daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura drogowa > Inwestycje ukończone

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 7 votes, 5.00 average.
Old May 1st, 2008, 09:40 PM   #41
olvin
Wielokulturowe Podlasie

olvin's Avatar

Jako że nikt tego jeszcze tu nie wrzucił więc pozwolę sobie:

Zgoda na budowę obwodnicy Zambrowa

Droga ekspresowa Białystok - Warszawa nabiera coraz bardziej realnych kształtów. Minister infrastruktury zatwierdził definitywnie lokalizację obwodnicy Zambrowa.
Ta decyzja pozwala na rozpoczęcie wykupu 480 działek pod inwestycję, której budowa powinna ruszyć na początku przyszłego roku. Obwodnica, dwujezdniowa droga o parametrach "ekspresówki", ominie Zambrów i Wiśniewo. Będzie miała około 12 km długości. Do użytku powinna zostać oddana w roku 2011.

W podobnym czasie ciężki sprzęt budowlany powinien pojawić się na "ósemce" między Białymstokiem a Jeżewem. Tutaj budowa 30 km drugiej nitki jezdni i bezkolizyjnych skrzyżowań powinna potrwać dwa lata.

Na rok później zaplanowano rozpoczęcie przebudowy pozostałych dwóch odcinków drogi krajowej numer osiem na terenie woj. podlaskiego: między Jeżewem a obwodnicą Zambrowa oraz od obwodnicy Zambrowa do granicy z woj. mazowieckim (tam praktycznie na ukończeniu są prace nad 30-kilometrowym odcinkiem dwupasmówki wraz z obwodnicą Wyszkowa, inwestycja ma być gotowa w 2008 r.).

Rządowe plany zakładają, że Białystok i Warszawę droga ekspresowa połączy za cztery lata. Środki na ten cel - ponad miliard euro - pochodzą w większości z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko.

Co tam słychać z Via Baltica?

Wciąż nie wiadomo, którędy pobiegnie i za co zostanie wybudowana tzw. Via Baltica, paneuropejski korytarz transportowy łączący kraje bałtyckie ze środkową Europą. Eksperci kończą właśnie wszechstronną analizę, która ma wyłonić najkorzystniejszy przebieg szlaku. Ich dotychczasowe ustalenia wskazują na przebieg najkrótszy i najmniej kolidujący ze środowiskiem naturalnym: przez Łomżę i Ełk.

Chociaż takie rozwiązanie stwarzałoby szansę na budowę kolejnej drogi ekspresowej na terenie województwa, ostro sprzeciwiają mu się związani z Białymstokiem politycy. Chcą, by trasa została wytyczona dłuższym o kilkadziesiąt kilometrów szlakiem przez stolicę regionu.

W ramach analizy, która ma pomóc wyznaczyć ostatecznie Via Baltica, trwają właśnie konsultacje społeczne. Odbędą się one w Łomży, Białymstoku, Ełku i szeregu mniejszych miejscowości leżących wzdłuż badanych przebiegów trasy.

Pogrubiony tekst odnosi się do wcześniejszej dyskusji nt. wykupu/wywłaszczenia działek.
olvin no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old May 2nd, 2008, 08:52 AM   #42
Krab
Registered User

Likes (Received): 42

Quote:
Originally Posted by olvin View Post

Co tam słychać z Via Baltica?
Eksperci kończą właśnie wszechstronną analizę, która ma wyłonić najkorzystniejszy przebieg szlaku. Ich dotychczasowe ustalenia wskazują na przebieg najkrótszy i najmniej kolidujący ze środowiskiem naturalnym: przez Łomżę i Ełk.
Chociaż takie rozwiązanie stwarzałoby szansę na budowę kolejnej drogi ekspresowej na terenie województwa, ostro sprzeciwiają mu się związani z Białymstokiem politycy. Chcą, by trasa została wytyczona dłuższym o kilkadziesiąt kilometrów szlakiem przez stolicę regionu.
I jeszcze wmawiają, że to będzie lepsze dla całego regionu.
Ktoś mądrze napisał :
Quote:
budowę kolejnej drogi ekspresowej na terenie województwa,
Następnej okazji nie będzie.
Krab no está en línea   Reply With Quote
Old May 2nd, 2008, 10:11 AM   #43
Koniar
Registered User

Koniar's Avatar

Likes (Received): 5

Jest kilka ciekawostek i błędów w artykule.

1. Pisza, że DK 8 w woj.podlaskim przebudowana będzie tylko na odcinku Ostrów Maz. - Białystok. A co z odcinkiem Białystok - Suwałki - Budzisko? To też DK 8...

2. Coś sądze, ze Via Baltici nie zmienią i,że pobiegnie przez Białystok. To wpłynie korzystnie na Podlasie, poza tym od dawna cicho co do VB, więc wątpię,by chcieli coś zmieniać.

3. Wreszcie ruszy budowa odcinka S8 Jeżewo Stare - Białystok. Ileż to można było czekać? Ale czy ten projekt zakłada również budowę obwodnicy Jeżewa??
Koniar no está en línea   Reply With Quote
Old May 2nd, 2008, 10:49 AM   #44
Bomirek
Registered User

Likes (Received): 127

Quote:
Originally Posted by Koniar View Post
Ale czy ten projekt zakłada również budowę obwodnicy Jeżewa??
Z wcześniejszych publikacji wiem, że nie jest planowana obwodnica Jeżewa. Droga ekspresowa będzie w miejscu dzisiejszej DK 8.
Bomirek no está en línea   Reply With Quote
Old May 2nd, 2008, 11:57 AM   #45
igor_k
Just user

igor_k's Avatar

Likes (Received): 8

Mieszkam w Łomży i przyznam, że najlepszym dla mnie byłby wariant ten krótszy oczywiście, ale jak to wszystko obserwuję to niech budują gdziekolwiek. Jeśli rzeczywiście dla regionu wariant B-stok jest lepszy to niech będzie. W najgorszym przypadku Łomża do drogi klasy S będzie miała 30 km (obwodnica Zambrowa).
igor_k no está en línea   Reply With Quote
Old May 2nd, 2008, 02:36 PM   #46
Koniar
Registered User

Koniar's Avatar

Quote:
Originally Posted by Bomirek View Post
Z wcześniejszych publikacji wiem, że nie jest planowana obwodnica Jeżewa. Droga ekspresowa będzie w miejscu dzisiejszej DK 8.
To to będzie bezsensu. W końcu w Jeżewie jest dziwaczne skrzyżowanie i ten klub Atlanta. Ja to bym zaprojektował mini obwodnicę, a wjazd z niej na Jeżewo byłby przez obecną DK 8, tak jak w Zambrowie to projektują.

Quote:
Originally Posted by igor_k View Post
Mieszkam w Łomży i przyznam, że najlepszym dla mnie byłby wariant ten krótszy oczywiście, ale jak to wszystko obserwuję to niech budują gdziekolwiek. Jeśli rzeczywiście dla regionu wariant B-stok jest lepszy to niech będzie. W najgorszym przypadku Łomża do drogi klasy S będzie miała 30 km (obwodnica Zambrowa).
No fakt, najbliżej Łomża będzie miała przez DK 63 do trasy S8. Ale wiem,że DK 63 jest w złym stanie,przynajmniej na odcinku Zambrów - Łomża. Mogliby ten odcinek wyremontować, chociażby dlatego, że są chyba zakazy wjazdu na trasę dla tirów i ciężarówek. A jeśli ktoś zechce jechać S8 i to tirem, to DK 63 będzie na pewno użyta, nie ważne,czy jest zakaz czy nie.
Old May 2nd, 2008, 04:43 PM   #47
Krab
Registered User

Likes (Received): 42

Quote:
No fakt, najbliżej Łomża będzie miała przez DK 63 do trasy S8...
Łomża zawsze jeździła do Warszawy przez Ostrów Mazowiecką, a do Białegostoku przez Wiznę. Nigdy przez Zambrów.
Na DK63 nie ma żadnych ograniczeń i walą nią zbłąkane przez "manewr Topczewskiego" TIRy.
Krab no está en línea   Reply With Quote
Old May 2nd, 2008, 06:49 PM   #48
Koniar
Registered User

Koniar's Avatar

To czemu w Zambrowie i w Łomży na DK63 są jakieś zakazy wjazdu dla tirów?

Co do podróży - zawsze jest DK 61, ale ona w słabym stanie. Nie wiem jak jest z DK64, bo nie miałem okazji nią jechać. To samo tyczy się drogi wojewódzkiej z Łomży do Ostrowi Maz.
Old May 2nd, 2008, 07:00 PM   #49
igor_k
Just user

igor_k's Avatar

Quote:
Originally Posted by Krab View Post
Łomża zawsze jeździła do Warszawy przez Ostrów Mazowiecką, a do Białegostoku przez Wiznę. Nigdy przez Zambrów.
Na DK63 nie ma żadnych ograniczeń i walą nią zbłąkane przez "manewr Topczewskiego" TIRy.
No i co z tego. Ale jeśli w przyszłości S8 będzie można przejechać na całym odcinku z Zambrowa i do Wawy i do B-stoku większość będzie jechała przez Zambrów. Ja na pewno. Jeśli miałbym nadłożyć te 15km ale jechać bezpieczniej to nie ma chwili zastanowienia. Tylko brodaci w kapeluszach z klubu Skodzianki Fabii będą "oszczędzać" i jechać krótszą drogą. Poza tym, myślę, że miasto się postara i połączy Łomżę z S8 jakaś sensowną drogą.

Quote:
Co do podróży - zawsze jest DK 61, ale ona w słabym stanie. Nie wiem jak jest z DK64, bo nie miałem okazji nią jechać. To samo tyczy się drogi wojewódzkiej z Łomży do Ostrowi Maz.
DK61 jest właśnie remontowana od Ł-ży do granicy z mazowieckim, na niektórych odcinkach wydaje się być 2x2 (np. na wysokości miejscowości Chojny). DK64 mało jeżdżę ale nie jest jeszcze najgorsza.

Last edited by igor_k; May 2nd, 2008 at 07:10 PM.
igor_k no está en línea   Reply With Quote
Old May 3rd, 2008, 09:01 AM   #50
Van_Loosen
Happy Scrappy Hero Pup

Van_Loosen's Avatar

Quote:

2. Coś sądze, ze Via Baltici nie zmienią i,że pobiegnie przez Białystok. To wpłynie korzystnie na Podlasie, poza tym od dawna cicho co do VB, więc wątpię,by chcieli coś zmieniać.
ehkm... ekhm...

Nie może być mowy o zmianie, bo przebiegu jeszcze nie ustalono. Tylko w Białymstoku myślą, że VB jest im przypisana, a wredne łomżyńskie kapsle chcą ją zabrać. Nie powielaj takiego myslenia. W każdym bądź razie nie na tym forum....
Van_Loosen no está en línea   Reply With Quote
Old May 3rd, 2008, 12:38 PM   #51
Koniar
Registered User

Koniar's Avatar

A żeby Via Balticę wybudować... pomiędzy Białymstokiem, a Łomżą? Wiem, że wioski i lokalne drogi by na tym ucierpiały, ale chyba obydwie strony byłyby zadowolone.
Old May 3rd, 2008, 09:42 PM   #52
Ksebki
Registered User

Likes (Received): 25

Faktycznie jeśli cała droga Warszawa-Białystok będzie dwupasmowa to logiczne będzie jeżdżenie z Łomży do Warszawy przez Zambrów.
W chwili obecnej droga Łomża - Ostrów Mazowiecka jest na pewnych fragmentach fatalna i jeśli byłaby jakaś alternatywa to na pewno nastąpiła by migracja kierowców na drogę przez Zambrów choć odcinek ten także pozostawia wiele do życzenia.
Ksebki no está en línea   Reply With Quote
Old May 4th, 2008, 12:22 AM   #53
Mr X
Registered User

Mr X's Avatar

Likes (Received): 766

Zakaz wjazdu dla ciężarówek na DK63 z Zambrowa w stronę Łomży to efekt zamknięcia Łomży dla TIR-ów przez władze tego miasta. Moim zdaniem to był taki strzał w kolano, bo siłą rzeczy wypchnięto ruch ciężki na trasę przez Białystok. W efekcie obwodnica Łomży nie jest taka priorytetowa (skoro ciężarówki tam nie jeżdżą), a Białystok ma argumenty na rzecz szybkiej modernizacji DK8 i w konsekwencji poprowadzenia VB przez to miasto – bo skoro TIR-y nas zalewają...
Oczywiście VB przez Białystok jest irracjonalnym pomysłem (z punktu widzenia użytkowników VB oraz ogólnie krajowego), co jednak nie zmienia faktu, że połączenie drogą ekspresową z Warszawą jest temu miastu potrzebne.

Obecnie najpilniejszym do realizacji odcinkiem S8 jest ten między Wyszkowem a Ostrowią. O potrzebie S8 Warszawa – Radzymin przekonamy się po otwarciu obecnie budowanego odcinka S8

Widzę, że działacie ‘na sucho’, więc wklejam kilka archiwalnych zdjęć DK63 z końca lutego 2007.
Węzeł S8 z S63 Skręcamy w lewo.

S8 w stronę Białegostoku

Na trasie.

Linia kolejowa Białystok – Ostrołęka.

Wjazd do Łomży.

Te drogowskazy dały do myślenia - gdzie Augustów (DK61), gdzie Pisz (DK63)? Suwałki DW677? Kierujemy się metodą ‘na słońce’.

Już za rynkiem/rondem/centrum Łomży. Wspólny odcinek dla DK61 i DK63.

No proszę, a jednak jedziemy właściwie.
Mr X no está en línea   Reply With Quote
Old May 4th, 2008, 11:14 AM   #54
Koniar
Registered User

Koniar's Avatar

Fajne zdjęcia Mr X,ale jedno ale - nie może być S8 w Zambrowie i S63, bo nawet nie ma takiej drogi jak S63. Jest DK 63.

Dziwi mnie,że w Łomży nie ma od razu nakierowania na Pisz,tylko trzeba samemu szukać.

Co do S8 - rzeczywiście, odcinek Wyszków - Ostrów Maz. jest tragicznym odcinkiem i to bardzo uszkodzonym. Mimo to dla mnie ważny jest cały odcinek Warszawa - Zambrów, a nie część tego.
Old October 17th, 2008, 09:28 PM   #55
Białostoczanin
Registered User

Białostoczanin's Avatar

Likes (Received): 1008

W 2009 roku ruszy budowa obwodnicy Zambrowa i Wiśniewa

W przyszłym roku rozpocznie się budowa obwodnicy Zambrowa i Wiśniewa, która będzie częścią drogi krajowej S8 na odcinku Warszawa-Białystok. Trwa wykup gruntów pod inwestycję.

Do końca listopada powinny zakończyć się natomiast prace archeologiczne – poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) w Białymstoku.

11,1-kilometrowa obwodnica będzie dwujezdniową drogą ekspresową.

Jak poinformował rzecznik białostockiego oddziału GDDKiA Rafał Malinowski, wkrótce zostanie złożony wniosek o pozwolenie na budowę.

Białostocka GDDKiA przygotowuje się także do przebudowy innego fragmentu drogi krajowej nr 8. Chodzi o blisko 12- kilometrowy odcinek Katarynka–Przewalanka, na trasie Białystok-Augustów. Zamiast obecnych 6-7 metrów szerokość jezdni dojdzie tam do 11,5 metra.

Przed ogłoszeniem przetargów na wykonawców obu inwestycji GDDKiA nie podaje orientacyjnych kosztów prac.
Białostoczanin no está en línea   Reply With Quote
Old October 18th, 2008, 09:26 AM   #56
Koniar
Registered User

Koniar's Avatar

Katarynka xD To mnie powaliło xD Miejscowość to raczej była Katrynka xD

A co z tą mniejszą obwodnicą?? Bo wiadomo, że na główną wykupują tereny, ale o tej południowo-wschodniej obwodnicy* zero mowy. Jeżeli tamtej obwodnicy też nie wybudują, to ciekawi mnie, jak zamierzają zrobić zjazdy z S8 na DK63 i DK66.

* Taka jest oficjalna nazwa trasy omijająca Zambrów od południa i zachodu. Nazwa jest ze względu na to, że idzie od Łomży na południe, a potem na wschód. Źródło: Wikipedia i strony związane z Zambrowem.
Old October 18th, 2008, 02:29 PM   #57
Białostoczanin
Registered User

Białostoczanin's Avatar

Likes (Received): 1008

Obwodnica Zambrowa w ciągu DK63 i DK66 będzie zbudowana prawdopodobnie w tym samym czasie co S8, inaczej nie będzie można zjechać z ekspresówki.
Białostoczanin no está en línea   Reply With Quote
Old October 20th, 2008, 08:55 PM   #58
PiotrG
庶民サンプル

PiotrG's Avatar

moje okolice, mam do terenów obwodnicy ~20km więc jak tylko ruszy budowa postaram się o jakieś fotki
ciekaw jestem czy aby na pewno wystartują w 2009r, ale jak na razie zapowiada się na brak opóźnień.
PiotrG no está en línea   Reply With Quote
Old October 20th, 2008, 08:57 PM   #59
Koniar
Registered User

Koniar's Avatar

Quote:
Originally Posted by Białostoczanin View Post
Obwodnica Zambrowa w ciągu DK63 i DK66 będzie zbudowana prawdopodobnie w tym samym czasie co S8, inaczej nie będzie można zjechać z ekspresówki.
Może być tak, że zbudują pół koniczynkę ze zjazdem na starą DK8 i potem tłuc się przez miasto. Albo cała koniczynka, ale droga tylko do DK63 na Łomże i starą DK8, a reszte będzie musiało zbudować miasto, czego pewnie nie zrobi. Za duże fundusze, a miasto bogate nie jest.

Quote:
Originally Posted by PiotrG View Post
moje okolice, mam do terenów obwodnicy ~20km więc jak tylko ruszy budowa postaram się o jakieś fotki
ciekaw jestem czy aby na pewno wystartują w 2009r, ale jak na razie zapowiada się na brak opóźnień.
Fajnie Ja z kolei bywam 1 lub 2 dni w Zambrowie i jakąś godzine-dwie w Ćwikłach koło Wiśniewa ;D Więc jak będę tam to też postaram się pare fotek cyknąć
Old November 6th, 2008, 06:11 PM   #60
igor_k
Just user

igor_k's Avatar

Quote:
Originally Posted by PiotrG View Post
No i właśnie ruszyła, jeszcze przed 2009

Zdjęcie z 5 listopada 2008. Ul. Łomżyńka, Zambrów. Widok w stronę Białegostoku.

W sumie to rozkopali prawie cały świat po linii jak zaznaczona jest obwodnica na mapce na 1. stronie. Nie zrobiłem zdjęć wracając z Ostrowii Maz. bo wszystko zasłoniła mgła.

Reply

Tags
białystok, ekspresówka-s8, obwodnica, podlaskie, s-8

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules