daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Lubelskie, Małopolska, Podkarpacie i Świętokrzyskie

Lubelskie, Małopolska, Podkarpacie i Świętokrzyskie » Kraków » LublinGlobal Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.


Reply

 
Thread Tools Rating: Thread Rating: 10 votes, 5.00 average.
Old August 12th, 2012, 02:08 AM   #141
dominikww
Registered User
 
dominikww's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Location: Bochnia/Kraków
Posts: 490
Likes (Received): 331

Quote:
Originally Posted by Mr. America View Post
Ciekawe kiedy (i dlaczego) ta zabudowa została wyburzona?
__________________
http://capu.pl
dominikww no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old August 16th, 2012, 10:04 PM   #142
dominikww
Registered User
 
dominikww's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Location: Bochnia/Kraków
Posts: 490
Likes (Received): 331

Quote:
Łącznik autostradowy w Bochni dopiero za kilka lat

Taka jest opinia władz miejskich, które obecnie pracują nad dokumentacją inwestycji. Przypomnijmy, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wybuduje węzeł Bochnia, ale nie połączy go z drogą krajową nr 4. Łącznik zaś jest zbyt drogi, aby mogły go udźwignąć lokalne samorządy.

- Dlatego jedyna nadzieja w zarządzie województwa małopolskiego - mówi Tomasz Przybyło, wiceburmistrz Bochni.

Dopóki łącznik autostradowy nie powstanie, ruch z A4 będzie przebiegał drogami powiatowymi przez północną część Bochni. Sprawę komplikuje fakt, że rozpoczyna się przebudowa torów i budowa wiaduktu na ul. Krzeczowskiej, którą kierowcy będą wjeżdżać i zjeżdżać z autostrady.
http://www.rdn.pl/~radiom/rdn/index....o-za-kilka-lat

za kilka lat...
__________________
http://capu.pl
dominikww no está en línea   Reply With Quote
Old August 18th, 2012, 01:44 AM   #143
dominikww
Registered User
 
dominikww's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Location: Bochnia/Kraków
Posts: 490
Likes (Received): 331

Quote:
W Buczkowie ruszył czwarty w Polsce tor wyścigów konnych

Tego by się nikt doprawdy nie spodziewał, ale od środy 15 sierpnia mamy swoje podbocheńskie Ascot! Może niektórym porównanie do podlondyńskiej miejscowości, słynnej z rozgrywanych od 1711 r. Royal Ascot Racecourses, wydawać się może nazbyt daleko idące, ale jest co chwalić.


Krakowski Tor Wyścigów Konnych w Buczkowie (gmina Rzezawa) – tak brzmi jego oficjalna nazwa, to „dziecko” właściwie jednego człowieka – Ryszarda Szpara, wielkiego miłośnika koni i sportów konnych. Tak wielkiego, że zdecydował się wykupić szmat pola, nieużytków właściwie, w okolicach Dąbrówki i Buczkowa i zbudował na nich, na powierzchni blisko 20 hektarów, profesjonalny tor wyścigów konnych wraz z całą infrastrukturą.

Jak sam z dumą zauważa - jest to pierwszy zbudowany po wojnie tor wyścigów konnych w całej Polsce! W ogóle czwarty – po warszawskim Służewcu i dwóch torach w Sopocie. Jest na nim wszystko, co potrzeba: właściwy tor o długości 1600 m, trybuna dla publiczności, padok, zaplecze techniczno-gastronomiczne, hotel dla koni(!), uczestniczących akurat w wyścigach. Sam posiada też stajnie, a w nich ponad 60 wierzchowców.

Inauguracja Toru, która odbyła się 15 sierpnia, wypadła naprawdę okazale: uczestniczyły w niej setki gości – dominował Kraków, ale byli też mieszkańcy Warszawy, a nawet Czesi z Pardubic. Co prawda dam z wielkimi kapeluszami na głowach było jeszcze niewiele, no ale od czegoś trzeba przecież zacząć

Tego dnia „bomba” poszybowała w górę łącznie sześć razy – w wyścigach uczestniczyły 42 rumaki, wśród których wyróżniały się bajeczną urodą i takimż chodem pełnej krwi araby. Na zwycięskich dżokejów czekały nagrody – okazałe puchary, ufundowane między innymi przez wicemarszałka województwa Wojciecha Kozaka, rektora Uniwersytetu Rolniczego prof. Janusza Żmiję czy wiceprzewodniczącego Rady Sejmiku Województwa Małopolskiego – Jacka Soskę.

Z powstania Toru bardzo się cieszą władze gminy Rzezawa, dla których jest to drugi – po CAW Borek – magnes, przyciągający ludzi, spragnionych rekreacji, pobytu na świeżym powietrzu i kontaktu z naturą. Z chwilą uruchomienia „bocheńskiego” odcinka autostrady, której zjazd usytuowany jest dosłownie kilkanaście kilometrów od Buczkowa, atrakcyjność tego miejsca niepomiernie wzrośnie. I o to przecież chodzi.
zdjęcia
__________________
http://capu.pl
dominikww no está en línea   Reply With Quote
Old August 18th, 2012, 09:10 AM   #144
kicaj
Registered User
 
kicaj's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Location: Polska
Posts: 985
Likes (Received): 1003

del
kicaj no está en línea   Reply With Quote
Old August 27th, 2012, 02:59 PM   #145
dominikww
Registered User
 
dominikww's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Location: Bochnia/Kraków
Posts: 490
Likes (Received): 331

Os. Jana: Rusza budowa apartamentowca

Ruszają prace przy budowie nowoczesnego apartamentowca na os. Św. Jana w Bochni. Irlandzki inwestor zapowiada, że pierwsi lokatorzy będą mogli wprowadzić się do swoich mieszkań pod koniec przyszłego roku.

http://bochnianin.pl/12386_rusza_bud...niec_2013.html

__________________
http://capu.pl
dominikww no está en línea   Reply With Quote
Old September 25th, 2012, 02:41 AM   #146
dominikww
Registered User
 
dominikww's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Location: Bochnia/Kraków
Posts: 490
Likes (Received): 331

Quote:
Burmistrz o łączniku autostradowym
21 września 2012

Jednym z punktów obrad dzisiejszej (21.09.2012 r.) sesji Rady Powiatu dotyczył udzielenia przez powiat pomocy finansowej Województwu Małopolskiemu w budowie bocheńskiego łącznika autostradowego. Uchwała w tej sprawie stała się przyczynkiem do poinformowania o stopniu zaawansowania prac nad budową tej strategicznej dla rozwoju Bochni i powiatu drogi.

Obszerną prezentację na ten temat przedstawił Jacek Pająk starosta bocheński, stanowisko władz miasta przedstawił natomiast Stefan Kolawiński burmistrz Bochni.

Przypomniał on, że budowa łącznika autostrady A4 i drogi krajowej nr 4 to inwestycja prowadzona przez Zarząd Dróg Wojewódzkich. Partnerami żywotnie zainteresowanymi jak najszybszym zrealizowaniem tej inwestycji są Miasto Bochnia, Gmina Bochnia i oczywiście Powiat Bocheński, a pośrednio także Gmina Rzezawa.

- „Z pełną odpowiedzialnością stwierdzam i zapewniam, że przebieg łącznika, który w dokumentacji nazwany został wariantem I, wiodący obok Bocheńskiej Strefy Aktywności Gospodarczej, w bezpośrednim sąsiedztwie Stalproduktu SA jest jedynym rozwiązaniem, możliwym do zrealizowania i realizowanym” - powiedział Stefan Kolawiński. W dalszej części jego wystąpienia znalazły się konkretne informacje wyjaśniające te sformułowania:

To, że do tej pory w dokumentacji funkcjonują trzy warianty przebiegu łącznika autostradowego wynika z wymogów formalnych związanych z ubieganiem się o decyzję środowiskową. Procedura dotycząca tej decyzji wymaga przedstawienia trzech możliwości wykonania inwestycji. Następnie analizowany jest wpływ wszystkich wariantów na środowisko i pozytywną decyzję otrzymuje uznany za optymalny dla otoczenia.

Nie jest prawdą, że budowa łącznika w tzw. wariancie III, czyli od skrzyżowania obok firmy Blachstal w Gorzkowie, przez przejazd kolejowy i łąkami gorzkowskimi do skrzyżowania w Krzeczowie jest rozwiązaniem najprostszym i najłatwiejszym do wykonania.
Naiwnością jest bowiem myślenie, że wystarczy położyć nowe nakładki na istniejących drogach. - Drogi te nie spełniają podstawowych parametrów jezdni, która mogłaby przejąć ruch o natężeniu właściwym drogom wojewódzkim.
Dodatkowo gęsta zabudowa i wąski pas drogowy powodują, że skutkiem poprowadzenia tędy trasy łącznika byłoby drastyczne pogorszenie warunków życia i bezpieczeństwa mieszkańców. Mało tego, drogi te są tak ciasne, że wysoce prawdopodobne jest, iż wystąpiłby problem ze zmieszczeniem tam ekranów akustycznych, a ich montaż wiązałby się z ograniczeniem lub niemożnością dotychczasowego użytkowania nieruchomości (np. nie byłaby możliwa rozbudowa czy przebudowa istniejących budynków).
Przy tej drodze znajduje się także duża liczba zjazdów do posesji, co w ogóle stawia pod znakiem zapytania sensowność montowania ekranów akustycznych, bo przerwy w ich ustawianiu na potrzeby zjazdów obniżają ich skuteczność. Rozwiązaniem tego jednego problemu byłaby budowa drogi zbiorczej, tzw. serwisowej, ale to oznacza jeszcze większą zajętość terenu, a więc konieczność kolejnych wywłaszczeń i wyburzeń.
Trzeba mieć jeszcze świadomość, że budowa łącznika w tym przebiegu, łączyłaby się z koniecznością rozbudowy i poszerzenia ulicy Krzeczowskiej i jej skrzyżowania z projektowanym łącznikiem, co skutkowałoby jeszcze większym zbliżeniem drogi do istniejących zabudowań oraz kolejnymi wyburzeniami.
Jak podaje Zarząd Dróg Wojewódzkich, liczba wyburzeń koniecznych do przeprowadzenia łącznika trasą w Gorzkowie byłaby dwukrotnie większa, niż w przypadku wariantu I.

Biorąc pod uwagę wymienione czynniki, w wyniku wielu spotkań i analiz, przy udziale wszystkich zainteresowanych stron, a więc: Zarządu Województwa Małopolskiego, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Powiatu Bocheńskiego, Gminy Miasta Bochnia,. Gminy Bochnia, Gminy Rzezawa został wypracowany wariant, który jest dla Gminy Miasta Bochnia i całego Powiatu Bocheńskiego najkorzystniejszy.
Przemawiają za tym następujące argumenty:
- Atutem jest to, że trasa przyjętego wariantu łącznika przebiega w dużej mierze przez tereny niezabudowane, nie występują bowiem koszty społeczne, o których wspomniałem wcześniej.
- Poprowadzenie łącznika tą trasą zapewni wzbogacenie układu drogowego miasta Bochnia, poprawiając dostępność do Bocheńskiej Strefy Aktywności Gospodarczej i tym samym odciążając centrum z ruchu tranzytowego ciężkich pojazdów. Tym łącznikiem pojadą samochody zmierzające do Stalproduktu i wyjeżdżające ze Spółki – a jest to od 150 do 200 pojazdów ciężarowych na dobę. W przypadku poprowadzenia trasy łącznika przez Gorzków, nadal cały ruch do i ze Stalproduktu odbywałby się nadal ulicami Krzeczowską i Wygoda.
- Pierwszy inwestor wkrótce zbuduje zakład przemysłowy w Bocheńskiej Strefie Przemysłowej, a jego działalność produkcyjna, a później kolejnych podmiotów, także wywoła ruch samochodów ciężarowych na poziomie podobnym do Stalproduktu, które w przypadku poprowadzenia łącznika przez Gorzków skorzystłyby z istniejącego połączenia ulicą Krzeczowską.
- Zarząd Dróg Wojewódzkich jest zdeterminowany przeprowadzić budowę łącznika w Bochni, ponieważ zdaje sobie sprawę, że w przypadku jego braku ruch z autostrady będzie się odbywał drogą powiatową a następnie ul. Krzeczowską i Brzeską na krajową „czwórkę”, a częściowo przez miasto. Z uwagi na parametry i stan techniczny tych dróg takie rozwiązanie jest nie do przyjęcia. Obecnie trwa procedura środowiskowa, planowany termin pozyskania decyzji środowiskowej to II kwartał 2013 roku. Jak zapewnia ZDW po uzyskaniu tej decyzji i zapewnieniu finansowania rozpocznie się realizacja zadania w systemie zaprojektuj i wybuduj.

