daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Arkitektura dhe Planifikimi Urban > Prishtina

Prishtina Projects and Construction Updates.

Reply
 
Thread Tools
Old September 16th, 2012, 07:19 AM   #7341
shpirtkosova
BANNED
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,373
Likes (Received): 6

shpirtkosova no está en línea   Reply With Quote
Old September 16th, 2012, 07:19 AM   #7342
Plisat
Registered User
 
Plisat's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Location: Prishtina
Posts: 4,515
Likes (Received): 1531

Quote:
Originally Posted by shpirtkosova View Post
Cfare shitore do te jet kjo?
Benettoni eshte kompani e njohur boterore e veshjeve
Plisat no está en línea   Reply With Quote
Old September 17th, 2012, 02:47 AM   #7343
omnipotent
Registered User
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 695
Likes (Received): 139

Arkitekture moderne ne PrishtineHeshtja e qeverisjes komunale. Hapesira mes objekteve 9 kateshe ne Taukbahqe!Good morning Prishtina,

omnipotent no está en línea   Reply With Quote
Old September 17th, 2012, 03:08 AM   #7344
Plisat
Registered User
 
Plisat's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Location: Prishtina
Posts: 4,515
Likes (Received): 1531

Ata ju presin nė “X21”Fiks nė orėn 08:00 tė mėngjesit ai vjen dhe hap lokalin. Gjithmonė i saktė dhe aty e gjeni deri nė orėn 17:00, kur edhe ia vė drynin kafenesė. Ky ėshtė Nazim Gashi, drejtor i kafenesė “X21 Programe”, e cila menaxhohet dhe mirėmbahet nga disa tė rinj me sindromin Down, tė cilėt janė nė kuadėr tė organizatės “Down Syndrome Kosova”.

Edhe kjo kafene, nė rrugėn “28 Nėntori” nė afėrsi tė ndėrtesės sė PTK-sė nė lagjen “Dardania” si tė tjerat shėrben vizitorėt me makiato, ēaj , lėngje tė ndryshme etj. Dhe tė gjitha ato me ēmime tė leverdishme, pėr shembull, makiato e madhe apo e vogėl - 0.50 centė, lėngjet nga njė euro etj.

Aty tė presin mirė e tė shėrbejnė shpejt. Pa u ulur mirė kamerierin e ke pėrpara dhe me mirėsjellje e buzėqeshje merr porosinė. Madje, edhe nėse nuk tė pėlqen lirisht mund t’ua thuash dhe menjėherė tė vjen kafja tjetėr, pa fare pėrtesė. Me tė njėjtin ēmim.

Drejtori, Nazimi, apo siē e quajnė tė gjithė Nazi, dhe zėvendėsdrejtori Besnik Hyseni, janė trajnuar pėr pėrgatitjet e kafesė (makiatos). Qė tė dy, drejtori dhe zėvendėsi, thonė se kafet i bėjnė shumė tė mira dhe se qė nga hapja e lokalit mė 18 nėntor 2009, nuk kanė pasur ankesa.

Nė kėtė kafene punojnė edhe Mirsad Menxhiqi, apo siē e quajnė tė gjithė Cadi kulleri dhe Linda Dibra, e cila kujdeset pėr larjen e enėve. Qė tė gjithė, pa marrė parasysh pozitat, punėt i kryejnė bashkėrisht duke dėshmuar se janė pjesė e shoqėrisė, ku jetojnė.

Edhe sikur tė stėrmbushej kafeneja me myshterinj, ata nuk ia kanė frikėn punės dhe janė tė sigurt se ēdo pune mund tė ia dalin. Derisa bisedon me ndonjėrin prej tyre secili nga punonjėsit e kafenesė tė dėgjon me vėmendje, e nėse njėri nga ta harron diēka, atėherė reagon tjetri duke ia pėrkujtuar kolegut se ėshtė kėshtu, apo ashtu.

Pėr vullnetin e tyre dhe pėr aktivitetet nė kėtė organizatė, rrėfejnė edhe organizatorėt e shoqatės “Down Syndrome Kosova”, ku njė numėr i madh i personave mbajnė aktivitete tė shumta.

