SkyscraperCity Forum banner

СУБОТИЦА - праћење градилишта | SUBOTICA - construction updates

2M views 15K replies 348 participants last post by  djevrek 
#1 ·
Subotica is a beautiful small town with over 100.000 (municipality has 150.000) inhabitants (it is estimated in 2006. that it has almost 120.000). It is situated on the north part of Serbia near the Hungarian border, it is the second largest city in Vojvodina after Novi Sad, and it is one of the five biggest cities in Serbia. It has been experiencing a construction boom for almost two years after a 15 years long depression. I think it deserves to have its own construction thread and I also want to show everyone that Novi Sad and Belgrade aren’t the only cities in Serbia where is a lot of construction going on, and, of course, since I live in Subotica, I opened this thread but I wish that there are more people from my city or from this part of the country to update everyone about the projects in Subotica and other cities. I also want to invite everyone to discus about these projects.

First, for those who have never seen Subotica, a small description of the city. It is popular with its city hall and its 80 m high watchtower…


…squares …


…fountains…


…art nouveau style architecture, the old city core is full of it, for example:


…and of course its beautiful Palić lake:




First I will start with the biggest project in town. That is the hotel-business center “Galleria” worth over 15 million euros in the center of town. It has an underground two storey parking lot, four star hotel, five restaurants and cafés, and 29.000 square meters of business offices.

It is in the final faze of construction so I just can’t wait for the grand opening in few months. On these pictures you can see the façade on one part of the complex, and the construction of glass roof over the atrium.
















This is a much smaller but also very luxuries villa-hotel Sent Andrea on the Segedinski ili Palićki put.


Now I will show you our new residential buildings that are gathered mostly on the west part of the city near the old town core. They are replacing the old one storey houses. They are not tall, only 3 to 4+roof storey high because the detail regulation urbanism plan doesn’t allow high buildings. High-rise commie blocks are situated in the suburbs, except Tokyo commie block quarter near the city center with up to 14 floor ugly high-rises. These new buildings look kind of cute and they have the highest residential standards. They all look a like because all of today’s construction companies were once one large corporation.

Here are some photos of construction sites in my neighborhood:

In Engelsova street right across the new Galleria


In Krivajska street


The residential-business complex in Frankopanska and Braće Majera streets








Residential complex in Arsenija Čarnojevića street, izleda da će se tu još nešto graditi pošto su još dve kuće srušili.




Another comlex in Arsenia Čarnojevića

Nisam mogao da priđem ovoj lameli iza prve zgrade pa je ovako ispalo


Two buildings in Vatroslava Lisinskog street




Miloša Obilića


Ivana Zajica


Three buildings in Kumanovska street






A large building comlex in Plitvička and Bore Stankovića




Prva lamela u Celovečkoj,druga će se sledeće godine graditi


Ivo Lola Ribara




Sonje Marinković


Tokyo beauty, samo ne znam kako će stanari ove zgrade imati uopšte svetlosti jer je uglavljena između 14-to spratnih commieblokova :bash:


Nušićeva in the city core


Nušićeva again


Two buildings in Nikole Kujundžića, pravi se pored i treća zgrada ali nisam mogao da priđem gradilištu




The horror mamut on the Sinagogue square, preko puta Gimnazije meni je odvratna,nikako se ne uklapa u ostatak trga :puke:


One of my favorate,the large residential-business complex in Braće Radića street, behind it the same company is building another large complex but I can’t find the rendering




Cute building on Braće Radića


Centar Sarić kod Sarićevog spomenika




Somborski put


Beogradski put


Žarka Zrenjanina


Now few photos of reconstruction of the city,radovi u gradu:

Novi kružni tok




Novo centralno igralište,jedino igralište sa soft-play tehnologijom u Srbiji prilagođeno i za decu sa posebnim potrebama






Rekonstrukcija Velike terase na Paliću u vrednosti preko 1.5 miliona evra




Nova rasveta u Štrosmajerovoj i na trgu Cara Jovana Nenada








Komletno popločavanje 800 m duge pešačke aleje na radijalcu




Popločavanje dela ulice Braće Radića,a za koji mesec posle sanacije magistralnog gasovoda, popločavanje cele ulice u dužini od nekih 1.5 km,nove pešačke i biciklističke staze kao i nova rasveta u celoj ulici koja se tretira kao spomenik kulture.


Kompletna rekonstrukcija Trga Žrtvama Fašizma ispred katedrale.
Koncept obuhvata popločanje staza koje u parteru čine simboliku upisanoga krsta. Staze se popločavaju behaton kockama. U popločanju se postavlja parterna rasveta koja noću daje dodatni estetski efekat. Šest polja predstavljaju travnate i cvećem oplemenjene celine koje će se zalivati iz automatskog zalivnog sistema. Zelene površine oivičene su dekorativnom ogradom kao ispred gradske kuće. Park se izvodi u baroknom stilu. U odmorištima na presecima staze su postavljene klupe a u centru fontana. Po obodima parka sadi se visoko zelenilo - sadnice lipe koje treba da utiču na bolju mikroklimu parka. Rasveta se zamenjuje i postavlja identična kao u Štrosmajerovoj. Saobraćajni rezim se menja.




Kompletna restauracija sinagoge,sledeće godine se završavaju radovi


Nov asfalt preko celog beogradskog i segedinskog puta do Palića u dužini od 10 km i širini od četiri kolovozne trake.




Sanacije mnogih fasada u centru grada


Plans for next year are: finishing the construction of the indoor swimming pool complex, rebuilding the National theatre, new aqua park on the Palić coast and the new spa hotel complex.
Proposed: a new shopping mall in center of the city, the biggest in Serbia worth over 50 million euros.

Da li neko ima više informacija o ovom šoping molu? U Zavodu za urbanizam Subotice kazu da je investitor iz Britanije više nego ozbiljan i da već postoji idejni projekat. To bi bilo na lokaciji sadašnjeg stadiona u cetru grada ispred Železničke stanice i treba da poseduje 50.000 kvadratnih metara prodajnog prostora,nešto slično kao u Budimpešti. Ne mogu nigde da pronađem na netu projekat, a navodno na proleće treba da se gradi. Šteta što još ništa nije zvanično. :eek:hno:

Da li je takođe neko upoznat šta će biti sa gradnjom Merkatora,pošto se priča da se odustalo od projekta posle kupovine Rodića?
No,zato bi trebalo uskoro da se počne sa gradnjom Metro-a,a ja pojma nemam gde i kad će se graditi.
Iako znam da je Subotica daleko od Novog Sada i Beograda, ipak me interesuje vaše mišljenje o ovim projektima kao i o samom gradu, a takođe i neka nova saznanja i update-ovi projekata.
 
See less See more
72
#81 ·
Evo još jednog rendera šoping mola - pogled iz Lenjinovog parka, slika je takođe lošeg kvaliteta.



Evo i par slika koje sam u prolazu na brzinu uslikao.

Završena rekonstrukcija i dogradnja zgrade Agrobanke


Završena fasada u Štrosmajerovoj


Počela je rekonstrukcija krova i fasade na zgradi u ul. Matka Vukovića (jedna od nekoliko najzapuštenijih u gradu) kao i mnoge druge fasade, ali za sada sam samo ovo uslikao.


BTW sledeće nedelje pripremam jednu dosta obimniju foto reportažu novih gradilišta u gradu, ima ih baš dosta. :)
 
#84 ·
Pitanje za ivicusu.

Da li mozda znas sta se desava sa parkingom iza boss kafica. Da li ce se nesto graditi, posto su poceli da ruse zgrade. Da li znas sta ce biti kod diskoteke stars. Vidim da ruse kuce i cujem da ce sve do interspeda da ruse, samo ne znam sta ce da se gradi. Da li mozda znas nesto oko gradnje hipermarketa metro, da li je u planu. Cuo sam i za slovenacki market "tus" da bi trebao da se gradi na prozivci kod pauka. Ne znam sta je sve od ovoga istina, pa mi molim te odovori ako nesto znas. Inace reci mi da li si samo zaljubljenik u gradjevine, ili ti je to i profesija. Unapred hvala.

Pozdrav:)
 
#85 ·
^^ Roki, Nisam mogao odmah da ti odgovorim jer nisam imao uplaćen internet. Pa ovako, što se tiče lokacije iza bossa, tu će se graditi neka stambeno-poslovna zgrada ali još nema renderinga za nju (to je samo divlji parking tako da će se to brzo razčistiti), u ulici Pap Pavla (iza starsa) sam primetio da se već mesec dana ruši niz kuća ali na žalost ne znam o čemu se radi. Čitao sam još krajem prošle godine da jedna beogradska firma želi da gradi neki poslovni centar, i da je navodno obezbedila sve građevinske dozvole. Sada ostaje pitanje da li je to baš upravo ta lokacija ili možda ona na uglu Maksima Gorkog i Matije Gupca, jer je to takođe ogroman plac. Čim saznam više ja ću postovati.

Tržni lanac Tuš će graditi tržni centar na livadi u Bajnatskoj ulici kod Prozivke. Radovi treba da počnu u martu. Još ne znam detalje u vezi objekta. Međutim, takođe na Prozivci se odustalo od izgradnje tržnog centra iza današnje pijace Zelenac.

Što se tiče Metroa, to je priča stara već godinu dana ako ne i više. Prvo se trebao graditi na Pačirskom putu, ali je tu lokaciju dobio hrvatski trgovinski lanac KTC, koji je prošle godine izgradio tržni centar. Zatim, ima tu i jedna lokacija na putu prema Kelebiji kod Zorke. Najverovatnije da će se tamo graditi ali nema zvaničnih informacija. Moji profesori na faksu stalno govore kako će se graditi.

Zatim tu je i Merkator centar koji je bio u planu na lokaciji na Senćanskom putu prema autoputu za NS. Neki kažu da se odustalo, dok moji rođaci koji imaju tamo zemljište govore da su u pregovorima sa investitorima iz Slovenije. Sve u svemu i za Metro i za Merkator se još vodi rasprava zbog vlasničko-svojisnskih odnosa. :eek:hno:

Pitao si me da li se stručno bavim građevinarstvom. Ne, ja studiram ekonomiju, informatički smer, ali sam velik zaljubljenik, kako u građevinarstvo, tako i u arhitekturu. Bivši sam umetnik-slikar, pa možda tu ima neke povezanosti sa arhitekturom, a što se tiče građevinarstva, jednostavno to obožavam, pogotovo od kada su u mojoj ulici počele da niču višespratne zgrade, pa gotovo svakodnevno pratim radove na njima, a još mi i devojka studira građevinu pa me skroz primila. Svi mi kažu da sam promašio profesiju, mada ja volim i ekonomiju a i informatiku. :)

Samo bih hteo i ja tebe da pitam kako to da si toliko upućen u dešavanja u gradu, da li možda živiš ovde, ili studiraš....? Baš bih voleo da ima još forumaša iz ovih krajeva. :)
 
#86 ·
cao ivicesu.

Veliko hvala na informacijama. Inace i ja sam veliki zaljubljenik u gradjevinarstvo iako nemam veze sa tom profesijom. I ja sam zavrsio ekonomski faks u subotici, a arhitekturu jednostavno volim. Uskoro se i moj prijatelj kaci na ovaj forum, koji je jos mozda i veci fanatik sto se tice arhitekture. Planiramo i mi da slikamo po subotici razne gradjevine. Odusevilo nas je kad smo slucajno nabasali na ovaj sajt.
Pre pare meseci sam slusao ove iz gradske vlade koj su pricali da pregovaraju sa hrvatskim PEVECOM oko izgradnje kod zorke. Medjutim od onda se nista vise nije culo u vezi toga.Inace voleo bi da se proda zgrada jadrana strancima, jer bi u tom slucaju valjda napokon subotica dobila pokrivenu hokejasku dvoranu, inace sam bivsi hokejas pa bi me to na neki nacin i radovalo.
Ne znam da li pratis brifinke kod gradonacelnika na k23, ali ono je smesno oko cega oni pricaju. Zamisli oni umesto da pricaju o razvijanju grada kroz razvoj privrede i gradnje raznih objekata, slobodne zone i tome slicno, oni pricaju na konferencijama o donaciji neke nemacke pokrajine oko polovnih stolova za skole. I sto je najsmesnije to oni dozivljavaju kao veliki uspeh grada sto je nabavio tri polovna stola i cetiri rasklimane stolice za skole, umesto da se prica o privrednom razvoju grada. Dok ovi nasi lokalni foliranti se dogovaraju sa vojskom oko parcele za slobodnu zonu, dotle zrenjanin, indjija, kikinda, pazova grade uveliko fabrike. Dok se nasi ne dogovore kad ce poceti sa gradnjom slobodne zone, uci cemo vec uveliko u evropsku uniju. Jako mi smeta sto se trivijalnim stvarima posvecuje velika paznja umesto da se nesto radi.
Puno pozdrava od rokija
 
#87 · (Edited)
^^ To care, konačno nas ima više. Dosadno je kada sam moraš da postiraš informacije, ovako ćemo i međusobno moći da raspravljamo o raznim projektima.

To šta gradonačelnik lupa ne treba baš shvatati ozbiljno. Poštujem ga kao direktora osnovne škole u koju sam išao, ali to je to. Možda je dobar u prosveti ali ne i u rukovođenju jedne opštine. Kada smo već kod slobodne i industrijske zone, uskoro počinju radovi na gasifikaciji i uvođenju nove trofazne en. mreže, iako još nije otkupljena kasarna od vojske RS. Navodno imaju dozvolu za to jer je javni objekat, pojma nemam. A pregovori oko otkupa ko zna koliko će još trajati. Kažu par meseci. Inače to su najnovije informacije koje je izneo Jasmin Šečić iz Direkcije za izgradnju. Slobodna zona još uvek postoji samo je kao privremeno oduzet taj status jer su naši sve zasrali kada su hteli da je presele u Mali Bajmok jer se Loher electro preselio u logistički centar. Navodno će uskoro dobiti ponovo status slobodne zone, i treba da napravimo novu podzonu (što još uvek nije regulisano zakonom o slobodnim zonama,ali čeka se na novu vladu). Hiljadu kombinacija, prosto da te glava zaboli.

Ja ipak na sve gledam sa ogromnim optimizmom, bitno je da DS vodi Direkciju i Zavod pa se već nakon samo dve godine vide veliki rezultati, dok Kučera priča o glupim donacijama. Zamisli, kada je pred izbore vlada dala predlog da 12 opština dobije statut grada, on je rekao da ne zna da li je Subotica spremna na to. :doh: A to što smo taj statut imali pre 15 god. to nikom ništa, a da ne pričamo da bi nam budžet bio veći za nekih 20 miliona evra, ako ne i više. Onda nam ne bi bio nikakav problem ni da završimo bazen u Dudovoj šumi ili "Y" krak itd.

No da stavimo politiku na stranu, vidljivi su pomaci, a obećanja za ovu godinu su ogromna. Evo za par nedelja treba da počne rušenje pozorišta, "Mostogradnja" treba početkom marta da počne sa postavljanjem čelične konstrukcije na bazenu, gotovi su projekti i čini mi se i eksproprijacija zemljišta za obilaznicu i još mnogo mnogo toga. Ostaje nam da čekamo i vidimo šta će biti od svega. Inače stalno šaljem mejlove i gradonačelniku i direktorima direkcije i zavoda za urbanizam. Malo me je već sramota koliko im pišem, ali to je dobar način da kritikujevo lokalnu vlast, a tekođe i da saznamo mnogo korisnih stvari.

Kada si već pomenuo Zrenjanin, Inđiju...znaš li koliko su oni iza nas sa investicijama? Ja nisam mogao da verujem kada su Dinkić i Jelašić čitali neke podatke u vezi našeg grada. Uspostavilo se da smo 4. u Vojvodini po stranim investicijama (redosled je NS, Vršac, Beočin i Subotica), a polako ali sigurno postajemo 3. grad u Srbiji po privrednom razvoju,dok se Palić svrstao među 7 najznačajnijih turističkih destinacija u Srbiji (ako se ne varam tu je 4.), a udeo u izvozu republike da ne pominjemo. Mi bez parcela i industrijskih lokacija dobro napredujemo, šta će tek biti kada sagradimo tu industrijsku i slobodnu zonu? Ne osetimo još uvek taj ekonomski procvet zbog velike nezaposlenosti ali idemo u dobrom pravcu.

Ja se malo raspisao, u svakom slučaju postiraj sve nove informacije i slike u vezi projekata u gradu. Velik pozdrav!!! :)
 
#88 ·
E danas samo malo bio vredan. Evo nekoliko update-ova a i novih gradilišta u našem gradu.

Prvo ću početi sa poslovno-stambenom zgradom na uglu Braće Majera. Podzemna garaža je završena, a sa betonskim skeletom se stiglo do 1. sprata.







Hotel-villa Sent Andrea na Segedinskom putu je poprimila svoj oblik (mada meni još uvek nije baš najjasniji), takođe ima podzemnu garažu, a možda i restoran u suterenu (to već nisam siguran)





Novi Volkswagen centar na Somborskom putu





A evo i nedavno otvorenog Toyota centra, čisto da vidite kako će predhodni izgledati jer mi se čini da ih gradi ista kompanija, Automax Subotica



Evo nekog gradilišta preko puta od KTC-a. Nemam pojma o čemu se radi. Neka ogromna hala sa više spratova, možda samo grade nove hale za carinsko skladište.



A evo i KTC-a, otvoren pre skoro pola godine, eto čisto ako ga do sada niko nije video. Ima ogroman restoran, magamarket, benzinsku pumpu, autopraonicu...



Na trgu preko puta Tehničke škole, 5 zgrada u nizu je dograđeno sa po 1 sprat + Po i dobile su nove fasade.





Počelo je rušenje kuća u ulici Đure Đakovića (pored Lipe)



Novo gradilište u ul. Vuka Karadžića u najstrožijem centru, još nisu počeli radovi ali se nadam da će uskoro, vidim i da se nešto dešava i u produžetku ulice preko puta Doma vojske (ruše se one male kućice i postavlja se zaštitna ograda, ne mogu da verujem da se posle toliko god. radi nešto i na toj staroj parceli)



Počeli su radovi na poslovno-stambenoj zgradi u ul. Blaška Gabrića na Prozivci, taman sam tu stigao kada su montirali kran. Objekat će imati Su+Pr+6+Po i vrujem da će biti jedan od reprezentativnijih objekta poput onog na uglu Braće Radića (radi se o istoj firmi - Razvoj Janić)





Evo još jednog, očigledno velikog, gradilišta u ustoj ulici, tu još ne znam o čemu se radi



Malo tesan ugao al kad drugačije ne mogu da priđem, zgrada u ul. Nikole Kujundžića



ul. Bose Milićević



Završena je i ova zgrada u Arsenija Čarnojevića, ali se nalazi u dvorištu stambenog kompleksa pa nisam mogao da je uslikam



Sterijina ul.





Evo par novih manjih stambenih zgrada u Ketvarošu iza ek. fakulteta











Evo i nekoliko slika sa gradilišta bogoslovije Augustinianum tj. teološkog fakulteta. Stare su 2 meseca tako da se nešto malo uznapredovalo, ali ne mislim da se mnogo radilo preko zime.





 
#95 · (Edited)
BL, evo ipak sam postirao neke starije slike. To su uglavnom zgrade stare 3-5 godina. Nisam ih baš sve ja lično uslikao. :)







Hotel Prezident na Paliću











Poslovni centar u Banijskoj





Poslovna zgrada u pasažu na Trgu Oktobarske revolucije







Megamarket 024









Hipermarket M-Rodić, otvoren 2005. inače 2. po veličini Rodić u Srbiji (posle NS-a), na preko 12000 kvm.





Ovaj objekat na uglu Đure Đakovića i Nušićeve je nešto stariji, građen 1994. kada se apsolutno ništa nije gradilo u gradu,a i šire (već znate zbog čega), pa je baš zato zaslužan pažnje.





Eko centar









Logistički centar










Toliko za sada, možda uskoro uslikam još neke.
 
#99 ·
Hvala na trudu. Ne svidjaju mi se ove nove vile sa cardacima, dvorci i sl. Ova nova na renderingu mi se svidja bas.
Sto se tice vrata ne znam sta se cudite toliko. To nije ulaz u stan nego su to ulazna vrata haustora, a u sebi trebaju imati i jedna manja. To je toliko normalno kod Austrougarske downgrade.
 
Top