daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Ekonomia, Shėrbimet Publike dhe Turizmi. > Ekonomia

Ekonomia Economic News and Developments.

Reply
 
Thread Tools
Old August 11th, 2011, 05:25 AM   #1
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,279

[AL/RKS] Ēentralet Energjitikė | Power PlantsAlbania's government approved in January '09 a deal with Austria's EVN and Norway's Statkraft to build three hydroelectric plants worth 950 million euros ($1,37 bln) on the Devoll river.EVN and Statkraft, which each have a 50 percent share in the venture, will build three peak-load hydropower power plants over eight years, in a project they called the biggest hydro power project in Europe. The plants will have a total capacity of around 319 MW that will generate around 1,000 GWh annually.

http://www.dhp.al

Last edited by 7t; August 11th, 2011 at 06:09 AM.
7t no está en línea   Reply With Quote
Old August 11th, 2011, 05:38 AM   #2
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,279

Ashta Hydropower Plant

The project company “Energji Ashta” – a 50/50 joint venture between Verbund and EVN is constructing a world innovation in Albania: the largest matrix power plant using small turbines. Hydropower plant Ashta is being erected in northern Albania, close to Shkodėr, the country’s fourth-largest town.

The project is to feature Hydromatrix technology, a trademarked product of Andritz Hydro, employing about 90 small turbine-generators installed in modules. The total capacity of the two plants (Ashta I and Ashta II) with matrix turbines amounts to more than 50 megawatts; 242 million kilowatt hours are to be generated annually.
http://energji-ashta.al

7t no está en línea   Reply With Quote
Old August 11th, 2011, 05:59 AM   #3
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,279

Kalivaē Hydroelectric PowerplantThe Kalivaē Hydroelectric Powerplant is an under construction project off the mouth of River Vjosa, near Tepelenė district. It includes the construction of a 48.5 m high concrete-faced rock fill dam. With an installed capacity of 92 MW, the plant is expected to generate 350 GWH annually.
http://www.cae.al/
7t no está en línea   Reply With Quote
Old August 11th, 2011, 06:56 AM   #4
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,279

Skavica, gati oponenca pėr projektin

Ndėrtimi i hidrocentralit tė Skavicės tashmė as qė vihet mė nė diskutim.
Projekti qė Korporata Elektroenergjetike Shqiptare ka zgjedhur nė bashkėpunim me kompaninė e huaj “SOGREA”, qė bėri edhe studimin e varianteve pėr Skavicėn, tashmė ėshtė duke iu nėnshtruar oponencės shtetėrore teknike. Kjo oponencė po kryhet pranė Agjencisė Kombėtare tė Burimeve Natyrore dhe pritet qė shumė shpejt tė dilet me njė pėrfundim. Nė fakt, projekti i ri pėr hidrocentralin e parė tė kaskadės sė Drinit ndryshon thuajse tėrėsisht nga projekti i vjetėr, me pėrjashtim tė pozicionimit ku sėrish hidrocentrali do tė mbetet nė krye tė tė gjithė kaskadės.

Sipas projektit tė vjetėr mendohej qė nė kaskadėn e Drinit tė ndėrtoheshin pesė hidrocentrale, nga tė cilat deri mė tani janė ndėrtuar tre, Fierza, Komani dhe Vau i Dejės, kurse Skavica dhe Bushati deri tani nuk janė zbatuar. Por, me nismėn e fundit tė Korporatės Elektroenergjetike Shqiptare, pėr ta ndėrtuar hidrocentralin e Skavicės janė marrė parasysh dy objektiva ndėrtimi tė HEC-it si vepėr qė do t’i shėrbejė rritjes sė kapacitetit tė prodhimit tė energjisė sė pastėr nė vend dhe, nga ana tjetėr, rritjes sė eficiencės sė shfrytėzimit tė ujėrave tė Drinit. Pikėrisht pėr kėtė, KESH ka thirrur edhe disa takime me donatorė tė veēantė pėr tė mbledhur fondet e mjaftueshme qė duhen pėr ndėrtimin e njė vepre tė tillė gjigante energjetike, e cila mendohet qė pėrafėrsisht tė kushtojė rreth 400-500 milionė euro, ndėrkohė qė bisedimet vazhdojnė dhe me Ministrinė e Financave.

Projekti qė ėshtė zgjedhur pėr hidrocentralin e Skavicės parashikon njė fuqi tė instaluar prej rreth 170 megavat. Madhėsia e hidrocentralit, krahasuar me projektin e vjetėr, ėshtė ulur, pasi kompania “SOGREA” dhe KESH-i kanė punuar sė bashku pėr tė pasur nė finale njė projekt qė do tė merrte parasysh edhe pjesėn sociale, duke minimizuar mundėsitė e pėrmbytjeve nė zonė, si dhe pėr tė pasur njė kaskadė tė sigurt. Pėr projektin e Skavicės janė kryer edhe njė herė studime pėr hidrologjinė. Vetė ekspertė tė inxhinierisė teknike apo hidrologė nė vend kanė sugjeruar pėr studime tė reja hidrologjike pėr shkak tė ndryshimeve klimaterike qė po pėrjeton e gjithė bota, efekt qė ėshtė reflektuar vitet e fundit edhe nė vendin tonė, ku ka pasur prurje tė larta gjatė periudhave me reshje. Por nga KESH-i ėshtė marrė parasysh edhe ky detaj, duke kryer studime si pėr hidrologjinė, ashtu dhe mė gjerė, nė mėnyrė qė projekti i ri i Skavicės tė jetė njė projekt i sigurt dhe qė pėrshtatet me pjesėn tjetėr tė hidrocentraleve tė ndėrtuara. Kaskada e Drinit ėshtė ajo qė prodhon pjesėn mė tė madhe tė energjisė nė vend, ndėrkohė qė ndėrtimi i njė tjetėr hidrocentrali nė kėtė kaskadė, pa dyshim qė do ta rrisė vlerėn e saj sa i pėrket totalit tė energjisė qė do tė prodhohet.

Rregullorja e kaskadės mund tė pėsojė amendime

Kaskada e Drinit funksionon nė bazė tė njė rregulloreje, e cila disiplinon ujėrat dhe nivelet e liqeneve tė hidrocentraleve tė kaskadės. Nė kėtė rregullore pėrshkruhet me saktėsi se sa duhet tė jetė niveli i Fierzės, Komanit apo Vaut tė Dejės pėr periudha tė ndryshme tė vitit. Por, nėse ndėrtohet hidrocentrali i Skavicės, pa dyshim qė kjo rregullore do tė duhet qė tė amendohet me specifika shtesė pėr kėtė HEC tė fundit qė i shtohet kaskadės. Kjo ėshtė e nevojshme edhe pėr tė rregulluar regjimin e ujėrave tė tė gjithė kaskadės sė Drinit, e cila funksionon si njė e tėrė. Rregullorja ėshtė dokumenti bazė qė shėrben edhe pėr specifikat teknike tė secilit hidrocentral, duke parashikuar se sa ėshtė maksimumi i plotave qė mund tė pėrballohet, si veprohet nė raste emergjente kur ėshtė e nevojshme qė tė kryhen shkarkime, sa tunele shkarkimi ka secili hidrocentral dhe sa ėshtė maksimumi qė mund tė shkarkojė secili prej tyre.

http://www.panorama.com.al/ekonomi/s...-per-projektin
7t no está en línea   Reply With Quote
Old August 11th, 2011, 06:57 AM   #5
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,279

Hidroēentralet nė "Zallin e Okshtunit"

Lumi "Zalli i Okshtunit" gjendet nė Lindje tė Shqipėrisė. Ai nis nė rrethin e Librazhdit dhe pėrfundon nė rrethin e Bulqizės nė njė gjatėsi prej 28 km. Ujėrat e tij janė degė tė Lumit Drin.

Mbi lum janė parashikuar tė ndėrtohen 10 Hidrocentrale (HEC).
Fuqia totale e instaluar ėshtė 31.490 kW.
Prodhimi mesatar vjetor i energjisė ėshtė rreth 159,209.338 kWh.
Vlera totale e investimit ėshtė rreth 56.000.000 Euro.
Afati maksimal i ndėrtimit ėshtė 7 vite (afati kohor ka filluar nė Gusht 2009).
Periudha e shfrytėzimit ėshtė 35 vite, e cila ka nisur qė nė Gusht 2009. Brenda kėsaj periudhe ėshtė pėrfshirė afati i ndėrtimit.

http://www.diteko.com/projekte.php?lang=al
7t no está en línea   Reply With Quote
Old August 11th, 2011, 06:58 AM   #6
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,279

Hidroēentrali i Kaskadės sė Gostimės

Si nje projekt sa unik ne llojin e vet, aq edhe i frytshem dhe mese i nevojshem Hidrocentrali i Kaskades se Gostimes eshte nje investim prej 80.000.000 EUR dhe per nga fuqia arrin 65 MW.

Kjo kaskade eshte e lokalizuar ne rrethin e Elbasanit, ne pjesen qendrore te Shqiperise. Studimi disamujor pėr sa i pėrket aspekteve teknike, mjedisore, financiare dhe ekonomike eshte kryer nga specialiste te huaj te hidroenergjitikes, sizmikes dhe mjedisit dhe se fundmi eshte vendosur qe te nise ndertimi i ketij hidrocentrali, veper madheshtore e shoqerise se ndertimit Merkaj shpk. Ndertimi do te nise ne muajin Mars 2010 dhe mendohet te perfundoje ne harkun e tre vjeteve.


Bazuar mbi karakteristikat specifike te ketij studimi per kete hidrocentral me kapacitet 65MW, grupi i studimit eshte bazuar ne tri faktore themelore:
  • Ne gjetjen e zgjidhjeve teknike per perdorimin maksimal te prurjeve te lumit;
  • Ne hollesite analitike ekonomiko – financiare mbi investimin dhe efektshmerine e tij.
  • Parametrat kryesore hidro-energjitike te definizuar mbi bazen e perllogaritjeve hidraulike dhe hidroenergjitike mbi Hidrocentralin janė nxjerrė/hartuar nė bazė tė llogaritjes pėr humbjet hidraulike tė sistemeve shtytėse tė pellgut - dhoma termocentrali pėr rredhjet pa presion ose sisteme tė rrjedhjeve dhe tubacionet e rėnies sė turbinave pėr sistemet me presion tė mos tejkalojnė vlerėn 6% tė rėnies bruto. Siē shihet mė poshtė, fuqia totale e instaluar nė kaskadėn e lumit Gostimė, sė bashku me degėt e saj ėshtė 65.360.
    (per me shume informacion, ju lutem konsultoni tabelen me poshte).HIDROCENTRALI I STRAVAJ

Nė tė njėjtėn fushė dhe sektor, shoqėria Merkaj shpk po projekton njė tjetėr vepėr tė rėndėsisė sė veēantė, ndėrtimin dhe vėnien nė punė tė Hidrocentralit tė Stravaj, nė rrethin e Librazhdit.
Me njė fuqi prej 4.2 MW dhe njė investim prej 4.500.000 EUR, hidrocentrali Stravaj ka nisur tė ndėrtohet dhe pritet tė pėrfundojė brenda vitit 2010.

http://www.merkaj-construction.com/alb/hydropower.html
7t no está en línea   Reply With Quote
Old August 11th, 2011, 07:01 AM   #7
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,279

Artikull i dates 6 Maj, 2009:

Quote:
Hidrocentralet lokale, 71 objektet qė do jepen me koncesion nė maj

Ervin KOĒI
Interesi gjithmonė nė rritje pėr investimet nė sektorin e prodhimit tė energjisė elektrike, nga kompani dhe biznese tė huaja dhe vendase, ka detyruar qeverinė shqiptare ta shikojė me prioritet kėtė sektor. Pėr kėtė qėllim qeveria dhe Ministria e Ekonomisė ka planifikuar qė tė japė me koncesion plot 71 HEC-e tė vegjėl lokale, tė cilat nė pjesėn mė tė madhe do tė nisin procedurat e koncesionit kėtė muaj. Lidhur me kėtė procedurė tenderuese Ministria e Ekonomisė ka pėrgatitur tė gjithė dokumentacionin tekniko-ligjorė pėr dhėnien e kėtyre HEC-ve me koncesion. Kontrata pėr ndėrtimin e kėtyre hidrocentraleve ėshtė lidhur ndėrmjet Ministrisė sė Ekonomisė, Tregtisė dhe Energjetikės me shoqėri tė interesuara. Me dhėnien me koncesion tė kėtyre hidrocentraleve dhe vėnien e tyre nė funksion tė plotė mendohet tė marrė fund edhe problemi i energjetikės nė vend. Ndėrtimi i kėtyre veprave pritet tė pėrmirėsojė me 20 pėr qind rritjen e nivelin tė prodhimit tė energjisė elektrike nė vend.

Hidrocentralet

Ministria e Ekonomisė ka publikuar tashmė 71 hidrocentralet lokalė, tė cilėt do jepen me koncesion nė vendin tonė, si dhe vendet ku do tė ndėrtohen ato. Shtrirja gjeografike e kėtyre hidrocentrale zė gjithė hapėsirėn e vendit. Ndėrtimi dhe vėnia nė aktivitet tė plotė e kėtyre hidrocentraleve do tė rrisė ndjeshėm prodhimin energjetik tė vendit tonė. Vendimi pėr ndėrtimin e kėtyre hidrocentraleve ėshtė miratuar nė njė prej mbledhjeve mė tė fundit tė Kėshillit tė Ministrave. Kontrata e nėnshkruar mes Ministrisė sė Ekonomisė dhe shoqėrisė sė ndėrtuesve ėshtė nė formėn “BOT”. Deri tani janė pėrcaktuar kontratat me njė pjesė tė kompanive qė kanė shprehur interes pėr marrjen me koncesion tė kėtyre HEC-eve vendorė, nė njė kohė qė pjesa mė e madhe e tenderėve koncesional do tė zhvillohet gjatė muajit maj 2009 e nė vazhdim.

Procedurat

Shoqėritė vendase apo tė huaja duhet tė aplikojnė pėr marrjen me koncesion tė hidrocentralit. Gjatė aplikimit shoqėritė duhet tė plotėsojnė kėrkesėn sipas formularin tipi 1 “Pėr hidrocentralet”. Ndėrkohė formulari pėrmban dokumentet teknike, si dhe ato juridike. Dokumentet teknike janė projekti, studimi hidrologjik, studimi gjeologjik, plan biznesi, raporti mbi ndikimin e mjedisit gjithashtu duhet edhe licenca e specialistėve qė kanė realizuar projektin. Ndėrkohė nė bazė tė ligjit pėr dhėnien me koncesion, realizuesve tė parė tė projekteve u takon 10-pėrqindėshi. Sipas tė njėjtave burimeve, blerja e energjisė nga kėto HEC-e do tė jetė me ēmimin e tregut. Ndėrsa kostoja e shpronėsimit tė vendosjes sė digave do tė paguhet nga ana e qeverisė. Ekspertėt e ndėrtimit tė hidrocentraleve thonė se vendi ynė, nėse do tė shfrytėzonte plotėsisht burimet ujore, ato do tė arrinin nė mbi 15 miliardė kilovat nė orė, ndėrkohė qė aktualisht shfrytėzojmė 1 tė 3 e burimeve ujore pėr energji.


Dokumentet teknike
1. Projekti, i cili duhet tė pėrmbajė:
a. Studim fizibiliteti mbi zgjidhjen teknike pėr njė shfrytėzim optimal tė potencialit ujor.
b. Preventivin e detajuar dhe kostot
c. Grafikun e zbatimit tė projektit
ē. Pėrzgjedhjen e makinerive dhe pajisjeve qė do tė pėrdoren
d. Studimi mbi mėnyrėn e lidhjes me sistemin
e. Materiali grafik
2. Studimi hidrologjik
3. Studimi gjeologjik
4. Plan biznesi
5. Raport mbi ndikimin nė mjedis.
6. Tė ketė marrė informacion nga Kėshilli i Basenit Ujor tė Zonės ku do tė zbatohet koncesioni, pėr prioritetin dhe pėr sasinė e ujit qė mund tė pėrdoret pėr prodhimin e energjisė elektrike.
7. Licencat pėrkatėse tė specialistėve qė kanė kryer studimet dhe oponencėn.

Dokumentet juridike
1. Autorizim nė formė prokure pėr pėrfaqėsuesin zyrtar qė do tė ndjekė procedurėn deri nė nėnshkrimin e kontratės koncesionare.
2. Vendim gjykate pėr regjistrim tė shoqėrisė si person juridik.


Hidrocentralet qė do jepen me koncesion:

1. Hidrocentrali Gomsiqe 1
2. Hidrocentrali Gomsiqe 2
3. Hidrocentrali Gomsiqe 4
4. Hidrocentrali Koxheraj
5. Hidrocentrali Labinot Fushė
6. Hidrocentrali Lingjancė
7. Hidrocentrali Menkulas
8. Hidrocentrali Shutinė
9. Hidrocentrali Thanė
10. Hidrocentrali Mbi Pėrroin e Hurdhasit
11. Hidrocentrali Ēemericė 1, 2 dhe 3
12. Hidrocentrali Fan i Vogėl
13. Hidrocentrali Seke
14. Hidrocentrali Kryezi
15. Hidrocentrali Meshanik dhe Guvė
16. Hidrocentrali Pobreg
17. Hidrocentrali Veleshica 1
18. Hidrocentrali Bisak
19. Hidrocentrali Dardha 1
20. Hidrocentrali Domaj
21. Hidrocentrali Faqekuq
22. Hidrocentrali Fterrė
23. Hidrocentrali Kaskada e Lusės
24. Hidrocentrali Kaskada mbi lumin Kardhiq
25. Hidrocentrali Koka 1
26. Hidrocentrali Langarica 3
27. Hidrocentrali Lenie Shalės dhe Strelce
28. Hidrocentrali Menkulas
29. Hidrocentrali Mollaj
30. Hidrocentrali Myhejan 1,2,3
31. Hidrocentrali Nishovė 1,2
32. Hidrocentrali Qafėzes
33. Hidrocentrali Rajan 2
34. Hidrocentrali Sekė
35. Hidrocentrali Shėmri
36. Hidrocentrali Shkallė dhe Cerrunjė
37. Hidrocentrali Stavec 1
38. Hidrocentrali Ujanik
39. Hidrocentrali Vajkal
40. Hidrocentrali Vinjoll
41. Hidrocentrali mbi lumin Curraj
42. Hidrocentrali Bushtricė 1 dhe 2
43. Hidrocentrali Grabovė
44. Hidrocentrali Shushica
45. Hidrocentrali Mallkastėr
46. Hidrocentrali Sllabinjė 2
47. Hidrocentrali Qukės
48. Hidrocentrali Orenja 1
49. Hidrocentrali Orenja 2
50. Hidrocentrali Cernaleve
51. Hidrocentrali Lubonjė
52. Hidrocentrali Menkulas
53. Hidrocentrali Belesova 1
54. Hidrocentrali Belesova 2
55. Hidrocentrali Dishnica
56. Hidrocentrali Dardhe 1
57. Hidrocentrali Dunica
58. Hidrocentrali Ura e Prenit
59. Hidrocentrali Peqin
60. Hidrocentrali Rajan 2
61. Hidrocentrali Lajthizė
62. Hidrocentrali Mullias
63. Hidrocentrali Picar 1
64. Hidrocentrali Kryezi
65. Hidrocentrali Seke
66. Hidrocentrali Zerec
67. Hidrocentrali Vinjollė
68. Hidrocentrali Shupalit
69. Hidrocentrali Qukės mbi lumin Shkumbin (Sllabinjė e poshtme)
70. Hidrocentrali mbi pėrroin Murdhar
71. Hidrocentrali Sllabinjė 2 nė lumin e Shkumbinit (Sllabinjė e sipėrme)

http://www.gazeta-albania.net/news.php?id=16313
7t no está en línea   Reply With Quote
Old August 11th, 2011, 07:02 AM   #8
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,279

Qeveria miraton dhėnien me koncesion tė 27 hidrocentraleve nė Shkodėr, Bulqizė, Librazhd dhe Gramsh

Nė mbledhjen e sotme, Kėshilli i Ministrave miratoi kontratat e koncesionit pėr ndėrtimin e 27 hidrocentraleve nė; Shkodėr, Bulqizė,Librazhd dhe Gramsh.

Nė rrethin Shkoder - 11 hidrocentrale:

Nė kėtė mbledhje u miratuan kontratat e koncesionit pėr ndėrtimin e 6 hidrocentraleve nė Lumin Shalė:
1.HEC Theth
2.HEC Grunas
3.HEC Nderhyse
4.HEC Lekaj
5.HEC Breglumi
6.HEC Vajvishte
7.HEC Shala 1
8.HEC Shala 2
9.HEC Shala 3
10.HEC Shala 4
11.HEC Shala 5

Rrethi Bulqizė – 10 HEC-e:


Nė lumin Zalli i Okshtunit, i cili derdhet nė lumin Drini i Zi, miratohen kontratat e koncesionit pėr ndėrtimin e 10 HEC-eve:
1.“Borovė”,
2.“Sebisht nr.2”,
3.“Prodan nr.4”,
4.“Prodan nr.5”,
5.“Okshtun nr.6”,
6.“Okshtun Ekologjik”,
7.“Ternova nr. 7”,
8.“Lubalesh nr 9”,
9.“Lubalesh Ekologjik”,
10.“Gjoricė nr 10”
Nė Librazhd – 1 HEC:
U miratua kontrata e koncesionit pėr ndertimin e hidrocentralit “Spatharė”, duke shfrytėzuar ujėrat e burimit Gurra e Bardhė

Rrethi Gramsh, Komuna Kukur - 5 hidrocentrale:

U miratuan kontratat e koncesionit pėr ndėrtimin e 5 hidrocentraleve;
1.Kukur 1,
2.Kukur 2,
3.Kukur 3,
4.Kukur 4,
5.Kukur 5,

http://www.keshilliministrave.al/ind...news&lid=11182
7t no está en línea   Reply With Quote
Old August 11th, 2011, 07:03 AM   #9
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,279

Artikull i dates 22 Maj, 2009:

Quote:
Konēesion pėr 2 HEC-et nė Shushicė

Mė datė 19 qershor do tė zhvillohet tenderi pėr dhėnien me koncesion pėr ndėrtimin e dy hidrocentraleve nė rrjedhėn e lumit Shushicė nė rrethin Vlorė. Ministria e Ekonomisė, Tregtisė dhe Energjetikės ka shpallur ditėt e fundit ftesėn pėr pjesėmarrje nė procedurėn konkurruese pėr kėtė proces. Sipas burimeve nga ky dikaster, afati i fundit pėr dorėzimin e ofertave ėshtė data 19 qershor. Tenderi do tė zhvillohet nė ambientet e Ministrisė sė Energjetikės.

Gjatė dy vitet e fundit, ky dikaster ka firmosur 50 kontrata pėr ndėrtimin e 50 hidrocentraleve me fuqi 216 megavat. Ndėrkohė mėsohet se janė nė shqyrtim e negocim projektet pėr 103 hidrocentrale tė tjera, me fuqi tė instaluar mbi 1000 megavat, ndėrsa janė firmosur kontratat pėr 3 parqe energjetike ere, me njė investim rreth 2 miliardė euro. Ministria e Ekonomisė, Tregtisė dhe Energjetikės ka firmosur kontratėn pėr hidrocentralin e Ashtės, njė investim qė arrin nė 140 milionė euro, punimet pėr ndėrtimin e tė cilit fillojnė kėtė vit. Gjithashtu, janė firmosur kontratat pėr ndėrtimin e 3 hidrocentraleve nė kaskadėn e Devollit, projekt me njė vlerė prej 1 miliard euro, i cili ėshtė mė i madhi nė Europė.

http://www.gazeta-agon.com/mat.php?idm=7885&l=a
7t no está en línea   Reply With Quote
Old August 11th, 2011, 07:04 AM   #10
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,279

Artikull i dates 19 Nentor, 2009:

Quote:
Vendimi, 8 HEC-e te vogla ndertim me koncesion

Qeveria ka miratuar dje dhenien e 8 hidrocentraleve te vogla me koncesion. Ne mbledhjen e djeshme Keshillimi i Ministrave ka miratuar kontraten e koncesionit, te formes "BOT" (Ndertim, Operim dhe Transferim), te lidhur ndermjet Ministrise se Ekonomise, Tregtise dhe Energjetikes, si autoriteti kontraktues dhe bashkimit te perkohshem te shoqerive "Advisor C. Energy", sh.p.k, "Polistamp System", SRL, dhe "Energia e Territorio", SRL, per ndertimin e hidrocentraleve "Bjeshke", "Veleshica 1", "Veleshica 2", "Veleshica 3", "Veleshica 4", "Veleshica 5" e "Veleshica 6" dhe "Sllove", sipas tekstit dhe anekseve, qe i bashkelidhen ketij vendimi. Numri i kontratave koncesionare me firmat shqiptare dhe te huaja per ndertimin e HEC-ve vendore, arrin ne mbi 50 me shperndarje ne te gjithe Shqiperine, te cilat jane miratuar edhe nga qeveria. investimi total ne to arrin ne mbi 200 milione euro, fuqia e instaluar ne 216 MW, ndersa kapaciteti prodhues vjetor i energjise ne 700 Gwh/vit. Sipas METE, shoqerite vendase apo te huaja qe do te marrin me koncesion ndertimin e hidrocentraleve kane plotesuar te gjitha kerkesat e nevojshme te formularit "Per hidrocentralet", duke paraqitur projektet, studimet hidrologjike, studimet gjeologjike etj. Nder hidrocentralet qe jane dhene me koncesion jane ata te Ashtes, Gomsiqe 1,2,3 e 4, Labinot-Fushe, Menkulas, Shushices, Thanes, Fanit te Vogel, Kardhiqit, Langarices, Nishoves, Dishnices, Menkulas, Bushtrices, Mallakastres, Sllabinjes, Qukesit, Peqinit etj.

http://www.kohajone.com/html/artikull_48300.html
7t no está en línea   Reply With Quote
Old August 11th, 2011, 07:06 AM   #11
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,279

Artikull i dates 13 Mars, 2011:

Quote:
Kryeministri Berisha inauguron linjėn elektrike 400 kilovolt Elbasan-Tiranė

Kryeministri Berisha ishte sot i pranishėm nė ceremoninė e inaugurimit tė pėrfundimit tė linjės elektrike 400 kilovolt Elbasan-Tiranė, pjesė integrale e linjės sė interkonjeksionit Podgoricė - Shqipėri - Greqi. Me pėrfundimin e linjės Tiranė - Elbasan, me gjatėsi 48 kilometra, pėrfundon edhe njė ndėr segmentet e rėndėsishme tė infrastrukturės elektrike qė e integron Shqipėrinė nė rrjetin elektrik rajonal dhe mė gjerė, me atė Evropian. Ky projekt i rėndėsishėm energjetik ėshtė financim i Koperacionit italian me vlerė prej 1.5 miliard lekė.

http://www.km.gov.al/?fq=brenda&m=news&lid=14481
7t no está en línea   Reply With Quote
Old August 11th, 2011, 07:07 AM   #12
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,279

Artikull i dates 31 Janar, 2009:

Quote:
Kosovė-Shqipėri, firmoset marrėveshja pėr linjėn interkonektive 400 kV

Ndėrtimi i linjės interkonektive 400 kV Kosovė-Shqipėri, do tė mundėsojė shkėmbimin mė tė madh tė energjisė. Projekti kap vlerėn 70 milionė euro dhe planifikohet tė fillojė brenda vitit 2009 dhe tė pėrfundojė brenda 20 muajsh.

PRISHTINE- Nėnshkruhet marrėveshja pėr implementimin e projektit tė linjės interkonektive 400 kV Kosovė-Shqipėri. Marrėveshja u firmos dje nė Prishtinė nė mes tė Operatorit tė Sistemit, Transmisionit dhe Tregut tė Kosovės-KOSTT sh.a dhe Operatorit tė Sistemit tė Transmisionit tė Shqipėrisė-OSTSH.

Marrėveshja u firmos nga Drejtori menaxhues i KOSTT Fadil Ismajli dhe drejtori menaxhues i OST Shqipėri Ymer Balla.

Marrėveshja ka karakter tė kontratės dhe pėrcakton raportet e ndėrsjella tė KOSTT dhe OST Shqipėri nė implementimin e projektit, dhe mekanizmat pėr menaxhimin efikas tė tij.

Projekti pėr ndėrtimin e linjės interkonektive 400 kV Kosovė-Shqipėri konsiston nė ndėrtimin e njė linje te tensionit tė lartė 400 kV mė gjatėsi rreth 238 km, prej sė ciles 85.5 km nė territorin e Kosovės dhe 153.5 km nė territorin e Republikės sė Shqipėrisė. Projekti planifikohet tė fillojė brenda vitit 2009 dhe kohėzgjatja e projektit ėshtė 20 muaj.

Vlera e pėrgjithshme e parashikuar e projektit ėshtė mbi 70 milionė euro ku pjesėn e Kosovės do ta financojė Qeveria e Gjermanisė, pėrmes Bankės pėr Zhvillim-KfW, pjesėrisht nė formė granti dhe pjesėn tjetėr kredi afatgjate. Ndėrkaq pjesa e linjės nė Shqipėri pritet tė financohet po ashtu nga KfW pėrmes kredisė afatgjate.

Ndėrtimi i linjės sė tensionit tė lartė 400kV Kosovė-Shqipėri do tė ndikojė nė optimizimin e dy sistemeve, ngritjen e kapaciteteve transmetuese, si dhe ngritjen e sigurisė dhe besueshmėrisė sė sistemeve elektroenergjetike tė Kosovės dhe Shqipėrisė, dhe po ashtu do tė ndikojė nė zhvillimin e tregut tė tė dy vendeve si dhe tregut rajonal tė energjisė elektrike.
Ndėrtimi i linjės interkonektive 400 kV Kosovė-Shqipėri, do tė mundėsojė shkėmbimin mė tė madh tė energjisė nė mes tė dy vendeve sidomos pas ngritjes sė kapaciteteve gjeneruese tė planifikuara nė Kosovė tė bazuara nė linjit si dhe tė kapaciteteve hidro gjeneruese tė Republikės sė Shqipėrisė.

Operatori i Sistemit, Transmisionit dhe Tregut-KOSTT sh.a ėshtė kompani publike e cila merret me planifikimin, zhvillimin, mirėmbajtjen dhe operimin e sistemit tė transmisionit tė energjisė elektrike nė Kosovė. KOSTT ėshtė pėrgjegjės pėr transmisionin e energjisė elektrike tė tensionit tė lartė 400 kV, 220 kV dhe 110 kV dhe po ashtu ėshtė pėrgjegjės pėr organizimin dhe administrimin e tregtimit tė energjisė elektrike, njofton Zyra pėr informim pranė KEK.

Me dy shteteve shqiptare ėshtė firmosur edhe njė marrėveshje tjetėr qė ka tė bėjė me parimet e operimit dhe mirėmbajtjes sė interkoneksionit ekzistues si dhe zhvillimit tė interkoneksioneve tė reja. Kjo marrėveshje gjithashtu pėrcakton bazat dhe mėnyrėn e eksploatimit optimal tė linjave dhe mundėson vendosjen dhe shfrytėzimin e shėrbimeve ndihmėse.

(s.g/rtk/BalkanWeb)
7t no está en línea   Reply With Quote
Old August 11th, 2011, 07:08 AM   #13
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,279

Artikull i dates 17 Tetor, 2009:

Quote:
OST Sh.a dhe Fischtner Gmbh, nėnshkruan Kontratėn e Konsulencės pėr Projektin "Linja 110 kV, Shqipėria e Jugut"

Mė datė 29.09.2009 nė orėn 17:00, nė ambientet e Ministrisė sė Ekonomisė, Tregtisė dhe Energjetikės, nė prani tė Ministrit, Z. Dritan Prifti, u nėnshkruan dy kontrata konsulence nė fushėn e gazit si edhe pėr projektin "Linja 110 kV, Shqipėria e Jugut" midis OST Sha, pėrfaqėsuar nga Drejtori Z. Ymer Balla, dhe Fischtner GMbH & Co. KG., e cila nėnkupton edhe nisjen e kėtij projekti.
Nė ceremoninė e nėnshkrimit ishin tė pranishėm Ambasadori i Republikės Federale Gjermane nė Shqipėri Z. Bernd Borchardt, Drejtoresha e Zyrės sė KfW-sė nė Tiranė Znj. Ure Rodrian, si edhe Z. Olaf Zymelka dhe Z. Jens Drillisch pėrfaqėsues tė Selisė Qendrore tė KfW-sė nė Frankfurt.
Ky projekt bashkė-financohet nga Republika Federale e Gjermanisė, nėpėrmjet KfW, Bankės pėr Zhvillim. Pėrveē fondit grant pėr shėrbimet e konsulencės, Qeveria Gjermane premtoi angazhimet e saj pėr financimin e mėtejshėm tė kėtij projekti deri nė 49 milion euro. Ky investim pritet tė pėrmirėsojė ndjeshėm furnizimin me energji elektrike nė vend, nė veēanti nė Jug tė Shqipėrisė. Kjo linjė do tė kontribuojė nė zhvillimin ekonomik tė Shqipėrisė si edhe nė pėrmirėsimin e infrastrukturės energjetike.

Nė fjalėn e tij Ministri Prifti falėnderoi pėr mbėshtetjen qė i ėshtė dhėnė dhe i jepet Shqipėrisė nė sektorin elektroenergjetik pėr ristrukturimin nė Shqipėri, si edhe zhvillimin dhe integrimin e tij nė tregun Rajonal dhe atė Europian, duke pėrmendur kėtu edhe projektin pėr ndėrtimin e linjės sė transmetimit 400 kV midis Tiranės dhe Prishtinės, i cili ka filluar javėn e kaluar. Ai theksoi se kėto marrėveshje do tė pėrmirėsojnė kuadrin rregullator tė gazit nė Shqipėri si edhe konsulencėn pėr Unazėn 110 kV tė Jugut tė Shqipėrisė.
Zhvillimi i gjithanshėm, i shpejtė dhe i qėndrueshėm, si dhe integrimi europian i vendit janė synime madhore tė Qeverisė Shqiptare, arritja e tė cilave kėrkon njė mobilizim tė gjithanshėm tė energjive individuale dhe shoqėrore, private dhe publike.

Shfrytėzimi eficient i potencialeve energjetike tė vendit, reformimi i sektorit, hapja e tregut tė energjisė dhe unifikimit tė tij me tregjet rajonale dhe europiane tė energjisė, janė disa nga synimet tona pėr tė arritur objektivin tonė pėr furnizim tė qėndrueshėm me energji elektrike tė konsumatorėve si edhe tė zhvillimit tė biznesit tė kėtij lloji.
Kėto objektiva synohen tė arrihen nėpėrmjet shfrytėzimit tė burimeve e potencialeve energjetike tė vendit, ndėrtimit tė linjave tė reja tė interkonjecionit, fuqizimit tė rrjetit tė transmetimit, si dhe forcimit tė bashkėpunimit e tė koordinimit tė politikave tė zhvillimit tė kėtij sektori jetik, me vendet fqinjė e mė gjerė.

http://www.mete.gov.al/news.php?idm=773&l=a
7t no está en línea   Reply With Quote
Old August 11th, 2011, 07:16 AM   #14
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,279

Projekti i TEC-it nė VlorėNė vendin tonė, prodhimi i energjisė elektrike realizohet pothuajse tėrėsisht prej burimeve hidrike, tė cilat ndodhen kryesisht tė pozicionuara nė veri tė vendit. Ky lloj regjimi krijon njė varėsi nga prurjet hidrike tė lumenjve duke krijuar nė periudha tė veēanta tė vitit vėshtirėsi nė mbulimin e kėrkesave nė rritje pėr energjinė elektrike nė vend.

Pėr njė periudhė tė gjatė, rreth 30 vjeēare, nė Shqipėri nuk janė ndėrtuar burime tė reja prodhuese, ndėrkohė qė ka patur vazhdimisht rritje tė kėrkesės pėr energji elektrike e cila nuk mbulohet dot nga burimet ekzistuese.
Ndėrtimi i TEC - Vlorė erdhi si rezultat i nevojės qė kishte vendi pėr rritjen e burimeve prodhuese dhe sidomos atyre termo pėr tė balancuar prodhimin nga impiantet hidro.

Pėr tė rritur kapacitetet prodhuese, si dhe pėr tė krijuar njė burim alternativ energjie qė do tė krijonte “pavarėsi” nga kushtet atmosferike u krye njė studim pėr ndėrtimin nė Shqipėri tė njė termocentrali (impianti), me njė fuqi rreth 97 MW. Ky impiant u parashikua tė punonte me cikėl tė kombinuar duke pėrdorur si lėndė djegėse naftėn ose gazin.

Pėr ndėrtimin e kėtij Tec-i, u vendos si vend i pėrshtatshėm zona e portit tė vjetėr nė qytetin e Vlorės, pėr arsye se aty krijoheshin mundėsitė nė tė ardhmen pėr furnizimin me naftė dhe gaz nėpėrmjet detit. Arsyeja tjetėr qė ky impiant elektrik u ndėrtua nė Vlorė, ishte balancimi i rrjetit tė transmetimit duke rregulluar nivelet e tensionit si dhe uljen e humbjeve nė rrjet.
Ky projekt ėshtė financuar nga Banka Botėrore, Banka Evropiane pėr Rindėrtim dhe Zhvillim BERZH (EBRD), Banka Europiane e Investimeve “BEI” si dhe Korporata Elektroenergjetike Shqiptare (KESH sh.a). Vlera e projektit ėshtė 96 milion euro.

Kontrata pėr ndėrtimin e Tec-Vlorė u nėnshkrua nė 9 shkurt 2007, me kontraktor kompaninė italiane “Maire Engineering”.
Teknologjia e kėtij impianti elektrik ėshtė bashkėkohore dhe nė ndėrtimin e tij janė pėrdorur teknologjitė mė tė avancuara dhe me siguri tepėr tė lartė nė operim.

Kontrata e ndėrtimit tė kėtij impianti ka pasur pjesė integrale tė saj, trajnimin e stafit duke i dhėnė mundėsi inxhinierėve dhe operatorėve shqiptarė tė njihen dhe tė ambientohen me kėtė lloj teknologjie tė pėrparuar.
Sipėrfaqja qė zė ndėrtimi i TEC-it dhe kapaciteti me tė cilėn do tė punojė.
TEC-i ėshtė vendosur nė sipėrfaqen e sheshit tė ndėrtimit tė miratuar prej 14.6 ha dhe zė gjithsej njė sipėrfaqe prej 135 x 320 m, pra 4.3 ha, pėrfshirė kėtu edhe ndėrtesėn e administratės dhe facilitetet e tjera civile.
Sipėrfaqja qė ėshtė prekur pėr ndėrtimin e TEC-it, ėshtė rikuperuar me mbjelljen e 1.000 pishave nė zonėn e Novoselės.

http://www.kesh.com.al/v3/index.php?...1&n=con&mid=27
7t no está en línea   Reply With Quote
Old August 11th, 2011, 07:20 AM   #15
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,279

Artikull i dates 8 Korrik, 2009:

Quote:
Gruppo Falcione signs a 1bn Euro agreement with the Albanian Government for an onshore LNG regasification terminal near Levan

At the presence of the Italian Prime Minister Silvio Berlusconi and of the Albanian Prime Minister Sali Berisha, Gruppo Falcione has signed in Tirana on December 2nd, 2008 a permit agreement with the Albanian government for the construction and operation of an onshore LNG regasification terminal near Levan in the south of the country.The project, worth 1 bn euro, is the biggest ever planned in Albania by a foreign investor and foresees the construction of an LNG (Liquid Natural Gas) terminal of 8 billion cubic meters/year (bcm/yr) that can be increased to 12 bcm/yr (Italian annual consumption is about 83 bcm).

The regasified gas will be partially shipped to Italy via a dedicated subsea pipeline from Albania to Italy (area of Brindisi) and partially used for Albanian internal consumption.

To this purpose the Albanian government has the right to request a capacity expansion in case of increase of domestic needs. In a second stage, the terminal will be interconnected via pipeline to other Balkan countries.

EXECUTION OF THE PROJECT

Developed by Gruppo Falcione with the support of the Italian legal advisors Gianni, Origoni, Grippo & Partners, the international law firm Linklaters and the Albanian law firm Apicella & Partners, the project is an infrastructure not only for the Albanian but also for the Italian market as it diversifies its sources of gas supply, currently dependent for more than 80% on imports from Russia and North Africa.The new plant will provide a gas infrastructure hugely needed in Albania, since its power generation is 98% based on hydropower. The gas obtained from the LNG project is designed to serve new turbogas power stations in Albania and to sustain the growing domestic and industrial demand. In particular, the permit agreement provides that the Albanian government has the right to request gas in respect of up to 500 mil cm/yr for the supply of the Thermo Power Plant in Vlora and of industrial facilities located in the prospective Industrial Park of Elbasan. In addition, the project will provide Albania with specialized know-how, training for local staff and with the interconnection of the country with the European gas network.

The Group has operated in Albania since 1995 in the field of water and road infrastructure by executing projects for a total amount of over 27 million euro. Edmondo Falcione, Group President, has so commented the agreement: “ It is the confirmation of the excellent work of our group in the recent years and of the strategic role of Italian firms in Albania.
We are delighted that the Albanian government has awarded us such an important and strategic mission for the development of its economy and we are conscious of the great benefits that the project will bring also to Italy by diversifying the sources of gas supply”.

http://www.energiafalcione.com/
7t no está en línea   Reply With Quote
Old August 11th, 2011, 07:23 AM   #16
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,279

Quote:
Italian energy giant Enel is developing a project called 'Energy Complex', to build a next-generation power plant equipped with clean coal technologies in the Porto Romano area. With 800 MW of installed capacity, this plant will ensure a base-load source of electricity, which can meet the energy needs of the Albanian population and industries.

This project also includes a 400 Kv Overhead Power Line connecting the plant to the National Grid at Tirana 2 Power Station. Moreover Linea Albania Italia Shpk is planning to build a 210 km long 500 kV Undersea Power Line that will be 210 km long and will connect the new power plant to the Italian grid.
http://www.enel.com/en-GB/group/worldwide/albania/
7t no está en línea   Reply With Quote
Old August 11th, 2011, 07:31 AM   #17
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,279

Artikull i dates 14 Maj, 2009:

Quote:
Kryeministri Berisha mori pjesė dje pasdite, ne pėrurimin e fillimit tė ndėrtimit tė parkut energjetik ne Lezhė, me ndėrtimin e centralit me biomasė tė lėngshme (vajra vegjetalė) pėr prodhimin e energjisė elektrike, me kapacitet 140 MW. Ky projekt eshte njė investim i grupit italian “Marseglia”, prej 1.1 miliard euro.
http://www.keshilliministrave.al/?fq...news&lid=11048


7t no está en línea   Reply With Quote
Old August 11th, 2011, 11:23 AM   #18
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,279

Between the years 2007-2010, the Ministry of Economy, Trade and Energy has awarded 97 concessionary contracts for the construction of 264 hydropower plants with a total installation power capacity of 1,042,562 kW. 30 of these plants are already under construction.

7t no está en línea   Reply With Quote
Old August 11th, 2011, 02:15 PM   #19
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,279

Several small hydropower plants to launch operations in Albania by end-2011

Electricity generation in 14 small hydropower plants will be launched by end-2011, Albanian Daily News reported, quoting an economy ministry official. The new plants will have a total combined installed capacity of 50MW. Meanwhile, the ministry plans to award more hydropower concessions, as part of the government's strategy to boost the local energy production sector. As noted, authorities called tenders for 5 BOT concessions only during the last couple of weeks. Albania's power generating sector is highly dependable on water resources with some 98% of the total energy being produced by hydropower plants. The output of privately-held small hydropower plants in Albania increased by 78% y/y to 159mn KWh in 2010, but still accounted for only 2% of the country's energy generation. Currently, a total of 287 hydropower plants are operating in Albania, including 8 large and 269 small facilities with capacity of below 15MW.

http://www.hydroworld.com/index/disp...476648881.html
7t no está en línea   Reply With Quote
Old August 11th, 2011, 02:38 PM   #20
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,279

Albania to award concessions for 300MW hydropower plants

Albanian economy ministry plans to award concessions for the construction of hydropower plants with a combined capacity of 300MW on the Osum, Vjosa Drin Rivers, director of cabinet in the ministry, Panorama daily reported citing Majlind Lazimi, a director at the ministry. The plants on the Osum River will have a total production capacity of 100 MW. Several foreign investors have already shown interest in the projects. In a separate statement, Russia's leading power generation company RusHydro has said it was considering investing in energy projects in Albania. Company representatives discussed the issue at a meeting with PM Sali Berisha.

http://www.hydroworld.com/index/disp...458831702.html
7t no está en línea   Reply With Quote
Reply

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 08:15 PM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

Hosted by Blacksun, dedicated to this site too!
Forum server management by DaiTengu