daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Bulgaria > Regional Bulgaria > Sofia

Sofia Buildings | Сгради

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old May 14th, 2012, 01:07 AM   #81
stil
Registered User

Likes (Received): 61

Quote:
Originally Posted by tonyyyy View Post
Вчера ми се наложи да бъда на Ломско шосе м-у 8 и 9 часа и за това време по безумието велоалея на Ломско шосе минаха точно 0 велосипедисти.
Аз пък минах от 9 до 10 и преброих 27.
Ами сега? Стъкмистика ли ще правим?
stil no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old May 14th, 2012, 01:11 AM   #82
tonyyyy
BANNED

Likes (Received): 521

Quote:
Originally Posted by stil View Post
Аз пък минах от 9 до 10 и преброих 27.
Ами сега? Стъкмистика ли ще правим?
Ами чудесно постижение за 70 000 -но кварталче, като прибавим факта че днес беше неделя и най-вероятно просто са спортували, направо чудесен резултат. Напълно оправдава наличието на велоалеята точно там, направо съм сразен.
tonyyyy no está en línea   Reply With Quote
Old May 14th, 2012, 01:30 AM   #83
stil
Registered User

Разбра се, че имаш негативно мнение за велоалеите. Смисълът на горният ми пост беше в посока да престанеш да го натрапваш. Още повече, когато не го подкрепяш с разумни доводи. "Доказателства" от типа на "бях там между 5 и 6 и видях/не видях 0/500 велосипедиста" са несериозни, да не кажа нещо по-силно.
Old May 14th, 2012, 01:40 AM   #84
tonyyyy
BANNED

Quote:
Originally Posted by stil View Post
Разбра се, че имаш негативно мнение за велоалеите. Смисълът на горният ми пост беше в посока да престанеш да го натрапваш. Още повече, когато не го подкрепяш с разумни доводи. "Доказателства" от типа на "бях там между 5 и 6 и видях/не видях 0/500 велосипедиста" са несериозни, да не кажа нещо по-силно.
Малко по-горе съм изложил аргументите защо е неподходящо мястото на тази велоалея. Ако си беше направил труда да го прочетеш....
А защо да не изказвам отрицателното си мнение от кога това е забранено. Напротив около 0,01% от населението натрапвате мнението си по въпроса на останалите. Ако имаше допитване в Надежда 95% щяха да са против алея там. Само че нали партийната повеля сега е да се правим на велосипедисти, едно време са строили плавателен канал понеже имало в Москва нищо ново цирк....

Last edited by tonyyyy; May 14th, 2012 at 01:45 AM.
Old May 14th, 2012, 01:59 AM   #85
Dragger
facebook.com/spasisofia

Likes (Received): 9825

tonyyyy, в Мадрид има магистрални пътища с по 5 ленти, че и повече във всяко платно. Познай какво? В час пик са задръстени! Има опашки с километри от влизащи в Мадрид и вечер от излизащи от Мадрид автомобили! Става въпрос за ОГРОМНО количество автомобилен трафик. Както предполагам знаеш, когато се построи широк път, той не решава изцяло проблема, просто генерира още повече трафик.

Така че доводите ти за велоалеите по Ломско са супер несъстоятелни. Най-малкото защото българите още нямат традицията да карат велосипеди. Липсата на велоалеи съвсем няма да помогне на този проблем. Затова трябва да се стимулира алтернативните на колата видове транспорт - трамвай, метро, колело. Като има хипер задръстване по Ломско и свободна лента за колелета, решението е просто. Взимаш си колело и като пич задминаваш задръстилите се коли!
Dragger no está en línea   Reply With Quote
Old May 14th, 2012, 02:17 AM   #86
vass
Registered User

vass's Avatar

Likes (Received): 451

Една алея никога няма да генерира сериозен трафик ако започва и свършва в нищото. Ако се свърже с центъра, с останалите велоалеи, ако се осигури подходящ осветен маршрут за тази алея, и тогава не се използва, тогава вече можем да говорим за липса на желаещи да я използват. Сега и да иска човек не може да я ползва, защото е безсмислено.
vass no está en línea   Reply With Quote
Old May 14th, 2012, 02:30 AM   #87
tonyyyy
BANNED

Т.е. ако адаптираме малко един стар виц.
- Ето направихме ви и велоалея.
- Ама ние нямаме велосипедисти другарю Борисов.
- Нищо, ние и велосипедисти ще ви направим.

В страните които непрекъснато давате за пример е имало велосипедисти за движението на които са направени алеите. Тук се опитват да правят обратното, но това никога няма да стане. И 100 км. алеи да има пак нищожен процент ще ползва велодипед като транспортно средство. Виж за удоволствие да, дори и аз карам макар и рядко но не на 5 метра от 100 автомобила, а в парка и извън София. Това е поредният обречен на неуспех жалък опит на жабата да се прави на кон. Жалкото е че парите хвърлени за това можеха да отидат за нещо нужно днес и сега, веднага.
Old May 14th, 2012, 08:27 AM   #88
Chilio
Небостъргачевград

Chilio's Avatar

Likes (Received): 8972

Te щото на запад са толкова глупави и балами да карат колела, а само българите сме хитри и тарикати да ходим навсякъде, ако може и до тоалетната, с кола, без да зачитаме каквито и да е правила и да не пазим никого ... И знаеш ли, в страните, за които стана въпрос, е имало велосипедисти, защото винаги шофьорите са ги пазили, а не са карали като хуни. Тук такива противници на велосипедистите като тебе ще направят всичко възможно да сгазят велосипедиста с колата или да го натикат в контейнерите за боклук, само и само да го откажат от колелото. Ето затова у нас трябват отделни защитени велоалеи, за да може хората да преодолеят страха да излезат на джунглата на пътя незащитени от тон-два ламарина от другите диви участници в движението. Защото в Германия велосипедистът излиза на платното необезпокояван и всички шофьори му отдават предимство, а тук за да излезеш на платното трябва да си самоубиец.
Chilio no está en línea   Reply With Quote
Old May 14th, 2012, 09:30 AM   #89
digitalman
Registered User

Likes (Received): 6

Не мога да си обясня това негативно отношение към една идея, която би трябвало да носи само положителни емоции. Самият аз карам всеки ден детето с кола до училище, но ако имаше малко по-добри условия на пътя,сигурно и с колелетата бихме ходили. За момента само събота и неделя използваме велосипеди и поне в Младост ми се струва, че има доста хора по алеите. Едва ли ще стигнем нивото в Холандия, но във всеки случай със сигурност трябва да поощряваме такива алтернативни начини за придвижване. Няма разумен довод който да ме убеди, че напротив - трябва да се стимулира използването на автомобили.
Бях чел преди години как петролната криза през 70-те години променя политиката в Дания и почват да търсят независимост от използването му (като държава силно зависима от вноса на петрол). Сега намерих подобна статия - но на Английски:

http://ec.europa.eu/environment/inte...pdf/205na1.pdf

накратко една извадка (това във връзка, че там е имало велосипедно движение и един вид затова са направени алеи и т.н.):
"The popularity of cycling declined during the 1950s and 1960s in Denmark, Germany, and the Netherlands, but the introduction of sustainable transport and land use policies since the early 1970s dramatically increased bicycle use."
digitalman no está en línea   Reply With Quote
Old May 14th, 2012, 09:44 AM   #90
chevyvolt
Registered User

chevyvolt's Avatar

Likes (Received): 27157

Да вметна още един аспект в защита вело-инфраструктурата.

България е един от най-големите производители на велосипеди в Европа, при това производителите са български, а не изнесени производства на чужди компании.
Old May 14th, 2012, 11:28 AM   #91
tonyyyy
BANNED

Първо заради хунското нашествие вече на практика не шофирам в София от години. Ползвам градски транспорт основно метро и ходя пеша въпреки ужасните тротоари където въобще ги има, но това не ме спира да го правя. Улиците са лоши, до преди години направо ужасни и пак имаше толкова коли. Градският транспорт и сега е зле, преди беше пълна мизерия и пак беше пълен. Само многото желащи да ходят с колело на работа чакат създаването на идеалните условия за това и веднага ще започнат да го правят. Да бе да.
Единствено жалко за милионите които ще отидат за това защото е моделно а НА РАБОТА пак с велосипед ще ходят няма и 1% от хората.
Това че еди къде си в страна с която нямаме абсолютно нищо общо в какъвто и да било аспект няма никакво значение.
А специално случая с Ломско мястото е избрано направо идиотски след като заради пестене на средства булеварда не беше разширен. Решение което по принцип приветствам защото по 3 ленти в посока щяха да са напълно достатъчни, а спестените пари да отидат за нещо друго, но уви.
Old May 14th, 2012, 01:10 PM   #92
Dragger
facebook.com/spasisofia

Пак опираме до любимия ми парадокс. Защо винаги трябва да гледаме на АБСОЛЮТНО всичко от лошата му страна? Ама едно нещо няма дето да не сме го оплюли:

светофар на СОП и Симеоновско,
малко кръгово на Бистрица и СОП,
АМ Люлин свършвала в двулентов път при Люлин,
нямало инфра над Младост 3,
нямало достъп на дружбенци до МС Цариградско,
били издигали страничните ленти на кръстовището при кулата, вместо да вкопават средните ленти,
Южният парк бил станал кич,
били сменили цвят на някоя МС и станало като напикано (с предния цвят пък било като осрано),
откъде накъде велоалеи по Ломско?,

да продължавам ли?

ЕДНО нещо не го похвалихме, ЕДНО! Супер неблагодарни сме, а София толкова много се разви в последните десет години. И продължава да се развива. Ама пък напук на развитието й и ние ще продължаваме да си плюем и храним, колко му е...

За велоалеите очевидно можем да си спорим вечно. Явно не трябва да гледаме глупавите западноевропейци, нали не искаме да им подражаваме и да стигаме техните стандарти на живот, та за какво да ни пука и за пустите му велоалеи. Пак повтарям - като няма велоалеи как аджеба хората ще си изградят навика да карат колело? за ходенето с колело до работа - не е казано, че трябва до работа да ходиш с колело, можеш с него да отидеш до най-близката МС и да си хванеш метрото!
Old May 14th, 2012, 01:38 PM   #93
bobsunbobsun
Registered User

bobsunbobsun's Avatar

Likes (Received): 8

@tonyyyy, Относно това, че Ломско не се ползвала велоалеята писах по-горе каква е причината. Мога да дам пример за точно противоположния случай - алея, която се ползва ежедневно и от много колоездачи - тази на бул. Евлоги Георгиев. Но тя, за разлика от тази в Надежда има някакъв смисъл, защото свързва основни точки в тази част на града (НДК, до което може да се стигне по Витошка и по България(с малки уговорки), Графа/МС В.Левски, Орлов мост, Я. Сакъзов, както и трите парка - Южен/зад Хилтън, Борисовата градина и Парк Оборище.
bobsunbobsun no está en línea   Reply With Quote
Old May 14th, 2012, 01:41 PM   #94
Pro Pain
Registered User

Pro Pain's Avatar

Likes (Received): 4

Понякога ми си мисля, че колкото и разумни доводи да дадеш на някои хора, за тях е непосилно да си извадят главата от дупката в която са я завряли, за да ги видят.
Pro Pain no está en línea   Reply With Quote
Old May 14th, 2012, 02:02 PM   #95
ivojekov
Registered User

Likes (Received): 4186

Айде и аз да кажа че ходя с колело на работа всеки ден когато времето го позволява и не ползвам нито сантиметър велоалея (от Младост 3 до Галакси център на Шипченски проход). Та наблюденията ми са че страшно много хора (поне по моето трасе) карат колелета когато времето се затопли но явно след като се сблъскат с отчайващите условия след време оредяват. От което следва че ако има равни, чисти, безопасни и най-вече удобни за повече хора трасета за каране ние "будалите" на две колела ще станем много повече Всъщност тази събота пак ще се преброяваме и дано се окажем повече от преди три години (http://velobg.org/19-may-2012).
ivojekov no está en línea   Reply With Quote
Old May 14th, 2012, 02:56 PM   #96
dunderm
Registered User

dunderm's Avatar

Likes (Received): 312

Аз да изкажа възхищението си от идеята за велоалея по бул. Братя Бъкстон! До снощи нямах представа, че се включва в проекта. Това ще е страхотна връзка (като изключим една малка павирана част) на велоалеята по бул. Цар Борис III с пространството при резиденция Бояна, а оттам и нагоре към Бояна и Витоша.

Доколкото разбрах, даже ще бъдат 2 велоалеи от двете страни на булеварда по 1.5 м. широки. И ще са от външната страна, т.е. не до пътя, ами чак след тротоара. И отделени с някаква бетонна стеничка от самия тротоар.

Аз лично живея в Киноцентъра. Ползвам доста често колело, а напоследък и доста от съседите се зарибиха. Тази велоалея ни идва дюшеш За центъра или на изток обаче ни липсва една пасарелка долу при Шела за да можем да пресичаме околовръстното без да минаваме през детелината. Дано не се окажа прав, но явно единственият начин да я направят е след като се случи някоя беля...
dunderm no está en línea   Reply With Quote
Old May 14th, 2012, 03:04 PM   #97
Dragger
facebook.com/spasisofia

Пратете общо писмо до Столична община именно с такова запитване. Може пък и да ви решат проблема
Old May 14th, 2012, 03:42 PM   #98
NotToday
инженерче

NotToday's Avatar

Likes (Received): 57

Quote:
Originally Posted by dunderm View Post
Доколкото разбрах, даже ще бъдат 2 велоалеи от двете страни на булеварда по 1.5 м. широки. И ще са от външната страна, т.е. не до пътя, ами чак след тротоара. И отделени с някаква бетонна стеничка от самия тротоар.
Велоалеята е 1метър + 2х0,25см бетонови ивици. Отделена е от пътя но чрез зелена ивица.

Демек - бордюр 35/18 - зелена ивица 1,50м - велоалея 1,50м - асфалтова тротоар 1,50м.
Бетонова стеничка няма.

Единственото което ме притеснява, е че по проект се правят джобове за спирките и там !! волетрасето минава през този джоб. Не ми е много ясно ако има спрял автобус/тролейбус какво се случва?! То е ясно де - колоездача си минава по тротоара зад спирката.

Last edited by NotToday; May 14th, 2012 at 09:53 PM.
NotToday no está en línea   Reply With Quote
Old May 14th, 2012, 03:46 PM   #99
satanism
Registered User

satanism's Avatar

Likes (Received): 5454

нещо объркахме мерните единици май....
satanism no está en línea   Reply With Quote
Old May 14th, 2012, 11:34 PM   #100
stil
Registered User

Quote:
Originally Posted by tonyyyy
Малко по-горе съм изложил аргументите защо е неподходящо мястото на тази велоалея. Ако си беше направил труда да го прочетеш....
ОК, приемам, че грешката е моя (дали?). Нека направя ВТОРИ опит, в който ще включа и цитати от последните ти мнения.

Quote:
Напротив около 0,01% от населението натрапвате мнението си по въпроса на останалите.
………………….
Какво значи "се ползва доста" колко души ходят на работа с колело 100, едва ли са и толкова при квартал от над 100 000.
…………………
Единствено жалко за милионите които ще отидат за това защото е моделно а НА РАБОТА пак с велосипед ще ходят няма и 1% от хората.
Съвременните демократични общества не се управляват чрез проста аритметика от типа 50+1, както примитивно си представяш нещата – щом сме мнозинство, ще „цакаме” малцинството, както и когато ни приляга. По абсурдната ти логика не би трябвало:
да съществува специализирана инфраструктура за хора с увреждания – щото са пренебрежимо малко като процент;
или пък пешеходни пътеки, надлези и подлези – по тях минават много по-малко пешеходци спрямо общия брой телесна маса транспортирана от Негово Величество Автомобила;
а БДЖ, за какво ни е? – там пътуват само пенсионери, ученици и други социално слаби прослойки;
изобщо защо се наливат милиони средства в социални помощи за бедни и безработни?*

Именно тук е ролята на демократичната държава, която балансирайки между различните видове интереси трябва да се намеси адекватно. И понякога тази намеса е на страната на малцинството, нищо че е „само” 1 или дори 0.01 процента. Понякога зад презрения от теб десетичен знак могат да се крият хиляди и дори милиони съдби и проблеми.

Общото между гореспоменатите прослойки е терминът „уязвимост”. Подобно на пешеходците, като участници в движението по пътищата велосипедистите са в неравностойно положение спрямо автомобилистите, защото са много по-бавни и са лишени от стоманената „броня” на автомобила. Те са уязвими и трябва да им се обръща специално внимание чрез създаването на подходящо законодателство, политики и изграждане на специфична инфраструктура. Макар и малцинство, велосипедистите са РАВНОПРАВНИ участници в движението ПО ЗАКОН и като такива имат своите си потребности, които трябва да бъдат уважавани.

*Не съм фен на аналогиите при воденето на дискуссии, а току що направих няколко. Но това понякога е единственият начин да се противопоставиш на „доводите” на хора, чиито хоризонт на мирогледа не надхвърля върха на собственият им нос

Quote:
Ами чудесно постижение за 70 000 -но кварталче, като прибавим факта че днес беше неделя и най-вероятно просто са спортували, направо чудесен резултат. Напълно оправдава наличието на велоалеята точно там, направо съм сразен.
По същата ти логика, мога да те сразя така: Било е неделя, хладен, ветровит и дъждовен пролетен ден – повечето хора са си почивали по домовете. Или пък петък, последен работен ден – всички се юрват на колите, щото след работа отпрашват направо за село (“Надежда” е работнически квартал), на почивка в провинцията или Бог знае къде…
Да беше положил повече усилия да си организираш „измерването”. И стани по-раничко, защото много хора започват работа в осем, че и преди това. Всъщност, забравих, ти си спец по стъкмистиките и като такъв, за теб темата представителност на изследването е като горещ картоф.

Quote:
За сметка на това ако това … [велоалеята, бел на stil] беше трето платно в посока цетър щяха да минат поне няколко стотин автомобила и да не стоят на светофарите.
……………..
Друг е въпроса че на Ломско тази алея пречи и то много. В посока център са 2 платна. Като спре кола в едното или някой чака за ляв завой към пряка остава на практика една. Това предизвиква задръствания, а през това време на практика цяло платно стои празно.
……………..
А специално случая с Ломско мястото е избрано направо идиотски след като заради пестене на средства булеварда не беше разширен. Решение което по принцип приветствам защото по 3 ленти в посока щяха да са напълно достатъчни, а спестените пари да отидат за нещо друго, но уви.
Едно и също нещо казано ТРИ пъти.
Разбира се, че не е забранено да изказваш отрицателното си мнение, но е признак на лоша култура, когато се опитваш да го натрапваш, за което ти подсказах в предишен пост.
Но тук съвсем овапца нещата. Направи си труда да попрочетеш що е то път и кои са конструктивните му елементи. Ако бул. „Ломско шосе” беше реализиран във варианта на 2х3 ЛЕНТИ във всяка посока, то бленуваната от теб трета ЛЕНТА в посока центъра щеше да бъде неактивна, т.е. за паркиране, сиреч, пак ще си висиш в задръстването. Сега поне имаш алтернатива. И тя е да яхнеш велосипеда по свободната и относително по-сигурна велосипедна алея.

Reply

Thread Tools

Posting Rules