search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura drogowa

Infrastruktura drogowa Autostrady, trasy, tunele, estakady i mosty
» Ukończone » Petycje i akcje

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old January 17th, 2013, 01:08 PM   #11401
Sławek
wodniczek nonsensek

Sławek's Avatar

Likes (Received): 4619

Quote:
Originally Posted by Strada56 View Post
To oznacza, że Płaskowicka będzie rozbudowana do 2x4 czy 1x4?
Tunel będzie 2x3 i nie mam nic przeciwko by było tam ograniczenie do 100 jak pisze Matrix4321.
1. Płaskowickiej - nie "płaskowicka"
2. Będzie 2x2 przy skarpie, resztę będzie budował Wilanów, nie wchodzi to w zakres prac GDDKiA. Na Ursynowie nie ma co liczyć na rozbudowę ulicy do 2x2 przez GDDKiA również.
Sławek no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old January 17th, 2013, 01:08 PM   #11402
[email protected]
Registered User

Likes (Received): 2

Quote:
To oznacza, że Płaskowicka będzie rozbudowana do 2x4 czy 1x4?
Tunel będzie 2x3 i nie mam nic przeciwko by było tam ograniczenie do 100 jak pisze Matrix4321.
będzie 2x2 o czym było wcześniej wspominane
m@riucha no está en línea   Reply With Quote
Old January 17th, 2013, 01:12 PM   #11403
MichalJ
Registered User

Likes (Received): 5100

Quote:
Originally Posted by Sławek View Post
1. Płaskowickiej - nie "płaskowicka"
Branickiego.
MichalJ no está en línea   Reply With Quote
Old January 17th, 2013, 01:17 PM   #11404
zember
Registered User

Likes (Received): 48

Ja sobie nie wyobrażam braku pasa awaryjnego w tunelu. Przecież jak tam się coś zepsuje to nie może stać na regularnym pasie ruchu, bo zagrożenie bezpieczeństwa będzie bardzo duże przy tych prędkościach.
zember está en línea ahora   Reply With Quote
Old January 17th, 2013, 01:24 PM   #11405
matrix4321
Registered User

matrix4321's Avatar

Quote:
Originally Posted by fanatyk View Post
Jakiś czas temu w "stołecznej" pisali, że otwarcie POW do krakowskiej ma być 17 stycznia....otworzyli??
A tak na serio to ile orientacyjnie dni z dobra pogodą potrzeba , aby uzyskać możliwość przejazdu??
Nie bede mowił z kim ostatnio jechałem bo może sobie tego nie życzy, ale przejezdność mimo zasypania trasy przez śnieg już jak najbardziej jest od Krakowskiej do samej Konotopy Nawet w miarę bezpiecznie można się do ruchu włączyć na węźle.
Jeśli myślisz ile potrzebują czasu żeby otworzyć ten odcinek bez ścieralnej to jak się stopi śnieg i obeschnie kruszywo w miesiąc powinni spokojnie dać radę. Przy odpowiednim oczywiście zaangażowaniu. Nadal - mimo, że nawet teraz można by to robić - nie montują nigdzie barier energochłonnych. Prace raczej skupiają się na montażu ekranów i kopaniu rowów pod kable zasilające latarnie.
matrix4321 no está en línea   Reply With Quote
Old January 17th, 2013, 01:33 PM   #11406
pmaciej7
Cooperator Veritatis

pmaciej7's Avatar

Quote:
Originally Posted by zember View Post
Ja sobie nie wyobrażam braku pasa awaryjnego w tunelu. Przecież jak tam się coś zepsuje to nie może stać na regularnym pasie ruchu, bo zagrożenie bezpieczeństwa będzie bardzo duże przy tych prędkościach.
Znam setki tuneli miejskich i pozamiejskich, w których nie ma pasa awaryjnego, za to pojedyncze tunele, w których taki pas jest.

A na te prędkości jest tylko jeden sposób - ich ograniczenie + foto.
pmaciej7 no está en línea   Reply With Quote
Old January 17th, 2013, 01:34 PM   #11407
Strada56
Registered User

Strada56's Avatar

Likes (Received): 838

Quote:
Originally Posted by [email protected] View Post
będą 3 pasy w tunelu, a 4 na górze ...
Chciałem tylko zwrócić uwagę na nieprecyzyjność tej wypowiedzi ale z rozpędu nie dodałem.

Quote:
1. Płaskowickiej - nie "płaskowicka" .....
Słusznie - powód j.w.

Quote:
...2. Będzie 2x2 przy skarpie, resztę będzie budował Wilanów, nie wchodzi to w zakres prac GDDKiA. Na Ursynowie nie ma co liczyć na rozbudowę ulicy do 2x2 przez GDDKiA również.
Ze znanych mi rysunków wynika, że jezdnie pozostaną niejako z boku tunelu. Ciekaw jestem jak będzie z przejezdnością w trakcie budowy.
Old January 17th, 2013, 01:36 PM   #11408
micro-jr
Marzyciel

Likes (Received): 686

Quote:
Originally Posted by pmaciej7 View Post
Znam setki tuneli miejskich i pozamiejskich, w których nie ma pasa awaryjnego, za to pojedyncze tunele, w których taki pas jest.

A na te prędkości jest tylko jeden sposób - ich ograniczenie + foto.
Ile znasz tuneli na współczesne projektowanych i budowanych drogach klasy S bez pasa awaryjnego?
micro-jr no está en línea   Reply With Quote
Old January 17th, 2013, 02:06 PM   #11409
bad_boy
Registered User

Likes (Received): 2359

Quote:
Originally Posted by micro-jr View Post
Ile znasz tuneli na współczesne projektowanych i budowanych drogach klasy S bez pasa awaryjnego?
Ja potwierdzam to co napisał pmaciej7 - tunele bez pasa awaryjnego z wąską opaską to raczej reguła w Europie, także w przypadku nowych, często imponujących tuneli. Robię po całej Eurpopie turystycznie ok. 40 000 km rocznie i wiele widziałem.

Inna sprawa to jakie powinny być ograniczenia. Dla mnie np. 80 km/h w nowych tunelach na D/R w Czechach i na Słowacji to za mało.

A radary jeśli już to tylko na wieździe do tunelu. Natomiast wymuszanie ostrych hamowań poprzez montowanie radarów w samym tunelu to proszenie się o tragedię.
bad_boy no está en línea   Reply With Quote
Old January 17th, 2013, 02:27 PM   #11410
pmaciej7
Cooperator Veritatis

pmaciej7's Avatar

Quote:
Originally Posted by micro-jr View Post
W tunelu Rennsteig (autostrada nr 71, budowany w latach 98-2003, prawie 8 km długości) jest ograniczenie do 80 km/h, dwa fotoradary wewnątrz tunelu i jedynie kilka zatok awaryjnego postoju. W ogóle cały odcinek tunelowy ma ograniczenie do 80 km/h i brak poboczy. Film do obejrzenia w wątku niemieckim.

Quote:
Originally Posted by bad_boy View Post
A radary jeśli już to tylko na wieździe do tunelu. Natomiast wymuszanie ostrych hamowań poprzez montowanie radarów w samym tunelu to proszenie się o tragedię.
Normalni ludzie hamują na widok znaku z ograniczeniem, a nie radaru.

Na forum istnieją wątki ogólne:
Dlaczego skasowano mojego posta w dziale drogowym ->
Ogłoszono program budowy dróg ->
Odwołano ministra ->
Nie zaśmiecaj takimi sprawami wątków dotyczących poszczególnych inwestycji.

Naprawdę ważne informacje do zamkniętych wątków można dodać (w dokładnie taki sposób).
Old January 17th, 2013, 02:28 PM   #11411
Sławek
wodniczek nonsensek

Sławek's Avatar

Likes (Received): 4619

Quote:
Ze znanych mi rysunków wynika, że jezdnie pozostaną niejako z boku tunelu. Ciekaw jestem jak będzie z przejezdnością w trakcie budowy.
Dziś trudno orzec, ale jestem prawie pewien że nie będzie.
Sławek no está en línea   Reply With Quote
Old January 17th, 2013, 02:40 PM   #11412
micro-jr
Marzyciel

Likes (Received): 686

kończąc OT fotoradarów proponuję:
Wraz z każdym znakiem ograniczenia prędkości umieszczać fotoradar w odległości 30m, aby mieć pewność, że Wszyscy zwolnili i dalej powtarzać co 300m, czy aby nie przyspieszają.
micro-jr no está en línea   Reply With Quote
Old January 17th, 2013, 02:44 PM   #11413
MichalJ
Registered User

Likes (Received): 5100

Pomiar odcinkowy i pozamiatane.

A w tunelu pod Ursynowem nie oczekiwałbym dozwolonej szybkości większej niż 80, niezależnie od liczby pasów i pasa awaryjnego.
MichalJ no está en línea   Reply With Quote
Old January 17th, 2013, 02:45 PM   #11414
bad_boy
Registered User

Quote:
Normalni ludzie hamują na widok znaku z ograniczeniem, a nie radaru.
Tak powinno być, ale to idealistyczne założenie. Praktyka jest taka, że nawet jadący te przepisowe 80 km/h przyhamowują do 60 km/h. Podobna zasada działa na widok radiowozu z suszarką - każdy przyhamowuje nawet jak jedze przepisowo - to taki odruch kierowców - najpierw hamowanie a potem szybka kontrola licznika. Widziałem to setki razy i nie mówię o kierowcach jadacych ponad limit. A w tunelu to niebezpieczne, zwłaszcza że o ile z zachowaniem prędkości w tunelach Europy nie ma problemów, to o tyle z zachowaniem odstępów są nagminne problemy w każdym kraju.

W tunelach na A71 (swoją drogą bardzo dobry przykład imponującego i nowego tunelu bez pasa awaryjnego) nie widziałem fotoradaru, czyli Niemcy pomyśleli i dobrze go ukryli. Szczerze mówiąc, to nie pamiętam, abym kiedykolwiek widział w Europie fotoradar w samym tunelu, z reguły są na wjeździe. U nas trzeba radary oznaczać znakami i same skrzynki muszą być widoczne.
Old January 17th, 2013, 02:57 PM   #11415
pmaciej7
Cooperator Veritatis

pmaciej7's Avatar

Quote:
Originally Posted by bad_boy View Post
W tunelach na A71 (swoją drogą bardzo dobry przykład imponującego i nowego tunelu bez pasa awaryjnego) nie widziałem fotoradaru, czyli Niemcy pomyśleli i dobrze go ukryli.
Są na końcu zatok. Widoczne z pewnej odległości, jeśli ktoś się przygląda.

Jeszcze nowszy tunel bez pobocza i z fotoradarem to Schmucke, też na A71 - 1725m.

Quote:
Szczerze mówiąc, to nie pamiętam, abym kiedykolwiek widział w Europie fotoradar w samym tunelu, z reguły są na wjeździe.
Rennsteig, Schmucke, Berg Bock (A71), Aubing (A99), jeszcze któryś z tuneli w Monachium. To z tych, które pamiętam.

Quote:
U nas trzeba radary oznaczać znakami i same skrzynki muszą być widoczne.
Co jest postawieniem sprawy na głowie.

Odwołano ministra ->

Naprawdę ważne informacje do zamkniętych wątków można dodać (w dokładnie taki sposób).
Old January 17th, 2013, 03:29 PM   #11416
bad_boy
Registered User

Quote:
Są na końcu zatok. Widoczne z pewnej odległości, jeśli ktoś się przygląda.

Jeszcze nowszy tunel bez pobocza i z fotoradarem to Schmucke, też na A71 - 1725m.
Pewnie tak, widocznie jakoś nie zwracam uwagi na fotoradary w Niemczech, a podobno jest ich tam więcej niż w Polsce. W całej mojej karierze tylko raz mnie pstrykneli na 2x3 fragmencie A9 w okolicy Lipska (miałem coś 30 ponad limit 100, bo nie zauważyłem zmiany ze 120).

Ok, z mojej strony koniec OT o radarach w tunelach. Na S2 w tunelu widziałbym stałe ograniczenie do 90-100 km/h (przy takim szerokim pasie awaryjnym jak planowany) + koniecznie ZZT do zmniejszania w razie korków, ewentualnie fotoradar przy wjeździe, chociaż nie cierpię tego żelastwa.
Old January 17th, 2013, 04:49 PM   #11417
kostyak
Registered User

Likes (Received): 38

Przepraszam za jakość, zamieszczam tylko informacyjnie
Dzisiaj chyba trwa kopanie "stawu" ZB-13

EDIT:
miejsce focenia - wiadukt Rebusowa-Słowikowskiego

Last edited by kostyak; January 17th, 2013 at 05:02 PM.
kostyak no está en línea   Reply With Quote
Old January 17th, 2013, 04:57 PM   #11418
UPR20
Registered User

UPR20's Avatar

Likes (Received): 476

W Szwajcarii która ma największe doświadczenie w tunelach drogowych sytuacja wygląda tak, oddzielne tunele dla każdej z jezdni, przeważnie 2 pasy ruchu, brak pobocza, opaski 50 cm, ograniczenie do 100 km/h.

mając powyższe na uwadze wydaje mi się że poniższa organizacja ruchu będzie optymalna:

W pierwszej fazie eksploatacji (3 pełnowymiarowe pasy + 3 metrowe pobocze) ograniczenie 120 w nocy, 100 w dzień, ewentualnie 70 w szczycie w gęstym ruchu + odcinkowy pomiar prędkości z tolerancją 11 - 15 km/h (pod zadnym pozorem fotoradar bo może prowokować do cwaniactwa oraz powodować nadmierne hamowania przyspieszania w tunelu)

W drugiej fazie (4 wąskie na 3,25 m pasy + 0,5 m opaski ) ograniczenie 100 w nocy, 80 w dzień, ewentualnie 70 w szczycie w gęstym ruchu + odcinkowy pomiar prędkości z tolerancją 11 - 15 km/h

Last edited by UPR20; January 17th, 2013 at 05:10 PM.
UPR20 está en línea ahora   Reply With Quote
Old January 17th, 2013, 05:54 PM   #11419
bad_boy
Registered User

W nocy rzeczywiście można by podnieść do tych 120 km/h ze 100 km/h w dzień. 2x3 z szerokim pasem awaryjnym i mały ruch prognozowany na 6100 w 2030 roku czyli teraz ok 5000 - czyli nic jak na 2x3.
Old January 17th, 2013, 05:56 PM   #11420
pmaciej7
Cooperator Veritatis

pmaciej7's Avatar

Rozwiązaniem, które znalazłoby zastosowanie na całej obwodnicy Warszawy - gdyby była obwodnicą Wiednia, Sztokholmu i paru innych miast - byłoby ograniczenie do 80 na całej jej długości przez całą dobę.

Odwołano ministra ->

Reply

Tags
a-2, autostrada-a2, obwodnica, obwodnica warszawy, s-2, warszawa

Thread Tools

Posting Rules