daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Romania & Moldova > Development Forums > South–East Region > Constanța Metro Area

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Closed Thread

Thread Tools
Old June 30th, 2012, 11:00 AM   #761
RWO
Registered User

RWO's Avatar

Likes (Received): 12

există, sau ma rog exista. din cate stiu portiunea aia de cale ferata era folosita pentru aprovizionarea bazei militare de la CND cu kerosen.

Sponsored Links

Old June 30th, 2012, 03:23 PM   #762
UserCT
Registered User

UserCT's Avatar

Likes (Received): 1421

Ce estimari arunca si astia de la aeroport: in anul 2036 aeroportul Mihail Kogalniceanu va ajunge la 640 000 pasageri pe an In prezent are vre-o 75000/ an
UserCT está en línea ahora  
Old July 1st, 2012, 02:16 AM   #763
scrici
Registered User

Likes (Received): 0

Abia astept anul 2036 ,ce an bun o sa fie))))
scrici no está en línea  
Old July 25th, 2012, 12:41 PM   #764
paulsv81
Registered User

Likes (Received): 17

Am facut o intrebare , din curiozitate la Turkish Airlines cu privire la cursa de Constanta, am primit un raspuns ca "not in a close period of time".
Am mai verificat si alte zboruri planificate, dar de exemplu cursa de IST- Houston va incepe in apr.2013.
paulsv81 no está en línea  
Old July 26th, 2012, 10:14 AM   #765
ington
Registered User

ington's Avatar

Likes (Received): 1

Quote:
Originally Posted by cosinus1982 View Post
adevarat dar orarul de vara se termina la 27 oct iar acest 1 nov deja intra in orarul de iarna. (Pt BGY)

inca un ex: Dublin-Ciampino ultima zi e 27 oct.

sper sa nu fie cazul sa plece. ar fi o lovitura dura. oricum si-au primit banii pt intreg anul 2012 deci daca ar pleca ar trebui s-o faca din ianuarie incolo.
In continuare ,pe siteul Ryanair nu poti face rezervari de la CND pt BGY decat pana pe 25 oct (ceea ce nu e o surpriza) iar pt PSA decat pana pe 5 nov ceea ce nu prea imi miroase a bine
ington no está en línea  
Old July 31st, 2012, 11:01 PM   #766
ington
Registered User

ington's Avatar

Aeroportul Constanta ,marti ,in asteptarea cursei Condor DE2964 venind de la FRA via BOJ . Se vad trei midibusuri destinate turistilor:

O mica coada la check-in :

Vine Condoru ' !

Condorul la sol:

ington no está en línea  
Old August 2nd, 2012, 02:10 PM   #767
RWO
Registered User

RWO's Avatar

Likes (Received): 12

767-300ER. Frumos, mai rar widebody-uri la LRCK. Mi-se pare ca si Austrian tot cu un 767 vine (daca se mai opereaza cursa)
Old August 2nd, 2012, 02:40 PM   #768
ington
Registered User

ington's Avatar

Din pacate degeaba vine ditamai widebody-ul la CND ,ma tem ca majoritatea pax au coborat la BOJ tinand cont ca turistii erau asteptati cu doar 3 midibusuri .
ington no está en línea  
Old August 3rd, 2012, 01:35 PM   #769
AIR06
Registered User

AIR06's Avatar

Likes (Received): 114

Quote:
Originally Posted by paulsv81 View Post
Am facut o intrebare , din curiozitate la Turkish Airlines cu privire la cursa de Constanta, am primit un raspuns ca "not in a close period of time".
Am mai verificat si alte zboruri planificate, dar de exemplu cursa de IST- Houston va incepe in apr.2013.

Un raspuns ,ceva mai optimist ,am primit astazi de la TK :

"Dear ..., we're currently analyzing Constanta as a possible destination and we might fly there in the short term in accordance with the result of our analysis. Thank you for your interest."

Pare incurajator "short term" !
AIR06 no está en línea  
Old August 7th, 2012, 04:14 PM   #770
AT30
Rise and Shine

AT30's Avatar

Likes (Received): 1621

Quote:
Aeroportul Kogălniceanu a "adus" pe litoral 11 mii de turişti în iulie

Constanţa este plină de turişti străini. Dovadă sunt turiştii care vin pe litoral prin Aeroportul Mihail Kogălniceanu, la bordul unor aeronave. Sunt, conform datelor aeroportului, turişti din Austria, Germania, Rusia, Franţa şi Italia, sosiţi atât cu zboruri charter, cât şi prin cele regulate. Numai în luna iulie, 11.048 de pasageri străini au sosit la Kogălniceanu. La momentul actual, Constanţa este, practic, un bazin de colectare. Adică, nu multe persoane pleacă de aici, către destinaţii exotice, ci mai multe vin. În iulie am avut 11.048 de pasageri, a declarat, pentru Replica, Adrian Jiga, purtătorul de cuvânt al Aeroportului Internaţional Mihail Kogălniceanu. Potrivit acestuia, paleta zborurilor este limitată, adică spre Italia, Pisa, Milano, Air Berlin către Nurnberg, Condor către Frankfurt, iar restul sunt zboruri charter, care operează ad hoc.
Replica
AT30 no está en línea  
Old August 7th, 2012, 11:42 PM   #771
ro.cologne
Registered User

ro.cologne's Avatar

Likes (Received): 339

Quote:
Constanţa este plină de turişti străini. ... Numai în luna iulie, 11.048 de pasageri străini au sosit la Kogălniceanu.
Optimismul e bun...atata timp cat nu da in ridiculozitate.

Totusi o stire imbucuratoare. La mai mult!
ro.cologne está en línea ahora  
Old August 8th, 2012, 01:09 PM   #772
AIR06
Registered User

AIR06's Avatar

"Constanţa este plină de turişti străini. ... Numai în luna iulie, 11.048 de pasageri străini au sosit la Kogălniceanu"

Am o nelamurire :11000 pax intrati ar insemna cca 80-90 avioane aterizate /luna. Cca 3/ zi .

Or ,conform orarului CND ,in care sunt incluse si o parte din chartere , aterizari curse externe ar fi cam 6 /sapamana .Ceva sub 1 /zi .
Din aceste 6 curse saptamanale ,4 sunt Ryanair in care 90% sunt pasageri romani.Raman cele 2 chartere ,din care Condorul are majoritatea pasagerilor pt BOJ nu pt CND . Alte chartere ,neincluse in orarul aeroportului ,sa zicem ca ar fi cam inca 2 /saptamana.

Nu stiu ce calcule "inflorite " i-au dat dnului Jiga acest numar :11048.

O fi inclus si "turistii "americani ,dar tot imi da cu virgula !
A ,da ! O fi pus si cursele Kontikisky pe care le anuntau in primavara !
AIR06 no está en línea  
Old August 8th, 2012, 03:09 PM   #773
frunzaverde
Registered User

Likes (Received): 1506

Foarte probabil e citat (aiurea, ori de reporter, ori de directiunea aeroportului) numarul brut de pasageri ca numar de sosiri. Asa, 11000 pax = ~5500 sosiri, o cifra complet plauzibila.

Si numarul asta include cu siguranta si cursele RYR (articolul vorbeste de ele), indiferent nationalitatea pax.
Old August 26th, 2012, 10:44 AM   #774
cosinus1982
CONSTANTA

cosinus1982's Avatar

Likes (Received): 2748

Din pacate se confirma iesirea Ryanair din orarul de iarna

Dear Customer,

Thank you for contacting Ryanair.

After an operational review of our routes it has been decided that flights operating from Constanta will only operate during our summer schedule. We hope to introduce flights again from Constanta in our Summer 2013 schedule.

Si cele doua fraze din raspuns se bat cap in cap. daca in prima spune ca vor opera numai in sezonul de vara, in a doua doar spera ca vor fi introduse in 2013...

Asa ca pe celebrul site al aeroportului, la planificarea zborurilor in orarul de iarna, va fi o liniuta mare deoarece si Carpatair a renuntat la CND-TSR. Asadar din noiembrie posibilitati de plecare zero de pe CND. Va deveni aeroport sezonal si atat. Asta daca nu cumva intra pe felie TK insa dupa parerea mea, va fi in cel mai bun caz un Istanbul-Bucuresti-Constanta-Istanbul.
Pe de alta parte, pe site-ul Blue Air a reaparut CND-BRU insa fara niciun zbor disponibil.
Old August 26th, 2012, 11:20 AM   #775
AIR06
Registered User

AIR06's Avatar

Quote:
Originally Posted by cosinus1982 View Post
Din pacate se confirma iesirea Ryanair din orarul de iarna
...After an operational review of our routes it has been decided that flights operating from Constanta will only operate during our summer schedule. We hope to introduce flights again from Constanta in our Summer 2013 schedule.
...
Ti-am spus ,dar nu ai vrut sa ma crezi!

Din pacate CND va ajunge ,alaturi de vecinul TCE ,in deloc ravnita postura de a fi singurele aeroporturi civile în functiune din tara fara nici o cursa regulata .

Partea buna este ca mai rau de atat nu se poate ! Asa ca urmatoarele vesti nu au cum sa fie decat pozitive .
AIR06 no está en línea  
Old August 26th, 2012, 11:33 AM   #776
cosinus1982
CONSTANTA

cosinus1982's Avatar

Quote:
Originally Posted by AIR06 View Post
Ti-am spus ,dar nu ai vrut sa ma crezi!.
ehh stiu! am fost optimist! dupa cum probabil ti-ai dat seama sunt fan Ryanair si normal ca tineam sa ramana.
pe de alta parte, daca iti mai aduci aminte, am fost primul care am semnalat ca nu se incarcasera zborurile de iarna insa la vremea aceea mi-ai spus ca era prea devreme. ce sa zic, am avut un presentiment pe semne.
tot legat de RYR nu stiu de ce dar am impresia ca au renuntat la foarte multe rute pentru orarul de iarna, mai multe decat anul trecut. poate poti sa confrmi. e doar o parere nu am facut un studiu.
Old August 26th, 2012, 11:55 AM   #777
AIR06
Registered User

AIR06's Avatar

Nu am gasit a o cifra referitor la cate curse non stop au fost sacrificate de RYR pt orarul de iarna 2012/13 dar Larnaca a "zburat"complet din orarul de iarna ,multe rute daneze au disparut.
AIR06 no está en línea  
Old August 26th, 2012, 12:29 PM   #778
cosinus1982
CONSTANTA

cosinus1982's Avatar

in cazul asta putem sa fim optimisti ca vor reveni cu zboruri intre martie si octombrie? sau nu?
Old August 26th, 2012, 08:21 PM   #779
AIR06
Registered User

AIR06's Avatar

Stii ca Ryanairul nu vine gratis . Daca platesti ,vine (ma refer la CJ etc) .
AIR06 no está en línea  
Old August 26th, 2012, 08:43 PM   #780
AIR06
Registered User

AIR06's Avatar

Conform flightstats.com si info.flightmapper.net astazi am fost vizitati de un zbor charter unic ,Lufthansa LH 3581 , Boeing 737-300 venind din Dusseldorf (DUS) .
AIR06 no está en línea  

Closed Thread

Tags
airport, constanta

Thread Tools

Posting Rules