daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Serbian Forum > Архитектура > Архитектура и урбанизам

Архитектура и урбанизам Дискусија о архитектури и градске вести / Architecture, urbanism and city talk

Reply

Thread Tools
Old January 14th, 2012, 12:12 PM   #21
pop1982
Registered User

pop1982's Avatar

Likes (Received): 549

Quote:
Originally Posted by Singidunum View Post
A kako je organizovano odrzavanje ulaza u Sloveniji?
Plaća se mjesečni paušal,svaka zgrada,barem što ja znam,ima domara.Čim se desi kvar,eto ti ga na vrata sa računom,koliko je koštalo.A to se plaća iz tog stambenog fonda.
pop1982 no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old January 14th, 2012, 05:01 PM   #22
forestpk
Registered User

Likes (Received): 167

Ono o cemu sam vam pricao... bice jos slika, ovo je pocetak...

forestpk no está en línea   Reply With Quote
Old January 14th, 2012, 05:52 PM   #23
prolaznikSRB
BANNED

Likes (Received): 2735

Чекај, зар није била овде она прича како је човек сам узео у асфалтирао неки део, па су га ови из града тужили, јер није имао дозволе.
Држава те тера да живиш у блату.
prolaznikSRB no está en línea   Reply With Quote
Old January 14th, 2012, 07:27 PM   #24
Lukaares
Registered User

Lukaares's Avatar

Likes (Received): 579

Domari ili nastojnici kako su ih zvali bili su stvarno prava stvar što se tiče održavanja, šteta što nisu opstali. Inače nekad su pored nastojnika postojale i pralje, žene koje su prale veš celoj zgradi i pomagale pri velikim spremanjima. U zgradi gde su živeli moji baba i deda su postojali stanovi u prizemlju, jedan gde je živo nastojnik sa porodicom, a u drugom je živela neka tetka Ruža sa svojim suprugom i ona je bila zadužena za veš i pranje hodnika. Zanimljivo je da su veš isključivo sušili na krovu, dok su terase bile namenjene samo za sedenje. Takođe neke stare zgrade su imale deo zastakljenih terasa, isključivo one koje gledaju na dvorište, originalno napravljenih ne kao što danas zastakljuju, koji su ličile kao niše na terasi, a služili su za sklanjanje cveća preko zime. Nekada se dosta više vodilo računa o spoljnoj estetici zgrade. Kod nas još uvek državne zgrade "boluju" od klima uređaja, a kako onda tek pričati o privatnim.
Lukaares no está en línea   Reply With Quote
Old January 14th, 2012, 07:41 PM   #25
Lukaares
Registered User

Lukaares's Avatar

Likes (Received): 579

Ne znam da li su ovo slike iz Prokuplja, predpostavljam da zgrade imaju normalan kolski prilaz, a da je ovo unutrašnja zajednička zelena površina, ili grešim. U svakom slučaju trebala je opština nešto da učini, jer očigledno je da nema dovoljno parkinga. Inače čekanje na državu zna da se oduži. Moji imaju plac na Avali, vikendicu i još pre nego što sam se rodi oni, cela ulica, su državi plaćali neku nadoknadu za asfaltiranje. Nekoliko puta je nasipan šut, da bi na kraju ulica bila asfaltirana tek pošto su svi iz ulice to platili o svom trošku, verovatno da to nisu uradili bi još uvek čekali, pogotovo što je reč o vikendnaselju gde većina dolazi samo par puta godišnje, osim starijih ljudi koji imaju više vremena. Možda je i ovde to jedino rešenje ako misle da od države nema leka, nego najveći je tu problem da se svi stanari dogovore.
Lukaares no está en línea   Reply With Quote
Old January 14th, 2012, 07:56 PM   #26
forestpk
Registered User

Quote:
Originally Posted by Lukaares View Post
Ne znam da li su ovo slike iz Prokuplja, predpostavljam da zgrade imaju normalan kolski prilaz, a da je ovo unutrašnja zajednička zelena površina, ili grešim.
Ne! Zgrade nemaju normalan prilaz. Ovo je jedini prilaz do zgrada. Ovde gde je ovo blato tu su i ulazi u zgrade. Sa prednje strane je glavna ulica i lokali koji se naslanjaju na prednju stranu zgrada. Sa prednje strane nema ni ulaza ni parking mesta.

Nemam adekvatnu sliku ali evo našao sam ovo na wikimapiji pa ću okačiti. To su te zgrade sa njihove prednje strane ka glavnoj ulici. Ja sam slikao iza zgrada.

Old January 15th, 2012, 01:13 AM   #27
Vucko
Jošjedanporaženikomunista

Vucko's Avatar

Sa starim sistemom smo imali i te domare.Dok od tada su predsednik kucnog saveta prakticno svugde prodali stan koji je sluzio za domara i vesarnicu za pare.A sada ta bagra koja je otkupila na prevaru vesernicu na vrhu zgrade ne da ljudima da suse na vrhu zgrade koja je na otvorenom krovu svoj ves!Cak i stavljaju ogradu na krov da ne bi mogao da se koristi.Da sam malo agresivniji pobacoa bih tu bagru sa terase.Cak su poceli i da drze kace sa kiselim kupusom u prostorijama gde je soba za lift.Prosto imbecili nista ne razumeju.

Recimo u jednoj zgradi gde sam ziveo kod rodjaka sin domara je odlucio da ne menja nista osim sijalica cim je propala stara drzava jer su ga drzali kao roba kako kaze a dobio je stan u centru grada(vracaru),jeste doduse u suterenu od od samo 25 kvadrata,ali opet besplatno!A njega mrzi i da menja sijalice

Forest,ne mogu hebeno da verujem,koje blastiste!Pa nek plate ta gopsoda sto imaju automobile makar da se tu pospe tucanik na prilazu automobilima,sigurno nemaju ni za to novce,jel da?Nema arogantnijih ljudi od vozaca automobila.

Sto se tice uredjenja zgrade evo pozitivnog primera predsednika skupstine stanara,naravno novinari svedose sve na novac...

http://www.novosti.rs/vesti/beograd....ru-5000-dinara
Vucko no está en línea   Reply With Quote
Old January 15th, 2012, 01:17 AM   #28
Singidunum
Grad Oblakodera

Singidunum's Avatar

Likes (Received): 6428

Ovo u PK mislim da ipak jeste pitanje za opstinu jer se ne radi o losem odrzavanju nego o nepostojanju bilo kakvog plana prostora na prvom mestu. Ne znam odakle bi tu stanari poceli? Treba za pocetak da se odredi gde ce biti asfaltirani prilazi, gde ce biti parkic, gde ce biti drvece, gde ce biti parking mesta i sl. Koliko ja vidim tu je poljana. Tu opstina mora da donese plan koji ce uradi arhitekta.

Potpišite peticiju protiv rušenja Generalštaba!
Singidunum no está en línea   Reply With Quote
Old January 15th, 2012, 01:21 AM   #29
Vucko
Jošjedanporaženikomunista

Vucko's Avatar

I ako donese plan opstina,ne znaci da ce je realizovati.A mozda vec i plan postoji ali nece da ga realiziju.Jedina sansa ljudima je da se organizuju,prave peticije,cimaju medije i.t.d.Ovako slaba vajda.
Vucko no está en línea   Reply With Quote
Old January 15th, 2012, 10:47 AM   #30
forestpk
Registered User

Tačno... tako bi trebalo da bude....
Ali opštinare baš briga da li njihovi građani gaze po blatu ili ne. Malo pred izbore krenu mašine za asfaltiranje i to je to. Ja sam više puta pokretao neke inicijative i uglavnom bez uspeha... ili ti kažu ma nema problema, biće i nikom ništa. Garantujem da bi ovi ljudi iz ovih zgrada mogli da iskukaju da im se sredi ovo jedino ako bi blokirali ovu ulicu ispred koja je ujedno i magistralni put Niš-Priština.

U 80% slučajeva lokalne samouprave po provinciji u malim gradovima postoje samo da bi se pljačkao lokalni Budžet, očuvala sigurna radna mesta sa solidnim platama, a bez puno rada i da bi se zapošljavali svoji prijatelji, rođaci, poznanici i partijski poslušnici. Kako uostalom tumačiti to da u lokalnim parlamentima uglavnom nema opozicije. U PK su sve stranke u vlasti, osim neke grupe koja je kao opoziciona ali nikada ništa nisu rekli protiv vlasti. Budžet je narastao i te kako nakon što se ovaj novac od poreza na plate sliva u opštinske kase, ali taj novac se koristi za plate, a ne za investicije. Opština Prokuplje ima sada Budžet od preko milijardu dinara ali on gotovo ceo ide na plate i tekuće troškove.... broj zaposlenih je povećan nekoliko puta u odnosu na period pre 2000.

A da vi samo vidite kako Kuršumlija izgleda... i kako su njihovi opštinari rešili da potroše višak para u Budžetu. Tako što su isplatili 13-u platu i tako što će primiti u opštinu još 40 ljudi na godinu dana iako im ti ljudi nisu potrebni s obzirom da već imaju višak zaposlenih. To pokazuje koliko je sistem bolestan. Znači ti sad imaš neke pare i nemaš ideju kako da ih upotrebiš, a sve oko tebe se raspada, već ti je najlakše da ih podeliš svojim neradnicima...

E da, ove zgrade su sagrađene 1981 godine. Znači 30 godna blata...

Last edited by forestpk; January 15th, 2012 at 10:55 AM.
Old January 23rd, 2012, 06:52 PM   #31
forestpk
Registered User

Ono o čemu sam pričao... ovo je u centru Niša, dvorište zgrada koje su u pešačkoj zoni. Znači prednji deo ovih zgrada gleda na Obrenovićevu ulicu (bivša Pobedina). Koliko sam saznao ove zgrade su izgrađene par godina posle II sv, rata. Da su dinar jedan mesečno odvajali po stanu za sve ove godine sakupili bi da betoniraju ovo.

Old August 15th, 2012, 11:04 PM   #32
Singidunum
Grad Oblakodera

Singidunum's Avatar

Old August 16th, 2012, 05:49 PM   #33
pantLA
Registered User

Likes (Received): 20

Jako, jako smo cudan narod. Cale moj uzeo da pokosi travu oko zgrade a komentari pojedinih stanara su "dal je pa njegovo pa da kosi", "ponasa se kao da je vlasnik zgrade" i sl.. Ali najlakse je odustati...
pantLA no está en línea   Reply With Quote
Old August 16th, 2012, 11:35 PM   #34
Bad_Hafen
BANNED

Likes (Received): 143

sto tvoj cale kosi, je li nema sluzba koja to radi? ili su jako spori
Bad_Hafen no está en línea   Reply With Quote
Old August 17th, 2012, 12:09 AM   #35
Trajkovic
Registered User

Trajkovic's Avatar

Likes (Received): 1085

Ima, ali jesu jako spori, ti vremenski razmaci kojima su odeljena košenja gradskih (međublokovskih) površina najčešće nisu dovoljno bliski, trava često na mnogim mestima poraste prevelika. Trebala bi da se uvede i mogućnost vanrednih košenja, nisam siguran da postoji, bar što se međublokovskog mobilijara tiče, glavne trgove i parkove, vidnija i važnija mesta ne dozvoljavaju da nabujaju previše.

A postoje i prostori među zgradama i koji nisu u nadleštvu grada za te stvari, to su obično manje površine, nepristupačne ili nedefinisane namene. To se grad angažuje da počisti bar jednom godišnje, ali, samo ako đubre dođe do guše ili ako se puno ljudi požali na to.
Trajkovic no está en línea   Reply With Quote
Old April 27th, 2013, 04:09 PM   #36
Singidunum
Grad Oblakodera

Singidunum's Avatar

Ekocid u Kuršumliji: Tone smeća vade iz kanala, pa ga bacaju u reku
Lj.M. | 27. 04. 2013. - 12:28h | Foto: RAS | Komentara: 11

Radnici mini-hidroelektrane u Kuršumliji nedeljno očiste oko 200 kubnih metara smeća iz kanala koji protiče kroz kuršumlijska naselja i napaja elektranu.

Sve to smeće ponovo vraćaju u reku Toplicu, a zatim ga Toplica nosi kroz Prokuplje u Moravu, jer nemaju rešenje za odlaganje smeća. Kanal koji dovodi vodu do elektrane služi kao plutajuća deponija, pa ga čiste najmanje tri puta nedeljno.

Smeće se najčešće nagomilava pored jednog od mostova, radnici ga tovare u kolica i prebacuju sa druge strane mosta ponovo u kanal koji ga odnosi dalje ka Toplici.

- Za samo dva-tri dana ispred ove ćuprije doplovi nekoliko stotina flaša koje mi vilama vadimo u kolica i prebacujemo pet metara dalje ponovo u kanal, kako bi voda normalno tekla. Kad ove flaše dođu do centrale, one preko preliva odlaze u Toplicu - kaže jedan od radnika centrale.

U komunalnom preduzeću navode da kanal pripada hidroelektrani i da su oni dužni da ga održavaju. S druge strane, meštani kažu da su odgovorni za nagomilavanje otpada u kanalu, ali da bi komunalna inspekcija trebalo da kažnjava one koji bacaju smeće.

Pored mostića, gde radnici ručno prebacuju smeće, postoji kontejner namenjen za plastičnu ambalažu, ali je uvek prazan. Radnici elektrane kažu da je mali za tu količinu smeća, a nemaju prevozno sredstvo da ga odvoze na deponiju.

Old April 27th, 2013, 04:27 PM   #37
pop1982
Registered User

pop1982's Avatar

Likes (Received): 549

Pa ako ima kontejner za embalažu, valjda je neko i vlasnik tog kontejnera, s číme je automatski zadužen da ga prazni. Šta sve neću čuti .
pop1982 no está en línea   Reply With Quote
Old April 28th, 2013, 02:48 PM   #38
drezdinski
Registered User

drezdinski's Avatar

Likes (Received): 1695

Све је питање поимања простора око себе~ у Србији се својим сматра оно око куће, а све преко тарабе - ко ебе.

Singidunum liked this post
drezdinski no está en línea   Reply With Quote

Reply

Thread Tools

Posting Rules