daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Ekonomia, Shėrbimet Publike dhe Turizmi. > Turizmi

Turizmi The future of Albanian Tourism.

Reply
 
Thread Tools
Old October 26th, 2006, 12:27 PM   #1
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,276

Club Med Project for Kakome

Project of Kakome Beach by Club Med
7t no está en línea   Reply With Quote
Old October 26th, 2006, 12:34 PM   #2
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,276

Club Med rikthehet nė Kakome

Operatori i njohur francez, do tė rifillojė sė shpejti punimet pėr ndėrtimin e fshatit turistik


Leonard Mitro

Sė shpejti nė Shqipėri do tė rifillojė ndėrtimi i njė prej projekteve mė tė mėdha turistike tė viteve tė fundit, pas pezullimit pothuajse njėvjeēar tė punimeve. "Club Mediterane & Riviera sh.p.k" do tė rinisin nė ditėt e ardhshme gėrmimet nė Nivicė tė Sarandės, pėr ngritjen e fshatit turistik nė Kakome, i konsideruar si njė nga zhvillimet mė tė rėndėsishme pėr infrastrukturėn e turizmit nė vendin tonė. Zv.presidenti i kompanisė franceze, Eduardo Silviero, ka marrė viston nga kreu i qeverisė, Sali Berisha, nė njė takim kokė mė kokė, tė zhvilluar javėn e kaluar nė selinė e Kryeministrisė nė Tiranė. Burime pranė qeverisė konfirmuan pėr "Shqip", se Kryeministri Sali Berisha ėshtė takuar pak ditė mė parė me njė delegacion tė zgjeruar tė pėrbėrė nga zv.presidenti i "Club Mediterrane", Eduardo Silviero, presidenti i kompanisė shqiptare, ‘Riviera sh.p.k", Dritan Ēela, pėrfaqėsuesi i BERZH-it (Banka Evropiane pėr Rindėrtim dhe Zhvillim), Murat Yldirian, presidenti i Fondit Amerikan tė Ndėrmarrjeve, Michael Granoff, si dhe ambasadorja franceze, Francuaz Burlo (Francoise Bouroleau). Vendimit tė Kryeministrit pėr zhbllokimin e investimit i ka paraprirė njė deklaratė e ministrit tė Turizmit, Bujar Leskaj, bėrė mė 16 shtator tė kėtij viti, nė tė cilėn "Club Med & Riviera Sh.p.k" janė ftuar tė vazhdojnė investimin. "Mendoj, se kompania franceze Club Med ėshtė e lirė tė vazhdojė investimin nė gjirin e Kakomesė, investim qė unė personalisht e vlerėsoj shumė tė mirė", ka theksuar nė atė kohė Leskaj. Kjo ka ndodhur pas kapėrcimit tė konfliktit pėr pronėsinė e tokės, zgjidhje qė u dha nga njė vendim i Komisionit Vendor tė Kthimit dhe Kompensimit tė Pronave tė Qarkut Vlorė, i marrė mė 18 korrik 2006, i cili nuk u njohu pronėsinė mbi tokėn banorėve tė fshatit Nivicė. Vullnetin pozitiv pėr tė filluar sa mė shpejt konkretizimin e projektit e ka konfirmuar pėr "Shqip" drejtoresha e Turizmit, nė Ministrinė e Kulturės, Paloka, e cila ka theksuar se tė gjithė janė nė pritje tė zhvillimeve tė mėtejshme. Kėshilli i Zhvillimit tė Turizmit, i ka dhėnė firmės franceze Club Mediterane, titullin "Person i Stimuluar" pėr ndėrtimin e fshatit turistik. Rreth 70 ha tokė nė zonėn e Kakomesė i ėshtė dhėnė firmės "Club Mediterane & Riviera", ndėrkohė qė, sipėrfaqja e ndėrtimit do tė jetė 32,3 ha. Nga ana e specialistėve tė turizmit, ngritja e kėtij fshati turistik pėrkthehet nė investimin mė tė madh nė turizėm, qė nė tė njėjtėn kohė do tė luajė dhe njė rol tė rėndėsishėm nė pėrmirėsimin e imazhit tė vendit, ēka do tė radhitė Shqipėrinė nė hartėn e vendeve tė turizmit elitar. Nė atė kohė, kompania "Club Mediterane" ėshtė shprehur se do tė investojė 75 milionė euro pėr njė resort luksi nė Kakome, shumė qė do tė financohet nga IFC-ja dhe banka tė tjera prestigjioze. Sipas kompanisė, ishte parashikuar qė ky investim tė pėrfundonte nė vitin 2007, por ky afat mund tė shtyhet pas vonesave tė krijuara. "Club MĆ©diterranĆ©e" ėshtė njė kompani franceze, qė operon nė industrinė e turizmit dhe ėshtė prezent nė shumė nga destinacionet ekzotike tė botės. Club Med, ka ndėrtuar 90 fshatra turistike luksoze dhe aktualisht operon nė SHBA, Meksikė, Karaibe, Amerikėn e Jugut, Evropė, Azi dhe nė Australi. Ēdo resor turistik, ofron njė listė tė gjerė shėrbimesh dhe aktivitetesh, tė gjitha tė ofruara nė njė paketė tė vetme. Kompania e filloi aktivitetin mė 1950-ėn, e themeluar nga kampioni belg i vaterpolos, Gerard Blitz.
7t no está en línea   Reply With Quote
Old October 26th, 2006, 12:40 PM   #3
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,276

This thing is larger than i previously thought. Oh and by the way, I like it a LOT
Kakome in a short couple of years will turn into one of the most exclusive tourist resorts in the Balkans. And when i mean resort, i mean like a whole village
7t no está en línea   Reply With Quote
Old October 26th, 2006, 02:41 PM   #4
lakerdar123
BANNED
 
lakerdar123's Avatar
 
Join Date: May 2005
Location: NYC
Posts: 1,879
Likes (Received): 1

******* finally
lakerdar123 no está en línea   Reply With Quote
Old October 26th, 2006, 02:57 PM   #5
dejan
BANNED
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 2,234
Likes (Received): 39

Looks cute. Very pretty
dejan no está en línea   Reply With Quote
Old October 26th, 2006, 07:17 PM   #6
got pidh?
BANNED
 
got pidh?'s Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 129
Likes (Received): 0

it looks nice i hope they build a mix of those houses (with rock like in last pic) cause Albanians are good at that stuff and also some more of those small wooden houses
got pidh? no está en línea   Reply With Quote
Old October 26th, 2006, 09:18 PM   #7
RednBlack
BANNED
 
Join Date: Oct 2006
Location: Tirana
Posts: 112
Likes (Received): 0

Looks awesome!
RednBlack no está en línea   Reply With Quote
Old October 27th, 2006, 08:56 AM   #8
zzibit
Registered User
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,866
Likes (Received): 318

me gusta
zzibit no está en línea   Reply With Quote
Old October 30th, 2006, 07:12 AM   #9
3tmk
Rusty Robot
 
3tmk's Avatar
 
Join Date: Nov 2002
Location: Floor 7½
Posts: 10,716

^me gusta mucho
the location is looking great right now in the wild, and looking at the project it will look even better with some great structures
__________________
3tmk no está en línea   Reply With Quote
Old October 31st, 2006, 10:07 AM   #10
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,276

Club Med have really made a great investment here. Kakome is one of the most exclusive (if not the most) beaches of Albanian Riviera.
Quote:
With French-owned Club Med as tour operator, Albanian partner firm Riviera plans to build 350 elite villas here with 700 beds for 12,000 tourists.

"Kakome Village will be one of the most beautiful in the world. And what's most important, it will put Albania on the map," Riviera's chief Dritan Celaj told Reuters.
7t no está en línea   Reply With Quote
Old November 12th, 2006, 11:52 AM   #11
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,276

Kakome, punimet nė resorin turistik, do tė rinisin brenda vitit

Punimet pritet tė pėrfundojnė pas 1 viti e gjysmė


Fjoraldi Zguro
TIRANĖ-Investitorit francez “Club Med” i kanė mjaftuar disa muaj qė t’i rikthehet punimeve nė Gjirin e Kakomesė, qėkurse Komisioni Vendor i Kthimit dhe Kompensimit tė Pronave tė Qarkut Vlorė, i dha tė drejtė pėr tė vazhduar me projektin ambicioz qė do t’i jepte njė frymėmarrje turizmit shqiptar. I pyetur dje me telefon, Dritan Ēela, administratori i firmės “Riviera”, qė zbaton projektin e ndėrtimit tė fshatit turistik, tha pėr “Shekullin” se punimet nė terren pritet tė nisin shumė shpejt. "Brenda kėtij viti, do tė rinisim punimet pėr ndėrtimin e fshatit turistik nė Kakome",- pohoi Ēela. Sipas tij, nga ky moment do tė duhet tė presim edhe rreth 1 vit e gjysmė, pėr tė parė pėrfundimin e resortit turistik mė tė madh nė vend, i cili mendohet qė tė thithė rreth 20 mijė turistė nė vit. Nga ana tjetėr, kjo strukturė turistike i ka tėrhequr vėmendjen edhe tė dy investitorėve tė tjerė, tė cilėt i janė bashkuar “Club Med”-it. "Ndryshimi i vetėm qė ka ndodhur, ėshtė se janė shtuar edhe dy investitorė tė tjerė, tė cilėt janė Banka Evropiane pėr Rindėrtim dhe Zhvillim dhe Fondi Amerikano-Shqiptar",- vazhdoi Ēela, duke mos dhėnė detaje mbi peshėn qė do tė zėnė kėta investitorė. Gjithsesi, pas shumė peripecish qeveritare, socialiste e demokrate, kompania ka marrė "ok" pėr tė ndėrtuar njė fshat turistik nė kėtė zonė, e cila konsiderohet me potenciale tė larta turistike. Resorti turistik do marrė jetė duke u ngritur pėrballė bregut tė Detit Jon, nė afėrsi tė Sarandės dhe jo shumė larg nga Butrinti, vend i mbrojtur nga UNESKO. Struktura turistike do tė ketė akses direkt prej detit, ndėrkohė qė lidhjet janė parashikuar tė kryhen nėpėrmjet ishullit grek tė Korfuzit. Sipėrfaqja ku do tė ndėrtohet fshati turistik, do tė jetė rreth 70 mijė metra katrorė. Projekti parashikon ndėrtimin e shtėpive me gurė, duke ndėrthurur traditėn vendėse me kėrkesat pėr njė turizėm elitar. Me njė vendim qeverie, korrikun e 2004-ės, subjektit ndėrtues "Riviera" sh.p.k., iu dha leja pėr ndėrtimin e fshatit turistik nė Gjirin e Kakomesė. Asokohe, kompania “Club Mediterane” ėshtė shprehur se do tė investojė njė shumė tė madhe parash prej 75 milionė eurosh, pėr njė resort luksi nė Kakome. Sipas kompanisė, ishte parashikuar qė ky investim tė pėrfundonte nė vitin 2007, por kalvari i gjatė i pronėsisė e vonoi kėtė investim.
7t no está en línea   Reply With Quote
Old November 13th, 2006, 08:46 PM   #12
DanMs
BANNED
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 2,007
Likes (Received): 2

So in 2008 the Club med project would be finished. That's great, just when i go to visit Albania in summer.
DanMs no está en línea   Reply With Quote
Old November 13th, 2006, 11:56 PM   #13
BvizioN
veriori
 
BvizioN's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: Manchester,UK/Mirdite,ALB
Posts: 2,067

That's a bit too long to wait,isnt it?

Been going once a year to Albania (usually in summer) but starting from this year i will be going twice,thanks to BA and Albanian Airlines direct flys!Xmas and New Year home.

As for the project,it looks fantastic!I hope to see more projects like that soon.

Last edited by BvizioN; December 17th, 2006 at 12:21 PM.
BvizioN no está en línea   Reply With Quote
Old November 14th, 2006, 12:11 AM   #14
DanMs
BANNED
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 2,007
Likes (Received): 2

^Well i am going to skip one year this summer because i will be busy doing some stuff here.


But When i go to Albania i will find a new Airport and probably some other positive changes eventually.

They Should do a club-med project for Durres(Golem). That would get a lot of Kosovar tourists...

Albanian American Enterprise Fund is also an investor in this project. My favorite "company".
DanMs no está en línea   Reply With Quote
Old November 19th, 2006, 09:11 AM   #15
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,276

You can see in this map the exact location of Kakome Beach

7t no está en línea   Reply With Quote
Old November 23rd, 2008, 05:05 AM   #16
Scanderbeg
nacionalisti
 
Scanderbeg's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: Melbourne/Prishtina
Posts: 946
Likes (Received): 254

Kakome, banoret rrahin 3 punetore
Bardhyl Bejko
E Shtune, 22 Nentor 2008

Sarande- Banore te maskuar te Nivices, keqtrajtojne tre punonjes te firmes qe do te ndertoje fshatin turistik ne Kakome te Sarandes. Mes te lenduarve edhe kryetari i lagjes "Baba Rexhepi" te qytetit bregdetar, Erbap Stroka, ndersa policia pasi ka marre denoncimin nuk ka mundur dot te hyje ne zone, pasi nje turme grash e te moshuarash ka bllokuar rrugen hyrese. Cdo ore qe kalon situata ne Kakome shkon drejt dhunes se pershkallezuar, kurse firma "Riviera" nuk mundet dot prej nje kalvari 4 vjecar, qe te nise punimet per ngritjen e 400 godinave qe do i sherbejne projektit ambicioz. Nga ana tjeter mjetet qendronin te bllokuara ne Gryken e Brodanit nga ana e banoreve te mbeshtetur edhe nga kryekomunari i Lukoves, Vladimir Kumi. Edhe dje policia nuk ka mundur te nderhyje, pervec faktit se ka kryer verifikime formale per dhunen ndaj tre personave, duke mos shoqeruar asnje te dyshuar.

Ka qene ora 10:00 kur Erbap Stroka, se bashku me dy te tjere, me fraktura ne trup e fytyre, jane paraqitur ne komisariatin e Sarandes. Ata kane denoncuar banore te Nivices se i kane sulmuar me sende te forta dhe te maskuar, ndersa kalonin ne kete zone per pune personale sipas pretendimeve te tyre. Menjehere drejt Nivices jane nisur tre automjete policie, qe moren lajmin per ushtrim te dhunes ndaj punetoreve te firmes. Por pikerisht te Gryka e Brodanit, i priste nje tjeter turme banoresh, kete here gra dhe te moshuara. Duke bertitur dhe share, grupi i grave ka zmbrapsur efektivet dhe vetem pas negociatave disa oreshe, uniformat arriten te futeshin ne zone per te kryer hetime. Banoret mohuan faktin te kishin ushtruar dhune, ndersa akuzuan firmen per provokime. Por punonjesit e firmes nuk kane levizur prej dy javesh nga vendi dhe qendrojne te bllokuar duke mos kryer asnje veprim. Grupi i policeve ka qendruar ne zone per cdo situate te papritur. Madje nje prej mjeteve te tonazhit te rende, i eshte hequr forcerisht dera kryesore. Ne Kakome dje kane ardhur perforcime edhe nga policia e Vlores. Edhe gjate dites se djeshme banoret zhvilluan proteste duke kerkuar largimin e firmes, pasi tokat jane ne pronesi te tyre dhe se ceshtja ishte derguar ne gjyq. Kjo situate e paprecedente nuk arrihet te zgjidhet as nga policia e Vlores dhe cdo dite qe kalon humbja e firmes "Riviera" shkon ne disa milione leke, pasi projekti ka afate per zbatim. Me gjithe hetimet e zhvilluara pergjate dites se djeshme per rrahjen e tre personave nga banoret e Nivices, policia nuk ka kryer asnje shoqerim apo ndalim te te dyshuarve, edhe pse autoret kane perdorur maska dhe kane vene ne rrezik jeten e te demtuarve. Kryekomunari i Lukoves, Vladimir Kumi, hodhi poshte akuzat e tre personave, duke thene se banoret nuk kane sulmuar punonjesit e firmes, ndersa kerkoi zgjidhjen e kesaj situate.

Vendoret: Protesta e banoreve, e drejte

Kryetari i komunes se Lukoves, Vladimir Kumi, thote se ndodhet ne Kakome per te mbrojtur territorin e komunes. "Ne e kemi derguar ceshtjen ne gjykate. Por ka segmente qe kerkojne te krijojne situata te renda ne Kakome", shprehet Kumi. Ai fajeson per situaten policine e Vlores dhe te njejtin qendrim ka mbajtur edhe kryetari i keshillit te komunes, Shuaip Duka. "Protesta e banoreve eshte e drejte sepse eshte shkelur ligji", tha ai per gazeten "KJ".
Scanderbeg no está en línea   Reply With Quote
Old August 1st, 2011, 05:15 AM   #17
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,276

[AL] Kakome Tourist Resort

This project by Riviera Sh.p.k is currently under construction. A resort of 350 elite villas with 700 beds, expected to accommodate 12,000 tourists.


read more: http://www.tntmagazine.com/travel/de...#ixzz1TjtpxkVQ

7t no está en línea   Reply With Quote
Old August 2nd, 2011, 11:58 AM   #18
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Ky projekt ka vdekur...
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old August 2nd, 2011, 09:34 PM   #19
rene1234
Carpe Diem
 
rene1234's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 7,149
Likes (Received): 1443

Quote:
Originally Posted by Tartanzan View Post
Ky projekt ka vdekur...
Projekti eshte duke u ndertuar..vetem se eshte terhequr Club-Med dhe tani drejtohet nga Riviera sh.p.k..gjithsesi terheqja e Club-Med ishte nje humbje shume e madhe
rene1234 no está en línea   Reply With Quote
Old August 2nd, 2011, 09:37 PM   #20
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Quote:
Originally Posted by rene1234 View Post
Projekti eshte duke u ndertuar..vetem se eshte terhequr Club-Med dhe tani drejtohet nga Riviera sh.p.k..gjithsesi terheqja e Club-Med ishte nje humbje shume e madhe
Ashtu? Nuk e dija. Ka ndonje foto apo faqe te Riviera Sh.P.K. per te pare se si kane vajtur punimet? Faqja zyrtare e Riviera Sh.P.K. nuk punon.
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Reply

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 08:54 AM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

Hosted by Blacksun, dedicated to this site too!
Forum server management by DaiTengu