search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Fotografia > Fotoforum

Fotoforum Sprzęt, porady, galerie

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old August 13th, 2017, 10:05 PM   #7761
ptiroat
Registered User

ptiroat's Avatar

Likes (Received): 766

Quote:
Originally Posted by ixs View Post
Z tymi zamiennikami to jest generalnie dramat.
Tyczy sie Canona... ale oryginalna bateria bez zarzutu juz kolo 7 lat... zamiennikow przerabiam 3 ci komplet. Z tych najtanszych 2 sztuki padly po poltora roku... kolejne takie lepsze niby... za niecala stowke... wytrzymaly 2,5 roku... No i teraz przerabiam 3 ci komplet...
Do oryginałów im daleko ale przerabiam w 3 różnych canonach i jeszcze żaden mi nie padł (ok, phottix spuchł ale dlatego, że leżał że 2 lata w korpusie mimo, że prąd trzyma dalej). Trzymaja krócej niż oryginały ale też i odpowiednio mniej kosztują...
ptiroat no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old August 14th, 2017, 09:15 AM   #7762
mareqm
Registered User

Są zamienniki i "zamienniki". Newell do Olympusa trzyma prawie jak oryginał a kosztuje 20% tego co życzy sobie Olympus. Niestety trudno jest zrobić więcej niż 150 zdjęć nawet na oryginale.
W Canonie mam już od 8 lat Phottixa i też nie widzę większej różnicy w pojemności niż przy oryginale.
mareqm no está en línea   Reply With Quote
Old August 18th, 2017, 03:00 PM   #7763
Bastian.
Balthazar Bux

Bastian.'s Avatar

Puk puk, to znowu ja.

Tym razem proszę doświadczonych posiadaczy lustrzankę o poradę w sprawie zakupu takowej w cenie do 2000.

Nie, to nie dla mnie. Jedna dla brata, do pstrykania "pamiętników z wakacji", jakiś spotkań rodzinnych, wypadów na grilla itd. Może być nowa lub używana.

Druga dla znajomego z pracy. Ten to foci samoloty, jeździ na lotniska, na pokazy lotnicze, robi fotki gdy jest ciemno itd itp. Jego interesuje sprzęt używany, choć może być i nowy. Olympus lub Panasonic, obiektywy już posiada.

Co proponujecie?. Obiecałem obu osobom że popytam fachowców i przekażę wasze porady.
Bastian. no está en línea   Reply With Quote
Old August 18th, 2017, 03:22 PM   #7764
este
Registered User

este's Avatar

Likes (Received): 7521

Quote:
Originally Posted by Bastian. View Post
Tym razem proszę doświadczonych posiadaczy lustrzankę o poradę w sprawie zakupu takowej w cenie do 2000.
Nie, to nie dla mnie. Jedna dla brata, do pstrykania "pamiętników z wakacji", jakiś spotkań rodzinnych, wypadów na grilla itd. Może być nowa lub używana.
https://mediamarkt.pl/foto-i-kamery/...m_campaign=xml

Quote:
Originally Posted by Bastian. View Post
Druga dla znajomego z pracy. Ten to foci samoloty, jeździ na lotniska, na pokazy lotnicze, robi fotki gdy jest ciemno itd itp. Jego interesuje sprzęt używany, choć może być i nowy. Olympus lub Panasonic, obiektywy już posiada.
http://www.cyfrowe.pl/aparaty/aparat...i-srebrny.html
este no está en línea   Reply With Quote
Old August 19th, 2017, 05:42 PM   #7765
janex_wwa
qwerty

janex_wwa's Avatar

Likes (Received): 22420

Hej, tym razem ja potrzebuję rady, pomocy, tudzież sugestii... Przymierzam się do zakupu pierwszej lustrzanki. Rozeznanie po rynku zrobiłem spore, poczytałem mnóstwo testów, recenzji i teoretycznie wiem, jakie wady i zalety mają poszczególne puszki/systemy. Niestety, dalej mam problem z dokonaniem wyboru, co zapewne wynika z tego, że dotąd nie używałem lustra i tak na prawdę nie wiem do końca, który sprzęt będzie dla mnie najbardziej odpowiedni.

Generalnie znaczenie ma cena, puszkę będę brał na raty. Tutaj drugorzędne znaczenie ma fakt, czy w zestawie będzie kit, czy też kupię samo body. Jeśli będzie, to spoko, jeśli nie - obiektyw i tak kupię za gotówkę.

Klasa sprzętu który mnie interesuje, to "entry level +", czyli nie totalne golasy (w sensie puszki z najniższej półki), ale też nie lustra amatorsko-półprofesjonalne, typu Nikon D7xxx czy Canon xxD. Cena - pomiędzy 2000, a powiedzmy 3000 za puchę. Generalnie aparatu używałbym głównie hobbystycznie (ostatnimi laty trochę się od fotografii oddaliłem, ale planuję wziąć się za nią ponownie), a więc chodzenie po mieście (fotografowanie architektury, ulicy), rzadziej fotografowanie jakichś budów (od tego głównie mam komórkę, którą zawsze noszę w kieszeni...), no i okazjonalnie jakieś rodzinne spędy czy wyjazdy na wakacje. Tak więc typowa amatorka, ale nie chciałbym sobie zamykać drogi do dalszego rozwoju w przyszłości. Z obiektywów najprawdopodobniej w pierwszej kolejności (do kita) dokupiłbym coś szerokokątnego lub stałkę.

Ze względu na powyższe kryteria, pole manewru nieco się zawęża, ale i tak mam do wyboru szeroką ofertę produktów różnych producentów, każdy ze swoimi wadami i zaletami. Wymienię to, co mnie interesuje, ze swoimi spostrzeżeniami lub wątpliwościami do rozwiania. Będę wdzięczny, jeśli ktoś poratuje dobrą radą czy sugestią, wynikającą z doświadczenia swojego lub znajomych z tymi puszkami, albo ogólne z używania lustrzanek.

1.
Pierwsza opcja - Canon 700D z kitem.
https://www.euro.com.pl/lustrzanki/c...m-is-stm.bhtml

Leciwa puszka, bodaj sprzed 4 lat, ale atrakcyjna cenowo.

Tutaj największe wątpliwości wzbudza we mnie matryca - słynne 18mp, które Canon ładował do wielu swoich puszek przez lata. Z testów i opinii wynika, że ma ona niższe osiągi niż konkurencja (Nikon, Sony, Pentax) jeśli chodzi o szumy i rozpiętość tonalną. Tylko właśnie - czy to rzeczywiście bardzo się rzuca w oczy i przeszkadza w codziennym użytkowaniu? Szumy są mocno widoczne? Testy swoją drogą, ale być może na co dzień wcale nie jest to taki problem... Możliwe, że wyższych czułości będę używać incydentalnie, ale jednak lepiej mieć pewną rezerwę.

Plusem jest dla mnie to, że Canon posiada w ofercie tani obiektyw szerokokątny 10-18, który mimo że ponoć plastikowy do bólu, to oferuje całkiem miłe dla oka efekty. W kontekście mojego zainteresowania fotografią miejską, mógłby być idealny...

2. Canon 760D
https://www.euro.com.pl/lustrzanki/c...60d-body.bhtml

Również Canon, tylko nowszej generacji (choć i tak nie najświeższy), z nową matrycą 24mp. Canona 750D nie biorę pod uwagę, ponieważ kosztuje niewiele mniej od 760D, który z kolei ma znacznie lepszą ergonomię - więcej pokręteł, dodatkowy ekranik lcd, więcej guzików... Skoro różnica w cenie niewielka, to nie widzę sensu oszczędzania na ergonomii.

Tylko teraz pytanie - czy warto dopłacić do tego 760D, względem 700D? Niby matryca nowsza, ale ponoć obrazek, jaki daje, wcale nie jest wiele lepszy od tego, jaki daje starszy sensor. Szumy są ponoć nawet delikatnie wyższe...

Kusi body z lepszą ergonomią, ale zastanawiam się, czy w moich zastosowaniach będzie to miało aż takie duże znaczenie. Jakieś sugestie?

3. Kolejna opcja - Nikon D5300 (lub D5500).
https://www.euro.com.pl/lustrzanki/n...y-czarny.bhtml

Nikon zdaje się mieć bogatszą ofertę dobrych optycznie i stosunkowo tanich obiektywów dla amatora. Jego matryca również jest lepsza, jak wynika w zasadzie wszystkich testów, które czytałem. Generalnie, jeśli chodzi o Nikony, najbliżej mi do D5300 - również nie jest najświeższym modelem, jednakże ma w zasadzie te same bebechy, co nowsze D5500 i D5600, w związku z czym nie widzę sensu przepłacać za cyferki na znaczku.

Plusem jest dla mnie także fakt, że jakiś czas temu siostra kupiła sobie Nikona D5300. Dzięki temu zawsze byłaby możliwość pożyczania od siebie obiektywów, jeśliby nabyła jakieś fajne szkło (choć to nie jest pewne - wczoraj pytała, co znaczy 18 i 55 na obiektywie więc istnieje ryzyko, że nie wyjdzie poza kita).

Minus - nowe szkła szerokokątne (Sigma i nowy Nikkor 10-20) kosztują około 2 razy więcej, niż u Canona, więc tu by bardziej zabolało. Chyba, że szukałbym używek. No i design Nikona leży mi trochę mniej niż Canona Dodatkowo grip w D5300 jest jak dla mnie za płytki (mam długie paluchy). Ponoć w D5500 jest lepiej.

4. Najdroższa opcja, ale również mająca za sobą pewne solidne argumenty - Pentax K-70.
https://www.euro.com.pl/lustrzanki/p...y-czarny.bhtml

Cena niższa niż najnowszych odpowiedników konkurencji (D5600 i 800D), jednak drożej niż starsze modele, rozważane przeze mnie powyżej.

Do największych plusów tego aparatu niewątpliwie należy zaliczyć wizjer (pryzmat, 100% pokrycia kadru i lepsze powiększenie), uszczelnienia (żaden z pozostałych tego nie ma), wbudowana stabilizacja (żaden z pozostałych tego nie ma), "śrubokręt" (żaden...), mikro regulacja AF... Sprzęt sprawiający wrażenie zdecydowanie bardziej pro, przy rozsądnej cenie.

Żeby jednak nie było za kolorowo, to ma najsłabszy akumulator, brak dotykowego ekranu (co nie wydaje mi się wadą, ale być może gadam tak bo nie miałem do czynienia), no i chyba najsłabszy wybór nowych szkieł dla amatora (przystępnych cenowo). Z UWA pozostaje chyba tylko Sigma 10-20 (pewnie są inne, ale zgaduję, że dużo droższe). No i ten oczojebny zielony pierścień wokół spustu migawki :P

Tak wiem, można podpiąć stare szkła, zarówno te pod bagnet K, jak i M42 (z adapterem), no ale właśnie... Czy to rozsądne rozwiązanie dla amatora takiego jak ja? Fajnie jest mieć świadomość, że puszka oferuje tyle możliwości, ale z drugiej strony boję się, że miałbym potem wyrzuty sumienia, że mam sprzęt z takimi możliwościami, a wykorzystuje tylko ułamek z nich. No i też co innego myśleć sobie, że będę mógł się pobawić starszymi szkłami, a co innego użytkowanie w rzeczywistości, gdzie być może nie będę miał tyle zapału by się w to aż tak zagłębiać.

A może po prostu pierdzielę głupoty i warto brać ten sprzęt, bo sam fakt posiadania lepszego wizjera, stabilizacji i mikro regulacji jest wart dopłaty? Jakieś opinie użytkowników?

5. Ostatnie, co rozważałem, ale w tym wypadku jestem raczej pewien, że nie kupię - Sony SLT A68.
https://www.euro.com.pl/lustrzanki/s...-slt-a68.bhtml

Bardzo niska cena, dobra ergonomia (sporo przycisków, dodatkowy lcd), ponoć dobra jakoś obrazka, ale... Plastikowy bagnet, tragiczny tylny lcd, elektroniczny EVF (nie jestem do nich przekonany, właśnie dlatego chcę lustrzankę, żeby mieć wizjer optyczny), no i chyba zamierający system. Obiektywów nowych mało, ceny wysokie i perspektywy na rozwój raczej średnie.

Ktoś podejmuje się pomocy? Będę wdzięczny nawet za jedno-kilku zdaniowe spostrzeżenia, może otworzycie mi oczy na jakieś kwestie lub przekonacie do zdecydowania się na którąś opcję.

Last edited by janex_wwa; August 19th, 2017 at 05:55 PM.
janex_wwa no está en línea   Reply With Quote
Old August 19th, 2017, 06:31 PM   #7766
Wypalacz Rafał
sceptyk

Likes (Received): 6536

Quote:
Originally Posted by jaceek81 View Post
Zapasowy akumulator do bezlusterkowca to podstawa. Nie mam Sony, tylko Fuji i kupiłem zamienniki na allegro, działają podobnie jak oryginał, a kosztowały 20zł.
Myślę że zapasowy akumulator, zwłaszcza gdy aparat nie ma możliwości zasilania zwykłymi bateriami, to podstawa przy każdym typie aparatu

Choć rzecz jasna pozostaje kwestia czy wydawać pieniądze na (zazwyczaj) droższe oryginały czy jednak kupić zamienniki.
Wypalacz Rafał no está en línea   Reply With Quote
Old August 19th, 2017, 07:49 PM   #7767
mareqm
Registered User

Quote:
Originally Posted by janex_wwa View Post
Hej, tym razem ja potrzebuję rady, pomocy, tudzież sugestii... Przymierzam się do zakupu pierwszej lustrzanki.
Z racji sentymentu do marki , z którą spędziłem sporo lat, wybrałbym Canona. A który z nich to już Twój wybór. Do zdjęć "forumowych" bardzo dobrze sprawdza się Sigma 10-20, zarówno cenowo jak i jakościowo.
Zdradziłem Canona z bezlusterkowcem Olympusa i nie narzekam. Jakość taka sama a kilogramów do dźwigania znacznie mniej.

janex_wwa liked this post
mareqm no está en línea   Reply With Quote
Old August 19th, 2017, 08:16 PM   #7768
aleph_null
¾

aleph_null's Avatar

Quote:
Hej, tym razem ja potrzebuję rady, pomocy, tudzież sugestii...
Nikon... Canon... Sony... na dobra sprawe nie ma znaczenia. Jesli chcesz sie pakowac w lustra, to przepatrz oferte szklarni. Obecnie jak juz zauwazyles, oferty sa dosc podobne miedzy systemami (cenowo raz jeden raz drugi jest drozszy, a i same obiektywy sa bardzo podobne z kilkoma wyjatkami), a i do tego dochodza Sigmy, Tamrony i Tokiny ktore tez ew. moga wypelnic luke lub zastapic drozszy obiektyw systemowy.

Jesli nie jest to jednorazowy zakup i z biegiem czasu masz zamiar rozwijac sie w tym kierunku, to kup starszy aparat, a zaoszczedzona kase wpakoj w szklo. Aparat sie wymienia co pare lat, wiec nie ma sensu kupowac tez niewiadomo czego i miec do tego podpiety jakis mydlacy obiektyw, ktory walorow nowego aparatu nie wykozysta. Lepiej miec lepszy/jasniejszy obiektyw podpiety pod starsza puszke.

Druga sprawa... ergonomia. Jesli Canon Ci lepiej w rece lezy, to idz w Canona. Nie zmuszaj sie do uzywania czegos co jest niewygodne bo i zdjec Ci sie nie bedzie tym chcialo robic. Nawet jesli na papierze Nikon mialby byc lepszy, to co z tego? Za 3-4 lata kupisz nastepny aparat ktory bedzie jeszcze lepszy.

Skoro juz przy ergonomii jestesmy, to z osobistych doswiadczen celowalbym w polke wyzej, w aparaty z dwoma pokretlami. Wiaze sie to z swoboda uzywania, a co za tym idzie, przyjemniejszej i bardziej plynnej pracy. Moze to i kwestia przyzwyczajenia, ale mimo wszystko... jest to cos co ja osobiscie cenie sobie bardzo wysoko.

janex_wwa liked this post
aleph_null no está en línea   Reply With Quote
Old August 19th, 2017, 08:29 PM   #7769
este
Registered User

este's Avatar

Likes (Received): 7521

Quote:
A może po prostu pierdzielę głupoty i warto brać ten sprzęt, bo sam fakt posiadania lepszego wizjera, stabilizacji i mikro regulacji jest wart dopłaty? Jakieś opinie użytkowników?
Wybrałbym K70 - Pentax bo to zawsze była firma mająca najlepszy stosunek jakość/cena
Szkoda braku dotykowego ekranu - sam doceniłem jego zalety przy Canonie M, ale jednocześnie używam przedpotopowej lustrzanki bez live view i też nie narzekam.
Nie przeceniałbym zalet starej optyki M42 itp - można tam znaleźć perły, ale to bardziej zabawa sama w sobie.

Te modele Canona brałbym tylko pod uwagę ze względu na nowe obiektywy STM - zoomy i stałki.
Małe, tanie i dające bardzo dobre efekty
24, 40, 50, 10-18, nawet kit 18-55 jest o wiele lepszy od swoich poprzedników
Obie matryce zbierały cięgi za bardzo ograniczone możliwości obróbki przy próbie wyciągania czegoś z cieni.

Najbardzie zdroworozsądkowa wydaje się jednak propozycja Nikona. Zawsze możesz kupić jakiś obiektyw w prezencie siostrze
este no está en línea   Reply With Quote
Old August 20th, 2017, 08:45 AM   #7770
Wypalacz Rafał
sceptyk

Likes (Received): 6536

Quote:
Originally Posted by este View Post
Wybrałbym K70 - Pentax bo to zawsze była firma mająca najlepszy stosunek jakość/cena
Szkoda braku dotykowego ekranu - sam doceniłem jego zalety przy Canonie M, ale jednocześnie używam przedpotopowej lustrzanki bez live view i też nie narzekam.(...)
Właściwa sugestia

A co do ekranu dotykowego - to czy ja wiem czy przy lustrzance to dobre rozwiązanie? Nie wiem jak wyglądają zabezpieczenia, ale wyobraźnia podsuwa mi wizje ustawień zmienianych nosem podczas robienia zdjęć - i jakoś ciężko to zdzierżyć

Kubael liked this post
Wypalacz Rafał no está en línea   Reply With Quote
Old August 20th, 2017, 10:22 AM   #7771
lulek89
foto-ml.pl

lulek89's Avatar

Likes (Received): 26530

Quote:
Ktoś podejmuje się pomocy? Będę wdzięczny nawet za jedno-kilku zdaniowe spostrzeżenia, może otworzycie mi oczy na jakieś kwestie lub przekonacie do zdecydowania się na którąś opcję.
Przedmówcy już trochę wyjaśnili sytuacje, ja tylko dodam że w wybranym przez Ciebie budżecie różnice między systemami i samymi aparatami są na tyle małe że powinieneś być zadowolony z każdego. Najlepsza metoda to iść do sklepu foto, może nie saturna czy mediaexpertu a jakiegoś bardziej specjalistycznego, obmacać każdy aparat z podpiętym obiektywem i wybrać ten który najlepiej Ci leży w dłoni i wydaje się wg. Ciebie najbardziej ergonomiczny
lulek89 está en línea ahora   Reply With Quote
Old August 20th, 2017, 10:53 AM   #7772
ixs
Deptać Karaczany

ixs's Avatar

Likes (Received): 52882

Canonowi to bym zasadzil kopa w dude... za opieszalosc w doprowadzeniu swoich matryc do poziomu tych sonowskich.
Gdybym system na nowo zaczynal budowac bylby to Nikon albo nawet Sony (choc tu mam uprzedzenia jeszcze).

Quote:
Originally Posted by ptiroat View Post
Do oryginałów im daleko ale przerabiam w 3 różnych canonach i jeszcze żaden mi nie padł (ok, phottix spuchł ale dlatego, że leżał że 2 lata w korpusie mimo, że prąd trzyma dalej). Trzymaja krócej niż oryginały ale też i odpowiednio mniej kosztują...
Quote:
Originally Posted by mareqm View Post
Są zamienniki i "zamienniki". Newell do Olympusa trzyma prawie jak oryginał a kosztuje 20% tego co życzy sobie Olympus. Niestety trudno jest zrobić więcej niż 150 zdjęć nawet na oryginale.
W Canonie mam już od 8 lat Phottixa i też nie widzę większej różnicy w pojemności niż przy oryginale.
te dluzej dzialajace, ktore i tak w koncu zdechly to wlasnie byly Phottixy
Old August 20th, 2017, 11:11 AM   #7773
lulek89
foto-ml.pl

lulek89's Avatar

Likes (Received): 26530

Quote:
Originally Posted by ixs View Post
Canonowi to bym zasadzil kopa w dude... za opieszalosc w doprowadzeniu swoich matryc do poziomu tych sonowskich.
Gdybym system na nowo zaczynal budowac bylby to Nikon albo nawet Sony (choc tu mam uprzedzenia jeszcze).
Ostatnio jest coraz lepiej, 5DmkIV z 2016 roku dogonił poziomem matrycy sonowskie A7 z 2013
Chociaż do Nikona D800 z 2012 wciąż nie ma startu
lulek89 está en línea ahora   Reply With Quote
Old August 20th, 2017, 12:12 PM   #7774
ixs
Deptać Karaczany

ixs's Avatar

Likes (Received): 52882

Z tym dogonil to tez by nie przesadzal

Zreszta pamietam jak po 20d kupilem sobie 5d mk II (tu chyba nastapila kumulacja syfu). Myslalem ze cos jest zepsute. Lekkie wyciagniecie i cienie wygladaly jak tapicerka w Golfie GTI. Banding pionowy, poziomy tworzacy kratki... po prostu odlot.

lulek89 liked this post
ixs está en línea ahora   Reply With Quote
Old August 20th, 2017, 05:30 PM   #7775
Henry Gale
Registered User

Henry Gale's Avatar

Likes (Received): 5656

@janex_wwa

Może się mylę, ale proponowałbym Tobie sprawdzić jeszcze aparat kompaktowy Lumix FZ1000. Można by powiedzieć, że to jest dużo lepsza "wersja" mojego leciwego Sony H50. Aparaty z dobrym zoomem są niezwykle uniwersalne, a ten model dodatkowo posiada dość jasny obiektyw. Ze statywem robi niezłe zdjęcia wieczorem jak i o świcie. Bardzo szybko i precyzyjny autofocus.

Jeżeli jednak ten aparat nie przypadnie Ci do gustu, to osobiście wziąłbym Pentaxa K-70.

Henry Gale no está en línea   Reply With Quote

Reply

Thread Tools

Posting Rules