SkyscraperCity Forum banner

[Bydgoszcz] Rewaloryzacja Starego Miasta

3M views 25K replies 481 participants last post by  zonc 
#1 ·
Odbudowa północno-wschodniej pierzei ul. Mostowej i zabudowa Kaskady są już przesądzone. Ratusz wydał pozwolenie na budowę



Pustą działkę pomiędzy ul. Mostową i Grodzką zabuduje bydgoski cukiernik Adam Sowa. W zasłonięcie szpetnej bryły Kaskady zainwestuje jej właściciel - Spółdzielnia Gastronomiczna. Ratusz długo nie wydawał pozwolenia na budowę. Chciał ścisłej współpracy inwestorów i skoordynowania prac na każdym etapie przedsięwzięcia, by to, co stanie na Starówce, było spójne, funkcjonalne i efektowne. Przed wydaniem pozwolenia na budowę architekt miasta chciał jeszcze zapewnienia, że prace realizowane będą mniej więcej w tym samym czasie i że Mostowa nie będzie przez najbliższe np. 10 lat ciągłym placem budowy.

- Inwestorzy zobowiązali się, że zakończą prace w czasie nie dłuższym niż trzy lata od ich rozpoczęcia - mówi architekt miasta Robert Jaworski.

Początek budowy planowany jest na początek 2006 roku.

- Nadchodzący rok poświęcimy na przygotowanie szczegółowych projektów wykonawczych, znalezienie wykonawców i zgromadzenie pieniędzy. Zamierzamy starać się o dofinansowanie z funduszy unijnych w ramach programu dotyczącego rewitalizacji i zagospodarowania miast - zapowiada Sowa.

Jak będzie wyglądać Mostowa i Stary Rynek po zrealizowaniu projektów?

- Linia zabudowy Mostowej wyznaczona obecnie przez Kaskadę przesunie się do środka deptaka o sześć metrów - opisuje Jaworski. - Od strony Rynku widzieć będziemy cztero- i trzykondygnacyjną elewację złożoną z kilku kamieniczek. Podobnie będzie od strony Mostowej, tyle że kamieniczek będzie tu więcej. Tak naprawdę całą pierzeję stworzą dwa budynki, choć będzie ona przypominać tradycyjną zabudowę, jak np. na ul. Długiej. Wrażenie wielości budynków da zastosowanie różnic w oknach oraz kolorze i materiałach elewacji. Na etapie realizacji ratusz też będzie miał stały nadzór nad przebiegiem prac, by końcowy efekt był jak najlepszy - zapowiada Jaworski.

GW


ZONC: No to piwko dla wszystkich :cheers: dodatkowo odbudowane zostana 2 spichrze, zbudowana pierzeja od Oper Nova, zabudowana zwrotnica MZK i PLAC TEATRALNY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Wszystko przez najblizsze 3 lata!
 
See less See more
1
#21 · (Edited)
Bulanda & Mucha nie wzniesli sie na wyzyny (BRE) to wlasciwie zwykly remont+ uporzadkowanie terenu chociaz oczywiscie to bylaby wielka rzecz w porownaniu do obecnego stanu.

EDIT:
Zauwazylem bardzo ciekawa rzecz w planie terenu (a chyba juz o niej kiedys slyszalem)- mianowicie widac z niego ze planowane jest wykopanie koryta rzeki w poprzek wyspy- czyli bylby to powrot do stanu ktory istnial od kiedy tylko powstala Bydgoszcz - zereszta pewnie znacznie wczesniej. Wyspa Mlynska byla podzielona na kilka wysp (teraz tez jest wlasciwie podzielona ale tylko na 2 czesci). Ten stan rzeczy trwal niezmieniony az wreszcie Wladza Ludowa postanowila zasypac koryto.
Jesli wiec zrobią tak jak na tym planie Wyspa bardzo zyska na urodzie.
Trzymam za to kciuki :)
 
#25 ·
Troche podobnie jest w Slupsku- tam plynie Slupia ale nie jestem pewien czy jest tam wyspa.
W Cottbus (no ale to juz nie Polska) tez jest cos takiego co wywoluje skojarzenia z Wyspa Mlynska, tyle ze tam jest wszystko wyremontowane- nawet taka jakby mala wenecja tam jest. I poza tematem- tablice rejestracyjne tez CB.
Byloby wspaniale jakbysmy nawiazali wspolprace partnerska z tym miastem.
 
#26 ·
JaCeK ! said:
Bulanda & Mucha nie wzniesli sie na wyzyny (BRE) to wlasciwie zwykly remont+ uporzadkowanie terenu chociaz oczywiscie to bylaby wielka rzecz w porownaniu do obecnego stanu.

EDIT:
Zauwazylem bardzo ciekawa rzecz w planie terenu (a chyba juz o niej kiedys slyszalem)- mianowicie widac z niego ze planowane jest wykopanie koryta rzeki w poprzek wyspy- czyli bylby to powrot do stanu ktory istnial od kiedy tylko powstala Bydgoszcz - zereszta pewnie znacznie wczesniej. Wyspa Mlynska byla podzielona na kilka wysp (teraz tez jest wlasciwie podzielona ale tylko na 2 czesci). Ten stan rzeczy trwal niezmieniony az wreszcie Wladza Ludowa postanowila zasypac koryto.
Jesli wiec zrobią tak jak na tym planie Wyspa bardzo zyska na urodzie.
Trzymam za to kciuki :)
Faktycznie to koryto odkryłem dzieki Tobie jakoś mi to umknęło uwadze (bardziej skupiłem się na koncepcji zieleni i zauważyłem taką mini fosę przed samym budynkiem hotelu widoczne na planie i pierwszym wizualu). Faktycznie Bulanda jeśli chodzi o elewacje to nic nie zmienił ale nie ma się co dziwić...przecież to obekt zabytkowy, pewnie wnętrza były świetne ale już wizualek brak. Mi się ta koncepcja podoba i jeśli będą znowu robić to mam nadzieję że wrócą do tej koncepcji.
 
#32 ·
ee ja się tak z tej inwestycji nie cieszę bo kamienice będą miały nowoczesny charakter a nie oryginalny jak przed wojną....spójrzcie na ostatnie zdjęcie z postu JaCkA tak powinno wyglądać..wielko miejsko a nie jakieś dwupiętrowe kamieniczki jak w Chojnicach (bez urazy) będzie Bydzia miała małomiasteczkowy rynek...dupa i tyle.
 
#33 ·
Jeszcze jedno NACISKAJMY na władze miasta za taką Bydgoszczą:

JAK będę architektem miejskim do tego będę dążył....:)

po pierwsze plac Teatralny dla bryły teatru:


po drugie Mostaowa jak dawniej....wysokie kamienice:


A wy się cieszycie z tych małych pudełeczek????

Plac Piastowski niech będzie PLACEM!!!!!!!jak dawniej:

No i Stary Rynek ma wyglądać tak (zamiast pomnika Wilhelma bodaj I pomnik króla Kazimierza Wielkiego):


No jeśli władze nie wiedzą co zrobić żeby do Bydzi zjeżdżali turyści i jak uporządkować centrum zapraszam do mnie. Czy tak trudno panowie radni podjąć sensowne decyzje????NIE ale najpierw trzeba mieć jakieś pojęcie o mieście jego historii, architekturze i najważniejsze mieć konkretną wizję tego co się tworzy myśląc o tym żeby Starówka wyglądał spójnie a nie tu stare kamienice tu nowe które udają stare, tam jakiś pomnik się wciśnie i ....SYF ogólnie mówiąc.
 
#36 ·
tak niemcy mieli z tym kościołem sporo problemów np. rozstrzelano tam tylu polaków (dużo krwi whłonęła ziemia) że gdy padał deszcz krew wypływała spod płytek chodnikowych. Nimcy nie chcą żeby krew przypominał mieszkańcom o tych morderstwach (bali się powstania??) rozebrali kościól. A ślad to też prawda ..był to ślad dłoni księdza który oparł się zakrwawioną dłonią o ścianę kościoła..niemcy ją zamalowywali ale nic nie dało ..podobno nawet skuli tynk ale ciągle było widać!!!!(nie wiem jak ale...) no i rozebrali.
 
#37 ·
No Bydgoszcz, przynajmniej na tych fotkach, prezentowala sie rewelacyjnie. Na odzyskanie blasku placu Piastowskiego nie ma co liczyc. A co do zabudowy Mostowej... Czy to naprawde tak wiele wybudowac tych kilka kamieniczek? Tez mi wielka inwestycja sie zbliza. To powinno zostac zrobione niemal od reki, ot tak, po prostu rzecz oczywista. Ale nie - zostalismy zmuszeni, by podniecac sie przyszloroczna malutka w skali inwestycja. Ehhhh...

Coolek
 
#38 ·
:applause: :banana:
Wybornie ! Dzieciem będąc bałem się Kaskady. Była taka mroczna i nie pasująca do niczego... Teraz odwracam jedynie wzrok bo brzydkie toto strasznie.
Cieszę sie, że ją zasłonia :)
 
Top