daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Arkitektura dhe Planifikimi Urban

Arkitektura dhe Planifikimi Urban Architecture Projects and Urban Development News.
» Tirana | Prishtina

Reply
 
Thread Tools
Old July 20th, 2017, 12:37 PM   #2561
Aureli
Registered User
 
Aureli's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 4,304
Likes (Received): 2152

Quote:
Originally Posted by Dyrrachium View Post
Tipat si Skrapar Buzhala duhen shpallur non grata ne Shqiperi,funderrina qe me zor presin rastin te shfryjne mllef e vrer per Shqiperine.
Dashke me i kthy ne heronj te persekutuar.
Aureli no está en línea   Reply With Quote
Old July 20th, 2017, 01:29 PM   #2562
JMBasquiat
Registered User
 
JMBasquiat's Avatar
 
Join Date: Mar 2014
Posts: 4,396
Likes (Received): 4324

Quote:
Originally Posted by Be5-4rt View Post
Sarkazem kjo? sqarohu pak se nuk e marr vesh ket humor... edhe sikur gjysma te jene jan shum. Me poshte se 250mij nuk zbres se kam ec gjys ore ne kembe nga Iliria deri tek rrota e kuqe dhe te jesh i sigurt qe eshte plot. Mos numro vetem bashk shtetasit e tu se ne DR vijn te gjith qe kan shpi pushimi, emigrant etj.
O burre, a e din ti sa jane 500,000 veta ne nje shetitore?

Po hajde qenkan gjysa... a e din ti sa jane 250,000 veta ne nje shetitore?

Aty (dhe ne cdo shesh tjeter te botes te madhesise se Durresit) as 25,000 veta nuk jane.

Nuk po dyshoj qe ka shume njerez, po te jemi realist pak.
JMBasquiat no está en línea   Reply With Quote
Old July 20th, 2017, 01:42 PM   #2563
Dorado.
Registered User
 
Dorado.'s Avatar
 
Join Date: Jan 2016
Posts: 5,576
Likes (Received): 3208__________________
“Religion is a by-product of fear. For much of human history it may have been a necessary evil, but why was it more evil than necessary? Isn’t killing people in the name of god a pretty good definition of insanity?”
― Arthur C. Clarke
Dorado. no está en línea   Reply With Quote
Old July 20th, 2017, 01:47 PM   #2564
Dyrrachium
Registered User
 
Dyrrachium's Avatar
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 8,037
Likes (Received): 5276

Quote:
Originally Posted by Aureli View Post
Dashke me i kthy ne heronj te persekutuar.
Nqs greket kane konkurence me ne dhe paguajne mediat e tyre per ti bere anti-reklame turizmit ketu,keta tipat e bejne falas,pa asnje kokerr leku ne kembim.

Bile edhe mediat serbe qe gjysmen e kohes e kalojne duke shpifur per shqiptaret,per turizmin kane filluar te thone fjale te mira...

Por jo keta funderrina,qe cdo vit e kane kthyer si ritual ku shfryjne mllefin dhe frustrimet e tyre kunder Shqiperise.
__________________

helloween 1 liked this post
Dyrrachium no está en línea   Reply With Quote
Old July 20th, 2017, 01:53 PM   #2565
Be5-4rt
3Krisma n'Paris
 
Be5-4rt's Avatar
 
Join Date: Oct 2014
Posts: 2,399
Likes (Received): 1550

Quote:
Originally Posted by JMBasquiat View Post
O burre, a e din ti sa jane 500,000 veta ne nje shetitore?

Po hajde qenkan gjysa... a e din ti sa jane 250,000 veta ne nje shetitore?

Aty (dhe ne cdo shesh tjeter te botes te madhesise se Durresit) as 25,000 veta nuk jane.

Nuk po dyshoj qe ka shume njerez, po te jemi realist pak.
Data eshte 20, kur te dali buletini i policise kufitare do ta llogarisim 60 ose 70% e njerzve qe hyne ne kufi sikur vijne ne Dr... nese je dakort. Magjithse besoj se shumica as nuk futen fare ne sistem duke i kaluar pa kontroll ne kufi per shkak te fluksit (tpakten kjo ka ndodh sa her kam kalu un kufirin Shqipri-Kosov), por ket mund ta konfirmoj ndonjeri qe ka kalu kto dit.

Nejse se eshte debat krejt palidhje sepse ajo nuk eshte thjesht shetitore.Pjesa e vijzume eshte pjesa publike (qe ka me shume njerez) me poshte (nga iliria deri plepa) eshte zone ushtarake dhe nuk e kam perfshire.
Me blu eshte pjesa qe e kam bo ne kembe dhe eshte plot me njerez
Me roze eshte pjesa qe eshte filmuar
Me te kuqe eshte pjesa qe nuk e pershkruar dhe qe ka njerez (por jo aq shum sa pjesa roze dhe blu)

Se sa km jane llogarite vet

ps
Nuk po i hyj fare se sa njerez ka bregut te deti qe edhe ai ka po aq fluks
Be5-4rt no está en línea   Reply With Quote
Old July 20th, 2017, 01:58 PM   #2566
Llapi 1
Registered User
 
Llapi 1's Avatar
 
Join Date: Jul 2016
Posts: 1,486
Likes (Received): 1371

Eshte e vertete,bile as vet nuk e di si me kane numeruar mua kur as kur kam hyre ne shqiperi as kur jam kthyer ne Kosove s'me ka kontrolluar asnjera pale!
Pra a figuroje une dhe tjeret me mua ne shifren e turisteve per kete muaj,dhe nese po si kur as me kane numeruar as s'na i kerkuan dokumentat!
Llapi 1 no está en línea   Reply With Quote
Old July 20th, 2017, 02:00 PM   #2567
Be5-4rt
3Krisma n'Paris
 
Be5-4rt's Avatar
 
Join Date: Oct 2014
Posts: 2,399
Likes (Received): 1550

Nuk figuron sepse llogarite behen ne baze te sistemit TIMS
Be5-4rt no está en línea   Reply With Quote
Old July 20th, 2017, 02:07 PM   #2568
Llapi 1
Registered User
 
Llapi 1's Avatar
 
Join Date: Jul 2016
Posts: 1,486
Likes (Received): 1371

Quote:
Originally Posted by Be5-4rt View Post
Nuk figuron sepse llogarite behen ne baze te sistemit TIMS
Si ashtu,dmth nje pjese e madhe e Shqiptareve nga Kosova nuk numrohen fare,sepse nje pjese shume e madhe kalojne si une,thjesht pa u ndalur dhe pa treguar asnje dokument?!
Llapi 1 no está en línea   Reply With Quote
Old July 20th, 2017, 02:12 PM   #2569
Be5-4rt
3Krisma n'Paris
 
Be5-4rt's Avatar
 
Join Date: Oct 2014
Posts: 2,399
Likes (Received): 1550

Jane thjeshte statistik dhe ata bejne nje perllogaritje ne baze te hyrjeve te makinave, mbase llogarisin 2.5 persona per cdo makine si mesatare. Por prap kjo nuk besoj te jete pjese e llogarive te Policise Kufitare sepse ajo i llogarit me TIMS. Besoj Ministria i llogarit kshu si them dhe normalish eshte e pasakte sepse ne nje makin besoj jane minimalisht 4 persona
Be5-4rt no está en línea   Reply With Quote
Old July 20th, 2017, 02:16 PM   #2570
Baruti
Registered User
 
Baruti's Avatar
 
Join Date: Jul 2015
Posts: 3,300
Likes (Received): 1545

Te dhenat e Instat per Qershor 2017

Ka nje renje te shtetasve te Kosoves

Ritje te lehte te Fyrom, Italianeve dhe te tjere.

Baruti no está en línea   Reply With Quote
Old July 20th, 2017, 02:18 PM   #2571
Be5-4rt
3Krisma n'Paris
 
Be5-4rt's Avatar
 
Join Date: Oct 2014
Posts: 2,399
Likes (Received): 1550

Ka qene ramazan, por eshte rritur Korriku.

ps. Sic thash jane te pasakta ne vetvete sepse nuk kan si i llogarisin ne menyre te sakte persa i peket kosoves... per Fyrom eshte me e sakte sepse i marrin nga maqedonia e cila 70-80% i fut ne sistem
Be5-4rt no está en línea   Reply With Quote
Old July 20th, 2017, 02:57 PM   #2572
Drenicaku
Registered User
 
Drenicaku's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Location: Mitrovica, Kosovo
Posts: 4,777
Likes (Received): 6301

Quote:
Originally Posted by Llapi 1 View Post
Eshte e vertete,bile as vet nuk e di si me kane numeruar mua kur as kur kam hyre ne shqiperi as kur jam kthyer ne Kosove s'me ka kontrolluar asnjera pale!
Pra a figuroje une dhe tjeret me mua ne shifren e turisteve per kete muaj,dhe nese po si kur as me kane numeruar as s'na i kerkuan dokumentat!!
Ne fakt mu viteve te fundit nuk me kontrollojne hic. Bile njehere kom kalu edhe pa leternjoftim (e pata harru ne shtepi ).

Ndersa kur u pata fut me targa te maqedonise (pasi nje shok kish marr me qera nje veture ne Shkup) policia e Shqiperise na ka bo kontroll te detajum neve dhe sidomos vetures.
__________________
Drenicaku no está en línea   Reply With Quote
Old July 20th, 2017, 03:57 PM   #2573
Baruti
Registered User
 
Baruti's Avatar
 
Join Date: Jul 2015
Posts: 3,300
Likes (Received): 1545

Quote:
Originally Posted by Drenicaku View Post
Ne fakt mu viteve te fundit nuk me kontrollojne hic. Bile njehere kom kalu edhe pa leternjoftim (e pata harru ne shtepi ).
Per mua nuk duhet te kete asnje lloj verifikimi ne kufirin shqiptaro-shqiptar. Por kuptohet qe eshte e nevojshme pasi mund te kalojne njerez qe jane shpallur ne kerkim..

Quote:
Ndersa kur u pata fut me targa te maqedonise (pasi nje shok kish marr me qera nje veture ne Shkup) policia e Shqiperise na ka bo kontroll te detajum neve dhe sidomos vetures.
kishit gje kallo me vete?
Baruti no está en línea   Reply With Quote
Old July 21st, 2017, 11:35 AM   #2574
Be5-4rt
3Krisma n'Paris
 
Be5-4rt's Avatar
 
Join Date: Oct 2014
Posts: 2,399
Likes (Received): 1550

Be5-4rt no está en línea   Reply With Quote
Old July 21st, 2017, 01:01 PM   #2575
Battlefield
Born To Win
 
Battlefield's Avatar
 
Join Date: Jan 2016
Posts: 1,350
Likes (Received): 567

Reagimet e shumta e dhane efektin e kerkuar...

Durrėsi lejon autobusėt nga Kosova tė hyjnė nė qytet

21 Korrik 2017 • 12:35 •
Pas reagimeve tė shumta qė nxiti vendimi i Bashkisė sė Durrėsit pėr moslejimin e autobusėve tė Kosovės nė rrugėn “Pavarėsia” qė dėrgon nė plazh, tashmė njė gjė e tillė nuk vlen.

Kėtė e ka konfirmuar kryetari i shoqatės sė Turizmit nė Kosovė, Ruzhdi Kurtishaj, pas njė takimi me kryetarin e Durrėsit, Vangjush Dako.

“Takimi me Kryetarin e bashkisė sė Durrėsit rezultoj me sukses, faleminderit Ambasadorit Minxhozi, njėkohėsisht falenderojmė Kryetarin Vangjush Dako pėr pėrkrahje Shoqatės sė Turizmit tė Kosovės pėr lejimin e autobusėve nė rrugėn Pavarėsia”, ka thėnė Kurtishaj.

http://zeri.info/aktuale/153798/durr...yjne-ne-qytet/
__________________
Only Judge Can God Me!!!

Nolt liked this post
Battlefield no está en línea   Reply With Quote
Old July 21st, 2017, 01:03 PM   #2576
Dorado.
Registered User
 
Dorado.'s Avatar
 
Join Date: Jan 2016
Posts: 5,576
Likes (Received): 3208

Titulli qenka gabim sepse autobuzet ne qytet gjithmone jane lejuar te hyjne.
__________________
“Religion is a by-product of fear. For much of human history it may have been a necessary evil, but why was it more evil than necessary? Isn’t killing people in the name of god a pretty good definition of insanity?”
― Arthur C. Clarke
Dorado. no está en línea   Reply With Quote
Old July 21st, 2017, 01:08 PM   #2577
Be5-4rt
3Krisma n'Paris
 
Be5-4rt's Avatar
 
Join Date: Oct 2014
Posts: 2,399
Likes (Received): 1550

Ne rrugen pavarsia lejohen te hyne ato qe kan parkim (si me pare), asgje ska ndryshuar. E vetmja gje qe ka ndryshua eshte qe dikush e kuptoj se me cfare kishte te bente dhe tani po e shesin si fitore.

Meqe ra fjala as furgonet e furnizimeve nuk lejohen.
Be5-4rt no está en línea   Reply With Quote
Old July 21st, 2017, 01:31 PM   #2578
rene1234
Carpe Diem
 
rene1234's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 7,021
Likes (Received): 1330

Quote:
Originally Posted by Be5-4rt View Post
Ky trapi ka lujt mendsh, me keto projekte idiote qe po e shkaterrojne totalisht Durresit. Ka lene germadhe qendren e qytetit me Velieren, e thote fillojme punimet per muzeumin , bobo ca i ka rene per pjese Dr
__________________

Be5-4rt liked this post
rene1234 no está en línea   Reply With Quote
Reply

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 08:58 AM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

Hosted by Blacksun, dedicated to this site too!
Forum server management by DaiTengu