daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Romania & Moldova > Development Forums > Infrastructure & Transport

Infrastructure & Transport Infrastructure projects, transport & mobility

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old October 11th, 2012, 09:23 PM   #2221
danielstan
Registered User

danielstan's Avatar

Location: Pitesti, RO // Helsinki Final Act 1975, Point 3) Inviolability of frontiers
Likes (Received): 214

Eu vazusem ca mai aveau de lucru si la capatul PB12 dinspre malul romanesc, acolo unde s-ar prinde ultimele cabluri.
Iata o poza din 17? septembrie:
danielstan no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old October 11th, 2012, 09:47 PM   #2222
most
Registered User

most's Avatar

Likes (Received): 247

Cauta la sectiunea internationala. Mai este un calup de poze in care se vede ceva mai bine PB12. Si setul alcela de poze este de acum vreo 10-12 zile. Erau montate acolo 8 perechi de cabluri si restul se vad intinse pe pod.

SkyscraperCity > World Forums > Infrastructure and Mobility > Bridges
Danube Bridge II Vidin - Kalafat [Bulgaria : Romania]

Asta era situatia pe 30.09.2012. In poza ta erau montate 7 perechi de cabluri (se vad 6 gauri libere) iar aici sunt 8 perechi de cabluri.

Last edited by most; October 11th, 2012 at 10:07 PM.
most no está en línea   Reply With Quote
Old October 11th, 2012, 10:02 PM   #2223
medicu' de garda
Registered User

medicu' de garda's Avatar

Likes (Received): 638

Nu cred ca e posibil sa deschida podul atat de repede. Or termina ei lucrarile curand la structuri, dar momentan suprastructura este ZERO pe pod, iar din experienta recenta cu pasajul Basarab din Bucuresti, vor mai dura si acestea destul de mult, fiindca la orice incarcatura aditionala pe portiunile hobanate trebuie retensionati tirantii. Si cum trebuie construite inca 4 benzi + un fir de cale ferata, va fi destula greutate in plus. Tare mi-e teama ca se va merge din aproape in aproape, incetisor. Dar am mai zis, eu am vazut lucrul la hobanatul Basarab, nu stiu daca se aplica peste tot acelasi principiu.
Old October 12th, 2012, 09:43 AM   #2224
most
Registered User

most's Avatar

Dupa terminarea infrastructurii adiacente, forta de munca se concentreaza toata la pod. Nu mi se pare ca se merge incet. Doar ca activitatile par destul de bine programate si cand vine randul unei noi lucrari, aceasta se materializeaza destul de repede. Progresele sunt vizibile de la saptamana la saptamana. Iar noi nu avem pozele cele mai "proaspete". Imaginile sunt de acum 1-2 saptamani.
Nici eu nu cred ca vor termina tot intr-o luna. De-aia s-a pomenit si de martie. Dar cred ca pe partea rutiera s-ar putea sa avem surprize placute pana la sfarsitul anului.
Old October 12th, 2012, 01:45 PM   #2225
danielstan
Registered User

danielstan's Avatar

Location: Pitesti, RO // Helsinki Final Act 1975, Point 3) Inviolability of frontiers
Likes (Received): 214

Cred ca nu m-am facut bine inteles:

In poza mea de mai sus se vede ca:
- segmentele prefabricate vin cu 'bratele' gata montate si cu extensia de beton care se sprijina pe brate, deci mai trebuie turnat doar putin beton intre segmente si ceva beton pana la marginea caii de rulare
- partea de pod turnata la fata locului si lipita de malul romanesc (cea cu gauri fara cabluri de pod in ele) nu are nici brate, nici betonul lateral turnat.

Estimez ca montarea bratelor si turnarea betonului la fata locului ia mai mult timp decat lipirea segmentelor prefabricate si betonarea spatiilor dintre ele, pentru ca se folosesc cele 2 schele construite la fata locului si ele toarna un singur segment la un moment dat, deci nu se poate lucra in paralalel la mai multe segmente in acelasi timp.

Imi aduc bine aminte ca procesul asta a durat foarte mult pe portiunea dinspre malul bulgaresc.

Last edited by danielstan; October 12th, 2012 at 01:51 PM.
danielstan no está en línea   Reply With Quote
Old October 12th, 2012, 02:05 PM   #2226
most
Registered User

most's Avatar

Da, dar poza pe care ai prezentat-o tu este de acum aproape o luna. Terminasera atunci de ridicat elementele dinspre malul romanesc. In poza ta se vede cum il asezau pe ultimul. Si apoi au instalat portalul acela mare pe care il vezi in alte poze mai recente si care ajuta la largire. Intr-o luna puteau sa termine. Sa vedem luni. Poate ca prezinta portiunea din ungi favorabil.
Old October 12th, 2012, 06:15 PM   #2227
most
Registered User

most's Avatar

Se pare ca este vorba doar de zile pana cand malurile vor fi complet legate.

http://www.novinite.com/view_news.php?id=144034
Old October 13th, 2012, 08:47 PM   #2228
most
Registered User

most's Avatar

Asa cum banuiam, imaginile pe care le primim noi sunt intarziate cu 1-2 saptamani. Iata una proaspata, de azi. Am fost special la Calafat ca sa vad stadiul. Toate cablurile au fost montate iar portalul galben, destinat largirii podului a ajuns la capat.

Old October 14th, 2012, 09:43 AM   #2229
maga998
O shaworma cu de toate !

maga998's Avatar

Likes (Received): 268

mai vrem pozeeee
maga998 no está en línea   Reply With Quote
Old October 14th, 2012, 09:56 AM   #2230
notes
Registered User

notes's Avatar

Likes (Received): 590

Quote:
Originally Posted by most View Post
Asa cum banuiam, imaginile pe care le primim noi sunt intarziate cu 1-2 saptamani. Iata una proaspata, de azi. Am fost special la Calafat ca sa vad stadiul. Toate cablurile au fost montate iar portalul galben, destinat largirii podului a ajuns la capat.

Bănuiesc că pozele sunt făcute de pe malul romānesc. Văd ca partea romānă şi-a cam făcut treaba la partea de infrastructură adiacentă.
notes no está en línea   Reply With Quote
Old October 14th, 2012, 11:25 AM   #2231
most
Registered User

most's Avatar

Vin si pozele! Materialul este in pregatire.

Last edited by most; October 14th, 2012 at 12:07 PM.
Old October 14th, 2012, 11:59 AM   #2232
most
Registered User

most's Avatar

Partea romana si-o fi facut treaba (si inca foarte bine) cu structura adiacenta si cu soseaua Severin - Calafat pentru tranzit dar mai are destul de lucru la soseaua Craiova - Calafat care este mai importanta pe axa Est - Vest. Nu mai vorbesc de calea ferata. Intr-adevar, se lucra destul de bine pe soseaua Craiova - Calafat:

Podul din fata este pentru sensul Calafat, Bechet. In stanga se vede slab sensul spre Craiova iar in spate si mai slab, vama. Dupa trecerea pe sub podul din fata cei care merg la vama vireaza spre stanga.

Podul cu directie spre Craiova peste autostrada care merge la vama. Se vede vama in spate.

Jos este sensul care merge spre pod impreuna cu calea ferata iar sus este sensul care vine de la pod, traverseaza calea ferata si merge la vama.

Podul de intrare in Calafat, peste autostrada si calea ferata care vin de la podul peste Dunare. Aici podul peste Dunare este in stanga.

Din aceeasi pozitie, podul care trece peste calea ferata (sensul dinspre Bulgaria) si merge in vama.

Podul spre Craiova care trece peste drumul spre vama

Dupa cum vedem, din cauza vamii s-au complicat detul de mult sensurile. Nu am remarcat cum fac cei care vin de pe podul peste Dunare si vor sa intre direct in Calafat. Probabil ca din vama vin direct la primul pod dinspre Craiova.

Last edited by most; October 14th, 2012 at 12:05 PM.
Old October 14th, 2012, 03:09 PM   #2233
EugenRo
Registered User

Likes (Received): 34

Multumim si felicitari @most pentru imagini! Suna bine cand auzi din nou de autostrada

In ceea ce priveste intrarea dinspre Pod direct in Calafat, ea se face chiar pe podul din poza 2 de mai sus. Dupa vama, se desprinde o bretea la dreapta care urca pe acel pod. Revin cu o schita.

Last edited by EugenRo; October 14th, 2012 at 04:12 PM.
EugenRo no está en línea   Reply With Quote
Old October 14th, 2012, 03:16 PM   #2234
Le Clerk
AUTOBANN.ED

Le Clerk's Avatar

Likes (Received): 3246

Infrastructura de legatura la pod e la standarde de autostrada? Cel putin asa pare din poze.

Multumim mult most pt pozele de calitate!
Castles and Mansions in Romania
Le Clerk no está en línea   Reply With Quote
Old October 14th, 2012, 04:05 PM   #2235
EugenRo
Registered User

Likes (Received): 34

Pentru a corela imaginile lui @most cu harta postata de mine mai sus:
FOTO 2->POD 1
FOTO 3->POD 2
FOTO 4->POD 3
FOTO 5->POD 4
FOTO 6->POD 3
FOTO 7->POD 2

Last edited by EugenRo; October 14th, 2012 at 04:13 PM.
EugenRo no está en línea   Reply With Quote
Old October 14th, 2012, 04:51 PM   #2236
CornelB
Registered User

Likes (Received): 579

@most: multumim pentru poze, este o reala bucurie sa vezi cum se schimba peisajul, ca urmare a unei lucrari de infrastructura.
CornelB no está en línea   Reply With Quote
Old October 14th, 2012, 05:55 PM   #2237
most
Registered User

most's Avatar

Cu multa placere!
Totul arata foarte bine. Marcaje, semne, asfalt. Si, intr-adevar, acolo unde a fost cazul sunt cate doua benzi pe sens. Podurile 1, 2 si 3 sunt cu doua benzi si sensul este unic. Podul 4 are 2+2, fara separatie.
Old October 14th, 2012, 06:00 PM   #2238
Goldmund
BANNED

Goldmund's Avatar

Likes (Received): 535

most, multumim pentru poze!
Ce nu inteleg eu, despre ce fel de vama e vorba intre doua state din Schengen? - candva, anul viitor, ambele state for face parte din 'Zona Schengen')
- daca intre timp nu face vreun politician o gafa urias.
Goldmund no está en línea   Reply With Quote
Old October 14th, 2012, 06:08 PM   #2239
dcr965
Registered User

Likes (Received): 194

Cand a fost facut proiectul nu cred ca era vorba de doua state din zona Schengen, fara vama intre ele. Acolo poate functiona si o statie de taxare pentru trecerea podului.
dcr965 no está en línea   Reply With Quote
Old October 14th, 2012, 06:10 PM   #2240
MNU
Registered User

MNU's Avatar

Likes (Received): 1011

Pai e mult pana departe... noi inca nu suntem in Schengen si nu putem pune politia de frontiera si vama in camp. Pe langa asta, din cate stiu eu, acordul prevede ca fiecare stat are dreptul sa reintroduca temporar controlul la frontiera.

De asemenea, din cate am inteles, complexul de bariere vor servi si pentru plata taxei de pod.
MNU no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
bridges, romania

Thread Tools

Posting Rules