SkyscraperCity Forum banner

Слике старог Београда 1850-1960 | Photos of old Belgrade 1850-1960

Tags
slike
9M views 21K replies 360 participants last post by  uross 
#1 · (Edited)
Da se iz proslosti :ancient: ugledamo u buducnosti :dj: !

Stari Beograd 1889-1965 ! NON-STOP Update !

Kod "Ruskog car" 1929 godine.



Terazije 1937 godine



Stari i Novi DVOR, i polukruzna prelepa zgrada koja je ovom platou (kome je nedavno vracen izgled iz 1935) davala celinu,a nazalost srusena iz komunistickog hira posle II sv. rata!



Opet Stari Dvor 1936 godine



Nekada "Pozorisni trg" danas "Trg Republike" 1928 godine



Na mestu danasnje nakaze od Poste br.6, nalazila se ova velelepna palata,nazalost srusena u bombardovanju 1941 godine!



Fantasticno "Staro sajmiste", ili ti kako su nekada predratna beogradska gospoda znala da kazu >ponos Beograda< ! Nazalost kao sto i svi znamo taj prostor danas ne lici ni malo na urbano centralno gradsko jezgro !



Reprezentativni lancani most "Kralja Aleksandra I Karadjordjevica" (prethodnik reo-soc mostu "Bratstva i jedinstva" alijas Brankos Bridge !
Srusen Aprila 1941 od strane Vojske Kraljevine Jugoslavije, da bi se sprecio upad nemackih snaga u Beograd.




Hotel "Srpski kralj", tada fancy mesto za okupljanje beogradske gospode.
Nalazio se na uglu Uzun Mirkove i Pariske ulice.
Srusen u bombardovanju 1941.




Bice jos.... :horse:
 
See less See more
9
#5 · (Edited)
Hey!

super thread... s jedne strane me obradovala a s druge rastuzila informacija o BGD kao turistickom centru 1936. da se islo uzlaznom putanjom gdje bi BGd bio sad?! :(
Da...
Nazalost danas je potpuno druga prica...

To je po meni najlepsi period grada izmedju dva svetska rata,kada je Beograd doziveo vrhunac u arhitektonskom smislu.

Da nije bilo svih ovih ratnih razaranja, verovatno bi bio sada bio u TOP 5,turistickih destinacija makar u Evropi...i merio po posecenost stranih turista u milionima u toku godine...

Dosta toga moze ponovo da se izgradi i vrati kako je nekada bilo,
ali dokle god se ne donese zakon o gradu globalno i decentralizacija vlasti u pogledu gradske odgovornosti,a ne republicke (kakav uzivaju mnoge evropske metropole) mrka kapa:eek:hno:
 
#7 ·
Ne verujem, štaviše najmračniji su svakako bili WW2 i 88-2001. Ta razdoblja su dotukli BGD.
Za vreme komunizma se grad dosta izgradio i urbanizovao, ne zaboravite da je grad pre rata, ma koliko lep bio - bio obična palanka (i po veličini i po broju stanovništva).

Štaviše, da je centar bio poštedjen u WW2, siguran sam da komunisti ne bi rušili te zgrade da bi napravili one koje danas stoje ovde. Za to imaš mali milion primera, St. Petersburg, Prag, Budimpešta....
 
#9 ·
Da ali kad pogledate zgrade iz komunistickog doba tako djeluju ruzno i depresivno . Sad ne govorim o Beogradu samo nego i o drugim gradovima na prostoru bivse SFRJ . Sve ono sto je izgradjeno prije 1941 je ljepse nego ono izgradjeno nakon 1945 . Barem meni se tako cini.
 
#11 ·
Da ali kad pogledate zgrade iz komunistickog doba tako djeluju ruzno i depresivno . Sad ne govorim o Beogradu samo nego i o drugim gradovima na prostoru bivse SFRJ . Sve ono sto je izgradjeno prije 1941 je ljepse nego ono izgradjeno nakon 1945 . Barem meni se tako cini.
Zavisi, te komunističke zgrade sagradjene su u svoje vreme bile ultramoderne, problem je u održavanju. Da su se zgrade održavale kako treba izgledalo bi i dalje relativno prijatno.
 
#13 ·
u tome se opet ne bi složio, jedan od najvećih arhitekata svih vremena, Le Corbusier je upravo planirao objekte čiji su sadašnji objekti sadgradjeni za vreme komunizma najbliži.

Tako da ne podcenjuj arhitektonsku vrednost takvih objekata.

primeri od le corbusiera za organizaciju Pariza:





Zgradu UN.a u NY je upravo projektovao, pazite ko? ;) Tako da opet se ne može reći da je arh. vrednost ravna nuli.
Palata Federacije je i dan danas arh. objekat vrhunske vrednosti, štaviše čitao sam par reportaža o njoj u nem. arh. magazinima. Isto važi i za zgradu UŠĆA dok je bila sagradjena, njen uzor je bila npr. Seagramova kula u NYC.
 
#14 ·
Па Стеване, слажем се да НБГ има неку своју вредност, али проблем представљају оне зграде које руже иначе лепе улице у центру. А кажеш да је Београд био паланка, пре рата. Па јебига, не може се све за један дан. Број становника у граду је достигао 400.000 до 1941. године, са 69.000 1900. године. Послератна експлозија становништа би се десила и да је ЈВО победила, а верујем да бисмо имали много лепшу послератну архитектуру у том случају. Најлепше зграде Београда су изграђене за време Краљевине Југославије и лично сматрам да би ми требали неке од тих зграда поново изградити, а да избацимо брутализам из нашег старог града. Ако ће неко рећи да "није тако у Европи", навешћу два примера. У Берлину планирају да сруше Palast der Republik и да поново изграде Berliner Stadtschloss. Већ су завршили Dresden Frauenkirche, па сад ти види, зар не би било сјајно да ми кренемо тим правцем? :)
 
#18 ·
Je se u jednu ruku slazem i sa Gartenzwergom da ne treba potcenjivati toliko komunisticku arhitekturu, i da su se sve zgrade iz perioda 1945-1980 odrzavale, ne bismo imali ovakvo sivilo u gradu kao sto je sada,i takvi objekti mogu jako lepo da izgledaju nakon adaptacije i malo vise kolorita.

Ali ipak odakle njima pravo da "briju" zgrade iz doba kraljevine, i da potpuno ne prate okolnu formu objekata u toku izgradnje 1945-1980.

Recimo ulicu Despota Stefana (ex 29), su potpuno nakaradili, sa onim reo-soc dzinovima, a da ne pricam za periferna naselja po Beogradu, koja su toliko bezdusna i grozna: Miljakovac,Rakovica,Petlovo brdo ...etc...

Ako je Varsava mogla da vrati sve identicno na svoje mesto mogli smo i mi.

Ja ipak verujem da ce kad-tad sve doci na svoje mesto...doduse 2070-2080,ali dobro....
 
#20 ·
Ne verujem, štaviše najmračniji su svakako bili WW2 i 88-2001. Ta razdoblja su dotukli BGD.
Za vreme komunizma se grad dosta izgradio i urbanizovao, ne zaboravite da je grad pre rata, ma koliko lep bio - bio obična palanka (i po veličini i po broju stanovništva).

Štaviše, da je centar bio poštedjen u WW2, siguran sam da komunisti ne bi rušili te zgrade da bi napravili one koje danas stoje ovde. Za to imaš mali milion primera, St. Petersburg, Prag, Budimpešta....
Beograd je pre Drugog svetskog rata po veličini i po broju stanovništva bio kao danasnja Ljubljana.Ne moze se reci za Ljubljanu da je palanka
 
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top