E mė parė, tregojnė ata, ka pasur raste qė pėr vite me radhė persona tė tillė nuk kanė dalė nga shtėpia, nuk kanė pasur shoqėri e as nuk kanė kryer shkollimin. Me t’u inkuadruar nė kėtė organizatė, ata janė bėrė tė pavarur dhe kanė nisur aktivitetet. Tashmė disa nga ta mbajnė edhe lokalin, i cili funksionon nė kuadėr tė organizatės.

Tė gjithė nga ta bėjnė jetė normale dhe duan tė inkuadrohen e tė ndihen tė njėjtė nė shoqėri. Ajo qė i veēon kėta djem e vajza, pėrderisa bisedon me ta, ėshtė sinqeriteti dhe vullneti pėr tė punuar dhe pėr tė qenė zot tė vetvetes.

Madje, shumė nga ta, me tė drejtė ėndėrrojnė qė nė tė ardhmen ta hapin apo menaxhojnė ndonjė kafene tė tyre edhe pse tė tjerė ndjehen aty aq mirė sa thonė se nuk do tė largohen kurrė nga lokali “X21 Programe” qė u ėshtė bėrė shtėpi e dytė.

http://www.zeri.info/artikulli/27/27...presin-ne-x21/
Plisat no está en línea   Reply With Quote
Old September 17th, 2012, 03:09 AM   #7345
Plisat
Registered User
 
Plisat's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Location: Prishtina
Posts: 4,515
Likes (Received): 1531

Dy mbikalime nisin sė shpejtiShumė shpejt, ndoshta brenda dhjetė ditėsh, do tė fillojė ndėrtimi i dy mbikalimeve nė kryeqytet. Njėri te Shkolla e Mesme e Mjekėsisė dhe tjetri te shkallėt e “Arbėrisė”, kanė njoftuar zyrtarėt komunalė. Ato do t’i ndėrtojė kompania “ABC”, e cila ėshtė shpallur fituese e tenderit.

Me ndėrtimin e kėtyre dy mbikalimeve do tė largohet rreziku qė tashme sa vite kanos jetėn e kalimtarėve nė kėto dy akse rrugore shumė tė frekuentuara. Kėshtu do tė lehtėsohet qarkullimi qytetarėve nė pėrgjithėsi, e sidomos fėmijėve qė janė ndėr mė tė rrezikuarit.

Megjithatė, ndryshe mendojnė ata tė partisė opozitare “Vetėvendosje”, sipas tė cilėve, mė mirė kishte qenė tė ndėrtoheshin nėnkalime sesa mbikalime pasi, thonė ata, mbikalimet nuk janė fort tė pėrshtatshme.

Kėshtu asamblisti komunal Sadri Ramabaja, nga partia opozitare Vetėvendosje thotė se nėnkalimet janė mė tė pėrshtatshme se mbikalimet.

“Nėnkalimet kanė efekte anėsore pozitive dhe pėr fėmijė e pleq janė shumė mė tė pėrshtatshme. Po ashtu pėr ēiklistėt”, tha dje Ramabaja, duke shtuar se ēdo kund nė botė arkitektėt apo ekspertėt tjerė preferojnė nėnkalimet e jo mbikalimet, siē po veprohet nė kryeqytetin tonė. Zėdhėnėsi nė Komunėn e Prishtinės, Asdren Osaj, tha dje se tashmė kanė pėrfunduar tė gjitha procedurat tenderuese pėr kėto dy mbikalime.

“Ndėrtimi i dy mbikalimeve, te Shkolla e Mjekėsisė dhe te shkallėt e lagjes “Arbėria”do tė fillojė brenda dhjetė ditėsh. Procedurat tenderuese kanė pėrfunduar. Tash vetėm jemi duke e respektuar afatin ligjor tė ankesave..”, tha zėdhėnėsi Osaj.

Sipas tij, kėto dy mbikalimeve janė paraparė qė tė jenė nga konstruksioni metalik, andaj pritet qė pėrfundimi i punimeve nė kėtė rast tė mos zgjasė gjumė. Me ta kėmbėsorėve, nxėnėsve apo qyfterėve tjerė, do t’u krijohen mundėsi mė tė lehta qarkullimi dhe nė tė njėjtėn kohė tė mos ketė pengesa nė qarkullimin e automjeteve nė kėto pjesė tė qytetit.

Komuna parasheh qė kontratėn me kompaninė A.B.C ta nėnshkruajė javėn qė vjen. Sipas njoftimit nė tenderin e shpallur kishin konkurruar pesė kompani, ndėrkaq nė mesin e kėtyre, nė bazė tė vlerėsimit tė komisionit, fituese ka dalė kompania A.B.C, me vlerė tė kontratės 326.777 euro.

Disa nga qytetarėt e kontaktuar u gėzohen kėtyre mbikalimeve tė paralajmėruara. Kėshtu, nxėnėsja Violeta Behrami tha se Komuna mė nė fund paska marrė vendim tė duhur, tė largojė rrezikun qė u kanoset qytetarėve ēdo ditė.“Qenka bėrė shumė mirė, se sa herė qė kam kaluar rrugėn te Shkolla e Mjekėsisė, ashtu pėrmes automjeteve qė dinė tė jenė tė pakujdesshėm, kam pasur frikė. Sigurisht, edhe ju e dini se shumė fėmijė e kanė pėsuar nė kėtė rrugė qė nuk ka as semaforė as mbikalime ”, tha kjo nxėnėse.
http://www.zeri.info/artikulli/27/27...in-se-shpejti/
Plisat no está en línea   Reply With Quote
Old September 17th, 2012, 01:05 PM   #7346
UserFree
BANNED
 
Join Date: Aug 2008
Location: Prishtina
Posts: 1,438
Likes (Received): 51

Quote:
Originally Posted by shpirtkosova View Post
Cfare shitore do te jet kjo?
UserFree no está en línea   Reply With Quote
Old September 17th, 2012, 03:02 PM   #7347
Buki
BANNED
 
Buki's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Prishtina
Posts: 2,767
Likes (Received): 623

Quote:
Originally Posted by omnipotent View Post
Arkitekture moderne ne PrishtineHeshtja e qeverisjes komunale. Hapesira mes objekteve 9 kateshe ne Taukbahqe!

Si gjithe, kontributi yt ne forumin e Prishtines eshte "i pazevendesueshem". Ti je tu ja thy k... cetnikeve, qe menxi s'presin me gjete keso fotografish per me i postu ne forumin e tyre dhe ta demonstrojne "paaftesine" e Shqiptareve qe te zhvillojne Prishtinen si duhet.

Last edited by rene1234; September 18th, 2012 at 08:04 PM.
Buki no está en línea   Reply With Quote
Old September 17th, 2012, 03:45 PM   #7348
omnipotent
Registered User
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 695
Likes (Received): 139

Quote:
Originally Posted by Buki View Post
Si gjithe, kontributi yt ne forumin e Prishtines eshte "i pazevendesueshem". Ti je tu ja thy k... cetnikeve, qe menxi s'presin me gjete keso fotografish per me i postu ne forumin e tyre dhe ta demonstrojne "paaftesine" e Shqiptareve qe te zhvillojne Prishtinen si duhet.

Po edhe dicka pom cudit, pse vlla deri sot as edhe nje foto te ndonje shemtie te Gjakoves nuk e ke vendos ne forum? Dhemb me ja shti kepen vetes apo?
O ti mduket ma shume shqetesohesh ēka flasin ēetniket e forumeve se sa kaosi qe ti e jeton ēdo dite. Hajde logjike...
Une jam realist, edhe alergjik ndaj katunarizmit, se baj hiq.
Ajo foto e pare pamje prej qendres se qytetit, ska logjike te mos postohet!
Foto e dyte eshte ku une jetoj - e postimi i nje fotografie te as qe i afrohet nivelit te revoltimit te njerezve qe mafia ju ka blloku diellin ne shtepite e tyre.

Mos te vjen marre, lej komplekset anash e pranoje realitetin e vendit ku jeton, ska kurgjo te keqe. Tek e fundit ndryshe mashtron vetvehten, se tjeret nuk hajne bar qysh po kujton ti.
Tung

Last edited by rene1234; September 18th, 2012 at 08:05 PM.
omnipotent no está en línea   Reply With Quote
Old September 17th, 2012, 04:02 PM   #7349
Buki
BANNED
 
Buki's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Prishtina
Posts: 2,767
Likes (Received): 623

Quote:
Originally Posted by omnipotent View Post
O ti mduket ma shume shqetesohesh ēka flasin ēetniket e forumeve se sa kaosi qe ti e jeton ēdo dite. Hajde logjike...
Logjika jote eshte e mrapsht dhe si duket nuk e ke te qarte qellimin e ketij threadi. Ky thread eshte per projekte dhe zhvillimin te Prishtines e jo per kaosin urban apo deshtimet e saj. Nese te interesojne aq shume deshtimet e Prishtines hape nje thread te tille dhe "mbushe" me keso fotografi, ndoshta i sheron komplekset pak.

Quote:
Originally Posted by omnipotent View Post
Une jam realist, edhe alergjik ndaj katunarizmit, se baj hiq.
A te veti kush se?

Quote:
Originally Posted by omnipotent View Post
Ajo foto e pare pamje prej qendres se qytetit, ska logjike te mos postohet!
Foto e dyte eshte ku une jetoj - e postimi i nje fotografie te as qe i afrohet nivelit te revoltimit te njerezve qe mafia ju ka blloku diellin ne shtepite e tyre.
Per Gjakove ska ēka te postohet, se atje nuk ndodh kurgjo qe 13 vjet, ndryshe te tregoj ēka mendoj!
Quote:
Originally Posted by omnipotent View Post
Mos te vjen marre, lej komplekset anash e pranoje realitetin e vendit ku jeton, ska kurgjo te keqe. Tek e fundit ndryshe mashtron vetvehten, se tjeret nuk hajne bar qysh po kujton ti.
I vetmi person ketu qe ka komplekse je ti. As edhe nje foto te vetme te ndonje problemi urban apo arkitektonik te Gjakoves nuk e ke postu e leje me me than dicka negative per te, a knena na shet men per Prishtinen.
Buki no está en línea   Reply With Quote
Old September 17th, 2012, 04:27 PM   #7350
omnipotent
Registered User
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 695
Likes (Received): 139

You have a problem, Mr.!

Ky thred eshte per zhvillime urbane ne Prishtine - jo Gjakove.
Ky thred osht per zhvillime urbane - dhe jo vetem ato te bukura a qe te pelqejne ty!

Nese te pengon kaosi i qytetit te sygjeroj merru me pergjegjesit e keyre projekteve - une vetem fotografi kom postu.
Nese ste pelqen, sinqerisht, mbylli syte ose dil ne ballkon e bertit. Whatever, really!
omnipotent no está en línea   Reply With Quote
Old September 17th, 2012, 05:36 PM   #7351
Nolt
Self-determination
 
Nolt's Avatar
 
Join Date: May 2010
Location: Therandė - Slloveni
Posts: 3,562
Likes (Received): 1615

Quote:
Originally Posted by omnipotent View Post
Smoka shtapiqa te Maqedonise.


shpirtkosova

Do te hapet kjo:


http://www.benetton.com/
__________________
Nolt no está en línea   Reply With Quote
Old September 17th, 2012, 05:52 PM   #7352
liburni
Pse Jo??
 
liburni's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: Toronto, ON, CA
Posts: 4,153
Likes (Received): 635

