daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Forume Shtesė > Fotografi > Udhėtime

Udhėtime Your Travel Diaries

Reply
 
Thread Tools
Old March 16th, 2012, 11:50 PM   #1
alket83
Registered User
 
alket83's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 2,265
Likes (Received): 355

Shumllojshmeri Fotosh nga St. Louis MO *_*

Shumllojshmeri Fotosh nga St. Louis ose Saint Louis i Missourit i cili ka nje popullsi reth 3 milione banore i 18 ne Amerik . Karakteristikat qe e vecojne kete qytet jane disa, e para eshte Harku i cili u ndertua ne 1963-1965 dhe eshte po aq i gjat sa i gjere 630 feet ose 192 metra me nje muze nentoke dhe i cili vizitohet nga reth 4 milion vizitore ne vit. Gjithashtu jane zhvilluar lojrat e para olimpike ne Amerik para 106 vitesh ne 1904. Ndodhen reth 150 parqe me parkun me te madh qe quhet Forest Park me nje siperfaqe reth 520 hektar, ne te ndodhet kopshti zologjik, muzeu i arteve muzeu historik nje teater veror dhe shum te tjera. Gjithashtu birprodhuesi #1 ne bot Anheuser-Busch InBev ndodhet ne St. Louis. Pershkruhet nga lumi Mississipi dhe shum kuriozitete te tjera. Disa detaje mund te gjenden dhe ne Wikipidia
1


2
Foto e bere nga siper Harkut


3


4
Vet dora St. Louis mbi kalin e tije.


5


6


7

Last edited by alket83; March 17th, 2012 at 04:17 AM.
alket83 no está en línea   Reply With Quote
Old March 16th, 2012, 11:57 PM   #2
StevenNL
Registered User
 
StevenNL's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: International
Posts: 2,765
Likes (Received): 519

Bukur fotot!!
Ca gjera interesante mund te vizitosh ne St Louis??
StevenNL no está en línea   Reply With Quote
Old March 16th, 2012, 11:59 PM   #3
KingGenti
BANNED
 
Join Date: Jul 2009
Location: Durrės-Trieste
Posts: 10,593
Likes (Received): 2024

KingGenti no está en línea   Reply With Quote
Old March 18th, 2012, 03:51 AM   #4
alket83
Registered User
 
alket83's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 2,265
Likes (Received): 355

Washington ave
8


Delmar ave
9


Citygarden
10


11


12


13


14


15


16


17
alket83 no está en línea   Reply With Quote
Old March 18th, 2012, 08:05 PM   #5
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,218

Qytet shume i rregullt dhe i paster. S'me ka rene mundesia ta vizitoj por ndoshta nje dite do e bej.
7t no está en línea   Reply With Quote
Old March 18th, 2012, 11:14 PM   #6
alket83
Registered User
 
alket83's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 2,265
Likes (Received): 355

Mire se te vish

Tower Grove Park

18


19


20


21


22


23


24


25


26


27


28
alket83 no está en línea   Reply With Quote
Old March 19th, 2012, 01:15 AM   #7
rene1234
Carpe Diem
 
rene1234's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 7,103
Likes (Received): 1385

rene1234 no está en línea   Reply With Quote
Old March 19th, 2012, 11:39 PM   #8
alket83
Registered User
 
alket83's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 2,265
Likes (Received): 355

Forest Park

29


30


31


32


33


34


35


36


37


38


39


40
alket83 no está en línea   Reply With Quote
Old March 20th, 2012, 12:38 AM   #9
Mr_Albalover
Registered User
 
Mr_Albalover's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: London
Posts: 7,079
Likes (Received): 2629

Shume te kendshme fotot Alket
__________________


"Ne, shqiptarėt e anės kombėtare, nuk kemi tjetėr mendim pėrveē ta heqim Shqipėrinė nga balta. Kėrkojmė tė jetojė kombi ynė me gjuhė tė tij, me mendime e me nder tė tij.
Sa shqiptarė janė tė ndershėm, do tė mbajnė tė gjithė mė anėn kombėtare. Ata qė janė zuzarė, shpirtrobėr e bij kurvash, le tė mbajnė mė anėt e tjera."
-Faik Konica
Mr_Albalover no está en línea   Reply With Quote
Old March 21st, 2012, 04:13 AM   #10
alket83
Registered User
 
alket83's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 2,265
Likes (Received): 355

Flmd shoku

Liqeni Creve Coeur


41


42


43


44


45


46


47


48


49
alket83 no está en línea   Reply With Quote
Old March 22nd, 2012, 12:31 AM   #11
alket83
Registered User
 
alket83's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 2,265
Likes (Received): 355

50


51


52


53


Muzeu Historik
54


55
alket83 no está en línea   Reply With Quote
Old March 22nd, 2012, 05:21 PM   #12
SADOSI
Guest
 
Posts: n/a
Likes (Received):

Qyteti ne mes te Amerikes, ne frontierin e vjeter. Harku St. Louis-it nuk duket shume mbreslenes ne foto, por kur afer, sidomos ne maje athere te ben pershtypje. Rrofsh per fotot.
  Reply With Quote
Old March 23rd, 2012, 07:12 AM   #13
alket83
Registered User
 
alket83's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 2,265
Likes (Received): 355

flmd shku, ta mbeshtese mendimin per sa i perket harkut qe nuk duket mire ne foto dhe besoj se eshte nje nga te vetmit objekte qe fotoja nuk arin dot te shfaqe ate emocion qe syri i lire mund te te shfaqe kur e sheh harkur per here te pare. Ose dhe per te disaten here si puna ime. Eshte nje veper arti dhe nje gje e pa zvendesueshme besoj . . .


56


57


58


59


60


61
alket83 no está en línea   Reply With Quote
Old March 23rd, 2012, 08:06 PM   #14
daalbo
Registered User
 
Join Date: Feb 2007
Location: Wash, DC
Posts: 2,969
Likes (Received): 211

Quote:
Originally Posted by StevenNL View Post
Bukur fotot!!
Ca gjera interesante mund te vizitosh ne St Louis??
Harkun dhe ..... harkun. Qyteti eshte sketerre. Kam jetuar me shume se nje vit aty. Qyteti vete eshte nje geto e madhe, hiq 2-3 blloqet e qendres. Forest Park eshte i lezecem, por cdo qytet ka parqe te tilla. Kur jetoja atje, i vetmi vend ku shkohej per te dale ishte ne ndonje qender tregtare. Fotografite ketu jane te bukura, por jane shume te zgjedhura. Tregojne vetem nje pjese fare te vogel te qendres dhe parqet. St Louis e kishte lavdine e tij para nja 50-100 vjetesh por qe atehere gjerat jane bere keq e me keq. Edhe industria e birres i la shendene. Anheuser-Busch u ble nga InBev-i belgo-brazilian dhe ata edhe qendren per Ameriken e zhvendosen nga St. Louis ne New York. Gjithashtu eshte qytet shume malok. Kur e moren vesh qe isha nga Shqiperia (qe kuptohet as qe e dinin cfare ishte), me kane pyetur edhe nese ka zogj atje.

E megjithate, personalisht St Louis e kam pike te dobet dhe psh akoma i ndjek skuadrat e St Louis ne sport megjithese kam gati 12 vjet qe s'jetoj me atje. Por nqs ndonje do te vizitoje ndonje vend ne Amerike, me vjen keq te them qe St Louis eshte ne fund te listes. Ka shume qytete kot ne Amerike por te pakten kane relievin dhe natyren rrumbullak qe i ben terheqes. Per fat te keq, St Louis s'ka asgje. Misisipi eshte aq terheqes sa nje kanal i ujrave te zeze. E vetmja gje natyrore e bukur afer St Louis jane Meramec Caverns, ato shpellat me stalagmitet qe jane permendur edhe ne Aventurat e Tom Sojer te Mark Tuenit.
daalbo no está en línea   Reply With Quote
Old March 25th, 2012, 02:17 AM   #15
alket83
Registered User
 
alket83's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 2,265
Likes (Received): 355

Zona e metros se St. Louis-it ėshtė dukshėm mė e vogėl nė krahesim me qytete te madhaja si Chicago, NYC, LA dhe tė gjithė kanė 3-7 herė mė shumė popullesi.
Sigurisht St Louis nuk mund tė krahasohet me ndonjė prej kėtyre qyteteve, kur ėshtė fjala pėr tė qenė tė gjallė ose kozmopolit.
Shumica e qyteteve nė varg madhėsisė si St. Louis vetėm qė kozmopolit nuk jane.
Ajo qė mua ne tė vėrtetė me pelqen rreth St Louis-it ėshtė se ai ofron shumė gjėra pėr tė bėrė, pa qenė tepėr i zėnė, vend i shtrenjtė, ose stresues pėr tė jetuar.
Njerėzit janė gjithashtu shumė miqėsore dhe arkitektura ėshtė e bukur. Brenda njė rreze 6 milje nga shtepia ime ka nje gjalleri jete nate, njė koleksion i shumellojshem restorantesh, muzetė, parqet, vende koncertesh, ambiente sportive dhe stadiume, disa kolegje dhe universitete, dhe disa lagje shume te bukura dhe te vjetra.


Gjerat qe me pelqejne:

Perqe te shumt/bukur
Nje qytet sporti
Qe njerezit janė pėrgjithėsisht shumė miqėsore
4 stine te dallueshme
Komunitete te ndryeshme
Qytet me hapsira te pafundeta dhe ajri i paster


Gjerat qe admiroj:

The Central West End
Forest Park
Muzeu i Arteve i klasit boteror (pa pagese)
Kopshti Zologjik i klasit boterore (pa pagese)
St. Louis Symphony
Muzeu Historik i Mizurit
Opera Muny
Teatri Fox
Stasioni i trenit (Union Station)
Laclede's Landing
Ted Drews
Toasted Ravioli
Soulard (nje lagje e vjeter)
The Hill (nje lagje Italiane)
West Port Plaza
The Delmar Loop
The Landing
Clayton (zona e milionerave)
Arkitekturen
Komunitete te ndryshem
Parku Tower Grove
The Farmer's Market
The Science Center
Liqeni i St. Louis (atu ku ka nje shtepi dhe Nelly)
Grant's Farm
Kopshti Botanik
The Magic House
Universitete dhe Kolegje te klasit boteror
The Cardinals (skuadra e bejzbollit)
The Rams (skuadra e futbollit amerikan)
The Blues (skuadra e hakit)
Laumeier Sculpture Park
Six Flags
etj . . .


Clayton, zona e bosave ndersa ai pylli ne mes eshte Forest Park


62


63


64


65


66


67


68


69


70


71


72


73


74


75


76


77
alket83 no está en línea   Reply With Quote
Old March 26th, 2012, 04:40 AM   #16
alket83
Registered User
 
alket83's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 2,265
Likes (Received): 355

78


79


8081


82


83


84


85


86


87


88


89
alket83 no está en línea   Reply With Quote
Old March 27th, 2012, 02:31 AM   #17
alket83
Registered User
 
alket83's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 2,265
Likes (Received): 355

Grant's Farm ėshtė njė fermė historike nė St Louis.
Farma tani ėshtė nė pronėsi tė familjes Bush, e cila kishte si prone Anheuser-Busch kompaninė e birres. Ferma ėshtė e mbushur me shumė kafshėve dhe shpende dhe gjithashtu hurja eshte pa pagese
Ferma gjithashtu pėrmban njė kasolle e ndėrtuar nga Grant, e cila ėshtė e vetėmja strukturė e mbetur qe ka vene dore njė president amerikan para se tė marrė detyrėn, dhe behet fjale pikerisht per foton e pare mė poshtė.


90


91


92


93


94


95


96


97


98


99


100


101


102


103
alket83 no está en línea   Reply With Quote
Old March 28th, 2012, 05:26 AM   #18
alket83
Registered User
 
alket83's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 2,265
Likes (Received): 355

104


105


106


107


108


109
alket83 no está en línea   Reply With Quote
Old March 29th, 2012, 04:28 AM   #19
alket83
Registered User
 
alket83's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 2,265
Likes (Received): 355

Grand's Trail, kjo eshte nje rruge vetem ber bicikletat & kembesoret per te bere vrap dhe eshte e gjate 8mi ose reth 13 km. Fotoja 110-111

110


111


112


113


114


115


116


117
alket83 no está en línea   Reply With Quote
Old March 30th, 2012, 05:22 AM   #20
alket83
Registered User
 
alket83's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 2,265
Likes (Received): 355

Te ndryshme

118


119


120


121


122


123


124


125


126


127


128


129


130
alket83 no está en línea   Reply With Quote
Reply

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 04:37 PM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

Hosted by Blacksun, dedicated to this site too!
Forum server management by DaiTengu