daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura kolejowa

Infrastruktura kolejowa KolejeGlobal Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.


Reply

 
Thread Tools
Old October 29th, 2012, 12:27 AM   #421
pianeta.pl
Registered User
 
pianeta.pl's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 5,198
Likes (Received): 978

Quote:
Originally Posted by Maya83 View Post
pianeta.pl przytoczona przez ciebie wypowiedź Ministerstwa jest troche trafiona jak kulą w płot, bo odpowiedź dotyczyła czy w zakresie obu inwestycji obecnie toczonych jest budowa łącznika.
Nie. Pytanie brzmiało tak:

Quote:
Czy Pan Minister podejmie sprawę koniecznej dla mieszkańców południowej części Podkarpacia budowy łącznicy kolejowej, która zaczynałaby się przystankiem PKP Krosno-Turaszówka, a kończyła w Przybówce, umożliwiając bezpośredni dojazd do Rzeszowa z rejonu Sanoka i Krosna?
Czyli pytanie dotyczyło osobnego zadania jakim byłaby budowa łącznika, a nie tego, czy łącznik wchodzi w zakres trwających już inwestycji.
__________________
Włochy - tu powstaje pierwszy kompleksowy serwis o Włoszech, a wkrótce także Chorwacja w nowym portalu z przewodnikiem
pianeta.pl no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old October 29th, 2012, 12:37 AM   #422
maciej92
Registered User
 
Join Date: Jan 2009
Location: Paryż/Kraków
Posts: 155
Likes (Received): 927

Na 4,5 stronie tego wątku była już dyskusja na temat łącznicy. Pisałem wtedy, że ta inwestycja to tak jak Piekiełko, teraz owo Piekiełko ma większe możliwości realizacji, niż rok temu. W przypadku jego powstania budowa łącznika Rzeszów-Krosno nie miała by znaczenia przy ruchu dalekobieżnym.
maciej92 no está en línea   Reply With Quote
Old October 29th, 2012, 01:02 AM   #423
Maya83
Registered User
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 14,785
Likes (Received): 6686

Quote:
Originally Posted by pianeta.pl View Post
Nie. Pytanie brzmiało tak:Czyli pytanie dotyczyło osobnego zadania jakim byłaby budowa łącznika, a nie tego, czy łącznik wchodzi w zakres trwających już inwestycji.
No i odpowiedział, że obie prowadzone obecnie modernizacje tego nie zakładają i jest możliwość wykonania jego w następnej perspektywie. Czyli dokładnie to co już napisałem. Dobrze by było, gdyby ktoś zlecił wykonanie wstępnego kosztorysu dla takiego łącznika. Bo nawet nie wiemy o jakich kosztach mowa.
__________________
Kłamca, większy kłamca, minister MI.
Maya83 no está en línea   Reply With Quote
Old October 29th, 2012, 01:03 AM   #424
window12
Registered User
 
window12's Avatar
 
Join Date: Oct 2012
Location: D29-108
Posts: 410
Likes (Received): 172

Nie wiem czy ta stara wiadomość (z 2008 r.) pojawiła się w tematach o liniach nr 106 lub 108, ale ją wklejam:
http://www.krosno24.pl/informacje.php3?id=2627

Czas jest dziś dla wielu najważniejszy i jeśliby puścić nawet wiele par pociągów, ale jądących dłużej przez Jasło, to podróżnych nadal będą przyciągać busiarze.
window12 no está en línea   Reply With Quote
Old October 29th, 2012, 10:57 AM   #425
phantom_x
WAW-Rembridge Garden
 
phantom_x's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Location: 'królestwo szczurów'
Posts: 1,340
Likes (Received): 169

Quote:
Originally Posted by maciej92 View Post
Na 4,5 stronie tego wątku była już dyskusja na temat łącznicy. Pisałem wtedy, że ta inwestycja to tak jak Piekiełko, teraz owo Piekiełko ma większe możliwości realizacji, niż rok temu. W przypadku jego powstania budowa łącznika Rzeszów-Krosno nie miała by znaczenia przy ruchu dalekobieżnym .
Proszę pamiętać, że Rzeszów stara się od dawna o niezależne połączenie z Warszawą bez nadrabiania drogi przez Kraków. Modernizowany jest odcinek Skarżysko - Ocice, niedługo ruszy modernizacja odcinka Warszawa - Radom, pociągi z Warszawy lub jadące przez Warszawę w kierunku Bieszczad będą zapewne jechać przez Rzeszów.
Z resztą kilka lat temu było podobnie - pociągi z kierunku Warszawy (lub przez Warszawę) zwykle jechały następnie przez Przeworsk, Rzeszów a pociągi z kierunku Śląska i Zagłębia (lub przez Śląsk i Zagłębie) zwykle jechały następnie przez Tarnów, Stróże. W pierwszym przypadku oszczędnością czasową będzie łącznik, w drugim przypadku oszczędnością czasową będzie Piekiełko, choć relacja kosztów tych dwóch inwestycji jest nieporównywalna. Nie ma tu żadnej filozofii. Dzisiaj szczególnie czas to pieniądz, czasy się zmieniły, tempo życia się zmieniło i na kolei też muszą to zrozumieć.
__________________
* Całkowita ilość nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie przekroczyła poziom 5 mln metrów kwadratowych tj. więcej niż we wszystkich pozostałych dużych polskich miastach (powyżej 150 tys. mieszk.) razem wziętych.
* Aglomeracje i konurbacje (nie chodzi o województwa), warszawska+łódzka, śląsko-dąbrowska+krakowska, trójmiejska, wrocławska oraz poznańska wytwarzają łącznie około połowy (!) polskiego PKB >> Pilne dokończenie całych tras A1, S5 i S7 to absolutna konieczność.

Last edited by phantom_x; October 29th, 2012 at 03:09 PM.
phantom_x no está en línea   Reply With Quote
Old October 29th, 2012, 03:59 PM   #426
mtbg
mmm
 
Join Date: May 2008
Posts: 452
Likes (Received): 45

Te patriotyzmy lokalne są urzekające , ponadto napisano : " ducha nie gaście", ale... ,
Popatrzmy jednak trzeźwo - kto wyda kilka mld. zł żeby "dobrze zrobić" N.Sączowi (międzynarodowy pretekst ciągu dalszego jest conajmniej dyskusyjny)?
Łącznica miałaby ok.3km , bez mostów i wiaduktów , więc kosztowałaby ok. 1 promil tego co Piekiełko , które zrodziło się za "panowania" niejakiego p.Koguta , którego inny pomysł - budowa linii (Tarnów)- Szczucin- Busko- (Kielce) chyba juz bezpowrotnie upadł.
Nie chodzi mi o zabijanie marzeń , lecz o zejście na ziemię.
mtbg no está en línea   Reply With Quote
Old October 31st, 2012, 05:54 PM   #427
Maya83
Registered User
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 14,785
Likes (Received): 6686

Dla zmiany tematu most na Wisłoku już stoi. Fotki marne, bo robione w trakcie jazdy__________________
Kłamca, większy kłamca, minister MI.
Maya83 no está en línea   Reply With Quote
Old November 1st, 2012, 12:27 AM   #428
pianeta.pl
Registered User
 
pianeta.pl's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 5,198
Likes (Received): 978

Szybko poszła im budowa tej konstrukcji.

Maya, przy okazji. Most po którym dziś jechałeś w ruchu wahadłowym, wieczorem był już otwarty bez świateł i bez wahadła
__________________
Włochy - tu powstaje pierwszy kompleksowy serwis o Włoszech, a wkrótce także Chorwacja w nowym portalu z przewodnikiem
pianeta.pl no está en línea   Reply With Quote
Old November 5th, 2012, 12:09 PM   #429
Gekonek
Registered User
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,051
Likes (Received): 1343

Koleżanki i koledzy - nie chce mi się przeszukiwać całego tematu - kiedy planowane jest przywrócenie ruchu na trasie Rzeszów-Jasło-Sanok?
Gekonek no está en línea   Reply With Quote
Old November 5th, 2012, 01:31 PM   #430
GN
Registered User
 
Join Date: Sep 2009
Location: Stary Żmigród/Jasło/Rzeszów
Posts: 3,626
Likes (Received): 900

Quote:
Originally Posted by Gekonek View Post
Koleżanki i koledzy - nie chce mi się przeszukiwać całego tematu - kiedy planowane jest przywrócenie ruchu na trasie Rzeszów-Jasło-Sanok?
Rzeszów - jasło jak dobrze pojdzie od grudnia

Jasło - Zagórz chyba 1 lutego

GN
GN no está en línea   Reply With Quote
Old November 5th, 2012, 02:49 PM   #431
Singaya
Registered User
 
Singaya's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Krosno - Miasto Szkła
Posts: 2,953
Likes (Received): 1793

Nie zaglądam często do tego wątku więc może to co napiszę było już poruszane. Jeżeli chodzi o łącznik Krosno - Przybówka to z tego co wiem sprawa wygląda następująco:

Sprawą zajęto się dość poważnie kilka lat temu. Została przewidziana koncepcja budowy tego łącznika (3 warianty) wraz z szacunkowym kosztorysem. Ostatni wariant (najkrótszy i najtańszy) zakłada budowę ok. 9 km. nowej linii. Koszt tego wariantu to ok. 46 mln. złotych ( kosztorys robiony w 2008 roku).

Krosno było zainteresowane takim rozwiązaniem. Zwołano w naszym mieście nawet sesję sejmiku gdzie przedstawiono koncepcję o której rozmawiamy. Z tego co powiedział kiedyś nasz prezydent: "radni nie byli zainteresowani tym pomysłem". Jeżeli przyjrzymy się władzy jaka wtedy w naszym województwie panowała to zrozumiemy dlaczego wybrano wariant "jasielski". Bez znaczenia było tutaj że nie było to rozwiązanie optymalne. Wygrała tak zwana "polityka".

Jeżeli taki łącznik miałby powstać to musi być wpisany w strategię rozwoju województwa. Na razie nie jest wpisany. Obecnie trwają prace nad nową strategią regionu związaną z nową perspektywą 2014-2020. Obecny układ polityczny nie wyklucza że łącznik zostanie wpisany. Minister infrastruktury nie ma nic do tej inwestycji. Inicjatywa musi iść od zarządu regionu! Pytanie ministra czy ten łącznik powstanie to trochę tak jakby mu zadać pytanie na temat dróg wojewódzkich lub powiatowych. Realizacja tej inwestycji zależy tylko i wyłącznie od "polityki". Przy finansowaniu z pieniędzy UE wkład własny jest tak mały, że nawet samo Krosno mogło by go sfinansować. Chodzi tylko o decyzję.

Quote:
Originally Posted by pianeta.pl View Post
Wspomniałem powyżej, że lepiej mieć więcej pociągów w ciągu dnia trochę dłuższą trasą, niż mniej - krótszą. W odpowiedzi nie uzyskałem ani jednego sensownego argumentu, może poza tym, co napisał Maya, że takie połączenie dla mieszkańców Krosna jest mało konkurencyjne. Pozostaje pytanie, czy kilka pociągów w ciągu dnia będzie konkurencyjne w porównaniu z busami, które jeżdżą non stop?
Naliczyłem że najpopularniejsza linia busów ma z Krosna w ciągu dnia pracującego 34 odjazdy. Nie liczę PKS i mniejszych firm busiarskich które też jeżdżą na lini Krosno - Rzeszów. Linia kolejowa Krosno - Rzeszów przez Jasło nie jest dla Krosna i Sanoka żadną alternatywą. Linia Krosno - Przybówka skraca trasę o ok. 30 km. odpada kilka stacji + postój w Jaśle na zmianę trasy. Tak więc możę się okazać że droga przez Jasło wydłuża czas przejazdu o ok. 1 godzinę. (projaktamt mówił nawet o 80 minutach w przypadku budowy trasy z Krosno - Przybówka z maks. prędkością 120/h). To powoduje ,że ta linia przez Jasło nie jest zupełnie alternatywą dla klinetów busów którzy chcą dojechać szybko.

Czas przejazdu Krosno - Rzeszów po budowie łącznika mógłby być krótszy niż 1 godzina przez co byłby atrakcyjniejszy niż busy (krótszy dojazd, większa wygoda) W przypadku niskich cen biletów byłby nie alterantywą tylko najlepszym sposobem komunikacji na linii Krosno - Rzeszów. Wydaje mi się że mogłoby jeździć kilkadziesiąt szynobusów dziennie + kilka pociągów dalekobieżnych. (Zagórz - Kraków, Zagórz - Warszawa).

W przypadku remontu linii Krosno - Sanok i doprowadzenia jej do 80 km/h i budowy łącznika Krosno - Przybówka może się okazać że dojazd na linii Sanok - Rzeszów bedzie czasowo podobny pociągiem i autobusem. Tak więc będzie to alternatywa dla Sanoka jeżeli chodzi o dojazd do Rzeszówa.

Poza tym łącznik Krosno - Przybówka mógłby spowodować że dojazd pociągiem z Krosna do Krakowa (przez Rzeszów) wynosiłby porównywalny czas do dojazdy autobusem (podobnie sprawa ma się z Sanokiem). Tak więc tutaj można by mówić o alternatywie.
Singaya no está en línea   Reply With Quote
Old November 5th, 2012, 06:42 PM   #432
window12
Registered User
 
window12's Avatar
 
Join Date: Oct 2012
Location: D29-108
Posts: 410
Likes (Received): 172

Naliczyłem wszelkich kursów z Krosna do Rzeszowa (docelowych i przelotowych) 65 na trasach przez Lutczę i Strzyżów. Relacja Sanok - Rzeszów generuje 34 kursy różnych przewoźników, głównie na trasie przez Brzozów. To wszystko jest w dni robocze.
Swego czasu jak jeździłem do Rzeszowa, byłem nie raz zażenowany tym, że tworzył się spory korek przy wjeździe od strony Strzyżowa i ciężko było zdążyć na uczelnię. Katastrofalne wręcz było wyjechać do Krosna w godzinach popołudniowego szczytu. Nawet 40 minut trwało wyjechanie poza granice Rzeszowa. Połączenia kolejowe byłyby wybawieniem dla mocno zatłoczonego Rzeszowa i oczywiście wybudowanie łącznika Krosno - Przybówka.
Wie ktoś czy przygotowywane są projekty dalszej modernizacji linii 106/108? Obecne prace nie wyeliminowały wszystkich wąskich gardeł (zwłaszcza na linii 108) jak choćby most na Lubatówce w Krośnie będący w złym stanie.
window12 no está en línea   Reply With Quote
Old November 5th, 2012, 06:45 PM   #433
Maya83
Registered User
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 14,785
Likes (Received): 6686

Przygotowują jakieś papiery na linię 106 na odcinek Przybówka - Jasło.
__________________
Kłamca, większy kłamca, minister MI.
Maya83 no está en línea   Reply With Quote
Old November 5th, 2012, 07:33 PM   #434
pianeta.pl
Registered User
 
pianeta.pl's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 5,198
Likes (Received): 978

Quote:
Originally Posted by Singaya View Post
Przy finansowaniu z pieniędzy UE wkład własny jest tak mały, że nawet samo Krosno mogło by go sfinansować. Chodzi tylko o decyzję.
Z prawnego punktu widzenia Krosno nie mogłoby finansować inwestycji nie leżących na terenie miasta.

Singaya, jeśli chodzi o Twoje pozostałe argumenty, to w przeciwieństwie do poprzedników, wreszcie wniosłeś coś sensownego do dyskusji. Bardzo jestem ciekaw jak ta sprawa się skończy
__________________
Włochy - tu powstaje pierwszy kompleksowy serwis o Włoszech, a wkrótce także Chorwacja w nowym portalu z przewodnikiem
pianeta.pl no está en línea   Reply With Quote
Old November 5th, 2012, 09:31 PM   #435
c21
Registered User
 
Join Date: Jan 2011
Location: Krosno
Posts: 373
Likes (Received): 59

Quote:
Originally Posted by pianeta.pl View Post
Z prawnego punktu widzenia Krosno nie mogłoby finansować inwestycji nie leżących na terenie miasta.

Singaya, jeśli chodzi o Twoje pozostałe argumenty, to w przeciwieństwie do poprzedników, wreszcie wniosłeś coś sensownego do dyskusji. Bardzo jestem ciekaw jak ta sprawa się skończy
A dlaczego nie może? Krosno np. ma swój stok narciarski, który leży na terenie gminy Korczyna. Dwa - trzy lata temu został on zmodernizowany przy pomocy środków unijnych.
A jeżeli miasto będzie zainteresowane finansowaniem łącznika, to myślę, że nie w 100%. Póki co w samym mieście potrzeba kasy na wiele innych inwestycji. Ale może jakieś mocne lobby, lobby... i przychylność politykierów.
Co do prędkości na trasie do Sanoka to są odcinki, na których byłoby możliwość podnieść prędkość nawet nie tylko do setki.
c21 no está en línea   Reply With Quote
Old November 5th, 2012, 10:14 PM   #436
pianeta.pl
Registered User
 
pianeta.pl's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 5,198
Likes (Received): 978

Ale ten stok narciarski pewnie jest własnością miejskiego przedsiębiorstwa, które to czerpie z jego działalności zyski. W przypadku torów byłyby one własnością PLK. Kolejarze czerpali by z nich zyski i te tory utrzymywali.

Czy istnieje jakiś przykład miasta w Polsce, które w ostatnich latach dopłaciło do budowy linii kolejowej kilkanaście kilometrów poza swoimi administracyjnymi granicami?
__________________
Włochy - tu powstaje pierwszy kompleksowy serwis o Włoszech, a wkrótce także Chorwacja w nowym portalu z przewodnikiem
pianeta.pl no está en línea   Reply With Quote
Old November 5th, 2012, 11:16 PM   #437
Maya83
Registered User
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 14,785
Likes (Received): 6686

Quote:
Originally Posted by pianeta.pl View Post
Ale ten stok narciarski pewnie jest własnością miejskiego przedsiębiorstwa, które to czerpie z jego działalności zyski. W przypadku torów byłyby one własnością PLK. Kolejarze czerpali by z nich zyski i te tory utrzymywali.

Czy istnieje jakiś przykład miasta w Polsce, które w ostatnich latach dopłaciło do budowy linii kolejowej kilkanaście kilometrów poza swoimi administracyjnymi granicami?
Linii kolejowej nie, ale miasto Rzeszów będzie budowało łącznik do węzła Kielanówka na S19, który to będzie miał status drogi wojewódzkiej w obu częściach czyli miejskiej i tej poza granicami adm miasta.
__________________
Kłamca, większy kłamca, minister MI.
Maya83 no está en línea   Reply With Quote
Old November 5th, 2012, 11:56 PM   #438
strzyzowiak
Registered User
 
Join Date: Nov 2012
Location: Strzyżów
Posts: 3
Likes (Received): 1

Quote:
Originally Posted by GN View Post
Rzeszów - jasło jak dobrze pojdzie od grudnia
Jasło - Zagórz chyba 1 lutego
GN
znalazlem taki artykuł sprzed tygodnia: http://www.kurierkolejowy.eu/"aktual...linii-106.html "Lipiec 2013 r. to prawdopodobny termin zakończenia prac". skad info o przywróceniu ruchu w grudniu ?
PS. a tak z ciekawości (przegladając wątki zauważyłem, że macie b.dużą wiedze o przebiegu modernizacji) - jaki jest przewidywany czas jazdy pociagu relacji np. Strzyżów-Rzeszów, lub Jasło-Rzeszów ?? znacie takie prognozy ?
strzyzowiak no está en línea   Reply With Quote
Old November 6th, 2012, 12:19 AM   #439
Maya83
Registered User
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 14,785
Likes (Received): 6686

Ruch może zostanie puszczony w grudniu, bo zakończy się kolejny etap przebudowy. W przyszłym roku rusza kolejny, ale zapewne nie zakończy się w lipcu bo jakoś wszystko łapie opóźnienia. Jak dobrze pójdzie to i rok 2014 będzie rokiem modernizacji
__________________
Kłamca, większy kłamca, minister MI.
Maya83 no está en línea   Reply With Quote
Old November 6th, 2012, 10:37 AM   #440
Singaya
Registered User
 
Singaya's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Krosno - Miasto Szkła
Posts: 2,953
Likes (Received): 1793

Quote:
Originally Posted by pianeta.pl View Post
Z prawnego punktu widzenia Krosno nie mogłoby finansować inwestycji nie leżących na terenie miasta.
Gmina na pewno nie może prowadzić samodzielnie inwestycji poza "swoimi" terenami. Tzn. Krosno nie może ogłaszać przetargów w tej sprawie, nie może kompletować potrzebnej dokumentacji itd. Na pewno jednak są możliwości wspomagania finansowego instytucji która będzie prowadziła inwestycje.
Singaya no está en línea   Reply With Quote


Reply

Tags
kolej, podkarpackie

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Related topics on SkyscraperCity


All times are GMT +2. The time now is 07:53 AM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2018, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

tech management by Sysprosium