daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Transport miejski i regionalny

Transport miejski i regionalny Komunikacja zbiorowa oraz rowerowa

Reply

Thread Tools
Old August 24th, 2012, 04:19 PM   #261
iwanracing
Registered User

nie będzie kontrapasa na Gdańskiej!

unieważnienie nr 2
http://www.zdmikp.bydgoszcz.pl/attac...stepowania.pdf
iwanracing no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old August 24th, 2012, 07:53 PM   #262
KOmiX
Bicycle Rider

Likes (Received): 122

Quote:
Originally Posted by iwanracing View Post
nie będzie kontrapasa na Gdańskiej!

unieważnienie nr 2
http://www.zdmikp.bydgoszcz.pl/attac...stepowania.pdf
Hmmm, orientuje się ktoś, co się dzieje dalej w takim przypadku? Dokumentacja przepada? Zamawiający może wybrać firmę wg własnego uznania? Czy zapominamy o pomyśle na następne 15 lat (bądź do następnych wyborów)?

Ciekawa sytuacja. Myślę, że nikt nie składał ofert nie dlatego, że nie mieli zasobów, umiejętności, etc. a z powodu stosunkowo wąskiego zakresu prac - przesunięcie i dostawienie nowych znaków drogowych czy elementów małej architektury, usunięcie i domalowanie znaków poziomych i tego typu podobne prace. Po prostu nie opłacało się podejmować takiego wyzwania.
Gdyby chodziło o wybudowanie czegoś nowego za kilka mln. PLN, jakieś prace rozbiórkowe, spychacze, koparki - to chętni by się znaleźli...
KOmiX no está en línea   Reply With Quote
Old August 24th, 2012, 09:14 PM   #263
iwanracing
Registered User

co za problem dla Erplastu zgłosić się do przetargu? oni właśnie takie prace wykonują...
Old August 31st, 2012, 09:16 AM   #264
KOmiX
Bicycle Rider

Quote:
Originally Posted by KOmiX View Post
Hmmm, orientuje się ktoś, co się dzieje dalej w takim przypadku? Dokumentacja przepada? Zamawiający może wybrać firmę wg własnego uznania? Czy zapominamy o pomyśle na następne 15 lat (bądź do następnych wyborów)?

Ciekawa sytuacja. Myślę, że nikt nie składał ofert nie dlatego, że nie mieli zasobów, umiejętności, etc. a z powodu stosunkowo wąskiego zakresu prac - przesunięcie i dostawienie nowych znaków drogowych czy elementów małej architektury, usunięcie i domalowanie znaków poziomych i tego typu podobne prace. Po prostu nie opłacało się podejmować takiego wyzwania.
Gdyby chodziło o wybudowanie czegoś nowego za kilka mln. PLN, jakieś prace rozbiórkowe, spychacze, koparki - to chętni by się znaleźli...
Chciało by się powiedzieć: a nie mówiłem?

Quote:

Kontrapas na Gdańskiej się nie opłaca

Żadna firma nie chce wytyczyć kontrapasa dla rowerzystów wzdłuż ulicy Gdańskiej. Do kolejnego już przetargu ogłoszonego przez drogowców nikt się nie zgłosił
Trasa rowerowa na ul. Gdańskiej to jedna z najbardziej oczekiwanych inwestycji w mieście wśród miłośników dwóch kółek. Po latach próśb i apeli ratusz znalazł pieniądze na ten cel. Ale to wcale nie oznacza, że kontrapas powstanie.

Drogowcy już dwa razy ogłaszali przetargi na wybór firmy, która zechciałaby wyznaczyć kontrapas na odcinku od placu Wolności do skrzyżowania ul. Gdańskiej, Świętojańskiej i Mickiewicza. I dwukrotnie musieli postępowanie unieważnić.

- Nikt się nie zgłosił - rozkłada ręce Krzysztof Kosiedowski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej.

Bydgoscy przedsiębiorcy specjalizujący się w drogownictwie nie byli zainteresowani zamówieniem, bo było ono dla nich nieopłacalne. Zakres prac zamawianych przez ZDMiKP był stosunkowo niewielki. Wykonawca miał wymalować na asfalcie białą farbą linię wydzielającą pas dla rowerzystów, wyznaczyć na chodnikach nowe miejsca parkingowe, przestawić elementy małej architektury oraz dostosować do ruchu rowerowego dwie sygnalizacje świetlne - przy ul. Śniadeckich i Krasińskiego oraz Mickiewicza i Świętojańskiej.

Jak to możliwe, że choć jest kryzys, to nie ma na rynku firmy, która chciałaby zarobić?

- Roboty nie byłoby tam wiele. Zysk z tego żaden, a trzeba byłoby jednak na co najmniej kilkanaście dni zaangażować kilka osób do tej roboty
- tłumaczy brak zainteresowania zamówieniem właściciel jednej z podbydgoskich firm, która często startuje w przetargach organizowanych przez ZDMiKP. - Oczywiście, że jest kryzys na rynku. Bijemy się o każde zamówienie, ale musimy mieć w tym chociaż minimalny interes. W tym przypadku tego zabrakło.

Rzecznik ZDMiKP przyznaje, że kontrapas nie jest inwestycją, na której można zarobić "grube" pieniądze. Dodaje, że przy większych kontraktach w przetargach startuje coraz więcej firm, a walka o zamówienie jest zacięta.

Zarząd nie chce zdradzić, ile przeznaczył pieniędzy na realizację kontrapasa, tłumacząc, że podanie tej kwoty mogłoby zaszkodzić w negocjacjach z przedsiębiorcami. Teraz drogowcy wykonawcę chcą wybrać z wolnej ręki.

- Jesteśmy zdeterminowani, aby ten kontrapas wyznaczyć. Dlatego spotkaliśmy się już z jedną z firm. Obie strony przedstawiły swoje warunki brzegowe i daliśmy sobie czas do zastanowienia do poniedziałku - wyjaśnia rzecznik. - Wiadomo, że przedsiębiorca chce zarobić, a my za wiele nie chcemy wydać. Mamy nadzieję, że się dogadamy, choć zastrzegamy, że nie za wszelką cenę.

Jeśli stronom uda się dogadać, to kontrapas na ul. Gdańskiej zostanie wyznaczony jeszcze jesienią.

Więcej... http://bydgoszcz.gazeta.pl/bydgoszcz...#ixzz256bhVdrZ
Uważam, że w dupach niektórym się poprzewracało! Jak kontrakt za kilka milionów - mnóstwo zainteresowanych, jak mniejszy zakres - nie opłaca się łopaty podnieść...
Old August 31st, 2012, 10:45 AM   #265
schabzkoscia
بيدغوشتش / 大学本部

Likes (Received): 52

Pilnie potrzebny jest kontrapas na Mostowej.
Old August 31st, 2012, 12:20 PM   #266
Lord Golem
urodzony w Bydgoszczy

Lord Golem's Avatar

Likes (Received): 161

Quote:
Originally Posted by schabzkoscia View Post
Pilnie potrzebny jest kontrapas na Mostowej.
Mostowa to w ogóle powinna być zamknięta dla ruchu samochodowego i powinien zniknąć cały ten parking.
Lord Golem no está en línea   Reply With Quote
Old September 2nd, 2012, 10:35 AM   #267
marian...
Registered User

Likes (Received): 0

Z góry przepraszam, nie czytałem w całości tematu poświęconego ścieżce rowerowej z Fordonu do Myślęcinka.... Jako że jestem czynnym rowerzystą który przynajmniej raz w tygodniu tamtędy przejeżdża mam pewne obawy co do wykonania.

Tutaj:
http://www.skyscrapercity.com/showpo...&postcount=200
wyczytałem że ścieżka przebiegająca przez las ścieżka ma być wyłożona "mieszanką żwiru i piasku łamanego z kruszywa kamiennego"....
Nie trudno się domyśleć że firma która wygrała przetarg będzie chciała zaoszczędzić... bo wychodzą z założenia że tam będą jeździć tylko rowery itd.. a co z ciężkim sprzętem do prac leśnych?
Nawierzchnia z kruszywa kamiennego na dzień 28 sierpnia jest tylko na odcinku ok 40-50 metrów od strony ul. Armii Krajowej i po opadach deszczu nie sposób po niej przejechać - zapadają sie koła....
Cały odcinek wykonany jest z destruktu betonowego grubości ok 20 cm w kilku miejscach widziałem kawałki szkieł....

Last edited by marian...; September 4th, 2012 at 04:26 PM.
marian... no está en línea   Reply With Quote
Old September 3rd, 2012, 11:45 PM   #268
KOmiX
Bicycle Rider

Quote:
Originally Posted by marian... View Post
Z góry przepraszam, nie czytałem w całości tematu poświęconego ścieżce rowerowej z Fordonu do Myślęcinka.... Jako że jestem czynnym rowerzystom który przynajmniej raz w tygodniu tamtędy przejeżdża mam pewne obawy co do wykonania.

Tutaj:
http://www.skyscrapercity.com/showpo...&postcount=200
wyczytałem że ścieżka przebiegająca przez las ścieżka ma być wyłożona "mieszanką żwiru i piasku łamanego z kruszywa kamiennego"....
Nie trudno się domyśleć że firma która wygrała przetarg będzie chciała zaoszczędzić... bo wychodzą z założenia że tam będą jeździć tylko rowery itd.. a co z ciężkim sprzętem do prac leśnych?
Nawierzchnia z kruszywa kamiennego na dzień 28 sierpnia jest tylko na odcinku ok 40-50 metrów od strony ul. Armii Krajowej i po opadach deszczu nie sposób po niej przejechać - zapadają sie koła....
Cały odcinek wykonany jest z destruktu betonowego grubości ok 20 cm w kilku miejscach widziałem kawałki szkieł....

/Pozwoliłem sobie wkleić większe zdjęcie/

Jeśli to jest efekt końcowy to... bez komentarza...
Old September 4th, 2012, 01:26 AM   #269
marian...
Registered User

Wczoraj miałem okazję przejechać cały odcinek między Jasiniecką/Lewińskiego a ul. Zamczysko

Przygotowałem małą fotorelację z budowy odcinka.... Przepraszam za jakość zdjęć - robione telefonem.....

1,2 ścieżka przy skrzyżowaniu Lewińskiego - Jasiniecka. Niecałe 100 metrów wysypane kruszywem....

3, 4, 5, 6 - po 100 metrach....rozsypane jakieś gruzowisko, cała masa potłuczonych cegieł...

7, 8, 9, 10, 11 - wydaje sie być zrobione na gotowo... niestety w słońcu mieni się cała masa potłuczonego szkła, jakieś rury ceramiczne, śmieci

12, 13, 14 foto odcinka wzdłuż ulicy Zamczysko, zasypano jakimś piaskiem gliniastym, i ubito walcem...

wbite denko od butelki....

15 - świeżo wysypany jakiś humus z gruzem... (przy ulicy Zamczysko)

Last edited by marian...; September 4th, 2012 at 01:53 AM.
Old September 4th, 2012, 01:34 AM   #270
arafat11
Registered User

Likes (Received): 383

dziekuje za taka sciezke...to juz lepiej sie jezdzi duktem lesnym...
arafat11 no está en línea   Reply With Quote
Old September 4th, 2012, 08:01 AM   #271
dwiegruszki
post-kielecki scyzoryk

Likes (Received): 95

Zadziwiająca jest szerokość,nawet jak na traktorowy highway.W ogóle jaki jest tytuł tego przedsięwięcia ? W sumie nie wyjdzie,że powstaje utwardzony skrót dla samochodów ? W ogóle,deszcze jesienno-wiosenne zweryfikują jakość wykonania.Rowerzyści bydgoscy,pilnujcie tego na gorąco i dokumentujcie zdjęciami.

Aby uzyskać coś podobnego finalnego...

...wykonawca musi się jeszcze troche postarać.

Last edited by dwiegruszki; September 4th, 2012 at 08:08 AM.
dwiegruszki no está en línea   Reply With Quote
Old September 4th, 2012, 12:36 PM   #272
pamelus
Bicycle freak

pamelus's Avatar

Likes (Received): 30

Wydaje mi się (mam nadzieję?), że to jeszcze nie jest stadium końcowe inwestycji. Nadwiślańska DDR w Warszawie też w trakcie budowy wyglądała tak:

by docelowo stać się taką (i nawet przyjemnie się po tym jeździ):

Może tutaj będzie tak samo? Niemniej rodzaj użytych materiałów przeraża…
Old September 4th, 2012, 12:40 PM   #273
Lord Golem
urodzony w Bydgoszczy

Lord Golem's Avatar

Jak się patrzy na tę "niby-drogę rowerową" to przypominają mnie się czasy, kiedy kierowcy porównywali polskie drogi do zachodnich autostrad. To że to ma być droga rekreacyjna nie oznacza że to ma być gruntówka.

Tu jest film pokazujący jak w Holandii przebudowuje się drogi rowerowe z lat 50-tych XX wieku. Teraz mamy XXI wiek a w Polsce drogi rowerowe buduje się gruntowe albo z kostki (tak jak kiedyś budowano drogi z kocich łbów). Niestety Polska w tej kwestii jest dalej w pierwszej połowie XXw.

http://www.youtube.com/watch?v=nDQhS...sO117gFDM7UePg

Last edited by Lord Golem; September 4th, 2012 at 01:09 PM.
Old September 4th, 2012, 03:57 PM   #274
low1
Registered User

Likes (Received): 520

Hm, natomiast część odcinka w Fordonie, koło parkingu przy Korfantego ma ASFALT, ale dalej znowu kostka, gdzie tu logika, w tygodniu pojawią się zdjęcia
low1 no está en línea   Reply With Quote
Old September 4th, 2012, 06:14 PM   #275
spooney
Registered User

spooney's Avatar

Likes (Received): 128

Wzdłuż Szubińskiej też jest w kratkę, raz asfalt (teraz ten nowy) raz czerwona kostka, znowu asfalt i znowu kostka...
spooney no está en línea   Reply With Quote
Old September 4th, 2012, 11:29 PM   #276
marian...
Registered User

Dziś od połowy w kierunku zamczyska leśnej dróżki miedzy Fordonem a Myślęcinkiem jakaś maszyna rozścieliła ok 10 cm warstwę chudego betonu...(lub czegoś innego)
Old September 4th, 2012, 11:49 PM   #277
marian...
Registered User

dziś cześć drogi rowerowej przez las gdański wygląda tak:

i kilka dziwnych rozwiązań...

szerokość pasa dla rowerów...

stary dziurawy chodnik i nowy....

i pare innych dziwnych rozwiązań..

Last edited by marian...; September 5th, 2012 at 12:33 AM.
Old September 5th, 2012, 12:07 AM   #278
truman-lodge
Człowiek-instytucja

truman-lodge's Avatar

Likes (Received): 468

Twoje zdjęcia dają niezwykle cenny ogląd na sprawę. Myślę, że koncepcja jest tak zagmatwana, że musimy poczekać z osądami, aż zacznie się mieć ku końcowi, bo na razie to pomieszane z poplątanym.
Mam tylko jedną prośbę: zmniejszaj je do 1024x768, bo się forum rozłazi

truman-lodge no está en línea   Reply With Quote
Old September 5th, 2012, 11:07 AM   #279
iwanracing
Registered User

dwa ostatnie zdjęcia to można tylko usprawiedliwić tak, że dopiero po budowie linii tramwajowej do Fordonu całokształt tamtejszej infrastruktury przy ul. Akademickiej będzie miał charakter zwarty i kompletny... to tak wg mnie
Old September 10th, 2012, 04:57 PM   #280
Lord Golem
urodzony w Bydgoszczy

Lord Golem's Avatar

Jeśli to co dziś zobaczyłem można nazwać zwartym systemem, to ja wysiadam

Tak wygląda nowa trasa przy ul Akademickiej, elegancki gładziutki asfalt.

A wjeżdżając w ul. Korfantego trafiamy na takie cóś i nie wiem śmiać się czy płakać

I trudno mi tu znaleźć logikę jaką posługuje się ZDMiKP. Bo kostka jest droższa od asfaltu, wykorzystanie rozściełacza tańsze i szybsze od zatrudnionych pracowników do układania kostki. Dziś jeszcze widziałem jednego pracownika, który misternie poprawiał wystające kostki. Ale co to obchodzi ZDMiKP przecież i tak trasa jest tańsza niż zakładali a pieniądze idą z budżetu a nie z ich kieszeni. Krew się w człowieku burzy jak na takie coś patrzy.

Reply

Tags
bydgoszcz, komunikacja rowerowa, rower, wąskie rowery

Thread Tools

Posting Rules