni de cate ori au "inceput" lucrarile la pasajul asta)
Stie cineva daca pe Mihai Bravu exista spatiu pt eventuale pasaje rutiere in toate intersectiile?
LucianPopa1000 no está en línea   Reply With Quote
Old June 20th, 2012, 11:24 AM   #4905
Cosmin
Euro Mod

Cosmin's Avatar

Likes (Received): 5326

Google Maps now offers traffic info for Bucharest and portions of the A1, A2 and A3 motorways.

Old June 20th, 2012, 02:39 PM   #4906
andrei11
BANNED

Da, directia Vacarest-Nitu Vasile este cea corecta. Acesta este si directia din proiectul din 1988. La constructia magistralei de metrou M 2 in zona s-a tinut seama de viitorul pasaj iar tunelurile de metropolitan sunt la adancimea si pe directia calculata ca sa "conlucreze" cu viitorul pasaj. Pe vremea aceea se faceau "proiecte corelate'' in asemenea cazuri, vezi si asamblul din Piata Victoriei. Acum acest termen de "proiecte corelate" cica este depasit, este de origina comunista, vezi si statia de metrou de la Academia Militara care nu mai este corelata si cu pasajul rutier de acolo.
La celelalte pasaje - in afara de Unirii rampele sunt mai lungi pentru ca trebuia sa intre in pasaj si tramvaiul, ori tramvaiul are alte date la rampe decat auto.
O rampa de la BIG este extrem de scurta datorita faptului ca terenul este in panta acolo, deci "suprafata" coboara spre nivelul minus 1 in mod natural.
Din cate cunosc eu in Republica Comunista Romania se mai aveau in vedere niste pasaje rutiere, si anume la P. Iancului si la Dorobanti. Nu cunosc nimic de un viitor pasaj la Baba Novac / Dristor, dar in fond ele se mai pot face si supraterane. Cine este ''sensibil" la supraterane se poate muta la ţară. Am auzit voci cum ca pasajele supraterane "innegreste orizontul" orasanului si-l duce pe acesta in depresii ( ????? ).
Old June 20th, 2012, 03:37 PM   #4907
Clinlin
We are all pax.

Clinlin's Avatar

Likes (Received): 356

Quote:
Originally Posted by Cosmin View Post
Google Maps now offers traffic info for Bucharest and portions of the A1, A2 and A3 motorways.
Nice, banuiesc ca preiau informatiile de la un serviciu public de monitorizare. Ai idee care ar fi asta?

Centura Bacau, €97mil. Placerea de a visa umed timp de 10 ani, nepretuita. Pentru toate celelalte exista Ministerul Transporturilor.
Clinlin no está en línea   Reply With Quote
Old June 20th, 2012, 03:51 PM   #4908
vladseptimiu
Registered User

Likes (Received): 42

Cum ştie Google dacă e aglomerat pe AUTOSTRADĂ
vladseptimiu no está en línea   Reply With Quote
Old June 20th, 2012, 04:05 PM   #4909
Cosmin
Euro Mod

Cosmin's Avatar

Likes (Received): 5326

La noi cred ca folosesc doar datele furnizate de utilizatori, mai ales ca vad ca in momentul asta sunt date pentru un procent mai mare din A3 si A2 si un pic de A4, dar in alte tari stiu ca au mai multe surse, probabil inclusiv autoritati.
Old June 20th, 2012, 05:25 PM   #4910
LucianPopa1000
BANNED

Bine ca ne baga si pe noi in seama cei de la Google Maps)E interesant-bulevardele cu rosu si galben sunt cele circulate foarte intens si intens,si verde e cat de cat acceptabil.Stiam si noi cam care erau intersectiile,bulevardele circulate.
Old June 20th, 2012, 06:07 PM   #4911
alexi1982
Registered User

alexi1982's Avatar

Likes (Received): 188

E interesant cum circulatia pe Pasajul Basarab e libera, dar se creaza probleme la intrari (Banu Manta - Titulescu si Piata Leul).
alexi1982 no está en línea   Reply With Quote
Old June 20th, 2012, 06:50 PM   #4912
Marian66
Registered User

Likes (Received): 82

Quote:
Originally Posted by alexi1982
E interesant cum circulatia pe Pasajul Basarab e libera, dar se creaza probleme la intrari (Banu Manta - Titulescu si Piata Leul).
Ce e asa interesant? Unde ai vrea sa fie aglomerat, pe podul hobanat?
Marian66 no está en línea   Reply With Quote
Old June 20th, 2012, 07:21 PM   #4913
LucianPopa1000
BANNED

Nu e vorba de sensibilitate.Dar in general suprateranele e bine sa le faci in zone construite mai putin intens,nu pe Mihai Bravu sau in zona centrala istorica,pt ca strica peisajul urban.Sunt si zone unde merg supraterane,cum e pasajul Mihai Bravu.Dar e bine sa fie tinute cat mai departe de centru sau cartierele mari de blocuri.
Old June 21st, 2012, 12:58 AM   #4914
name does not matter
Registered User

Likes (Received): 10

Quote:
Originally Posted by andrei11 View Post
....
O rampa de la BIG este extrem de scurta datorita faptului ca terenul este in panta acolo, deci "suprafata" coboara spre nivelul minus 1 in mod natural.
Din cate cunosc eu in Republica Comunista Romania se mai aveau in vedere niste pasaje rutiere, si anume la P. Iancului si la Dorobanti. Nu cunosc nimic de un viitor pasaj la Baba Novac / Dristor, dar in fond ele se mai pot face si supraterane. Cine este ''sensibil" la supraterane se poate muta la ţară. Am auzit voci cum ca pasajele supraterane "innegreste orizontul" orasanului si-l duce pe acesta in depresii ( ????? ).
Orasele sunt facute pentru a trai in ele si nu doar a locui. Eu as prefera pasaje subterane si sa locuiesc tot aici si nu la tara. Asa ca nu stiu daca ai vrut sa jignesti pe cineva dar m-am simtit nevoit sa lamuresc acest lucru.
name does not matter no está en línea   Reply With Quote
Old June 21st, 2012, 08:46 AM   #4915
andrei11
BANNED

Buna precizarea.
Dupa cum sper ca ai observat, nu-mi permit in forumuri sa aduc jigniri colegilor de discutii.
Pur si simplu pe mine nu ma incurca pasajele supraterane / constructiile inalte / spatiile ( tehnologice ) inguste.
Pe de alta parte datorita meseriei pe care am practicat-o mult timp, mi-am desfasurat activitatea strict la tara.
Asa incat fraza pe care am scris-o trebuie luata strict ca atare si nu ca un apropo.
Old June 21st, 2012, 09:51 AM   #4916
alexi1982
Registered User

alexi1982's Avatar

Likes (Received): 188

Quote:
Originally Posted by Marian66 View Post
Ce e asa interesant? Unde ai vrea sa fie aglomerat, pe podul hobanat?
Țâfnosule! Chiar e nevoie să răspunzi așa?

Mi-ar plăcea să fie liber și la intrarea și la ieșirea de pe pod, nu să stau minute întregi pe la Apaca-Piața Leul-Cotroceni și la fel la Blvd. Titulescu. Bine măcar că e liber pe pod.
alexi1982 no está en línea   Reply With Quote
Old June 21st, 2012, 02:13 PM   #4917
Fallen
Registered User

Fallen's Avatar

Likes (Received): 374

Am auzit de la un coleg de birou ca e blocata circulatia pe Sos. Iancului. Stie cineva daca cumva este vorba de lucrarile de modernizare anuntate inca de anul trecut?

Am gasit niste informatii de prin 2011, toamna.
http://www.apropo.ro/news/social/sos...e-poze-9000088

Zilele astea se reasfalteaza Bd. Pierre de Coubertin..
Fallen no está en línea   Reply With Quote
Old June 21st, 2012, 02:39 PM   #4918
UserCT
Registered User

UserCT's Avatar

Likes (Received): 1521

Ca toate proiectele, in randari arata f. bani ,dar in realitate eu nu inteleg de unde atata spatiu pt toate benzile si parcarile alea prezentate de ei?! In randari sunt 3 benzi pt. masini + 1 pt tramvai +un spatiu de parcare lat de aproximativ inca 3 benzi +pista pt. biciclisti+ trotuar , toate astea inmultite cu 2 si pt. celalat sens. de mers
UserCT no está en línea   Reply With Quote
Old June 21st, 2012, 03:02 PM   #4919
trickshot
BANNED

trickshot's Avatar

Likes (Received): 200

Quote:
Originally Posted by Fallen View Post
Am auzit de la un coleg de birou ca e blocata circulatia pe Sos. Iancului. Stie cineva daca cumva este vorba de lucrarile de modernizare anuntate inca de anul trecut?

Am gasit niste informatii de prin 2011, toamna.
http://www.apropo.ro/news/social/sos...e-poze-9000088

Zilele astea se reasfalteaza Bd. Pierre de Coubertin..
A cazut un stalp exact in mijlocul soselei, din cauza presiunii cablurilor care erau agatate de el. Mi se pare ca a rupt si liniile electrice ale tramvaiului.
trickshot no está en línea   Reply With Quote
Old June 21st, 2012, 03:09 PM   #4920
SfantuMM
mapper

SfantuMM's Avatar

Likes (Received): 141

pentru ca langa trotuar pe iancului exista un spatiu verde destul de lat urmate de parcare si abia apoi soseausa in sine (asta pe partea cu statiile de metrou) pe cealalta parte cam aceeasi poveste doar ca spatiu verde este intre trotuar si bloc

nu stiu daca ce zic eu justifica in totalitate dimensiunile exagerate dar macar o parte :P

SfantuMM no está en línea   Reply With Quote

Reply

Thread Tools

Posting Rules