daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Romania & Moldova > Development Forums > South Region

South Region » Alexandria | Călărași | Giurgiu | Pitești | Ploiești | Slobozia | Târgoviște

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 77 votes, 5.00 average.
Old January 11th, 2013, 08:42 PM   #2081
miha_uk
Registered User

miha_uk's Avatar

Likes (Received): 193

Quote:
Originally Posted by stavix View Post
Acces rutier pe autostrada A3, la Gherghiţa
Autorităţile judeţene i-au prezentat astăzi ministrului delegat Dan Şova proiectul legat de realizarea accesului rutier pe autostrada A3 , în zona Gherghiţa. Viitorul nod rutier va asigura legăturile cu partea de sud a judeţului, având în vedere că în prezent pe tronsonul Bucureşti - Ploieşti singurele accese sunt în zona Snagov şi pe Centura de Vest a Ploieştiului.
Potrivit subprefectului judeţului Prahova, Rodica Paraschiv, fost director al Direcţiei Judeţene de Drumuri, existenţa acestui pasaj peste autostradă de pe DJ 100B va reduce foarte mult cheltuielile de execuţie, urmând a fi realizate bretele de acces şi două sensuri giratorii amplasate în zona de capăt a rampelor pasajului.
Articolul mai ne spune cati bani sunt necesari si cat va dura - "Estimativ, costurile se vor cifra la 18.000.000 lei, iar durata de realizare ar urma să fie de 18 luni."
Nu vad sa se vorbeasca si nici nu a fost o completare legat de drumurile spre localitatile cele mai apropiate care trebuie sa devina bune pentru conditii de trafic auto, ar fi ok daca minim 5km de drumuri vor fi si ei refacuti.
Si mai rezulta ca fata de anuntul din campania electorala nu se mai face podul, nu se mai fac despagubiri pe x hectare de teren dar suma de investit nu se diminueaza este cat a fost 'fixata' ochiometric dinainte de alegeri!!

@KOSTYK fain daca incep pe la jumatatea anului banuiesc tot cu baietii - firma de constructii, care au facut DJ 236 nu?
Din ce tin minte lucrarea asta data ca si semnata de prin toamna trecuta, or fi reusit sa semneze astazi pe 11.01. pana la urma dupa cum scria la ziar ?

Din pacate pe partea de noxe inghitite de oricare locuitor al orasului in Ploiesti lucrurile sunt re-confrmate!!
Din birourile celor platiti de cetateni adica intreaga administratie primarie , consiliu judetean oare se simt mirosurile intepatoare dar nu-i deranjeaza deloc?

Furnale 'tunate' 1 - Furnale 'tunate' 2

Last edited by miha_uk; January 11th, 2013 at 09:11 PM.
miha_uk no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old January 11th, 2013, 09:36 PM   #2082
KOSTYK
Student CFDP

KOSTYK's Avatar

Likes (Received): 89

De firma constructoare nu stiu nimic. Cel mai probabil va fi cu 2 benzi pe sens de la viitorul sens giratoriu de langa Rompetrol. Nu stiu daca sensul giratoriu este cea mai buna solutie mai ales ca de pe 1 februarie urmeaza sa se reinceapa traficul feroviar pe Ploiesti Sud-Maneciu si or sa fie minim 12 trenuri pe zi (cumulat in ambele sensuri), pentru ca asta vara se formau cozi si 2-3 km la intersectie intre orele 15-17.
KOSTYK no está en línea   Reply With Quote
Old January 12th, 2013, 12:33 AM   #2083
stavix
Registered User

Likes (Received): 155

Pasajul va avea forma unei giraţii cu raza interioară Ri = 40 m şi raza exterioară Rex = 51,50 m, calea inelară având lăţimea de 11,00 m.
- Virajele de dreapta se desprind atât din DN 1B cât şi din DJ102 şi se desfăşoară la nivelul solului.
- Virajele la stânga acced denivelat în giraţia de pe pasaj cedând trecerea fluxului principal din giraţie.

