daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Hungary > Photography and Architecture > Fényképezés > Élménybeszámolók

Élménybeszámolók Travelogue

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 1 votes, 5.00 average.
Old June 16th, 2013, 12:38 AM   #1
Windblower
Oslo sympathisant

Windblower's Avatar

Likes (Received): 2216

Nagy-Britannia - Great-Britain

Éppen két héttel ezelőtt volt alkalmam néhány napra Angliába, azon belül is Londonba és környékére utazni. Úgy terveztük feleségemmel, hogy két-két napot szánunk az oda-vissza utazásra, továbbá - miután minden járművel jártunk már Angliában, ezúttal autóval utazunk, és a Csatornán komppal kelünk át, hiszen Dover fehér szikláit legalább egyszer a tengerről is látni kell, mint tudjuk.

2013. május 27-28.
A szép terv ragyogóan működött az első napon, a nap hétágra sütött, egy nap alatt pik-pak elértünk a luxemburgi határra, sőt még másnap délelőtt is szuper időben vágtunk neki a hátralévő szakasznak. Luxemburgban még csak meleg volt, Belgiumban befelhősödött, Monsban koromfekete lett az ég alja, majd Dunkerque után akkora vihar kerekedett, hogy magam is megcsodáltam . Ekkor elkezdtünk újratervezés üzemmódba kapcsolni és már kezdtem megbarátkozni a gondolattal, hogy mégis a Csalagúton utazunk, azonban Calaisban az Alagút irányában akkora kocsisor állt, hogy újabb újratervezés után habozás nélkül a Car Ferry irányába kanyarodtunk - abban a hiszemben, hogy még elkapjuk a 15:00-kor induló kompot. Kis rohangálás után beszereztük a jegyeket, visszafelé is péntekre, majd elindultunk a becsekkolás irányába. Itt egy kis meglepetésben volt részünk, ugyanis a visszapillantóra akasztható check-in kártyán hatalmas betűkkel a következő időpont állt: 16:55 .Azaz még másfél órát kellett várnunk a behajózásra... nem tudom, ki járt már a Calais-i Car Ferry Portban, de annyit mondhatok, hogy ennyire intenzíven még sosem untam magam, mint ebben a másfél órában. Ettünk, ittunk, ültünk, kiszálltunk, ettünk, ittunk, ültünk, nem szálltunk ki, és így tovább...

De mint mindennek az életben, a várakozásnak is vége szakad egyszer, zuhogó esőben végre begurultunk a mozgó parkolóházba és elindultunk. A képek innen kezdődnek.

A nagyszerű időjárás

A calaisi Városháza szép tornya (visszafelé majd megnézzük közelebről is) és Calais ronda városa

Mintha zsinóron húznák, pedig igencsak hullámos volt a tenger...

És ettől a pillanattól láttuk, hogy Anglia nem Európa, semmi közük hozzánk. A szél elállt, a Nap kibukkant a felhők közül és először megpillantottuk a Dover és Folkstone közti partszakaszt...

...majd szemünk elé tárultak Dover fehér sziklái is. Megérte a várakozást, tényleg meseszép.

Még 10 perc (miközben egy kissé debil angol kisfiú tartott előadást a napokban történt földcsuszamlásról és az azt kiváltó okokról - kb 8 éves lehetett az okos tojás) és már benn is voltunk a kék vizű doveri kikötőben...

...ahol lefényképeztük a bent álldogáló konkurrenciát, illetve a testvérhajót (DFDS Seaways, jó választás!) és már rohanni is kellett az autóhoz, mert megindult a kiterelés - és angol idő szerint még csak 17:30 perc volt, a 90 perces út így 30 percesre rövidült.

