search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Romania & Moldova > Development Forums > North–West Region > Oradea Metro Area

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 14 votes, 5.00 average.
Old April 21st, 2017, 12:46 PM   #3001
status
Registered User

status's Avatar

Likes (Received): 8698

12 mai? Ar fi vineri. E mai bine decat 14 (duminica)?

ciprian.andrei liked this post
status no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old April 21st, 2017, 01:52 PM   #3002
pescarush
Registered User

pescarush's Avatar

Likes (Received): 1395

da..in principiu e ok vineri in 12 doar sa nu apara ceva neprevazut intre timp
pescarush no está en línea   Reply With Quote
Old April 21st, 2017, 05:50 PM   #3003
cristi767
Registered User

Likes (Received): 2616

Puțină opoziție în partidul de "guvernământ local" nu strică

http://www.ebihoreanul.ro/stiri/ulti...it-133609.html

Lucia Varga îl concurează pe Bolojan la șefia PNL Bihor.

Cred că e o știre bună, din punctul meu. Pentru că niciodată lucrurile nu merg bine pe termen mediu și lung acolo în partidele în care doar unul taie și spânzură.

castletower, butuc_88 liked this post
cristi767 no está en línea   Reply With Quote
Old April 21st, 2017, 07:13 PM   #3004
status
Registered User

status's Avatar

Sincer, L. Varga nu face cat o ceapa degerata.
Old April 21st, 2017, 08:08 PM   #3005
cristi767
Registered User

Hai să îți zic un exemplu la scară mai mare: nici Ponta nu face nici măcar cât jumătate de ceapă degerată. Și cred că cădem ușor de acord cu privire la asta.

Dar e singurul care face opoziție și care îi stă ca un ghimpe în coastă în acest moment lui Dragnea. Paradoxal, e aproape cea mai mare speranță pentru România democratică pe termen mediu în acest moment, pentru că e cam singurul care îi poate trage macaroana de sub picioare teleormăneanului.

Cam asta e și aici la scară mult mai mică. Nu îl compar pe Bolojan cu Dragnea ci am exemplificat mai mult principial. Dacă nu ești contestat în partidul tău deloc și ai majoritatea chiar absolută, există un risc real de derapaj.

butuc_88 liked this post
Old April 21st, 2017, 08:16 PM   #3006
status
Registered User

status's Avatar

Stiu la ce te referi, dar acest personaj este extrem de toxic, si ma opresc aici. Astept opozitie de la cineva mai credibil.

adicorp liked this post
Old April 21st, 2017, 08:23 PM   #3007
castletower
Registered User

Likes (Received): 911

Perfect de acord cu amandoi de altfel. Lucia Varga e toxica. As spune doar ca Ponta e chiar mai toxic decat Dragnea si nu imi place opozitia lui (si pasiunea pe care o are asupra evenimentelor din Turcia, asupra Ungariei lui Orban - zilele trecute a intrat in direct la o emisiune de propaganda din Ungaria si a aparat decizia de a inchide CEU spunand ca sunt multi agenti straini care se implica in tarisoarele din Europa de Est).

Sincer, daca ar fi sa aleg intre Ponta si Dragnea, l-as alege pe Dragnea de 100 ori si nu trebuie sa zic cat de scarba imi e de Dragnea.

Pe de alta parte doresc schimbare in general. Consider ca in orice organizatie, e sanatoasa schimbarea liderilor altfel devin prea complacenti si se vor crea alte criterii in baza carora oamenii vor fi rasplatiti (loialitate vs performanta). Aici eram de acord cu Bolojan prin 2008 cand spunea ca un primar da randament ok in doua mandate de altfel.

Insa schimbarea nu va veni din afara deoarece opozitia a fost eliminata si s-au instalat comod oameni loiali. Dar decat Varga, mai bine Bolojan cu toate hibele pe care i le gasesc.

Dubreu liked this post
castletower no está en línea   Reply With Quote
Old April 21st, 2017, 08:37 PM   #3008
status
Registered User

status's Avatar

Bittnet Systems, liderul serviciilor de training in IT, intentioneaza sa deschida un birou la Oradea

Quote:
Intr-o conferinta de presa, sustinata joi, reprezentantii Bittnet Systems, au vorbit despre intentiile lor de a-si consolida pozitia de multicloud in zona, sustinand, printre altele, ca intentioneaza sa deschida birouri in mai multe orase din tara, printre care si la Oradea.

„Căutăm parteneri, oameni de valoare, cu care să deschidem birouri. Țintim către Timișoara, Oradea, Iași, Craiova.
Old April 21st, 2017, 09:03 PM   #3009
cristi767
Registered User

Ăștia nu sunt cei care intenționează să cumpere un start-up de la Radu Georgescu?
Old April 21st, 2017, 10:40 PM   #3010
Klausenburg
Registered User

Klausenburg's Avatar

Likes (Received): 3289

Toate postarile care au legatura cu aeroportul, macar si una vaga, trebuie sa fie in thread-ul aeroportului.

adi.c, butuc_88 liked this post
Klausenburg no está en línea   Reply With Quote
Old April 21st, 2017, 10:47 PM   #3011
nicksson
nickson

nicksson's Avatar

Likes (Received): 4918

In legatura cu Lucia Varga e bine ca face opozitie ca de aceia suntem intr-o democratie, dar personal d-na mi se pare slaba nu a facut mai nimic pentru Oradea cat a avut mandat la mediu, asa ca sa o lase mai moale.

Cateva milioane pentru faleza Crisului nu era ceva extraordinar, eu retin doar ceva pozitiv in legatura cu Lucia Varga a reusit sa directioneze ceva fonduri pentru modernizarea Zoo Oradea si cam atat ... poate stiti voi mai multe.

