daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Belarus

Belarus Беларусь |╗ Minsk | Brest | Viciebsk | Mahiloŭ

View Poll Results: Новыя падфорумы
за 16 76.19%
супраць 5 23.81%
Voters: 21. You may not vote on this poll

Reply

Thread Tools
Old August 29th, 2011, 04:10 AM   #1
Korkh.
Belarus

Korkh.'s Avatar

Aбмepкaвaньнe нoвыx пaдфopумaў

Карацей кажучы, прапанова: дадаць яшчэ адзін вялікі сабфорум "Архітэктура і ўрбаністыка", які ў сваю чаргу складаўся б з двух падфорумаў "Архітэктура" і "Рэстаўрацыя" ( з часам можна будзе дадаць і іншыя форумы) прыкладна так:

Архітэктура і ўрбаністыка: (над назовам можна шчэ падумаць)
- (1)Архітэктура
- (2)Рэстаўрацыя

ці

Архітэктура і ўрбаністыка з падфорумамі:
- Архітэктура і ўрбаністыка
- Помнікі архітэктуры | Рэстаўрацыя

1 "Архітэктура" гэта будзе тэматычны форум прысьвечаны ўжо існуючым будынкам і збудаваньням у Беларусі (у тым ліку і помнікам архітэктуры) напрыклад "Канструктывізм ў Беларусі", "Замкі", "Цэрквы" і г.д. (прапаноўвайце), дзе б размяшчалі інфу, артыкулы, здымкі на адпаведныя тэмы, як узор можна прывесьці форумы ў Ўкраіне, Расеі, Польшчы

2 "Рэстаўрацыя" падфорум які б быў цалкам прысьвечаны рэстаўрацыі помнікаў архітэктуры + цалкам іх аднаўленьне
туды можна ўключыць вялікія рэстаўрацыі (Нясьвіж,Косава, Ружаны, Юравічы, Пустынкі, Любча, Жылічы, Наваградак) + навіны рэстаўрацыі, і іншыя галіны на гэтую тэму, за ўзор можна ўзяць падфорум на Глобусе Беларусі "Хроніка аднаўленьня беларускіх помнікаў"

Мяне хвалюе толькі інтэнсіўнасьць абнаўленьняў разьдзелаў (хаця думаю гэта не такая важная справа, калі параўноўваць з "Праектамі і будаўніцтвам") Наконт запаволеньня форума з-за падзелу, лічу гэта яму не пагражае т.к. створаныя новыя падзелы са старымі амаль не будуць перасякацца.

Думаю, што адной тэмы "Рэстаўрацыя помнікаў" ужо недастаткова і яна выглядае перагружанай і не зусім зручнай для пошука.

Падфорум "Культура і архітэктура" перапрафіліраваць у выключна офтопікавы (кшалту беларускага Skybar)

Выказвайце свае меркаваньні на гэты конт, прапаноўвайце свае ідэі.

Last edited by Korkh.; August 29th, 2011 at 04:22 AM.
Korkh. no está en línea   Reply With Quote
Old August 29th, 2011, 09:22 AM   #2
Tomasz M. Bladyniec
Civil engineer

Tomasz M. Bladyniec's Avatar

Likes (Received): 1629

Ja pakul taho nie padtrymoŭvaju. Takija padzieły majuć sens na forumach, dzie isnuje vielmi šmat vietak i piša šmat karystalnikoŭ. U takim vypadku padzieŭ daje mahčymasć uviesci paradak na forumie. U małych (pakul) forumach, jak Biełaruski, takija padzieły paradkujuć niašmat, a prymušajuć tracić bolej času kab pierachadzić pamiž usimi hetymi katehoryjami. Mnie ŭžo zaraz ciažej nazirać usie cikavyja dla mianie vietki, kali ich razkinuli pa katehoryjach. Prapanuju pačakać, kali vietak budzie tak šmat, što biaz padziełaŭ karystacca nimi stanie niazručna.

Josć takaja praviła, što samyja lepšyja struktury, heta samyja prostyja struktury prapanuju taho trymacca.
Old August 29th, 2011, 03:54 PM   #3
abrakadabr2002
Registered User

abrakadabr2002's Avatar

Likes (Received): 1

Цалкам згодны з Томашем. Яшчэ час не прыспеў для такой структуры.
Old August 29th, 2011, 06:13 PM   #4
BLACK_CAT
Čalaviek

BLACK_CAT's Avatar

Likes (Received): 548

Мне таксама падаецца заўчасным такое драбненнне.
Усё ж, рэстаўрацыя - фактычна неад'емная частка архітэктуры. Да таго ж, узнікнуць цяжкасці ў такіх выпадках:
- комплексная рэканструкцыя гістарырычнай горадабудаўнічай адзінкі.
- аднаўленне страчаных аб'ектаў (гістарычная рэканструкцыя).
І г.д.
Як не круці - але ж, у "рэстаўрацыю" адносіць падобныя тэмы было б ня зусім дакладна.
BLACK_CAT no está en línea   Reply With Quote
Old August 29th, 2011, 07:40 PM   #5
Korkh.
Belarus

Korkh.'s Avatar

Quote:
Originally Posted by Tomasz M. Bladyniec View Post
Ja pakul taho nie padtrymoŭvaju. Takija padzieły majuć sens na forumach, dzie isnuje vielmi šmat vietak i piša šmat karystalnikoŭ. U takim vypadku padzieŭ daje mahčymasć uviesci paradak na forumie. U małych (pakul) forumach, jak Biełaruski, takija padzieły paradkujuć niašmat, a prymušajuć tracić bolej času kab pierachadzić pamiž usimi hetymi katehoryjami. Mnie ŭžo zaraz ciažej nazirać usie cikavyja dla mianie vietki, kali ich razkinuli pa katehoryjach. Prapanuju pačakać, kali vietak budzie tak šmat, što biaz padziełaŭ karystacca nimi stanie niazručna.

Josć takaja praviła, što samyja lepšyja struktury, heta samyja prostyja struktury prapanuju taho trymacca.
Я часткова згодзен, і пэўная рацыя ў тваіх словах прысутнічае. Я таксама супраць неапраўданага драбненьня форуму ці наадворот узбуйненьня за кошт офтопікавых падзелаў. Але ў той жа час я прапаную па сутнасьці з большага абсалютна новыя падзелы, якія зараз на форуме амаль не прадстаўленыя і якія фактычна не будуць перасякацца з ужо існуючымі галінамі, г.зн., што старыя тэмы застануцца на сваіх месцах, ну натуральна акрамя тэмы "Рэстаўрацыі помнікаў", можа шчэ 1-2 тэмы пераедуць з сучаснага "культура і архітэктура" (імхо: не такія ўжо і вялікія змены.)
Я не маю зараз ўпэўненасьці наконт падфорума "Архітэктура", я ўсё ж схіляюся што гэта ўсёткі перспектыва будучыні, але "Рэстаўрацыя" ўжо, на маю думку, перарасла галіну, там зараз 500 пастоў, гэта зусім не зручна дзеля пошуку інфармацыі, здымкаў, назіраньня за дынамікай аднаўленьня, і г.д. У Беларусі не так шмат вялікіх аб'ектаў рэстаўрацыі, таму няма патрэбы ў вялізарнай колькасьці тэмаў, дастаткова 10-15, затое інфармацыя будзе сістэматызавана, і зусім не абавязкова каб яны абнаўлялісь кожны тыдзень, гэта ўсё-жа не будаўніцтва. Гэта будзе своесаблівы аванс на будучыню, бо з чагосьці пачынаць трэба, але і ад зацікаўленасьці іншых таксама залежыць мэтазгоднасьці стварэньня, няма зацікаўлінасьці-няма сэнсу.

А наконт зручнай навігацыі па форуму, можна наўпрост стварыць топік са сьпісам усіх галінак у адпаведных падфорумах, і размесьціць у альфабэтным парадку з лінкамі на іх, і замацаваць у версе на галоўнай форума.

Last edited by Korkh.; August 29th, 2011 at 07:49 PM.
Old August 29th, 2011, 07:47 PM   #6
Korkh.
Belarus

Korkh.'s Avatar

Quote:
Originally Posted by BLACK_CAT View Post
Мне таксама падаецца заўчасным такое драбненнне.
Усё ж, рэстаўрацыя - фактычна неад'емная частка архітэктуры. Да таго ж, узнікнуць цяжкасці ў такіх выпадках:
- комплексная рэканструкцыя гістарырычнай горадабудаўнічай адзінкі.
- аднаўленне страчаных аб'ектаў (гістарычная рэканструкцыя).
І г.д.
Як не круці - але ж, у "рэстаўрацыю" адносіць падобныя тэмы было б ня зусім дакладна.
Прапанаваная вышэй структура, гэта зусім не канчатковы варыянт, а толькі прапанова, дзеля гэтага і стварыў гэтую тэму, каб абмяркоўваць структуру, мэтазгоднасьць, нюансы і г.д.
Old January 22nd, 2012, 11:09 PM   #7
Korkh.
Belarus

Korkh.'s Avatar

Прайшло амаль паўгода, ці зьмяніліся настроі і можна вярнуцца да абмеркаваньня? Якія вашы думкі на гэты конт?
Old January 25th, 2012, 08:54 AM   #8
YourMaj3sty
Registered User

YourMaj3sty's Avatar

Likes (Received): 94

Мое мнение не изменилось,я за)
YourMaj3sty no está en línea   Reply With Quote
Old January 26th, 2012, 03:19 PM   #9
artagonist
Registered User

artagonist's Avatar

Likes (Received): 617

дакладна трэба. увесь час пра гэта ўзгадваю, калі дадаю здымкі з аб’ектаў пад рэстаўрацыяй. увесь час бянтэжыць куды ж іх усё ж дадаваць?! - у тэму Рэстаўрацыя, у тэму Наваградак, у тэму Культавыя збудаваньні ці яшчэ куды!
artagonist no está en línea   Reply With Quote
Old January 26th, 2012, 06:21 PM   #10
Minsk
Registered User

Minsk's Avatar

Likes (Received): 1783

Прапаную стварыць тэму, прысвечаную нашым падарожам. Адна краiна - адна тэма.
Minsk no está en línea   Reply With Quote
Old January 26th, 2012, 09:07 PM   #11
Korkh.
Belarus

Korkh.'s Avatar

Quote:
Originally Posted by Minsk View Post
Прапаную стварыць тэму, прысвечаную нашым падарожам. Адна краiна - адна тэма.
Я не супраць, галоўнае каб расейцы не акупавалі гэту галіну сваімі гарадамі.

Дарэчы, галасаваўка працуе, ці проста ўсім астатнім пофіг?)
Old January 26th, 2012, 09:27 PM   #12
Minsk
Registered User

Minsk's Avatar

Quote:
Originally Posted by Korkh. View Post
Я не супраць, галоўнае каб расейцы не акупавалі гэту галіну сваімі гарадамі.

Дарэчы, галасаваўка працуе, ці проста ўсім астатнім пофіг?)
Ну каб не было прахадного двара, будзм выдаляць)) Я за тое, каб толькi удзельнiкi нашай галiны маглi рабiць трэды на свае падарожжы.

Мне здаецца было б лепей гэтыя тэмы зрабiць як "Праекты i будаунiцтва" - "Нашы падарожжы | Our trips". Штосьцi у гэтым родзе.
Old January 26th, 2012, 09:33 PM   #13
Minsk
Registered User

Minsk's Avatar

Мне здаецца, трэба потым зрабiць ў гэтай тэме ўзор, як будз выглядаць наша галiна пасля абмеркавання, а потым ўжо рабiць.
Old January 26th, 2012, 09:50 PM   #14
Korkh.
Belarus

Korkh.'s Avatar

Quote:
Originally Posted by Minsk View Post
Ну каб не было прахадного двара, будзм выдаляць)) Я за тое, каб толькi удзельнiкi нашай галiны маглi рабiць трэды на свае падарожжы.

Мне здаецца было б лепей гэтыя тэмы зрабiць як "Праекты i будаунiцтва" - "Нашы падарожжы | Our trips". Штосьцi у гэтым родзе.
Ведая не зусім вялікую актыўнасьць нашых фарумчан, лічу галіна не зусім будзе карыстацца попытам, таму на мой погляд лепш бы было проста стварыць падфорум "Замежжа" па аналёгіі з украінскім "Закардоном", дзе б тэмы маглі ствараць і замежныя карыстальнікі, там можна было б абмяркоўваць ня толькі фота, але і праэкты.
Old January 26th, 2012, 09:52 PM   #15
artagonist
Registered User

artagonist's Avatar

ja shilajusia da hetaha varyjanta. Pomniki i usio, szto z imi źviazana tre' adasobić. Vykluczuć blytaninu.
Old January 26th, 2012, 09:59 PM   #16
Korkh.
Belarus

Korkh.'s Avatar

Quote:
Originally Posted by artagonist View Post

ja shilajusia da hetaha varyjanta. Pomniki i usio, szto z imi źviazana tre' adasobić. Vykluczuć blytaninu.
-"Помнікі архітэктуры" будуць агулам (касьцёлы, фартэцыі г.д.) ці кожны помнік асобна?
Old January 26th, 2012, 10:53 PM   #17
wizardist
WTF is Terra VitŠ?

wizardist's Avatar

Likes (Received): 76

Quote:
-"Помнікі архітэктуры" будуць агулам (касьцёлы, фартэцыі г.д.) ці кожны помнік асобна?
А не зашмат будзе мець тысячу на... не патрэбных галін, у якіх будзе па 1-2 запісы?
wizardist no está en línea   Reply With Quote
Old January 26th, 2012, 10:57 PM   #18
Minsk
Registered User

Minsk's Avatar

Мне здаецца, што гэта больш зручней, чым усё разам. Я за тое каб кожнаму будынку свая тэма.
Old January 26th, 2012, 10:59 PM   #19
Korkh.
Belarus

Korkh.'s Avatar

Quote:
Originally Posted by wizardist View Post
А не зашмат будзе мець тысячу на... не патрэбных галін, у якіх будзе па 1-2 запісы?
Асабіста я сам не аматар такога дробнага падзелу, па мне дык лепш па суполкам аб'яднаць.
Old February 7th, 2012, 03:51 PM   #20
artagonist
Registered User

artagonist's Avatar

Quote:
зрабіць падзел на галіны, але ня вельмі дробны:
*замкі
*палацы, сядзібы (сюды ж і паркі пойдуць)
*культавае
*агульнае абмеркаваньне (навіны рэстаўрацыі)

ці то:
*замкі, палацы, сядзібы, фартэцыі
*культавае
*агульнае абмеркаваньне (навіны рэстаўрацыі)

гэта як прапанова. для агульнага...
бо я спадзяюся, што для "памятных мясьцінаў" як МІР, НЯСЬВІЖ і г.д. будуць асобныя тэмы, куды будуць дадавацца матэрыялы пра працы з усімі помнікамі.
Reply

Tags
belarus

Thread Tools

Posting Rules