- „Na koniec dodam, że jak ocenia Zarząd Dróg Wojewódzkich, bocheński łącznik autostradowy, od względem przygotowania formalno-prawnego znajduje się w środku stawki, na pięć planowanych w Małopolsce łączników” - z satysfakcją informował radnych powiatowych burmistrz Bochni.
http://www.bochnia.pl/pl/aktualnosc/...stradowym.html

Quote:http://www.czasbochenski.pl/stale-ru...-rady-powiatu/

Quote:
Według najnowszych informacji budowa łącznika może pochłonąć nawet 100 mln zł. W tym 92 mln zł kosztów kwalifikowanych (m.in. na budowę kosztownego wiaduktu nad torami kolejowymi) i 5-8 mln zł kosztów wykupu gruntów i wyburzeń. Starosta Jacek Pająk przyznał, że bez pieniędzy z zewnątrz łącznik nie powstanie: - Niewyobrażalne jest znalezienie takich pieniędzy nawet w połączonych budżetach województwa, samorządu powiatowego i miejskiego.
http://www.bochnianin.pl/12520_laczn...00_mln_zl.html


Łącznik Bochnia i BSAG na mapie google http://goo.gl/maps/6JgDu (orientacyjnie)
__________________
http://capu.pl

Last edited by dominikww; October 21st, 2012 at 12:21 AM.
dominikww no está en línea   Reply With Quote
Old October 9th, 2012, 10:01 PM   #147
dominikww
Registered User
 
dominikww's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Location: Bochnia/Kraków
Posts: 490
Likes (Received): 331

Quote:
2,7 mln zł dla powiatu na strefę gospodarczą

Jest dofinansowanie na Utworzenie Powiatowej Społecznej Strefy Aktywności Gospodarczej w Bochni (PSSAG). Całkowity koszt inwestycji wyniesie ponad 4 miliony zł, a dotacja to ponad 2,7 mln zł.

Zgodnie z założeniem, projekt stanowi realizację polityki w zakresie wzmocnienia konkurencyjności gospodarki Powiatu Bocheńskiego. Jednym z celów Strategii Powiatu jest: „Tworzenie stref aktywności gospodarczej na terenie Powiatu Bocheńskiego” poprzez tworzenie zwartych kompleksów inwestycyjnych z dostępną infrastrukturą techniczną. Głównym celem projektu jest aktywizacja lokalnego rynku pracy przy równoczesnym wspieraniu osób niepełnosprawnych poprzez kompleksowe uzbrojenie terenów w infrastrukturę techniczną i udostępnienie ich przedsiębiorcom pod działalność produkcyjną, w tym zakładom z infrastrukturą przystosowaną do zatrudnienia osób niepełnosprawnych – wyjaśnia Jacek Pająk starosta bocheński.

Powiatowa Strefa Aktywności Gospodarczej powstanie w rejonie ul. Partyzantów/Na Kąty o łącznej powierzchni ponad 5 ha. Projekt będzie realizowany w systemie „zaprojektuj i wybuduj” w partnerstwie z Gminą Miasta Bochnia i obejmuje swym zakresem budowę drogi gminnej stanowiącej drogę dojazdową do PSSAG, budowę drogi wewnętrznej wraz z parkingami i chodnikami, uzbrojenie strefy w infrastrukturę techniczną oraz ogrodzenie terenu.

Po skończeniu prac obszar zostanie udostępniony na działalność produkcyjną inwestorom działającym w obszarze przemysłu i usług (z wykluczeniem inwestycji turystycznych i mieszkaniowych, a także obiektów handlowych rozumianych jako obiekty stanowiące całość techniczno-użytkową, przeznaczone do sprzedaży detalicznej towarów). Realizacja inwestycji będzie obejmować ogół podmiotów zlokalizowanych na terenie strefy i zapewni potencjalny dostęp i korzyści z wytworzonych produktów wszystkim podmiotom w strefie. PSSAG umożliwi również pozyskanie nowych miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych, dzięki możliwości koncentracji na jej terenie zakładów pracy mających infrastrukturę do tego przystosowaną.

Długofalowym oddziaływaniem projektu będzie zwiększenie ilości funkcjonujących firm na terenie powiatu bocheńskiego oraz zwiększenie konkurencyjności firm ulokowanych na terenach sąsiadujących z obszarem PSSAG. Efektem projektu będzie również wzmocnienie potencjału gospodarczego i społecznego Powiatu Bocheńskiego, poprawa warunków, standardów i jakości życia mieszkańców powiatu. Stworzenie strefy aktywności gospodarczej, która przyciągnie nowe inwestycje gospodarcze będzie stanowiła także istotny bodziec dla stymulowania aktywności gospodarczej mieszkańców powiatu.

Projekt dofinansowany w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013, Działanie 4.3 Tworzenie i rozwój stref aktywności gospodarczej, Schemat A Strefy aktywności gospodarczej o powierzchni 2-20 ha

Całkowity koszt inwestycji: 4 063 969,20 zł.
Dofinansowanie: 2 733 524,80 zł.
Wkład własny: 1 330 444,40 zł, w tym: powiat bocheński: 1 107 501,98 zł i miasto Bochnia: 222 942,42 zł.


http://www.mojabochnia.pl/?p=79361
__________________
http://capu.pl
dominikww no está en línea   Reply With Quote
Old October 18th, 2012, 12:40 AM   #148
dominikww
Registered User
 
dominikww's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Location: Bochnia/Kraków
Posts: 490
Likes (Received): 331

Quote:
Trwa budowa lądowiska dla śmigłowców

Trwa budowa lądowiska dla helikopterów przy bocheńskim szpitalu. Płyta lądowiska wyposażona będzie w system podgrzewania, umożliwiający utrzymanie optymalnych warunków lądowania w okresie zimowym oraz instalację oświetlenia do lotów nocnych. Lądowisko będzie skomunikowane z oddziałem ratunkowym.

W chwili obecnej został już rozebrany dach na budynku b. pralni, zdjęto konstrukcję i zabezpieczono ją papą. Rrwają też nawierty pod słupy nośne.

Lądowisko ma na celu zwiększenie skuteczności udzielania świadczeń przez SOR, w tym obniżenie skutków powikłań i śmiertelności powstałych w wyniku wypadków- mówi Jacek Pająk, starosta bocheński.

Lądowisko stanowić będzie żelbetowa płyta w formie ośmiokąta o wymiarach 18,5mx18,5m, wyniesiona na wysokość około 15 m ponad powierzchnią terenu. Płyta posiadać będzie dwie ewakuacyjne stalowe klatki schodowe oraz dźwig szpitalny (platformę) do transportu pacjentów na poziom obudowanego korytarza poniżej płyty lądowiska. Komunikację z Oddziałem Ratunkowym zapewni obudowany korytarz (kładka z doświetleniem naturalnym, możliwością wentylacji, oświetleniem) zaprojektowany pomiędzy dźwigiem płyty lądowiska a budynkiem Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii. Dalej transport pacjenta odbywał się będzie poprzez hol budynku Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii, a następnie dźwigiem szpitalnym na znajdujący się w sąsiedztwie Szpitalny Oddział Ratunkowy.

Lądowisko przewidziane będzie dla helikopterów sanitarnych typu Eurocopter EC 135.
http://www.czasbochenski.pl/stale-ru...la-smiglowcow/

Quote:
Wkrótce ruszy remont pierwszego wiaduktu

Utrudnienia w ruchu związane z remontem wszystkich przejazdów kolejowych w Bochni, narastać będą stopniowo. Najpierw rozpocznie się przebudowa wiaduktu w ciągu ul. Wodociągowej, potem ruszą kolejne.

Jak poinformowała wczoraj "Gazeta Krakowska", prace w tym miejscu mają rozpocząć się w listopadzie. Modernizacja wiaduktu nad ul. Majora Bacy ruszy w lipcu 2013, a w sierpniu zacznie się przebudowa obiektu na ul. Wygoda i przebudowa przejazdu na ul. Krzeczowskiej.

Komunikacyjne problemy związane z przejazdem do Bochni "po drugiej stronie torów" będą zatem nasilać się stopniowo, a najtrudniejszy okres rozpocznie się w wakacje. Potrwać może nawet kilkanaście miesięcy.

Dobre wiadomości na czas remontu są takie:

- przy przejeździe na ul. Krzeczowskiej wybudowany zostanie objazd
- na ul. Wygoda powstanie kładka dla pieszych

Warto też dodać, że w ramach przebudowy linii kolejowej E-30, oprócz zmodernizowania wszystkich przejazdów kolejowych w Bochni PKP przebuduje jeszcze przejście podziemne na dworcu oraz skoryguje kształt peronów.

http://bochnianin.pl/12645_wkrotce_r...rudnienia.html

Quote:
Kopalnia soli w Bochni otworzy nową trasę

To będzie prawdziwy hit. Już niedługo turyści będą mogli zobaczyć wschodnią część podziemi bocheńskiej kopalni soli. Po tych korytarzach, które zostały wyżłobione w połowie XIX wieku, mogli się do tej pory poruszać tylko górnicy i specjaliści. Nowa trasa ma być poprowadzona pomiędzy poziomem August (176 m głębokości) a poziomem Sienkiewicz (223 m).
- W tych miejscach czas się po prostu zatrzymał. Wystarczy zrobić parę kroków, by przenieść się prawie dwa wieki wstecz. Na ścianach widać ślady górniczych narzędzi, dymu kaganków. To najbardziej surowa część bocheńskiej saliny - zachwyca się Krzysztof Zięba, likwidator bocheńskiej kopalni soli i pomysłodawca nowej trasy.

Zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć m.in. końską drogę - czyli trasę, którą poruszały się niegdyś konie pracujące w kopalni.

To dość wąski odcinek - korytarz jest niewiele szerszy od konia. Z kolei w zespole komór 51 znajduje się górnicza perełka - prawie stuletnia suwaczka. - Urządzenie, którym kiedyś transportowano sól, jest w doskonałym stanie. Myślę więc, że zachwyci niejednego turystę - dodaje Zięba.

Nowa trasa ma kończyć się w pobliżu solnego jeziorka, dlatego całkiem możliwe, że finiszem całej wyprawy będzie spływ łódką.
- Trasa jest niezwykle ciekawa, a równocześnie nie jest bardzo wymagająca. Spokojnie będą mogły więc zwiedzać ją całe rodziny - dodaje Zięba.

Likwidator chciałby, żeby nowa atrakcja była dostępna dla zwiedzających jeszcze w tym roku. Wyrobiska są już w odpowiedni sposób zabezpieczone, pozostały jeszcze ostatnie przygotowania - m.in. zamontowanie dodatkowego oświetlenia. Co ciekawe, trasę tę kilka tygodni temu miał okazję zobaczyć prof. Massimo Preite z Florencji, ekspert Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków (ICOMOS), który opiniuje starania Bochni o poszerzenie wielickiego wpisu na liście UNESCO.

- Bardzo podobają mi się plany nowej trasy i przyznam, że sam chętnie się wybiorę, kiedy zostanie już uruchomiona. Bochnia zyskuje kolejny atut w konkurencji z Wieliczką - uważa Jan Graczyński, turysta z Krakowa.
http://www.gazetakrakowska.pl/artyku...rase,id,t.html
__________________
http://capu.pl
dominikww no está en línea   Reply With Quote
Old October 25th, 2012, 09:42 PM   #149
dominikww
Registered User
 
dominikww's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Location: Bochnia/Kraków
Posts: 490
Likes (Received): 331

Quote:
Skanska przygotuje teren pod Bocheńską Strefę Aktywności Gospodarczej

W wtorek 23 października doszło do podpisania umowy, na mocy której Skanska SA wyposaży teren Bocheńskiej Strefy Aktywności Gospodarczej w infrastrukturę techniczną. Koszt inwestycji to 12,7 mln zł netto.

(...)

Quote:
Skanska zbuduje w Bochni fabrykę dla firmy Werner Kenkel

Jeszcze w tym roku na terenie Bocheńskiej Strefy Aktywności Gospodarczej Skanska rozpocznie budowę hali produkcyjnej dla firmy Werner Kenkel. Dziś podpisano umowę w tej sprawie. W fabryce, o łącznej powierzchni ponad 36 tys. m kw., znajdzie zatrudnienie kilkadziesiąt osób.

(...)
__________________
http://capu.pl
dominikww no está en línea   Reply With Quote
Old October 30th, 2012, 09:14 PM   #150
marcin-krak
Registered User
 
marcin-krak's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Kraków
Posts: 4,548
Likes (Received): 946

Fabryka za prawie 44,4 mln zł powstanie w krakowskiej strefie

Prawie 44,4 mln zł zainwestuje firma Gór-Stal z branży budowlanej w budowę fabryki na terenie podstrefy krakowskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Bochni. Nowy zakład zatrudni co najmniej 50 pracowników.
Barbara Wityńska-Słącz z firmy, która zarządza krakowską SSE, poinformowała we wtorek, że inwestor otrzymał właśnie zezwolenie na działalność gospodarczą na terenie strefy. Firma Gór-Stal zajmuje się produkcją zaawansowanych technicznie i ekologicznie płyt warstwowych z rdzeniem poliuretanowym. Płyty te znajdują swoje zastosowanie w budowie takich obiektów jak: supermarkety, hipermarkety, hale magazynowe, hale logistyczne, hale produkcyjne czy fabryki.

Swoją inwestycję firma realizować będzie w podstrefie Bochnia. Jest to drugie zezwolenie wydane na tym obszarze. Spółka Krakowski Park Technologiczny zarządza specjalną strefą ekonomiczną o powierzchni blisko 560 ha, która działa od 1997 roku i ma status parku technologicznego. Jak dotąd KPT wydał 111 zezwoleń na działalność w strefie. Na terenach krakowskiej SSE działają już np.: Comarch, RR Donnelley, Motorola, Shell czy MAN Trucks. Inwestorzy utworzyli 10 tys. miejsc pracy i zainwestowali 1,7 mld zł.

źródło:
http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,444...#ixzz2Ao7cDvSk
marcin-krak no está en línea   Reply With Quote
Old November 7th, 2012, 03:32 PM   #151
projec_manager
Registered User
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 278
Likes (Received): 1

Witam, mam pytanie co było głownym powodem decyzji inwestora, Werner Kenkel,że zainwestował u Was w BSAG? Czytalem artykuły w necie,ale nie ma takich informacji. Przypuszczam,że chodzi o bliskośc rynków południwo-wschodnich...ale dlaczego np. nie Rzeszów? ciekaw jestem co kierowało inwestorem?
projec_manager no está en línea   Reply With Quote
Old November 11th, 2012, 07:02 PM   #152
dominikww
Registered User
 
dominikww's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Location: Bochnia/Kraków
Posts: 490
Likes (Received): 331

Quote:
Originally Posted by projec_manager View Post
Witam, mam pytanie co było głownym powodem decyzji inwestora, Werner Kenkel,że zainwestował u Was w BSAG? Czytalem artykuły w necie,ale nie ma takich informacji. Przypuszczam,że chodzi o bliskośc rynków południwo-wschodnich...ale dlaczego np. nie Rzeszów? ciekaw jestem co kierowało inwestorem?
Początkowo odbiorcami opakowań z bocheńskiego zakładu Werner Kenkel będą firmy, które obecnie są jej klientami od wielu lat, z okolic Krakowa. Transport jest w naszym przypadku istotnym kosztem, w związku z tym dla startu zakład w Bochni dostanie bazę klientów z Krzycka Wielkiego i na tej podstawie mają rozwijać swój wolumen. Są to firmy z sektora szybkozbywalnych dóbr, szczególnie z sektora spożywczego – mówi Adam Kenkel.
http://www.mojabochnia.pl/?p=73554
__________________
http://capu.pl
dominikww no está en línea   Reply With Quote
Old November 11th, 2012, 07:05 PM   #153
dominikww
Registered User
 
dominikww's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Location: Bochnia/Kraków
Posts: 490
Likes (Received): 331

http://www.bochnia.starostwo.gov.pl/...akonczony.html

Quote:
Kolejny etap budowy lądowiska został zakończony. W październiku wykonany został montaż głównej konstrukcji lądowiska, powstał szkielet i można wyobrazić sobie wielkość obiektu. Odbudowane też zostały kominy. Równocześnie prowadzone były prace ziemne: instalacje, fundamenty pod schody i pale pod kładki.

Obserwuję sukcesywny postęp prac, co mnie niezmiernie cieszy , gdyż jest to kolejny element związanym z poszerzeniem i podnoszeniem jakości świadczeń. Poza tym posiadanie lądowiska będzie warunkiem koniecznym prowadzenia szpitalnego oddziału ratunkowego- mówi Jacek Pająk, starosta bocheński .

W listopadzie prowadzone będą prace związane z ociepleniem dachu budynku oraz budową warstwy hydroizolacyjnej. Rozpocznie się budowa płyty lądowiska wraz z instalacją, podnośnikiem (windą) i osadzeniem konstrukcji kładek.
__________________
http://capu.pl
dominikww no está en línea   Reply With Quote
Old November 16th, 2012, 10:38 PM   #154
dominikww
Registered User
 
dominikww's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Location: Bochnia/Kraków
Posts: 490
Likes (Received): 331

Quote:
Bochnia okiem archeologa

Podziemny tunel nieopodal dzisiejszego sądu, szańce i fosa okalające centrum miasta, ślady osadnictwa germańskiego z II/III w. - o tych i o innych rzeczach mówił Marek Materna w bocheńskim Muzeum im. Stanisława Fischera.

Marek Materna jest archeologiem, na co dzień pracownikiem Muzeum. W ramach listopadowego Spotkania Czwartkowego podjął się podsumowania wszystkich badań, jakie wykonano w Bochni w latach 1990-2012. Jak się okazuje, paleta zagadnień jest ogromna.

To są kwestie dotyczące zarówno obu klasztorów, które funkcjonowały na terenie miasta – klasztoru bernardyńskiego i dominikańskiego. Jest to problematyka murów miejskich, które sukcesywnie staramy się wyjaśnić. Są to wreszcie wszelkiego rodzaju nadzory, które czasami z pozoru nie wnoszą nic nowego, ale na przełomie tych 22 lat dają pewnego rodzaju wizję, jak zmieniała się topografia miasta – mówi Marek Materna.

Okazuje się, że niegdyś Bochnia była otoczona szańcami ziemnymi, których lokalizację udaje się stopniowo określić. Są również ślady dawnych fos, np. wzdłuż obecnej ul. Kraszewskiego. Jedne z najstarszych odkryć archeologicznych w Bochni pochodzą z przełomu II i III w. naszej ery. W rejonie dzisiejszej ul. Kazimierza Wielkiego znaleziono ślady osadnictwa germańskiego, wykazującego wpływy rzymskie.

Ciekawym odkryciem był również tunel, jaki znaleziono w pobliżu dzisiejszego budynku Sądu Rejonowego. Według ustaleń archeologów, kanał zmienia kierunek swojego biegu, najprawdopodobniej nie miał funkcji odwadniającej, bo biegnie w stronę północno-zachodnią. Niestety, nie został on do dziś w pełni zbadany.

W trakcie spotkania padło pytanie o wyburzoną kamienicę przy Pl. Św. Kingi 1. Jak się okazuje, w sensie archeologicznym oczekiwania były o wiele większe niż faktyczne odkrycia. Marek Materna przyznał, że początkowo teren został opalowany, co później uniemożliwiło badanie historycznych nawarstwień. Jedyne odkrycia, jakich tam dokonano to tzw. doły chłonne. Nie znaleziono natomiast śladów drewnianego kościoła Grzymisławy ani pozostałości po przykościelnym cmentarzu. Pod samą kamienicą nie było piwnic, jednak znajdowały się one pod wcześniej istniejącym tam budynkiem.
http://www.mojabochnia.pl/?p=80770
__________________
http://capu.pl
dominikww no está en línea   Reply With Quote
Old November 16th, 2012, 10:43 PM   #155
dominikww
Registered User
 
dominikww's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Location: Bochnia/Kraków
Posts: 490
Likes (Received): 331

Quote:
Straż miejska przeniesie się do dawnego 'Medyka'?

Miasto szuka nowej lokalizacji dla komendy Straży Miejskiej. Bardzo możliwe, że zostanie ona przeniesiona do budynku dawnego "Medyka" na bocheńskich Plantach Salinarnych. Tam także miałoby powstać centrum monitoringu.

Burmistrz zastrzega jednak, że to na razie plany. - Trzeba mieć świadomość, że różnie z tymi planami może być. Jeżeli konserwator zabytków oceni, że np. na budynku dawnego "Medyka" nie może wystawać jakaś antenka to może być problem. Najpierw trzeba przekonsultować dobrze sprawę, żeby całkiem poważnie mówić o przeniesieniu straży miejskiej do tego budynku - zaznacza Stefan Kolawiński, burmistrz Bochni.

Gospodarz miasta ocenia jednak, że to dobra lokalizacja dla straży miejskiej. - Parter tego budynku zarówno pod względem lokalizacyjnym, jak i ilości pomieszczeń jakie tam się znajdują stwarza dogodne warunki do tego, aby pracownicy straży miejskiej pracowali w godnych warunkach. Teraz bywa z tym różnie. Jest tam również miejsce na zlokalizowanie centrum monitoringu - mówi Stefan Kolawiński.

W planach jest również zagospodarowanie piętra obiektu. - Piętro chcielibyśmy wynająć. Został już rozpisany przetarg na tę powierzchnię. Zobaczymy z jakim odzewem i zainteresowaniem się to spotka - dodaje burmistrz.

Zasadność przeprowadzki potwierdza komendant Straży Miejskiej w Bochni. - W tej chwili straż miejska znajduje się w części budynku urzędu miasta, gdzie znajduje się dyżurka, pokoje przewidziane na szatnie dla pracowników, magazyn, pomieszczenia biurowe. Ponadto w innej części budynku urzędu miasta znajduje się centrum rozliczeniowe związane z fotoradarem. Tam znajduje się centralna ewidencja pojazdów i kierowców. Nie dysponujemy w tej chwili taką powierzchnią lokalową, która pozwoliłaby nam w jednym miejscu skoncentrować wszystkie nasze ogniwa, które służą do realizacji naszych czynności - przyznaje komendant Krzysztof Tomasik.

Argumentem przemawiającym za zmianą lokalizacji jest uruchomienie monitoringu, którego centrum ma zarządzać właśnie straż miejska. - Na pewno jeśli doszłoby do przeniesienia straży miejskiej to głównie dlatego, aby w jednym miejscu zlokalizować straż miejską i monitoring. Centrum monitoringu miasta zajmuje dosyć dużo miejsca, bo mowa jest o kilku dużych monitorach. Do tego szafy techniczne, rejestratory, stanowiska do spraw obsługi monitoringu, więc jest taka potrzeba, żeby znaleźć takie pomieszczenie. W obecnym stanie lokalowym nie mamy takiego pomieszczenia, więc fizycznie nie moglibyśmy tutaj tego monitoringu umieścić. To bardzo dobrze, że taki pomysł się pojawia. Dobrze, żeby straż miejska miała większe możliwości działania - dodaje Krzysztof Tomasik.

A co z pomysłem wykorzystania budynku po byłym "Medyku" na uruchomienie szkoły muzycznej II stopnia (apelował o to ostatnio radny Bogdan Kosturkiewicz)? Gospodarz Bochni popiera pomysł utworzenia takiej szkoły. Lokalizacja musi jednak być inna. - Sam byłem zwolennikiem myślenia o utworzeniu szkoły muzycznej II stopnia i również było zainteresowanie wójtów gmin ościennych takim zagadnieniem. Miasto nie może jednak być obciążone kosztami funkcjonowania takiej szkoły. Zwrócę się do wójtów gmin ościennych z zapytaniem czy ich zainteresowanie w dalszym ciągu istnieje i po tej konsultacji można by było podjąć rozmowy czy utworzenie takiej szkoły jest możliwe, na jakich zasadach. Biorąc pod uwagę prestiż jakim cieszy się Szkoła Muzyczna I stopnia w Bochni musiałaby ta szkoła być szkołą państwową - podkreśla Stefan Kolawiński.


http://www.bochnianin.pl/12785_straz...go_medyka.html
__________________
http://capu.pl
dominikww no está en línea   Reply With Quote
Old November 19th, 2012, 05:10 PM   #156
dominikww
Registered User
 
dominikww's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Location: Bochnia/Kraków
Posts: 490
Likes (Received): 331

Projekt budżetu 2013: Krótka lista inwestycji

Burmistrz przygotował projekt budżetu na rok 2013. Na inwestycje jest w nim 20 mln złotych, ale trzy czwarte z tego "zjedzą" trzy zadania: budowa strefy gospodarczej, rewitalizacja Uzborni oraz budowa sieci monitoringu. Na resztę zostanie niespełna 5 mln zł.


Krótka (w porównaniu z ostatnimi latami) lista inwestycji to cena, jaką miasto płaci za realizację sztandarowych i kosztownych projektów tej kadencji. Na samą Bocheńską Strefę Aktywności Gospodarczej trzeba będzie wydać w przyszłym roku ponad 10 mln złotych, kolejne 3,6 mln zł na dokończenie rewitalizacji Parku Uzbornia, a 1,5 mln zł na budowę systemu monitoringu. Jeśli do tego dorzucimy 0,8 mln przewidziane na zakup gruntów na potrzeby komunalne, pula pieniędzy na pozostałe inwestycje znacząco się skurczy.

Na co burmistrz Stefan Kolawiński (to on formalnie jest autorem projektu budżetu) chciałby w przyszłym roku wydawać pieniądze? Poniżej pełna lista. Projekt został przesłany do oceny przez Regionalną Izbę Obrachunkową. Ostatecznie dyskutować, ewentualnie poprawiać i wreszcie ostatecznie zatwierdzać, będą go miejscy radni.

Drogi publiczne gminne (w sumie 2 415 000,00)
ul. Oracka-parking projekt 30 000,00
ul. Krakowskie Przedmieście 100 mb 125 000,00
ul. Kolejowa chodnik o pow. 954,5 m˛, miejsca postojowe o pow. 323,5 m˛, 400 000,00
ul. Łychów projekt 30 000,00
ul. Włodka 200 mb 500 000,00
ul. Dębnik budowa drogi 400 000,00
ul. Floris - chodnik 67,5 m˛ 50 000,00
ul. Partyzantów projekt 30 000,00
ul. Krakowskie Przedmieście-droga pożarowa do SP7 180 mb 150 000,00
parking oś. Niepodległości projekt, budowa 200 000,00
droga dojazdowa do MP nr 6 220 mb 200 000,00
zagospodarowanie węzłow komunikacyjnych w obszarze obsługiwanym przez Szybką Kolej Aglomeracyjną - Park&Ride koncepcja 300 000,00

Gospodarka gruntami i nieruchomościami
Zakup gruntów na potrzeby komunalne wg potrzeb 850 000,00

Cmentarze
remont wjazdu na cmentarzu komunalnych przy ul. Łychów remont wjazdu 100 000,00

Urząd miasta
zakup ksero oraz sprzętu komputerowego wg potrzeb 65 000,00

Bezpieczeństwo publiczne i ochrona przeciwpożarowa
monitoring w centrum miasta 1 500 000,00

Przedszkola
Zakup patelni elektrycznej Przedszkole Nr 3, 5 500,00

Gimnazja
Gimnazjum Nr 1 - wymiana okien jeden obiekt 27 000,00

Gospodarka ściekowa i ochrona wód (w sumie 410 000,00)
kanalizacja opadowa ul. Pachuty 110 mb 40 000,00
ul. Vollkmara wykonanie 25 000,00
regulacja potoku Chodenickiego-etap III 150 mb 150 000,00
odwodnienie wąwozu ul. Kurów 260 mb 120 000,00
przebudowa kanalizacji opadowej ul. Hutnicza-boczna 78 mb 75 000,00

Oświetlenie ulic, placów i dróg
oświetlenie łącznika ul. Górskiej i ul. Sienkiewicza 67 mb 15 200,00
oświetlenie ul. Gródek Wójtowski 29 mb 12 000,00
oświetlenie ul. Krzyżaki 161 mb 28 000,00

Bocheńska Strefa Aktywności Gospodarczej
Zasilanie BSAG 1 000 000,00
Bocheńska Strefa Aktywności Gospodarczej jeden obiekt 9 681 677,00

Muzea
renowacja budynku Muzeum im. St. Fischera jeden obiekt 652 822,00

Zadania w zakresie kultury fizycznej
Park Rodzinny Uzbornia jeden obiekt 3 600 354,00

OGÓŁEM wydatki majątkowe 20 362 553,00

bochnianin.pl/12812_projekt_budzetu_2013_krotka_lista_inwestycji.html
__________________
http://capu.pl

Last edited by dominikww; April 13th, 2015 at 09:50 PM.
dominikww no está en línea   Reply With Quote
Old December 11th, 2012, 06:20 PM   #157
KBC 1
Registered User
 
KBC 1's Avatar
 
Join Date: Nov 2012
Location: Bochnia
Posts: 93
Likes (Received): 143

Post

dominikww znasz może więcej szczegułów na temat remontu PKP PLK w Bochni może jakieś schemaciki
KBC 1 no está en línea   Reply With Quote
Old December 20th, 2012, 09:46 PM   #158
dominikww
Registered User
 
dominikww's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Location: Bochnia/Kraków
Posts: 490
Likes (Received): 331

Quote:
Originally Posted by KBC 1 View Post
dominikww znasz może więcej szczegułów na temat remontu PKP PLK w Bochni może jakieś schemaciki
Nie posiadam nic poza tym co jest w sieci na lokalnych portalach.

http://www.bochnianin.pl/12906_na_se...wiaduktow.htmlhttp://www.mojabochnia.pl/?p=82085
__________________
http://capu.pl
dominikww no está en línea   Reply With Quote
Old December 20th, 2012, 09:47 PM   #159
dominikww
Registered User
 
dominikww's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Location: Bochnia/Kraków
Posts: 490
Likes (Received): 331

Przy dworcu ma powstać 4-poziomowy parking

Bochnia przystąpiła do projektu budowy węzła przesiadkowego z parkingiem w systemie "park and ride" w rejonie dworca kolejowego w Bochni. Według planów do końca 2014 roku po zachodniej stronie dworca ma zostać wybudowany czterokondygnacyjny parking dla 192 samochodów. Ponadto mają powstać miejsca postojowe dla motocykli i rowerów oraz zatoka dla kierowców podwożących kogoś do pociągu, tzw. kiss and ride.

Z inicjatywy samorządu województwa małopolskiego Bochnia przystąpiła do projektu razem z Tarnowem, Trzebinią i Krzeszowicami. - W Bochni planujemy, że powstanie parking dla 192 samochodów, w tym pięć miejsc dla osób niepełnosprawnych. Ponadto oddzielnie zostaną zorganizowane miejsca postojowe dla kilkudziesięciu motocykli i rowerów. Oprócz tego przewidziano miejsca dla postoju busów oraz zatoki dla kierowców podwożących kogoś do pociągu, tzw. kiss and ride - wylicza Tomasz Przybyło, zastępca burmistrza Bochni.

Czterokondygnacyjny parking dla samochodów ma być zlokalizowany po zachodniej stronie dworca kolejowego między istniejącym już parkingiem w bezpośrednim sąsiedztwie budynku dworca a wiaduktem drogowym nad torami. - Natomiast po wschodniej stronie dworca na terenie mieszczącym się między istniejącym budynkiem toalet a budynkiem mieszkalnym powstanie parking dla motocykli i rowerów. Będą to wiaty ze stojakami zabezpieczone przed kradzieżą przez system monitoringu i system bramek wjazdowych. Na tym parkingu zostaną również przewidziane miejsca gdzie będzie można naładować akumulator skutera z napędem elektrycznym - przybliża Tomasz Przybyło.

Projekt obejmuje również modernizację dróg. - Budowa tego obiektu wymusza wręcz przebudowę odcinka ulicy Poniatowskiego, ale również fragmentu ulicy Kolejowej do skrzyżowania z ulicą Wojska Polskiego. Od strony wiaduktu powstanie lewoskręt dla pojazdów, które będą chciały z tamtego kierunku wjechać na teren parkingu - mówi zastępca burmistrza.

W projekcie budżetu Bochni na 2013 rok zapisano 300 tys. zł na stworzenie dokumentacji projektu. - Będzie wykonany program funkcjonalno-użytkowy i studium wykonalności. W dalszej kolejności będzie trzeba uzyskać wszystkie niezbędne pozwolenia i zgody na realizację tego obiektu - dodaje Tomasz Przybyło.

Wykup gruntów leży po stronie miasta. - Już od dłuższego czasu prowadzimy zaawansowane rozmowy z PKP Nieruchomości dotyczące zakupu interesujących nas działek. Mam nadzieję, że w ciągu najbliższych 3-4 miesięcy będziemy w stanie sfinalizować tą sprawę i nabyć potrzebne nam grunty - mówi Tomasz Przybyło.

Plan przewiduje zakończenie budowy węzłów przesiadkowych we wszystkich czterech miastach do końca 2014 roku. - Mamy zapewnienie ze strony samorządu województwa małopolskiego o dofinansowaniu całego przedsięwzięcia w wysokości do 85 proc. kosztów kwalifikowanych - uzupełnia Tomasz Przybyło.

http://bochnianin.pl/12969_przy_dwor..._and_ride.html
__________________
http://capu.pl
dominikww no está en línea   Reply With Quote
Old January 28th, 2013, 08:04 PM   #160
dominikww
Registered User
 
dominikww's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Location: Bochnia/Kraków
Posts: 490
Likes (Received): 331

Quote:
Bochnia: spór o remont zamku żupnego

Władze Bochni chcą przywrócić dawny wygląd zamku żupnego. Teraz to walący się budynek, stojący w centrum miasta. Szybkie rozpoczęcie prac to konieczność. Problem w tym, że swojego pomysłu samorządowcy nie skonsultowali z konserwatorem zabytków, który remont budowli widzi zupełnie inaczej.

Zamek żupny w Bochni dzisiaj w niczym nie przypomina tego z czasów swojej świetności z XVI wieku. Jak wyglądał można zobaczyć na zachowanych rycinach. Budynek przez wieki był wielokrotnie przebudowywany. Ostatnio podczas zaboru austriackiego. Po wojnie znajdowały się tu mieszkania komunalne i tak było do 2009 roku kiedy budynek ze względów bezpieczeństwa zamknięto. Rudera stoi w centrum miasta i niszczeje od lat.
Wideo: http://www.tvp.pl/krakow/aktualnosci...upnego/9893807
__________________
http://capu.pl
dominikww no está en línea   Reply With Quote


Reply

Tags
bochnia

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Related topics on SkyscraperCity


All times are GMT +2. The time now is 10:16 AM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

Hosted by Blacksun, dedicated to this site too!
Forum server management by DaiTengu