daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Slovakia > Urbanism, Architecture and Infrastructure > Infrastructure

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 10 votes, 5.00 average.
Old February 17th, 2010, 02:18 PM   #1
Qwert
Moderator

Qwert's Avatar

Likes (Received): 744

[Slovakia] Energetika | Power Industry

Water power plant Čierny Váh - Prečerpávacia vodná elektráreň Čierny Váh

This thread is dedicated to power industry in Slovakia. Please, post here news, information and photos related to power stations (nuclear, water, coal, gas, wind, solar...) and electricity in general, gas and oil pipelines and so on.

The biggest projects and problems in this area:
  • completition of nuclear power plant in Mochovce
  • new nuclear power plant in Jaslovské Bohunice
  • new wind and solar power plants
  • modernisation of old heat power plants and construction of new ones
  • new water power plants
  • usage of geothermal energy and biomass
  • new electric and natural gas connections with neighbouring countries
  • distribution networks development
  • renewable resources and sustainable development
  • energy saving
  • energetic safety

Hydro-electric plant Gabčíkovo - Vodné dielo Gabčíkovo

Hydro-electric plant Žilina - Vodné dielo Žilina

Compressor station Kapušany, one of the biggest in Europe - Kompresorová stanica Kapušany, jedna z najväčších v Európe

Construction of gas pipeline - Stavba plynovodu

Thermal power station Vojany - Tepelná elektráreň Vojany

Thermal power station Zemianske Kostoľany - Tepelná elektráreň Zemianske Kostoľany

Nuclear power plant Jaslovské Bohunice - Jadrová elektráreň Jaslovské Bohunice

Nuclear power plant Mochovce - Jadrová elektráreň Mochovce

Power lines near Mochovce - Elektrické vedenie neďaleko Mochoviec

www.panoramio.com
www.inzinierske-stavby.sk
http://img707.imageshack.us/g/22826358.jpg/

Last edited by Qwert; February 18th, 2010 at 11:00 PM.
Qwert no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old February 17th, 2010, 04:07 PM   #2
Wizzard
Prešpurák

Wizzard's Avatar

Likes (Received): 59

Paráda, dá sa niekde zistiť aký je celkový inštalovaný výkon našich elektrární?
V oknách sa ligocú ružence svetiel.
B r a t i s l a v a !

Ten prešporský zámok pekný murovaný — čudujú sa z neho na Dunaj tí páni,
čuduje sa z neho aj záhorský šuhaj: ako pekne tečie ten povestný Dunaj.
Tí nádherní páni pilnú radu majú, že oni povestný Dunaj zahatajú;
a tie naše Tatry zďaleka sa smejú; „Zahatajte, páni, keď máte nádeju!“
Wizzard no está en línea   Reply With Quote
Old February 17th, 2010, 04:30 PM   #3
Joey_T
Registered User

Joey_T's Avatar

Likes (Received): 0

Tá fotka s repkou je skvelá, len veže by mohli troška viac skrášliť, nech vyzerajú nejak. Samozrejme, vďaka Qwert za hodnotný thread.

Wizzard, skús TU. Celkom užitočná tabuľka, ako obrázok by sa možno hodila do prvého príspevku.
Joey_T no está en línea   Reply With Quote
Old February 17th, 2010, 10:34 PM   #4
KLEPETO
Registered User

KLEPETO's Avatar

Likes (Received): 746

Elektrárenské stavby má vždy fascinovali. Hlavne vodné elektrárne medzi, ktorými je najväčšia rôznorodosť začlenenia do krajiny. Moje najobľúbenejšie sú VD Gabčíkovo - stupeň, a PVP Čierny Váh. Tú druhú som videl iba na fotkách a už niekoľko rokov sa ju chystám pozrieť ale tento rok sa mi to už musí podariť. Videl som na vlastné očí presne jej sestru na severe Moravy v Jeseníkoch a to konkrétne PVP Dlouhá stráň. Mal som tu smolu alebo možno šťastie, že som hornú nádrž videl úplne vypustenú, keďže robili nové asfaltové izolácie. Myslím, že má aj o niečo väčšie prevýšenie medzi hornou a dolnou nádržou ako náš Čierny Váh.
KLEPETO no está en línea   Reply With Quote
Old February 17th, 2010, 11:29 PM   #5
Qwert
Moderator

Qwert's Avatar

Quote:
Originally Posted by Joey_T View Post
Tá fotka s repkou je skvelá, len veže by mohli troška viac skrášliť, nech vyzerajú nejak. Samozrejme, vďaka Qwert za hodnotný thread.
Ako by si ich skrášlil? (Nemáš za čo).

Quote:
Wizzard, skús TU. Celkom užitočná tabuľka, ako obrázok by sa možno hodila do prvého príspevku.
Zajtra tam tú tabuľku dám. Dokopy naše elektrárne (s výnimkou nejakých maličkých veterných či vodných) majú podľa tej tabuľky inštalovaný výkon 5 997,24 MW, ale od toho treba odrátať 440 MW za jeden blok Bohuníc, ktorého odstavenie tá tabuľka nereflektuje. Teda je to 5 557,24 MW.

Mimochodom, škoda tých Bohuníc:
Quote:
Komplex pozostáva z troch zariadení (jadrových elektrární) Bohunice A-1, Bohunice V-1 (blok 1 a 2) a Bohunice V-2 (blok 3 a 4). V súčasnosti sú aktívne len bloky 3 a 4. Bloky 1-4 boli postupne pripájané k sieti v rokoch 1978-1985. Ich celkový výkon je 1760 MW a ročná výroba elektrickej energie dosahovala 12 000 GWh (takmer 40% celkovej energie na Slovensku).
Čo už, príde tretí a štvrtý blok Mochoviec spolu s 880 MW. Zaujímavý (aj keď nekvalitný) pohľad na ne:

Pravdepodobne sa bude stavať aj nová elektráreň V3 v Jaslovských Bohuniciach s výkonom až 1 200 MW, ale nie skôr ako v roku 2012, pretože dovtedy budú kvalifikovaní ľudia pracovať na Mochovciach. Potom okolo roku 2025 by sa mala postaviť ďalšia elektráreň tentoraz vo východoslovenských Kecerovciach s výkonom 1 000 až 1 200 MW:

Kecerovce:

Quote:
Originally Posted by KLEPETO View Post
Elektrárenské stavby má vždy fascinovali. Hlavne vodné elektrárne medzi, ktorými je najväčšia rôznorodosť začlenenia do krajiny. Moje najobľúbenejšie sú VD Gabčíkovo - stupeň, a PVP Čierny Váh. Tú druhú som videl iba na fotkách a už niekoľko rokov sa ju chystám pozrieť ale tento rok sa mi to už musí podariť. Videl som na vlastné očí presne jej sestru na severe Moravy v Jeseníkoch a to konkrétne PVP Dlouhá stráň. Mal som tu smolu alebo možno šťastie, že som hornú nádrž videl úplne vypustenú, keďže robili nové asfaltové izolácie. Myslím, že má aj o niečo väčšie prevýšenie medzi hornou a dolnou nádržou ako náš Čierny Váh.
Tie tvoje najobľúbenejšie sú aj najvýkonnejšie. Sústava Gabčíkovo, Malé Gabčíkovo, Mošoň, Čuňovo má spolu 746,54 MW, Čierny Váh 735,16 MW
Old February 18th, 2010, 02:26 AM   #6
eminencia
112

eminencia's Avatar

Likes (Received): 3

Exclamation Vo výstavbe - Paroplynová elektráreň Malženice (pri JB) výkon 430 MW uvedenie do prevádzky 2010

Po dlhšom čase sa na Slovensku stavia úplne nová veľká elektráreň. Tentokrát je to o zaujímavejšie že sa nejedná o projekt monopolu Enel - SE ale o projekt nemeckého energetického koncernu E-ON. Projekt pre elektráreň vznikol ešte v roku 2000 z iniciatívy 2 firiem: nemeckého Siemens Project Ventures, GmbH a švajčiarskeho Advanced Power AG. Projekt nadobudol značný časový sklz a záštitu nad jeho výstavbou prevzal E-ON. S výstavbou sa nakoniec začalo v roku 2008 a uvedená do prevádzky má byť pred koncom roka 2010. Inštalovaný výkon elektrárne bude 430 MW. S účinnosťou 58% bude elektráreň špičkou v tom čo súčasný energetický priemysel ponúka. Vďaka pohonu na zemný plyn bude aj veľmi šetrná k ovzdušiu. Technológiu aj samotnú výstavbu zabezpečuje firma Siemens podľa projektu na kľúč. Výstavba elektrárne bude stáť 400 mil € (12mld. Sk) a vytvoriť by mala 35 nových pracovných miest.

Link na oficiálny web elektrárne

Priamy link na webkameru snímajúcu postup prác

Vizualizácie

Fotky z výstavby

Aktuálny záber z výstavby (z webkamery)

image hosted on flickr
eminencia no está en línea   Reply With Quote
Old February 18th, 2010, 07:56 AM   #7
lukaas
Bratislava´s fan

lukaas's Avatar

ja by som ich sekol na 30, alebo este lepsie na 20 to je posledne co treba, aby vsade bolo 2x tolko ludi kolko tam v skutocnosti ma byt, vid Grecko
lukaas no está en línea   Reply With Quote
Old February 18th, 2010, 08:42 AM   #8
Zolohoj
The Earth Spectator

Zolohoj's Avatar

Location: Žilina/Handlová, Slovakia, these days Plaňany (central Bohemia - Czech Republic)
Likes (Received): 5

Normalne ziram, ta nova elektraren aj dobre vyzera
Old February 18th, 2010, 08:57 AM   #9
potkanX
say NO to debil

Likes (Received): 456

Quote:
Originally Posted by eminencia View Post
...a vytvoriť by mala 35 nových pracovných miest....
a co si cakal, ze tam bude 3.000 muklov slapat na stacionarnych bicykloch?
potkanX no está en línea   Reply With Quote
Old February 18th, 2010, 09:07 AM   #10
didinko
Bystander

didinko's Avatar

Likes (Received): 110

Quote:
Originally Posted by potkanX View Post
Aj keď s tými muklami by to možno nebol až taký zlý nápad. A hlavne ekologický a poháňaný domácimi zdrojmi.

didinko no está en línea   Reply With Quote
Old February 18th, 2010, 09:17 AM   #11
Nerte
Registered User

Nerte's Avatar

Likes (Received): 2

Vedel by niekto, len v kratkych bodoch a cislach, vypisat:

Druhy elektrarni na Slovensku + ich pocet na Slovensku + pozitiva a negativa?

(teda napriklad:
Jadrove elektrarne - 2
+ relativne cista energia
- odpad (uran) )

Ked neviete pocty, aspon tie zvysne udaje, ktore viete. DAKUJEM!
Nerte no está en línea   Reply With Quote
Old February 18th, 2010, 02:39 PM   #12
eminencia
112

eminencia's Avatar

Likes (Received): 3

Quote:
Tak mi teda napíš, koľko ľudí, pracuje v Novákoch, Vojanoch, alebo Mochovciach a ak to bude porovnateľný počet vzhľadom na výkon elektrárne, tak ja uznám že som sprostý. V súčasnosti mi ale 35 ľudí, ktorí sa majú starať o výkon 430MW príde ako extrémna ukážka efektivity.
eminencia no está en línea   Reply With Quote
Old February 18th, 2010, 03:34 PM   #13
Michal.B.Kovac
Registered User

Michal.B.Kovac's Avatar

Likes (Received): 51

Quote:
Joj len tak dalej a budeme mat na Slovensku plnu zamestnanost. Kazdy bude slapat.
Michal.B.Kovac no está en línea   Reply With Quote
Old February 18th, 2010, 06:29 PM   #14
Qwert
Moderator

Qwert's Avatar

Quote:
Originally Posted by Michal.B.Kovac View Post
Joj len tak dalej a budeme mat na Slovensku plnu zamestnanost. Kazdy bude slapat.
To by mohlo byť zaujímavé, koľko ľudí chodí drieť do posilňovne a ešte za to platia, takto by som si išiel zašliapať, urobil by som niečo pre seba a ešte by mi za to zaplatili.

Je otázne, či tých 35 nie je skôr počet ľudí zamestnaných priamo v elektrárni, napríklad môžu mať nejakú externú SBS a to sa do tých 35 neráta, tiež niektoré technické veci či administratívu môžu riešiť ľuďmi zamestnanými v rámci koncernu, ale nie priamo v elektrárni.

Quote:
Originally Posted by Nerte View Post

(teda napriklad:
Jadrove elektrarne - 2
- odpad (uran) )

Myslím, že to sú znalosti, ktoré by si mal mať zo základnej školy. Stručne, máme jadrové, vodné, niečo malo veterných a slnečných, potom ešte nejaké menšie elektrárne v rámci veľkých podnikov typu žiarske hlinikárne a samozrejme ešte máme aj tepelné, či už na hnedé uhlie (Zemianske Kostoľany), alebo na čierne uhlie, zemný plyn a mazut (Vojany), k tomu ešte napríklad tá paroplynová spomenutá vyššie. O nejakom kompletnom zozname elektrární na Slovensku ale neviem. Pozitíva a negatíva sú hádam jasné.
Old February 18th, 2010, 06:33 PM   #15
Joey_T
Registered User

Joey_T's Avatar

Quote:
Originally Posted by Qwert View Post
Ako by si ich skrášlil? (Nemáš za čo)
Samozrejme som nemyslel nejaké pestrofarebné ornamenty, vzory, ani nič. Písal som skôr o obnovení tohto ich industriálneho vzhľadu, vyzerajú špinavo, "fasáde" by sa zišla omladzovacia kúra.

Quote:
Originally Posted by Nerte View Post

(teda napriklad:
Jadrove elektrarne - 2
- odpad (uran) )

Tak druhy tu máme snáď všetky. Nie som odborník na energetiku, ale tak skúsim.

Tepelné elektrárne sú vo Vojanoch, v Košiciach, čo viem, určite ich je viac. Najväčšia ich nevýhoda je enviromentálna záťaž, jednak čo sa týka vypúšťania emisií a jednak spotrebou uhlia. Výhodu majú asi v tom, že je lepšie ich udržiavať v prevádzke, ako stavať ekologickejšie, nové sa snáď ani nestavajú (aj keď v Trebišove to chcú/chceli).
Najvýkonnejšie elektrárne u nás, vodné, vynikajú v nulovom zaťažení prírody skleníkovými plynmi (tie ale vznikajú pri zaplavovaní dovtedy suchého územia pri ich spúšťaní), sú relatívne tiché, nenáročné na obsluhu, a môžu fungovať nonstop. Na druhej strane fakticky zabraňujú migrovaniu vodných živočíchov, menia ráz krajiny a hlavne charakter územia.
Jadrové elektrárne sú v Mochovciach a Jaslovských Bohuniciach, ich pozitívom je naozaj čistá energia, ktorá vzniká uvoľňovaním tepla pri štiepení jadier atómov a následným zohrievaním vody, ktorá roztáča generátory. Nepotrebujú veľa personálu (čo som počul, tak to obsluhuje jeden človek). Nevýhody sú v tom, že pri ťažbe surovín sa doslova ničí dotknuté územie a veľký problém predstavuje vyhorené palivo (rádioaktívny odpad).
Ako vidíš vyššie, stavia sa u nás paroplynový cyklus, ďalšia dva sa plánovali v Košiciach (možno aj budú). Elektáreň funguje podobne ako jadrová, len teplo sa získava spaľovaním zemného plynu. Ten síce nie je bez emisií, no stále je to výrazne pod celkovým priemerom škodlivín na jednotku vyrobenej energie.
Elektrární na biomasu by malo byť viac, väčšinou sú menšie, dotujú sa (ako všetky elektrárne, ktoré fungujú z alternatívnych zdrojov). Energiu čerpajú z bioodpadu (odpadové drevo, lístie a pod.), sú veľmi ekologické, pri spaľovaní bioodpadu vznikajú takmer nulové emisie a odpad môže dosahovať jedno percento pôvodnej hmotnosti suroviny.
Kritizované bývajú veterné a solárne elektrárne. Aj keď sú ekologické čo sa týka emisií, tak ľudia ich nemusia mať radi preto, že zaberajú pôdu, menia vzhľad krajiny, nedosahujú konštantný výkon (v závislosti od počasia) a preto ich výkyvy treba dorovnávať inou elektrárňou. Výroba solárnych článkov je zatiaľ energeticky náročná, no to sa so zdokonaľovaním výrobných postupov a rozširovaním tohto spôsobu výroby energie zlepšuje. Veterné elektrárne sú navyše nepriateľom vtáctva a menším zdrojom hluku.
V budúsnosti sa plánuje a vyvíja sa zavedenie tzv. tokamakov, ktorých výkon by mohol jadrové elektrárne prekonať niekoľko desaťnásobne a poslať ich do dôchodku.
Určite som nenapísal všetko, niekto ma isto doplní.

Quote:
Originally Posted by eminencia View Post
Tak mi teda napíš, koľko ľudí, pracuje v Novákoch, Vojanoch, alebo Mochovciach a ak to bude porovnateľný počet vzhľadom na výkon elektrárne, tak ja uznám že som sprostý. V súčasnosti mi ale 35 ľudí, ktorí sa majú starať o výkon 430MW príde ako extrémna ukážka efektivity.
Predpokladám, že ich oveľa viac nebude. Tu fakt stačí sledovať monitor, nič viac. Plyn prúdi automaticky, energia sa vyrába automaticky, elektrina prúdi do siete automaticky, tam vôbec nie je čo robiť. Jedine občas umyť dlážku a pokosiť trávnik naokolo.
Joey_T no está en línea   Reply With Quote
Old February 18th, 2010, 06:49 PM   #16
seem
Mornar bez mora

seem's Avatar

Likes (Received): 58

Quote:
Ako by si ich skrášlil? (Nemáš za čo).
Ja si viem celkom dobre predstaviť keby sa chladiace veže natreli na bielo a bližšie k zemi by bolo niekoľko odtieňov zelenej.

napr. ako na týchto veterných elektrárňach- Energiepark Bruck an der Leitha

PS: Škoda že u nás je výstavba veterných parkov zatiaľ úspešne pozastavovaná brzdená.
-
-

Zauvik si tu, u mojim mislima i grudima..
seem no está en línea   Reply With Quote
Old February 18th, 2010, 09:01 PM   #17
aquila
dialnice.info ::..

aquila's Avatar

Likes (Received): 754

Quote:
Originally Posted by seem View Post
PS: Škoda že u nás je výstavba veterných parkov zatiaľ úspešne pozastavovaná brzdená.
-
-
chvala bohu .. veterne elektrarne a aj slnecne su ista pliaga .. keby to mali vykupovat za ceny ako z vodnych, tak sa nepostavi ani jedna .. navyse je to najhorsi zdroj energie
aquila no está en línea   Reply With Quote
Old February 18th, 2010, 09:21 PM   #18
KLEPETO
Registered User

KLEPETO's Avatar

Quote:
Originally Posted by aquila View Post
chvala bohu .. veterne elektrarne a aj slnecne su ista pliaga .. keby to mali vykupovat za ceny ako z vodnych, tak sa nepostavi ani jedna .. navyse je to najhorsi zdroj energie
Vždy, keď je bezvetrie alebo slabý premenlivý a pozerám za humna BA do Rakúska ako sa tam nič netočí, smejem sa a hovorím si, že rakušáci sú dnes zase bez elektriny.
Old February 18th, 2010, 09:25 PM   #19
Nerte
Registered User

Nerte's Avatar

Likes (Received): 2

Wow dakujem Joey a Qwert. To viete, zakladna skola... vtedy som bol asi chory Este by ale bolo super, keby niekto vedel aspon priblizne pocty kusov na Slovensku, to ma dost zaujima

Inak co si pisal, Joey - ze u nas sa uz uholne elektrarne nestavaju. Len taky zaujimavy fakt - v dokumente Home (http://www.youtube.com/watch?v=jqxENMKaeCU) prave spomenuli, ze v Cine otvoria kazdy tyzden 2 (!) nove! Strasne.

Quote:
Jedine občas umyť dlážku a pokosiť trávnik naokolo.
Tak na tomto som sa fakt nahlas zasmial
Nerte no está en línea   Reply With Quote
Old February 18th, 2010, 09:27 PM   #20
KLEPETO
Registered User

KLEPETO's Avatar

Quote:
A
Tie tvoje najobľúbenejšie sú aj najvýkonnejšie. Sústava Gabčíkovo, Malé Gabčíkovo, Mošoň, Čuňovo má spolu 746,54 MW, Čierny Váh 735,16 MW

Tak tak, výkon to je moje. Ktovie aký výkon majú podobné elektrárne ako Gabčíkovo na Dunaji a to Greifenstein pre Wiedňou a Freudenau pod Wiedňou. Vzhľadom sú dosť podobné Gabčíkovu ako by ich robili podľa jedného projektu. Ale na rovinatom úseku Dunaja sa asi ani iný typ hydrocentrály nedá postaviť.

Reply

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules