search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Przemysł | Technologia | Design

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old August 19th, 2016, 05:09 PM   #361
kanapeczka
Registered User

kanapeczka's Avatar

Likes (Received): 3354

Polskie banknoty ,,okupacyjne" czyli jak Niemcy mieli płacić złotówkami

http://www.rp.pl/Biznes/160819265-PW...ojny.html#ap-1

Quote:
Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych zaprezentowała w piątek banknoty o kryptonimie "E-71", przygotowane w latach 70. na wypadek wojny i zniszczenia PWPW.

Banknoty, pochodzące z serii Miasta Polskie, objęte były klauzulą tajności do końca 2015 roku.

Pierwsza produkcja, datowana na 2 stycznia 1971 r., obejmowała dziewięć nominałów (1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 500 i 1 tys. złotych). Kolejna, której pochodzenie ustalono na 2 stycznia 1977 r., objęła banknoty 200 i 2 tys. zł. Na tych o nominałach od 20 zł do 2 tys. zł widnieją wizerunki siedmiu polskich miast: Poznania, Gdańska, Katowic, Lublina, Krakowa, Warszawy i Gniezna.

"Jest to seria unikalna prawdopodobnie na skalę europejską, (...) pierwszy raz pokazywana światu" - powiedział na piątkowej konferencji prezes PWPW S.A. Piotr Woyciechowski.

Dodał, że kolekcja nie była znana nawet ekspertom i kolekcjonerom. "Druk był prowadzony w warunkach tajnych, przy absolutnym zachowaniu tajemnicy państwowej. Dokumenty, które temu towarzyszyły też zostały opatrzone klauzulami o najwyższym stopniu tajności" - zaznaczył.

Przygotowana do emisji seria pieniędzy miała zastąpić obowiązujące w komunistycznej Polsce środki płatnicze. Po zniszczeniu PWPW produkcję przeniesiono by w inną lokalizację, prawdopodobnie do Częstochowy.

Jak zauważył prezes spółki, ujawnienie i odtajnienie tych banknotów po ponad 40 latach pokazuje ciekawy obraz nieodległej historii Polski, skłania też do refleksji nad planami władz PRL.

"Jest pewna hipoteza, którą należy uprawdopodobnić poprzez szczegółowe badania, że te pieniądze miały zostać wprowadzone do obiegu na obszarze okupowanym w ramach inwazji sił Układu Warszawskiego, gdzie Ludowe Wojsko Polskie miało zająć takie kraje jak Dania, Holandia i Północne Niemcy" - powiedział Woyciechowski.

Jak dodał, odtajnienie dokumentacji i umożliwienie zaprezentowania opinii publicznej tych banknotów nastąpiło dopiero pod koniec zeszłego roku, 25 lat od momentu transformacji. "Jest to dosyć nieprzyjemna sytuacja, w której niepodległa Polska chroni dobra państwa reżimu komunistycznego" - ocenił.

Wszystkie arkusze do produkcji banknotów po zakończeniu ekspozycji trafią do zbiorów historycznych PWPW S.A.

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa o szczególnym znaczeniu dla gospodarki państwa. Zajmuje się m.in. produkcją: banknotów, banderoli, znaczków, dowodów osobistych, paszportów oraz dokumentów dla cudzoziemców, a więc materiałów objętych szczególnymi procedurami wytwarzania.

Historia spółki sięga 1919 roku, kiedy dwa miesiące po odzyskaniu niepodległości podjęto decyzję o uruchomieniu Państwowych Zakładów Graficznych.

W ostatnim 25-leciu spółka, już jako Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A., dynamicznie się rozwija, inwestuje w nowe produkty i rozpoczyna eksport. Obecnie jest jednym z najnowocześniejszych przedsiębiorstw branży security printing w Europie, znajdującym się na liście podmiotów Europejskiego Banku Centralnego uprawnionych do druku banknotów euro.

Jednym z kierunków polityki eksportowej spółki jest Ameryka Południowa, w efekcie banknoty polskiej produkcji trafiły do portfeli mieszkańców Gwatemali, Paragwaju czy Hondurasu. Ostatnim sukcesem PWPW S.A. jest wygrany przetarg na produkcję ponad miliona paszportów dla Republiki Armenii, o czym poinformowano w środę.
Kolejny dowód na pacyfizm sowiecka sojuza który chciał tylko wolności równości i spokoju by szykować się do ,,wojny co ma być o pokój"

PiotrG, Raf124 liked this post
kanapeczka no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old August 19th, 2016, 10:18 PM   #362
mlodyy1985
Registered User

Likes (Received): 12724

No bo walczyli o pokój(do ostatniego żołnierza ) Co do tych banknotów ciekawe, ale sądziłem, że znacznie szybciej by ujawniono, bo o ile plany Układu Warszawskiego OIDP Sikorski z dekadę temu, to plany czym by płacono to dużo mniej istotniejsza sprawa w razie poważnego konfliktu.
Wczoraj tramwaje były najsprawniejszym środkiem lokomocji po Olsztynie.Gdy na Sikorskiego korek sięgał w najgorszym momencie ronda na os. Generałów, tramwaje spokojnie jeździły.O godz. 8 rozmawialiśmy z rodzicem uczennicy ze szkoły na Nagórkach, który widząc sytuację, zostawił samochód na parkingu koło przystanku "Płoskiego" i przesiadł się na tramwaj.Córka wysiadła koło szkoły, a ja za chwile pojechałem dalej. Nie planowałem tego.Zobaczyłem, co się dzieje i zamiast w kierunku centrum skręciłem na pierwszy przystanek. Samochód na mnie poczeka.
mlodyy1985 no está en línea   Reply With Quote
Old August 19th, 2016, 10:49 PM   #363
Szalonydrogowiec
Registered User

Likes (Received): 111

Wracając do 500zł, skoro zapowiadają, że mają być też w powszechnym obiegu tzn, że będę mógł iść do oddziału NBP i wymienić? Drobniaki bez problemu kiedyś wydawali, potrzebowałem miedziaki na wesele to tylko narożnik z torebki został przy mnie obcięty (nawet nie wiem po co) i dostałem całą saszetkę, a nawet 2.
Szalonydrogowiec no está en línea   Reply With Quote
Old August 20th, 2016, 12:15 AM   #364
MT
BANNED

Likes (Received): 1274

Quote:
Jest pewna hipoteza
Quote:
Originally Posted by kanapeczka View Post
Kolejny dowód
No właśnie nie dowód.
MT no está en línea   Reply With Quote
Old August 20th, 2016, 12:45 PM   #365
Hipolit
Registered User

Hipolit's Avatar

Likes (Received): 41418

Quote:
Originally Posted by kanapeczka View Post
Polskie banknoty ,,okupacyjne" czyli jak Niemcy mieli płacić złotówkami
A niby dlaczego nie rublami? Albo PIErwymi Ruskimi DOLCAMI?

Quote:
"Jest pewna hipoteza, którą należy uprawdopodobnić poprzez szczegółowe badania, że te pieniądze miały zostać wprowadzone do obiegu na obszarze okupowanym w ramach inwazji sił Układu Warszawskiego, gdzie Ludowe Wojsko Polskie miało zająć takie kraje jak Dania, Holandia i Północne Niemcy" - powiedział Woyciechowski.
Jest hipoteza. Fachowość tego pana bije po oczach. Nie wiedział, co ma w skarbcu i kiedy może to uruchomić? Co to za bzdury? Od kiedy wojsko zajmuje się dystrybucją pieniądza?

Quote:
"Jest to dosyć nieprzyjemna sytuacja, w której niepodległa Polska chroni dobra państwa reżimu komunistycznego" - ocenił.
Jest to dość nieprzyjemna sytuacja, w której pan prezes robi z siebie idiotę. Aż tak chce wejść w d... nowej władzy?

Quote:
Wszystkie arkusze do produkcji banknotów po zakończeniu ekspozycji trafią do zbiorów historycznych PWPW S.A.
Konieczność zachowania tajemnicy pozwala mi jedynie parsknąć śmiechem w tym miejscu.

MT, naruciakk liked this post
Hipolit no está en línea   Reply With Quote
Old November 26th, 2016, 11:25 AM   #366
mlodyy1985
Registered User

Bez przetargu, repolonizacja, ciekawe ile nas to będzie kosztować:
Quote:
Od 2017 r. produkcja monet o najmniejszych nominałach po ponad dwóch latach przerwy wraca do Polski. NBP płacił za to brytyjskiej Royal Mint 54 mln zł.

Od kwietnia 2014 r. monety o nominałach 1 gr, 2 gr i 5 gr były produkowane przez mennicę The Royal Mint w Wielkiej Brytanii. Kontrakt ten wygasa z końcem tego roku, a produkcja wróci nad Wisłę. "W roku 2017 producentem ww. nominałów będzie Mennica Polska SA" - czytamy w mailu od biura prasowego NBP.

Co ciekawe, sama spółka o decyzji NBP dowiedziała się od nas i przyznaje, że nie dostała w tej sprawie oficjalnego potwierdzenia od banku centralnego. - Jesteśmy technologicznie i wydajnościowo przygotowani do zapewnienia ciągu monetarnego. Z tego też powodu, uznając się za mennicę narodową, z satysfakcją przyjęlibyśmy możliwość produkcji monet o nominałach 1,2 i 5 groszy - mówi nam Grzegorz Zambrzycki, prezes spółki Mennica Polska.

Groszówki z królewskiej mennicy

W 2013 r. ówczesny zarząd NBP szukał oszczędności i znalazł je w produkcji groszówek. Cięcie kosztów szło dwutorowo. Po pierwsze - zmieniono stop, z którego są produkowane: zamiast mosiądzu manganowego wybrano stal powlekaną mosiądzem. Nie było to żadną ujmą, bo ten drugi sposób jest wykorzystywany do produkcji monet w blisko 100 krajach, w tym w strefie euro. - Materiał ten jest wielokrotnie tańszy od mosiądzu, a jego funkcjonalność w produkcji monet jest praktycznie taka sama - zachwalał NBP.

Po drugie bank centralny postanowił znaleźć firmę, która monety będzie produkować taniej niż kontrolowana przez jednego z najbogatszych Polaków Zbigniewa Jakubasa, notowana na giełdzie Mennica Polska. NBP nie musi ogłaszać przetargu na bicie monet, bo działalność emisyjna banku centralnego jest wyłączona z prawa o zamówieniach publicznych. Zamiast tego bank zaprosił do negocjacji kilka firm: Mennicę Polską, która kontrakt wyceniła na 61,3 mln zł, Royal Canadian Mint (99,8 mln zł), Mint of Finland (55,1 mln zł) oraz The Royal Mint z Wielkiej Brytanii, która zażyczyła sobie 54 mln zł i kontrakt wygrała.

Dzięki temu NBP tłumaczył, że produkcja monet będzie o połowę tańsza niż do tej pory.

Kontrakt z The Royal Mint wygasa z końcem roku i według naszych informacji nie zostanie przedłużony. Informację tę potwierdził NBP.

Mennica Polska nadal produkowała i produkuje na zlecenie NBP monety o nominałach: 10 gr, 20 gr, 50 gr, 1 zł, 2 zł i 5 zł oraz monety okolicznościowe i kolekcjonerskie.

W 2013 r. NBP przedstawił nawet projekt ustawy o wycofaniu z obiegu monet jedno- i dwugroszowych (w Polsce grosz pojawił się w 1995 r. przy okazji denominacji), ale nie zgodziło się na to Ministerstwo Finansów. Obawiano się także, że po wycofaniu drobnych nominałów sprzedawcy zaczną zaokrąglać ceny w górę.

Jednak inne kraje nie miały takich wątpliwości. Z monet o najmniejszych nominałach zrezygnowano w Rosji, Szwecji, Danii, Czechach, na Węgrzech, w Izraelu, a w 2015 r. z eurocentówek zrezygnowała Irlandia.

W sumie w obiegu jest teraz 4,3 mld sztuk jednogroszówek, i 2,7 mld dwugroszówek. W 2013 r. NBP informował, że produkuje rocznie średnio 270 mln jednogroszówek i 150 mln dwugroszówek.
http://wyborcza.biz/biznes/1,147752,...tml#BoxBizLink

Nabijanie kasy Jakubasowi trwa, jakby po prostu nie mogli ogłosić, że wycofujemy się z bicia najmniejszych nominałów co byłoby wygodniejsze, zwłaszcza, że np. Czesi(podobny pod względem rozwoju kraj) już od dawna zrezygnował z najdrobniejszych i teraz najmniejszą jednostką jest 1 korona- 16gr.
Wczoraj tramwaje były najsprawniejszym środkiem lokomocji po Olsztynie.Gdy na Sikorskiego korek sięgał w najgorszym momencie ronda na os. Generałów, tramwaje spokojnie jeździły.O godz. 8 rozmawialiśmy z rodzicem uczennicy ze szkoły na Nagórkach, który widząc sytuację, zostawił samochód na parkingu koło przystanku "Płoskiego" i przesiadł się na tramwaj.Córka wysiadła koło szkoły, a ja za chwile pojechałem dalej. Nie planowałem tego.Zobaczyłem, co się dzieje i zamiast w kierunku centrum skręciłem na pierwszy przystanek. Samochód na mnie poczeka.
Old November 27th, 2016, 01:04 PM   #367
Angulo
Registered User

Angulo's Avatar

Likes (Received): 2622

Quote:
Nabijanie kasy Jakubasowi trwa, jakby po prostu nie mogli ogłosić, że wycofujemy się z bicia najmniejszych nominałów co byłoby wygodniejsze, zwłaszcza, że np. Czesi(podobny pod względem rozwoju kraj) już od dawna zrezygnował z najdrobniejszych i teraz najmniejszą jednostką jest 1 korona- 16gr.
Halerzami to w Czechach ostatni raz płacono chyba w latach 90.
Rzeczywiście, też uważam, że wywalenie choćby jedno i dwugroszówki nie byłoby złym pomysłem.
Angulo no está en línea   Reply With Quote
Old November 27th, 2016, 09:42 PM   #368
Luki_SL
Moderator

Luki_SL's Avatar

Likes (Received): 12407

Jasne, że nie byłoby problemem. Pozostałaby kwestia rozliczeń i zaokrągleń w ewentualnych transakcjach bankowych, w sklepach ceny odgórnie zaokrąglać do 5groszy i sprawa załatwiona. Z drugiej strony zaraz znajdzie się jakiś ekonomista, który wyliczy jakie takie działanie może przynieść straty... Tak naprawdę straciłby tylko P. Jakubas
Old November 28th, 2016, 03:06 AM   #369
ArtiiP
Ar't

ArtiiP's Avatar

Likes (Received): 1536

I co zamiast 1,99zł było by całe 2 albo zamiast 9,99zł CAŁA 10 o nie, nie doczekanie, taaaakie złodziejstwo.

Trzeba by wydać papierowe 9,99zł i bić 1,99zł oraz 4,99zł albo chociaż zrobić monetę 99gr
inaczej nie widzę prowadzenia handlu i promocji.
ale i tak wtedy ten słodki głosik "będę wina grosika" już by się miał nie powtórzyć, smuteczek, wielki bardzo.

Policjanci
To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.
,<ciach> przypominają, że: jeżeli przechodzimy przez przejście ze światłami, to wystrzegajmy się wchodzenia na nie, gdy światło zielone świeci się <ciach>

Nie tak
To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

MT liked this post
ArtiiP no está en línea   Reply With Quote
Old November 30th, 2016, 10:41 PM   #370
ABWera
Registered User

ABWera's Avatar

Likes (Received): 1916

Zarządzenie nr 25/2016 Prezesa Narodowego Banku Polskiego z dnia 21 listopada 2016 r. w sprawie ustalenia wzoru, próby, masy i wielkości emisji monety o wartości nominalnej 10 zł, upamiętniającej 35. rocznicę pacyfikacji kopalni „Wujek”
http://monitorpolski.gov.pl/MP/2016/1166

Zarządzenie nr 24/2016 Prezesa Narodowego Banku Polskiego z dnia 21 listopada 2016 r. w sprawie ustalenia wzoru, próby, masy i wielkości emisji monety o wartości nominalnej 20 zł, z serii „Historia Monety Polskiej” – szeląg, talar Stefana Batorego
http://monitorpolski.gov.pl/MP/2016/1165

Zarządzenie nr 23/2016 Prezesa Narodowego Banku Polskiego z dnia 21 listopada 2016 r. w sprawie ustalenia wzorów, próby, masy i wielkości emisji monet o wartości nominalnej 50 zł i 500 zł, z serii „Skarby Stanisława Augusta” – Aleksander Jagiellończyk
http://monitorpolski.gov.pl/mp/2016/1164/1
ABWera no está en línea   Reply With Quote
Old December 31st, 2016, 07:04 PM   #371
mlodyy1985
Registered User

Na bankier. pl artykuł o tym że 10lutego ma wejść do obiegu banknot 500-zlotowy,pomimo też nacisków MR by ograniczyć obrót gotówkowy. Przy okazji wartość banknotów w obiegu w Q32016 wynosiła kolo 172mld zł a doliczajc monety wynosi bliżej 180mld czyli około 10%PKB.
Old January 15th, 2017, 06:05 PM   #372
pasqudek
Registered User

Czy 500zł będzie tylko w obiegu bankowym?
pasqudek no está en línea   Reply With Quote
Old January 15th, 2017, 06:50 PM   #373
Puritan
Registered User

Puritan's Avatar

Likes (Received): 1406

Quote:
Originally Posted by pasqudek View Post
Czy 500zł będzie tylko w obiegu bankowym?
Jeśli nic się nie zmieni to banknot 500 zł, będzie też w obiegu pozabankowym.

"Prezes Narodowego Banku Polskiego powiedział, że banknot o nominale 500 złotych zgodnie z planem trafi do obiegu w lutym."

http://www.money.pl/gospodarka/wiado...0,2234099.html
Puritan no está en línea   Reply With Quote
Old January 15th, 2017, 09:35 PM   #374
pasqudek
Registered User

Dzięki
pasqudek no está en línea   Reply With Quote
Old February 10th, 2017, 12:07 PM   #375
krzys78
Zrób mi selfie

krzys78's Avatar

Likes (Received): 432

Kto pierwszy zrobi zdjęcie "pincetki" i tu wrzuci? Dam lajka

Last edited by krzys78; February 12th, 2017 at 06:26 PM.
krzys78 no está en línea   Reply With Quote
Old February 10th, 2017, 07:26 PM   #376
mlodyy1985
Registered User

Quote:
Nowy banknot jest najlepiej zabezpieczonym banknotem w Polsce. Ma między innymi tak zwaną nitkę zabezpieczającą. Jej fragmenty są zmienne optycznie. Oznacza to, że płynnie zmieniają kolor z zielonego na niebieski podczas przechylania banknotu. Na nitce jest wzór dwóch przeplatających się wstęg, który sprawia wrażenie ruchomego. Oglądanie nowego banknotu może więc być atrakcją samą w sobie. Jednak okazji do jego oglądania będzie zapewne niewiele.

Zarządzenie prezesa NBP wprowadzające do obrotu nowe banknoty mówi o tym, że będzie ich do 50 milionów sztuk. To bardzo mało. Dla porównania: banknotów stuzłotowych w obiegu jest ponad miliard.

Wartość całej gotówki w obiegu to w tej chwili 187,3 mld PLN (dane NBP na koniec 2016 roku). Z tego aż 183 mld PLN jest w banknotach, a 4,3 mld PLN w monetach.

W obiegu znajduje się aż 16,4 miliardów monet, w tym 6,1 miliarda jednogroszówek. Pięciozłotówek, czyli monet z najwyższym nominałem mamy w obrocie 314 milionów sztuk.

To wszystko to jednak tylko niewielka część wszystkich pieniędzy, które mamy do dyspozycji. Zdecydowana ich większość jest bowiem w formie bezgotówkowej. Pod postacią gotówki krąży po gospodarce 187,3 mld PLN, natomiast w formie depozytów na rachunkach bankowych znajduje się grubo ponad bilion złotych. Do gospodarstw domowych należy 705 mld PLN depozytów, do firm 269 mld PLN, a do innych podmiotów (m.in. instytucje finansowe, samorządy, ZUS) 108 mld PLN
http://next.gazeta.pl/next/7,151003,...mpaign=FB_Next

Wychodzi, że udział gotówki w PKB to koło 10-11%.
Old February 11th, 2017, 11:53 AM   #377
Vistr
Registered User

Likes (Received): 1501

A1+A2+S8+S14+LK 14+Tunel Średnicowy+KDP+DŁF+0,5 mln m2 biur

Om101, Luki_SL liked this post
Vistr no está en línea   Reply With Quote
Old February 12th, 2017, 02:39 PM   #378
Wolfchen
Registered User

Wolfchen's Avatar

Likes (Received): 852

Quote:
Originally Posted by krzys78 View Post
Kto pierwszy zrobi zdjęcie "pincetki" i tu wrzuci? Dam łajka
Bardzo trudno go dostać. Pofatygowałem się specjalnie do oddziału NBP, ale w kasie pani go nie miała - podobno jeszcze go nie dostali.
Wolfchen no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
finanse, pieniądze

Thread Tools

Posting Rules