daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Forume Shtesė > Fotografi

Fotografi Photos of Cities, Monuments, Ruins and Landscapes.
» Udhėtime | Shqipėria | Kosova | Trevat shqiptare

Reply
 
Thread Tools
Old July 25th, 2012, 04:41 PM   #882
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904

image hosted on flickr

Pensieri da Valona. Pensées depuis Valona. Kujtime nga Valona. Souvenirs from Valona. Recuerdos desde Valona. by Only Tradition, on Flickr

image hosted on flickr

Ushtar. Soldat albanais. Albanian soldier. Militar albanés. by Only Tradition, on Flickr
RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old July 25th, 2012, 04:42 PM   #883
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904

image hosted on flickr

Valona, Vlora, Vlorė. by Only Tradition, on Flickr
RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old July 25th, 2012, 04:44 PM   #884
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904

image hosted on flickr

Tiranė. Shkolla pėr femra. Tirana, l'école des filles. Années 30. Tirana, the girls school. by Only Tradition, on Flickr
RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old July 25th, 2012, 07:41 PM   #885
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904

image hosted on flickr

Ushtar shqiptar me fustan. Soldat albanais en fustanelle. Albanian soldier. Militar albanés en fustanela. by Only Tradition, on Flickr
RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old July 31st, 2012, 11:58 AM   #886
Mr_Albalover
Registered User
 
Mr_Albalover's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: London
Posts: 7,079
Likes (Received): 2629

Tirana nė vitet 1920Imagjinoni cfare impakti (kryesisht) ne sektorin e turizmit do te sillte nje qender e vjeter dhe e mirembajtur sic shihet ne foto..
__________________


"Ne, shqiptarėt e anės kombėtare, nuk kemi tjetėr mendim pėrveē ta heqim Shqipėrinė nga balta. Kėrkojmė tė jetojė kombi ynė me gjuhė tė tij, me mendime e me nder tė tij.
Sa shqiptarė janė tė ndershėm, do tė mbajnė tė gjithė mė anėn kombėtare. Ata qė janė zuzarė, shpirtrobėr e bij kurvash, le tė mbajnė mė anėt e tjera."
-Faik Konica
Mr_Albalover no está en línea   Reply With Quote
Old August 1st, 2012, 01:24 AM   #889
gjergjkastrioti
Registered User
 
Join Date: Oct 2007
Location: Tirana
Posts: 9,310
Likes (Received): 4892

SHQIPERIA 1988 nga erikgstewart ne Flickr
BERAT
image hosted on flickr

DURRES
image hosted on flickr

TIRANE
image hosted on flickr

FIER
image hosted on flickr

TIRANE
image hosted on flickr

GJIROKASTER
image hosted on flickr

SARANDE
image hosted on flickr

Last edited by gjergjkastrioti; August 1st, 2012 at 01:30 AM.
gjergjkastrioti no está en línea   Reply With Quote
Old August 1st, 2012, 01:39 AM   #890
gjergjkastrioti
Registered User
 
Join Date: Oct 2007
Location: Tirana
Posts: 9,310
Likes (Received): 4892

SHQIPERIA 1988

SARANDA
image hosted on flickr

image hosted on flickr

image hosted on flickr

DURRESI
image hosted on flickr

image hosted on flickr

image hosted on flickr

FIERI
image hosted on flickr

GJIROKASTRA
image hosted on flickr

image hosted on flickr

KAFENE
image hosted on flickr

FLETE-RRUFE
image hosted on flickr

SHKODRA
image hosted on flickr

LEZHA
image hosted on flickr
gjergjkastrioti no está en línea   Reply With Quote
Old August 1st, 2012, 10:34 AM   #891
KingGenti
BANNED
 
Join Date: Jul 2009
Location: Durrės-Trieste
Posts: 10,593
Likes (Received): 2024

image hosted on flickr

Pamje nga Korēa mė 1918. View of Korēa. Vue de Korēa, 1918. by Only Tradition, on Flickr
KingGenti no está en línea   Reply With Quote
Old August 1st, 2012, 11:21 AM   #892
Arbenit
Registered User
 
Arbenit's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 3,720
Likes (Received): 372

Quote:
Originally Posted by gjergjkastrioti View Post
SHQIPERIA 1988

image hosted on flickr
Emulacion
__________________
Don't feed the trolls

Brilliant minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people
Arbenit no está en línea   Reply With Quote
Old August 1st, 2012, 11:23 AM   #893
Arbenit
Registered User
 
Arbenit's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 3,720
Likes (Received): 372

Quote:
Originally Posted by gjergjkastrioti View Post
SHQIPERIA 1988

SARANDA
image hosted on flickr

image hosted on flickr

image hosted on flickr
Gjynah, qysh e kanė shkatėrru Sarandėn sot.
__________________
Don't feed the trolls

Brilliant minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people
Arbenit no está en línea   Reply With Quote
Old August 1st, 2012, 12:10 PM   #894
Mr_Albalover
Registered User
 
Mr_Albalover's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: London
Posts: 7,079
Likes (Received): 2629

Kam pershtypjen qe edhe ne rastin absolut - sikur te kishim mundesi ta rikthenim Saranden ne gjendjen e para 30 vjeteve mbas disa vitesh gjendja dhe pamja e sotme do te rishfaqesin. Nuk jemi njerez qe mesojme nga gabimet tona, nevojitet nje ndryshim rrenjesor ne mentalitet.
__________________


"Ne, shqiptarėt e anės kombėtare, nuk kemi tjetėr mendim pėrveē ta heqim Shqipėrinė nga balta. Kėrkojmė tė jetojė kombi ynė me gjuhė tė tij, me mendime e me nder tė tij.
Sa shqiptarė janė tė ndershėm, do tė mbajnė tė gjithė mė anėn kombėtare. Ata qė janė zuzarė, shpirtrobėr e bij kurvash, le tė mbajnė mė anėt e tjera."
-Faik Konica
Mr_Albalover no está en línea   Reply With Quote
Old August 1st, 2012, 05:03 PM   #895
gjergjkastrioti
Registered User
 
Join Date: Oct 2007
Location: Tirana
Posts: 9,310
Likes (Received): 4892

Shkaterruan Saranden , shkaterruan Durresin , Golemin , tani po shkaterrojne Vloren , Shengjinin dhe Gjirin e Lalezit dmth te gjithe bregdetin . Ne kete dijme te bejme me mire , vetem te shkaterrojme . Shkaterruan gjithe Shqiperine duke u pasuruar per vete , nga Vermoshi ne Konispol keto turma barbaro-cecene , ato qe jane dhe ato qe s'jane ne pushtet .

Last edited by gjergjkastrioti; August 1st, 2012 at 05:11 PM.
gjergjkastrioti no está en línea   Reply With Quote
Old August 5th, 2012, 08:06 AM   #898
KingGenti
BANNED
 
Join Date: Jul 2009
Location: Durrės-Trieste
Posts: 10,593
Likes (Received): 2024

image hosted on flickr

Durrės, Durazzo. by Only Tradition, on Flickr
KingGenti no está en línea   Reply With Quote
Old August 5th, 2012, 08:08 AM   #899
KingGenti
BANNED
 
Join Date: Jul 2009
Location: Durrės-Trieste
Posts: 10,593
Likes (Received): 2024

image hosted on flickr

Durrės, Durazzo. by Only Tradition, on Flickr
KingGenti no está en línea   Reply With Quote
Old August 5th, 2012, 09:05 PM   #900
Pelasgian
BANNED
 
Join Date: Apr 2011
Location: Ferizaj
Posts: 1,129
Likes (Received): 4

Pelasgian no está en línea   Reply With Quote
Reply

Tags
albania-kosova, historia, iliria, shqiperia dhe trojet

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 07:30 AM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

Hosted by Blacksun, dedicated to this site too!
Forum server management by DaiTengu