Mivel ide már csak 160 km volt London nyugati része (konkrétan Illingdon), ezért kényelmesen hátradőlve mondtam feleségemnek, hogy 7-fél 8 tájban a szállásunkon leszünk, ez egészen biztos. Nem tudom, észrevettétek-e már, hogy amikor az ember a legbiztosabb valamiben, akkor okvetlenül bekövetkezik a probléma. Nem fogjátok eltalálni, mi történt: Dugó? Nem. Baleset? Nem. Kifogyott a benzin? Nem. Hanem az történt, hogy szerény személyem lakásunk felső szintjén az indulás előtti este a könyvespolcra készítette a GPS-t, a gondosan betáplált célponttal, majd szintén szerény személyem ügyesen ott is hagyta azt. Ott Doverben már viszonylag kis esélyét láttam annak, hogy visszamegyek érte, így elindultunk vakrepülésben London felé. Annyit tudtam, hogy a körgyűrű 15-ös lehajtójánál kell lehajtani és oda már nincs messze lakhelyünk - és ez később tagadhatatlanul be is igazolódott, de elég annyit mondanom, hogy háromnegyed 8-kor hajtottunk le az autópályáról Heathrownál, megálltunk Slough településen, a London Roadon, hogy vegyünk legalább egy térképet, majd a cím megadása után kapott útbaigazítással az oda mintegy 9 kilométerre eső szálláshelyünket (Illingdon, Pielt Heath Road) mintegy kettő és fél óra alatt cserkésztük be és este 22:15 perc volt (magyar idő szerint 23:15) mire többszáz lendületes útbaigazító segítségével elértük célunkat - miközben megismertük egész Slough, Uxbridge és Illingdon városrészeket. Olyan volt az egész keresgélés, mint valami kabaréfilm forgatása, több emberrel többször is találkoztunk, méghozzá úgy, hogy ők el sem mozdultak a házuk elől, de mi mentünk kb. fél órát, míg újra láttak és ismét útbaigazítottak És ha valaki azt hiszi, könnyű autóval fejben tervezni a bekanyarodásokat Angliában, akkor jelezném, hogy egy ideig eltart, amíg megszokja az ember, hogy balra NEM nagy ívben kell bekanyarodni. A rendszám azonban elfogadható magyarázat még a rendőrnek is, aki barátságosan csak annyit mondott: keep right és meg se büntetett, amiért szigorúan szembe kanyarodtam ki az osztott pályás úttest rossz oldalára ...

Még annyi erőnk maradt, hogy lányunkat értesítsük arról, hogy nem megyünk Ealingbe, ahol ő és baráti köre már derekasan nyakaltak, mert esélytelennek tartjuk, hogy odatalálunk, és ha oda is találnánk, a sötétben vissza már biztosan nem találunk , majd bezuhantunk az ágyba.

Így aztán a szállásunkról a kép már másnap reggelről (2013 május 29.) való, e kellemes kis ház lakói lehettünk négy napon át:

Folytatás: 2013.05.29 Eton+Windsor

Somehow i got the feeling no one is able to imagine those large, restored royal rooms and halls with full of valuable paintings, statues and... museum visitors.

kiskaloz, Bikes, Qtya, talendon liked this post
Windblower no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old June 16th, 2013, 04:25 PM   #2
Bikes
sababa

Bikes's Avatar

Likes (Received): 593

Jó időt kaptatok el! Most napok óta esik/fúj a szél itt, miközben Varsóban 27 fokból jöttünk el. A kompon ha találsz egy csendes zugot, ahol csak te(ti) vagy(tok) és a tenger, az egy mesés út. Egészen más így megérkezni Angliába, mint repülővel. Az angoloknál amit fel nem tudok fogni, miért van még mindig külön hideg és meleg csap?!

talendon liked this post

Last edited by Bikes; June 17th, 2013 at 08:08 AM. Reason: typo
Bikes no está en línea   Reply With Quote
Old June 16th, 2013, 07:06 PM   #3
Windblower
Oslo sympathisant

Windblower's Avatar

Visszafelé megvolt a csendes zug, de arról később

folytatás: 2013. május 29. délelőtt

London

Angol időszámítás szerint még csak 6 óra volt, amikor kicsit körbejártam a környéket, ahol laktunk. Ellentétben London más kertvárosaival, Illingdon az individualizmus fészke, nincs két egyforma lakóépület. Egy nagyon nyugis, nagyon tehetős városrész, ahol csak 8 körül kelnek a városlakók. Szép időben kifejezetten szép környék, a szép idő pedig Angliában csak pár óra hosszat tart…

Az amerikai városokkal ellentétben, itt VAN kerítés az egyedi stílusú épületek körül

Szakmai ártalom: buszos kép

A kis édenkert

Eton

Eton egy nyilvánosan látogatható középiskola, amelynek számos kiemelkedő politikus is diákja volt. A középiskola bentlakásos rendszerben működik, a tanárok jövedelmének egy része diákjai lakbéréből keletkezik. Nevezetes diákok (többek közt): 19 későbbi angol miniszterelnök, köztük A.J. Balfour és Harold MacMillan korábbi, David Cameron, jelenlegi miniszterelnökök, Harry és William hercegek, Aldous Huxley és George Orwell írók, J.M. Keynes, közgazdász, de a kitalált Hook kapitány is Etonban tanult a Peter Pan könyv szerint .

Története 1441-re vezethető vissza, amikor VI. Henrik megalapította a „Windsor menti Etonban” a középiskolát, hogy 70 szegény fiú tanítását támogassa. Ez a hagyomány a mai napig él, az iskola King’s Scholars részét ma is ingyenesen felvett tehetséges diákok látogatják. A mai napig egynemű oktatás van, Etont csak fiúk látogathatják.

A bevezető út mellett egy gyönyörű gyepszőnyegen több ezer sátor volt felállítva, ami előrevetítette, hogy Etonban valamilyen esemény folyik. És valóban, éppen május utolsó szerdáján érkeztünk, márpedig ilyenkor az iskolai ifjúság

a.) vendégül láthatja családtagjait (ami bennlakásos iskolákban egyébként tilos)
B.) délben kievez a Temzére és a windsori kastély alatt vízbe dobja virágos kalapjait, ezzel köszöntve György király születése napját (aki egyébként június 4-én született, igaz, 1738-ban).

Elképesztően elegáns emberekkel volt tehát tele a város, frakkban járkáltak a diákok is, nem különben szüleik, és zsúfolva volt velük minden utca, ezért óriási meglepetés ért bennünket azzal, hogy a város kellős közepén egy szabad és INGYENES parkolóhelyet találtunk - ez nem kis teljesítmény, mivel Etonban ilyenből csak kettő (2) darab található, igaz, max. két órát lehet használni. A feleségem, mint igazi magyar honleány felvetette, hogy két óra múlva jöjjünk vissza és álljunk át a másikra, de elutasításra talált

Etonban minden Eton szerű, a feliratokon nem mulasztják megemlíteni, hogy Etonban vagyunk - ha esetleg a két négyzetméteres településnév elkerülné a látogatók figyelmét - így ezen a postahivatalon ,de a szomszédos könyvtáron sem hagynak kétséget a színhelyről...

A folyamatos bővítgetésekre lépten-nyomon táblák emlékeztetnek, itt egy emléktábla 1812-ből...

A középiskola épülete

A könyvtár - 1907-ben épült, de régebbinek tűnik

A XV. század óta a tanárok tulajdonában álló házak, melyek bérbeadása jövedelmük része, viszont a diákok választanak házat, nem a tanárok diákot . Működő rendszer...

És egy a négy House Captain közül, akik virágokkal díszített kalapban pózoltak, rettentő komolyan vették dolgukat, amely abból állt, hogy ők dobhatták be a folyóba a György-köszöntő virágkalapokat. Általában is igaz, hogy senki sem röhögte ki az egyébként elég nevetségesen kinéző seregletet... a hagyomány az hagyomány...

Folytatás: 2013. május 29. délután, Windsor

Somehow i got the feeling no one is able to imagine those large, restored royal rooms and halls with full of valuable paintings, statues and... museum visitors.

Sieg, Qtya, talendon, Aladar liked this post
Old June 16th, 2013, 07:39 PM   #4
Windblower
Oslo sympathisant

Windblower's Avatar

2013. május 29, délután Windsor

Windsor egy 27.000 lakosú kisváros a Temze folyó partján. Etonból egy kis hídon 30 másodperc, országúton 35 perc alatt érhető el - mi természetesen autóval mentünk, a két órás etoni parkoló lejárt. A városka fő nevezetessége az ott található windsori kastély, amely az angol uralkodócsalád második rezidenciája és mivel 1110 (I. Henrik) óta folyamatosan használják, a világ legrégebben lakott királyi székhelye. A kastély szó nem fedi az épület méreteit és jellegét: a Citadella a maga 220 x 74 m méretével éppen négyszer férne el benne, a Windsor Castle falai pedig teljesen erőd jelleget kölcsönöznek az építménynek. Itt élt többek között VIII. Henrik is miközben nyolc nőről derült ki környezetében, hogy egy fejjel magasabb a kelleténél .

Windsorban az egy négyzetkilométerre eső turisták száma megközelíti a City turistasűrűségét. A zuhogó eső és a hétköznap ellenére zsúfolásig tele volt látogatókkal, akik Heathrowról közvetlen járattal a főbejárathoz érkeznek, vagy a két vasútállomás egyikén (melyből a királyi állomás szintén a bejárat közelében van) jöhetnek, továbbá érkeznek kirándulóhajók a Temzén és számtalan turistabusz. Így aztán nagyot kellett gyalogolni, hogy felérjünk a főbejárathoz és megállapítsuk, hogy két napot kellene várni a bejutásra. Ennyi időnk nem volt, így csak kívülről készültek képek. Ugyan a zuhogó eső miatt nem készítettem róla képet, de a Meadow mellett parkoltunk, amely híres hely Angliában, lévén ez volt az első közösségi tulajdonba kerülő sporttelep, amelyet 1802-ben adományozott a már említett III. György a windsori polgároknak, hogy egészségesen élhessenek és sportolhassanak. (Ebben az évben született Kossuth Lajos)

A windsori kastély...

...és még egyszer...

Az alsó állomás az éppen benn álló szerelvénnyel

A királyi színház. A "Van aki forrón szereti" megy, hagyomány, az hagyomány

Egy sarokbástya a sok közül

A Cambridge hercegnője kocsma, kiváló helyi sörök 1822 óta. (Personally approved by Windblower in 2013 )

A célegyenes a kastély bejárata előtt

...és a felismerés: ezek az emberek a 17 GBP-be kerülő belépőért állnak sorba (Nyugdíjasoknak mindössze 16.70 - és ez nem vicc! ). Itt eldőlt, hogy nem megyünk be.

Egy kukkantás a VIII. Henrik által emeltetett főbejáratra

A helyi szuvenirboltban minden emléktárgy London feliratot visel, pedig Windsor nem része Londonnak.

Egy pillantás Viktória királynő szobrára, aki a magyar Erzsébet királynőhöz hasonlóan népszerű Angliában...

Csoda, hogy áll még ez a 450 éves épület. A statikusok kiadták a lakhatási engedélyt?

A kastéllyal szembeni állomáson áll a Queen's locomotive, a Királynő mozdonya. Noha már nincs használatban, teljesen üzemképes.

És végül, szakmai ártalom. A zuhogó esőben kb. 35 percig néztem, amint egy mellékutcában kátyúznak az útépítő munkások. Ennyi idő telt el a lezárás és a munkaterület elhagyása között, közben felmarták a régi burkolatot, elvitték a hulladékor, meghozták a friss aszfaltot, leterítették, elsimították, lehengerelték, elmentek. Egy szemétfolt nem maradt utánuk. Élőmunkaigény a talajon 4 munkás, a járművekben 10 fő. Na, ez hatékonyság.

Folytatás: 2013 május 31. City of London

PS: a felvételek sarkán olykor belógó fekete rész egy esővédő, amely lehetővé teszi, hogy zuhogó esőben is fényképezzek.

kiskaloz, Sieg, Ultra84, Bikes, Qtya and 1 others liked this post
Old June 17th, 2013, 08:14 AM   #5
Bikes
sababa

Bikes's Avatar

Az az X5-ös a kocsma előtt a disabled parkolóhelyen az priceless!

Láttál Boris-féle új buszt (retro-modern hibrid busz, hátul hop-on-hop-off funkcióval)? Londoni barátom most látott a napokban először (elvileg próbajárat volt, én nem voltam akkor vele, lemaradtam).
Old June 17th, 2013, 02:21 PM   #6
Qtya
sensational

Qtya's Avatar

Likes (Received): 3245

Quote:
Originally Posted by Bikes View Post
Az az X5-ös a kocsma előtt a disabled parkolóhelyen az priceless!

Láttál Boris-féle új buszt (retro-modern hibrid busz, hátul hop-on-hop-off funkcióval)? Londoni barátom most látott a napokban először (elvileg próbajárat volt, én nem voltam akkor vele, lemaradtam).
Az új Routemaster-re gondolsz? Vicces, hogy csak most látott először. Én pl tavaly nyáron is láttam.
Qtya no está en línea   Reply With Quote
Old June 17th, 2013, 03:03 PM   #7
Windblower
Oslo sympathisant

Windblower's Avatar

Ha erre gondolsz, akkor ültem is rajta:

Old June 17th, 2013, 03:58 PM   #8
Bikes
sababa

Bikes's Avatar

Igen, erre! Milyen volt?
Old June 17th, 2013, 09:09 PM   #9
Windblower
Oslo sympathisant

Windblower's Avatar

Hát, erre mit mondjak? Nem tudtam, hogy ez valami új dolog, úgyhogy elöl szálltam fel és még nagyon körül se néztem benne...

2013 május 30. London City délelőtt

Tegnap hülyeséget írtam, természetesen május 30-án, csütörtökön mentünk be a városba, nem 31-én. Mivel Londont látni jöttünk és nem földalattizni, reggel eldöntöttük, hogy csak föld feletti szakaszokon használjuk az undergroundot, ahol kell, buszozunk (felső szint, első ülés), illetve gyalogolunk. Ezért elmentünk Ealing Broadway metróállomásig, beszereztük az Oyster Cardot, feltöltöttük munícióval és nekivágtunk. Sajnos Ealing Broadway metróvégállomáson szálltak fel Southhall lakói is. Miért baj ez? - kérdezhetitek és joggal. Szerintem nem baj, de feleségem szerint igen: szerinte Londonban állandó készenlétben kell élni a terrorfenyegetettség miatt, ez ránk is vonatkozik (ebben egyetértettünk) és különben is, ő fél a turbános, hosszú fehér szakállas férfiaktól (ebben nem értettünk egyet) – na most Southhallban kizárólag turbános, fehér szakállas emberek laknak, éspedig hajnaltól estig az ő Broadway utcájuk százezer boltjában, amelyek vagy halal húst (kb. a kóser iszlám megfelelője, megfelelő vágással megölt állat húsát jelenti), vagy minden áru egy font készletet kínáltak.

Mit tesz isten, Ealing Broadway állomáson épp egy ilyen turbános, fehérszakállas szállt be szerelvényünkbe, méghozzá nagy kitömött táskával, úgyhogy feleségem gyengéd unszolására a tervezett célállomás előtt, White Citynél kiszálltunk (később nem hallottunk semmilyen merényletről : ) )

Ennek az volt az előnye (az egyetlen!) hogy készíthettem egy fényképet a BBC központról. Ettől eltekintve remek volt kb. 2 km-t gyalogolni a Marble Arch-hoz juttató busz felszállóhelyéig. A viszontagságokért kárpótolt, hogy a felső első ülésen volt hely. Kényelmesen elpöfögtünk a Marble Arch-ig, ott kezdődnek tulajdonképpen a képek.

Amikor még nem tudtuk, kik lakják Southallt... Emelet, első ülés, királyság, Uxbridge

A BBC központja

Ütban a Hyde Park felé, Holland Park és Kensington tehetős utcái

Mintha a magyar, vagy mongol mitológia Viharistene lenne...

A lefejezett ló a fűbe harapott... volna, ha nem épp egy követ kap be

Marble Arch, a diadalív. Eredetileg a Buckinham Palota előtt állt és csak a királyi család tagjai mehettek át alatta, ünnepi alkalmakkor. 1833-ban épült és 1850-ben, a Buckingham palota keleti szárnyának építésekor költöztették át mostani helyére. Eredetileg a franciák feletti győzelmek emlékére észült, de ahogy egyre több közös érdek kötötte össze a briteket és franciákat gyarmatügyekben, úgy tompították az eredeti elképzelést, egyes, a diadalívre készült szobrokat (pl. IV. György lovasszobrát) máshol állítottak fel, majd a diadalív mai helyére került.

Az ismert Hyde Park corner, a Soap Box Speakerek paradicsoma. Itt bármiről lehet beszédet tartani, ez közismert. Ami kevésbé közismert, hogy előzetes engedély nélkül csak itt lehet bármiről beszélni. Érdemes továbbá megnézni, hogyan foglalják össze a park rendtartását néhány tőmondatban a bejárati ajtón. Ennek oka nem az, hogy minden brit hülye, hanem az, hogy precedensbíráskodás történik minden vitás esetben és ami nincs leírva valahova, az nem tiltható. A parkban szabad lovagolni, bringázni, futni, egyáltalán bármit csinálni, ami nem botránkoztat meg másokat.

A királyi parkőrök csendes elektromos autója.

A híres Hyde parki vérmókus Kedvenc csemegéje a mazsolás Milka drazsé, egy fél zacskóval felzabált a kis disznó, úgy is néz ki, így evés közben, mint egy motkány. Egyszerűen odaáll, mint valami Robin Hood és kér.

Ezt a szökőkutat azért fényképeztem le,, mert emlékeztet a Városliget egyik szökőkűtjára, ott a Széchenyi-fürdővel szemben.

Mivel elkezdett szakadni az eső, otthagytuk a Hyde Parkot és elindultunk beljebb. Ekkor használtuk a 38-as buszt és itt utaztam az új buszokon, anélkül, hogy észrevettem volna, milyen különleges az alkalom. Mondjuk ülni jó volt és a Victoria Stationig el is állt az eső, úgyhogy leszálltunk.

Victoria Színház

A Victoria Station a munkagödör mögött

A Wicked c. musical nézőcsalogató reklámja. A musicalban van a pénz, úgy látszik.

A Victoria Station első hét vágánya belülről. Az egész állomásbelsőt lehetetlen lefotózni, a peronokra csak jeggyel lehet kisétálni.

Folytatás: a Buckingham Palotától a Westminsterig...

Sieg, Bikes, Nyuszi liked this post
Old June 17th, 2013, 10:47 PM   #10
Windblower
Oslo sympathisant

Windblower's Avatar

Folytatás: a Buckingham Palotától a Westminsterig...

Ahogy baktattunk gyalog a Buckingham palota felé egyre feltűnőbb volt a sok rendőr

a kiöltözött családok

…akik mind a Buckingham Palota bejáratai felé áramlottak…

…hogy határozott, de udvarias átvizsgálás után tovább hömpölyögjenek a palota felé

Mivel kíváncsiak voltunk (és szerencsére normálisan voltunk öltözve), megszólítottunk egy lófejű , nagyon arisztokrata külsejű hölgyet, hogy megtudjam, hová tart ennyi ember. A hölgy nagyon szívesen válaszolt, elmondta, a királynő meghívására érkeznek IV. György születésnapja alkalmából, továbbá ez élete legszebb napja, most hívták meg először, valamint ő nem arisztokrata, bár főleg arisztokraták vannak meghívva. Ugyanakkor Angliában van egy szokás, hogy ilyen alkalomra a törvénytisztelő állampolgárok közül kisorsolnak 3.000 főt, akik ugyanabban az ellátásban részesülnek, mint a született előkelőségek, a királynővel ők is megismerkednek (azaz bemutatják őket). Még hozzátette, hogy Erzsébet királynő trónra lépése óta már 4.000.000 meghívott állampolgárral találkozott, mert nagyon régóta kormányoz. Na most, én nem tudom, mennyi igaz ebből, de valami azt súgja, hogy minden… Egyenlőség a törvény és a hatalom előtt… hol is hallottam már erről?

A tömegben, feleségem sikolyaitól követve, bement mielőtt lefényképezhettem volna, egy lilaruhás pap (abból csak egy van Angliában: a canterbury érsek), de a püspökökből annyi volt, hogy könnyűszerrel fényképeztem közülük:

Ahol pedig esemény van, ott magyarok is vannak, ráadásul rendőrökkel fotózkodva. Megkérdeztem, nem baj-e, ha én is fényképezek. Nem volt baj, íme a kép, a négy magyar lány és a két rendőr:

Itt aztán nekem már elég volt a tömegből, bár a hangulat tényleg megcsapott. A Buckingham palota távolabbról:

A fellobogózott Mall. Csak taxik és a rendőrség hajthatott be.

A St. James Park, egy perccel a következő kiadós zápor előtt (minden zápor özönvíz-szerű volt és kb. 10-15 percig tartott).

A festő és az ő alkotása. A Westminsterhez értünk, ahonnan már látszik/hallatszik a Big Ben.

A Westminster

Itt a vége mára. Folytatás: Parlament, City, Trafalgár tér, City...

Nyuszi liked this post
Old June 20th, 2013, 08:00 PM   #11
RawLee
Registered User

RawLee's Avatar

Likes (Received): 273

Nagyon érdekes olvasmány és beszámoló! Amíg olvastam, addig 75000 kérdés jutott eszembe, de mire ide jutottam, mindet elfelejtettem :S

Ja igen, szüleim voltak spanyolban 2 hete, ők GPS-szel is ugyanúgy órákat kóricáltak, a szállásaikat keresve. Az egyik egy katonai támaszpont környékén volt, apám kicsit félve tette meg körülötte a második kört.
RawLee no está en línea   Reply With Quote
Old June 23rd, 2013, 05:57 PM   #12
Windblower
Oslo sympathisant

Windblower's Avatar

London, 2013 május 30. délután, Westminster-Houses of Parliament - Whitehall

A Westminster apátság temploma 1066 óta a brit uralkodók koronázásának színhelye és 1760-ig temetkezési helye is. A jelenleg látható székesegyházat III. Henrik kezdte építeni 1245-ben. Az épület elképesztő kőcsipkéi és gótikus stílusjegyei a világ egyik legszebb épületévé emelik, mégsincs szerencséje, mert a mellette álló Parlament erős konkurenciát támaszt. Amit kevesen tudnak: a Westmoinster - Oxford és Cambridge után - a hármas számú angol tudományos központ volt a 19. század végéig. Mai napig az angol nevezetességek temetkezési helye, itt van eltemetve pl. Oliver Cromvell, Blake admirális, Isaac Newton, Charles Darwin.

A keleti bejárat

A Westminster mellett álló Szt. Margit templom és a Big Ben

A Westminster Palota az alsóház (House of Commons) és felsőház (House of Lords) otthona. 1840 és 1870 között épült, az 1834-es tűzvészben elpusztult régi palota helyén az eredeti stílusában, sok megkímélt részt (köztük a [/B]Chapter House of St Stephen's[/B] nevű épületrészt) beépítve az új épületegyüttesbe. A két ház együttes üléseit nevezik parliament-nek (párbeszédnek), amely az épület nevét adta, továbbá a róla elnevezett, választásokon alapuló kormányzási forma is a parlamentáris (párbeszéden alapuló) demokrácia nevet viseli. (A magyar Parlament hagyományos neve Országgyűlés, bár, mivel a budapesti épület felépítése és rendeltetése is hasonló az angoléhoz, ezért a Parlament elnevezés is elterjedt.)

A Parlament kőcsipkéi

Ugyanez, közelebbről

Anglia = hagyományok. A hagyományos nézet, két részletben: 1. rész

A Big Ben – valójában az Erzsébet torony névre hallgat, de a benne található Big Ben nevű harang után világszerte Big Ben néven ismerik.

2. rész, Big Bennel

Big Ben

A Westminster apátság a Big Ben mellől

Az egyetlen, ami Londonban (és a Deák téren) nem jön be, sajnálom London Eye óriáskerék, te vagy itt az idegen…

A kormányzati negyed

A parlament közelében, a Whitehall mentén található Her Majesty’s Government (Őfelsége Kormánya) minden lényeges kormányzati szerve. Ezek: Ministry of Defence (Védelmi Minisztérium), Royal United Services Institute (Királyi Egyesült Szolgáló Intézmények = British Army + Royal Navy), Horse Guards (lovas őrség) és az Admirality (admiralitás). Eredetileg a Scotland Yard is itt volt, ma (1890 óta ) ez egy más helyszínen van, helyén ma London Rendőrkapitánysága található.

A legismertebb helyszín a Downing Street, amely a legfontosabb kormányzati pozíciók birtokosainak lak- és munkahelye, így itt található a First Lord of Treasury (Kincstár első lordja), mai neve a Prime Minister of the UK (az Egyesült Királyság miniszterelnöke) lakása (Downing Street 10.), a Second Lord of the Treasury (a Kincstár második lordja), ma a Chancellor of Exchequer (a gazdasági és pénzügyekért felelős kabinetminiszter). Ő a Downing Street 11-ben lakik. Nevezetes lakó még a Chief Whip (a pártvezető), aki azért felel, hogy szavazásokon a párttagok a megfelelő utasítások szerint járjanak el . Az ő lakása a Downing Street 12, noha a mostani Chief Whip a Downing Street 9-be költözött (Hallatlan!!! ). 1989 óta az utca már nem látogatható, bejáratát vasrács és rendőrök őrzik. A miniszterelnök lakását további védelem illeti meg. Messze nem kell menniük, lakásaikból közvetlenül juthatnak a kabinet üléstermeibe és hadihelyzetben a War Cabinet füldalatti helyiségeibe is. A II. világháború alatt Churchill innen irányította az angol erőket - a bombázások alatt sem volt hajlandó vidékre költözni.

A Downing Street előtt mindig tömeg áll

A Downing Street szemből. A miniszterelnök jobboldalt lakik, de nem látszik .

A Horse Guard udvarán áll a Marble Arch egykori főalakja

György, Cambridge hercege – szintén lovon

Ennyi lovas között megszomjazik a gyalogos … szerencsére itt az Old Shades, kiváló angol és európai sörökkel, finom ételekkel.

Most eszünk-iszunk kicsit, aztán folytatjuk.

Folytatás: Trafalgar tér - Strand - Tower - Picadilly - Oxford Street

Bikes, Nyuszi liked this post
Old June 23rd, 2013, 06:58 PM   #13
Bikes
sababa

Bikes's Avatar

Szuper! Külön köszi a leírásokért, szerintem az angolok 95%-a nem tud annyit ezekről, mint amit ide leírtál.
Old July 11th, 2013, 10:32 AM   #14
Windblower
Oslo sympathisant

Windblower's Avatar

A kissé hosszúra nyúlt szünetért elnézést, külföldre kellett mennem munkaügyben, lesznek arról is képek.

Itt a folytatás: 2013 május 30. este
Trafalgar tér - Strand - Tower - Picadilly - Oxford Street

Az előző üzenetemben említett Old Shades sörválasztéka az utcán elég ismerős neveket sorol fel, de bent remek angol sörök is kaphatók

Evés-ivás, dínom-dánom után továbbsétáltunk a Trafalgar tér felé, ahol minden a Trafalgari Viktorra (gyk: Viktor= Győző) emlékeztet, először is az Obeliszk:

Nelson admirális úr, aki a trafalgari ütközetben Napóleon és a spanyolok egyesített flottája felett aratott győzelmének köszönhetően lett világhírű és ugyanennek köszönhetően halt meg a csata közben szerzett tüdőlövésben még a győzelem napján (ő kvázi egy angol Hunyadi János ), a szobor tetején Napóleont utánozza :

Az angolok is vonzódnak a lovasszobrokhoz:

Ugyanakkor rendkívül egészséges adag öniróniával ezzel a szoborral helyre tesznek mindent (Always look at the bright side of life!):

Nem láttam olyan embert, aki kinevette volna ezt az alkotást, annál többen mosolyodtak el. Igen, ez a Take it easy mentalitás olyasmi, amit mi, magyarok is elleshetnénk az angoloktól...

Miután expressztempóban körülfordultunk a Trafalgar téren (ahol a Galéria külön egy napot érdemelne), felültünk egy 15-ös buszra, hogy végighajtassunk a Strand-en. Fogalmam sincs, miért hívják Strandnak ezt az utcát, víznek nyoma sincs rajta, annyi biztos, viszont számtalan regényből ismert utcanév, csakúgy, mint folytatásai, a Fleet Street, vagy a Cannon Street.

A neves utca a 15-ös busz emeleti páholyából:

Ő London védője, a Dragon (Sárkány). Ez a hely a Temple Bar, ahol a középkorban a Westminsterből érkező királynak is meg kellett állnia, mielőtt belépne London városába (City of London). Itt lesz a Strand utcából Fleet Street (Flotta utca).

A Szt. Pál székesegyház
Épült: 1675-1720
Építész: Sir Christopher Wrenn

Ez a templom az eredeti, 650-ben alapított Szt.Pál székesegyház helyén épült, miután az megrongálódott az 1666-os londoni tűzvészben.

Az eredeti Szt. Pál (Wikicommons)

Az építész ismert szabadkőművesként a templomépítészetet is megújította, noha a régi Szt. Pál két részletét beépítette az új templomba (nem akarta, de határozattal kötelezték rá). Egyébként azt csinálhatott, amit akart, így felépítette az értelem istenének temlomát. Ezt az antik, görög-római hagyományokban látta érvényesülni, ezért számos ponton a görög-római építészeti megoldások köszönnek vissza, mégis, az épület az angol barokk legjelentősebb alkotásaként van számontartva. Az eredeti teplomból származik a hajó. Wrenn épülete szolgált mintául az Egyesült Államok legfontosabb középületeinek.

Victoria királynő szobra a templom előtt...

Minden amerikai Capitolium ősatyja oldalnézetből

...és pár lépéssel arrébbról:

Tovább a Tower felé, ismét a 15-ös busz fedélzetéről:

Itt nem törődnek szintmagasságokkal.

A bankárok vígan iszogatnak a kocsma előtt (igaziból dohányoznak, az utcán tilos inni, a kocsmában tilos dohányozni, nehéz a zélet Londonban, sej.. )

A Tower

A Tower 1077 óta épül folyamatosan, egyben azóta folyamatos a királyi jelenlét is, mostanában szabadon, korábban azonban gyakorta fogolyként voltak itt angol uralkodók... hírnevével ellentétben azonban 936 év alatt mindössze 7 kivégzés történt (ha a kivégzettek szólhatnának, nem örülnének a mindössze szónak ). A Tower egyike Anglia legszellemjártabb helyeinek, Boleyn Annát gyakran látják kezében a fejével sétálgatni a folyosókon. Bizonyára nincs összegüggés, de az őrök a híres Beefeaterek(marhahúszabálók - annyit kerestek, hogy a nagy éhínség idején is marhahúst zabálhattak, innen az elnevezés), akikről gin is van elnevezve

Alaprajz (Wiki)

A tőszomszéd, a Tower Bridge

Szemmel láthatóan senkit sem zavar a toronyépület a Tower mögött - végülis, mindkettő Tower

A Tower legrégibb (legismertebb?) épülete: a White Tower, épült 1077-ben.

Együtt a Tower és a banknegyed - nem is olyan rossz.

Mire megnéztük a Towert, már mintegy 10 cm-vel rövidebb lett a lábunk, mint reggel volt, ezért a Picadillyre már metróval mentünk - potenciális terroristák ide vagy oda, a fáradtság nagy úr

A Picadilly Circus kisebb, mint a Ferenciek tere - aki már volt, tanúsíthatja, aki még nem, elhiheti. Este azonban nem kell semmit állítani a fényképezőn, a fényviszonyok egy derűs nyári napra emlékeztetnek:

Welcome in London...

Ide beugrottunk vacsorázni, nem olyan drága, mint gondolnánk, feleségem szerint viszont kihagyhatatlan, szerintem nem annyira. A főnök úr nem volt jelen, feleségem vigasztalhatatlan volt, hogy nem találkozhatott az ételpápával (vagy inkább atyaistennel - szerinte)

Még két kép az Oxford Circus felé menet vacsora után, a China Town:

...vagy ez mégse China Town? Ez nem kínai írás... szegény madarak.

Innen aztán már fényképezésmentesen tértünk vissza szállásunkra, némi viszontagság árán - a Central Line és a 607-es busz menetrendje ugyanis nincs összehangolva, az utolsó busz 2 perccel a Central Line szerelvény Ealingbe érkezése előtt indul, de némi szolnoki segítséggel az ealingi éjszakában rájöttünk, hogy a 437-es busz is Uxbridge-be tart, ami nekünk épp megfelelt - így röviddel magyar idő szerint éjjel 1 után már ágyikónkban voltunk.

Folytatás: 2013 május 31: Oxford, az egyetemek ősatyja (és már nem sokáig fárasztalak benneteket, mert azutánra már csak Dover és Calais marad

Bikes, HunDeX liked this post
Old July 11th, 2013, 10:55 AM   #15
Bikes
sababa

Bikes's Avatar

Feleségedet legközelebb egy kis statisztikával nyugtathatod. Még akkor is, ha tudod, hogy aznap robbantanak a metrón, az esélye annak, hogy pont te halj meg alig nagyobb mint egy lottóötnek. A felszíni közlekedés eleve sokkal veszélyesebb.

Az a hintaló szobor zseniális! Mindig is szerettem az angol humort.

Reply

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules