daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Hrvatski Forum > Economy and development > Cestovna infrastruktura

Cestovna infrastruktura Motorways, expressways, and other state routes

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Closed Thread

Thread Tools Rating: Thread Rating: 8 votes, 5.00 average.
Old October 21st, 2012, 12:12 AM   #8321
Joe1000
Registered User

Likes (Received): 99

inače samo pratim ovaj forum i gledam slike (Rijeka ima jednu od najboljih

zaobilaznica po Hrvatskoj, baš je divota vozit se po njoj kad me put nanese),

ali sad sam morao odgovoriti, nisam mogao otić spavati, a da ovo ne izračunam.
Joe1000 no está en línea  

Sponsored Links

Old October 21st, 2012, 12:49 AM   #8322
geor
Registered User

Likes (Received): 14

Quote:
Originally Posted by Joe1000 View Post
inače samo pratim ovaj forum i gledam slike (Rijeka ima jednu od najboljih

zaobilaznica po Hrvatskoj, baš je divota vozit se po njoj kad me put nanese),

ali sad sam morao odgovoriti, nisam mogao otić spavati, a da ovo ne izračunam.
Ako ne zna naći dužinu putem dane formule:

p=h/L x100......... 10=4.5/Lx100...........L=4.5/10/100........L=4.5/0.1
L=45

Još je manja mogućnost da shvati trigonometriju i tangese, na žalost.

x-type je u pravu, maksimalni uspon na AC je 6%.

Njemci imaju stare AC sa usponima od 8%.
geor no está en línea  
Old October 21st, 2012, 01:50 AM   #8323
gagaism
Registered User

Likes (Received): 93

Quote:
Originally Posted by geor View Post
Ako ne zna naći dužinu putem dane formule:

p=h/L x100......... 10=4.5/Lx100...........L=4.5/10/100........L=4.5/0.1
L=45

Još je manja mogućnost da shvati trigonometriju i tangese, na žalost.

x-type je u pravu, maksimalni uspon na AC je 6%.

Njemci imaju stare AC sa usponima od 8%.
hehe...obećavam da se neću baviti projektiranjem cesta, ponajprije jer studiram arhitekturu pa nemam tolikog dodira sa cestama
e tu tvoju sam formulu tražio, nju sam učio i u srednjoj i do neki dan sam ju znao ali onda sam odjednom zablokirao

Quote:
Maksimalni nagib za autoceste je 4%, a gdje ima dodatna traka za spora vozila 5%.

A za visinu 4.5 m i nagib 10% pa se tlocrtna dužina rampe izračuna preko trigonometrije, 10% = 5.71 stupnjeva

tg 5.71 = 4.5/d

0.1d = 4.5

d = 45 m
sviđa mi se i ovaj tvoj izračun, možeš li mi samo pojasniti kako si dobio da je 10% = 5.71???
i da li je ovo 0.1d konstanta ili..?

hvala uglavnom na odgovorima

gagaism no está en línea  
Old October 21st, 2012, 11:45 AM   #8324
x-type
con los terroristas

x-type's Avatar

Likes (Received): 1430

Quote:
Originally Posted by gagaism View Post

sviđa mi se i ovaj tvoj izračun, možeš li mi samo pojasniti kako si dobio da je 10% = 5.71???
na 1 metar horizontalne duljine (onaj tvoj L) dogodi se pad/uspon od 10% što iznosi, jel, 0,1 m. znači h=0,1. to je TBoy već objasnio.
trigonometrija: tangens kuta = suprotna kateta/prislanjajuća kateta. tg α = h/L = 0,1/1 => α = 5,71°

Quote:
Originally Posted by gagaism View Post
i da li je ovo 0.1d konstanta ili..?

hvala uglavnom na odgovorima
to 0,1d je dio rješavanja jednadžbe s jednom nepoznanicom. 6. razred osnovne škole. iskreno, malo mi je neugodno to objašnjavati.

btw. meni je malo blesavo petljati i trigonometriju u sve to, preko jednostavnog trojnog pravila se sve veličine u pravilu mogu odrediti čim znaš postotak nagiba i barem još jednu veličinu.

Last edited by x-type; October 21st, 2012 at 11:52 AM.
x-type está en línea ahora  
Old October 22nd, 2012, 12:41 AM   #8325
KHS
Registered User

KHS's Avatar

Likes (Received): 393

Meni nije jasno kako si uopće upao na arhitekturu ako ne znaš osnovne stvari?
KHS no está en línea  
Old October 22nd, 2012, 08:26 PM   #8326
gagaism
Registered User

Likes (Received): 93

a dobro, inače je poznato da arhitektima matematika nije baš najjača strana
kako god, hvala svima na pomoći, sad konačno znam odrediti dužinu

gagaism no está en línea  
Old October 22nd, 2012, 08:56 PM   #8327
zezi
is out there

zezi's Avatar

Likes (Received): 869

Quote:
Originally Posted by gorgoroth View Post
Pa i prije sam bio faca
Jesi, istina
Najjaći fotošuter na HR autocestama
zezi está en línea ahora  
Old October 24th, 2012, 03:16 PM   #8328
Puležan
Registered User

Puležan's Avatar

Likes (Received): 464

Quote:
Građevinari se nadaju proljeću na Ipsilonu

Iako je ministar pomorstva, prometa i infrastrukture Siniša Hajdaš Dončić početkom lipnja izjavio u Hrvatskom saboru da će radovi na nastavku dupliranja Istarskog ipsilona započeti tek sredinom iduće godine, direktor koncesionara Bina-Istre David Gabelica i dalje je optimističan i predviđa raniji početak izgradnje.

- Ako se pripremne radnje nastave sadašnjim tempom gradnja bi mogla započeti u proljeće. Bina-Istra je dobila lokacijske dozvole za sve dionice na pravcu Pazin - tunel Učka, uključujući i tunel, pa može započeti otkup zemljišta za izgradnju drugog kolnika. Ako ne bude problema s otkupom, po nama je realni tok za početak gradnje proljeće iduće godine, kaže Gabelica.

Bina-Istra je inače dobila prvu građevinsku dozvolu za izgradnju dionice od Ivoli do Cerovlja, a za početak iduće godine očekuje da će pristići i dozvole za sve dionice, uključujući i najzahtjevniju - tunel Učka.

Trenutni uvjeti na financijskom tržištu su i dalje nepovoljni. Prema procjenama, koje će biti preciznije nakon izrade troškovnika, Bini-Istri bi za dupliranje Ipsilona od Pazina do Učke i izgradnju tunela trebalo 250, a do Matulja ukupno 300 milijuna eura. Kamatne stope na tržištu su se od dobivanja kredita za prvu fazu gradnje od 4 povećale na 7 posto. Budući da jedan posto kamata znači dodatno izdvajanje od deset milijuna eura, Bina-Istra uz pregovore s konzorcijem banaka koje su kreditirale dosadašnju izgradnju traži i druge opcije.

- Uz to što su trenutni krediti skuplji, kratak je i njihov rok otplate na deset godina. Zbog toga sada pregovaramo i s IFC-om, filijalom Svjetske banke u Hrvatskoj, koja daje kredit na 20 godina s kamatama od 5,5 do 6 posto. U pregovore će se uključiti i Europska investicijska banka, koja ima sredstava jer su usporena ulaganja u prezadužene zemlje kao što su Grčka, Italija i Španjolska. Procijenjeno je da je Hrvatska financijski likvidnija od ovih zemalja, pa postoji mogućnost da se i ova banka uključi u financiranje Ipsilona, kaže Gabelica.

Inače, prema prvoj građevinskoj dozvoli, na dionici od Ivolija do Cerovlja novi kolnik gradit će se na istočnoj strani. Time je Bina-Istra uvažila primjedbu Općine Cerovlje za zaobilaženje tamošnjih bara. Sve do Lupoglava novi će kolnik ići istočnom, a uz Ćićariju sjevernom stranom sadašnje ceste, pa će biti puno iskopa u brdima. To će pogodovati izvođačima iz Istre, koji se uglavnom bave niskogradnjom. Cjelokupnu investiciju će i nadalje voditi francuski Bouygues, jedan od dioničara Bina-Istre.

Još uvijek nije poznato ni hoće li doći do promjene koncesijskog ugovora. Bina-Istra ima koncesiju do 2027., a zbog promijenjenih uvjeta kreditiranja postoji mogućnost da traži produženje do 2035. (Piše Aldo POKRAJAC)
http://www.glasistre.hr/vijesti/pula...psilonu-363609
Puležan no está en línea  
Old October 24th, 2012, 07:13 PM   #8329
Joe1000
Registered User

Likes (Received): 99

Da li je poznato koja je opcija odabrata za dionicu od Matulja do Učke (dupliranje starog

kolnika ili izgradnja potpuno novog na jednoj dionici)?

Meni se čini da je bolja opcija izgradnja potpuno novog, jer bi računska brzina bila veća,

što bi trebalo uraditi da se zadrži kontinuitet autoceste i računske brzine.
Joe1000 no está en línea  
Old October 24th, 2012, 08:12 PM   #8330
Puležan
Registered User

Puležan's Avatar

Quote:
Da li je poznato koja je opcija odabrata za dionicu od Matulja do Učke (dupliranje starog

kolnika ili izgradnja potpuno novog na jednoj dionici)?

Meni se čini da je bolja opcija izgradnja potpuno novog, jer bi računska brzina bila veća,

što bi trebalo uraditi da se zadrži kontinuitet autoceste i računske brzine.
Koliko sam uspio skužiti njihove planove, sada bi se išlo u duplanje postojeće trase, a za budućnost bi se ostavila opcija izgradnje nove trase prema Jušićima, ali ta nova trasa nema smisla dok se ne izgradi nova zaobilaznica Rijeke. Znači, nova trasa A8 bi se gradila paralelno s novom trasom A7, čime bi se zaobišlo Rijeku u cijelosti i dobio kontinuirani prostor jedinstvene naplate cestarine (ukoliko se tako dogovore koncesionari, kao što su napravili HAC i ARZ za A1+A6).

Osim toga, ionako je potrebno poduplati krajnji dio postojeće trase B8 jer će to biti i početak buduće liburnijske obilaznice koja će imati dosta velik promet na relaciji Rijeka-Opatija-Lovran, a određeni dio vozila će tom trasom i nadalje dolaziti iz Istre u Rijeku!

Sve u svemu, i 4 zavojite trake su bolje od postojeće 2
Puležan no está en línea  
Old October 24th, 2012, 08:43 PM   #8331
hoby87
Registered User

Likes (Received): 180

Moje pouzdane informacije su da će se duplati od Učke do Matulja.. puno je jeftinija ta varijanta. A ima i smisla u sadašnjoj konfiguraciji ostalih cesta.

Riješit će i onaj semafor kod Opatije čvorom u 2 razine, iako je taj dio u nadležnosti HC-a, mislim.

Znači, tko ide Istra - ZG, uzmeš karticu (ili ENC) di već uđeš, naplata kod tunela Učka, uzmeš karticu (ili ENC) na Grobniku, i eto te u Zagrebu (ili Splitu, ili Osijeku)... ne zvuči loše.. bez ijednog semafora, 4 trake po cijeloj državi. Svjetski, bar nešto!
hoby87 no está en línea  
Old October 24th, 2012, 10:14 PM   #8332
marin.vip
Registered User

Likes (Received): 0

Thumbs up

Quote:
Originally Posted by hoby87 View Post
Moje pouzdane informacije su da će se duplati od Učke do Matulja.. puno je jeftinija ta varijanta. A ima i smisla u sadašnjoj konfiguraciji ostalih cesta.

Riješit će i onaj semafor kod Opatije čvorom u 2 razine, iako je taj dio u nadležnosti HC-a, mislim.

Znači, tko ide Istra - ZG, uzmeš karticu (ili ENC) di već uđeš, naplata kod tunela Učka, uzmeš karticu (ili ENC) na Grobniku, i eto te u Zagrebu (ili Splitu, ili Osijeku)... ne zvuči loše.. bez ijednog semafora, 4 trake po cijeloj državi. Svjetski, bar nešto!
Držim fige i na prstima koje nemam! Ne mogu se više vozit onom sporom cestom kroz Opatiju u zastojima!!! A ne mogu ni šumskom cestom preko Dobreća na tunel da bi 100 na sat prema Matuljima, kad ju zatvore i otvore kako im dođe........
marin.vip no está en línea  
Old October 25th, 2012, 05:00 PM   #8333
gorgoroth
Sunce ti žarko

gorgoroth's Avatar

Likes (Received): 14176

ZAPELO PROJEKT BINE ISTRE U VELIKIM PROBLEMIMA

Gradnja druge cijevi tunela Učka upitna

Uskoro treba početi gradnja punog profila dionice istarskog ipsilona od Pazina do Matulja, no projekt druge cijevi zbog manjka novca će se prolongirati na nekoliko godina

RIJEKA » Bina Istra će naredne godine krenuti u gradnju punog profila na dionici istarskog ipsilona od Pazina do tunela Učka, ali će gradnja druge cijevi tunela vjerojatno biti odgođena za barem nekoliko godina, jer u ovom trenutku nije moguće osigurati sredstva za ovu investiciju. Usporavanje ambiocioznih planova dovršetka punog profila na nedostajućem dijelu ceste između Pazina i Matulja, gdje se nalazi spoj s riječkom obilaznicom, posljedica je teškog stanja na financijskom tržištu.
Predsjednik Uprave BINA Istre David Gabelica pojašnjava da definitivna odluka još nije donesena, kao i da će plan gradnje biti usvojen za nekoliko mjeseci nakon što se izradi troškovnik svih dionica punog profila od Pazina do Matulja u što je uključena i procjena investicije u drugu cijev tunela, koji je pušten u promet 1981. godine. Pritom on naglašava kako veliki problem predstavljaju neatraktivni uvjeti kreditiranja.
– U ovom trenutku razmatramo više varijanti. Varijanta koju smo željeli da krenemo graditi sve odjednom nažalost nije previše izgledna. Neke okvirne procjene govore da je za dovršetak punog profila potrebno investirati oko 250 do 300 milijuna eura. Ta svota je u ovom trenutku, po procjeni kreditora, iznad naših mogućnosti, a to pokazuje razina prihoda i prometa. Mi bismo u ovom trenutku mogli bez većih problema podnijeti investiciju od oko 150 milijuna eura, što je nedovoljno i očito ne možemo sve izgraditi odjednom bez pomoći državnog proračuna, a to također nije prihvatljiva opcija za Ministarstvo prometa. Zbog svega toga držimo kako je najrealnije prioritetno krenuti u realizaciju gradnje punog profila od Pazina do tunela Učka u dužini oko 30 kilometara, gdje u sigurnosnom smislu imamo najveći problem, jer svake godine na tom dijelu ceste imamo težih nezgoda u prometu. Takav scenarij bi značio odgodu izgradnje druge cijevi Učke za otprilike dvije i pol godine, odnosno dok ne bude završen puni profil između Pazina i Učke, naglašava Gabelica, dodajući kako će završnu odluku ipak donijeti resorno Ministarstvo prometa, a ne BINA Istra. Zanimljivo je da postoji i varijanta po kojoj bi se barem krenulo u proboj druge cijevi Učke, dok bi troškovi uređenja i opremanja tunela bili ostavljeni za nešto dalju budućnost.
Neovisno o tome u BINA Istri planiraju tijekom iduće godine početi s gradnjom punog profila između Pazina i tunela Učka zbog čega se intenzivno radi na otkupu zemljišta i ishodovanju građevinskih dozvola. Procjena je da bi gradnja mogla započeti u lipnju, a prethodno se moraju ugovoriti krediti u tu svrhu, te raspisati natječaji za gradnju.

http://novine.novilist.hr/Default.as...3286328592863K
Old October 25th, 2012, 06:33 PM   #8334
hoby87
Registered User

Meni je to ok, ljudi su transparentni, promet nije neki, kamate su visoke, pa će malo odgoditi ono što je ipak najmanje bitno - svatko izdrži 4 minute u tunelu vozeći 80 iza kamiona.. i tako u Učkoj nije nitko poginuo od otvorenja prije više od 30 godina, preživit ćemo još par godina.
hoby87 no está en línea  
Old October 26th, 2012, 09:38 PM   #8335
DarkPula
Registered User

DarkPula's Avatar

Likes (Received): 122

Quote:
Originally Posted by hoby87
Meni je to ok, ljudi su transparentni, promet nije neki, kamate su visoke, pa će malo odgoditi ono što je ipak najmanje bitno - svatko izdrži 4 minute u tunelu vozeći 80 iza kamiona.. i tako u Učkoj nije nitko poginuo od otvorenja prije više od 30 godina, preživit ćemo još par godina.
Da,
i moje misljenje je da je ovo malo odgadjanje tunela OK.
Iako bilo bi mi drago da odmah idu od Veprinca novom trasom do Jusica/Permana jer ako stisnu 4 trake po staroj cesti do Matulja onda je jako tesko da cemo ikada vidjeti novu autocestu od Veprinca prema Jusicima...
DarkPula no está en línea  
Old October 27th, 2012, 08:37 AM   #8336
hoby87
Registered User

Quote:
Originally Posted by DarkPula View Post
Da,
i moje misljenje je da je ovo malo odgadjanje tunela OK.
Iako bilo bi mi drago da odmah idu od Veprinca novom trasom do Jusica/Permana jer ako stisnu 4 trake po staroj cesti do Matulja onda je jako tesko da cemo ikada vidjeti novu autocestu od Veprinca prema Jusicima...
To je sad ona dilema - idealno rješenje za puno para ili sasvim solidno za dosta manje.

A uz to, do Jušića nema smisla ako ne ide i AC obilaznica Rijeke u isto vrijeme - to su povezani projekti koji će čekati još 20-30 godina.

Rušit će par kuća gradeći 4 trake do Matulja, i mislim da to ipak neće biti tako loše rješenje kad sve još lijepo i ograde - nisu to od Učke prema Matuljima opet takvi zavoji kao na A1 kad se spuštaš od Sv.Roka prema Maslenici, a moći će se preticati sporija vozila na svakom mjestu, za razliku od sada.. Još kad riješe semafor i spoj na Opatiju.. 4 trake do Matulja, pa 4 trake BC po Rijeci i dalje po A6 ili po BC A7 prema Crikvi, ili odmah u Matuljima A7 prema Ljubljani.. milina, spojena zapadna Hrvatska super 4-tračnim cestama bez semafora.
hoby87 no está en línea  
Old October 27th, 2012, 10:36 AM   #8337
Puležan
Registered User

Puležan's Avatar

Quote:
Originally Posted by hoby87 View Post
To je sad ona dilema - idealno rješenje za puno para ili sasvim solidno za dosta manje.

A uz to, do Jušića nema smisla ako ne ide i AC obilaznica Rijeke u isto vrijeme - to su povezani projekti koji će čekati još 20-30 godina.

Rušit će par kuća gradeći 4 trake do Matulja, i mislim da to ipak neće biti tako loše rješenje kad sve još lijepo i ograde - nisu to od Učke prema Matuljima opet takvi zavoji kao na A1 kad se spuštaš od Sv.Roka prema Maslenici, a moći će se preticati sporija vozila na svakom mjestu, za razliku od sada.. Još kad riješe semafor i spoj na Opatiju.. 4 trake do Matulja, pa 4 trake BC po Rijeci i dalje po A6 ili po BC A7 prema Crikvi, ili odmah u Matuljima A7 prema Ljubljani.. milina, spojena zapadna Hrvatska super 4-tračnim cestama bez semafora.
Slažem se i ja da je bolje dobiti odmah 4 trake do Matulja budući da trasa do Jušića nema smisla bez prave A7, ali ima par stvari koje "štekaju" i treba razjasniti stvari.
Usporedba s A1 nema baš puno smisla. A1 ima samo jedan oštri zavoj (kojeg često nazivaju "serpentina"), i to između tunela Bristovac i tunela Čelinka: http://maps.google.com/?ll=44.262412...,187.27,,0,0.8

B8 ima 7 jačih zavoja, od kojih je najoštriji onaj prvi nakon tunela kad se ide u smjeru Rijeke, neposredno prije čvora Veprinac: http://maps.google.com/?ll=45.330065...110.15,,0,-3.1 a taj je jadnak kao onaj na A1.

E sad, mislim da je ipak bolja situacija s A1 gdje imaš samo jednu takvu problematičnu točku, a na B8 će biti nekoliko uzastopnih oštrijih zavoja, uz to još na usponu/nizbrdici... Kad to dovrše, mislim da bi lako mogli i ostavit brzinu 80 km/h ili eventualno 90 (iako to još nisam doživio, osim na D8 po Dalmaciji) što nije baš nešto jako zadovoljavajuće. Iako, da ne ispada da samo grintam, i takva varijanta će biti jako dobrodošla i bit će masu puta bolja od sadašnje jer će se eliminirat opasnost od frontalnih sudara i izlijetanja s ceste, a moći će se i jednostavno preteći spore kamione i buseve
Puležan no está en línea  
Old October 27th, 2012, 02:47 PM   #8338
hoby87
Registered User

Quote:
Originally Posted by Puležan View Post
Slažem se i ja da je bolje dobiti odmah 4 trake do Matulja budući da trasa do Jušića nema smisla bez prave A7, ali ima par stvari koje "štekaju" i treba razjasniti stvari.
Usporedba s A1 nema baš puno smisla. A1 ima samo jedan oštri zavoj (kojeg često nazivaju "serpentina"), i to između tunela Bristovac i tunela Čelinka: http://maps.google.com/?ll=44.262412...,187.27,,0,0.8

B8 ima 7 jačih zavoja, od kojih je najoštriji onaj prvi nakon tunela kad se ide u smjeru Rijeke, neposredno prije čvora Veprinac: http://maps.google.com/?ll=45.330065...110.15,,0,-3.1 a taj je jadnak kao onaj na A1.

E sad, mislim da je ipak bolja situacija s A1 gdje imaš samo jednu takvu problematičnu točku, a na B8 će biti nekoliko uzastopnih oštrijih zavoja, uz to još na usponu/nizbrdici... Kad to dovrše, mislim da bi lako mogli i ostavit brzinu 80 km/h ili eventualno 90 (iako to još nisam doživio, osim na D8 po Dalmaciji) što nije baš nešto jako zadovoljavajuće. Iako, da ne ispada da samo grintam, i takva varijanta će biti jako dobrodošla i bit će masu puta bolja od sadašnje jer će se eliminirat opasnost od frontalnih sudara i izlijetanja s ceste, a moći će se i jednostavno preteći spore kamione i buseve

Upravo tako. A i ovi zavoji, kad budu 4 trake, mi djeluju da može biti ograničenje 80-90 komotno, znači s boljim autom voziš u lijevoj traci 100-110 bez problema.

Tako su i za Y svi grintali kako je zavojit, pa sad tamo gdje je puni profil nešto ne čujem da se ljudi više žale, a isti je radijus zavoja.

Jednostavno, kad možeš pičiti u lijevoj bez straha da će netko iza zavoja naletiti prema tebi relativnom brzinom od 250 km/h, ni zavoj se ne čini tako oštar Više je to stvar preglednosti i mogućnosti preticanja a da vidiš dovoljno daleko naprijed.

Last edited by hoby87; October 28th, 2012 at 06:02 AM.
hoby87 no está en línea  
Old October 29th, 2012, 10:20 AM   #8339
misipile
In The Air Above You

misipile's Avatar

Likes (Received): 3617

Jedno pitanje u vezi bukobrana. S obzirom da ih od Rupe do Sv. Kuzma ima posvuda (a postavljaju se i na dijelu u izgradnji), interesira me cime ekipa koja zivi na potezu Matulji-Diracje nije zasluzila dobiti iste, s obzirom da ima dionica gdje su kuce doslovno u razini s obilaznicom, nekih 20ak metara od 4-tracne ceste? Da, znam da je taj dio sagradjen u punom profilu davno, ali to ne bi trebala biti isprika...?
misipile no está en línea  
Old October 29th, 2012, 11:46 AM   #8340
hoby87
Registered User

Quote:
Originally Posted by misipile View Post
Jedno pitanje u vezi bukobrana. S obzirom da ih od Rupe do Sv. Kuzma ima posvuda (a postavljaju se i na dijelu u izgradnji), interesira me cime ekipa koja zivi na potezu Matulji-Diracje nije zasluzila dobiti iste, s obzirom da ima dionica gdje su kuce doslovno u razini s obilaznicom, nekih 20ak metara od 4-tracne ceste? Da, znam da je taj dio sagradjen u punom profilu davno, ali to ne bi trebala biti isprika...?
A valjda je financiranje za bukobrane na novoj dionici osugurano od kredita koji se uzeo za izgradnju - moguće da su i razvojne bane to stavile kao jedan od uvjeta davanja kredita zbog ispunjavanja ekoloških normi.

A na toj staroj dionici od Matulja to bi trebao napraviti ARZ iz svojih sredstava, kojih naravno nema jer je prezadužen pa im je glavna briga otplata kredita i smanjenje zaduženja, a ne dodatna investicija u nešto što je korisno za građane, ali ARZ-u ne donosi nikakav povrat.

Eto.
hoby87 no está en línea  

Closed Thread

Tags
zaobilaznica

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules