search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Pomorze, Warmia i Mazury

Pomorze, Warmia i Mazury » Szczecin » Trójmiasto

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rate Thread
Old August 29th, 2015, 01:54 AM   #1
projektor
A tu jedzie mi czołg

projektor's Avatar

[Olsztyn] Hydepark

Z racji tego, że w innych naszych wątkach co chwila odchodzi się od głównego tematu wątku, a z drugiej strony brakuje takiego luźniejszego wątku, gdzie można by w sumie pisać o wszystkim dotyczącym naszego miasta... To właśnie zakładam taki wątek, gdzie można pisać to, co niezbyt pasuje w innych wątkach, ale dotyczy naszego miasta i jego bliskich okolic.

Żeby tylko nagle się nie okazało, że teraz cała aktywność olsztyńskiej części skupi się na tym wątku.

rba555, KristoOl, pinkerton7, Niunio, warmiak and 3 others liked this post

Last edited by projektor; August 29th, 2015 at 11:11 PM.
projektor no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old August 29th, 2015, 12:03 PM   #2
KristoOl
Registered User

Likes (Received): 329

Zmień jednak nazwę na [Olsztyn] Hydepark żeby ten wątek nie przyciągnął miłośników narciarstwa.
Old August 29th, 2015, 11:12 PM   #3
projektor
A tu jedzie mi czołg

projektor's Avatar

No dobra. A chciałem tak jakoś bardziej ciekawiej go nazwac. .

Edit: dobra, ja sam nie zmienię jak widać, trzeba moda poprosić. Jak coś to macie me błogosławieństwo, ja jestem akurat na wyjeździe i nie mam jak poprosić.

Last edited by projektor; August 29th, 2015 at 11:24 PM.
Old August 31st, 2015, 06:21 PM   #4
rba555
Warmiak

rba555's Avatar

Likes (Received): 1140

To może ja postaram się sprowokować dyskusję dwoma pytaniami aby rozruszać wątek (zmiana nazwy konieczna!)

1. Co ci się podoba w Olsztynie na tyle, że z niego nie wyjechałeś/aś? A jeśli wyjechałeś/aś to z jakich powodów lubisz tu wracać, choćby myślami?

2. Co ci się w Olsztynie nie podoba i powoduje, że myślisz o jego opuszczeniu lub do takiego opuszczenia zmotywowało?

Wypadałoby zacząć od siebie:

1. Najbardziej podoba mi się położenie miasta. Jako, że uwielbiam kontakt z naturą cenię sobie możliwość znalezienie się w lesie minutę po wyjściu z domu lub możliwość kąpieli w jeziorze (może być każdego dnia inne) w zasięgu 15 minut rowerem. Owszem, w innych miastach są piękne parki, skwerki z fontannami ale KAŻDY gość z innego miasta który mnie odwiedza jest zachwycony możliwościami jakie miasto oferuje osobom lubiącym aktywny wypoczynek na codzień (bieganie, rowery, sporty wodne). Dziwię się, że Olsztyniacy niechętnie z tego korzystają choć przyznać trzeba, że z roku na rok liczba biegaczy czy rowerzystów spotykanych w puszczy Napiwodzko-Ramuckiej rośnie, a i pływaków na Ukielu spotykam coraz więcej. Cieszy też rozwój infrastruktury rekreacyjnej (na razie nad Ukielem), ale chciałoby się więcej (Skanda, Kortowskie).

2. Jak pewnie u każdego, kasa. A konkretniej jej brak u Olsztyniaków, co powoduje że klientów muszę poszukiwać coraz dalej od miasta co generuje dodatkowe koszty ergo i ja jestem coraz biedniejszy . No, ale jak rozważałem w przeszłości możliwości przeprowadzki do innych ośrodków to zwyciężał pkt 1 powodując że wciąż tu jestem.
rba555 no está en línea   Reply With Quote
Old August 31st, 2015, 06:57 PM   #5
zygzak
uwolnić morliny

zygzak's Avatar

Likes (Received): 2167

Największy problem Olsztyna jest taki, że mieszkańcy nie mają właściwie żadnego wpływu na to co się tam dzieje. Nawet te pozytywne zmiany, których jest całkiem sporo, decydują się zupełnie poza nimi. Zasada że im większy budżet tym większy olew na wyborców działa w 100%. Wystarczy podać przykład tramwajów czy spalarni. Trudno się wtedy identyfikować z takim miejscem - nawet jeśli są to zmiany na plus. Dużo ludzi by zostało, gdyby wiedzieli, że to ich miasto. Nie wszystko sprowadza się do kasy. Niestety grupa oligarchów kontroluje większość spraw, a urzędnicy (ale i zwykli mieszkańcy) - często nie zdając sobie z tego sprawy - tylko ich wzmacniają. Dlatego uważam że Olsztyn - czego bym nie chciał - jest skazany na powolną stagnację i zachłystywaniem się "wielkimi inwestycjami" które głównie generują długi. Brakuje mi też rozwoju wiedzy ludzi o tym jak działają miasta na świecie. Mam wrażenie że jedynym celem podróży jest Londyn, Grecja i Egipt...

Światełko w tunelu widzę tylko w kolejnych wyborach, ale raczej nikłe. Politycy tak zobrzydzili normalnym ludziom politykę że nikt się za to nie chce nawet brać.

FORUM ROZWOJU OLSZTYNA
Olsztyn leży na Warmii
zygzak no está en línea   Reply With Quote
Old August 31st, 2015, 07:53 PM   #6
projektor
A tu jedzie mi czołg

projektor's Avatar

Jak coś to poprosiłem o zmianę nazwy, więc trzeba czekać. Edit: o, zmienili, dzięki!

Quote:
Originally Posted by rba555 View Post
1. Co ci się podoba w Olsztynie na tyle, że z niego nie wyjechałeś/aś? A jeśli wyjechałeś/aś to z jakich powodów lubisz tu wracać, choćby myślami?
Ogólnie może się będę powtarzał, ale w Olsztynie lubię położenie, bo jednak jest dosyć ciekawe. Jeziora, pagórki, lasy, ogółem jest wybór. Podoba mi się też chyba to jak to miasto "leży". Zabudowa Śródmieścia (głównie poniemiecka) daje poczucie, że znajdujemy się w dużym mieście, Zatorze też mi się podoba, a jak jedzie się w kierunku południowych sypialni (Nagórki, Jaroty) to przez działki czy chaszcze pomiędzy Nagórkami, a Jarotami ma się wrażenie jakby jakieś strefy buforowe przekraczało. Mi to się nawet podoba. Co jeszcze? A, Park Podzamcze! On mi się podobał już przed remontem, a po remoncie (przynajmniej po ciemku, bo na razie za dnia jeszcze nie byłem) robi takie wrażenie, że aż mi gęba opadła...

Quote:
2. Co ci się w Olsztynie nie podoba i powoduje, że myślisz o jego opuszczeniu lub do takiego opuszczenia zmotywowało?
Napisałbym, że ogólnie "polityka rozwoju". Tramwaje (ja sam lubię tramwaje, ale ogólnie mam dużo "ale" co do realizacji tego projektu i wyszło, że jestem, jak to nazwała pewna osoba, "największym przeciwnikiem tramwajów w Olsztynie" ), dbanie o zieleń i przyrodę (chyba pod każdym aspektem kuleje, niby ostatnie miesiące dają jakąś nadzieję na poprawę, ale nauczony doświadczeniem jestem sceptyczny), chaotyczna (często też pretensjonalna) zabudowa (napisałbym, że ostatnie co dobrego powstało to budynki za Niemca, ale jednak po wojnie też coś fajnego realizowano. Problem zaczyna się jak mam jakiegoś przykładu szukać po 1989r. Chociaż to problem ogólnopolski w sumie), infrastruktura (dziurawe jezdnie i chodniki, "przemyślane" ścieżki rowerowe, remonty które w większości przypadków mają za zadanie realizować niespełnione sny leśnych dziadków z urzędu, wcale nie piję do Bałtyckiej czy Obiegowej, choć to i tak szczegół, bo gorsze w tym wszystkim są projekty z babolami), no i częściowo to co Zygzak napisał.

Ale to nie jest główny powód tego dlaczego planuję całkiem opuścić Olsztyn (na razie z pewnych względów "jestem w rozkroku") - powodem jest rynek pracy, który nie będę ukrywał nie jest dla mnie satysfakcjonujący. Problemu nie ma jak szuka się tutaj pracy za ladą czy inną podobną (jak ktoś chce sobie dorobić lub zaczyna przygodę w dorosłe życie), gorzej się robi jak ktoś już chce coś ambitniejszego znaleźć. Nie wspominam już o sytuacji jak ktoś ma dosyć specyficzne kwalifikacje, ale w takim przypadku zdecydowana większość o Olsztynie nie myśli poważnie.
Old September 1st, 2015, 10:27 AM   #7
Szejku
Registered User

Szejku's Avatar

Likes (Received): 124

Ja wyjechałem za pracą. Wybrałem kierunek Warszawa ale nie czuje się tutaj jakoś lepiej pod względem życiowym, bo zostało we mnie to co jest w Olsztynie. Lubię wracać ponieważ tutaj została moja rodzina, a także znajomi, którzy jeszcze nie wyjechali za granicę. Poza tym lubię zieleń, jeziora, spokój oraz to że wszędzie jest blisko. Dopiero wyjeżdżając można zauważyć, co dobrego jest w Olsztynie. A jeszcze trochę tego jest

Bardzo lichy rynek pracy. W Olsztynie ze świeczką szukać dobrze płatnej i ciekawej pracy dla ludzi bez pleców, z zacięciem i sporą wiedzą po studiach. Dlatego Olsztyn to wylęgarnia mgr inż (nie mówię że źle), którzy w małym stopniu wnoszą coś do dorobku miasta. A szkoda. Poza tym ogólne olewactwo przez włodarzy spraw mieszkańców, którzy z tego wszystkiego po prostu wegetują w tym mieście. Przy wyborach wciąż wygrywają te same twarze, bo ludziom nawet nie chce się poszukać czegoś o kandydatach i coś zmienić. Tutaj również jest jeszcze trochę innych rzeczy ale wystarczy póki co
Szejku no está en línea   Reply With Quote
Old October 27th, 2015, 02:10 PM   #8
tscharny
Registered User

Likes (Received): 32

Panowie,chciałbym poruszyć temat kamer internetowych w Olsztynie....nie istnieją.
Jest przecież dobry monitoring w mieście(nie wiem na jakiej zasadzie można udostępnić obraz z takich kamer),można w paru ciekawych miejscach ten podgląd udostepnić.
Czesto potencjalni turysci "lustrują' miejscowosci do ktorych maja zamiar sie wybrac(jest jeszcze street view,ale to nie jest aktualne) oraz olsztyniacy na emigracji,a takze milosnicy webcam'er.:-).
tscharny no está en línea   Reply With Quote
Old December 29th, 2015, 04:35 PM   #9
rba555
Warmiak

rba555's Avatar

Likes (Received): 1140

Kilka kamer z monitoringu pewnie udałoby się wyeksportować do sieci, ale zapewne w wydziale promocji urzędu miasta jeszcze nikt na to nie wpadł.

Inna sprawa czy któreś z tych kamer ustawione są na jakieś ciekawe obiekty czy miejsca w mieście (TRÓJMIASTO, WARSZAWA, SUWAŁKI), bo jeśli są ustawione typowo pod monitoring to lepiej nie dawać wiedzy rzezimieszkom co te kamery widzą (a raczej czego nie widzą).
rba555 no está en línea   Reply With Quote
Old January 14th, 2016, 11:47 PM   #10
warmiak
warmiak

warmiak's Avatar

Likes (Received): 183

do poczytania i może do podpisania... Pomysł wydaje się wart uwagi.
http://czt.org.pl/kndk/kolej-na-dobr...ko-mazurskiem/

warmiak no está en línea   Reply With Quote
Old January 29th, 2016, 09:44 PM   #11
ol_patriota
Registered User

ol_patriota's Avatar

Likes (Received): 160

Z praca w Olsztynie jest kiepsko ale tez nie ma co porownywac Olsztyna do Warszawy,Krakowa,Katowic,Poznania czy Wroclawia.Mysle ze chyba jest podobnie jak w Opolu,Bialymstoku,Kielcach,Toruniu i podobnych tego typu miastach.W mniejszych jest jeszcze gorzej .Olsztyn nie zacheca do inwestowania ani nie jest przygotowany na potencjalnego inwestora a wine ponosza za to ludzie,ktorzy rzadza tu od 89 roku.Niestety na dzien dzisiejszy nie jest to dobre miejsce dla mlodych i ambitnych ludzi,ktorzy chcieliby sie tu realizowac i te kilka jezior i parkow tego im nie zrekompensuje

euro_exemplum liked this post
ol_patriota no está en línea   Reply With Quote
Old March 24th, 2016, 01:43 AM   #12
warmiak
warmiak

warmiak's Avatar

Likes (Received): 183

Nie wiadomo, czy centrum handlowe w rejonie byłego PUDIZ-u powstanie:
http://www.propertynews.pl/centra-ha...ess,44266.html

warmiak no está en línea   Reply With Quote
Old December 29th, 2016, 01:18 AM   #13
BartonBarton
Registered User

BartonBarton's Avatar

Likes (Received): 309

Coś cicho na naszym Olsztyńskim hydepark'u
Przed świętami w Cepelii na Starym Mieście ujrzałem obrazek u góry Zabytki w Olsztynie mnożą się

Cani, rba555, warmiak, zygzak, Niunio and 2 others liked this post
BartonBarton no está en línea   Reply With Quote
Old December 30th, 2016, 06:11 PM   #14
zygzak
uwolnić morliny

zygzak's Avatar

Likes (Received): 2167

Quote:
Originally Posted by BartonBarton View Post

Coś cicho na naszym Olsztyńskim hydepark'u
Przed świętami w Cepelii na Starym Mieście ujrzałem obrazek u góry Zabytki w Olsztynie mnożą się
ojezus
kto to wydał?

FORUM ROZWOJU OLSZTYNA
Olsztyn leży na Warmii
zygzak no está en línea   Reply With Quote
Old February 17th, 2017, 12:32 PM   #15
michal_z_el
Registered User

Likes (Received): 884

Jak wygląda ruch samochodowy w godzinach 14-16 na odcinku Sielska-Jagielońska (przez Schumana, Artyleryjską i Wojska Polskiego)? Tworzą się korki? Może lepiej wjechać do Olsztyna na Jagielońską od strony Dobrego Miasta zamiast od Ostródy?
michal_z_el no está en línea   Reply With Quote
Old February 17th, 2017, 12:40 PM   #16
rufix
rufix

Likes (Received): 881

tragedii nie ma, Artyleryjska się korkuje ale w drugą stronę czyli w strone Sielskiej na rondzie OKS gdzie chcesz dojechać na Jagiellońskiej?
rufix no está en línea   Reply With Quote
Old February 17th, 2017, 12:48 PM   #17
michal_z_el
Registered User

Likes (Received): 884

Quote:
Originally Posted by rufix View Post
tragedii nie ma, Artyleryjska się korkuje ale w drugą stronę czyli w strone Sielskiej na rondzie OKS gdzie chcesz dojechać na Jagiellońskiej?
Szpital
michal_z_el no está en línea   Reply With Quote
Old February 17th, 2017, 12:51 PM   #18
rufix
rufix

Likes (Received): 881

to ja bym nie skręcał w Jagiellońską z Wojska Polskiego, ale skręcił w Rataja-Sybiraków i dopiero w Jagiellońską, Jagiellońska lubi sie przykorkować na skrzyzowaniu z Limanowskiego, ale to kwestia max 10 minut
rufix no está en línea   Reply With Quote
Old February 26th, 2017, 01:00 AM   #19
sonnenkind
Jestem z Miasta...

sonnenkind's Avatar

Likes (Received): 94

Quote:

To może ja postaram się sprowokować dyskusję dwoma pytaniami aby rozruszać wątek (zmiana nazwy konieczna!)

Olsztyn mi się podoba i tyle . Przez ostatnich 6 lat miałem okazje dosyć często bywać w Olsztynie. Z urodzenia Lubelak, z wiary pewnie też, ale gdybym miał wybrać dla siebie miasto do życia to właśnie był by Olsztyn. najbardziej ujął mnie Mega Park wzdłuż rzeki, jeziora i że to wszystko jest w mieście. Wiem, że chętnie będę tam wracać. Macie fajny kawałek świata.
Wśród równin nigdy, choćbyś się wściekł,
Choć dzień po dniu szczęściem się ciesz,
Nie znajdziesz ani cześci piękna tych gór.

W. Wysocki

Szejku, warmiak, tscharny liked this post
sonnenkind no está en línea   Reply With Quote
Old October 15th, 2017, 11:32 PM   #20
jerzy_k
Registered User

Likes (Received): 0

wikipedia Olsztyn

Cześć, zalogowałem się tutaj, żeby zwrócic uwagę na jedną tylko rzecz - niesłychanie brzydką stronę Olsztyna na polskiej wikipedii. Dobór zdjęć katastrofalny, moim zdaniem. Zaczyna się od fotek jakichś szuwarów, tak jakby Olsztyn był bagnem czy torfowiskiem, zamiast stolicą województwa. Potem jest tylko gorzej, kilka zdjęć brzydkich fragmentów miasta woła o pomstę do nieba - na czele z "kwadratowym rondem z szaletem w środku" - to jakaś celowa dywersja Elbląga?
Może ktoś z młodych, ambitnych i zdolnych forumowiczów zechciałby się pochylic nad tematem? Dla porównania angielskojęzyczna wersja Olsztyna na wiki - ładnie i schludnie.
Myślę, że strona na wikipedii to dość ważna wizytówka miasta, warto by ją trochę upiększyć. W Olsztynie mozna naprawdę zrobić ładne zdjęcia, takie, żeby uwypulkić atuty i nie pokazywać brzydoty.
Pozdrawiam
Jerzy
jerzy_k no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
hydepark, olsztyn, warmińsko-mazurskie, warmia

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules