search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Romania & Moldova > Development Forums > South–East Region > Constanța Metro Area

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old August 8th, 2017, 02:11 PM   #2701
AT30
Rise and Shine

AT30's Avatar

Likes (Received): 4298

PRIMĂRIA A ANUNŢAT LANSAREA UNEI APLICAŢII ONLINE PENTRU RECLAMAŢII ŞI SESIZĂRI

Quote:
Īn cadrul unei conferinţe de presă, primarul Decebal Făgădău a anunţat că instituţia pe care o conduce va lansa o aplicaţie online prin intermediul căreia constănţenii vor putea face sesizări şi reclamaţii.

“Vom lansa o aplicație gen civic alert sau o aplicație īn care fiecare constănțean va putea reclama ceea ce nu funcționează, īn prima etapă doar pe anumite categorii de probleme, pentru că īn background noi trebuie să asigurăm și instrumentele de rezolvare a problemei și de transmitere a unui feedback”, a declarat Făgădău.

Potrivit edilului, aplicaţia va fi lansată pe data de 1 octombrie a acestui an. Utilizatorii vor pmonitoriza sesizarea făcută şi vor vedea dacă a fost rezolvată sau dacă este īn curs de rezolvare. El a menționat că activitatea administrației locale se va īmbunătăți, luni fiind aprobate īn acest sens o serie de proiecte de hotărāre de către consilierii municipali.

Făgădau a completat spunānd că angajații primăriei vor primi bonusuri sau vor fi sancționati, īn funcție de cum īși desfășoară activitatea.

“Vom introduce atāt metode de bonificare pentru cei ce lucrează cu randament, dar și măsuri de sancționare a celor care nu īși fac treaba. Nu putem să schimbăm orașul, administrația, dacă nu īnțelegem cu toții că trebuie să tragem īntr-o singură direcție, iar percepțiile acestea gen eu lucrez la stat, eu lucrez īn executiv, eu sunt primaria trebuie să īnceteze. (…) Fiecare dintre noi trebuie să demoleze mitul tătucului”, a spus Decebal Făgădău.

kreanga liked this post
AT30 está en línea ahora   Reply With Quote

Sponsored Links
Old August 8th, 2017, 02:12 PM   #2702
TheImmortal
Nemuritoru'

Likes (Received): 151

Quote:
Originally Posted by the SI View Post
unde asta....?

p-aici https://goo.gl/maps/cfR6m4ysKRQ2 , eu stau la unul din O-urile din dreapta

Saila, the SI liked this post
TheImmortal no está en línea   Reply With Quote
Old August 8th, 2017, 03:18 PM   #2703
Saila
C/off

Saila's Avatar

Likes (Received): 7473

De la Joie Negru:

https://www.joienegru.ro/alo-politia...-asta-de-aici/
Saila no está en línea   Reply With Quote
Old August 10th, 2017, 10:33 AM   #2704
AT30
Rise and Shine

AT30's Avatar

Hang Out Fest

cosinus1982 liked this post
Old August 10th, 2017, 02:43 PM   #2705
the SI
hell no!

the SI's Avatar

Likes (Received): 1338

un vecin de-al meu

o sa printez meme-ul si il pun la avizier

My blog

ionut.cava, kreanga liked this post

Last edited by the SI; August 10th, 2017 at 02:53 PM.
the SI no está en línea   Reply With Quote
Old August 11th, 2017, 12:26 PM   #2706
Saila
C/off

Saila's Avatar

Pe cand si la noi???

http://www.digi24.ro/stiri/actualita...turisti-775436

Eu le-as interzice in tot orasul ! Sunt ca niste bube purulente aceste locatii.Atrag numai dubiosi si interlopi.La fiecare colt de strada gasesti shaormerii, patiserii, pariuri sportive ,tarabe cu fructe si legume,spalatorii si carciumi care uratesc orasul si asa slutit in anii comunismului...

4Dimensional, Cadīr, kreanga liked this post
Old August 11th, 2017, 12:33 PM   #2707
Saila
C/off

Saila's Avatar

Uitati si voi hal de tiganie si prost gust:

Fotografii facute ieri dupa-masa pe str Eliberarii.De altfel denumirea strazii nu are nicio importanta...Consider primaria Constanta in frunte cu primarul cel cult,vinovata pentru felul in care se prezinta orasul.

Last edited by Saila; August 11th, 2017 at 12:39 PM.
Old August 11th, 2017, 12:37 PM   #2708
4Dimensional
4D

4Dimensional's Avatar

Likes (Received): 2488

Quote:
Originally Posted by the SI View Post
Placerea mea sa gasesc masini parcate in stilul asta! Daca nu aveam alternativa, parcam la milimetru de protierele lui din stanga. Ca sa plece era nevoit sa urce prin dreapta si sa escaladeze peste maneta de viteze, in scaunul din stanga.

the SI liked this post
4Dimensional no está en línea   Reply With Quote
Old August 11th, 2017, 12:42 PM   #2709
Saila
C/off

Saila's Avatar

nu merge !! ti-l faceai dusman de moarte pe nemernic , ar fi asteptat momentul oportun sa-ti distruga masina!
Old August 11th, 2017, 12:44 PM   #2710
Saila
C/off

Saila's Avatar

Quote:
Originally Posted by Saila View Post
Uitati si voi hal de tiganie si prost gust:

Fotografii facute ieri dupa-masa pe str Eliberarii.De altfel denumirea strazii nu are nicio importanta...Consider primaria Constanta in frunte cu primarul cel cult,vinovata pentru felul in care se prezinta orasul.
Inca ceva ( fara sa fiu malitios-este doar un punct de vedere), mare parte dintre constantenii se imbraca de la acelasi magazin...

4Dimensional liked this post
Old August 11th, 2017, 12:51 PM   #2711
AT30
Rise and Shine

AT30's Avatar

Un alt exemplu de prost gust este sa faci poze din mers punand viata pietonilor in pericol si crescand riscul de a produce un accident.
Old August 11th, 2017, 01:01 PM   #2712
AT30
Rise and Shine

AT30's Avatar

Quote:

Cei care folosesc telefoanele si aparatele photo in timpul mersului sunt cei mai periculosi soferi, mai periculosi chiar si decat cei care consuma alcool si apoi se urca la volan. De asemenea nu este o scuza nici daca opresti in loc nepermis sa faci poze. Nu este de mirare ca este haos in trafic, culmea haos produs si alimentat de catre unii moralisti care vad defecte doar la altii.
Old August 11th, 2017, 01:10 PM   #2713
the SI
hell no!

the SI's Avatar

Quote:
Originally Posted by AT30 View Post
Cei care folosesc telefoanele si aparatele photo in timpul mersului sunt cei mai periculosi soferi, mai periculosi chiar si decat cei care consuma alcool si apoi se urca la volan. De asemenea nu este o scuza nici daca opresti in loc nepermis sa faci poze. Nu este de mirare ca este haos in trafic, culmea haos produs si alimentat de catre unii moralisti care vad defecte doar la altii.
in zona aia mai mult se sta

My blog

ulfi86 liked this post
Old August 11th, 2017, 01:17 PM   #2714
Saila
C/off

Saila's Avatar

ahhh ce bine ca exista functia ignore!! The Si imi strici ziua cu Reply-ul tau Forza SSC!!

P.S. Fotografiile sunt facute de catre pasagerul din dreapta!

the SI, reverse, TheImmortal liked this post

Last edited by Saila; August 11th, 2017 at 01:23 PM.
Old August 11th, 2017, 01:17 PM   #2715
the SI
hell no!

the SI's Avatar

Quote:
Originally Posted by 4Dimensional View Post
Placerea mea sa gasesc masini parcate in stilul asta! Daca nu aveam alternativa, parcam la milimetru de protierele lui din stanga. Ca sa plece era nevoit sa urce prin dreapta si sa escaladeze peste maneta de viteze, in scaunul din stanga.
fix chestia asta am gandit-o si eu da nu aveam cum. poate daca aveam un smart fortwo reuseam...cu toate ca intr-un fel m-as fi coborat la nivelul lor (sot sotie) si nu prea are rost.

deja am printat meme-ul, mai fac cateva si apoi o sa pun de un vernisaj la avizier
si daca ma enerveaza, o sa fac cate un vernisaj si la fiecare etaj, sa fie bine ca sa nu fie rau

My blog

Saila, kreanga liked this post
Old August 11th, 2017, 01:28 PM   #2716
AT30
Rise and Shine

AT30's Avatar

Quote:

Old August 11th, 2017, 01:29 PM   #2717
the SI
hell no!

the SI's Avatar

Quote:
nu merge !! ti-l faceai dusman de moarte pe nemernic , ar fi asteptat momentul oportun sa-ti distruga masina!
nu prea se mai fac d-astea + stam in bloc aici. se lasa cu politie, dosare penale, amenzi penale etc si in fond pt ce...

dar am postat expre la building a better constanta, ca sa arat de ce nu evolueaza orasul, iar asta e un exemplu minor.

hai sa lasam primaria, regiile locale dotate cu fanfare, etc. pt ca nici noi nu ne respectam unul pe celalalt, iar astia care la ora actuala sunt "exemple sociale" se inmultesc si transmit "importanta" asta copiilor lor (app, vecinii astia ai mei au cam 30 de ani si copil mic. sincer sa fiu ma asteptam la muuuuult mai multe de la ei dar asa sunt eu naiv si am pretentii de la oameni, mai ales de la cei tineri care sunt teoretic destupati la minte, educati etc) - asta e partea cu adevarat trista. d.p.m.d.v. situatia doar se inrautateste in oras. nu vad cum s-ar putea remedia

My blog
Old August 11th, 2017, 01:30 PM   #2718
the SI
hell no!

the SI's Avatar

Quote:
ahhh ce bine ca exista functia ignore!! The Si imi strici ziua cu Reply-ul tau Forza SSC!!

pt ca pot

My blog

Saila liked this post
Old August 11th, 2017, 01:31 PM   #2719
AT30
Rise and Shine

AT30's Avatar

Exemplu de civilizatie.

Amendă de peste 1000 de lei pentru folosirea telefonul mobil la volan. Un ministru s-a autodenunțat, după ce a fotografiat o oaie

Quote:
Un ministru al poliției din Australia a fost amendat cu 325 de dolari australieni (250 dolari americani - 1055 lei) pentru că a folosit telefonul mobil īn timp ce se afla la volan, pentru a face o fotografie unei oi, informează marți agenția DPA.

Troy Grant, ministrul poliției din statul New South Wales, a declarat că nu și-a dat seama că īncalcă legea. El s-a autodenunțat la poliție după ce a fost alertat de mass-media.

Oficialul era oprit pe un drum pe care se efectuau lucrări cānd a fotografiat oaia care era transportată īn spatele unei furgonete, iar mai tārziu a postat-o pe Twitter.

"Aceasta servește drept memento general. Nimeni nu este mai presus de lege, nici măcar dacă ești ministru al poliției", a declarat Grant marți.

"Staționarea cu motorul oprit pe un drum pe care se fac lucrări nu este o scuză pentru a utiliza un telefon mobil''. Conform legii statului australian menționat, conducătorii auto pot folosi telefonul numai dintr-un suport fix, fără contact.

"Ca ministru al poliției, muncesc din greu pentru a promova siguranța rutieră și lucrez cu poliția pentru a promova un comportament mai bun la volan", a spus Grant.
Old August 11th, 2017, 02:05 PM   #2720
4Dimensional
4D

4Dimensional's Avatar

Likes (Received): 2488

Quote:
Nu ma cunosti. Am facut chestia asta intr-o benzinarie de față cu soferul si nu o data! A intrat sa alimenteze si a oprit aproape pe mijloc, eu am intrat in stanga lui la milimetru de portiera si a trebuit sa ma astepte sa alimentez, sa platesc...., ca nu putea sa intre in masina.
Sunt un om educat, militez pentru dreptate civica, dar am in gene tupeul de constantean, pe care l-am dobandit in anii de street gangs fighting...

the SI, Saila, ionut.cava, Cadīr liked this post
4Dimensional no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
constanta, europe

Thread Tools

Posting Rules