Edhe pse nuk du me u perzi nbiseden e juve, ksaj radhe omnipotent ka te drejt. Ka shum lagje ne Prishtine qe perballen me probleme te tilla. Komuna duhet te jete me e rrept ne leshimin e lejeve te ndertimit. Ato fotot qe i postoj omnipotent jan nje realitet i hidhur i Prishtines. Ato ndertesa jo qe nuk permbushin asnji kriter ne aspektin estetik, por nuk mbushin as nji kriter ne aspektin e zhvillimit urban. E kuptoj qe shum njerz e kan shfrytzu kohen e pas luftes per ndertime te egra ne munges te ligjeve dhe planeve per zhvillim urban, por kjo dukuri nuk duhet te lejohet te lulezoj ne prezencen e ligjeve dhe planeve urbane qe tani me egzistojn per shumicen e ktyre lagjeve. Kjo dukuri eshte tregues qe qeverise komunale i mungon vizioni afategjate per zhvillimin e kryeqytetit, dhe kjo lidhet drejt per drejt me zhvillimin e Prishtines, per qka edhe eshte hapur kjo teme.
liburni no está en línea   Reply With Quote
Old September 17th, 2012, 06:05 PM   #7353
Arbenit
Registered User
 
Arbenit's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 3,720
Likes (Received): 372Kurgjo nuk osht bardh e zi…

Ne kete foto shihen du ndertesa afer njona tjetres.

Tash po spekuloj pak. Po shihet ne foto se ndertesa djathtas eshte e ndertume pa kurfare kriteri, ne kohen e UNMIK-ut. Eshte afru te “mexhja”.

Tash kjo ndertesa e dyte eshte largu pak prej mexhes, dhe eshte largu shume prej rruges. Nuk ka mujt komuna me e denu kete ndertuesin e dyte per shkak te nderteses djathtas qe eshte ndertu prane kufinit me krejt kojshite, e buze rruges.

Bile, kam pershtypje se komuna e ka denu me qellim pak kete ndertesen djathtas duke ia jap lejen kesaj nderteses majtas. Se, tash kjo ndertesa majtas “ja nxen driten” kesaj nderteses djathtas, qe ka qite dritare ne tona anet..
__________________
Don't feed the trolls

Brilliant minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people
Arbenit no está en línea   Reply With Quote
Old September 17th, 2012, 07:02 PM   #7354
omnipotent
Registered User
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 695
Likes (Received): 139


Ndertesa djathtas eshte ndertu ne 07'
Dhe tjetra ne ndertim i perket po te njejtit pronar!
I'a demoluan ndertesen parvjet, tash shihet ka gjet lidhje!
Qe edhe do foto per nje prespektive me te qarte!!omnipotent no está en línea   Reply With Quote
Old September 17th, 2012, 07:17 PM   #7355
Buki
BANNED
 
Buki's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Prishtina
Posts: 2,767
Likes (Received): 623

Quote:
Originally Posted by liburni View Post
Edhe pse nuk du me u perzi nbiseden e juve, ksaj radhe omnipotent ka te drejt. Ka shum lagje ne Prishtine qe perballen me probleme te tilla. Komuna duhet te jete me e rrept ne leshimin e lejeve te ndertimit. Ato fotot qe i postoj omnipotent jan nje realitet i hidhur i Prishtines. Ato ndertesa jo qe nuk permbushin asnji kriter ne aspektin estetik, por nuk mbushin as nji kriter ne aspektin e zhvillimit urban. E kuptoj qe shum njerz e kan shfrytzu kohen e pas luftes per ndertime te egra ne munges te ligjeve dhe planeve per zhvillim urban, por kjo dukuri nuk duhet te lejohet te lulezoj ne prezencen e ligjeve dhe planeve urbane qe tani me egzistojn per shumicen e ktyre lagjeve. Kjo dukuri eshte tregues qe qeverise komunale i mungon vizioni afategjate per zhvillimin e kryeqytetit, dhe kjo lidhet drejt per drejt me zhvillimin e Prishtines, per qka edhe eshte hapur kjo teme.
Kjo qe po e thu ti eshte e vertete dhe e kemi diskutu kete pune shume heret por nuk eshte mire qe edhe deshtimet edhe zhvillimet urbane ti vendosim ne nje thread sepse pastaj ky thread behet nje mishmash i vertete. Edhe ashtu tema Prishtina Construction updates eshte mjaft e ngarkume.

Problemi qe une kam me disa tipa ketu eshte qe zgjedhin te shofin vetem zi ne Prishtine dhe pastaj i mbushin threadin me pesimizmat, destruktivizmat, defetizmat e smoki-shtapiqat e tyne tu mendu qe po behet interesant

Last edited by rene1234; September 18th, 2012 at 08:06 PM.
Buki no está en línea   Reply With Quote
Old September 17th, 2012, 07:26 PM   #7356
Buki
BANNED
 
Buki's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Prishtina
Posts: 2,767
Likes (Received): 623

Quote:
Originally Posted by omnipotent View Post
You have a problem, Mr.!
Thank you for this professional, yet, free psychological evaluation, ma'm.

Quote:
Originally Posted by omnipotent View Post
Ky thred eshte per zhvillime urbane ne Prishtine - jo Gjakove.
Ky thred osht per zhvillime urbane - dhe jo vetem ato te bukura a qe te pelqejne ty!
E kush te tha ty me postu per zhvillimet apo problemet urbane te Gjakoves ne threadin e Prishtines? Threadi i fotografise per Gjakoven egziston e nese don mundesh me e qel nje edhe per zhvillimet apo problemet urbane ne Gjakove.

Quote:
Originally Posted by omnipotent View Post
Nese te pengon kaosi i qytetit te sygjeroj merru me pergjegjesit e keyre projekteve - une vetem fotografi kom postu.
Nese ste pelqen, sinqerisht, mbylli syte ose dil ne ballkon e bertit. Whatever, really!
Keto fjali edhe njehere tregojne se ti hala nuk e din ku e ki kryt e ku e ki b*then.

Te gjithe njerezve normal ne Prishtine ju pengon haosi aty ku egziston, me gjej ti vetem nje rast ku une apo dikush tjeter e ka mohu se ndertimet pa leje ne Prishtine nuk jane problem, dhe une terhiqem perndryshe, trus aty ku je.

E perseris, urdhno qele nje thread per problemet urbane apo ndertimet pa leje apo whatever per Prishtinen dhe aty mushe me smoki-shtapiqat e tu tane diten, ama mos na prish nje thread qe egziston qe 6 vjet.

Last edited by rene1234; September 18th, 2012 at 08:08 PM.
Buki no está en línea   Reply With Quote
Old September 17th, 2012, 07:39 PM   #7357
omnipotent
Registered User
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 695
Likes (Received): 139


O maj gad!
omnipotent no está en línea   Reply With Quote
Old September 17th, 2012, 08:52 PM   #7358
Buki
BANNED
 
Buki's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Prishtina
Posts: 2,767
Likes (Received): 623

Quote:
Originally Posted by omnipotent View Post

O maj gad!
Buki no está en línea   Reply With Quote
Old September 17th, 2012, 09:35 PM   #7359
Buki
BANNED
 
Buki's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Prishtina
Posts: 2,767
Likes (Received): 623

Kryeqyteti bėhet me 22 vendndalje tė autobusėve

Lindita Canolli | 17-09-2012 10:47 CET
Shumė qytetarė tė cilėt janė ndalur vend e pa vend pėr tė pritur autobusin, me pretekstin se nuk kanė vend tė caktuar pėr pritjen e tyre, shumė shpejt me ndėrtimin e 22 vendaljeve qė do ta bėjė komuna do ta kenė mė tė lehtė tė orientohen ku tė presin autobusin.

Kompania e cila do t’i ndėrtojė 22 vendndaljet e reja ėshtė kompania “Ndėrtimtari &Jaha Company”, nga Podujeva,me vlerė tė kontratės sė pėrgjithshme 99.759,80 euro.

Komuna parasheh qė tė nėnshkruajė kontratėn me kėtė kompani mė 22 tė kėtij muaji, e menjėherė pas pėrfudnimit tė afatit tė ankesave, kjo kompani do tė fillojė punimet.

Rregullimi i vendndaljeve tė autobusėve sipas Habib Qorrit, nga Drejtoria e Shėrbimeve Publike nė Komunėn e Prishtinės, pritet tė bėhet nė rrugėn qė tė shpie pėr nė Gėrmi, nė atė “Isa Kastrati”, “Bajram Bahtiri”, rrugėn “Vėllezėrit Fazliu”, rrugės pėr Hajvali”.

