search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Fotografia > Miasta polskie

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old September 4th, 2012, 03:55 PM   #21
michal_z_el
Registered User

Likes (Received): 880

Quote:
Originally Posted by mateusz.el View Post
Bruk jest nowy, kilka ulic zostało w ostatnich latach wyremontowanych, więc jest zupełnie nowy, w innych przypadkach nieco starszy, ale powojenny
Np na Starym Rynku to oryginal.
michal_z_el no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old September 4th, 2012, 04:13 PM   #22
mike016
Registered User

mike016's Avatar

Likes (Received): 157

Jeszcze parę lat temu (przed przełożeniem bruku) można było wypatrzeć na Starym Rynku metalowe guzy umieszczone pomiędzy kostkami brukowymi, które przed wojną służyły jako oznaczenie przejścia dla pieszych.
Old September 5th, 2012, 08:11 AM   #23
aliveinchains
Registered User

aliveinchains's Avatar

Likes (Received): 500

Quote:
Originally Posted by Poz83 View Post
Ale... Chcesz powiedzieć, że zrobili z tego galerię handlową?!
Nie, no to by bylo przegięcie...
Ale galeria sztuki w takim miejscu to też jak na polskę rzecz zjawiskowa! Też bylem w lekkim szoku, że KK nie zagospodarowal kosciola?!

Galicja - Śląsk Cieszyński; Podbeskidzie - wakacje cały rok!
aliveinchains no está en línea   Reply With Quote
Old September 5th, 2012, 08:38 AM   #24
aliveinchains
Registered User

aliveinchains's Avatar

Quote:
Originally Posted by michal_z_el View Post
Jak każde miasto Ale bardzo chętnie wszelkie opinie nagatywne i pozytywne z zewnątrz mile widziane.

Pod tym linkiem masz wszystkie fora dotyczące Elbląga:
http://www.skyscrapercity.com/tags.p...l%26%23261%3Bg
A więc jak rzekl niegdyś Bolęsa:
Plusy ujemne:
- stare miasto jest miejscami za nowoczesne! Budynki sa dobre, ale na jakieś fajne osiedle deweloperskie stylizowane na coś historycznego. Nie jestem mega zwolennikiem socrealistycznej odbudowy Gdańska, ale socreal daje mozliwośc dalszego przeksztalcania budynku (co widać na Długiej w Gdańsku). W przypadku Elbląga nie widzę mozliwości przeksztalcenia wielu budynkow w coś co byłoby bliższe orginalowi.

- mało budynków 19w. Oczywiście to tyczy się wielu miast gdzie przetoczyla się 2WŚ.

- strasznie rozkopane - ale w końcu lepiej trochę się pomęczyć, by za rok, dwa bylo lepiej

- wracam do SM, chyba wiele mieszkań jest niezasiedlonych, napisy Na Sprzedaż, Na wynajem - norma. Jest ciag kamieniczek, ktore są w stanie surowym i chyba długo będą, gdyż nic tam się nie dzieje.

Plusy dodatnie:
- brawa za podjęcie trudu odbudowy SM i to nie na zasadzie "cały narod buduje Elbląg", ale ze środkow głownie prywatnych Jak na miasto 125tys przyrost takiej ilości budynków, w większości dobrej jakości jest bardzo budujacy. Wlodaży z Bielska-Bialej bym zaprosił i pokazał, że mniejsze miasto może wiele zrobić by przekształcić swoje centrum.

- SM jak i poza jest bardzo czyste i schludne. Jak w niedziele pojawilo się slońce ulice byly pelne mieszkańców. oczywiście nie jak na Grodzkiej w Kr, ale i tak duzo Sporo miejsc, gdzie mozna cos zjeść, napić się. Bardzo na poziomie i do tego na każdą kieszeń. Zreszta nie tyczy się to tylko SM ale i glownych ulis w stronę Sądu i Rady Miejskiej (fajne restauracyjki z Gyros i Kebabem)

- Wspomnialem o Sądzie i Urzędzie Miejskim (notabene piękne budynki) - ciekawe okolice, misz masz, trochę 19w, trochę socrealu, trochę niemieckiej zabudowy z 20 lecia, bloki, ładny skwerek z fontanną...ale trzyma się to kupy. Stare poniemieckie budynki są zadbane (w wiekszości przypadków), ale jest ich mało.

- okolica, mam sentyment do nadmorskich miast, Elbląg nie jest taki do końca nadmorski, ale nad Zalew Wiślany połączony z morzem (niestety na teryt. Fed Ros) ma niedaleko, malownicze są zalesione wzgórza za miastem. Czy Elbląg ma port? Czy planuje się go rozbudować?

Old September 5th, 2012, 09:04 AM   #25
mike016
Registered User

mike016's Avatar

Co do budynków z XIXw. to jeszcze niedawno sporo się ich wyburzało na terenie miasta, głównie przy poszerzaniu ulic, ale nie tylko; na szczęście ostatnio można zauważyć trend na renowację zaniedbanych kamienic - od choćby ostatni post w wątku [Elbląg]Inwestycje.

Czy Elbląg posiada port?
Posiadał od zawsze, i posiada nadal. W dodatku parę wiosen temu wydano na jego modernizację spore sumy. Ze Starego Miasta go jednak nie widać, bo znajduje się jakieś 2km w dół rzeki Elbląg.
Kwestia portu poruszana jest w temacie o przekopie Mierzei Wiślanej:

http://www.skyscrapercity.com/showth...light=elbl+261
Old September 5th, 2012, 09:31 AM   #26
aliveinchains
Registered User

aliveinchains's Avatar

Quote:
Originally Posted by mike016 View Post
Co do budynków z XIXw. to jeszcze niedawno sporo się ich wyburzało na terenie miasta, głównie przy poszerzaniu ulic, ale nie tylko; na szczęście ostatnio można zauważyć trend na renowację zaniedbanych kamienic - od choćby ostatni post w wątku [Elbląg]Inwestycje.

Czy Elbląg posiada port?
Posiadał od zawsze, i posiada nadal. W dodatku parę wiosen temu wydano na jego modernizację spore sumy. Ze Starego Miasta go jednak nie widać, bo znajduje się jakieś 2km w dół rzeki Elbląg.
Kwestia portu poruszana jest w temacie o przekopie Mierzei Wiślanej:

http://www.skyscrapercity.com/showth...light=elbl+261
Zapewne niedawno wyburzano budynki o marnej jakości architekturze?

Obok portu w takim razie przejżdzalem - do centrum wjeżdzalem od strony północnej przez duży most.
W krótkich słowach - przekop, jest relana szansa? Czy nie da się dogadać Ruskami?

Old September 5th, 2012, 11:12 AM   #27
mike016
Registered User

mike016's Avatar

Nie sądzę; było kilka ciekawych kamienic, które wyburzono, bo znajdowały się w stanie skrajnej ruiny. Raczej bardziej wynikało to z kwestii ekonomicznych - nieopłacalność remontu, własna wizja inwestora itp.
Jednak precedensem i spektaktakularnym przykładem zachowania inwestora dla utrzymania dawnej tkanki była rozbiórka i odbudowa jednej z kamienic na śródmieściu, z budową garażu podziemnego pod budynkiem:

http://www.mytych.com.pl/strona.php5?id=66

Co do przekopu mierzei: nie jest to świeży temat, bo o przekopie i bezpośrednim dostępie Elbląga do morza mówiło się już za czasów króla Zygmunta Augusta.
Na dzisiejsze realia, wg. mnie, jest to jak najbardziej wykonalne. Na Ruskich nie powinniśmy się oglądać, wedle zasady: wolnoć Tomku w swoim domku. Bo jak dotąd, grają nam na nosie zamykając lub ograniczając ruch przez cieśninę Piławską.

Last edited by mike016; September 5th, 2012 at 11:17 AM.
mike016 no está en línea   Reply With Quote
Old September 5th, 2012, 11:25 PM   #28
Mr. America
przestrzeń-ludzie-miasto

Mr. America's Avatar

Dzięki za dużo komentarzy, tak trzymać

A co do galerii, to trudno się dziwić pomyłki, coż takie mamy czasy, że jedyne galerie jakie się najczęściej buduje, to właśnie te handlowe

Idziemy dalej, wschodnia pierzeja Starego Rynku:

image hosted on flickr

Kolejna tegoroczna rekonstrukcja ze Starego Rynku - Dom Królów:

image hosted on flickr
Mr. America no está en línea   Reply With Quote
Old September 5th, 2012, 11:34 PM   #29
Mr. America
przestrzeń-ludzie-miasto

Mr. America's Avatar

Skąd nazwa? Ano jak nie trudno się domyślić, stad, że w ciągu czterechsetnej historii tej kamienicy zatrzymało się tu wielu królów, m. in. Władysław IV Waza, August II Mocny, Stanisław Leszczyński, królowie Szwecji Karol Gustaw i Karol XII, car Piotr Wielki oraz król Prus Fryderyk Wielki. Dziś, po odbudowie, mieści się tu hotel:

image hosted on flickr

Wraz z Domem Królów zrekonstruowano dwie sąsiednie kamienice:

image hosted on flickr
Old September 5th, 2012, 11:34 PM   #30
Mr. America
przestrzeń-ludzie-miasto

Mr. America's Avatar

Dom Królów z Bramą Targową w tle:

image hosted on flickr

My tymczasem idziemy w przeciwną stronę:

image hosted on flickr
Old September 6th, 2012, 10:00 AM   #31
michal_z_el
Registered User

Quote:
Originally Posted by aliveinchains View Post

Obok portu w takim razie przejżdzalem - do centrum wjeżdzalem od strony północnej przez duży most.
Czyli wjeżdzałeś tzw. Trasą Unii Europejskiej. Jeżeli z mostu skręciłeś w prawo to pewnie zdziwił się stan tej ulicy Ale na szczęście ten cały odcinek jest już w przebudowie (zresztą widziałeś jak bardzo jest Elbląg rozkopany).

Tutaj masz ten wątek odnośnie elbląskiego portu:
http://www.skyscrapercity.com/showth...331422&page=41

Generalnie przy Starym Mieście też znajduje się duży basen przeładunkowy. Przy budynku firmy Alstom, Siemens, Maag. Od Starego Miasta dzieli go hala produkcyjna. Znajduje się tam największa w Elblągu suwnica.

Poza tym port w Elblągu ma status portu morskiego.
Old September 6th, 2012, 12:50 PM   #32
aliveinchains
Registered User

aliveinchains's Avatar

Quote:
Czyli wjeżdzałeś tzw. Trasą Unii Europejskiej. Jeżeli z mostu skręciłeś w prawo to pewnie zdziwił się stan tej ulicy Ale na szczęście ten cały odcinek jest już w przebudowie (zresztą widziałeś jak bardzo jest Elbląg rozkopany).
Dokladnie, jechałem przez mega wykopki, ale to była niedziela 11.00 am więc był spory luz. Nawet zdązyłem na msze w katedrze. Na zdjęciach sterylność z rynku staromiejskiego bije po oczach i tak jest w rzeczywistosci. Pachnie on wręcz nieanturalna nowoscią Czasem żałuję, ze w bielską starówkę nie pierdyknęla jakas bomba, może teraz by ją odbudował tak by pachniala nowoscia i czystoscia. Tak mamy zabytki, użeranie się z żulernią, ktora PRL wepchal do kamieniczek (część już transponowano do mieszkań socjalnych na obrzeżach miasta).

Old September 6th, 2012, 02:08 PM   #33
michal_z_el
Registered User

Czyli zwiedziles Stare Miasto oraz ulice 1 Maja do Pl Konsytucji?
Old September 6th, 2012, 02:44 PM   #34
aliveinchains
Registered User

aliveinchains's Avatar

Quote:

Czyli zwiedziles Stare Miasto oraz ulice 1 Maja do Pl Konsytucji?
SM oraz poszedlem ulicami prostopadlymi do okolic chyba Urzędu Miejskiego/Rady Miejskiej oraz kolo Sądu...

Samochodem jechałem jak już wspomnialem

Old September 11th, 2012, 10:16 PM   #35
projektor
A tu jedzie mi czołg

projektor's Avatar

Przypadkowo trafiłem na bardzo dobrze zapowiadający się wątek. Że aż muszę się tutaj wtrącić.

O Elblągu wolę dużo nie pisać - nie to, że nie lubię tego miasta, bo jest wręcz przeciwnie. Cieszy mnie fakt, że odbudowuje się Stare Miasto. Choć razi mnie trochę ta przesadna "nowoczesność" niektórych budynków, sterylna czystość (to powinna być zaleta!) i niekiedy straszne pustki. No ale to się z czasem pewnie zmieni - myślę, że na plus. Ale przyznam, że jak jestem w Elblągu to zwykle wolę obejść wszystko dookoła oprócz właśnie "Starego" Miasta. Szkoda, że większość budynków to raczej powojenne budowle - no ale historia dosyć brutalnie potraktowała to miasto.
Masa wykopek - na to w sumie nie patrzę. Fajnie, że coś tam robią.
No i mają w tym Elblągu tramwaje... Jakbym miał klasyfikować która sieć tramwajowa w Polsce mi się bardzo podoba (oczywiście z tych które miałem okazję zwiedzić) to Elbląg śmiało byłby na 2 miejscu po Grudziądzu. Podoba mi się choć stan infrastruktury jest momentami bardzo zły - a chyba najbardziej na tej nieszczęsnej Królewieckiej co tą dwójkę chcą likwidować. A i właśnie ta ulica razem z ulicą i pętlą Marymoncka mi się najbardziej podobają z całej sieci.
To tyle o tym Elblągu. Nie chciałem dużo pisać (ale pewnie naskrobałem kilometrową mało merytoryczną wypowiedź), bo chcę więcej poświęcić o moim mieście jakim jest Olsztyn.

Quote:
Originally Posted by Mr. America View Post
Niestety, wrażenia z drugiego miasta - Olsztyna - były już zupełnie odwrotne. O ile Stare Miasto mnie nie zaskoczyło - całkiem w sumie miły socrealizm, choć przydałoby się go trochę wyremontować, o tyle dzielnice XIX-wieczne między SM, a dworcem głównym wywarły już na mnie większe wrażenie - in minus, niestety. Krzywe chodniki, dziurawe ulice i niewyremontowane kamienice budują bardzo negatywny odbiór. Oczywiście, taki obrazek znajdziemy w większości polskich miast, jednak w Olsztynie jakby to bardziej skumulowane - choć może to tylko moje subiektywne wrażenie. Reasumując, z przykrością stwierdzić muszę, że ducha Prus Wschodnich się tu w za wielu miejscach nie uświadczy. Raczej zastąpił go duch Warmii - swojskiej, ale i bardziej przaśnej, nieuporządkowanej, chaotycznej.
Choćbym chciał bronić z całego serca moje miasto, choćbym chciał się sprzeciwić tej wypowiedzi, choćbym chciał... to jednak muszę się zgodzić z nią. Nie chcę tutaj polityki wprowadzać ale... no Olsztyn delikatnie mówiąc do władzy szczęścia nie ma.
Czy w Olsztynie wisi duch Warmii? Nawet ducha Warmii tutaj nie widać. Powiedziałbym, że wisi tu duch napływowości wszelakiej z "bylejaksizmem" i "nic mnie nie obchodzizmem". Widać to w okolicach nowego ratusza, gdzie jest nas..ane reklamami gdzie popadnie. Widać... prawie wszędzie. Zresztą w działaniach miasta to widać - miasto ulega większej degradacji. W wsiach warmińskich (takich prawdziwych) jest zdecydowanie porządek.
Olsztyn naprawdę jest fajnie położonym miastem, z szansami. Straconymi szansami. Chyba, że się władza zmieni na rozsądną, ale tutaj włącza się politykowanie którego chcę uniknąć.

Żeby nie było, że tutaj jest bardzo źle to chociaż mamy ładne jeziora i las, który zachwycający nie jest ale spacerować po nim godzinami można.

Ja osobiście czekam na zdjęcia z Olsztyna. I bardzo cenię to, że ktoś z zewnątrz wyraża opinię o moim mieście. Szczerą opinię.
projektor no está en línea   Reply With Quote
Old September 11th, 2012, 10:28 PM   #36
Kubael
Registered User

Kubael's Avatar

Likes (Received): 16509

No, a jednak to nieprawda, że się tak nie lubimy nawzajem z Olsztynem

Mr. America chyba zapomniał o tym wątku już

Facebook - KubaelFoto Flickr

*Umieszczanie moich zdjęć na innych stronach poza forum oraz wykorzystywanie ich w celach komercyjnych tylko za moją zgodą. KONTAKT
Kubael no está en línea   Reply With Quote
Old September 11th, 2012, 10:37 PM   #37
projektor
A tu jedzie mi czołg

projektor's Avatar

Uznajmy, ze jakoś tam próbowałem autorowi wątku przypomnieć go.
projektor no está en línea   Reply With Quote
Old September 12th, 2012, 10:54 AM   #38
rufix
rufix

Likes (Received): 875

Elbląg przyjemne miasto, starówka wzorcowa, mozna by planistów z Olsztyna wysłać niech się pouczą ja się rekonstruje starówkę, zwłaszcza że ma powstac w najbliższych latach namiastka nowej, wcale za granicę nie trzeba jeździć
rufix no está en línea   Reply With Quote
Old September 12th, 2012, 01:21 PM   #39
Mr. America
przestrzeń-ludzie-miasto

Mr. America's Avatar

Quote:
Originally Posted by projektor View Post
No i mają w tym Elblągu tramwaje...
Ale w Olsztynie też już przecież wkrótce będą

Quote:
Choćbym chciał bronić z całego serca moje miasto, choćbym chciał się sprzeciwić tej wypowiedzi, choćbym chciał... to jednak muszę się zgodzić z nią.

[...]

I bardzo cenię to, że ktoś z zewnątrz wyraża opinię o moim mieście. Szczerą opinię.
Bardzo mnie cieszy ta wypowiedź, bowiem oznacza to, że moje odczucie nie było jakieś subiektywne, tendencyjne (choć w sumie czemu miałoby być, przecież niż do Olsztyna nie mam), tylko rzeczywiście inni też podzielają mój pogląd - chociaż jest to smutny pogląd

Quote:
Olsztyn naprawdę jest fajnie położonym miastem, z szansami. Straconymi szansami.
Co mnie osobiście szokuje, to fakt, że planowana ekspresówka S7 ma omijać Olsztyn. Wprawdzie jest tam w planach jakaś dojazdówka, również w standardzie S, jednak jak dla mnie jest to jakaś niewykorzystana szansa, wynikająca z dogodnego położenia miasta.

Quote:
Originally Posted by rufix View Post
Elbląg przyjemne miasto, starówka wzorcowa, mozna by planistów z Olsztyna wysłać niech się pouczą ja się rekonstruje starówkę, zwłaszcza że ma powstac w najbliższych latach namiastka nowej, wcale za granicę nie trzeba jeździć
Co masz na myśli?
Old September 12th, 2012, 01:30 PM   #40
Mr. America
przestrzeń-ludzie-miasto

Mr. America's Avatar

Quote:
Originally Posted by Kubael View Post
Mr. America chyba zapomniał o tym wątku już
Zapomnieć nie zapomniałem, aczkolwiek fakt, że ostatnio trochę zaniedbałem Ale już, już, spieszę z nowym uploadem

Idziemy w stronę katedry:

[IMG]http://i49.************/9gddhu.jpg[/IMG]

Zoom:

[IMG]http://i49.************/5fnpz9.jpg[/IMG]

Reply

Tags
elbląg, olsztyn, warmińsko-mazurskie, warmia

Thread Tools

Posting Rules