daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine
Old October 22nd, 2017, 07:26 PM   #141
YurasB
Registered User

Likes (Received): 8473

Quote:
Originally Posted by IKS_BY View Post
Што яшчэ народ абавязаны рабіць? Не дафіга і так абавязкаў?
Деревенские жители зачастую украшают свои хаты, почему же горожанам лень?
Чем интереснее получатся фасады - тем легче будет полюбить город, и туристов прибавится, жьльё подорожает, строительство оживится.

disa78 liked this post
YurasB no está en línea   Reply With Quote
Old October 22nd, 2017, 10:53 PM   #142
IKS_BY
Registered User

IKS_BY's Avatar

Likes (Received): 374

Quote:
Деревенские жители зачастую украшают свои хаты, почему же горожанам лень?
Таму, што дом не асабісты хаця б. І рабіць такое хто ў што ў горадзе - ну нафіг. Не выдумляйце.
IKS_BY no está en línea   Reply With Quote
Old October 22nd, 2017, 10:55 PM   #143
нектотигра
Registered User

Likes (Received): 108

Quote:
Originally Posted by minak2016 View Post
Нешта я вас не разумею, а вы, відаць, не зразумелі мяне. Маскоўска-азіяцкая мода мне не даспадобы. Гэтага як раз такі і не трэба.
но строить будут именно это. потому я и говорю: лучше будет, если разобьют парк.
нектотигра no está en línea   Reply With Quote
Old October 22nd, 2017, 10:59 PM   #144
Alex.by
Registered User

Likes (Received): 412

Quote:
Я ўжо неяк пытаўся даказць, што мы не былі Прагай, а максімум якім Градзец-Кралаве.... але.. усім падаецца, што Менск "спакон вякоў" 2 мільённая сталіца дзяржавы. Знайдзіце інвестара, які ўкладзе міліярда 3-4 і пабудуце вам Прагу тут з нуля. Хаця б там дзе рэальна, можна прасп. Незалежнасці асабліва не чапаць. Фантазіі...
Помнится мы сошлись на том, что для начало никого сравнивать не надо. Прага это Прага. Минск - это Минск. Градец-Кралове красивая деревенька, вот эта площадь, пара улиц, ну немного круче нашего Слонима. И что? Может еще раз выложить люфтвафовские снимки того Минска и сравните количество не сохранившихся улиц, домов, культовых сооружений, а как подсчитать если бы он уцелел и развивался в том стиле, каким бы он теперь был?

YurasB, disa78 liked this post
Alex.by no está en línea   Reply With Quote
Old October 22nd, 2017, 11:01 PM   #145
Alex.by
Registered User

Quote:
Originally Posted by YurasB View Post
Для такой территории и при наличии метро, наоборот, жителей маловато. Плотность населения, наверное, как в деревне.
А вы изучите эту плотность. А то заладили все ка попугаи - деревня, деревня...
Old October 22nd, 2017, 11:59 PM   #146
YurasB
Registered User

Quote:
Таму, што дом не асабісты хаця б. І рабіць такое хто ў што ў горадзе - ну нафіг. Не выдумляйце.
Жители многоэтажек объединены в кооперативы и т.п. Вместе, собранием, решают вопросы ремонта. И могли бы решать вопрос декорирования фасада и прилегающей территории. Объявили бы конкурс или выбрали из предложений, подготовленных властями.
Изначальная инициатива должна в нашем случае исходить от властей, желательно с дотацией на декор, пусть частичной.
Old October 23rd, 2017, 12:23 AM   #147
ilyan
Registered User

Likes (Received): 850

Quote:
Originally Posted by nohead87 View Post
Як гэта не становіцца? Становіцца! Але не проста еўрапейскім горадам, а еўрапейскім горадам 20-гадовай даўніны, бо для з'яўлення ў Менску якаснай сучаснай архітэктуры ёсць 3 шляхі:

.
Скорее европейским городом 1970-1980-ых гг., тех времен, когда там еще относительно массово строили панельные и монолитные коммиблоки. А так я конечно согласен, что наших архитекторов надо отправлять в европейские города за опытом.

Quote:
Originally Posted by YurasB View Post
Для такой территории и при наличии метро, наоборот, жителей маловато. Плотность населения, наверное, как в деревне.
То есть желание построить Мумбай и прочую Калькутту.

disa78, нектотигра liked this post
ilyan no está en línea   Reply With Quote
Old October 23rd, 2017, 03:20 AM   #148
YurasB
Registered User

Город - это не деревья и даже не здания. Это люди, а их у нас видно редко.
Old October 23rd, 2017, 10:21 AM   #149
nohead87
Registered User

nohead87's Avatar

Likes (Received): 1450

Я думаю, справа ў тым, што рэдзенькі ў нас менавіта цэнтр горада, дзе павінна канцэнтравацца грамадскіае жыццё. А вось жылыя раёны наадварот перапоўненыя шматпавярховікамі. Адсюль і даволі высокая шчыльнасць насельніцтва пры пустым цэнтры. І нават калі ўвесь цэнтр аддаць пад парк, шчыльнасць амаль ніяк не зменіцца.

Цэнтр буйнога горада павінен выглядаць так:

а не так:

Пра перанаселеныя ўскрайкі я не спрачаюся, вось там і трэба зніжаць павярховасць дамоў, будаваць паркі і грамадскія цэнтры лакальнага значэння.
Old October 23rd, 2017, 03:00 PM   #150
Alex.by
Registered User

nohead87, фотографию вы очень удачную подобрали, ничего не скажешь, но если быть честным не сказал бы я что Немига у нас пустая, или район ГУМа. Разве нет? Другое дело - нет у нас единого исторического центра, все порезано транспортными магистралями. Раковское само по себе, Троицкое само по себе, Верхний город сам по себе. Впрочем вы об этом прекрасно знаете и без меня, а ваш план восстановления трассировки улиц мне очень нравиться. Причем можно восстановить не только трассировку улиц, но и застройку Замчища. И будет совсем другой вид.
На самом деле я очень хочу, что бы на месте 2 больницы построили квартал под старину, я об этом уже здесь писал. К огромному сожалению много прекрасных зданий были разрушены и не дошли до нашего времени, но остались снимки, данные в архивах. Например, здание минской почты, гостиница Гарни, доходные дома, училища, банки. Если бы архитекторы спроектировали такой квартал в этом месте и удачно вписали их с сохранившимися корпусами Троицкого монастыря - это было бы просто великолепно. Вот такие у меня мысли …

YurasB, disa78 liked this post
Old October 23rd, 2017, 08:43 PM   #151
YurasB
Registered User

Да, было бы неплохо восстановить известные по снимкам здания, пусть и на другом месте.

Stazhar liked this post
Old October 23rd, 2017, 09:53 PM   #152
IKS_BY
Registered User

IKS_BY's Avatar

Likes (Received): 374

Ну і зноў вяртаемся да таго ж - патрэбныя вялізарныя грошы на гэта, і хто іх дасць? Арабам нафіг не трэьба гэта.
IKS_BY no está en línea   Reply With Quote
Old October 24th, 2017, 11:13 AM   #153
Alex.by
Registered User

Quote:
Ну і зноў вяртаемся да таго ж - патрэбныя вялізарныя грошы на гэта, і хто іх дасць? Арабам нафіг не трэьба гэта.
Я когда слышу про арабов начинаю чесаться.)) На Зыбицкой инвесторы нашлись, почему им не быть здесь? Только не пивные заведения! Сделать квартал для малого бизнеса по оказанию всевозможных услуг, квартал уютных магазинов и кафе. На аукционах по продаже изолированных помещений по всему Минску эти самые изолированные помещения уходят как пирожки, а это центр и спрос должен быть еще больше. Вся разница работать не с одним, двумя крупными инвесторами, а с несколькими сотнями малых инвесторов. Работать со своими!

nohead87, disa78 liked this post
Old October 24th, 2017, 11:44 AM   #154
nohead87
Registered User

nohead87's Avatar

Quote:
На што патрэбныя велізарныя грошы? На будаўніцтва 3-5 павярховых будынкаў?

Калі паставіць мэтай аднаўленне гістарычнага асяроддзя (кажу нават не пра гістарычныя будынкі, а пра трасіроўку вуліц і сумаштабнасць), то ніякіх велізарных грошай не патрэбна. І не патрэбныя ніякія арабы, у Беларусі ёсць куча інвестараў, здольных з задавальненнем рэалізаваць такі праект.

Але калі горад аддае пад забудову кавалак зямлі ў цэнтры, то мэтай ставіцца атрыманне інвестыцый у выглядзе проста грошай за зямлю, ці новага будынка суда, ці тралейбуснага дэпо, ці новай рэзідэнцыі для прэзіка. Ну і кожнаму ў кішэню патрошку. Вось на гэта ўсё і патрэбныя велізарныя грошы. І каб іх пакрыць, інвестар будзе будаваць як мага большы гмах.

Вось калі ўлады вырашаць, што аднаўленне цэнтра важнейшае за новы будынак суда на перыферыі, а архітэктурна-горадабудаўнічы савет вырашыць што ў цэнтры горада квартальная забудова лепшая за манументальную цэнтральную кампазіцыю, тады і будзе магчымы такі праект.
Old October 24th, 2017, 01:52 PM   #155
Alex.by
Registered User

Кстати, совсем недавно на тутбае была статья про катарский Сокол, преференций вагон, землю подарили помоему под Логойском, на выходе построено все из импорта и обанкроили субподрядчиков. Что выиграло государство от таких инвестиций?

renome_, disa78 liked this post
Old October 24th, 2017, 02:29 PM   #156
nohead87
Registered User

nohead87's Avatar

Quote:
Originally Posted by Alex.by View Post
Кстати, совсем недавно на тутбае была статья про катарский Сокол, преференций вагон, землю подарили помоему под Логойском, на выходе построено все из импорта и обанкроили субподрядчиков. Что выиграло государство от таких инвестиций?
Улічваючы тое, што інвестарам былі узброеныя сілы Катара, то Беларусь магла атрымаць кантракт на пастаўку якой-небудзь вайсковай тэхнікі напрыклад. А ўлічваючы любоў нашага прэзіка да дарагіх падарункаў ад замежных сяброў, то яшчэ які-небудзь верталёт, ці чарговы Майбах.

disa78 liked this post

Last edited by nohead87; October 24th, 2017 at 02:34 PM.
nohead87 no está en línea   Reply With Quote
Reply

Tags
Минск, Мінск, belarus, minsk, varabyeu

Thread Tools

Posting Rules