Nė tė gjitha kėto rrugė do tė rregullohen gjithsej 22 vendndalje tė reja. Por sipas Qorrit , nė kėtė projekt nuk do tė ketė vendosje tė stacioneve kabinė, por vetėm zgjerim aq sa ka hapėsirė.

Zgjerimi i hapėsirės sė trotuarit pėr vendndalje pėrfshin edhe disa elemente tė sinjalistikės ku shėnohet BUS.

Sipas tij, assesi nuk arsyetohet veprimi i ndaljes sė qytetarėve vend e pa vend, po ashtu i autobusėve , pasi qė nė ēdo stacion ka shenja BUS,e cila tregon se nė atė vend ėshtė vendi i duhur pėr ndalje apo pritje tė autobusit.

Disa nga qytetarėt thonė se ndalen aty ku e shohin shenjėn, ndėrsa disa tė tjerė thonė se nganjėherė kanė dilema ku tė ndalen pasi nuk shohin stacione.

“Mua mė bie tė eci shumė larg deri tė shkoj te stacioni. Por e bėj kėtė gjė pasi qė duhet tė presim autobusin aty ku shkruan dhe ku ėshtė stacion”, tha qytetari Asllan Behrami. Ai thotė se ata qė nuk i respektojnė stacionet, si qytetarėt apo edhe shoferėt e autobusėve duhet tė gjobiten.

Ndėrkaq, njė tjetėr qytetare thotė se shpeshherė nėpėr rrugėt e kryeqytetit i bie tė mos shohė fare kabina stacioni, apo edhe shenja , dhe pėr kėtė detyrohet tė ndalet vend e pa vend.

“Mė ndodh shpesh qė jam me nguti , dhe autobusin e pres ku tė mundem ku tė mė bie mė lehtė. Ka shumė vende nė kryeqytet qė ndalem ku tė mundem sepse nuk e di ku ka stacion”, tha prishtinasja Mėrgesa Halili.

Ajo tregon se rrugės pėr Gėrmi ka mungesė tė stacioneve , dhe sinjalizimet qė kanė qenė mė herėt , tashmė janė zhdukur, kėshtu qė sipas saj, qytetarėt ndihen tė hutuar ku tė presin autobusin, dhe kjo ndoshta mund tė arsyetohet se disa nga qytetarėt presin vend e pa vend. Ajo shpreson se me rregullimin e vendndaljeve tė reja, ndalja e qytetarėve vend e pa vend do tė elimonohet.


Source: http://www.zeri.info/artikulli/27/27...te-autobuseve/
Buki no está en línea   Reply With Quote
Old September 17th, 2012, 11:16 PM   #7360
Dardania
Registered User
 
Dardania's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Location: Prishtinė
Posts: 658
Likes (Received): 71

minus

OMNIPOTENT,,,
Kerkush ty nuk eshte duke ta ndalu fotografimin, sepse se fundmi njeriu fotografohet/fotografon ate qe i pelqen apo jo?
ti shembull kur shkon ne NJU JORK a fotografohesh tek parku qendror; monumenti i qlirimit etj.. apo shkon ne KUINS edhe dle pran berllogut qe eshte i bollshem ne cdo cep te kesaj lagjeje?
cilen e bene
edhe kur te kthehesh ne Kosove me ju kallxu shoqnis e familjarve:
Ja se ne cfar vendi kam qene sa i bukur?
po pra natyrishte qe bene foto neper MANHETAN e jo neper berllogun e KUINSIT, pse, sepse eshte perzgjedhja jote.
*
Keshtu ndodh edhe me fotot e tua neper Prishtine, ti i bene foto neper ato vende qe te knaqin ty, arsyeja dihet pra tash se pse ti i perzgjedh ato vende.

Quote:
Originally Posted by omnipotent View Post

O maj gad!
Dardania no está en línea   Reply With Quote
Reply

Tags
albanian, kosova, prishtina, pristina, projects, projekte, shqipėria

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 11:59 PM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2018, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

tech management by Sysprosium