search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Romania & Moldova > Development Forums > South–East Region > Constanța Metro Area

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old May 3rd, 2016, 12:11 PM   #1721
Radu CORNESCU
A R H I T E C T

Radu CORNESCU's Avatar

Likes (Received): 9344

Eu am vorbit primul cu Saila prin PM si am ocupat deja postul de bucatar. Asa, ca sa mai slabeasca echipajul!

Saila liked this post
Radu CORNESCU no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old May 3rd, 2016, 12:30 PM   #1722
4Dimensional
4D

4Dimensional's Avatar

Likes (Received): 2493

Eu sunt scump la vedere, conditia pe care o pun este postul de capitan sau daca nu se poate, fie si secund, cu conditia sa nu fie Saila capitanul...

Saila liked this post
4Dimensional no está en línea   Reply With Quote
Old May 3rd, 2016, 08:43 PM   #1723
4Dimensional
4D

4Dimensional's Avatar

Constanta sta pe o mina de aur!

Quote:
Originally Posted by cosinus1982 View Post
Am citit comentariile entuziaste de pe Facebook in legatura cu imaginea Constantei vazuta din spatiu, postata de astronautul britanic Timothy Nigel Peake cu titlul "Constanta, the oldest continuously inhabited city in Romania". Cred ca o reclama ca aceasta, cu un impact mediatic major, a fost ca un cadou de Paste pentru noi. Deja imaginea a avut 1.064 de distribuiri si a fost apreciata de 8.500 de persoane numai pe pagina lui Tim. Cred ca la final, imaginea va fi vizionata de cel putin 100.000 de straini, oameni in general educati si cu potential, cum sunt cei care urmaresc activitatea astronautului britanic.

Privind aceasta imagine, nu pot sa nu observ ca orasul nostru sta pe o mina de aur si ca are de-adevaratelea un potential imens! Portul urias cu un bazin imens, cele doua canale navigabile pe nord si pe sud, cele doua autostrazi (A2 si A4), calea ferata de mare viteza, lacurile, vreo 5 daca luam in considerare si Techirghiol, Tasaul si Corbu, plajele de vreo 30 km lungime, cu cele de la Corbu, Vadu si Eforie, terenurile agricole, toate aceste minunatii care din pacate nu sunt exploatate la un nivel optim, fac ca potentialul de crestere economica a Constantei sa fie cel mai mare din tara. Si la capitolul extindere Constanta sta exceptional, numai terenul de pana in autostrada A4 este extrem de vast!

Sper ca acest cadou oferit de Tim sa fie vazut de oameni cu posibilitati decizionale in investitii, care sunt sigur ca pot usor sa observe potentialul imens al acestei zone urbane/metropolitane! Nu trebuie decat sa priveasca imaginea si sa intre in contact cu... slabii nostri conducatori.

kirin, joce23, Saila, Mihai.P CT, cosinus1982 and 4 others liked this post
Old May 3rd, 2016, 09:28 PM   #1724
kirin
native dobrogean

kirin's Avatar

Quote:
Originally Posted by Radu CORNESCU View Post
Eu am vorbit primul cu Saila prin PM si am ocupat deja postul de bucatar. Asa, ca sa mai slabeasca echipajul!
Nu se pun discutiile pe la spate, cand ne vom dezbara de asemenea obiceiuri? Procedura sa fie deschisa, inscrierile aici. Dam si proba pt job!

Saila liked this post
kirin no está en línea   Reply With Quote
Old May 4th, 2016, 08:10 PM   #1725
Matei Deleanu
BANNED

Likes (Received): 1175

Candidatul independent pentru postul de consilier local Radu Coiciu este decis sa rupa pisicia. Coiciu doreste sa rezolve o data pentru totdeauna problema RATC. Acesta considera ca primul pas pentru redresarea regiei este anularea licentelor de maxi taxi si extinderea traseelor RATC. De asemenea Coiciu se opune inlocuirii autobuzelor cu midibuze.

ionut.cava liked this post
Matei Deleanu no está en línea   Reply With Quote
Old May 8th, 2016, 02:49 PM   #1726
4Dimensional
4D

4Dimensional's Avatar

Romania, printre cele mai dezvoltate tari din lume!

Din 185-200 de state, Romania se afla pe locurile 58-65 la PIB/capita!? Suntem peste Turcia, Mexic, Brazilia sau China! Dar sub... Cuba (!?), conform unei estimari...

https://en.wikipedia.org/wiki/List_o...%29_per_capita

In ceea ce priveste PIB total/tara, stam si mai bine, suntem pe locurile 52-53, din 188-195 de state!

https://en.wikipedia.org/wiki/List_o..._%28nominal%29

Enjoy.
Old May 11th, 2016, 04:12 PM   #1727
Matei Deleanu
BANNED

Vernisaj prilejuit de inaugurarea Consulatului Austriei la Constanta

Quote:
Forumul Cultural Austriac revine la Constanţa cu un nou eveniment! Īn perioada 17 mai - 7 iunie 2016, īn colaborare cu Muzeul de Artă vă invită la EXPOZIȚIA - PROIECTUL OVIDIU, semnată de artistul vizual austriac Zita Oberwalder.
Exilul poetului lui Publius Ovidius Naso care a plătit cu propria libertate expresia neīngrădită a minţii şi imaginaţiei i-a inspirat īn anul 2012 Zitei Oberwalder un stagiu de creaţie şi documentare de două săptămāni la Constanţa, metamorfoza aşezării antice Tomis. Observator fin al societăţii antice, cu obiceiurile, tradiţiile şi mentalităţile sale, Ovidiu a prelucrat īntr-o epopee unică īn literatura universală 250 de legende, extrase din Homer, Hesiod, Titus Livius sau Vergilius, despre transformările cunoscute īn lume, īncepānd cu crearea Universului și pānă la apoteoza lui Cezar. Īn „Metamorfozele” lui Ovidiu se regăseşte toată lumea sa contemporană īn care surprinde delicateţea transformărilor spirituale a personajelor şi senzualitatea moravurilor, cu o scriitură rafinată, bogată īn metafore şi efecte vizuale şi auditive. Fascinaţia operei lui Ovidiu şi exilul ca stare de spirit sunt teme explorate de Zita Oberwalder īn colecţia sa de fotografii, ce are ca punct de plecare oraşul Constanța, locul īn care acesta a murit īn exil. Īn 2014 Zita Oberwalder a fost īncununată cu premiul Outstanding Artist.

Vernisaj - marți, 17 mai, ora 18:00, Muzeul de Artă Constanța
Intrarea este liberă īn limita locurilor disponibile

Īn cadrul vernisajului, studenți ai Facultăţii de Litere, specializarea Limba şi Literatura germană din cadrul Universității Ovidius vor recita versuri din opera lui Ovidiu īn limbile latină, romānă, germană, engleză, franceză, italiană şi turcă. Se vor citi şi pasaje din traducerea īn limba romānă a romanului „Ultima lume”, semnat de Christoph Ransmayr, inspirat deopotrivă de exilul lui Ovidiu, īn spiritul mistic al „Metamorfozelor”.
Expresie a marilor mutaţii şi schimbări de perspectivă prin care trece societatea civilă, EXPOZIȚIA - PROIECTUL OVIDIU este un eveniment īn cadrul deschiderii Consulatului Onorific al Republicii Austria la Constanța.

F221 liked this post
Old May 14th, 2016, 10:09 AM   #1728
4Dimensional
4D

4Dimensional's Avatar

Am citit o analiza in ZF despre discrepantele economice dintre regiunile istorice, vazute prin consumul de electricitate pe gospodarii. Cel mai putin, in medie, consuma o gospodarie din Moldova, 96 kWh lunar, in vreme ce o gospodarie din Bucuresti consuma 156 kWh lunar. La consum dupa Bucuresti, urmeaza Banat si Dobrogea...

M-am dus repede sa citesc ultima factura de la ENEL sa vad cati kWh lunar consum eu si am descoperit ca sunt sub media... Moldovei, 94 kWh/luna!? Mirarea din partea mea a fost destul de mare, deoarece "gospodaria" in care locuiesc e cam dotata, practic nu lipsesc decat uscatorul de rufe si masina de spalat vase, pe care cineva din familie nu le doreste... E drept ca aparatele electrice au eficienta energetica A+, A++ sau A+++, iar becurile sunt toate economice sau LED, in schimb computerul functioneaza cel putin 12 ore non/stop...

Sa fie vorba de o analiza gresita a celor de la ZF, in care gospodariile din regiuni au fost bagate in aceeasi "oala" cu consumatorii economici si au obtinut astfel o medei? Eu eram ferm convins ca am un consum foarte mare raportat consumul vecinilor sau al cunostintelor... Voi ce consum aveti?

http://www.zf.ro/companii/energie/ad...resti-15315651
Old May 14th, 2016, 11:17 AM   #1729
Matei Deleanu
BANNED

zf s-au dus de mult in cap...

AIR06 liked this post
Old May 16th, 2016, 12:25 PM   #1730
TheImmortal
Nemuritoru'

Likes (Received): 151

Mai 'builduim a better Constanta' mult?
Cand terminam?

4Dimensional, Saila, RWO, reverse, the old rax liked this post
TheImmortal no está en línea   Reply With Quote
Old May 18th, 2016, 05:26 PM   #1731
joce23
off

joce23's Avatar

Managerul Spitalului Judeţean Constanţa, adus cu mandat la DNA

In sfarsit l-au saltat si pe nenea asta.

Dănuţ Căpăţānă a fost adus la sediul din Bucureşti al DNA cu mandat, īn urma unui flagrant realizat de procurori. Cel mai probabil, cercetările au legătură cu achiziţiile din fonduri publice ale Spitalului Judeţean din Constanţa.

http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Ac...ridicat+de+DNA

* sa ne amintim cu greata o mica perla de-a lui, ca doar cine se-aseamana se aduna: Dan Căpăţānă, directorul Spitalului Judeţean, despre Nicuşor Constantinescu : „Domnul preşedinte este nevinovat īn toate acuzaţiile care i s-au adus”

WHO'S NEXT ?!?!

Last edited by joce23; May 18th, 2016 at 07:00 PM.
joce23 no está en línea   Reply With Quote
Old May 18th, 2016, 11:11 PM   #1732
Radu CORNESCU
A R H I T E C T

Radu CORNESCU's Avatar

Better

Model proaspat "invechit" la Constanta

in comparatie la oferta "invechita" a Oradei:

http://www.ziare.com/vacanta/destina...enaste-1422151
Old May 19th, 2016, 02:49 PM   #1733
Saila
C/off

Saila's Avatar

Likes (Received): 7481

Initial am zis ca e unul dintre palatele tiganesti de pe Hasdeu!
Old May 20th, 2016, 10:32 PM   #1734
kreanga
Registered User

kreanga's Avatar

Likes (Received): 604

Nu e nici o diferenta intre ''investitorii'' din Strehaia si cei din Constanta.
Valabil si pentru mizeria asta, denumita pompos Cartagena Residence

Din pacate asta e liga in care jucam..
Old May 20th, 2016, 11:03 PM   #1735
joce23
off

joce23's Avatar

In Mamaia Nord si Tomis Plus se spala masiv bani negri in kitsch-urile care au mutilat definitv orasul si zona de coasta. Dar cei care ar trebui sa verifice ce se intampla acolo se pare ca dorm ...

Cadīr, kreanga, Mihai.P CT, the old rax, AIR06 liked this post

Last edited by joce23; May 20th, 2016 at 11:10 PM.
joce23 no está en línea   Reply With Quote
Old May 21st, 2016, 12:22 PM   #1736
UserCT
Registered User

UserCT's Avatar

Likes (Received): 3157

Nu dorm deloc, cei care ar trebui sa verifice sunt de cele mai multe ori implicati direct sau indirect in proiectele astea, deci , este evident ca nu au niciun interes sa faca vreo verificare serioasa.

reverse, kreanga, Saila, joce23, the old rax liked this post
UserCT no está en línea   Reply With Quote
Old May 22nd, 2016, 10:53 AM   #1737
4Dimensional
4D

4Dimensional's Avatar

Existam

alexbur, the old rax, AlexisMD liked this post
Old May 24th, 2016, 09:04 PM   #1738
Matei Deleanu
BANNED

http://urban-constanta.blogspot.ro/2...ta-numele.html

Reputatul medic Alexandru Pesamosca, supranumit si ingerul copiilor va avea o strada din Constanta care ii va purta numele.
Mai exact strada Neatarnarii din cartierul Tomis Nord isi va schimba numele in doctor Alexandru Pesamosca.

F221, Saila, AT30, Nykyfor52 liked this post
Old May 28th, 2016, 04:28 PM   #1739
Matei Deleanu
BANNED

Constanteanca Anastasia Soare, supranumita Regina Sprancenelor a cunoscut celebritatea la Hollywood unde a creat un adevarat imperiu dedicat frumusetii - Saloanele Anastasia Beverly Hills.
In curand in City Park Mall - aripa Parkside se va deschide cel de al patrulea salon din Romania si primul din afara Bucurestiului.

http://urban-constanta.blogspot.ro/2...rce-acasa.html
Old May 28th, 2016, 05:46 PM   #1740
Radu CORNESCU
A R H I T E C T

Radu CORNESCU's Avatar

De ce nu exista o statuie a lui Carol I la Constanta?

O avem pe Elisabeta, pe Maria
(inca e in beciul Muzeului Ion Jalea!), il avem pe Saligny, pe Eminescu... OK, toate aceste statui ne onoreaza, dar Carol I a fost cel care a dat tonul dezvoltarii Dobrogei si Constantei.

Apropo, stiati ca era sa fie si REGELE BULGARIEI?!

http://voceaconstantei.ro/category/istorie/

kreanga, Saila liked this post

Reply

Tags
constanta, europe

Thread Tools

Posting Rules