Klausenburg ai dreptate in legatura discutiile despre OMR ...
nicksson no está en línea   Reply With Quote
Old April 21st, 2017, 10:48 PM   #3012
status
Registered User

status's Avatar

del.

Last edited by status; April 21st, 2017 at 11:13 PM.
Old April 21st, 2017, 11:55 PM   #3013
castletower
Registered User

Quote:
Originally Posted by nicksson View Post

Cateva milioane pentru faleza Crisului nu era ceva extraordinar, eu retin doar ceva pozitiv in legatura cu Lucia Varga a reusit sa directioneze ceva fonduri pentru modernizarea Zoo Oradea si cam atat ... poate stiti voi mai multe.
Da, banii pentru Zoo Oradea le-a directionat foarte bine ... in buzunare. Dar asta eventual la meetup personal. Legat de asta, mie imi convine si data de 12.
Old April 22nd, 2017, 12:55 AM   #3014
cristi767
Registered User

A mai adus și alți bani în județ, dar mai bine să nu discutăm despre ce a făcut nociv și ce a păstorit prin păduri

Ideea e că eu zic că e bine să existe cineva care coagulează nemulțumiții și care să vorbească pe o voce. De obicei în opoziție ești mai rațional și mai pui și bine problema, chiar dacă ca om e discutabilă calitatea.

Oricum, putea fi oricine. Nu numele e relevant.

castletower liked this post
Old April 22nd, 2017, 01:00 AM   #3015
castletower
Registered User

De acord, pana la urma nu ii dau sanse de izbanda dar e mai bine sa isi incerce norocul si sa coalizeze unele voci nemultumite decat sa fie alegeri cu un singur candidat. In sensul acela e un plus.

Edit: Am postat in threadul de statistica despre marimea localitatilor din Romania in functie de populatia copiilor de 0-4 ani. Cred ca merita vizualizat http://www.skyscrapercity.com/showpo...postcount=1428 Am luat in considerare cele mai mari 50 localitati din Romania la recensamantul din 2011 si le-am ordonat in functie de populatia de 0-4 ani.

cristi767, alinpi, butuc_88, ovidiu.caba, adi.c liked this post
Old April 22nd, 2017, 09:58 AM   #3016
lucianluci96
Registered User

Likes (Received): 209

Ce ziceti ? )

https://vocea.biz/politic/2017/apr/2...u-a-l-sustine/

Quote:
Preşedintele PNL Bihor, Ilie Bolojan, le-a promis vineri liderilor organizaţiilor judeţene ale partidului că le va da miercuri un răspuns dacă va accepta sau nu să intre în cursa pentru şefia formaţiunii, Cătălin Predoiu spunând în cadrul reuniunii că, în cazul în care Bolojan va candida la preşedinţia PNL, el se va retrage şi îl va susţine pe liderul de la Bihor.

butuc_88 liked this post
lucianluci96 no está en línea   Reply With Quote
Old April 22nd, 2017, 10:54 AM   #3017
butuc_88
Butuc

Likes (Received): 2890

E buna concurenta, sa candideze si Lucia, desi nu cred ca are sanse..
Dar, nu as fi asa critic cu ea; ca n-a putut sa faca cat a fost ministru: sa ne amintim ca atunci in USL, desi au fost portofoliile de ministere impartite 50%-50% PSD-PNL, multe din cele ale PNL erau ministere fara portofoliu plin, fara buget. Asa a fost si ministerul Luciei, "ministru delegat". Iar in acest context a chiar facut pt zona asta si nu numai ceva.

Cat despre paduri, tin minte ca in perioada conducerii ei au inceput sa fie controale stricte, aplicatie radar paduri, politisti ce sa amenzeze masini, legislatie inasprita/modificata. Practic ea a inceput lupta cu defrisarea haotica (ca e bine sa tai lemn, totusi), si altii au mai cizelat-o apoi.

Last edited by butuc_88; April 22nd, 2017 at 11:03 AM.
butuc_88 no está en línea   Reply With Quote
Old April 22nd, 2017, 11:10 AM   #3018
cristi767
Registered User

Dar tu vorbesti de ce se vede. Eu vorbesc de ce nu se vede, chiar pe plan local. De cine si sub obladuirea cui a defrisat prin Bh. Ma rog, sunt chestiuni de discutat off the record la bere.

Pacat ca nu pot ajunge si eu de data asta. Poate vom face una si la vara cand sunt in oras

castletower, butuc_88 liked this post
Old April 22nd, 2017, 11:16 AM   #3019
cristi767
Registered User

http://www.ebihoreanul.ro/mobile/ind...n=display_news

Un eveniment privat cu muzica de opera si alte cele care pregateste 1500 de locuri mi se pare o miscare indrazneata avand in vedere istoricul orasului la evenimentele platite )

Preturi intre 30-120 de lei.

E invitata si Laura Bretan (castigatoare Romanii au talent si finalista la aceeasi emisiune in SUA)

Am postat mai ales pt ca eu consider ca va fi un mic test pt oras.

adi.c, butuc_88 liked this post
Old April 22nd, 2017, 11:24 AM   #3020
castletower
Registered User

Data de 5 mai e indrazneata de asemenea mai ales avand in vedere publicitatea redusa a evenimentului.

Cu acest articol mi-am mai raspuns la o intrebare si anume care e capacitatea curtii interioare a cetatii pe scaune. Aici puteti gasi linkul http://www.eventim.ro/ro/bilete/city...rformance.html respectiv planul de sala.

cristi767, butuc_88 liked this post

Reply

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules