daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Arkitektura dhe Planifikimi Urban

Arkitektura dhe Planifikimi Urban Architecture Projects and Urban Development News.
» Tirana | Prishtina

Reply
 
Thread Tools
Old April 3rd, 2013, 02:35 PM   #1
Drenicaku
Registered User
 
Drenicaku's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Location: Mitrovica, Kosovo
Posts: 4,966
Likes (Received): 6429

[MITROVICĖ] Projekte tė Ndryshme | Construction Projects

OBJEKTET MULTIFUNKSIONALE
punimet:QENDRA TREGTAREpunimet:

RENOVIMI I PALESTRES SE SPORTEVE ''MINATORIpunimet:

XHAMIA ''ISA BEG''punimet:

__________________

Mr_Albalover, Huti, Drenica, millkiway, Islami. liked this post

Last edited by Drenicaku; November 18th, 2014 at 12:10 AM.
Drenicaku no está en línea   Reply With Quote
Old April 3rd, 2013, 02:55 PM   #2
Drenicaku
Registered User
 
Drenicaku's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Location: Mitrovica, Kosovo
Posts: 4,966
Likes (Received): 6429

RENOVIMI I STADIUMIT OLIMPIK ''ADEM JASHARI''

Quote:
Stadiumi “Adem Jashari”, nė verė si “Santiago Bernabeu”Ejup Llumnica Publikuar: 26.02.2013 - 10:23

Njėri ndėr stadiumet mė tė mėdha sportive nė Kosovė, stadiumi “Adem Jashari”, nuk do tė jetė nė dispozicion tė skuadrės sė Trepēės, pėr stinorin pranveror, kjo pasi qė nė kėtė objekt ėshtė duke u punuar nė krijimin e njė stadiumi me nivele evropiane. Fundjavėn qė e lamė pas Komisioni i FFK-sė pėr inspektimin fushave kishte vizituar stadiumin “Adem Jashari”, dhe ishte mahnitur me punėn qė ėshtė duke e bėrė aty.

“Ne e kemi bėrė inspektimin e fushave nė Mitrovicė, dhe kemi konstatuar se stadiumi “Adem Jashari” nuk ėshtė nė gjendje qė tė zhvillohen ndeshje. Fusha aty ėshtė shumė e mirė, por lokalet pėrcjellėse ishin duke u rregulluar, madje ēfarė pamė ne aty ishte duke u krijuar njė objekt tejet modern”, tha Ēollakaj, sipas tė cilit, Trepēa ndeshjet e pranverės do t’i zhvillojė tė rivalet lokalė Trepēa’89.

Se stadiumi Adem Jashari nė verė do t’ u ngjajė stadiumeve evropiane dhe se do tė jetė shembull pėr tė gjithė, e konfirmon kryetari i klubit tė Trepēės, Nexhmedin Haxhiu, sipas tė cilit ky vit do tė sjellė njė stadium tejet modern.

“Stadiumi i Trepēės ėshtė duke u rregulluar. Jemi duke punuar me intensitet tė lartė dhe me investimet qė do tė hyjnė aty, ai stadium do t’i ngjajė njė stadiumi tejet modern siē shohim nė Evropė. Gjithēka qė i duhet njė stadiumi, ai do tė ketė, duke filluar nga teshatoret me nivel tė lartė, ashensorė pėr tifozėt VIP, vendi pėr gazetarėt, interneti e deri tė sauna. Me njė fjalė do tė krijojmė njė stadium shumė tė bukur”, tha Haxhiu, sipas tė cilit gjitha punė pritet tė kryhen brenda vitit.

“Deri nė korrik e kemi kontratėn tė pėrfundojnė ato punė, por siē po punohet aty unė mendoj se do tė kryhen edhe mė shpejt. E fundit si njė torte do tė jenė edhe vendosja e reflektorėve por edhe e karrigeve. Pasi tė pėrfundojnė kėto, nė fazėn tjetėr do tė intervenohet edhe nė fushė ku do tė ndėrrohet tapeti i saj”, tha numri njė i “xehetarėve”.

Sa i pėrket asaj se ku do tė luajė nė pranverė Trepēa, Haxhiu tha se opsion tė parė do ta ketė stadiumin “Rizah Lushta”.

“Them drejtė shumė dėshirė kam pasur qė ndeshjen me Dritėn ta zhvillojmė nė fushė tonė, pasi qė synimi ynė sivjet ėshtė Kupa, por duket se nuk do tė mund tė arrijmė tė rregullojmė teshatoret. Sido qė tė jetė ne do tė shqyrtojmė mundėsinė qė tė luajmė nė stadiumin e Trepēės’89”, pėrfundoi Haxhiu.
Nė anėn tjetėr, sipas Komisionit tė FFK-sė, pėr Inspektim tė Fushave, sipas tė gjitha gjasave me dyer tė mbyllura nė pranverė do tė qėndrojė edhe stadiumi i Ferronikelit nė Drenas dhe ai i Lirisė sė Prizrenit.

“Komisioni vėmendje tė posaēme ėshtė duke u dhėnė lokaleve pėrcjellėse. E dimė ēfarė fusha kemi, por ajo qė neve na pengon janė lokalet pėrcjellėse ku higjiena ėshtė zero nė disa stadiume, pėr kėtė komisioni do tė kėmbėngulė qė kėto gjėra tė pėrmirėsohen ndryshe nuk mund tė luhet aty”, pėrfundoi, Adem Ēollakaj.

http://www.zeri.info/artikulli/791/s...tiago-bernabeu
__________________
Drenicaku no está en línea   Reply With Quote
Old April 3rd, 2013, 02:57 PM   #3
Drenicaku
Registered User
 
Drenicaku's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Location: Mitrovica, Kosovo
Posts: 4,966
Likes (Received): 6429

PROJEKT-PROPOZIM PER RIKONSTRUKTIMIN E STADIUMIT ''RIZA LUSHTA''gjendja e tanishme:

__________________

Mr_Albalover, Drenica, millkiway liked this post
Drenicaku no está en línea   Reply With Quote
Old April 3rd, 2013, 03:04 PM   #4
Drenicaku
Registered User
 
Drenicaku's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Location: Mitrovica, Kosovo
Posts: 4,966
Likes (Received): 6429

Funksionalizohet rrjeti i ri i ujėsjellėsit nė Mitrovicė - 26 mars 2013

Quote:
Rrjeti i ri i ujėsjellėsit nė qendėr tė qytetit tė Mitrovicės, ėshtė funksionalizuar tė martėn, me ēka do tė pėrmirėsohet cilėsia e ujit si dhe do tė rritet sasia e furnizimit mė ujit tė pijes. Nė kuadėr tė projektit tė financuar nga Luksemburgu me 4.5 milionė euro, pėrveē qendrės sė qytetit, rrjeti i ujėsjellėsit parashihet tė ndėrrohet edhe nė periferi.
Drejtori i “Ujėsjellėsit rajonal”, Farku Hajrizi, tha se ėshtė duke u bėrė njė punė shumė e rėndėsishme, qė do tė ndikoj shumė nė cilėsinė e ujit tė pijes si dhe humbjen teknike tė ujit. “Nė rrjetin ekzistues, pėrveē tė tjerash kemi pasur humbje teknike tė ujit mė shumė se 40 pėrqind, qė na ka dėmtuar shumė si kompani”.

Ai tha se aktulisht janė nė pėrfundim tė fazės sė parė tė projektit, qė pėrfshin qendrėn e qytetit deri nė fshatin Rekė, pėrderisa nė fazat tjera rrjeti i ri do tė ketė shpėrndarje edhe nė disa lagje periferike. “Synojmė qė tė furnizojmė mė mirė me ujė edhe fshatrat e Shalės”, tha ai.

Hajrizi theksoi se ky projekt qė ėshtė duke u impelmentuar nga konzorciumi “Albstar”, pritet tė pėrfundoj deri para fillimit tė qershorit. “Presim qė deri atėherė pėrfundimisht ky projekt tė kryhet, duke krijuar kushte qė shumė pjesė tė qytetit, qė kanė pasur probleme me furnizim tė kenė ujė pa ndėrprerė 24 orė”.

Ai pėrmendi edhe njė tjetėr projekt qė ėshtė duke u realizuar dhe qė do tė zgjidh pėrfundimisht furnizimin e qytetarėve tė rajonit tė Mitrovicės me ujė tė pijshėm. “Ėshtė fjala pėr ndėrtimin e fabrikės sė re tė ujėsjellėsit qė financohet nga Komisioni Evropian nė vlerė prej rreth 12 milionė euro. Kjo fabrikė pritet tė jetė e gatshme pėr prodhim nė shtator tė kėtij viti”, theksoi Hajrizi.
__________________

Huti liked this post
Drenicaku no está en línea   Reply With Quote
Old April 3rd, 2013, 03:12 PM   #5
Drenicaku
Registered User
 
Drenicaku's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Location: Mitrovica, Kosovo
Posts: 4,966
Likes (Received): 6429

NDERTIMI I FABRIKES SE RE TE UJIT
Me ndėrtimin e fabrikės qė po financohet nga Komisioni Evropian me rreth 11 milionė euro, do tė zgjidhet pėrfundimisht problemi i furnizimit me ujė tė pijes nė Mitrovicė, Skenderaj dhe Vushtrri.ne munges te fotove mu desh mi qit kta hutat gjate nje vizite tek punimet
__________________

millkiway liked this post
Drenicaku no está en línea   Reply With Quote
Old April 3rd, 2013, 03:42 PM   #6
Drenicaku
Registered User
 
Drenicaku's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Location: Mitrovica, Kosovo
Posts: 4,966
Likes (Received): 6429

NIS PROJEKTI ''LIQENI'' NE LUMIN IBER

Kane filluar punimet tek liqeni ne lumin Iber, afer stadiumit ''Adem Jashari'', i cili fillon prej ures se Suhadollit, me gjatsi rreth 1.5 km dhe me thellsi 2 metra/max. dhe do ti kete dy diga.
Projekti kap vlerėn investive rreth 4.2 milionė euro dhe ka pėr qėllim pėrmirėsimin e gjendjes mjedisore nė komunėn e Mitrovicės, ndėrsa financues do tė jenė MMPH dhe KK i Mitrovicės.


http://linprojekt.com/wp-content/upl.../04/liqeni.swf
__________________

Gizzan, Mr_Albalover, rene1234, Huti, millkiway liked this post

Last edited by Drenicaku; April 3rd, 2013 at 03:47 PM.
Drenicaku no está en línea   Reply With Quote
Old April 3rd, 2013, 03:57 PM   #7
Drenicaku
Registered User
 
Drenicaku's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Location: Mitrovica, Kosovo
Posts: 4,966
Likes (Received): 6429

Shetitorja e Qytetit

Investitor: Komisioni Evropian
Vlera e investimit: 2,200,000.00 euro
Afati i realizimit: 2015[/B]

Red:Shetitorja ekzistuese
Green:Siperfaqja qe perfshihet ne projekt


Skica:


Pamje nga renderat (i fotografova ne komune me cel):
Dhe punimet Prill 2015:
__________________

Last edited by Drenicaku; May 25th, 2015 at 10:10 PM.
Drenicaku no está en línea   Reply With Quote
Old April 3rd, 2013, 04:07 PM   #8
Drenicaku
Registered User
 
Drenicaku's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Location: Mitrovica, Kosovo
Posts: 4,966
Likes (Received): 6429

PARKU QENDROR I QYTETIT


Projekt-propozim :


http://www.linprojekt.com/faqjahtml/parku.swf
__________________

mendje-madhi, Huti, millkiway liked this post
Drenicaku no está en línea   Reply With Quote
Old April 3rd, 2013, 04:08 PM   #9
Drenicaku
Registered User
 
Drenicaku's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Location: Mitrovica, Kosovo
Posts: 4,966
Likes (Received): 6429

Disa pamje 360 shkalle te disa projekteve te realizuara ne Mitrovice te publikuara nga faqja zyrtare e Komunes se Mitrovices..:

Sheshi 'Liria' apo te rrethi i madh :

http://ecivirtual.com/m/

Parku i lojrave ne lagjen Bajr :

http://ecivirtual.com/plodrat/index.html

Varrezat e qytetit ne Shipol :

http://ecivirtual.com/varrezat/index.html

Shkolla fillore Fazli Greiqevci ne Shipol

http://ecivirtual.com/shkollafazli/index.html

Keji apo shetitorja e lumit Lushta ne Bajr :

http://ecivirtual.com/kei/index.html

Shkolla e mesme teknike 'Arkitekt Sinani' Iliride (tavnik)

http://ecivirtual.com/arksinani/index.html


P.s pamjet mund te jene para dy tre viteve
__________________

Mr_Albalover, Huti liked this post
Drenicaku no está en línea   Reply With Quote
Old April 3rd, 2013, 09:38 PM   #10
Gizzan
Registered User
 
Gizzan's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 3,795
Likes (Received): 3838

Projekte te bukura,/a ka ndonje render qe tregon te qart se si do te duket stadiumi olimpik Adem Jashari?
__________________
"Unė kam ngrit krye pėr hakin e Shqipnis. Nuk lypi shpėrblime pėr vete. Unė jam mirė kur asht mirė Shqypnia!"-Isa B.

Gizzan no está en línea   Reply With Quote
Old April 3rd, 2013, 11:15 PM   #11
Drenicaku
Registered User
 
Drenicaku's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Location: Mitrovica, Kosovo
Posts: 4,966
Likes (Received): 6429


Fatkeqsisht jo, nuk kom pa ndonje render, mesa e di un nuk ka por do te pyes
__________________
Drenicaku no está en línea   Reply With Quote
Old April 4th, 2013, 01:37 AM   #12
Mr_Albalover
Registered User
 
Mr_Albalover's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: London
Posts: 7,079
Likes (Received): 2629

Bukur!
__________________


"Ne, shqiptarėt e anės kombėtare, nuk kemi tjetėr mendim pėrveē ta heqim Shqipėrinė nga balta. Kėrkojmė tė jetojė kombi ynė me gjuhė tė tij, me mendime e me nder tė tij.
Sa shqiptarė janė tė ndershėm, do tė mbajnė tė gjithė mė anėn kombėtare. Ata qė janė zuzarė, shpirtrobėr e bij kurvash, le tė mbajnė mė anėt e tjera."
-Faik Konica
Mr_Albalover no está en línea   Reply With Quote
Old April 4th, 2013, 01:54 AM   #13
besistos
Registered User
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 188
Likes (Received): 66

shum faliminderit drenicaku per ket pun te mir dhe qe poston foto dhe projekte te Mitrovices... flm shum edhe nje her
__________________

Drenicaku liked this post
besistos no está en línea   Reply With Quote
Old April 4th, 2013, 03:23 PM   #14
kola91
Registered User
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 202
Likes (Received): 3

drenicaku a e din kur dotja filloin puniment ne shesh?
kola91 no está en línea   Reply With Quote
Old April 5th, 2013, 01:32 AM   #15
Drenicaku
Registered User
 
Drenicaku's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Location: Mitrovica, Kosovo
Posts: 4,966
Likes (Received): 6429


vjet kan pas me fillu punimet mirpo nuk e di qfare ka ndodhur dhe ka mbetur keshtu si eshte. Kam ndegju se po parashikohet mu zgjeru sheshi edhe pergjate nje rruge tjeter, dhe ndoshta kjo ka marr kohe. Gjithsesi shpresoj qe kete vit te fillojn punimet.


flm djema
__________________
Drenicaku no está en línea   Reply With Quote
Old April 6th, 2013, 09:07 PM   #16
Drenicaku
Registered User
 
Drenicaku's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Location: Mitrovica, Kosovo
Posts: 4,966
Likes (Received): 6429

Objekti i ri i Universiteti i Mitrovices

Punimet:

6 Prill 2013


__________________

Gizzan, Drenica, Mr_Albalover liked this post
Drenicaku no está en línea   Reply With Quote
Old April 6th, 2013, 09:39 PM   #17
Drenicaku
Registered User
 
Drenicaku's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Location: Mitrovica, Kosovo
Posts: 4,966
Likes (Received): 6429

OBJEKTE TE REJA BANIMI
punimet:

---------punimet:
---------------punimet:-------------------

Objekte tjera te ndertuara/ne ndertim :06.04.2013
__________________

Gizzan liked this post
Drenicaku no está en línea   Reply With Quote
Old April 6th, 2013, 09:47 PM   #18
Drenicaku
Registered User
 
Drenicaku's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Location: Mitrovica, Kosovo
Posts: 4,966
Likes (Received): 6429

Punimet nga xhamia :

sot 06.04.2013


__________________

Gizzan, Buki, millkiway liked this post
Drenicaku no está en línea   Reply With Quote
Old April 6th, 2013, 09:50 PM   #19
Drenicaku
Registered User
 
Drenicaku's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Location: Mitrovica, Kosovo
Posts: 4,966
Likes (Received): 6429

Punimet per rrjetin e ri te ujesjellesit :06.04.2013
__________________

Gizzan, Huti liked this post
Drenicaku no está en línea   Reply With Quote
Old April 6th, 2013, 09:55 PM   #20
Drenicaku
Registered User
 
Drenicaku's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Location: Mitrovica, Kosovo
Posts: 4,966
Likes (Received): 6429

Qendra Tregtare :
Palestra 'Minatori' :
Nje restaurant po ndertohej aty pas palestres :06.04.2013
__________________

Gizzan, Mr_Albalover liked this post
Drenicaku no está en línea   Reply With Quote
Reply

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 12:41 AM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

Hosted by Blacksun, dedicated to this site too!
Forum server management by DaiTengu