search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Romania & Moldova > Development Forums > South–East Region > Constanța Metro Area

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old November 13th, 2017, 10:06 AM   #2981
AT30
Rise and Shine

AT30's Avatar

Likes (Received): 4297

Care sunt cele mai industrializate, agrare si digitalizate judete ale Romaniei

cosinus1982 liked this post
AT30 no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old November 14th, 2017, 08:17 AM   #2982
AT30
Rise and Shine

AT30's Avatar

Likes (Received): 4297

Harta economică: Județele unde investitorii străini fac legea

cosinus1982, garcia.calavera liked this post
AT30 no está en línea   Reply With Quote
Old November 14th, 2017, 11:23 AM   #2983
garcia.calavera
Registered User

garcia.calavera's Avatar

Likes (Received): 686

si deloc surprinzator unde sunt strainii e PIB mare , e somaj scazut , salariul mediu este mai mare , si SOCANT: unde sunt investitori romani si firme de stat e cea mai mare si cumplita saracie din tara. Ai dracu straini vin sa ne ia tara si sa ne fure
garcia.calavera no está en línea   Reply With Quote
Old November 14th, 2017, 01:41 PM   #2984
kreanga
Registered User

kreanga's Avatar

Likes (Received): 604

Aia e stire gen ANTENA 30

Statul paralel
Fortele oculte care ataca leul
etc etc

the old rax, reverse liked this post
kreanga no está en línea   Reply With Quote
Old November 15th, 2017, 01:42 PM   #2985
TheImmortal
Nemuritoru'

Likes (Received): 151

au decopertat Soveja intre Tomis si giratoriul de la Lidl - stie cineva DE CE? Strada aia era cat se poate de ok...

In schimb, 500m mai incolo, au nenorocit intersectia de la City pe-o carca de bani - pasajul pentru pietoni este la 50-70m de trecere, reprezentand practic un accesoriu' de design (futuristic, chiar), timp in care cei cu carucioare (de copii au ba) tre' sa salte peste-o bordura de 20cm...cam de 5ori pt fiecare traversare.

S-au grabit sa decoperteze si...au fugit. E asa de-o saptamana, timp in care eu inca astept 'the better Constanta'

kreanga, Saila, garcia.calavera liked this post
TheImmortal no está en línea   Reply With Quote
Old November 15th, 2017, 03:58 PM   #2986
the SI
hell no!

the SI's Avatar

Likes (Received): 1338

speranta moare ultima

My blog
the SI no está en línea   Reply With Quote
Old November 16th, 2017, 05:37 AM   #2987
sim.plicity
Registered User

Likes (Received): 64

La cate conducte si cabluri care incep niciunde si duc nicaieri au ingropat astia prin Constanta de-a lungul anilor,tu te miri de o strada care se asfalteaza desi e inca buna?...Nu e decat reteta clasica de sifonare a banilor publici in care au devenit experti toti trepadusii astia din administratie.
sim.plicity no está en línea   Reply With Quote
Old November 16th, 2017, 11:04 AM   #2988
TheImmortal
Nemuritoru'

Likes (Received): 151

Ma mir, da, m-as fi asteptat sa se adapteze. E '17, ffs, ne modernizam si noi in administratie?

Aparent nu, tunurile sunt tot pe sosele facute fix ca cea de dinainte ('au mai prost) si cosuri de gunoi la 4x pretul care, in niciun an, mai exista in proportie de nici 20%.

Au facut soseaua (e drept, doar juma' de sens) si, cu asta, au mai hranit vreo 10-20 de guri. Din administratie si de la baietii de la Confort Urban, dar tot guri sunt. It's all for the better...

kreanga liked this post
TheImmortal no está en línea   Reply With Quote
Old November 18th, 2017, 12:53 PM   #2989
4Dimensional
4D

4Dimensional's Avatar

Likes (Received): 2487

La Roma, la Academia di Romania si la Casa del Cinema, s-a desfasurat in perioada 10-12 noiembrie 2017, Zilele filmului romanesc - ProCult. In cadrul galelor s-a prezentat si documentarul "Constanta saizecisicinci", in regia lui Tudor Chirila. Iata ce se scria in avanpremiera:

Quote:
În noiembrie 2016, Teatrul Dramatic Constanţa a aniversat 65 de ani de la înfiinţare. O echipă TVR a documentat evenimentul, ce putea părea unul obişnuit în asemenea circumstanţe. Dar, intervievandu-i pe numeroşii participanţi la festivităţi, atât pe oaspeţii descinşi la faţă locului cât şi pe cei ce trăiesc acolo, suişurile şi coborâşurile lăcaşului de cultură în toţi aceşti ani au căpătat spre surprinderea tutor proiecţii nebănuite, nemaiîntâlnite în legătură cu alte teatre din România.
Textul de mai sus este extrem de fin si de subtil, dar realitatea din documentar e tragica! Tudor Chirila a afirmat ieri la Radio Romania Actualitati, ca in noiembrie 2016 a descoperit un oras Constanta foarte trist si distrus, un oras in nuanțe de gri in afara sezonului estival, iar oamenii erau efectiv deprimati. Toata aceasta traire este surprinsa foarte bine in documentarul "Constanta saizecisicinci", care, zice Tudor Chirila, a fost foarte bine primit in Italia, dar care a socat asistența!

http://www.hotnews.ro/stiri-film-221...-noiembrie.htm

Eu nu am mai multe date despre acest documentar, dar poate ca va aparea pe undeva chiar si filmul.

reverse, the old rax, kreanga, TheImmortal liked this post
4Dimensional no está en línea   Reply With Quote
Old November 18th, 2017, 10:14 PM   #2990
the old rax
Registered User

Likes (Received): 1750

Prietene 4Dimensional, in 30 de ani am fost in Constanta doar odata, in 2007. Orasul meu drag pe care l-am gasit GRI- era gri in 1989 ,era gri in 2007. Si asta vara, in ciuda luminilor si reclamelor luminoase de pe bulevarde ( ceva care-l facea pe Nea Ceasca sa se rasuceasca in mormint). Sint asa de multe care fac un oras GRI si atit de putine ca sa-l readuci la viata. Cel mai rau am fost impresionat de oameni ( inclusiv) amici care pareau deprimati, fara vlaga, neinteresati in NIMIC! A fost trist in special venind de aici unde necunoscutii isi spun " hello" daca se intilnesc pe aceasi poteca, trotuar, alee . Si asa mai departe....
Old November 19th, 2017, 11:30 AM   #2991
garcia.calavera
Registered User

garcia.calavera's Avatar

Likes (Received): 686

meanwhile in Cluj

http://citynews.ro/eveniment/foto-pa...rie-cu-doi-ani

"Parkingul este dotat cu un demisol, parter și cinci etaje, oferind un număr de 376 de locuri de parcare locuitorilor din zonă." , si nu e decat al 9-lea parking urias care se face in oras , nu la mama dracu intr-o statiune goala 9 luni pe an !
garcia.calavera no está en línea   Reply With Quote
Old November 19th, 2017, 12:44 PM   #2992
kreanga
Registered User

kreanga's Avatar

Likes (Received): 604

Clujul e in alta liga... (+ Timisoara, Oradea, Sibiu, etc)
Old November 19th, 2017, 01:29 PM   #2993
4Dimensional
4D

4Dimensional's Avatar

Likes (Received): 2487

Quote:
Originally Posted by the old rax View Post
Orasul meu drag pe care l-am gasit GRI- era gri in 1989 ,era gri in 2007. Si asta vara, in ciuda luminilor si reclamelor luminoase de pe bulevarde (...) Sint asa de multe care fac un oras GRI si atit de putine ca sa-l readuci la viata.
Exista o modalitate foarte usoara de a schimba griul orasului. Si anume uniformizarea culorilor blocurilor. Cum se stie, Constanta are o bogata "zestre" de blocuri comuniste, este al treilea oras din Romania dupa Bucuresti si Timisoara la numar de apartamente in aceste blocuri. Fiecare fatada de apartament a fost vopsita individual fara nicio noima, dupa reabilitare sau nu. Asa ceva mai vezi doar in orasele sarace din Romania sau din Bulgaria. Griul Constantei va disparea doar daca primaria va apela la un program european de vopsire uniforma a blocurilor.

Constanta

Bucuresti

the old rax, Saila liked this post
4Dimensional no está en línea   Reply With Quote
Old November 19th, 2017, 01:36 PM   #2994
the SI
hell no!

the SI's Avatar

Likes (Received): 1338

bucurestiu arata cat de cat "decent" pe marile blv.

dar pe de alta parte, se poate si asa

My blog

the old rax liked this post
the SI no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
constanta, europe

Thread Tools

Posting Rules