daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Bulgaria > Architecture and Photography > Photography and Videos

Photography and Videos Снимки и видео от България
» Moesia | Thrace | Macedonia | Black Sea Coast | Mountains| Sofia

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rate Thread
Old October 7th, 2009, 10:33 AM   #1
Turnovec
-----------

Turnovec's Avatar

Likes (Received): 8491

Bulgaria as it once was(Archive footage) | Ретро

...

Quote:
МНОГО БЛИЗКО МИНАЛО

ОТ ВЕСЕЛИН ДИМИТРОВ
ФОТОГРАФИЯ БТА

След като Тодор Живков и антуражът му оставят властта в България през 1989, страната окончателно е пусната в дълбоките лайна. Това не се променя особено, когато през 1990 правителството прави стъпката към пазарна икономика и обявява свободно регулиране на цените от февруари следващата година. (Преди това всички цени са фиксирани от държавата, твърди са и не подлежат на оспорване.)

Така зимата на 1991 се превръща в ужасяващ кошмар за всеки, който я помни. Хитрите предприемачи на новото време решават, че ще скрият всички стоки, за да могат след либерализацията да ги продават на новите цени, които са двойно и тройно по-високи. Бензинът изчезва от колонките, хората се редят на огромни опашки за хляб и мляко още от 3-4 часа сутринта, а рафтовете в магазините са абсолютно празни.

Говорим за криза, която е доста по-осезаема от тази, от която се страхуваме сега. Още повече говорим за време преди само някакви си 18 години. В него шушлякът е синоним на висша мода, хората гледат с уплашени погледи, облечени са странно и мечтаят за метро и за завръщането на “обичния ни Симеон II, цар на българите”, в което ни убеждават снимките от зимата на 1991, които извадихме от архива на БТА.

Най-вероятно от срам никой в България не обича да говори за онова време. Ние обаче често се срещаме с умни хора, които обичат да повтарят: „Важно е да напомняме на младите какво е било лицето на Европа преди да бъде възможно да се разхождаме свободни в нея”. Ние се съгласяваме с тезата. Затова решихме, че ще отдадем чест на 20-ата годишнина от началото на промените в България и Източна Европа напомняйки за кризата две години след това. На следващите страници ще намерите невероятни, дори плашещи фотографии. Под тях са оригиналните им описания от журналистите на БТА. Да, това е България от 1991.

Либерализиране на цените – София, 1 февруари 1991. Въпреки че цената на хляба стана 1,95 лв., опашките пред хлебарниците не намаляват.

Бензинова криза – София, 8 февруари 1991. Колона от автомобили, чакащи за бензин.

София, 1 февруари 1991. Въпреки увеличението на цените от 1 февруари щандовете на магазините в столицата остават празни.

София, 26 февруари 1991. Протестна акция пред Народното събрание за продължаване на строителството на метрото.

На 1 февруари 1991 година, деня, в който започна пазарната реформа и либерализация на цените, месо може да се намери само в столичния пазар “Г.Кирков” по 30 лева за килограм.

София, 08 януари 1991. Митинг за монархията се проведе пред Националната художествена галерия.

София, 12 февруари 1991. Магазин за месо и деликатеси в София под аренда привлича клиенти с по-ниските си цени.

Turnovec no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old October 7th, 2009, 09:03 PM   #2
Der Rattenfänger
Registered User

Der Rattenfänger's Avatar

Likes (Received): 938

Какви времена са били...аз съм малък и не си спомням този период,но си спомням по време на голямата инфлация 1996/1997 и като цяло тъмните години от втората половина на 90-те как ходех и аз с купоните за хляб да се редя пред фурната,или да влизам в кварталния магазин с бурканите за кисело мляко като разбира се първо питах - Има ли салам?Има ли хляб?
Der Rattenfänger no está en línea   Reply With Quote
Old October 7th, 2009, 09:22 PM   #3
Ivanski
инто спейс

Ivanski's Avatar

Likes (Received): 11

Old October 7th, 2009, 11:15 PM   #4
zzibit
Registered User

zzibit's Avatar

Likes (Received): 103

България коренно се промени през последните 15 години. Аз напуснах страната през 1997 и постоянно се променя всеки път като се връщам. Пази Боже да стане накрая една изкуствена и материалистична държава както е в този край на света.
zzibit no está en línea   Reply With Quote
Old October 8th, 2009, 09:48 AM   #5
Zaro
Just a freak

Zaro's Avatar

Likes (Received): 681

Quote:
Originally Posted by Turnovec View Post
...
Тази снимка трябва да се показва на всички, които се чудят защо аджеба преди е било гадно. Между другото празните рафтове не са от 1991 ами още през 80-те си ги имаше.

Zaro no está en línea   Reply With Quote
Old October 8th, 2009, 10:51 AM   #6
Vojvoda
Rough'n'tough

Vojvoda's Avatar

Likes (Received): 2205

Гадориите по това време край нямаха. Първо бях почнал училище, после трябваше да се редим от рано сутринта на смени на опашките за хляб, кисело мляко, за месо беше голямо обикаляне. Спомням си, че бонбоните “Амфора” се превърнаха в голяма рядкост...
Old October 8th, 2009, 03:17 PM   #7
krasen
Registered User

krasen's Avatar

Likes (Received): 2566

Аз тия "мрачни" години ги прекарах на село и не беше чак толкова зле. Е вярно, че за една каса бира се чакаше няколко дена, а пък олиото/в големите зелени стъклени бутилки/, маргарина и кренвиршите си бяха истинска рядкост, но за хората от градовете си беше истинско мъчение.
Old October 8th, 2009, 03:40 PM   #8
Ivanski
инто спейс

Ivanski's Avatar

Likes (Received): 11

Най-големият ташак беше 'режима' на тока. Култово беше като се знае тока спира от 7-10 вечерта примерно - когато общо взето най-много ти трябва и ставаше доста spooky
Old October 8th, 2009, 03:54 PM   #9
krasen
Registered User

krasen's Avatar

Quote:
Originally Posted by Ivanski View Post
Най-големият ташак беше 'режима' на тока. Култово беше като се знае тока спира от 7-10 вечерта примерно - когато общо взето най-много ти трябва и ставаше доста spooky
Да наистина, хората си носеха акумулаторите вкъщи за да гледат телевизия
Old October 8th, 2009, 05:01 PM   #10
Tego
·!¦[· (17:50) ·]¦!

Tego's Avatar

Likes (Received): 4229

Не знам за режима на тока, не съм бил в BG тогава, ама режима на водата беше култов момент направо! 2 дена без вода, а после 1 ден с вода. И през този ден, когато имаше, се пълнеха кофи, легенчета, бутилки и каквото друго се сетиш и то не съвсем с вода, ами с жълто-кафеникавата течност, която течеше от кранчетата.
Tego no está en línea   Reply With Quote
Old October 13th, 2009, 12:14 AM   #11
BG_PATRIOT
BANNED

Likes (Received): 32

Френски пътеписи за Балканите, XIX в.
BG_PATRIOT no está en línea   Reply With Quote
Old October 13th, 2009, 10:57 PM   #12
oko sokolovo
Registered User

oko sokolovo's Avatar

Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by Ivanski View Post
Най-големият кеф беше да си в асансьора по това време... Бях малък в онези години, но няма да забравя как веднъж така заседнах някъде между 8-ми и 9-ти етаж. Въобще, хубави времена бяха, а и животът беше интересен. Щуротии от типа на Survivor бледнеят на фона на лукановата зима...
Old October 19th, 2009, 09:12 PM   #13
Milabrya
Metropolitan

Milabrya's Avatar

Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by oko sokolovo View Post
Най-големият кеф беше да си в асансьора по това време... Бях малък в онези години, но няма да забравя как веднъж така заседнах някъде между 8-ми и 9-ти етаж. Въобще, хубави времена бяха, а и животът беше интересен. Щуротии от типа на Survivor бледнеят на фона на лукановата зима...
Прав си че си беше много интересно. Най вече за нас като малки деца. Всяка една бивша комунистическа зграда се превръщаше в лабиринт на пътешествията.
Old October 20th, 2009, 06:57 PM   #14
Zaro
Just a freak

Zaro's Avatar

Quote:
Originally Posted by oko sokolovo View Post

Детска му работа.

За Лукановата зима питай майка ти и баща ти дали и на тях им е било така весело.

А представяш ли си да заседнеш в асансьора на път за магазина, а като тръгне, вече няма какво да купиш за ядене и да се пробереш с оразни ръце вкъщи?
Old November 8th, 2009, 08:18 PM   #15
krasen
Registered User

krasen's Avatar

Първият телевизор в Силистра

Първият телевизор в Силистра е произведен година преди в България изобщо да има телевизия. Собственикът му Атанас Кунев го донесъл от Съветския съюз през 1958 година и буквално шашнал съгражданите си с невижданото дотогава чудо на техниката. Телевизионният приемник, марка „Рекорд”, дори бил изложен като атракция на панаир в Силистра за да го видят всички. Сега ценната вещ е сред експонатите в етнографския музей в града.

Атанас Кунев купил телевизора, докато бил миньор в Донецк. Спомня си, че го докарал на покрива на автобуса. Отначало никой не вярвал, че чудноватата дървена кутия може да произведе звук и образ.

Атанас Кунев: „И вдигаме антената горе. Обаче тогава имаше телевизия само Румъния. И съседи, особено пък мачове като имаше, приятели сядаме, хапваме, пийваме и си гледаме мачове. Но само Румъния гледахме тогава. И като почна България. Почнахме да хващаме и България.”

Къщата им станала като хан - от сутрин до вечер стопанката леля Ани посрещала гости.

Анка Кунева: „Щото те чуват ,ама не всички са видели на панаира. Друго е да дойдат да видят с техните си очи. И сядат по-долу и чакат - не щат ни черпене, ни нищо, само да гледат какво показва телевизора. Отваряме прозорци врати да седнат и да гледат телевизор. То беше чудо.”

Гостите пристигали нагласени с празничните си дрехи, за да кажат - Добър вечер! на говорителите.

Юлиян Желев: „Аз бях много малък. Аз ги знам като леля Анче и чичо Наско. Телевизорът беше изваден на двора. И от всякъде се чуваше само шшт тихо, да не чувам глас.”

50 години по-късно съпрузите спорят кой е първият филм, който са гледали по българската телевизия.

Анка Кунева: „Май че беше този...”На всеки километър”.

Атанас Кунев: „Ааа не не. "Калин Орела" като сега си спомням, Иван Димов играеше главната роля. Леле голям филм беше тогава. Дори като казахме, че филм дават български идваха тука да гледат... всичките съседи идват и сядат по-долу кой където намери само да гледат.”

Сега семейството има съвременен приемник, а телевизията отдавна не е лукс. Споменът за някогашните бурни емоции обаче често ги спохожда и отвежда Атанас Кунев до музея, където се пази първият телевизор в Силистра.

starozagorec liked this post
krasen no está en línea   Reply With Quote
Old November 8th, 2009, 11:31 PM   #16
bgrs
dRusenec :)

bgrs's Avatar

Likes (Received): 1044

Quote:
Originally Posted by krasen View Post
Да наистина, хората си носеха акумулаторите вкъщи за да гледат телевизия
****, помня го това време. Комшиите отдолу имаха от онези малките черно-бели телевизорчета дето вървяха на 12 волта прав ток. На поредното спиране на тока, на свещи и акумулатор да гледаме "детското" (мисля костенурките нинджа). Вместо това, тъпото БНТ беше решило да стачкува и даваха...пак свещи на фона на Hey Jude на бийтълс и един надпис "стачка". Егати иронията. Ах, времена...

Като цяло като се замисля за онова време, много неща въобще не мога да си представя как е възможно да са се случили. Но спомените ми оттогава са една от причините да ненавиждам шибаните социалисти - имам безброй много причини за което. Грозното е че чак след години осмислям разни неща, които тогава ми се струваха нормални.
Old November 10th, 2009, 05:24 PM   #17
Zaro
Just a freak

Zaro's Avatar

Quote:
Originally Posted by bgrs View Post
****, помня го това време. Комшиите отдолу имаха от онези малките черно-бели телевизорчета дето вървяха на 12 волта прав ток. На поредното спиране на тока, на свещи и акумулатор да гледаме "детското" (мисля костенурките нинджа). Вместо това, тъпото БНТ беше решило да стачкува и даваха...пак свещи на фона на Hey Jude на бийтълс и един надпис "стачка". Егати иронията. Ах, времена...

Като цяло като се замисля за онова време, много неща въобще не мога да си представя как е възможно да са се случили. Но спомените ми оттогава са една от причините да ненавиждам шибаните социалисти - имам безброй много причини за което. Грозното е че чак след години осмислям разни неща, които тогава ми се струваха нормални.
Преди години имаше едни зевзеци в Пловдив, които на мач ходеха с телевизор Юност и акумулатор, .... за да гледат повторенията.

Ако сега тръгна с телевизор и акумулатор на мач, дали няма да ме арестуват?
Old November 17th, 2009, 11:45 AM   #18
Turnovec
-----------

Turnovec's Avatar

Likes (Received): 8491

http://www.capital.bg/showblog.php?s...815779&ref=rss
Turnovec no está en línea   Reply With Quote
Old June 12th, 2013, 09:02 PM   #19
krasen
Registered User

krasen's Avatar