Vineri, 11 ianuarie 2013, preşedintele Consiliului Judetean Prahova, Mircea Cosma, împreună cu viceprim-ministrul Liviu Dragnea, ministru al Dezvoltarii Regionale si Administraţiei Publice, şi directorul Agentiei pentru Dezvoltare Regionala Sud-Muntenia, Liviu Muşat au semnat contractul de finanţare pentru proiectul "Cresterea accesibilităţii către partea de nord a Polului de Creştere, în special către Spitalul Judeţean Ploieşti, prin realizarea pasajului rutier în continuarea DJ 102 peste DN 1 B".
stavix no está en línea   Reply With Quote
Old January 12th, 2013, 09:07 AM   #2084
KOSTYK
Student CFDP

KOSTYK's Avatar

Aaaaa, tu te referi la benzile sensului girator, in timp ce eu ma refer la drumul de benzinaria Rompetrol pana la viitorul sens girator de la Shopping City care va fi largita la 2 benzi pe sens si o sa subtraverseze giratoriul.
Old January 12th, 2013, 09:42 AM   #2085
Prahova24hours
Revista presei prahovene

Likes (Received): 538

E bine daca se largeste si Centura de Nord la 2x2!

Esti ploiestean? Voteaza in Roll Call 2014!

Pagina Iubesc Ploiestii pe Facebook
Prahova24hours no está en línea   Reply With Quote
Old January 12th, 2013, 10:04 AM   #2086
miha_uk
Registered User

miha_uk's Avatar

Quote:
Originally Posted by KOSTYK View Post
De firma constructoare nu stiu nimic. Cel mai probabil va fi cu 2 benzi pe sens de la viitorul sens giratoriu de langa Rompetrol. Nu stiu daca sensul giratoriu este cea mai buna solutie mai ales ca de pe 1 februarie urmeaza sa se reinceapa traficul feroviar pe Ploiesti Sud-Maneciu si or sa fie minim 12 trenuri pe zi (cumulat in ambele sensuri), pentru ca asta vara se formau cozi si 2-3 km la intersectie intre orele 15-17.
In baza la ce contracte faci referire pentru extinderea la 2 benzi pe sens?cu siguranta ulterioare fiindca dintre autoritati nimeni nu a aparut cu aceasta informatie. Schitele si de la pasajul nou arata ca se intra si se coboara pe cate o banda. Totodata pentru extindere la 2 benzi sunt necesari niste km buni care trebuie luati de la proprietari etc; cand altii construiesc autostrazi noi ne chinuim la extinderi si realizari de supratravesari, ronduri sau iesiri-intrari pe destul de multi bani.

Cat despre traversarea de cale ferata de la Blejoi ... primarul de acolo este ocupat cu sala de sport nu are treburi cu astia din trafic, astia pot sa injure pana se plictisesc ca oricum nu vor veni peste el in primarie sa-i spuna ca-si bate joc de ei si de banii care ii varsa la stat! La bariera daca nu ar cadea cu niste multe minute buna inainte sa treaca trenul ar fi perfect, cea mai simpla solutie agajezi cativa oameni care sa functioneze ca un sistem automatizat ce nu exista si sa lase bariera astfel incat sa nu rezulte timp morti fara numar. Centura de la Blejoi trebuia sa fie vazuta de mult timp si gandita o strategie de imbunatatire a fluentei circulatiei!! Si nu cu un sfert de banda sau o re-reasfaltare. Daca insa vrei sa o faci pe bani multi atunci .... lasi fraierul sa circule tot asa.

Last edited by miha_uk; January 12th, 2013 at 10:15 AM.
Old January 12th, 2013, 01:15 PM   #2087
KOSTYK
Student CFDP

KOSTYK's Avatar

Pe baza acestei imagini si a faptului ca am niste rude care au terenuri la marginea drumului pe la jumatatea distantei dintr intersectie si Ploiesti Shopping City care au fost expropriate cu cativa metrii.

image hosted on flickr

15 by KOSTYK2012, on Flickr
Old January 12th, 2013, 02:47 PM   #2088
stavix
Registered User

Likes (Received): 155

@KOSTYK , aici o sa fie sensul giratoriu?

.

Last edited by stavix; January 12th, 2013 at 03:04 PM.
stavix no está en línea   Reply With Quote
Old January 12th, 2013, 05:14 PM   #2089
laur2007laur
Registered User

laur2007laur's Avatar

Likes (Received): 539

eu am inteles ca e la intersectia cu drumul spre slanic/cheia
adica unde e cifra 10 pe harta de mai sus

p.s. ai hartile mai sus
laur2007laur no está en línea   Reply With Quote
Old January 12th, 2013, 05:43 PM   #2090
miha_uk
Registered User

miha_uk's Avatar

Quote:
Originally Posted by KOSTYK View Post
Pe baza acestei imagini si a faptului ca am niste rude care au terenuri la marginea drumului pe la jumatatea distantei dintr intersectie si Ploiesti Shopping City care au fost expropriate cu cativa metrii.
Multumim pentru informatie, este ceva ce lipseste insasi din anuntul oficial care vorbeste de investitia giratoriului suspendat si a bretelelor acestuia.
Despre largirea la 2 benzi pe sens a portiunii din centura Nord, vad de la un alt coleg, ca era prinsa in planuri, mie imi lasase impresia ca cele 3hectare de teren expropriate nu ar fi suficiente. Poate vor mai exista si alte detalii, din informatii data pana acum suma de 78milioane lei(~17.5mil.euro) ar costa numai realizarea giratoriului. Rezulta ca largirea soselei de centura (pana in 4 km de drum) se va face cu alti bani din alte surse.
As mai adauga ca neclara (daca va fi cu 2 benzi pe sens) portiunea de drum aflata tot pe terenul de la Blejoi, pana la intrarea efectiva in Paulesti (fiindca Paulestiul nu incepe la intersectia giratoriului se vad granitele comunelor in a doua imagine de la @stavix cea cu punctele).

Dupa cum stim in afara de giratoriul suspendat vor exista alte doua noi giratorii, separate ca finantare: cel de la iesirea din DJ236 in DN1A (din spatele Ploiesti City Mall) si de la benzinaria Rompetrol, Blejoi.

Si detalii de la nodul Gherghita cu autostrada 18milioane lei(~4mil. euro)

Last edited by miha_uk; January 12th, 2013 at 06:02 PM.
Old January 12th, 2013, 07:25 PM   #2091
KOSTYK
Student CFDP

KOSTYK's Avatar

*stavix, sensul suspendat va fi unde este mentionat pe harta lui miha_uk, iar unde ai aratat tu o sa fie un sens giratoriu normal.

*miha_uk cele 3 hectare sunt in zona intersectie doar pentru pasaj. Largirea la 4 benzi ar trebui sa fie facuta de CNADNR, pe cand pasajul suprateran este facut cu bani de la CJ si fonduri de la UE.
Old January 12th, 2013, 07:34 PM   #2092
Prahova24hours
Revista presei prahovene

Mircea Pop, directorul CNADNR, a promis extinderea DN1A la Barcanesti

Liviu Dragnea a cerut autorităţilor să se implice în finalizarea lucrărilor de la Sala Sporturilor

Last edited by Prahova24hours; January 12th, 2013 at 07:43 PM.
Old January 12th, 2013, 08:42 PM   #2093
Night Fury
Night Owl

Night Fury's Avatar

Likes (Received): 530

Quote:
Originally Posted by stavix View Post
Interesant, solutia asta ar fi o premiera pentru Romania, n-am mai vazut astfel de intersectii prin alte orase. Aveti multe subiecte de infrastructura, ar trebui sa deschideti un thread separat cand demareaza proiectul asta.
Night Fury no está en línea   Reply With Quote
Old January 13th, 2013, 02:27 AM   #2094
laur2007laur
Registered User

laur2007laur's Avatar

l-am fi deschis acum 5 ani la cate promisiuni au fost

mai intai sa se apuce serios de lucru, sa aiba santierele incepute cum trebuie si poate atunci. altfel ne facem de ras
Old January 13th, 2013, 08:25 AM   #2095
Prahova24hours
Revista presei prahovene

Eu sunt de parerea ca un thread destinat exclusiv infrastructurii auto si a liniilor de tramvai din Ploiesti trebuie deschis. Proiectele de inmultesc, am vazut ca sunt destui colegi interesati de acest fel de discutii.

Old January 13th, 2013, 02:23 PM   #2096
laur2007laur
Registered User

laur2007laur's Avatar

pe de o parte. dar crede-ma ca o foarte buna perioada o sa vorbim doar. nu vor exista lucruri concrete . cel putin pana in martie/aprilie cand trece iarna.
propun sa mai asteptam. sau sa isi spuna parerea adminii. pentru ca ei vor modera inca un thread
weekend placut..
Old January 13th, 2013, 03:37 PM   #2097
miha_uk
Registered User

miha_uk's Avatar

@kostyk
Nu am auzit si nici nu cunosc sa fie un anunt de la CNADNR pentru exproprieri extinderea centurii de Nord Ploiesti si nici autoritatile din PH nu au dat un anunt privitor la acest lucru - exista doar in plan ca se doreste sa se faca iar ca si perioada de timp pare evident ca va fi mult dupa realizarea giratorului suspendat rezultand ca se va folosi in continuare tot o banda pe sens asa cum exista acum pe DN1B.
Deci rudele tale de cine au fost expropriate pentru teren? Am impresia tinand cont ca se vorbeste de o lungime ~400m a rampelor giratorului suspendat ca a fost tocmai pentru acesta!

Facem o trecere in revista a posibilelor investitii ce au fost anuntate, confirmate, avute in vedere, promise, de viitor etc

Spital Pediatrie - incepere 2013 posibila deschidere jum. 2015 (fonduri 10mil euro din care primaria contriubuie cu parte de amenajare a spatiului iar Ministerul Sanatatii dotari aparatura plus eventual ceva donatii externe sau firme)
Nod Gherghita - incepere 2013 fonduri locale
Sala sporturilor Ploiesti - posibila finalizare 2013?! (fonduri primarie si guvern - necesar 2mil euro plus mai noua pentru dotari inca 1 mil euro!)
Statie ape uzate - posibila finalizare 2013?! (fonduri necesare 4mil euro)
Giratoriu DJ236-DN1A - posibila incepere si finalizare 2013
Giratoriu suspendat DN1B - DJ102 - posibila incepere 2013 - finalizare 2015-2016
Giratoriu rompetrol DN1A - posibila incepere si finalizare 2013

Zona Marasesti pasaj peste calea ferata - posibila incepere 2013 - finalizare 2015 (in aspteptare fonduri Ue)
Zona Vest pasaj peste soseua de centura Vest (actual giratoriu) - posibil dupa 2016?
Parc Vest - posibila incepere 2013?! (in asteptare fonduri Ue)

Cale rulare tramvaie - posibila incepere 2013?!(in asteptare fonduri Ue)
Dotari cu mijloace transport tramvaie - posibil dupa 2015-2016
Zona Metro pasaj DN1 - posibil dupa 2016?!
Extindere DN1A centura Nord 4-5km la 2x2 bezni intre cele 2 giratorii - posibil dupa 2016?!
Pasaj sos. centura Vest din str. Buda si Dj101i - dupa 2020!
Extindere 2x2 sos Buda la CFR Buda - dupa 2020?! (drumul ar lega sos. Republicii cu parcul industrial privat de la Buda)
Extindere DN72 la 2x2 - dupa 2020?!

Finalizare constructii zona str. Gageni cartier Eden - dupa 2016?! (sper sa nu se faca insa schimbul imobiliar intre primarie si parternul privat fiindca este o teapa efectiv cu nerepectare de clauze anterioare si teren dat foarte prost)
Pod Sud in locul celui de lemn - dupa 2016?!
Extindere soseau si cale rulare tramvaie capat Vest spre Sud - dupa 2020?!
Hipodrom - dupa 2016?!
Achizitionare auto transport comun - dupa 2016?!

Si eu sunt de parere ca momentan nu are nici un rost sa deschidem thread nou de infrastructura sa vedem ce va fi pana la urma sa asteptam si bugetul de la Ploiesti vedem pe ce se vor cheltui banii.
Eu zic ca fara atragerea de fonduri UE va fi greu de realizat aceste proiecte ... si cand ma gandesc anul trecut 2012 ce tot spuneau unii din alesii locali ca ce avem nevoie de UE sa-si vada de treburile ei bla bla.

Last edited by miha_uk; January 13th, 2013 at 03:48 PM.
Old January 13th, 2013, 05:40 PM   #2098
Sex Shop
Registered User

Sex Shop's Avatar

Likes (Received): 132

Quote:
Originally Posted by miha_uk View Post
@kostyk... si cand ma gandesc anul trecut 2012 ce tot spuneau unii din alesii locali ca ce avem nevoie de UE sa-si vada de treburile ei bla bla.
Da)) "sa ne lase Merkel in pace domne, sa-si vada de "nemtia" ei ca stim noi mai bine ce facem aici in Romania, suntem mai istetei decat toti" )

Revenind, multe din posibilele proiecte sunt mai mult decat fanteziste. Adica extindea tramvaiului de la vest la sud ) sau pasaj peste centura de vest spre Buda...sa nu zic ca ma bufneste rasul si la cel spre Strejnic...dar e frumos sa visam...
Old January 13th, 2013, 07:41 PM   #2099
Night Fury
Night Owl

Night Fury's Avatar

Likes (Received): 530

Quote:
Originally Posted by Prahova24hours View Post
Eu sunt de parerea ca un thread destinat exclusiv infrastructurii auto si a liniilor de tramvai din Ploiesti trebuie deschis. Proiectele de inmultesc, am vazut ca sunt destui colegi interesati de acest fel de discutii.
Pai ar trebui sa-l deschizi. Din cate am vazut eu, sunt proiecte si multe discutii pe tema infrastructurii. Mai bine ca sa ne structuram si noi sectiunea de Sud precum Craiova. Poate nu cu atat de multe threaduri, dar un thread pe tema PLOIEȘTI | Infrastructure & Transport ‎ar merge, chiar si daca va fi folosit mai mult pentru discutii, cam asta e rolul lui pana la urma.

@laur Sunt sigur ca adminii n-au nimic impotriva, tocmai d-asta ne-au si structurat forumul in felul asta. Si in mod normal discutiile despre infrastructura ar fi off topic pe un thread P&C.
Night Fury no está en línea   Reply With Quote
Old January 13th, 2013, 07:50 PM   #2100
Prahova24hours
Revista presei prahovene

update-uri

Azi am profitat de vremea frumoasa de afara si am facut un tur foto partial al obiectivelor finalizate recent sau cu lucrari (inca) in desfasurare:

extindere Hotel Sud:

renovare fatada Winmarkt BIG:

lucrari de renovare a fatadei la Spitalul de Pediatrie:

Vigo Hotel:

inlocuire semafoare in Piata Victoriei:

Hilton Double Tree:

Tiara Business Center:

restaurare Palatul Culturii:

extindere & restaurare Catedrala Sf. Ioan Botezatorul:

Reply

Tags
romania, ro_muntenia

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules