daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Serbian Forum > Изградња и развој > Изградња, привреда и инфраструктура > Путеви

Путеви Изградња путева / Road infrastructure

Closed Thread

Thread Tools Rate Thread
Old April 9th, 2006, 05:08 AM   #41
Bob Rock
Think Different

Bob Rock's Avatar

Likes (Received): 3

reseno

Last edited by Bob Rock; April 9th, 2006 at 05:24 AM.
Bob Rock no está en línea  

Sponsored Links

Old April 9th, 2006, 05:17 AM   #42
Bob Rock
Think Different

Bob Rock's Avatar

Domaće tablice sustižu strane
23.03.2006 Ekonomija dnevnik

Putarina koju plaćaju vozači za korišćenje autoputeva u Srbiji najverovatnije će se korigovati u julu, izjavio je Nenad Grubić iz Odeljenja za naplatu putarine novoosnovanog javnog preduzeća “Putevi Srbije”. Analiza će pokazati kako će se uskladiti cena za domaća i strana vozila i za koliko procenata će se korigovati sadašnji iznos koji plaćaju vozači.

- Srbija treba da udovolji zahtevu Evropske unije i izjednači putarinu za domaća i strana vozila - kaže Grubić. - Kako je cena za domaća vozila zaostajala nekoliko puta za onom koju plaćaju vozači sa stranim registarskim tablicama, do sada je bilo nekoliko korekcija naviše za domaća vozila, a poslednja datira iz jula prošle godine. Međutim, cena koju plaćaju stranci je još uvek dvostruko veća. Ali, to ne znači da će se putarina za domaća vozila udvostručiti. Razmatra se mogućnost da se cena izjednači tako da se za domaća vozila delimično poveća, a za strana delimično smanji.

Kaže da će se prilikom izrade novog cenovnika sagledati stanje u okruženju, kako bi se uklopili s ostalim zemljama. Stranci za korišćenje naših autoputeva trenutno plaćaju 5,8 evrocenti po kilometru, što je više nego u Mađarskoj, Hrvatskoj i Sloveniji, ali manje nego u Francuskoj ili Italiji. Iako bi se na prvi pogled pomislilo kako je kod nas i veći priliv nego susednim zemljama, ipak nije, jer domaći vozači plaćaju putarinu 2,9 evrocenta po kilometru, a učestvuju u saobraćaju s oko 80 odsto. Međutim, osim brige o prilivu novca država mora da brine i o tih 20 odsto stranih vozila, čiji vozači očekuju približne cene na autoputevima susednih država, kako nas ne bi zaobišli.

Primera radi, cena kartice u Mađarskoj (kupuje se na graničnim prelazima ili benzinskim pumpama) za četiri dana košta 4,5 evra, za 10 dana 9,2 evra, mesečna staje 15,6 evra, a godišnja 140 evra. U Hrvatskoj tvrde da su kalkulacije putarine niže za 10 do 15 odsto nego u Evropi. Od Zagreba do Kutine plaća se 15 kuna (oko 2 evra), a na autocesti Zagreb - Split 157 kuna (oko 21 evro) za 380 kilometara vožnje. Mesečna kartica košta koliko i 32 prolaza određenom relacijom.

Kod nas se cena mesečne karte za domaća vozila izračunava na bazi 40 prolazaka, godišnje na bazi 400 putovanja istom deonicom. Tako vozač putničkog vozila za relaciju Novi Sad - Beograd danas plaća mesečnu kartu 6.800 dinara, što, preračunato, iznosi oko 77 evra. Jednokratna vožnja na ovoj relaciji za domaća vozila prve kategorije iznosi 170 dinara, a za strana vozila šeste kategorije 420 dinara. Na autoputu Horgoš - Novi Sad za putničko vozilo domaći vozači plaćaju 230 dinara, strani 420. Na relaciji Beograd - Niš putarina za domaće tablice iznosi 520 dinara, a za strane oko 1.100 dinara.

Iako je bivša direkcija za puteve tražila prošlog leta da se poveća putarina i za strana vozila za 37 posto, ono nije odobreno, već se samo usklađuje s rastom srednjeg kursa evra za 3 posto naviše. Da je odobreno povećanje cene i za strana vozila razliku bi bilo još teže stići, tako da je tada samo povećana cena za domaća vozila i to za 63 posto. Grubić kaže da jedino u našoj zemlji nije izjednačena putarina za domaća i strana vozila, što u EU tumače kao vid diskriminacije, međutim, to ne znači da EU traži ujednačavanje cena s drugim zemljama. Eventualno smanjenje putarine za strana vozila dobro bi došlo i domaćim vozačima, jer bi bila nužna i manja korekcija za domaće tablice.
Old April 9th, 2006, 08:55 AM   #43
tonycro
Registered User

tonycro's Avatar

Likes (Received): 35

Quote:
Originally Posted by Stevan
pavle, putevi moraju da se odrzavaju, ako im je previse neka predju na bus ili neka se voze regionalnim putevima. Nije nista za dzaba I ovi putevi su obnovljeni posle drasticnih poskupljenja pre par godina, bunili su se a posle su vozili kao i pre
Stevane , mozes li izbaciti kartu svih gotovih i svih planiranih autoputova u SCG?
tonycro no está en línea  
Old April 9th, 2006, 12:59 PM   #44
nookie
Registered User

nookie's Avatar

Likes (Received): 0

I found this 1:

link: http://www.srbija-info.yu/Razvoj/mapa_saob_e.html
nookie no está en línea  
Old April 9th, 2006, 01:21 PM   #45
lindenthaler
ubahnista

lindenthaler's Avatar

Likes (Received): 51

Quote:
Originally Posted by tonycro
Stevane , mozes li izbaciti kartu svih gotovih i svih planiranih autoputova u SCG?
Izbacicu uskoro, za par sati, samo da je nadjem negde se zagubila u gomili dokumenata
lindenthaler no está en línea  
Old April 9th, 2006, 02:11 PM   #46
Bob Rock
Think Different

Bob Rock's Avatar

ovo je karta od stevana, juni 2005

Old April 9th, 2006, 02:13 PM   #47
lindenthaler
ubahnista

lindenthaler's Avatar

pizdek, bio brzi od mene

evo aktualizovao sam kartu, nije 100% tacna ali odokativno je okej

klik na thumb - ogromna karta ahtung !!

inace nisam siguran da li je put do MK i BG poluautoput, nisam se vozio odavno njima, mozda djura zna ? Uglavnom mislim da je 80% deonica trenutnog autoputa skroz obnovljena.
Old April 9th, 2006, 02:16 PM   #48
Bob Rock
Think Different

Bob Rock's Avatar

za 2 min
Old April 9th, 2006, 02:24 PM   #49
lindenthaler
ubahnista

lindenthaler's Avatar

Quote:
Originally Posted by Stefan1
Drugo na nekim deonicama treba promeniti bandere i staviti moderne.
Slazem se, to i rade, npr zamena bandera u BGD.u i postavljanja novih do aerodroma. Ne zaboravi da smo jedna od retkih zemalja koja na skoro svim ulazima i izlazima sa autoputeva postavljene bandere, i ne zaboravi da nismo trenutno bas bogati da ih zamenimo, za pocetak bi bilo ok da ih prefarbaju i postave stedljivije sijalice.

Quote:
Trece ne bi bilo lose da se ubace i osvetljeni znakovi, to je sigurno jeftino ali ipak daje neku notu ozbiljnosti.
Ne bi bilo lose, medjutim ja sam protiv postavljanja osvetljenja iznad ili ispod znakova, zasto ? struja i osvetljenje kosta. Bolje da ih premazu sve posebnom fluorecentnom tecnoscu. Sto su i uradili kod svih novih znakova, najbolji primer je autoput BG-NS, gde cim padne malo svetlosti znak svetli ko bozicna jelka, imam primer, izvoli :

bilio je jako mracno zato i slika jeste relativno mracna (posto sam uradio takva stelovanja na kameri da uzmem najbolju mogucu sliku a da bude ista vidljivo). Veruj mi svetlelo je jako cisto, iznenadio sam se posto se isti princip koristi i na Nemackim autoputevima. Mislim da cipiripi moze da ti potvrdi da na nemackim autoputevima neces naci niti jedan znak koji je osvetljen neonkama ili slicno

Quote:
Cetvrto i najvaznije, POD HITNO treba uvesti svetlosnu signalizaciju, kao u Hrvatskoj i svim ostalim zemljama. To je idealno za mnoge stvari, recimo automatski se menja ogranicenje brzine u zavisnosti od vremenskih uslova, pa recimo obavestavanja za maglu ili padavine i slicno.
Naravno, kada budu pare bile tu, uostalim mislim da ce prvi autoput gde ce to biti uvedeno biti SB-Pozega

Quote:
peto ne bi bilo lose napraviti webcam na vecini glavnih puteva, pre svega kako bi sa par klikova misa dosli do slike i videli kakvo je stanje na putu tako nesto su Hrvati uradili na hac siteu a i Slovenci na njihovom siteu
Sve u svoje vreme.

Quote:
Da li ce ove godine konacno krenuti izgradnja BG-Pozega?
Mnogo slabo pratis vesti trenutno je suzen izbor izvodjaca i sada su u finalu, za mesec/dva bi trebalo da znamo izvodjaca
Old April 9th, 2006, 02:39 PM   #50
lindenthaler
ubahnista

lindenthaler's Avatar

i ovo uberrofl

Old April 9th, 2006, 03:21 PM   #51
Stefan1
Registered User

Likes (Received): 1

Stevo edituj kartu autoput BG-Pozega ce ici od Lazarevca preko Uba i Gornjeg Milanovca do Cacka pa preko planine Jelica do Pozege a ne preko Valjeva kao sto je na karti.

Pozdrav
Stefan1 no está en línea  
Old April 9th, 2006, 03:29 PM   #52
tonycro
Registered User

tonycro's Avatar

Likes (Received): 35

Quote:
pizdek, bio brzi od mene

evo aktualizovao sam kartu, nije 100% tacna ali odokativno je okej

klik na thumb - ogromna karta ahtung !!

inace nisam siguran da li je put do MK i BG poluautoput, nisam se vozio odavno njima, mozda djura zna ? Uglavnom mislim da je 80% deonica trenutnog autoputa skroz obnovljena.
Hvala , oba ste brzi!
Malo sam procavao kartu i vidim da se trenutno gradi samo u vojvodini(ns-su) , a planovi su vam jako veliki i ambiciozni za iduce 4 godine!!
Ako se uzme Hrvatski model , stignete odradit 400 km/4 god.

A obilaznica oko BG? ... to morate pod HITNO!!!
tonycro no está en línea  
Old April 9th, 2006, 03:38 PM   #53
lindenthaler
ubahnista

lindenthaler's Avatar

da to znam, zaobilaznica oko bgd.a je zaista prioritetna, jel ovako dalje zaista ne moze, vec se sada oko podneva stvaraju nepodnosljive guzve pre svega oko mostova, a tek kada je turisticka sezona onda je haos

Dosada je zavrseno 17 km iste, od aerodroma pa do ostruznickog mosta. Pre par nedelja je stigla potvrda za finansiranje dela zaobilaznice od novosadskog autoputa do postojeceg (oznaceno na karti takodje), kao i od ostruznice do trenutnog autoputa (onaj juzni deo zaobilaznice). Kolko znam planirano je 4x4 traka (od toga po jedna zaustavna) kao i dva tunela - jedan ispod batajnice a drugi ispod rakovic. Ostali deo zaobilaznice oko panceva i borce trenutno nije prioritet.

Sto se gradnje tice, dosada je bilo drugacijih prioriteta, prioritet je bilo obnoviti trenutnu mrezu koja je bila u vrlo jadnom stanju (na nekim deonicama je rastao korov medju asfaltom) u to racunam i obnovu magistrala (ibarska, sumadijska itd itd..), sada je skoro obnovljena. Sada se ti radovi privode kraju i razmislja se o gradnji novih puteva kao gore naznaceno na karti. Inace kada zavrse deonicu od SU do BG bice direktno autoputa izmedju Budimpeste i BGD.a posto su madjari otvorili zadnju deonicu do srpske granice prosle nedelje
Old April 9th, 2006, 03:42 PM   #54
pavle051
BANNED

Likes (Received): 0

Talking about gužva.. jeste li znali da će da rekonstruišu Gazelu ovih dana? Rek'o mi neki momak kojeg smo pokupili u gradu. To će tek da bude haos :S
pavle051 no está en línea  
Old April 9th, 2006, 03:48 PM   #55
dewrob
Registered User

Likes (Received): 5

Quote:
nije, obican magistralni put, ali u odlicnoj formi posle prosle godine...
dewrob no está en línea  
Old April 9th, 2006, 03:50 PM   #56
lindenthaler
ubahnista

lindenthaler's Avatar

Quote:
Originally Posted by Stefan1
Stevo edituj kartu autoput BG-Pozega ce ici od Lazarevca preko Uba i Gornjeg Milanovca do Cacka pa preko planine Jelica do Pozege a ne preko Valjeva kao sto je na karti.

Pozdrav
sredio kartu
Old April 9th, 2006, 03:53 PM   #57
Bob Rock
Think Different

Bob Rock's Avatar

Quote:
Veruj mi svetlelo je jako cisto, iznenadio sam se posto se isti princip koristi i na Nemackim autoputevima. Mislim da cipiripi moze da ti potvrdi da na nemackim autoputevima neces naci niti jedan znak koji je osvetljen neonkama ili slicno
nisam ni ja primetio. znakovi svetle dok padne malo svetla na nji

bilo bi i cist' "luxus" ih osvetljivati na autoputu, ali ko ima para zasto ne ...

obilaznica oko bg:
ne poznajem grad kroz koji autoput prolazi kroz centar kao sto je to u bg. smog, guzva, zagadjenje vazduha ... haos, ludilo
Old April 9th, 2006, 04:13 PM   #58
edolen1
Monkey business

edolen1's Avatar

As far as I know, lit signs are only worth it in urban areas. Otherwise flourescent signs will do just fine.
edolen1 no está en línea  
Old April 9th, 2006, 07:17 PM   #59
lindenthaler
ubahnista

lindenthaler's Avatar

Zamisli nadjoh te famozne slike od granicnog prelaza Horgos, otvaranje -11 Maja

Serbian border crossing Horgos at Hungarian border:

Old April 9th, 2006, 08:16 PM   #60
Mali
Siniša Mali

Mali's Avatar

Likes (Received): 32

Ajd da se i to vec jednom otvori.

République du Mali

Republic of Mali
Un peuple, un but, une foi.

Last edited by Mali; April 10th, 2006 at 02:35 AM.
Mali no está en línea  

Closed Thread

Tags
Србија, инфраструктура, путеви, саобраћај, србија, транспорт, autoput, autoputevi, highways, infrastructure, infrastruktura, magistrale, putevi, roads, serbia, srbija, transport, transportation

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules