SkyscraperCity Forum banner

Слике старог Београда 1850-1960 | Photos of old Belgrade 1850-1960

Tags
slike
9M views 21K replies 360 participants last post by  uross 
#1 · (Edited)
Da se iz proslosti :ancient: ugledamo u buducnosti :dj: !

Stari Beograd 1889-1965 ! NON-STOP Update !

Kod "Ruskog car" 1929 godine.



Terazije 1937 godine



Stari i Novi DVOR, i polukruzna prelepa zgrada koja je ovom platou (kome je nedavno vracen izgled iz 1935) davala celinu,a nazalost srusena iz komunistickog hira posle II sv. rata!



Opet Stari Dvor 1936 godine



Nekada "Pozorisni trg" danas "Trg Republike" 1928 godine



Na mestu danasnje nakaze od Poste br.6, nalazila se ova velelepna palata,nazalost srusena u bombardovanju 1941 godine!



Fantasticno "Staro sajmiste", ili ti kako su nekada predratna beogradska gospoda znala da kazu >ponos Beograda< ! Nazalost kao sto i svi znamo taj prostor danas ne lici ni malo na urbano centralno gradsko jezgro !



Reprezentativni lancani most "Kralja Aleksandra I Karadjordjevica" (prethodnik reo-soc mostu "Bratstva i jedinstva" alijas Brankos Bridge !
Srusen Aprila 1941 od strane Vojske Kraljevine Jugoslavije, da bi se sprecio upad nemackih snaga u Beograd.




Hotel "Srpski kralj", tada fancy mesto za okupljanje beogradske gospode.
Nalazio se na uglu Uzun Mirkove i Pariske ulice.
Srusen u bombardovanju 1941.




Bice jos.... :horse:
 
See less See more
9
#62 ·
:doh:

The design on the inescutcheon has been used by Serbian states and the Serbian church since the Middle Ages. The firesteels were originally used in the Byzantine imperial coat of arms as stylized Greek letters Β and stood for the imperial motto Basileus Basileon Basileuon Basileusin ("King of kings, ruling over kings") in Greek. That was used by House of Mrnjacevic in 14th century.

На грудима двоглавог белог орла налази се мали штит полукружног облика црвене боје подељен белим крстом на четири поља са по једим огњилом у сваком пољу. Огњила су беле боје окренута ка спољним странама штита.

Четири оцила се налазе на грбу Србије у пољу између кракова крста тако да су крацима окренути ка споља. Симболика оцила је везана за огњиште као центар окупљања, чиме се наглашава значај породице и рода у националном смислу, па груписање оцила око крста такође имплицитно симболизује саборност око вере и заједништво и слога. Сем тога се користи и сличност облика оцила са ћириличним словом С, што се потом користи за извлачење других интерпретација симболизма који имају везе са присуством четири слова С као мото Само слога Србина спасава.
Napokon neko normalan! :)
 
#63 ·
To si ti rekao a ne ja!

U kom ti svetu zivis?

To gde smo mi bili to je zahvaljijuci Titovim pozajmicama i zivotu na kredit!

A upravo to nam se i vratilo sve kao bumerang, jer sada nasa generacija ispasta, nemozemo da putujemo, zaradjujemo 200evra, sve se i dalje raspada...doduse neznam mozda je u Srpskoj bolje?

Koga bre ti branis?

O kojoj ti ideologiji pricas...
Komunizam da je valjao i dalje bismo ziveli u njemu!

Doduse to nije toliko lose zamisljen sistem, da kao svi budemo ravnopravni itd..

Ali to je prosto neizvodljivo....uvek ce biti bogatih i siromasnih...nazalost...
ma kakav komunizam... jezim se na to sto je uradio od srpskog naroda...
ali to sto ti pricas i sto povezujes dve stvari trenutno stanje i antifasizam nema veze s mozgom
 
#66 ·
Uh sto volim ove rasprave... zasto niko ne moze da se iskulira kad krenu rasprave koje se ticu politike proteklih 60ak god i ratova... Znam da su delikatne teme i da se ticu svakoga, al dovoljno ste valjda svi zreli da ukapirate da takve rasprave idu u nedogled, a nemaju kraj i samo se dzabe nervirate. Lepo je razmisljati shbbkbb(sta bi bilo kad bi bilo) al bolje vi razmisljajte o sadasnosti i buducnosti, i lepo se opustite i gledajte ove lepe slike koje je Zex postavio ovde.

Ja sam ranije postavio ove slike, al ocu opet jer su mi jako interesantne. Sve fotografije su slikane u vreme kad smo se oslobadjali od turaka sto deluje tako daleko, pa mi je interesantno da je nesto zabelezeno i na fotkama (u stvari ove se ne zovu fotografije, uslikane su na neki drugi nacin, al ja sam zaboravio kako se to zove:))

Gornji grad pod turskom opsadom 1867


Turska vojska pod satorima na tvrdjavi


Pasin konak


Panorama...sve je uslikano tu negde 60-ih 19og veka
 
#68 ·
Na zalost Beograd nikad nije mogao da se meri sa Budimpestom po pitanju arhitekture.
Budim i Pesta su se oslobodili Turaka jos krajem 17 veka, imali su vecinsko nemacko stanovnistvo sve do sredine 19 veka, takodje i znacajnu jevrejsku zajednicu koja je uvek donosila napredak gde bi se nasla.
Razvoj grada zapocinje od sredine 19 veka, i narocito od 1867. god kad je osnovana Austrougarska i kad je Budimpesta postala druga prestonica drzave u koju se slivalo mnogo novca iz svih krajeva kraljevine Ugarske (u okviru AU).
Taj priliv kapitala je omogucio razvoj industrije, povecanje broja stanovnistva i veliki gradjevinski bum.
Gotovo sve kultne gradjevine Budimpeste su upravo iz tog perioda, kao i mostovi, bulevari, trgovi... (od 1870-1910)
Ono sto su sve uradili za svoju milenijumsku proslavu 1896 je zaista i dan danas impresivno.
Budimpesta je pred prvi svetski rat imala preko 1.000000. stanovnika, Beograd samo 60.000.

Beograd je na pocetku 19 veka (posle sloma 1 srpskog ustanka, osvete janjicara i prodaje vecine hriscana Beograda u roblje) imao 5.000 stanovnika, mahom Turaka.
Polakao se osamostavljivao pod Milosem Obrenovicem, a tek negde od 1840 pocinju da se grade zgrade u evropskom duhu (u pocetku vrlo skromne), prvi regulacioni planovi nastaju tek od 1860... a Turci konacno napustaju grad 1867.
Tek od tada nastaje veci pomak u razvoju grada koji kulminira u periodu 1880-1910, nazalost balkanski i Prvi svetski rat to sve prekidaju ali se Beograd u periodu izmedju dva svetska rata vrlo brzo dize na noge i nastavlja da se razvija... pred Drugi svetski rat vec ima 400.000 stanovnika.
U ratu je bombardovan 2 puta, i iako nije pretrpeo razaranja koja se mogu porediti sa Varsavom, Roterdamom ili Drezdenom ipak je izgubio mnoge lepe i vazne zgrade.

Komunisti su kvantitativno uvecali Beograd, delimicno i kvalitativno ali na dosta bahat nacin i bez mnogo postovanja prema nasledjenom. Kao kad vadis kamen iz zuci , sa srafcigerom i kljucem....

Beograd 1990-2000 je svima poznat katastrofalan period..... ajd , ne treba zaboraviti proslost , ali bolje da diskutujemo o buducnosti....

i da ne gnjavim vise, evo par slika...

1. Druga muska gimnazija, stara zgrada Politike.. u Makedonskoj ulici (nijedna od 4 zgrade sa slike vise ne postoji :eek:hno: )



2. Stari Beogradski aerodrom na Tosinom bunaru (takodje vise nepostojeci)


3. Cistac ulice


4.Stari Pancevacki most (naravno ,lepsi a verovatno i savremeniji od sadasnjeg)


5.Kneza Milosa (sve ovo i danas postoji:) )


6.Zeleznicka stanica, strana prema Karadjordjevoj, (hmm, gde nestadose ove bocne kule?!)


7. Hotel Petrograd... mislim da ova zgrada i danas postoji (ali bez ovih kubeta) kod bioskopa Partizan na Savskom trgu...( ili se varam??).. Dakle, jos jedna zgrada koja je pretrpela komunisticko naruzivanje (?).


8.Cepelin iznad Starog dvora


9. Cistac cipela


10. Defter dzamija ( vise ne postoji)


11. Beogradska filharmonija (osnovana 1910).


12. Kupaci na levoj obali Save


13. Proba Zemunskog mosta sa 1000 konjanika:)


14. Pronadjite gologlavog na slici


15. Prodavac novina


16. Seljanke ispred frizerskog salona


17. Koncert na promenadi


18. ali i ovo je takodje bio Beograd, sirotinja u stracarama u predgradjima


19. Ovako je izgledala Slavija kada se mogla nazvati trgom ( u iscekivanju da to ponovo postane)


20. I kapitalisti su voleli sletove....


21. i za kraj moja omiljena zgrada u BG-u koje vise nema. Uprava posta i telegrafa... u jedinstvenom spoju modernistickog i nacionalnog... (da je pameti trebalo bi izgraditi ovu zgradu ponovo).
 
#70 ·
nikola super post i objasnjenje... samo se ne slazem o onom dijelu vecinskog njemackog stanovnistva, jer to se ne moze ni znati, jer su nijemci to vrlo prefidno radili, svako ko je govorio njemacki upisivan je kao nijemac... a znamo da je tad to ipak bio prestizan jezik i u budimpesti su ga svi iole obrazovani znali.
 
#71 ·
Na zalost Beograd nikad nije mogao da se meri sa Budimpestom po pitanju arhitekture.
Budim i Pesta su se oslobodili Turaka jos krajem 17 veka, imali su vecinsko nemacko stanovnistvo sve do sredine 19 veka, takodje i znacajnu jevrejsku zajednicu koja je uvek donosila napredak gde bi se nasla.
Razvoj grada zapocinje od sredine 19 veka, i narocito od 1867. god kad je osnovana Austrougarska i kad je Budimpesta postala druga prestonica drzave u koju se slivalo mnogo novca iz svih krajeva kraljevine Ugarske (u okviru AU).
Taj priliv kapitala je omogucio razvoj industrije, povecanje broja stanovnistva i veliki gradjevinski bum.
Gotovo sve kultne gradjevine Budimpeste su upravo iz tog perioda, kao i mostovi, bulevari, trgovi... (od 1870-1910)
Ono sto su sve uradili za svoju milenijumsku proslavu 1896 je zaista i dan danas impresivno.
Budimpesta je pred prvi svetski rat imala preko 1.000000. stanovnika, Beograd samo 60.000.

Beograd je na pocetku 19 veka (posle sloma 1 srpskog ustanka, osvete janjicara i prodaje vecine hriscana Beograda u roblje) imao 5.000 stanovnika, mahom Turaka.
Polakao se osamostavljivao pod Milosem Obrenovicem, a tek negde od 1840 pocinju da se grade zgrade u evropskom duhu (u pocetku vrlo skromne), prvi regulacioni planovi nastaju tek od 1860... a Turci konacno napustaju grad 1867.
Tek od tada nastaje veci pomak u razvoju grada koji kulminira u periodu 1880-1910, nazalost balkanski i Prvi svetski rat to sve prekidaju ali se Beograd u periodu izmedju dva svetska rata vrlo brzo dize na noge i nastavlja da se razvija... pred Drugi svetski rat vec ima 400.000 stanovnika.
U ratu je bombardovan 2 puta, i iako nije pretrpeo razaranja koja se mogu porediti sa Varsavom, Roterdamom ili Drezdenom ipak je izgubio mnoge lepe i vazne zgrade.

Komunisti su kvantitativno uvecali Beograd, delimicno i kvalitativno ali na dosta bahat nacin i bez mnogo postovanja prema nasledjenom. Kao kad vadis kamen iz zuci , sa srafcigerom i kljucem....

Beograd 1990-2000 je svima poznat katastrofalan period..... ajd , ne treba zaboraviti proslost , ali bolje da diskutujemo o buducnosti....

i da ne gnjavim vise, evo par slika...

Nikola....sine.....meni ce da pozli....

Znaci fotke su FENOMENALNE !!!!

Znas ti koliko sam ja dugo trzio fotografije zgrada, na mestu danasnje Politike?

Svaka ti cast! I mene zaista uvek impresionirala zgrada Poste!
Ogromna steta sto je danas vise nema....ko zna....mozda se nekada ponovo i izgradi....
 
#74 ·
1945.godine Austrija i Slovenija su imale skoro isti BDP po glavi stanovnika

1987.godine Austrija je imala mnogo veci BDP po glavi stanovnika nego Slovenija

Toliko o komunizmu...
 
#75 ·
1945.godine Austrija i Slovenija su imale skoro isti BDP po glavi stanovnika

1987.godine Austrija je imala mnogo veci BDP po glavi stanovnika nego Slovenija

Toliko o komunizmu...
Ma da nije bilo komunizma, turaka, jevreja, madjara, katolika, vatikana, amerike, sorosa, hrvata, bosnjaka, albanaca, rumuna, sekti, pedera, narkomana, lezbejki, cedomira i kandicke itd... do kojih nebesa bismo sad dospeli ? :laugh:
Nije komunizam kriv za izgled BGDa, i francuzi i nemci i talijani i SVI drugi su gradili blokove, kasirali tramvaje, sekli stara jezgra, pustali autoputeve usred gradova itd... To su bile posleratne godine, htelo se nesto novo i meni licno nije sve za bacanje :)

:cheer:
 
#76 ·
E pa da krenemo....

Ovako je Beograd izgledao prvi put nakon sto su sirene oznacile kraj vazdusne opasnosti 1941 i 1944.

Nakadasnja zgrada "Hipotekarne Banke", danas Narodni muzej.
Tesko ostecena u nemackom bombardovanju 1941.Nakon rata je obnovljena ali bez (sada) zelenih kupola.Na intervenciju beogradskih arhitekata vracen joj je originalni izgled tek 1960-tih .



Terazije nakon uzasnog nemackog razaranja 6.aprila 1941.




Porusene zgrade ( gde se danas nalazi napustena ekspozitura ex Invest banke) su nekada izgledale ovako....



Razruseni Hotel "Srpski kralj", nekada IN mesto okupljanja beogradske gospode.
Danas ti nema nicega, navodno se gradi Sheraton, ali zbog arheoloskih iskopavanja ili necega drugog to je zasada stalo.



Stari dvor, izuzetno tesko razoren u saveznickom boombardovanju 1944.
Kao sto se i vidi na slici jedna kupola se potpuno srusila.
Zasto je i druga uklonjena? Nezna se?
Kao sto smo i svi svedoci,dvoru uopste nije bio vracen originalni izgled nakon rata.



Nastavice se...
 
#77 ·
@LF za prvu stavku je druga priča o kojoj nećemo da diskutujemo ovde, ali fakat je da ste - urbano & socijalno gledano relativno blago prošli (vidi Rumuniju, Bugarsku itd...)

@Druga stavka, nemam pojma :D
Ja mislim da su SVE komunističke zemlje loše prošle nakon rata, što se vidi i danas na GDP-u. S tim da su ovi u sovjetskoj zoni posebno nadrapali.

Nego, postoji li još uvijek ovaj most? Predivan je :)

 
#78 ·
pravo da vam kazem slike su do guzova!!! Jeste dosta se toga promenilo, ali verujem da cemo sa vremenom i boljim finansijskim polozajem moci da vratimo ono najbolje. ---braco manje rasprave, vise slika!!!
 
#79 ·
Beograd iako je bio pod Turcima ima taj Srednjoevropski izgled i dosta tih starih evropskih gradjevina u svome centru . Pogledajte Skopje na sta lici . Sarajevo je spasilo tih 30tak godina Austro Ugarske vladavine pa se nesto i izgradilo a da nije toga bilo izgledalo bi kao veliko selo .
 
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top